LEER - geen gemeengoed, maar hoe langer hoe meer populair ONS MENU George Lengyell, goetl bridger én humorist Kom er ACHT-er HOE HELPEN WE ONZE BROEDENDE VOGELS? VAN DE WEEK HOE WERKT HET! door Sjouke van der Zee Zaterdag 24 februari 1962 Pagina 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand Londen, februari 1962 Iedereen draagt tegenwoordig leer en daarmee bedoelen we niet de Ieren accessoires (die hoe langer hoe meer neiging vertonen niet van leer te zyn), noch die modescherts: het leren-jasje-van-plastic-met-bont- kraag-van-pluche, maar het echte, het mooie leren of suède jasje en de dito mantel. Leer voor kledingstukken, en in 't bijzonder de genoemde straat kleding, is de laatste jaren ook by ons bijzonder populair geworden. En zijn populariteit stijgt nog steeds, niettegenstaande de prys die nu eenmaal wat minder populair is en zulks wel zal blijven zolang er aan het looien en bewerken van de/huiden de hoogste eisen worden gesteld en er voor het venverken van het materiaal prima vakmanschap nodig is. Tijdens het vervaardigen van een leren kledingstuk mag geen foutje wor den gemaakt, want het is niet meer te veranderen, in stof kan een ver keerd stikseltje gemakkelijk worden uitgetarnd en verlegd, in leer is dat niet mogelijk. Leer glad leer en suède is niet alleen aantrekkelijk en spor tief, maar bovendien is het com fortabel en warm in het dragen. Het is winddicht, maar in tegen stelling tot rubber en plastic, die dat ook zijn, is het poreus en het „ademt" dus. Leer heeft zijn plaats in de mode en is allang niet „zomaar leer' 'meer. Er zijn tegenwoordig soorten en variëtei ten, die hun eigen karakteristieke aspect of bepaalde hoedanigheden hebben, waarvoor de techniek, meer dan de natuur, aansprakelijk is. Wist u dat er wasbare leersoorten zijn en waterdichte? Dat andere chemisch te reinigen zijn en dat de prachtige, zeer gevarieerde tin ten (een van onze beste fabrikan ten heeft alleen al een zestig kleu ren op zijn palet) gegarandeerd kleurecht zijn (mits afkomstig van goede huize). Goed suède is soepel en zacht, zijdeachtig (niet dof en levenloos). Het is bovendien sterk en een suède Bridgevraag dezer week: Noord (uw partner) is gever, niemand kwetsbaar. Als zuid hebt U: Sch. H B 8 2, Ha. 7, Ru. A V 8 6 4 2, KI. B 4. Bied verloop: noord 1 har- I ten - ow passen - zuid 2 rui ten - noord 2 harten - zuid 2 schoppen - noord 3 klave ren - zuid 3 ruiten - noord 3 harten - wat moet zuid bieden? Opgemerkt wordt, dat 2 I schoppen dwingend voor een biedronde is. Antwoord elders op deze bladzijde. Na een aantal jaren in Am- j sterdam woonachtig te zijn ge- 1 weest, is George Lengyell 1 Hongaar van geboorte doch j thans van Nederlandse natio- i naliteit wegens zijn werk- I zaamheden verhuisd naar Lon- i den. Het vertrek van deze bijzonder goede speler is voor de Nederlandse bridgewereld I een verlies, niet in de laatste plaats vanwege de zeer geesti ge, puntige verhalen die Lengyell uit zijn rijke bridge- carrière weet te vertellen. Zoals de meeste goede spelers, is Lengyell ook een enthousiast rob- berbridge-speler en talloos zijn de anekdotes die h yover dit spel kent. Eén der beste vond ik de geschiede nis over een robberparty in Parys, waarin Lengyell tegen een zéér fiks tarief meespeelde en waarvan hij het hoogtepunt in de vorm van een kostelijk vraaggesprek wist te bren gen. U kunt eens proberen, of U by het beantwoorden van de onder staande vragen steeds in de roos schiet. U speelt dus robberbridge tegen fiks tarief. Uw medespelers zijn U vrij onbekend en na enige onbe langrijke spellen zijn de tegenstan ders kwetsbaar geworden. Uw part ner, noord en gever, opent met vier harten, waarna oost past. Als zuid hebt U in handen: Sch H B 9 8 5, Ha. 4, Ru. A H B, KI. H-V B 10. Vraag 1: Wat moet U als zuid thans doen? AntwoordAangezien een hoog openingsbod in principe een zeer eenzijdig spel aangeeft, waarin ten hoogste één Aas zal voorkomen, heeft het geen zin te. bieden dus moet passen. Het biedverloop begon dus: noord 4 harten - oost past - zuid past - waarna west „vier schoppen" biedt - Boord past - oost zegt dan „vier fiansatout".- Vraag 2: Wat moet zuid na oosts 4 SA-bod doen? Antwoord: U kunt natuurlijk doubleren, doch daar de westspeler zeker niet op 4 SA zal passen, is het beter als zuid te zwijgen. De kans wordt an nóg groter dat ow, de enorme kracht van het zuidspel niet kennende, zich in eikaars spel- sterkte zullen vergissen en mis schien zelfs tot slem zullen gaan. Gebeurt dat niet, dan zal zuid het vijfbod waarin ow tenminste te- rwmt zullen komen, altijd nog kun nen doubleren. Nog eens een herhaling van het bieden: noord 4 harten - oost pas - zuid pas - west 4 schoppen - noord pas - west 4 Sansatout - zuid past dus - en west biedt thans „zeskla- veren"(!) - waarna noord en oost passen. Vraag 3: Wat doet U nu, na het zes-klaverenbod der tegenpartij? Als U doubleert, doet U hetzelfde wat U en ik en talrijke andere spe lers die dit ..probleem" voorgelegd gekregen hebben, deden. En wat daaraan fout is, kunt U alleen maar leren in robberbridge en het wordt U verklaard aan de hand van de er varing, die Lengyell zelf óók in dit spel opdeed: jas, kan, gelijk een glad leren jas, lang meegaan, op voorwaarde al thans dat hij niet wordt verwaar loosd. Hij vraagt net als een zijden blouse of een regenjas het nodige onderhoud en de nodige zorg. Wanneer u hem (het beetje) geeft dat hem toekomst, zal hij zeker lang keurig en netjes blijven. Allereerst dan: draag altijd een sjaal in de halsopening, liefst een mooie zijden, die het jasje extra cachet geeft daarmee wordt het vetworden van de kraag en het vaal worden door poeder en make-up voorkomen of op zijn minst sterk gereduceerd. Vervol gens: bewaar geen enkele leren of suède jas in een warme, slecht ge ventileerde kast of kamer. Hang hem niet over of pal boven de verwar ming, noch onder (vochtige) jassen op de kapstok. Punt 3: maak een suède jas geregeld schoon. Het is heel gemakkelijk en meer dan een zachte rubber of een gewone kleer borstel is er niet voor nodig. Bor- „U doubleert zes klaveren? Mis! Want nadat west past, loopt noord (uw partner) er uit naar zes har ten - en die gaan gedoubleerd ééntje down!!". „Kwetsbaar" En als klein toetje Lengyell's op merking in een robberbridgepartij, die ik samen met hem onlangs in het buitenland speelde. Spelende tegen een echtpaar, waarvan de man bekend staat om de meest dwaze psychologische biedingen, gelukte het de tegenpartij via mis leidende biedingen in het eerste spel drie Sansatout te bieden en te maken - dankzij een minder geluk kige uitkomst van Lengyell. In het tweede spel probeerde onze tegen stander eenzelfde grapje, kwam in drie Sans, maar ging nu gedou bleerd vijf down (1400 punten). Waarna Lengyell opmerkte: „Jeziet wat een goede speler ik ben, dat ik ze in dat eerste spel kwetsbaar liet komen!". H. W. Pilarski. Antwoord op bridgevraag dezer week: Zuids spel was iets te goed om al op 2 har ten te passen. Het zou mo gelijk zijn dat noord enige redelijke schoppensteun had, of een klaverdekking met ruitenheer-tweede in welk ge val het schoppenbod tot 3 SA had kunnen leiden. Nu noch het een, noch het ander het geval bleek en noord evenmin iets bleek te voelen voor een ruitencon tract, is het wel zeker dat noord vermoedelijk een 2-6- 1-4 kaartverdeling heeft en in harten zijn grootste kansen ziet. Daar noord niet méér kon bieden dan drie harten en zuid alle kracht aange toond heeft, is er maar één goede actie: zuid moet pas sen. stelen verwijdert niet alleen stof, maar ook vlekken. Reden te meer dus om nooit een vlekkenwatertje te gebruiken, dat het suède wel eens ontkleuren kon. Nog een laatste punt wanneer een suède kledingstuk nat geworden is, laat het dan op kamertemperatuur drogen, ver van haard of radiateur. en borstel het uiterst zorgvuldig wanneer het he lemaal droog is. Korte en lange suède en leren jassen zijn een sportief kledingstuk. Laat de rest van uw tenue navenant zijn. Geen wijde rok en petticoats bij een leren jasje, geen zijden mid- daghoed bij nog-zo'n-mooie leren mantel. Een sportieve rechte (of bij na rechte) rok van tweed of flanel past zowel bij de korte als de lange modellen; een pantalon verstaat zich met het korte leren jasje en wat een pa ssend hoofddeksel be treft, komen alleen de cloche van vilt of leer en vooral muts en baret in aanmerking. Wanneer een nieuw suède kleding stuk in het begin „stof afgeeft" maak u dan niet bezorgd, dit is eenvoudig het resultaat van de be werking welke de huiden ondergin gen en na enig dragen verdwijnt „het euvel" vanzelf. Alhoewel de leek alle leer leer noemt en alle suède suède, zijn er op de markt toch verschillende soorten. De keus is zelfs betrekkelijk groot. Zo zijn er bijvoorbeeld suède soor ten, waarvoor respectievelijk de hui den van geiten uit India, schape huiden uit Engeland, Nieuw- Zee land of Australië, lamshuidjes uit de Balearen of kalfshuiden worden ge bruikt. Er is voorts een soort, ver kregen van ongeschoren schapehui- kant van de huid een suède- en de andere kant een bontaspect heeft. Dan is er eland, afkomstig van de Noorse elk: zeer soepel, sterk en in natuurlijke kleur. Er is schapeleer waarin dank zij een speciale monier van looien en nerftekening van het leer benadrukt wordt. En onder de wasbare leersoorten zijn juweeltjes van lichtheid en soepelheid, of ze nu van het schaap of het rund af komstig zijn. Weet u dat yoghurt voor allen die met de vertering van onze zware winterkostjes wel eens moeite heb ben, een prachtig hulpmiddel is? Yoghurt is niet alleen voedzaam (het bevat dezelfde bestanddelen als de melk), maar is ook bijzonder lichtverteerbaar en werkt boven dien stimulerend op de spijsverte ringsorganen. Als nagerecht na b.v. stamppot is yoghurt dus wel bij uit stek geschikt. MAANDAG: kapucijners, aardappelpurée, ge bakken uien, speksaus, wentel teefjes. DINSDAG: rolpens, rode kool, aardappelen, drie in de pan. WOENSDAG: gebakken aardappelen met kaas, andijvie, tweekleurenvla. DONDERDAG: gebakken prei, rijst, eierragoüt, warme griesmeelpudding (stokvis weken). Op de vraag, hoe men aan goede nestkastjes kan komen, kan ik antwoorden: In een winkel, waar deugdelijk materiaal wordt verkocht en waar men op de hoogte is van de eisen, waaraan een nestkastje moet voldoen. De verkoper hoort b.v. te weten, dat een kastje geen regenwater mag doorlaten, hetgeen heel gemakke- VRIJDAG: viskoekjes, worteltjes, aardappe len, peterseliesaus, of irish stew, schuimige yoghurtvla. ZATERDAG: bami, fruit. ZONDAG: waldorfsla, cotelet suisse, Brus sels lof, aardappelen, yoghurtpud- ding. Y oghur tpudding Vz 1 yoghurt, 50 g rozijnen, gecon- fjjte vruchtjes, 2 dl water, 5075 g basterdsuiker, 7 blaadjes gelatine, slagroom, sap van 1 citroen. De gelatine in ruim water weken. De rozynen met het water en 3 lepels suiker opwellen en van het vuur af de goed uitgeknepen gela tine erin oplossen. Wat af laten koelen en vermengen met de yoghurt (opgeklopt met de rest van de suiker), de gesneden vruchtjes en het citroensap. Wanneer de mas sa enigszins drillig gaat worden nog ik 't zojuist had, dragen meestal een deksel, dat kan worden afgeno men en met een stevige steen is bezwaard. Men kan (in dit geval voor een studiedoel) dan van tyd tot tyd in het nest kyken, maar hoe rustiger zo'n vogelhuishouden is en hoe minder we er ons mee bemoeien, des te beter. Die zware kei is natuurUjk tegen overlast van katten en andere gespierde liefheb bers. Ik denk aan eekhoorns, ge renommeerde nestplunderaars. Deze boomacrobaten spelen het klaar, de vliegopening stuk teknagen, ze heb ben hun beitels toch altyd by zich, en dan is alle zorg van ons vergeefs geweest. Wie hier bang voor is, moet de ingang van het kastje omran den met zink en dat vastspykeren. Een rand sterk kippegaas is ook goed. En het deksel moet beslist vastzitten met een haakje of iets dergelyks, want een eekhoorn wipt het met z'n neus omhoog. Degene, die u een nestkastje verkoopt, moet beslist op de hoogte z(jn van de maten, die by verschillende vogelsoorten zyr. voorgeschreven. Een hokje voor een grote bonte specht byvoorbeeld, dat een vliegopening van 6 cm onge veer mag hebben, is niet geschikt voor een pimpelmees, die door een eenmaal doorroeren om uitzakken van de vulling te voorkomen en dan overdoen in een met boter in gevette vorm. Goed styf laten wor den, keren, garneren met slagroom en geconfyte vruchtjes. Schuimige yoghurtvla 1 yoghurt, 2 eieren, 2 dl melk, 30 g suiker, 8 g gelatine, citroenrasp. De eidooiers met suiker kloppen, verdunnen met wat warme melk en met dit mengsel de rest van de ko kende melk binden. Van het vuur af de geweekte gelatine hierin op lossen, de vla wat af laten koelen, de yoghurt toevoegen en daarna de styfgeklopte eiwit en citroenrasp er voorzichtig doorscheppen. De vla in een vlaschaal of coupe-glazen over doen. gaatje van 3 cm heenschiet. Een steenuiltje nestelt graag in een ruimte met een grondvlak van plm. 20 by 20 cm, wat voor een mees te ruim is (12 by 12 cm). Ook een broedkastje, dat niet kan. worden gereinigd is waardeloos. Na elk broedseizoen biyven er in het oude nestmateriaal vogelparasieten (luizen oa.) achter die op de vol gende bewoners wachten. Daarom moet het deksel afneembaar of de voorkant draaibaar zyn, zodat men met een harde borstel en heet wa ter en zeep flink schoonmaak kan houden. Wie een nestkastje kan timmeren, dat een uitneembare bo dem heeft, zal met het reinigings probleem weinig moeite hebben. Myn tekening laat de onderkant van zo'n kas i zien. Een vogel woning moet voor klimmende kat ten onbereikbaar zyn. Een stuk prikkeldraad, los om de paal gewon den is een middel daartegen. Myn tekening geeft ook de wyze van ophangen weer, n.l. door mid del van een (liefst harde) ophang- lat. Dan kan de wind het huisje niet heen en weer slingeren. Een vliegstokje by de ingang is overbodig en het aanbrengen van turfmolm of takjes als nestmateriaal is zelfs ongewenst. Een vogelpaar weet zelf het beste, waarmee het huis moet worden gemeubileerd. Zoekt u tenslotte als ophangplaats die kant van een huis, van een boom of een schutting, waar niet de regenwind altyd op staat, zuid oost is het beste. Ingeschroefde BODEM Uzult wel begrypen, dat het ondoenlyk is, in een kort ar tikel als dit aan alle wensen en alle mogelyke vragen van lief hebbers en belangstellenden tege moet te komen. De Nederlandse vereniging tot escherming van vogels (secr. Regu liersgracht 9. A'dam-C) zal u onge twijfeld nog nader willen inlichten. Tenslotte nog dit: in een bekend- natuurhistorisch museum vond ik kort geleden een model van een broedkastje ,dat daar klaarblykelyk als nieuw snufje was neergehan gen. Het byzondere hiervan is de uitneembare voorwand (maar oppas sen hiermee, als de jonge vogels al behoorlyk groot zyn!) en het ma- De Nederlandse vereniging tot be- duurzaam zal zijn, terwyi eekhoorns en spechten niets kunnen vernielen met knagen of hakken. Deze kasten worden „Warveka- nestkasten" genoemd naar de le verancier G. van Waversveld te Driebergen. In een prospectus lres ik, clat deze nestkasten al jarce worden georuikt in het nationale park „De hoge Veluw.j" en daan. n vermeld ik het hierby. Ondervin ding heb ik er nog niet mee, maar een proef ermee ïykt me zeer de moeite waard. Onze bridgerubriek Advertentie DR. E. J. S W A A B'S VERENIGDE FABRIEKEN Kunt U de acht arwykingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit nummer. IN MIJN ARTIKEL over wintervoedering, van enige weken geleden, had ik beloofd, een beschrijving te geven van de wyze waarop een vogel- broedhokje of nestkastje moet worden gemaakt. Dit naar aanleiding van een verzoek van een abonnee van dit blad. Ik doe dat nu in februari, dan kunnen de liefhebbers zorgen, dat het nestkastje deze maand nog op z'n plaats komt. Dat is wel nodig, want onze tuinvogels moeten met zo'n vreemd geval volledig vertrouwd raken. Het is bovendien een aardig gezicht, een mezenpaar eens op verkenning te zien gaan in de buurt van het vogelwoninkje. Eerst op een tak er vlak bij, dan er boven op, rrrt! er vandoor, geschrokken door het vreemde en weer terugkomen. Ze gluren met scheef kopje naar dat donkere gat, vliegen weer weg, hup! daar zyn ze weer en nu hangt er een tegen het vlieggat en schrikt meteen van z'n eigen moed. En dan merk je er een hele tyd niets meer van, maar de lege woning is genoteerd, daar kunt U van op aan. Wie zelf zo'n kastje heeft ge timmerd, er z'n tyd en moeite aan heeft gegeven, heeft dan een zeer voldaan gevoel, als hy ondervindt, dan zyn werk succes heeft. En wanneer kinderen dat karweitje hebben opgeknapt, al dan niet met wat hulp, en hun bouwsel wordt door de vogels geaccepteerd, gelooft u maar, dat er ongemerkt een goed stukje vogelbescherming is geleverd. Het aardige is dat het, wat kin deren betreft, niet by dat kastje timmeren en ophangen blijft. Het is logisch, dat een kind belang stelling krygt speciaal voor water in zyn eigen broedkastje zich af speelt. Met ons volwassenen is het trouwens niet anders. Er zitten echter wat kleine moei- lykheden aan de vervaardi ging van een broedkastje en daarom heb ik met myn oude teke ning als uitgangspunt, weer wat op papier gezet, in de hoop, dat dege ne, die er zich voor interesseert, er iets aan heeft. Het zal toch wel niet nodig zyn, dat ik een pleidooi ga houden voor het verschaffen van broedgelegen- heid aan de vogels van tuinen en parken? Het is toch genoegzaam be kend, dat er onder de vogels wo ningnood heerst, ook in onze bossen. Gelukkig ,dat veel boseigenaren het belang inzien van een goede vogelstand en daarom aan de bo men nestkastjes laten aanbrengen. Ik ken tenminste verscheidene bospercelen, waar er ettelyke han gen, genummerd en wel en in de broedtyd zelfs voorzien van een aantekening, waaruit bhjkt, dat er een wakend oog over gaat. Een heldere glazen ruit is doorzichtiglichtstralen van alle golflengten wor den doorgelaten. Ultra violet en infrarood („warm testraling") worden echter tegengehouden. 0.0009mr Het door de ruiten van de kas door gelaten licht wordt door de vloer, de aarde in de bakken enz. geabsorbeerd. Het geabsorbeerde licht wordt getrans formeerd (omgezet) in warmtestraling, maar daarvoor zijn de ruiten ondoor zichtig, zodat de warmte in de kas blijft Een stof laat een bepaalde stra ling niet door (is voor die golf- lengte„ondoorzichtig'0 als kleine deeltjes ervan - moleculen, ionen, elektronen-daardoor in trilling of draaiing worden gebracht. Die beweging der deeltjes resul teert tenslotte in warmtestra- lyk kan gebeuren daar, waar het water langs de boomstam spoelt. Is het kastje voorzien van een z.g. nek-lap .gemaakt van rubbe- roid, dat dus aan de achterkant over het deksel heen moet worden -gespykerd dan is er geen gevaar voor lekken, dus voor verdrinking van het jonge broed. U begrijpt, dat een bloempot, tegen een muur ge hangen, om dat regenwater alleen al een onding is, dat we ons door niemand moeten laten aanpraten. De kastjes uit de bossen, waarover niiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIII KIJKJES IN DE NATUUR

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17