Dean Dixon legt eigen stempel op R. Ph. O. Edith Peinemami is virtuoos in Dvorak PIERROT Vijfde meesterconcert K. en O. Introductie Sibelius' „Derde" OVERGORDIJNSTOFFEN Schooljeugd genoot van toneel Kraaykamp (na ziekte) weer op „Leidse" planken Stoffen-modeshow bij V D Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 februari 1962 Tweede blad no. 30587 In de korte tijd, dat de Amerikaanse negerdirigent Dean Dixon thans als GeneralrMusïkdirektor der Hessische Rundfunk in Frankfort werk- mm als gast de leiding voert over het Rott. Phil. Orkest, heeft hij iaarop reeds nadrukkelijk een eigen stempel gelegd, dat met zijn rustige tn bezonken intenties volkomen in harmonie is. Ook qua uitvoeringsprak tijk lijkt het duidelijk dat Dixon's invloed een intense uitwerking heeft, ju het bijzonder wat de „schone" klank en de fijnzinnige nuancering be treft. De orkestleden geven zich graag en geconcentreerd aan zijn advie- ien over. Men kent ons gunstig oordeel over Dean Dixon van vroeger. Er is hier zonder tioijfel sprake van een „groot" dirigent, die door middel van zijn spectaculaire, cirkelende en toch exacte gebaren, gans met de door hem te reproduceren muzieken verweven is. COLLEGIUM LSC Het nieuwe collegium van het Leid- sche Studenten Corps is als volgt samengesteld: praeses P. A. Wackie Eysten, ab-actis J. C. Vink, quastor P. Provó Kluit, assessor primus J. M. Hudig, assessor secundus H. M. de Jong Schouwenburg. De collegiums overdracht vindt morgen plaats. Het 10xl0-bal voor middelbare scholieren, dat 9 maart in „Den Burcht" plaats vindt, wordt niet al leen opgeluisterd door het Leids Stu denten Jazz-gezelschap, doch ook door het Kwartet van Kees Nix. Zijn grote voorliefde voor Brahms en Jean Sibelius is evident. Daarvan getuigde ook deze avond. De inzet was aan de beroemde Va riaties over het „St.-Anthoniusko- raal" van Brahms (1873). Brahms betoont zich hierin een onverganke lijk en welhaast onvervangbaar mees ter in de variatiekunst. Een weldaad was het, deze weer eens te horen. In alle doorzichtigheid, met een impo nerende climax tot besluit, zijn hier ille mogelijkheden volledig uitgebuit. werden door Dixon naar de eis jerealiseerd, waarbij blazers zowel ils strijkers zich bijzonder wisten te onderscheiden. De in ons land merkwaardigerwijze te zeer verontachtzaamde Pin Sibe- lias presenteert zich in zijn Derde Svmfonie zeker niet van zijn sterkste jijde. Zijn worsteling ter bereiking ran een zuiver evenwicht tussen ;orm en inhoud is hier nog niet ge- inkt. Dit valt speciaal op in het derde deel dezer symfonie, dat ondanks de betrekkelijke beknoptheid ervan, een ingdradige indruk maakt. De muzi kale inventie is hier gering, het mo- jef herhaalt zich eindeloos. Veel ge lukkiger is Sibelius in het eerste deel ra het sterk Mahleriaans aandoende tveede deel het Andantino con moto qaai allegretto, dat in zijn constante afwisseling fluiten, klarinetten, ho- 's en strijkers aan het woord laat in zijn tederheid de aandacht vol op vast houdt. Toch heeft Sibelius in zijn latere symfonieën sterker joeven in de hand. Daarom was het merkwaardiger te constateren, dat jank zij Dixons' ernstige en liefde- rolle toewijding, die hij ook op het jrkest wist over te brengen, dank- aarheid werd opgeroepen voor een Éemieuwde kennismaking met de jrote Finse meester, wiens grootste kracht toch wel in het puur „natio nale" ligt. Tenslotte was daar de soliste: een lieuwe ster aan de hemel der vir- mozen. Zij is de 24-jarige Duitse vio- iste Edith Peinemann en geniet tftds een grote reputatie. Meer dan 1W concerten staan op haar naam ui zij behaalde bij het internationale Buziekkampioenschap der Duitse idio-omroepen in München met al- [fmene stemmen de eerste prijs. Dat wil wel wat zeggen! Overvloedige bewijzen van haar iirtuositeit gaf zij in het vioolconcert ;an Antonin Dvorak, in 1879 opge iragen aan de befaamde violist Joa- iiim. doch pas voor het eerst in 1883 foor de Tsjech Ontrinsjek gespeeld. Hen hoort dit concert slechts weinig Ie technische struikelblokken liggen dan ook aan de lopende band in :p?estapeld, bovendien is het bege rende orkest in rijkelijk zware be- Rtting gehouden, hetgeen voor de solist mede een bezwarende omstan digheid inhoudt. Onmiddellijk was merkbaar dat Edith Peinemann over een prachtige ton beschikt. Technisch overwon o] alles met wonderbaarlijk gemak o groot élan. Zij wist zich daarbij flansrijk tegenover het orkest te andhaven. Toch zouden wij haar Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Henricus Cornells Seraphinus Maria, o van L. P. M. Walter ep J..M. A. lagerberg; Itsart Marius, zn van J. de tries en M. C. Spoor; Wiebren Gerar- ius Theodorus. zn van P. G. de Munck m H. Daalhuizen; Marcel Gerardus, a van L. van Vegten en M. H. Tette- to; Petrus, zn van P. Hockx en M. Seijzer; Cornells Hendrik Petro. zn 'in H. P. van Venetlën en P. Veloo; -igrid, dr van H. Planjer en M. J. Bol; laurens Christlaan, zn van B. Hane- Teld en C. Visser; Erwln Marinus. zn J. M. Strik en L. A. v. d. Meer; Sudolf Richard, zn van R. R. de Corte ffl J. H. M. Holverda; Gerardus Jo- Kphus, zn van J. G. Vaneman en T. H, t. v. d. Zwet; Jacqueline Annette, Ir van A. Feijnenbuik en W. N. v. d. ster; Madeion Grietje Anna, dr van H. Korenhof en L. Visser; Johannes tornelis, zn van C. A. Hoogduin en H. tarenkamp; Anja. dr van C. E. Hom ing en B. C. v. d. Blom; Sabrina. dr in E. M. d'Innocenzo en C. 'M. Smiet GETROUWD k. Veldmaat en J. S. C. van den Surgh; L. van den Burg en W. J. Kok; 3. Ju en J. M. Schaap; J. Bodljn en a. B. H. Roessen; H. T. J. A. van tampen en J. Mosselman; H. C. H. hn Dordrecht en A. M. H. C. Locht- ®an; N. Buitendijk en A. Kijk in de Vegte; J. Pannekoek en A. S. Menijn; t M. C. Verkade en J. du Mortier; 3 J. V. H. Gelse en L. T. Rancuret; M. Lagerberg en M. W. Vink. OVERLEDEN Deijn, 88 jr. w.v. e. Vermond; H. 3 Alvenaar, 82 Jr. w.v. J. Taffijn; J. Kooien. 86 jr. w.v. J. A. Rijken; C. J. Bolleboom. 28 jr. e.v T. P. J. van j. H. van der Tol, 41 Jr, man; J. van der Vlies, 62 jr. man; J. van w Meer, 83 Jr. man. graag nog eens in ander werk horen, teneinde een volledig inzicht te ver krijgen in haar muzikale gaven. Het thans gebodene was daarvoor te een zijdig gericht, gezien het feit dat dit concert louter „om der virtuositeits- wille" geschreven is. Het orkest ver zorgde de omspeling consciëntieus, mede door de soepele directie van Dixon, die zelfs in de gecompliceerde syncopische ritmiek van de .Puriant' en de .Dumka' in de Finale een har monisch samengaan wist te bewerk stelligen. Waarlijk geen gemakkelijke, want uiterst beweeglijke opgaaf! Aan ovaties heeft het de soliste niet ontbroken. Tevens werd zij door het K. en O.-bestuur met een fraai bloemstuk gehuldigd. Dit vijfde „meesterconcert" der K. en O. serie trok wederom een stamp volle zaal: wèl een bewijs, dat de muzikale belangstelling, ondanks concurrentie van t.v. en radio zich in onze stad onverflauwd handhaaft. H. Advertentie Keuze uit méér dan 100 exclusieve dessins. GORDIJNVELOURS, mod. kleuren TERLENKA VITRAGES. Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE VAN T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610. MIDZA Hervormd jeugdwerk De Centrale kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente heeft een Or gaan van Bijstand voor de jeugdpre- dikant, ds. A. J. Lamping, ingesteld en daarin voorlopig vier leden be noemd, te weten de heren D. Binne- kamp, dr. R. Frankena, T. H. W. van Gent en H. Marck. In de komende maanden zullen no gandere benoe mingen volgen, tot dat het orgaan van bijstand voltallig is. Tot op heden werden alle jeugd werkaangelegenheden namens de Centrale Kerkeraad behartigd door de Centrale Commissie voor het Jeugd werk. Door de kerkordelijk voor geschreven instelling van een or gaan van bijstand is het bestaan van de C.C.J. overbodig geworden. De Centrale Kerkeraad heeft deze com missie dan ook opgeheven. EDITH PEINEMANN Reünie Hoorneboeg Op 18 mei is het 50 jaar geleden, dat een groep Leidse fabrieksmeisjes voor het eerst naar het landgoed de „Hoorneboeg" bij Hilversum trokken. Een groot aantal van haar horen nu nog tot de trouwe bezoeksters van dit bijzonder mooie oord. Dit feit hoopt het Leidse Volkshuis 18 mei te herdenken op de Hoorne boeg. Van vele oude trouwe bezoeksters en leidsters zijn naam en adres be kend, maar van een nog grotere groep zijn de juiste adressen verloren gegaan. Allen die belangstelling hebben voor deze reünie of die adressen van oud-leidsters of bezoeksters kunnen verschaffen worden verzocht zich bij het Leidse Volkshuis te melden. Kerkelijk Leven NED. MERV. KERK Benoemd tot vic. te Katwijk aan Zee (wijkgem. Noord-Oost) D. J. Cu perus, kand. te Waddinxveen. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam (vac. F. Vroon) J. F. Colenbrander te Apel doorn en Th. Ferwerda te Noordwijk aan Zee. Aangenomen naar Doorn (ge combineerd met arbeid van deputaten voor Evangelieverkondiging onder Is raël) C. B. Bavinck te Watergraafs meer. Beroepen te Emmanuel (Alberta, Canada) L T. Schalkwijk te Duncan (British Columbia), voorheen te Krim pen a/d Lek. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Maastricht M. Bakker, kand. te Haren (Gron.). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hulzen (N.-H.) K. G. van Smeden te Utrecht-Noord. Onder auspiciën van K.enO. en L.J.A. K. en O. en de Leidse Jeugd Actie organiseerden donderdagmiddag voor de bovenbouw van het V.H.M.O. een schoolvoorstelling door „De Nieuwe Komedie" van „De Zeereis", een toneelfantasie in acht taferelen door Georges Schehadé. Deze Frans schrijvende auteur werd in 1906 geboren, is overtuigd surrea list met een dichterlijke inslag en zoekt naar nieuwe expressiemogelijkheden van het toneel. Behalve „De Zeereis" heeft hij „Monsieur Bob'le", (1950) „La soirée des Proverbes", (1953) en „Histoire de Vasco" (1956) op zijn naam staan. Het stuk speelt zich in 1850 af in de havenstad Bristol in de knopen- winkel van Strawberry, waar Chris topher achter de toonbank zijn fan tasie de vrije teugel laat. dromend van een grote zeereis, waarvoor hij spaart. Zijn vriend, de kwartiermees ter Wittiker, juist terug gekomen van een reis naar Santos, leent hem voor één avond zijn uniform, Chris topher weet niet lat deze zich met opzet van zijn uniform ontdoet, om dat hij, aangeklaagd wegens moord in die haven weliswaar vrijgespro ken is wegens gebrek aan bewijs, maar zich geschaduwd weet door drie vertegenwoordigers van de zeil- scheepvaart. die er op uit zijn als nog bewijzen tegen hem in handen te krijgen. In het kwartiermeestersuni form wordt Christopher gevangen genomen en voor de jury geleid om zich te verantwoorden voor een mis daad die hij niet heeft begaan. Het drama te Santos wordt gere construeerd zoals dit zich, volgens het oordeel der rechters heeft toegedra gen. J Voor Christopher is een dergelijke lage misdaad, de laffe moord op de stuurman Hogan onder ruwe, maar rondborstige zeelui ondenkbaar. Ge heel vervuld van deze overtuiging geeft hij. in een hartstochtelijke, meeslepende oratie, waarin hij de personen oproept, die bij het drama betrokken waren, welke echter door zijn beperkte gezichtskring het uiter lijk hebben van de mensen uit zijn omgeving, de knopenwinkel, een ge heel andere en voor Wittiker ontlas tende lezing van de tragische gebeur, tenis. Zijn bezaelde uitbeelding wint het van de meedogenloze wetten van dp zee en hij wordt vrijgesproken. Zijn spaargeld voor de droomreis biedt hij aan voor een grafzerk voor de vermoorde stuurman Hogan. maar dit vrijwillig gebrachte offer doet hem het geluk dat hij in de wijde wereld dacht te zoeken vlak bij huis. in de knopenwinkel vinden. Onder de bekwame leiding van Erik Vos heeft dit voor het meren deel uit jeugdige krachten bestaande gezelschap een opvoering van dit in teressante toneelwerk gegeven, die de eveneens jeugdige bezoekers voort durend wist te boeien. Zonder tot opvallende prestaties te komen be woog het spelpeil zich over het alge meen op behoorlijk niveau en bleken de executanten zeer wei in staat te zijn de bedoeling van de auteur tot •haar recht, te doen komen. De 26 verschillende rollen, waarvan meerdere gedoubleerd en enkele zelfs getripleerd werden, maken het on doenlijk deze afzonderlijk te bespre ken. Maar voor Christopher door Pe ter van der Linden met overtuiging gespeeld, voor Georgia, met aan doenlijke soberheid door Truus Dek ker. de eerwaarde vader Lamb met humor weergegeven, de neger-ma troos Jim, door Edmond Classen met sonore stem gesproken en gezongen,, willen we toch een uitzondering ma ken. evenals voor Maria Venheyden, die van de haar toebedeelde drie rol len, drie aparte figuren wist te ma ken waarbij haar voorliefde kennelijk naar die van Cocolina uitging. Met laaiend enthousiasme gaf het jeugdige publiek uiting aan zijn dankbaarheid B. H. Fusie in het belang van Kinderzorgwerk De commissie Kinderzorg uit de Hervormde Diaconie alhier is een fu sie aangegaan met de Classicale Ver eniging „Kinderzorg". De Leidse Dia conie was één van de eerste diaco nieën in ons land, die dit werk in 1905, na de invoering van de Kinder wetten. ter hand heeft genomen. Mr. P. E. Briët was destijds de eer ste voorzitter, de heer G. F. E. Kiers Indrukken en inzichten van New Delhi Overal in het land trekken in deze maanden de leden van de Nederland se delegatie naar de derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken door ons land, om in de plaatselijke ker ken verslag uit te brengen van hun bevindingen en de plaatselijke ge meente te inspireren tot oecumenisch werk op plaatselijk niveau. In Leiden is in dit verband dins dagavond een bijeenkomst belegd in de Remonstrantse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht. Het is de Leidse hoogleraar, prof. dr. G. J. Hoender- daal die daar het woord zal voeren en vragen zal beantwoorden. De titel van zijn voordracht luidt: „Indruk ken en inzichten van New Delhi". Deze bijeenkomst is niet alleen be doeld voor de gespreksgroepen Lezers schrijven Dienstverlening Hedenochtend vervoegde ik mij in het postkantoor te Oegstgeest aan het loket Zegelverkoop. De jonge ambtenaar aan de andere zijde was bezig. Zjjn kaken waren ook bezig, waarschijnlijk met kauwgom .Hij ne geerde me en ging naarstig door met zijn paperassen. Een vrouwlijke be ambte voegde zich bij hem en werd een en ander besproken. Zij ging te rug naar haar tafel en hij bleef doen de met de papieren, zette paraafjes of i.d. Ik overwoog dat men soms genood zaakt is iets af te maken, en dat, als dit geldzaken mocht betreffen, ver gissingen beter voorkomen kunnen worden. Ik overwoog óók dat een en kel woord, als „Een ogenblik" of „Ik zal U dadelijk helpen" zeker niet de welwillendheid van iemand, die moet wachten en daartoe ook wel bereid is, de kop indrukt. De ambtenaar verdween, naar zijn vrouwelijke collega, en ze confereer den opnieuw. De papieren bleven bij haar achter. Dat was dus klaar. Hij keek me dan met een blik, als of ik daar echt helemaal niet hoorde te zijn, aan dat loketje. Enfin, ik wil de toch wel graag mijn veertig twaalf cents postzegels hebben. Toen ik zijn handen naar de klapper zag grijpen en een vel jubileumzegels daarnaast zag liggen, heb ik wat laat en daar om haastiglijk toegevoegd, dat het jubileumzegels moesten zijn. Zij wer den me toegeworpen met z'n veer tigen. Hij wilde al af gaan rekenen van het tientje, dat ik in mijn hand had, Advertentie maar ik was zo vermetel ook nog 45 viercentszegels te willen hebben. Rang ze kwamen net zo vlot als de vorige. En ik verzeker U dat het wisselgeld dat me, zacht gezegd: „te gemoetkwam" meer lawaai maakte dan de velletjes zegels. Zou hij hoofdpijn hebben gehad, of kies pijn? Of zou hij gebrek aan Iets heb ben, nl. aan de meest elementaire manieren? Laten we het daar maar op houden! U dankend voor de plaatsruimte, O. PrinsClarion. Oegstgeest, 22 februari 1962. Haute-couture modellen Om een beeld te krijgen wat van deze stoffen vervaardigd kan worden, presenteerde V. en D een mode-show waar haute-couture modellen ge bracht werden. Vier buitenlandse mannequins toon den op charmante wijze gistermorgen en 2 maal 's middags deze exclusieve collectie. Johnny Kraaykamp (met het linkerbeen in het gips) heeft zijn terugkeer in „plankenland" gevierd. In de recreatiezaal van het Sociaal Medisch Centrum van de Koninklijke Marine in Leiden. De (herstellende) Jantjes hebben de komiek ovationeel begroet itoen hij op het toneel verscheen. Daarvoor hadden zü in de kleedkamer gelegenheid gekregen hun hand tekening te plaatsen op het gipsbeen van de kleinkunstenaar. (Van een bijzondere medewerkster De ontwerpers van de nieuwe stoffen roerden geïnspireerd door kunst zinnige uitingen van Italiaanse en Oosterse landen. Bloemen in felle kleurencombinaties, abstracte en strepen dessins zullen deze zomer domineren. De stoffen, die dit seizoen gedragen zullen worden, zijn vervaardigd uit veredeld katoen, zuiver zijde, linnen met shantung effect en wol met po lyester. Van 't veredeld katoen zagen wij ja ponnen en strandpakjes. Zeer apart was een zonnejurk met een wijde overslagrok, w.o. een snoezig strand- pakje werd gedragen. Het materiaal van de getoonde deux pièces was merendeels gebro cheerde zijde. Men zag zowel japon nen als rokken met jasjes. De model len van deze pakjes hebben vaak een hoog gemarkeerde taille. De rokken zijn byna nooit recht, maar van on deren wijd uitlopend of voorzien van uitspringende plooien. Soms zijn de plooien verwerkt in de zijnaden, wat een leuk effect geeft. De jasjes zijn vaak voorzien van 'n asymmetrische sluiting of een afstaande col. Prach tige combinaties zoals een ivoorkleu rig pakje met een mandarijnkleurig bloesje en dito voering, of een azuur blauw pakje met een wit genopte bloese, hadden ieders bewondering. De wollen kostuums waren ver vaardigd uit Trevira, een prachtig materiaal, dat niet kreukt en was- baar is. Er waren enkele sportieve ensem bles, bestaande uit een Helanca pan talon, waarop loshangende bloeses werden getoond. De geklede japonnen waren groten deels vervaardigd uit zuiver zijde in gedistingeerde kleurencombinaties. Groen in allerlei nuances was toon aangevend. De modellen zijn vloeiend met vaak de verlaagde taille. Zeer apart was een trois pièces met een plissérok. Enkele ensembles bestaande uit een japon, die veelal in de prinsessenlijn was vervaardigd, gecompleteerd met een zeer wijde mantel, waren heel chic. Een exclusieve collectie avondja ponnen, vervaardigd uit glanzende zijde, werd tot slot van deze show ge toond. Al met al een show, waarbij werd bewezen dat met het juiste vak manschap heel wat moois uit de be schikbare stoffen kan worden ver vaardigd. bijbelkringen, die zich met New Del hi 1961 hebben bezig gehouden, maar tevens voor alle gemeenteleden van de bij de Oecumenische Raad aange sloten kerken, alsmede voor alle an dere belangstellenden. De leiding van deze avond berust bij ds. J. Th. Mackenzie, predikant van de plaatselijke remonstrantse ge meente, die deze avond als gast- vrouwe optreedt en pastoor A. J. Gla- zemaker, voorzitter van de Oecume- ennische Raad Leiden. Hoewel het Johnny enige moeite kostte, heeft hij de marinemensen en hun dames twintig minuten lang kos telijk bezig gehouden. Hij zong. be leid door Koos Vermeulen enkele liedjes, waarin (begrijpelijk) de blijd schap over zijn herstel tot uitdruk king kwam en maakte verder grappen en grollen over zijn gipsbeen. Sergeant-marinier M. M. Geluk de laatste. Diakenen hebben in de loop der jaren veel voor het verwaar loosde Leidse kind gedaan. Werd in het begin de nadruk gelegd op de ge zinsverpleging, later dacht men de beste oplossing te vinden in een in richting. Huize „Voordorp" had tien tallen jaren een bekende klank in deze gemeente. Thans zoekt men het weer in de gezinsverpleging. heette namens de dienst O.S. en N. van de Koninklijke Marine alle aan wezigen hartelijk welkom en noemde het een eer. dat Johnny Kraaykamp zijn heroptreden vierde tijdens de maandelijkse ontspanningsavond voor de patiënten. Behalve Johnny Kraaykamp met liedjes en imitaties (onder andere van Corry Brckken) werkten aan dit door de heer J. N. Boelhouwer van O.S. en N. samengestelde program ma mede Daan Hooykaas met con ference en levensliedjes, de pianist Koos Vermeulen, het charmante ac cordeonduo Jane en John. Catharina Houdijk met Franse chansons en de manipulator Eddy Schuijer. Het was een programma dat bijzonder in de smaak viel en meermalen werd on derbroken door applaus. Aan het slot van de avond was er nog gelegenheid een dansje te maken. Expogé ontvangt voorlichting Over het eten van groenten en fruit In samenwerking met het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit had het district Leiden van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd gisteren in de Doe lenkazerne een voorlichtings- en de monstratie-avond belegd. De voorzitter, de heer L. Questroo. heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en richtte zich in een harte lijk getint felicitatie-toespraakje tot zijn medebestuurder, de heer F. Voor zaat, die gisteren zijn 69ste geboorte dag herdacht. Na een korte inleiding, waarin zü o.m. de taak van het Produktschap zowel op het gebied van de bemidde ling tussen kweker en producent als van de algemene voorlichting nader uiteenzette wees mevrouw C. Bennewitz met nadruk op het feit, dat de bevolking van Nederland, c.q. „De moes- en groen tentuin van Europa", verhoudingsgewijs veel min der groenten en fruit consumeert dan de bevolking van de overige West-Europese landen. Een van de meest voor de hand liggende oor zaken hiervan is. dat in deze landen in tegenstelling tot ons land, veelal tweemaal per dag een warme maal tijd wordt genuttigd hetgeen dus de consumptie van groenten en fruit in hoge mate bevordert Met behulp ven een groot demonstratiebord en kunstige gefabriceerde nabootsingen van alle soorten van groenten en fruit, toonde spreekster aan welke onmisbare bestanddelen zowel de groenten als het fruit bevatten voor de opbouw de instandhouding en de weerstand van het menselijk lichaam in het algemeen en enkele bijzondere functies in het bijzonder. Naast de percentages eiwit en zetmeel bevat ten vele groenten (koolsoorten) het voor ons beenderenstelsel zo onmis bare kalkzout. leveren de z.g. groene giroenten (spinazie, andijvie e.d). o.m. de benodigde hoeveelheden ijzerzout (bloedopbouwend) en bevatten alle groenten, doch wel in he bijzonder al e soorten van fruit, de benodigde hoeveelheid beschermende stoffen tegen bepaalde infectieziekte'- met als voornaamste bestanddeel de vita mine-C. Helaas laten aldus spreekster, nog te veel huisvrouwen kostbare voe- In Hamburg: 2000 bedrijven geheel of deels verwoest Gisteren, zes dagen na de over stromingsramp in noordwest-Duits- land, waren alle slachtoffers nog steeds niet gevonden. Er zijn totnu- toe 284 doden geborgen. Hierbij komen dan nog de negen redders, die het leven hebben verloren. In Ham burg zijn bijna tweeduizend fabrie ken en andere bedrijven verwoest of zwaar beschadigd. Het stadsbestuur heeft dringend om een lening van 200 miljoen mark gevraagd om de ergste nood te lenigen. In Aken zijn alle carnavalsfeesie- lijkheden afgelast in verband met de ramp in noordwest-Duitsland. Op het gironummer van het Ne- derlandsche Roode Kruis, 777, was gisteren 'n bedrag van meer dan tien duizend gulden gestort ten behoeve van de hulpverlening aan de slacht offers van de overstroming. Boven dien hebben de Nederlandse dealers van een bekend Duits automerk be sloten één gulden per in 1961 geïm porteerde auto af te dragen. De im porteurs van dit merk hebben het op deze wijze bijeengebrachte bedrag verdubbeld. Op deze wijze zal een bedrag van f. 61.500 aan het Duitse rampenfonds worden uitbetaald. WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen. Achter die auto kunner voor on zichtbaar voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen Dan Is het te laat om te remmen terwijl de voet gangers t op rekenen door te kun nen lopen. Advertentie GROTE COLLECTIE MODERNE VERLOVINGSRINGEN JUWELIER HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 207' dingszouten en vitaminen verloren gaan door de groenten te lang en met. een te grote hoeveelheid water te koken en wordt te vaak het aan voedingsstoffen veelai rijke afgiet.- water in de gootsteen gegoten, hoe wel hiervan op velerlei manleren nog vele soorten smakelijke soepen bereid kunnen worden. Hierna toonde spreekster aan op welke wijze zowel als aanvullend menu en als smake lijke boterhambelegging. enkele groenten- en fruitsalades kunnen worden opgemaakt. Van de hierna geboden gelegen heid tot proeven werd een druk ge bruik gemaakt. Na de pauze en de verloting van een aantal zakjes ge mengd fruit, volgde de vertoning van de film „Weet waarom U eet" met in de hoofdrol Cees Lasseur. IIET NEDERLANDS VERZET Dinsdagavond 13 maart belegt de Expogé in de Stadsgehoorzaal een jeugdbij eenkomst voor leerlingen van de twee hoogste klassen van alle Leidse middelbare scholen. Het doel van deze byeengkomst is erop gericht de Jeugdige bezoekers een en ander te vertellen over het Nederlandse verzet in de jaren 1940—1945 en de zowel geestelijke als morele achter gronden die hierbij 'n rol hebben ge speeld Het woord zaï worden gevoerd door kapelaan Kampschör uit Alk maar en mr. K. de Vries, directeur van de Chr. Kweekschool alhier. Voorts verleent de bekende actrice Enny Mols-De Leeuwe haar mede werking met een toepasselijke decla matie en zullen de bezoekers via de film „Honger"-samengesteld uit ille gale opnamen uit de hongerwinter 19441945 een beeld krijgen van wat de Nederlandse bevolking des tijds deed om in het. leven te blijven. Een uit, de leden van het Leids Po litie Muziekgezelschap bestaand en semble zal de muzikale omlijsting verzorgen. Na afloop van deze bijeenkomst worden de bezoekers in de gelegen heid gesteld tot. het bezichtigen van een in de foyer in te richten tentoon stelling van her vele facetten omvat tend materiaal uit de verzetsstrijd, afkomstig van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3