Presenteer Philip Morris IVOREN TOREN EEN MYTHE IN VERLEDEN EN HEDEN Hervormd Leiden bouwt een kerk Oratie van prof. dr. P. Mazur Gero-casselte Met „Margriet*", goed gekleed het voorjaar tegemoet Eerste steenlegging van Koningskerk in Noord Fa. Boekkooi Terlenka vitrage Bulthuis 1 maart 1860 Zaterdag 24 februari 1962 Tweede bïad no Advertentie The cigarette of Quality and Prestige Onder de titel ..De ivoren toren" heeft prof. dr. P. Mazur gister middag in hét Groot Auditorium zijn inaugurele oratie uitge sproken als gewoon hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidse Universiteit. Hij werd in december 1960 in deze functie benoemd als derde hoogleraar in de theoretische natuurkunde, na dat hij sinds oktober 1954 een lectoraat te Leiden vervulde. Prof. Mazur stelde, dat het te zeer ingeburgerde beeld van de maatschappelijk in een isolement levende geleerde niet alleen voor deze tijd in het algemeen onjuist is. maar ook in het verleden niet met de werkelijkheid overeenstemde en dat de wetenschappelijke onderzoekers over het algemeen zich zeer wel bewust waren van de sociale rol van de wetenschap. ISOLEMENT WAS VRIJWEL ONMOGELIJK Naar aanleiding van een enige ja ren geleden in Amerika ingestelde en quête merkte prof. Mazur op, dat men in de geleerde veelal een zonderling ziet, geïsoleerd van de rest van de mensheid. Soms is hij de verstrooide professor die niet weet wat er om hem heen gaande is, een vreemde fi guur maar van het ongevaarlijke soort en ook wel vermakelijk. Hij leeft in een „ivoren toren" en wil wellicht niet eens weten, wat er ver der in de wereld gebeurt. Wat men precies met het beeld van de ivoren toren bedoelt is nogal vaag. Het is echter wel duidelijk, dat men er al thans tegenwoordig een ongunstige betekenis aan toekent, hoewel het oorspronkelijk niet in ongunstige zin is gebruikt. Hebben de geleerden ooit in een „ivoren toren" geleefd, wanneer men deze opvat als een strikte afzonde ring voor de geest, de theorie, van de praktijk en de toepassing? Voor de natuurwetenschappelijke onder zoeker is dit bepaald nimmer gemak kelijk geweest, zelfs al zou hij het hebben gewild. Er is te allen tijde geld nodig ge weest voor natuurwetenschappelijk onderzoek en de meeste onderzoekers waren in dit opzicht niet onafhanke lijk. Grootmoedige steun, van» welke zijde ook, veronderstelde altjjd wel eens de vrucht van praktische resul taten. Bovendien zijn de grote tijd perken van natuurwetenschappelijke vooruitgang ook tijden geweest van snelle sociale, politieke of economi sche ontwikkeling of omwenteling, en isolement was in die tijden zeker niet mogelijk. Ook menselijke en psycho logische factoren hebben steeds een rol gespeeld, zoals bij vele geleerden een zucht om erkenning en drang naar het maken van carrière. Voorbeelden Prof. Mazur ging na, hoe in het verleden een aantal natuurkundigen, astronomen, wiskundigen en chemi ci van wereldvermaardheid heb ben geleefd en hoe groot hun activi teiten buiten hun strikt wetenschap pelijke arbeid, buiten hun venneen- de „ivoren toren" zijn geweest. In een reeks voorbeelden toonde prof. Mazur aan, dat afgezien van uitzonderingen het beeld van de ge leerde in zijn ivoren toren niet zo erg veel met de werkelijkheid uitstaande heeft gehad. De natuurwetenschappelijke on derzoekers vormen in feite een zeer gevarieerd gezelschap, waarin men de meest uiteenlopende typen ont moet. Grote activiteit Het is beslist niet juist, dat zy niet zouden hebben geweten wat er om hen heen gaande was. Integendeel, zij hadden over het algemeen 'n gro ter aandeel dan de gemiddelde mens in de activiteiten van hun tijd. De meesten hebben daarbij in hun le ven ook perioden gekend van rela tieve afzondering en van grote con centratie waarin zij wetenschappelijk werk tot stand brachten. Maar dat is geheel iets anders dan een leven in een ivoren toren in de betekenis, die de symbolisten hieraan hebben gege ven, een ivoren toren waarin men de wetenschap zou beoefenen onder het Advertentie Zoekt U een van f 40.— of f 400 v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. KERKDIENST VRIJZ. HERVORMDEN In afwijking van hetgeen in de Êredikbeurtenlijst van het Vrijzinnig ervormd verenigingsblad .Klanken' is vermeld, zal er in het Leidse Volkshuis a.s. zondag geen kerk dienst zijn. Hiervoor in de plaats wordt er een dienst gehouden in de Marekerk, waarin ds. W. J. H. Hu- beek zal voorgaan. motto „de wetenschap om der wille van de wetenschap. Verantwoordelijkheid Ook deze laatste uitdrukking wil op een zekere individualistische houding van de geleerde duiden, die heden ten dage in het algemeen niet hoog in aanzien staat. Maar wanneer men de ze uitdrukking zo wil begrijpen, dat de wetenschap zelf niet de dienst maagd is van een ideologie, dan is deze formule juist wel goed op haar plaats. Dan houdt zy ook niet in, dat de geleerden in een ivoren toren zou den leven en het individualisme van de geleerde, die men er mee wil aan duiden, is dan niet veel meer dan een zekere geestelijke onafhankelijk heid. Dan kan men als geleerde óók nog heel goed een ideologie" aanhan gen, zoals in het verleden telkens weer het geval was. r'rof. dr. P. Mazur en echtge note worden na afloop van de oratie geluk gewenst door de directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium prof. dr. C. J. Gorter. (Foto LD/Holvast) De leuze „wetenschap om der wil le van de wetenschap" staat dan de tegenwoordige onderzoekers niet in de weg bij hun andere sociale activi teiten. Andere, omdat immers de we tenschap zelve een duidelijk sociaal aspect heeft. Noch staat dan deze leu ze hun sociaal verantwoordelijkheids gevoel in de weg, hun verantwoorde lijkheidsgevoel voor de toepassingen van de wetenschap. Zelf slachtoffer Het is de ironie van de mythe van de ivoren toren, dat sommigen der huidige wetenschappelijke onderzoe kers zelf het slachtoffer dreigen te worden van de populaire meningen die men over hen heeft. Zij menen dat zij zich moeten losmaken uit het isolement, dat men de geleerde is gaan toeschrijven. M sschien is het niet onnuttig te beseffen, zo besloot prof. Mazur zijn beschouwing, dat dit isolement van de geleerde niet zo al gemeen en niet zo heel erg groot is geweest, en dat ook de voorgangers van de huidige generatie van onder zoekers zich bewust waren van de so ciale rol van de wetenschap. Prof. Mazur beëindigde zijn oratie met de gebruikelijke toespraken, waarna een receptie plaats vond in de ontvangstzaal van de Academie. (Van een bijzondere medewerkster) Iedere vrouw verlangt met het voorjaar een nieuwe mantel, japon of pakje. De hoopvolle verwachting op een warme zomer blijft in haar leven, zodat het geen toeval was, dat de show van het mode blad „Margriet"gistermiddag en -avond in de Stadsgehoorzaal, grote belangstelling trok. Uit een grote verscheidenheid modellen kon men kiezen wat men zelf denkt te vervaardigen. In de collectie, die door 5 man nequins werd gebracht, waren diver se modieuze aspecten te zien. De mantels waren In de prinsessen- lijn, die vaag de taille aanduiden. De lange coupenaden lopen soms uit in zakken, of het accent valt op een tussen gezette laag aangebrachte biais. Er werden veel pasteltinten gebracht en rood tot apricot. Het materiaal was meestal wol met een linnen effect. Over het algemeen ziet men weer veel revers, doch ook de kraagloze modellen zyn nog en vogue. Japonnen zijn er in velerlei va riaties, zowel 'in de prinsessmlijn. of met de verlaagde taille, of een strak lijfje met de taille op de juiste plaats. De strakke of wijdvallende rok heeft afgedaan. De rokken heb ben uitspringende plooien of zijn gérend. Soms bestaan deze uit 4 of banen. Vooral bij de pakjes valt dit te constateren. Een hoogzomer- jurkje heeft nog wel eens een wijde rok, zoals bij een roze linnen jurkje met een appliqué garnering. Een aardige vondst vonden wij 2 basis japonnen in wit en zwart, die met een zwart/wit genopte rok en bloes in het oneindige kunnen ge combineerd worden. Dat de volslan/ke vrouw ook wel een plooirok kan dragen, mits deze is voorzien van een glad heupstuk, kon men zien aan een t'urqoise japon waarover een beeldige bruine jas, te- gengevoerd met de stof van de jurk, werd getoond. Er was originele nachtkleding, zo al? een tweetaleurige pyjama van po- peline en een zijden mousseline nachtjapon met bolero. Strandkleding zag men in allerlei variaties. Korte pakjes waarover rok ken werden gedragen of hemdjur ken met grote appliqués. Pakjes bestaande uit japonnen of rokken met jasjes, zagen wij in on telbare combinaties in popoline, lin nen shetlandwol en tweed. Heel apart vonden wij een pied de coq mantelpakje met een bijzondere halsuitsnijding. Een jeugdig pakje van witte wollen stof met een impri- mé bloesje was allerliefst. De cocktail- of namiddagjurken waren vervaardigd uit ijle mousseli ne de soie in mooie contrasterende kleuren. Heel feestelijk was een zalm roze imprimé japon met wapperen de slippen op de schouder. De show werd besloten met enkele avondjaponnen in goud brocaat en taftzijde. Ook hier geen meterswijde maar sluikvallende of bolstaande rokken. Het bruidstoilet was uit roze jaquard vervaardigd, met een sleep, die vanuit het middel viel. Leidse Smalfilm Liga Nieuwe film van Joop Pieëte In verband met de aanstaande viering van het 20-jarig bestaan van de Leidse Smalfilm Liga vond gis teravond in caférestaurant „In den Vergulden Turk" een korte algemene ledenvergadering plaats. Na afloop vertoonde Joop Pieëte voor het eerst zijn nieuwe geluidsfilm De Blauwe Vogel". Deze film is ontstaan naar een gegeven van de onderwijzer Freek Sachs, die ook de hoofdrol speelt. De onderwijzer, die een kind heeft geslagen, moet zich voor de politie rechter verantwoorden. Op indrin gende wijze heeft Joop Pieëte de achtergronden gegeven, die hebben geleid tot het conflict tussen onder wijzer en leerling (Joop Ellert). Op vallend was ook de rol van Chris de Graaf als advocaat. Het bijzondere van deze film is. dat Joop Pieëte het als amateur fil mer heeft aangedurfd een menselijk conflict in beeld en geluid op het Kynoloqenver. „Rijnland" Voor een talrijk en uitermate ge boeid gehoor heeft gisteravond in de bovenzaal van „Zomerzorg" de Rot terdamse bioloog drs. C. Naaktgebo ren voor de leden van de Kynologen- ver. „Rijnland" een lezing gehouden over de geboorte van zoogdieren, in het bijzonder de hond. Ook van medische zijde, bestond voor deze causerie belangstelling. Aan de hand van een unieke serie dia's schetste de spreker de ontwik keling van het embryo in diverse sta dia en bij verschillende zoogdieren en vervolgens een prachtige kleurenfilm te vertonen over de geboorte van ca via's. Bij ontstentenis van de voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenbergh, stond de zeer geslaagde bijeenkomst onder lei ding van mevr. dra. C. C. van Buu- renVeenenbos scherm te brengen. Hij is hierin o.i. volkomen geslaagd In de discussie werden o.a. de moei lijkheden besproken, die het lipsyn chroon monteren voor de amateur rnet 7'ch meebrengt Hei ligt in de bedoeling deze problemen op een aparte werkavond nader te belich ten. CHEMISCH REINIGEN VERVEN Het uitvoeren van schilderwer ken aan de in aanbouw zijnde Ulo school aan de Du Rieustraat is op gedragen aan de firma W. J. Pas man alhier; idem van elektriciteits werken aan de firma G. A. A. Nou- wens te Oegstgeest. De zondagochitenddienst in de Chr. Geref. Kerk zal met ingang van morgen weer om tien uur be ginnen. Voor de Leidse hervormde gemeente was het gisteren een bij zondere en blijde dag. Na enkele jaren van voorbereiding kon gistermiddag op een terrein aan het einde van de Koningstraat (Leiden-Noord) de eerste steen worden gelegd van de aldaar te bouwen Koningskerk. Na de Maranathakerk aan de Lage Mors- weg is dit het tweede hervormde bedehuis, dat na de tweede wereldoorlog in Leiden wordt gebouwd. Het was aan ds. M. Ottevanger gegeven om deze plechtigheid te mogen verrichten. Het zal wel zijn laatste officiële handeling zijn geweest, want over enkele maanden gaat ds. Ottevanger, die de Leidse Hervormde Gemeente bijna 24 jaar als predikant heeft gediend, met emeritaat. Met hem hebben velen geijverd om deze kerkbouw mogelijk te maken, ter wijl tenslotte de Centrale kerk voogdij de doorslag heeft ge geven. De plechtigheid, welke plaats vond in de „schaduw" van het thans reeds tot het plafond opgetrokken wijk centrum, werd o.m. bijgewoond door ds. P. Kloek, die de Centrale kerke- raad vertegenwoordigde, tal van her vormde predikanten en kerkvoogden, terwijl ook vele gemeenteleden van de hervormde wijkgemeente „de Mare- dijk" van hun belangstelling blijk gaven. De voorzitter van de Centrale kerk voogdij, de heer D. van der Kwaak, die aan de voorgeschiedenis van de bouw herinnerde, was verheugd, dat hervormd Leiden in de afgelopen ja ren zulk een duidelijk financieel ant woord had gegeven op de oproep „Leiden offert en bouwt". Na het offer, aldus spreker, komt thans de bouw. Het is maar niet toevallig, dat van de drie kerken, welke wij nog moeten bouwen, t.w. in noord, zuid west en aan de Burggravenlaan (Vre- deskerk), deze kerkbouw het eerst aan de orde komt, aldus spreker. Het huidige wijkgebouw van Leiden- noord, gelegen aan de Stille Rijn, ligt immers te excentrisch. De heer Van der Kwaak zei zeer verheugd te zijn over deze bouw, welke nog dit jaar zal worden gevolgd door de eerste steenlegging van de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Daarna komt zuid-west aan de beurt. Collecte Interkerkelijke gezinszorg Als Moeder uitvalt wat dan? Wie zorgt dan voor de kinderen, wie doet de boodschappen? Wie kookt het eten en wie ruimt de boel op? Daar moet vertrouwde hulp voor komen, dus een gezinsverzorgster. Hiermede belast zich in Leiden de Interkerkelijke Gezinszorg. Een huis-aan-huis collecte ten bate van het nuttige werk van deze stich ting wordt in de komende week ge houden. Jubel luide. Alvorens ds. Ottevanger overging tot het inmetselen van de eerste steen voor de nieuwe Koningskerk, wees hij op het tekstwoord uit Zacharia 9 9A „Jubel luide, gij dochter van Sion, juich, gij dochter van Jeruzalem. Zie uw Koning komt". Staande bij het fundament van de Koningskerk, merkte ds. Ottevanger op, dat de pre diking van het Evangelie steeds is ge weest: zie uw Koning komt. God geve, aldus spreker, dat in lengte van dagen ook deze prediking in de Ko ningskerk worde gehoord. Christus immers is een Koning, die verlost, i beschermt, regeert en bewaart. Na kerkvoogden en wijkmedewer- kers te hebben bedankt voor hun medewerking tot deze bouw, ging ds. Ottevanger over tot het leggen van de eerste steen, waaraan hij de woor den uit Zacharia 3 „Voorwaar zie van de steen, die Ik vóór Jozua neerleg, zal Ik zelf het graveersel graveren" liet voorafgaan Wijkcentrum en kerk, welke circa 250 zitplaatsen zal tellen, zullen eind van dit jaar geopend worden. Rijnland 2 leidt In de viertallencompetitie van het district Leiden van de Nederlandse Bridgebond slaagde Rijnland 2 er In de hoofdklasse in door een keurige zege op het beslist niet zwakkere zusterteam koploper te blijven. Maar ook Rijnland 3 heeft nog een uitste kende kans om het district in de na tionale finales te Utrecht te verte genwoordigen. Uitslagen: Alphense B.C. TOG (Voorschoten) 6—0 (83—65), Rijn land 1 (Leiden)Rijnland 3 06 (62 —101). Stand: Rijnland 2 35 p: Rijn land 3 34, Rijnland 1 25, TOGV 18, ABC 7, HJB 0. In groep A boekten Alphen en Rijnland 4 twee monsteroverwinnin gen. Hier is voorts de strijd om het bezit van de rode lantaarn nog lang niet uitgewoed. In groep B strijden Rijnland 4 en het Noordwijkerhoutse HJB ohi de eerste plaats. Uitstegen: Eersteklasse A: ABC 2 LSGB 2 6—0: Rijnland 4—Rijn land 6 6—0; HJB 3—DUS 0—6. Eer steklasse B: ABCLSGB 06: Rijn land 5—DVH 6—0: HJB 2—DUS 2 6—0. Stand In A: Rijnland 4 35 cp; ABC 2 24; HJB 3 14: Rijnland 6 14: LSGB 2 10. In B: Rijnland 5 32: HJJB 2 31 LSGB 25; DUS 2 21; ABC 3 11; DVH CHEMISCHE WASSERIJ Dit is het Zweedse zangeresje Inge Berggren, die haar land zal vertegenwoordigen op het inter nationale Eurovisie-songfestival in Luxemburg. Ds. M. Ottevanger legt de eerste steen. (Foto LD/Holvaat) Lezers schrijven WORDEN DE DUINEN EN HET STRAND VAN OOSTVOORNE UTET AANTASTING BEDREIGD? In het artikel „Wordt Maasvlakte voor industrie bestemd" komt het probleem van de botsing tussen in dustrie en recreatiebei an gen weer duidelijk tot uiting. Wanneer de industrievestiging op de Maasvlakte inderdaad een reali teit wordt, zal de wijze, waarop de verbinding van deze Maasvlakte met Oostvoorne tot stand zal komen, be palend zijn voor de recreatieve waar de van het Oostvoomse strand. In het huidige plan, dat door B. en W. van Rotterdam als suggestie naar voren is gebracht, is als scheiding een nieuw meer ontworpen. Het ken merk van een meer is, dat dit rond om door land is omgeven. Dit houdt dus in, dat aan de westzijde van dit meer een nieuwe zeewering zal ko men. Deze dijk zal ongetwijfeld ver gezeld gaan van een verkeersweg tmisschien zelfs een spoorweg). Deze verkeersweg is nl. reeds aangegeven op het schetskaartje, dat een gelijk soortig artikel illustreerde in het Al gemeen Dagblad d.d. 20-2-1962. Er blijkt dus een reële aantasting van het Oostvoomse strand en duinen te bestaan. Dit dius in tegenstelling met de geruststellende woorden van de Rotterdamse correspondent. Merk waardig doet de opmerking aan, dat Oostvoorne hiermede de beschikking zal krijgen over een watersportge bied, dat het nu niet heeft. Immers aan de oostzijde van de Brielse Dam ligt het enorme Brielse Meer. De oppervlakte van dit meer is nl. ruim schoots voldoende om de toename van de watersportliefhebbers in de komende jaren op te vangen, waarna de nieuwe binnenmeren door het geleidelijk gereed komen van de Deltawerken ter beschikking zullen komen. Hierbij moet ook niet uit het oog worden verloren, dat de dagjesmen sen die tot nu toe hun vrije dagen aan het Oostvoomse strand door brachten. niet tot de oategorie der watersportliefhebbers behoren. De aantrekkelijkste afscheiding voor de reoreatiebehoevenden is de bestaande situatie handhaven. Dit lijkt irrieel. Een blik op een detail kaart leert echter andere. De westelijke dijk moet dan nl. niet aansluiten op Oostvoorne, maar zal dan ongeveer ter hoogte van de huidige zuidpunt van De Beer moe ten afbuigen naur het oosten en aan sluiten op de reeds aanwezige zuid- dijk! Het probleem van de afscheiding is dan geen probleem meer. De kos ten voor het verfraaien van het Oostvoomse Meer kunnen dan even tueel aangewend worden, voor een Interscholair muziekconcours Terugtrekking was niet noodzakelijk In het. verslag van de demi-finale van het interscholair muziekcon cours. dat in ons blad van woensdag 21 februari werd opgenomen, ver meldden wij dat een leerling van het gymnasium Haganum „gediskwalifi ceerd" zou zijn. Het bestuur van de Stichting interscholair muziekcon cours stelt er echter prijs op te ver melden, dat aan de betrokken scho lier. Herre-Jan Steginga, wèl gele- ?enheid was geboden aan de demi- inale deel te nemen, mits hij zich voorzag van een begeleider, die leer ling was van zijn eigen school. Een analoog geval heeft zich nl. in Leiden voorgedaan, waar Loek Kras- denburg, de winnaar van de dinsdag gehouden halve finale, voor dezelfde moeilijkheid werd geplaatst. Uiter aard na de voorronde. Loek Kras- Advertentle De nieuwe voorjaarscollectie VENSTERVAL met bijpassende Botermarkt' 23 Advertentie Ol'DE VEST 189 - TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797' Ouderavond BU A. W. SUthoffs Uitgeversmy. in de Doezastraat is gisteravond de ouderavond gehouden voor de leer lingen van het technisch bedrijf. Voor een aandachtig gehoor van ruim 40 ouders sprak de directeur van het bedrijf, de heer G. de Flines een welkomstwoord. Ook voor de in leiding over de leerlingenopleiding uitgesproken door de heer J. G. H. Blaauw van de Centrale Opleidings commissie was veel aandacht. Na dit officiële gedeelte was er ge legenheid het bedrijf te bezichtigen, waarvan door alle ouders dankbaar gebruik werd gemaakt. intensievere ontwikkeling van het Brielse Meer. De aantasting van de duinen blijft achterwege en het strand blijft dan even aantrekkelijk voor de duizenden Rotterdammers die toch al het schaarst bedeeld zijn in de rand stad Holland, wat de recreatie be treft. Het is zeer gewenst, dat aan een plan van bovengenoemde strekking in brede kring bekendheid wordt gegeven, zodat bij de beslissende keu ze een verantwoord alternatief in de discussies betrokken kan worden. M. BAVELAAR. Utrechtse Jaagpad 12, Leiden. senburg had op zijn school een ande re begeleider ter beschikking, zodat hij dus van deze mogelijkheid ge bruik heeft gemaakt. Het bestuur wilde in het geval van Herre-Jan Steginga consequent (of principieel?) blijven en bleef dus weigeren de vas te begeleider van Steginga toe te la ten. Deze heeft daarop van verdere deelneming afgezien. Prof. Oud te Zeist P.v.d.A. of V.V.D.? J De VVD houdt op Woudschoten te I Zeist een landbouwcongres. De voor- zitter der party, prof. mr. P. J. Oud, opende gistermiddag dit congres met I een schets van de huidige politieke toestand. De centrale vraag by de |a.s. statenverkiezingen is volgens hem, of de kiezers meer de kant van de PvdA of meer die van de VVD op willen. De heer Oud uitte respect voor prof. De Quay, maar zei het toch ge wenst te achten, dat niet steeds naar extra-parlementaire figuren gezocht wordt om als leider op ie treden. Bij de a.s. statenverkiezingen zal het mede gaan om vragen van be ginsel, merkte prof. Oud verder op. Het is nu de eerste keer. dat de nieuwe regeringscombinatie getoetst kan worden. Hij meende, dat de VVD deze ver kiezingen met vertrouwen tegemoet kan zien. Het liberalisme wordt algemeen ge zien als een richting die bereid is zich aan te passen aan de veranderde i tijden, terwyl anderzijds de indruk bestaat, dat het socialisme aan ver starring gaat lyden. Ook in de kring van de PvdA wordt dat wel Ingezien. Spr. noemde een geschrift van de so cialist De Kadt, die de leiders van de PvdA verweet, dat zij falen. Hij was I dat niet met de heer De Kadt eens; veeleer faalt volgens hem het socia- I lisme zelf.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3