Players' Theatre biedt variété van rond de eeuwwisseling VERANTWOORDELIJKHEID DRAGEN Programma's van voor 1910 JülCCI Auto-hygiëiie voor iedereen (ii) UNIEKE INSTELLING IN ENGELAND Kom er achter E' Zaterdag 24 februari 1962 Pagina 4 deren welke nooit ontbreken het Ons land kent een conferencier, die herhaal delijk liedjes uit de oude doos zingt: Alex de Haas. In Londen kan men de nummers en voor drachten, welke de generatie van onze groot ouders in verrukking brachten, elke avond be halve zondag horen in een héél bijzonder schouwburgje: het Players' Theatre (letterlijk: Spelers Theater) dat zich onder de arcades van het station Charing Cross bevindt. Daar her leeft het Victoriaanse Variétét van rond de (Van onze Londense correspondent) eeuwwisseling. Er wordt als regel geen mate riaal gebruikt, moderner dan 1910, maar om teksten zit men nooit verlegen, evenmin als om acteurs. Velen, wier naam thans beroemd zijn, begonnen hun loopbaan bij het Players' Thea tre, zoals Peter Ustenov, Alec Clones, Lilly Kann, Ian Carmichael en Bernard Miles. Er worden nog steeds sterren ontdekt. Men be schikt trouwens over een oude garde, die er blijft. Het Players' Theatre is een club welke men alleen kan bezoeken als lid of als gast. De voorstellin gen zijn kosteloos voor leden. Bui tenlandse toeristen, die deze be zienswaardigheid niet mogen mis sen, kunnen voor een paar gulden een tijdelijk lidmaatschap verwer ven en worden ifS uur na betaling toegelaten. Engelandvaarders zet dit op uw programma! Want het bezoek aan dit theater is een unieke belevenis. Wat hier vertoond wordt, komt in Engeland het dichtst bij wat wij kleinkunst noemen. Het is echter niet in de eerste plaats om de artis ticiteit begonnen, maar om de gezel ligheid, een artikel, dat in dit land niet voor het opscheppen ligt. Want de Engelsman is in vele opzichten teruggetrokken en laat zich in het openbaar moeilijk gaan. Vandaar dat hij de club heeft uitgevonden, waarvan het besloten karakter hem onopvallende eten, drinken en zich amuseren. In de gewelven van het Players' Thea tre dringt het gerommel van de treinen door, maar het stoort nie mand. Er heerst immers de sfeer van een familiefeest. De ceremoniemeester, meestal in antiek kostuum met vadermoorde naar om de hals, staat of zit in een hoek van het proscenium achter zijn door kaarsen beschenen tafel, zo als zestig jaar geleden. Hij was de voorloper van de moderne confe rencier en draagt de onartistieke titel van „voorzitter". Vandaar dat hij de aankondiging van elk nieuw nummer met een hamerklop be sluit. „Dames en heren nu komt your own, your very own (uw eigen, uw heel eigen) Violetta". Gangmaker De „chairman" (voorzitter) zoekt het over het algemeen niet in het tappen van mopjes, maar is de gangmaker, die het publiek op an dere manier in de juiste stemming brengt. Hij zorgt er namelijk voor de afstand tussen acteurs en gehoor zoveel mogelijk te overbruggen, zo dat er van een werkelijke eenheid tussen de planken en zaal sprake is. Het publiek speelt mee! De chair man spreekt als een marktkoop man de mensen toe en zij laten zich niet onbetuigd. Zijn vaak uitda gende opmerkingen worden door kwinkslagen uit het publiek beant woord. Hij moet zeer ad rem zijn, want al gauw staat er ergens in de zaal een grappenmaker op, die niet op z'n mondje gevallen is. Het gaat lik op stuk. Maar van grofheid, herrie of vulgaire lol is er nooit sprake. De humor is de Britten aangeboren, de sfeer blijft altijd beschaafd. Het publiek' komt uit allerlei ran gen en standen. Op een bepaald moment was zowel Prins George van Denemarken als de straatven ter van om de hoek lid van het Players' Theatre. De clubidee be paalt het karakter van deze instel ling. Ongedwongenheid is het ken merk. Men wordt er enigszins her innerd aan de oude music hall, welke ook wij gekend hebben, zoals het vroegere Floratheater in Am sterdam of het oude Rotterdamse Pschorr Heildronk Ook het Players' Theatre is een combinatie van schouwburg en café. Er staan tafeltjes tussen de rijen lage linnen vouwstoeltje en er zijn buffetten in de zaal, waar men kof fie, drank en sandwiches kan krij gen. Als de voorstelling begint is iedereen van een glas of een kop voorzien voor het uitbrengen van de traditionele heildronk op „onze grote en glorieuze Koningin Victo ria God bless her (God zegene haar)!" Op het achterdoek van het toneeltje prijkt haar conterfeitsel. De „chairman" leidt de samen zang, waarin de Engelsen zo uit munten. Het repertoire van volks liedjes is onuitputtelijk. Het publiek zingt ze als koor, of doet mee met de refreinen van de op het toneel ten beste gegeven nummers. Zeer gewild is het „Covent Gar den (de groentemarkt) in the mor ning": John Hewer en Joan Sterndale-Bennett in een uitbundig nummer. Het publiek, gezeten op linnen klapstoeltjes, met consumptie tafeltjes ertussen. Pal voor de eerste rij de chansonnière. Ge heel rechts de voorzitterDon Gemmel. die het humoristische tweegesprek dat aan de gang is leidt. De vleugel staat huiselijk voor het podium. Cherries so red, strawberries ripe at home, of course, they'll be storming. Never mind the abuse you have the excuse you went to Covent Garden in the morning. Kersen zo rood, aardbeien rijp, thuis natuurlijk zullen ze te keer gaan. Trek je van de herrie niets aan. Je hebt de uit vlucht, dat je in de ochtend naar Covent Garden bent geweest excuus voor nachtbraken Er zijn ook talrijke populaire lie deren welke nooit ontbreken waar grote massa's, zoals voor het begin van voetbalmatches, bijeen zijn, en welke ook door het publiek van het Players' Theatre worden gezongen. Men vindt de teksten van al deze songs in het, in ouderwetse stijl op roze papier gedrukte programma. Jarigen en vierders van huwelijks bruiloften onder de bezoekers wor den extra toegezongen! Het is opmerkelijk hoe het Play ers' Theatre zich temidden van alle nieuwe vormen van vermaak film,, radio, televisie, grote shows enz. onverminderd heeft kunnen handhaven. Ook in de provincie is er overal een herleving van het oude, onopgesmukte variété van weleer, toen nog niemand wist wat topsongs waren. Maar men komt van heinde en ver uit de Ver enigde Staten vooral en uit de „ko loniën" naar de club onder het viaduct. Ongekunsteld Het is alsof men even af wil van vaak al te geraffineerde vormen van vermaak en terugverlangt naar de ongeknutselde sfeer van een tijd zonder wereldoorlogen en H-bom- men. Wat echter zo treft, is dat die oude nummers humanistische liedjes, parodieën, dansen en voor drachten het nog altijd zo goed doen. De Engelsen beschikken na tuurlijk over een sterk historisch besef, zodat het oude hier niet gauw belachelijk wordt. Niemand kijkt er hooghartig op neer. Het publiek is er helemaal „in", vooral wanneer er een onvervalste „Cockney" (typi sche Londenaar of Londense) op het toneel verschijnt, zoals een „pearly queen" (paarlemoeren ko ningin), een lokaalfolkloristische fi guur bij uitnemendheid, zingende met een kooi met een parkietje in de hand. Na afloop kan men blijven om te dansen of te souperen tegen uiterst matige prijzen in een eenvoudige omgeving, versierd met platen van Toulouse-Lautrec of met vergeelde foto's van acteurs en actrices uit het Victoriaanse en Edwardiaanse tijdvak en met toneelaffiches uit die dagen. Toch heeft het Players' Theatre niets mufs of museumach tigs, maar is het een levend spran kelend vermaakcentrum. Met Kerstmis kunnen vooral de kinderen er genieten van de oor spronkelijke pantomimes (niet te verwarren met ons woord voor zwij gend gebarenspel) ofwel kerstre vues, welke hier in al hun poëtische simpelheid worden opgevoerd, in te genstelling met de lawaai-produk- ties met hun steeds indrukwekken der tableaus van de grote theaters. Men kan er weer Harlekijn, Colom- bine en Pierrot zien, die de hoofd rollen vervulden in de zestiende- eeuwse Italiaanse harlequinades. In de oorlog Tijdens de bombardementen speelde het Players' Theatre door, oorspronkelijk op zijn oude adres in King Street, midden tussen het ge woel van Londens groentemarkt Co vent Garden, waar het in 1936 door de Zuidafrikaanse acteur Leonard Sachs was opgericht. Men speelde er op de derde verdieping van een groothandel in fruit. Laatkomers moeten altijd ontgelden. Tijdens ons bezoek schui felde er iemand naar voren met een blad vol met glazen bier en andere dranken. „Sir", riep de voorzitter hem toe, „de mensen zullen enorm lachen, wanneer U dat blad laat vallen." Met een stalen gezicht deed de heer nog enkele passen, liet plotseling de handen los om met een klet terende slag de boel aan scherven te laten vallen. Het publiek brulde. De „chairman" gaf de verzekering, dat het geen afgesproken werk ivas ge weest. „Al tien jaar vraag ik hetzelfde aan iedereen die met consumpties bin nenkomt en dit is de eerste maal, dat iemand aan mijn suggestie gevolg geeft Zodra het luchtalarm klonk ver huisden spelers en publiek naar de kelder, waar een toneeltje was ge bouwd, zodat de voorstelling bijna ogenblikkelijk kon worderi hervat. Duurden de luchtaanvallen de ge hele nacht door, dan bleven de aanwezigen slapen op de grond, op het toneel, op stoelen en op de toonbank van de bar. Later werd het theater verplaatst naar een zijstraat van Piccadilly, totdat het in 1945 zijn tegenwoor dige onderkomen vond. In de don kere oorlogstijd zorgde het Players' Theatre erop zijn eigen wijze voor, dat de goede geest onder de Londe- naars bewaard bleef. 1. Pijpleiding ligt hoger. 2. Zon staat anders. 3. Stuur auto verplaatst. 4. Pijp op auto langer. 5. Bakkebaard man bij auto. 6. Sleutel op voorgrond. 7. Palmblad rechts ls kleiner. 8. Dop benzineblik man rechts ont breekt. Violetta Parjeon. de in Frankrijk geboren ster van het Players' Theatre, die met haar chansons en spranke lende conferences een Parijse sfeer schept L-i Praktische wenken voor auto-bezitters Voordelen en gevaren van „cleaner" Het behoort tot de gruwelijkste aanslagen op het uiterlijk schoon van ons motorvoertuig, het lakwerk in de was te zetten zonder aan die bewer king een „natte beurt" met overvloedig water te laten voorafgaan. Strikt principieel dienen wij zelfs te zeggen, dat het periodieke in-de-was-zetten alleen mag volgen op een behandeling met autoshampoo. Die auto-sham poo doet namelijk wat water niet vermag: ze verwijdert ook de vettige film, die zich vaak onzichtbaar aan het lakwerk vasthecht. Eerst water dan was nerst water en/of shampoo der- lijft de r-s de lak kleverige vetlaag op zitten, dan zit daar ook een koppige rest van niet zelden scherp stof en fijn zand. Bij het inwrijven van de nieuwe waslaag wrijven wij dit scherpe stof in het gepolijste oppervlak van de lak. Op die manier richten wij argeloos en met de beste bedoelin gen grote schade aan, een schade die op de lange duur onverbidde lijk tot uiting komt in dof worden van de laklaag. In het gunstigste geval leggen wij de vettige film tus sen twee waslagen vast: tussen de oude en de nieuwe. Hei-halen wij deze procedure keer op keer, dan brengen wij als het ware systema tisch een geconserveerde modder laag aan, die later alleen met in tensief „cleanen" nog te verwij deren is. Wie als autobezitter een paar jaartjes meeloopt, weet hoe het lakwerk door het gebruik van cleaner vaak plotseling veel lichter van kleur wordt. In de meeste ge vallen komt dat onder meer door het opruimen van zo'n tussen was lagen gefixeerde geel-bruine mod- der-huid. halve en daarna pas was. In -1—dit verband stippen wij nog een detail aan, dat meestal wordt veronachtzaamd. Voor het lakwerk is het niet zo heel erg, als het in- de-was-zetten eens wordt uitgesteld tot na de volgende „natte beurt", omdat er toevallig juist visite komt. De oude, door goede auto-shampoo niet aangetaste waslaag houdt het waarschijnlijk nog wel een dag of vijf. Maar als wij ook het- chroom in de shampoo-beurt betrokken hebben (en dat laat zich bijna niet vermijden), dan is bijna zeker het daarop aangebrachte, beschermen de laagje vaseline of vethoudende pasta verdwenen. Werkelijk: uw be zoek zal even moeten wachten tot u op zijn minst het chroom op nieuw met chroompasta hebt in gewreven. Ander detail: het portierslot is soms erg toegankelijk voor water, in het bijzonder als wij de tuin slang hanteren. Plak een stukje kleefpleister of plastic plakband over het sleutelgat, tot na de schoonmaak. Veeg ook de rubber tocht-strips aan de binnenkant van het portier na het water-ballet goed droog en bepoeder ze met talk. An ders zit het portier na de eerst volgende nachtvorst onwrikbaar dicht, en kunt u de sleutel zelfs niet eens meer in het slot omdraai- VERANTWOORDELIJK HEID dragen wij allen in het leven. Hoé groot, hoé klein de op gaaf ook mag zijn. Het kost moeite dat te le ren, ofschoon de leerschool al vroeg genoeg inzet. Met de eerste stapjes naar de kleuterscholen begint 't al. Huilend worden velen naar de verantwoordelijkheid ge sleept, maar het wordt op den duur beloond. Het gaat steeds beter: van de kleuter- naar de lagere-, van de mid delbare- naar de Hogeschool. Dacht U 't hèus? Ach: er zullen velen zijn, die weten wat „verantwoor delijkheid" is, maar waar schijnlijk nóg meer, die 't ondanks alle doorlopen leer scholen nóg niet weten en 't waarschijnlijk nooit zullen weten. Die liever de verantwoor delijkheid door anderen laten opknappen dan haar zélf op zich te nemen. VERANTWOORDELIJK HEID tegenover Uw werk. Door schade en schande wordt 't U wel bijgebracht. De millimeterbalans van de apothekersassistente moet maar een minuscule hoeveel heid van het recept te veel aanwijzen en het is totaal mis, met alle verbijsterende gevolgen van dien. Voor haarzelf zowel als voor de patiënt. Er zijn helaas ge vallen, dat zo iets gebeurt, in een ogenblik van onnaden kendheid of geestelijke afwe zigheid Zo is 't met duizenderlei dingen in dit gecompliceerde leven even-over-de-schreef enLeiden is in last WIE de verantwoorde lijkheid niet in zijn bestaan laat wegen, komt op de blaren te zit ten In het leven, in de maat schappij, in het bedrijf heeft elkeen zijn taak nauwgezet Foto Will Eiselin, Rijswijk. te vervullen. Gebeurt dat niet, dan loopt het raderwerk onmiddellijk vast. Iedere dag eist voor ieder een opnieuw de grootste ac curatesse. Wat denkt U van een hoogleraar, die zijn college vergeet? Of van de dokter, die zijn patiënt vergeet? Of van de journalist, die een bericht vergeet? Of van de postbode, die zijn brief vergeet? Dat zijn slechts enkelingen in de stroom van mensen, die dag in dag uit het hun voorgeschrevene ten uitvoer moeten brengen en van wie men niet verwachten kan. dat zij daarbij voortdurend gecontroleerd worden. OP een onderdeel van een gram komt 't voor de apothekersassistente aan. Wie daarmee in zijn eigen leven of in zijn eigen werk geen rekening houdt, zal vroeg of laat bedrogen uitkomen. Het is werkelijk geen pretje steeds weer met dit gebod geconfronteerd te worden. Het is wanhopig vermoeiend óók. Steeds weer wordt die harde eis gesteld en ieder mens krijgt er soms schoon genoeg van. Laat U er echter niet be zwaard door voelen. De winst, wanneer 't U lukt, is altijd beter dan het verlies dat U lijdt en an deren lijden wanneer het mislukt. Laat daarom, voor zover U ertoe in staat bent, de ba lans van de weegschaal steeds naar het eerste over slaan: zoveel te beter slaagt Uw eigen leven en dat van de maatschappij, waarin U leeft. Wie de „verantwoordelijk heid" in ere houdt, kan rus tig slapen Zo niet, dan moet er mis schien een paar gram slaap middelen aan te pas ko men Is 't misschien daarom, dat de verkoop ervan zo ontstel lend is toegenomen? FANTASIO zijn tegenwoordig 1001 was- soorten in de handel en daar bij zijn op zyn minst een paar honderd goede. Welke de bes te is, hangt eenvoudig van uw per soonlijke voorkeur af. Die voor keur wordt niet alleen bepaald door het esthetische effect, maar ook door het gemak. Een auto van zelfs maar middelmatige omvang deug delijk in de vaste was zetten is heus een werkje dat zweet kost. Handelaren in schoonheidsartikelen voor uw auto zullen dan ook in de regel bevestigen, dat de verkoop van „vaste" wassoorten sterk te rugloopt, terwijl die van vloeibare „snel-was" toeneemt. Alle mooie verkoopverhalen ten spijt zorgt vaste was in de meeste gevallen echter voor een dikkere en duurzamer beschermingslaag. Bij vloeibare wassoorten valt de laag dunner uit en is de bescher ming navenant. Maar het aanbren gen van die vloeibare was kost een fractie van de tijd die u voor de vaste nodig hebt en dus kunt u er gemakkelijk een keertje vaker mee aan de slag gaan. Siliconen hebben onze sympathie, in zoverre ze de water afstotende werking van autowas aanzienlijk versterken. U kent toch de eenvou dige „druppel-proef", die uitwijst of uw lakwerk al dan niet grondig is beschermd? Wanneer het water dat u (bij voorbeeld) op de motor kap van uw auto giet, het oppervlak gelijkmatig nat maakt, of uitge zakte druppels met brede voet vormt dan is het mis. Een goede, water afstotende waslaag verdeelt het water in ronde, bijna op kralen gelijkende bolletjes. Pas op, dat u met siliconen-hou dende was nooit over uw voorruit veegt, of voor het schoonmaken van de ruit dezelfde doek benut die u voor het inwrijven gebruik te. Een Duits autotijdschrift wist onlangs weliswaar te vertellen, dat die hinderlijke, nauwelijks meer weg te krijgen vlekken op de ruit helemaal niet door siliconen wor den veroorzaakt, maar wij vinden het bar toevallig, dat wij er vóór het verschenen der siliconen nooit van hoorden. En persoonlijk nemen wij het zekere maar voor het onze kere. Ook beste lak verliest zijn glans De beste lak verweert op den duur en verliest dan aan glans Ook tussen de waslagen in gekapseld stof komt de glans niet ten goede. Het lakwerk komt daar om ook gemiddeld eens per jaar wel voor een behandeling met „cleaner" in aanmerking, Celluloselak, wat eerder dan synthetische en moffel- lak. Cleaner is niet enkel en alleen een „afbijtmiddel", gelijk men door gaans wat eenzijdig aanneemt, maar vooral een polijstmiddel, dat de ruw geworden bovenlaag weg- slijpt en (als alles goed gaat) de effen laag daaronder weer spiegel glad maakt. Daarom komt het bij cleanen minder aan op het in wrijven (kleine beetjes tegelijk) dan op het omstandig uitwrijvea Cleanen is zo ongeveer het zwaar, ste werk dat de zelf-zijn-auto-on* derhoudende mens zich op de zwak ke schouders kan laden. Maar er is geen enkel bezwaar tegen, dit werk in gedeelten te verrichten en de enige week bijvoorbeeld alleen de voorspatborden, de volgende we ken achtereenvolgens de motorkap, de rechterzijkant, de linkerzijkant, het dak en de achtersteven onder handen te nemen. Gebruik voor het cleanen zachte, maar niet te dikke lappen, anders wordt ontij dig teveel van de vloeistof aan de pasta onttrokken. Sommige wassoorten bevatten een kleine of grotere hoeveelheid cleaner. In het gunstige geval ver schuiven ze de grote cleaner-beurt naar een wat verder verwijderde toekomst, zonder die grote beurt evenwel overbodig te maken. In het ongunstigste geval betekent cleaner-houdende was een aanslag op het lakwerk. Voorzichtigheid is hier geboden. Persoonlijk hebben wij het op deze overmatige efficien cy niet begrepen, maar ook hier spreken individuele voorkeuren een woordje mee. Verse lak (bijvoorbeeld van een gloednieuwe wagen) mag niet „ste vig afgewreven" worden, niet met was en zeker niet met cleaner. Zelfs al lijkt de bovenlak glashard, dan kan namelijk de onderlaag nog zacht en week zijn. Uw dealer zal u zeggen, hoe lang u moet wach ten met de eerste wasbeurt. Geen dealer geeft echter een kik, als u uw oude wagentje bij de spuiter een nieuw kleurtje laat geven. Ook die nieuwe laklaag mag de eerste paar maanden alleen met schoon water worden afgespoten en komt pas daarna in aanmerking om in de was te worden gezet.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18