Grote belangstelling voor zaken jubileum J. M. J. Post Fiks 35 jaar Brandweer te Voorschoten. heeft persluchtmaskers Certificaten van echtheid voor valse schilderijen Duits - Russische betrekkingen „stap voor stap" verbeteren Erkenning rijdend NS-personeel zou als een sneeuwbal werken BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 2S FEBRUARI 1962 Groot en bijzonder hartelijk was gistei-middag de belangstelling, welke zich in de grote zaal van „Den Burcht" concentreerde rond de fi guur van de heer J. M. J. Post. die deze dag het feit herdacht, dat hij zich voor veertig jaar in een pand aan de Oude Singel vestigde als groothandelaar in sterk, zwak en niet alcoholische dranken. En daar voor ,was dan ook alle aanleiding want deze dag viel een drievoudig jubileum te herdenken. Naast het za- kenjubileum een zoon, de heer J. Th. Post, is mede-firmant is het deze maand tevens anderhalve eeuw geleden, dat de relatie Post— d' Oranjeboom, waarvan de jubilaris H. M. Swaak nam afscheid van de Sterre waclit Voor een klein, maar internatio naal gezelschap heeft vanmorgen een markante figuur afscheid genomen van zijn functie bij de Leidse Sterre- wacht. De heer H. M. Swaak, ster renkundig; ambtenaar A. die bijna 50 jaar lang deel heeft uitgemaakt van dit befaamde instituut, zal namelijk met ingang van 1 maart met pensioen gaan. De directeur van de Sterrewacht, prof. dr. J. H. Oort sprak vanmorgen ln het hoofdgebouw een kort af scheidswoord, waarin hij hem dank te voor het vele verrichte werk. Hij overhandigde hem een polshorloge als aandenken, terwijl mevrouw Swaak bloemen kreeg aangeboden. De heer Swaak trad op 1 novem ber 1912 in dienst van de Sterre wacht, moest het dienstverband in 1915 onderbreken voor militaire dienst, maar keerde eind 1915 terug op zijn oude plaats. Verreweg het meeste werk heeft hij verricht voor de fundamentele astronomie (meri diaan-waarnemingen). De heer Swaak, die als enige van de sterren kundigen die op dit ogenblik aan de Sterrewacht zijn verbonden, inder tijd de moeilijke en ingewikkelde be rekeningen nog zonder rekenmachine verrichtte, heeft in de laatste jaren ook veel gewerkt aan de kometenbe- rekening, omdat de fundamentele as tronomie wat op de achtergrond ge raakte. Het eerste contact had de heer Swaak met dr. Zwiers, later met de zo tragisch om het leven gekomen dr. Hins, dr. Van Herk en mevrouw Van Houten. De heer Swaak dankte prof. Oort met een kort woord, waarna de aan wezigen van de gelegenheid gebruik maakten om de scheidende ambte naar de hand te drukken. In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een per ceel aan de Vliet, waarin een boek en lichtdirukkerij gevestigd is. De da ders hebben zich toegang verschaft door met kracht tegen een deur te duwen. In het kantoor zijn laden en kastjes doorzocht. Er wordt een be drag van vtff tot zeven gulden ver mist. In de afgelopen nacht is inge broken in een koffieteut aan de Jan van Houtkade. Er werden enkele ban ketstaven ontvreemd. OEGSTGEEST Negentien februari 1927 opgericht door een groepje enthousiaste jonge lui waarbij de namen van o.a. de da mes Uytenbogaard, P. v. d. Bijl, R. Zaalberg en gebr. Boekkooi en Bakels geen onbekende klanken zyn, viert de christelijke korfbalvereniging „Fiks" thans haar 35-jarig bestaan. Morgenmiddag is er een puzzel- en hindernisrit voor de junioren, die om half twee bij de ingang van het Fiks terrein van start gaat, 's avonds in „Irene" een openbare feestavond. De goede sfeer en geest binnen de vereniging bracht de ploeg tot vele hoogtepunten en overwon de moeiten en materiële zorgen waarmede zij ve le malen te kampen had. Zij bleef echter de plaats waar vele jongeren in de beoefening van het korf balspel een gezonde ontspanning beleefden. Fiks telt nu ongeveer 100 leden. Bij de huidige speelruimte brengt dat vele zorgen met zich mee. Maar de plaat selijke overheid heeft voor Fiks een nieuwe behuizing in de toekomstplan nen gecreëerd, die naar men hoopt in 1967 gereed zal zijn. Na de inzinking in 1957 door vertrek van oudere le den heeft de jongere garde haar in vloed goed doen gelden. Nu speelt Fiks I in de eerste klasse en Fiks 2 en 3 in de tweede klasse, terwijl de junioren, vier twaalftallen sterk het ook zeer goed doen. Men hoopt in de toekomst een vaste trainer te kunnen aantrekken om het technische peil omhoog te brengen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 febr. Veemarkt: aan voer stieren 10, melkkoeien 90, vette koeien 210, vare koeien 35, pinken 8, vette kalveren 76, huchtere kalveren 277, vette schapen 65, fokschapen 45, vette lammeren 1128, geiten 8, zuig en weidelammeren 19, totaal 1971 st. Prijzen: melkkoeien f 900-1150 p. st., vette koeien f 2.45-3.35 p. kg schoon gew., vare koeien f 550-1025 p. st., vette kalveren f 1.80-2.60 p. kg levend gew., nuchtere kalveren f 1.20-1.50 ld., vette 6Chapen f 100-130 p. st., fokschapen f 140-170 ld., vette lammeren f 105-140 ld. Handel: melkkoeien rustig, vette koeien goed, vare koelen rustig, vette kalveren zeer matig, nuchtere kalve ren redelijk, vette schapen sug, duur, fokschapen rustig, vette lamm. stug, duur. LEIDEN, 23 febr. Kaasmarkt: aan voer 3 partijen Goudse kaas. Notering tot f2.20. Handel matig. BARNEVELD, 22 febr. Coóp. Ve- luwse Eierveillng: weekaanv. 1.300.000 stuks, waarvan er thans 84.330 in vei ling werden gebracht. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 39/45 gram f 5.04-5.61, van 50/55 gram f 6.77-7.73, van 55/60 gram f 7.87-8.16, van 60/65 gram f 8.24-9.21; van 65/70 gram f 9.49-10.76. Eierveillng S.B.E.: aanvoer 281.400 stuks. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 42/45 gram f 5.23-5.65, van 53/58 gram f 7.58-7.95, van 58/61 gram f 8.05-8 eendeëieren 65/68 gram f 8.01-8.26, van 69'71 gram f 8.52-8.71. Eiermarkt: aanvoer 1.950.000 stuks, handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 56/65 gram f 8.10-9.60. alg. prfjs f8.75, kiloprijs f 1.43 basis 65 gram. Pluimveemarkt: aanvoer 50.000 st.. handel in kippen traag; ln kuikens redelijk. Slachtkippen f 1.20-1.25 p. kg, slachtkuikens f 1.65-1.90 per kg. hoofdagent is, werd gelegd en dat het veertig-jarig huwelijksfeest van ie oudste firmant wordt gevierd. Onder de circa 200 receptiegangers waren deze middag wethouder S. Menken namens het gemeentebe stuur, zeer vele zakenrelaties, afne mers eneen zeer bijzondere gast, t.w. een hoog bejaarde grijsaard. Rustig tekende hij het gastenboek, stapte op de jubilaris toe, maakte zich bekend en bood zijn gelukwen sen aan. De heer Post zocht tever geefs in zijn herinnering, waar hy de oude man kon thuisbrengen. „Van welke firma komt U?", vroeg hij wat aarzelend. De 85-jarige gast maakte een afwerend gebaar. „Ach, moet het nu persé weer van een firma zijn? Zijn de gelukwensen van zo maar een oude man niet voldoende?". Rustig wandelde hij weg en liet zich in een hoekje bedienen door de kel ners. die rondgingen. Later wilde de feestende familie wel eens iets meer weten van deze wonderlijke gast. „Ach, ik kwam langs er gingen zo veel mensen naar binnen. Ik vroeg wat er aan de hand was. „Er wordt een receptie gehouden", vertelde men Medische Dienst de Leiderdorp Dokter G. A. Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649. Voorschoten Dokter James, Leidseweg 51. tel 2520. Wijkverple ging: Gezondheidscentrum tel 2177. En dokter Abarbanel. Chopinlaan 32, tel. 3875 (voor eigen patiënten). my. „Kan je daar zo maar in", vroeg ik. „Ja", was het antwoord. Nu en toen ben ik maar binnengestapt Het is erg gezellig Vanzelfsprekend werden er ook vele geschenken aangeboden. Mr. J. Kars, een der directeuren van d' Oranje boom, bood een bureau aan, welk voorbeeld werd gevolgd door de heer W. Streef uit Valkenburg namens de gezamenlijke kasteleins en de Be- langencommissie der Leidse voetbal verenigingen. De heer Th. van Waveren van deze commissie gaf een nadere uit eenzetting op dit gezamenlijk „op treden": de jubilaris is een enthou siast sportvriend. Tegen het einde van deze geani meerde receptie ging de familie Post schuil achter een grote bloemenschat en talrijke cadeaus, w.o. een fiets (voor de jubilaris) en een prachtig radiotoestel (voor zijn echtgenote). De vooruitstrevendheid van Voor schoten is gisteravond weer eens dui- delijk gebleken, toen elf leden van I de Voorschotense vrijwillige brand weer in de hal van het Cultureel Centrum een proef van bekwaam heid mochten afleggen in het ge bruik van de nieuwste beveiliging voor brandweerlieden: de perslucht maskers. De Voorschotense vrijwillige brand weer was daarmee de eerste in Zuid- Holland, die deze maskers mag en kan gebruiken. Hoewel reeds bij d brand van afgelopen zondag de mas kers gebruikt zijn en hun diensten bewezen hebben, hebben 11 brand weerlieden gisteravond ten overstaan van deskundigen getoond volledig op de hoogte te zijn van de werking en het gebruik van deze kostbare in strumenten. Burgemeester L. de Kool en wet houder G. Schrama toonden namens het gemeentebestuur hun belangstel ling door deze demonstratie bij te wonen en de heren D. Meenhorst, hoofd Sectie Opleiding en G. Wij- nands, wnd. districts inspecteur van de Rijksbrandweerinspectie een soort examencommissie vormden. Commandant Lekkerkerker had deze demonstratie op aardige wijze ingekleed, door eerst enkele voor beelden te laten geven van bescher- I ming van de luchtwegen in vroeger tijd. Twee brandweerlieden met zware baard (die in de mond gesto ken bescherming tegen rook moest geven), een tweetal met filtermas kers en een tweetal, dat de nieuwe persluchtmaskers op onoordeelkun dige wijze gebruikte, liet voor de goede demonstratie zien, hoe het niet moet. Toen kwamen vier van de elf brandweerlieden tonen, hoe zij onder leiding van de ondercommandant, de heer D. IJperlaan hun maskers op de juiste wijze moesten hanteren. De heer Wijnands onderwierp daar na alle kandidaten aan een monde ling examentje, waarbij bleek, dat de instructie van de heer G. A. Jan sen, brandmeester bij de Rijksbrand weerinspectie, tot goede kennis van de theorie had geleid. Een snelheids proef. waarbij de maskers reeds in 1% minuut konden worden aange gespt en een (blinde) oriënterings- proef besloten deze demonstratie. De bekwaamheidsproef adembe- scherming was door allen met succes afgelegd en daarmee heeft het pers luchtmasker officieel zijn intrede gedaan bij de Voorschotense Vrij willige Brandweer. Het spreekt van- eadotc lwcf zel.df zelf. dat de commandant, de heer Lekkerkerker zowel als burgemeester De Kool er verheugd over waren, dat Voorschoten hiermede weer nummer één in Zuid-Holland is. Paus Johannes heeft een bijeen komst van vastenpredikers van Ro me tezamen met een veertigtal kar dinalen, en honderdtal bischoppen en TT leen aantal geestelijken van de Ro- Persluchtmasker, dat een ci- meinse Curie in de Sint-Pietersba- linderinhoud van 5 liter zuivere Sinek toegesproken. Hij zei dat de ■^e,n van 200 aanstaande vastentijd speciaal Overeenstemming C.A.O. confectie (Van onze Haagse correspondent) Werkgevers en werknemers in het confectiebedrijf zyn het tenslotte toch volledig eens geworden over de nieuwe CAO. Het belangrijkste is, dat een loonsverhoging van 11 cent per uur voor volslagen mannelijke ar beidskrachten en van 12 cent per uur voor volslagen vrouwelijke arbeids krachten per 1 februari 1962 ingaat. De leeftijdsgrens voor het bereiken van het volle loon is voor mannen van 24 jaar tot 23 jaar terugge bracht. De jeugdlonen zullen iets worden verhoogd. In 1962 zullen de arbeiders in de gelegenheid worden gesteld een uit kering te genieten uit de winst van maximaal 3 De vakanties worden uitgebreid tot 15 dagen of 3 weken. Voorts is er enige verbetering ge bracht in de uitkering van ziekengeld en is ervoor gezorgd, dat de wedu wen een zodanige aanvulling uit het bedrijf zullen genieten, dat deze met andere sociale uitkeringen samen ge durende drie maanden het inkomen van de man blijven ontvangen na diens overlijden. Tenslotte is nog een aantal tariefloonbepalingen ver beterd. Partyen hebben het voorstel aan het College van Ryksbemiddelaars gezonden. Daar er in het contract geen „opstapjes" zijn genoemd en de duur niet langer geldt dan voor 1962 neemt men aan, dat er van de zijde van de Stichting van de Arbeid geen bezwaren naar voren zullen worden gebracht. In het Parijse museum Galerie de Paris werd een tentoonstel ling gehouden van schilderijen van de beroemde danseres Lud- milla Tscherina, die zich naast haar beroep bezig houdt met de schilderkunst. De kunstenares bij een zelfportret WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven. Rildt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen Achter die auto kunnen voor on zichtbaar. voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen Dan is het te laat om te remmen terwfjl de voet gangers sr op rekenen door te kun nen lopen. WARMOND R.K. Vrouwengilde vergaderde In het Stationskoffiehuis kwam het r.k. Vrouwengilde in jaarverga dering bijeen. De presidente mevrouw Stol-Verberg opende de avond en deelde mede, dat pastoor Gussenho- ven en mevrouw Duynhoven verhin derd waren. Door de secretaresse, mej. D. Scna- kenbos, werd het jaarverslag voorge lezen, waaruit bleek dat de vereniging 123 leden telt. Het jaarverslag van de penningmeesteresse maakte mel ding van een batig saldo. Hierna volgde nog mededelingen over de uitgaansdag. In principe is deze vastgesteld op 22 mei. Op 9 maar zal een bid- en boetedag worden ge houden en 12 maart zal een gezamen lijke bijeenkomst worden belegd met alle verenigingen in Warmond. Mgr. Kramer zal dan komen spreken over de strijdende kerk in Rood China. Raadsageiula De raad van Warmond, komt dins dag in openbare vergadering bijeen. Half jaar geëist tegen kunstcriticus Tegen een 56-jarige kunstcriticus uit Amsterdam heeft de officier van Justitie by de rechtbank te Amsterdam gistermiddag terzake van mede plichtigheid aan oplichting door het afgeven van certificaten van echt heid voor valse schilderijen en valsheid in geschrifte meermalen gepleegd zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist met als byzondere voorwaarde dat de kunstcriticus zich zal onthouden van het afgeven van verklaringen of expertises over schilderyen. In deze uit 1958 daterende zaak hebben twee valse El Greco's een be langrijke rol gespeeld. De kunstcri ticus had hiervoor certificaten van echtheid afgegeven aan een nu 65- jarige vertegenwoordiger uit de hoofdstad, die in schilderijen handel de. Deze had met de doeken als on derpand van een bejaarde Amster damse kunsthandelaar f3000 weten los te krjjgen. In 1959 werd de ver tegenwoordiger terzake van oplich ting door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld. In datzelfde jaar werd de kunstcriticus door het gerechts hof te Arnhem voor een soortgelijke affaire als waarvoor hij gisteren te recht stond terzake van oplichting tot zes maanden voorwaardelijk ver oordeeld. Principieel oordeel De officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingcn, zeide o.m. dat de kunstcriticus kolossaal heeft meege daan aan de knoeierijen in de kunst Naar de mening van de officier is het afgeven van verklaringen van echtheid, door een deskundige die weet dat de schilderyen vals zijn en dat de verklaringen in de handel ge bruikt worden, valsheid in geschrifte. Deze mening wordt in Nederland niet algemeen gedeeld en de officier wenste nu een principieel oordeel van de rechtbank. De raadsman, mr. H. J. van Leeu wen sr., was van oordeel dat het be wijs niet geleverd was. Het is volgens hem uitermate dubieus of hetgeen de kunstcriticus gedaan heeft strafbaar is. Het is volgens pleiter de vraag of zo'n certificaat een geschrift is dat dient om tot enig bewijs te dienen. Naar zijn mening is het een stuk waaruit een zekere mate van ver trouwen kan voortvloeien. „In de kunsthandel wordt aan cer tificaten praktisch geen waarde meer gehecht", zo merkte pleiter nog op. Hij concludeerde primair tot vrij spraak, subsidiair verzocht hij de Aan de orde komt o.m. een verzoek van de heren C. h. de Vroomen en S. J. van Stijn tot verkoop van grond aan de Beatrixlaan. In hun prae-advies stellen B. en W. voor, voorzover het de heer Van Stijn be treft, die in Den Haag woonachtig is, afwijzend te beschikken. Dit in ver band met de door de raad vastgestel de gedragslijn voor niet-ingezetenen en niet-economisch aan Warmond gebonden. Voorts is er goedkeuring van G.S. tot aankoop van het pand Bgm. Ketelaarstraat 32. bestemd voor afbraak ter doortrekking van de Ju- lianastraat. Gezien de woningnood en de goede toestand van dit pand menen B. en W. nog niet tot afbraak te moeten overgaan. LEIDERDORP Bestuur VVD Van de onlangs opgerichte plaatse lijke VVD-afdeling is thans het be stuur gekozen. De samenstelling is als volgt: ir. J. P. van Leeuwen, voor zitter; da-s. J. Ph- van Oostrom secretaris: D. H. Pluim Mentz. pen ningmeester; mevrouw A. E. F. de Groot-Boekei; ir. R. Poels. De eerste drie kandidaten voor de gemeenteraad zijn: 1. G. J. Lolling; 2. mr. J. J. de Groot; 3. ir. R. Poels. Kandidatenlijst KVP De daartoe samengestelde commis sie van advies heeft verslag uitge bracht over de kandidatenlijst voor de gemeenteraad. Het advies luidt: 1. J. M. Tieken; 2. J. M. M. Koeken; 3. P. J. M. Evers; 4. N. v. d. Holst: 5. A. M. Kleiss; 6. R. Paulides; 7. J. Koot Tenslotte zal de groslijststemming, de definitieve volgorde van de kandi daten aanwijzen. atmosferen, kan bij brandbestrijding waarbij sterke rookontwikkeling is, gebruikt worden, maar kan ook dienst deen onder water, omdat het gemeentebestuur de brandweer een viertal maskers geschonken heeft, alle voorzien van duikventiel. De brandweerlieden, die avond hun geoefendheid bewezen (en die vooraf medisch gekeurd zyn» zijn: J. G. Lekkerkerker (comman dant), D. IJperlaan (ondercomman- dan), J. M. de Ruyter, C. M. Rijling, C. A. v. d. Peet, H. F. C. v. d. Burg, H. van Mulligen, A. J. v. d. Peet, W. J. Oorschot, D. Bakker en Th. F. Oorschot. vruchtbaar gemaakt moest worden met het oog op de thans aan de gang zynde voorbereidingen voor het algemene concilie dat op elf oktober geopend wordt. Hijdrong er op aan de manier van het godsdienstonder richt aan de bijzondere vereisten deze van het gehoor aan te passen. Bij het preken, zei hij verder, moet alle „vuurwerk" worden angelaten en ook polemische aanvallen, zinspelin gen op compromitterende feiten en Groothandel in vis gaat weer kopen op zaterdag Het bestuur van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging te IJmuiden heeft in een circulaire de leden aangeraden, hun besluit om ARCHITECTENPRIJS Het Ned. Architecten Genootschap iNAGi, heeft besloten een driejaar lijkse kleine architectuurprijs in te stellen. Door de instelling van deze prijs wil het genootschap het goede bouwen in stad en land stimuleren. De prys zal worden toegekend aan die architecten die in een periode van driejaar voor het kleine woon huis het beste ontwerp tot uitvoering brengen. Dit heeft de voorzitter van het Ned. Architecten Genootschap, de heer E. Reitsma uit Deventer, gis teren op een te Utrecht gehouden vergadering van het NAG bekend gemaakt. op personen die gemakkelijk geïden tificeerd kunnen worden. Memorandum van Bonn: In een gepubliceerd memorandum aan de Sowjet-Unie zegt de West duitse regering, dat zy voorstandster is van een verbetering van de be trekkingen. Het memorandum, dat woensdag in Moskou is overhandigd, is een voorlopig op zaterdag geen vis meer j antwoord op een Russisch memoran- te kopen op Nederlandse afslagen, als ,ium 07 december, «aarin werd ingetrokken te beschouwen. aangedrongen op „normalisering" van de wederzijdse betrekkingen. Als Dit voorlopige besluit is een week gelden, op voorstel van het bestuur, genomen in een buitengewone alge mene ledenvergadering van de ver eniging. Het was een gevolg van de actie van de IJmuider visknechten voor een vrUe zaterdag. In die leden vergadering, zo blijkt uit de nu ver zonden circulaire, is meegedeeld dat de vakbonden hadden gegarandeerd, daat ook op de visafslag te Scheve- ningen geen vis zou worden verwerkt. Aanvoer en afzet zijn afgelopen za terdag in Scheveningen echter toch normaal doorgegaan. Hieruit, zo meent het bestuur, blijkt dat de vak bonden hun garantie niet nageko men zijn. Het neemt aan dat Sche veningen ook de komende zaterdagen normaal zal blyven werken en acht. het niet verantwoord, het voorlopige besluit om 's zaterdags niet te kopen langer te handhaven dan strikt no dig is. de verhouding niet onmiddellijk kan worden verbeterd, moet dit stap voor stap worden geaaan, aldus het West- duitse memorandum. De Duits-Russische verhouding laat zich slechts normaliseren, aldus het Westduitse memorandum, als de deling van het Duitse volk en de muur in Berlijn worden opgeheven. Gelijktijdig moesten de abnormale toestanden in de „zogenaamde Duit se Democratische Republiek" genor maliseerd worden. De Bondsregering waarschuwt voor onbedachte en overijlde stappen in de huidige gespannen toestand. Een afzonderlijk vredesverdrag zou de spanningen tussen Oost en West nog vergroten. „Als de Sowjet-Unie een hereni ging van Duitsland door vrije verkie zingen toelaat en een vredesverdrag met geheel Duitsland wil sluiten, zien Staatssecretaris Stijkel meent hoger op f. 71,50 (f. 6950) geadvi v*i|T«?r» seerd. Vandaag bleef de hoek in di wij de concrete mogelijkheid van een werkelijke vrede", aldus het West duitse memorandum. Van onderhandelingen met Oost- Duitsland kan geen sprake zijn, aldus Bonn, omdat het regime de bevol king daar is opgelegd. „De neiging om de zone te ontvluchten is er het bewijs van, hoezeer het volk het re gime veracht". Het Westduitse memorandum was van adres noch ondertekening voor zien. Het Russische droeg deze ook niet. Bonn heeft, alvorens te ant woorden, overleg met de bondgenoten geleegd. Geen enthousiasme voor aansluiting bij Vakcentrale (Van onze Utrechtse correspondent) Staatssecretaris Stykel van Ver keer en Waterstaat heeft aan afge vaardigden van de categorale vak vereniging rydend personeel NS mee gedeeld, dat een erkenning van deze vakvereniging niet eenvoudig is, om dat dat een gehele ommekeer teweeg zou brengen in het landelyk overleg. „Het zal als een sneeuwbal gaan werken", verklaarde de Staatssecre taris. Hy doelde daarbij op het feit, dat by een erkenning van het rij dend personeel diverse categorale bonden en bondjes dezelfde rechten zouden vragen en dat deze erken ning het ontstaan van nieuwe cate gorale organisaties zou stimuleren. De heer Stykel heeft zich echter bereid verklaard de zaak te onder zoeken en contact hierover op te ne men met de NS-directie. De erkende bonden van vervoerspersoneel heb ben in een communiqué hun verba zing uitgesproken over het feit, dat de heer Stykel de afgevaardigden van deze bond heeft ontvangen, zon der overleg met de NS-directie of met de erkende vakbonden. De Staats secretaris begeeft zien hiermee op glad ys, menen zy. Geen aansluiting De meerderheid van het lydend personeel bleek niet erg enthousiast voor een aansluiting bij de neutrale Nederlandse Vakcentrale, zo bleek gisteravond op een vergadering in Utrecht. Dit ondanks een propagan- daspeech hiertoe van de heer Ha mers, voorzitter van de NVC. Een spreker meende, dat de vak vereniging rydend personeel NS in het half jaar van haar bestaan, meer bereikt had dan de NVC, die al voor de oorlog is opgericht maar nog steeds niet erkend is. Hy meende, dat de NVC zich beter by de kleine, maar machtige VRP-NS kon aan sluiten. Hij wilde daarom eerst de ontwik keling van de situatie afwachten. Ondanks het communiqué van de erkende spoorwegbonden, waarin wordt becyferd dat de vereniging niet meer dan 1572 leden kan heb ben, verklaarde voorzitter Gysbertse, dat ook by hem een controle van de ledenlyst mocht worden verricht, die uit zou wyzen dat zyn organisatie 2014 leden had. Hy betreurde het, dat door een dienstorder van de NS-directie aan zijn vereniging geen opgave mocht worden verstrekt van het preciese aantal machinisten, dat in dienst van de Spoorwegen is. De erkende vakbonden hebben becyferd dat er in totaal 2517 machinisten zyn, naast 100 leerling-machinisten en dat het aantal conducteurs in totaal 1875 man bedraagt, ongerekend 84 man in opleiding. Van deze groep van totaal 4576 man rijdend personeel, verkla ren de samenwerkende grote vak bonden van spoorwegpersoneel, heb ben wij er 3004 georganiseerd. BEURSOVERZICHT PHILIPS ZEER VAST: KLM WEER HOGER Amsterdam, 23 februari. Het Damrak heeft vanmiddag min of meer op eigen kompas moeten varen omdat Wall Street gisteren, wegens Washington's Birthday, ge sloten bleef. De stemming in Am sterdam was voor de internationale waarden vast, vooral voor de Philips- aandelen. Deze stukken werden ruim verhandeld tegen oplopende koersen. Het buitenland plus het publiek hadden belangstelling voor de elek- tro-aandelen. Op 1000 procent werd geopend, waarna de koers steeg tot 1009. De vorige slotkoers was 982%. Wat de oorzaak is van de vraag naar de Philipsaandelen en de uitgespro ken vaste stemming voor dit fonds, daarover tast de beurs in het duister. Aandelen KLM die gisteren in een ruime open hoek verhandeld werden met een omzet van f. 234.400 bij een willige stemming, werden opnieuw dit fonds gesloten. Unilevers plus f. 1,20 op f. 186,60. Kon Olies veertig cent hoger op f. 135,60. Aku's goed prijs houdend op 420, terwyl Hoogovens een paar punten avanceerden tot 835. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrydag boekten Aku's en Hoogovens deze beursweek 'n koers winst van ruim 20 en Philips ruim 40 punten. Kon Olies verbeterden meer dan drie gulden, Unilevers daalden circa f. 2,50. In de Scheepvaarthoek was het zeer rustig. De koersen gaven weinig verandering te zien met het vorige slotniveau. Ook in de cultuursector bleef het stil. Certificaten Deli wer den iets lager geadviseerd. Staats fondsen praktisch onveranderd. De minder gunstige mededeling van het bestuur van de Walvisvaart in de jaarvergadering over de gang van zaken, waren niet van invloed op de koersvorming van de aande len, die vrijwel onveranderd op 108 procent werden geadviseerd. 30500 30500 30500 handel. Waardoor onze naam in het j rechtbank, zo deze de kunstcriticus buitenland op het gebied van de op een der punten schuldig zou be- schikleryen handel 7°^ veel kwaad vinden, schuldigverklaring zonder wordt gedaan. 'strafoplegging. Uitspraak 8 maart. Paus heeft gaanre gezelschap aan tafel Het linkse avondblad „Paese Sera" in Rome heeft donderdag geschre ven dat Paus Johannes zyn eetlust verloren heeft omdat het Vaticaan se protocol eist, dat hy zijn maal tijden in eenzaamheid nuttigt, ter wijl hy liever gezelschap aan tafel heeft. De Paus zou volgens deze krant tegen een Franse diplomaat onlangs op een privé-audiëntie gezegd heb ben: „Ik houd van eten. maar niet alleen. I het Vaticaan echter vereist het protocol, dat ik alleen aan tafel zit onder de onbewogen blikken van een lid van myn gevolg, die voor myn tafel staat. Dit vermindert mijn eetlust. Een paar dagen geleden kon ik dat niet langer uithouden en vroeg ik een van myn tuinlieden by my te komen eten. Dat veroorzaak te echter een grote opschudding in het Vaticaan en men gaf my te verstaan dat het beter zou zyn als zoiets niet weer gebeurde". Het blad schrijft, dat de Paus op doktersvoorschrift een streng dieet volgt. Zyn ontbijt bestaat uit kof fie met melk, een beschuit en fruit, voor het midagmaal komt een groen tesoep en vlees of vis op tafel met een half glaasje rode wijn terwyi het avondeten gevormd wordt door groente en fruit. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Vrydag 23 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 10311 103% Ned '59 4% 103 ij 103% Ned '60-1 4% 103 ij 103% Ned '60 II 4% 10311 103% Ned '59 4% 10»» 102 Ned '60 4y4 102 102 Ned. '61 4% 102 102 Ned. '53 3% 98% 98% Ned Gb obi 3% 81% Ned '47 3% 94% 94% Ned '51 3% 99 98% Ned '53 I-II 3% 97 iV 97,'g Ned '56 3% 97 96}» B Ned '48 3% 91% 91ft Ned bel cert. 3V4 90% Ned '50 I-II 3% 91% Ned '54 I-II 3% 92% 92% Ned '55 13% 92% 92% Ned '55 II 3% 93% 93% Ned "37 3 93 93% Ned G.b obi '46 3 93 93% Ned dol In '47 3 93% 93% Ned. Inv cert. 3 100 %GL 99} j Ned. 62-64 3 100% 100ft Indië '37 3 100 Indië 37 A 3 96% 96% Ned. won. b J. '57 6 109% 109ft Ned. w. bi. '58 4% 102% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 114% 114% Ver. HVA-my. 136 135% A.K.U418% 421 Deli My cert. 169.20 163.20 Hoogovens cert.832 829% Philips gem. bez. 982% 1008 Unilever cert. 185.40 186.10 Dordtse Petr629 625 Kon P (50 ÉL f20) 135.30 135.30 Holl. Amer lyn 53%GB 153% Java China Pak 152 152% K.L.M 68.60 Kon Ned St.boot 186 186% Kon Paket My 157 156 Stoom My Ned 168% 171 Niev Goudr eert. 150 149 v Ommeren eert. 340 340 Kon Rott Lloyd 152% 155% N Scheepv Unie 152% 154% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam "47 (3%) 3 96% idem 48 (3%) 96% 97 R'dam "52-1 (4%) 100% ld "37 I-II (3%) 96% Z -Holl *55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5% 104% 104 ld NWB'52 <4%i 101 100}i BVG rspbr t 500 196 196 BVG rspbr 52 144% 144% Industr Obligaties Philips Doll. *51 94% 94% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 106B 107B A'dam *51 12% 86% 86% A'dam '56 I 2% 86% 86% A'dam '56 II 2% 91% 91% A'dam *56 III 2% 91% 91% Eindhoven '54 82% 83% Enschede '54 2% 83% 83% Den Haag'5212% 96 96% Idem II 2% 95% R'dam '52 12% 93 L 92 Idem n 2% 97L 97 Idem '57 2% 93% 94% Utrecht '52 2% 93% Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% Zuid-Holl '59 2% 105% 105^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credieéinstellingen Robeco254 254.50 Amst. Bank 406 405 Cultuurbank 33% 34 Holl Bank LJ eert. 225% 225 Ned Handelmy 375 373% Rott Bank386% 390 Twentsche Bank 356 356 Senembah 410 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 742 742 Berkei's Pat320 L 318 Borsumy-Wehry 81 Calvè Delft eert. 909 910 Electralasmy394 K. Pap. v. Gelder 384 393 K. Ned. Grofsm. 194% 194% Holl. Constructie 450 450 Ing. bur v. Bmy. 250 246 Internatio 225 227% Int. Kunstst. Ind. 79% 78% v. Kemp en Beg. 556% 153 Leidse Wolspjy 605 Muller en Co N5. 498 585 Ned. Kabelfabr 629% 628 Philips pref 574% 310 Rott Droogd My 573% 574 Sikkens Groep 955 965 Ver Touwfabr 417 Walvisvaart 109 105 Wernink's Betuny 221 Wilton Feyenoord 330 334 v. wyk - Heringa 92% 92% Zaalberg 149 149 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r 520 515 Kon Petr (f20) 133.90 133.50 Amerik fondsen Canad Pacific R 26% 26 A Intern Nickel 79% 79% Anaconda 51 50% Bethlehem Steel 58% 42% Cities Service 42% 58% General Motors.. 56% 56A Kennecott 82 A 82 Republic Steel 57 57% Shell Oil 38% 38% Union Pacific 33% Un. States Steel 72% 72%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9