Luchtmacht in Turkije verijdelt staatsgreep Salarismotie is aanvaard zonder kans op uitvoering SALAN zou hebben afgezien van putsch Twee broers Kennedy op bezoek in Berlijn Betogende cadetten spoedig omsingeld - w ?)l, Steun van K. V.P. en V. V.D. aan minister Mi*. Toxopeus is niet afkerig van overleg met ambtenaren VIJFTIG DODEN BIJ TREINRAMP Amerikaanse solidariteit met bewoners van de vrije stad Britse leger ook in het donker paraat lenws Opwinding in Tweede Kamer Sinatra en Prowse trouwen toeli niet Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 FFRRUARI 1962 No. 30587 LEIDSCH m DAGBLAD Directeu, E A L vai, Uisfloec. DAGBLAD VCvJ -.^.IDÊN EN OMSTREKEN Wltle Singel 1. Le.den - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer r 7.50 per kwartaal f 2 55 per maand(0 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Met 72 tegen 59 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de motie aanvaard waarin de regering wordt uitgenodigd het salarisoverleg met de ambtenarenorganisaties te heropenen. Minister Toxopeus zal, zo verklaarde hij, de motie niet kunnen uitvoeren, omdat, als het initiatief van hem zou uitgaan, hij ongerechtvaardigde verwachtingen zou kunnen wekken daar hij op dit ogenblik niets kan aanbieden. De bewindsman liet evenwel blijken dat hij niet afkerig was van overleg, als de ambtenaren dit zouden vragen. „Het is niet mijn bedoeling, de centralen in een hoek te duwen", zo zei mr. Toxopeus nadrukkelijk. K.V.P. overstag Deze tegemoetkomende woorden (alsmede de toezegging van een nota, om te geraken tot verbetering van de procedure in het georganiseerd over leg) waren voor de KVP'er Van der Zanden aanleiding op het laatste ogenblik te verklaren dat zjjn fractie jeen behoefte meer had aan de mo tie en er daarom tegen zou stemmen. Zo ging de KVP overstag onder honend gejoel van de socialisten. Voor de motie, die was ingediend namens een deel van de vaste com missie van Binnenlandse Zaken, stemden nu de PvdA, de ARP, de CHU, de CPN, de PSP de SGP. als mede de heren Zwanikken en Weij- ters van de KVP, die zich bij deze gelegenheid dus van hun fractie los maakten. Tegen waren de VVD en de KVP (op twee na). Bij hen sloten rich slechts de heren Schmal en Van de Wetering (beiden C.H.) aan. De liberaal-katholieke combinatie bleef tegenover de protestants-socialis tische groep met 13 stemmen in de minderheid. Begroting aangenomen De gang van zaken was voor de heer Weijters, die voorzitter is van de katholieke bond van overheidspersoneel, zo teleurstel lend dat hij zijn stem aan de be groting van Binnenlandse Zaken onthield. De verontwaardigde socialisten deden dit ook, even- jals de beide aanwezige commu nisten en de heer Lankhorst (PSP). Minister Toxopeus zag :ijn begroting evenwel met 83 tegen 45 stemmen aangenomen. In dit geval lieten de protestants- christelijke fracties hem niet in de steek. Het is ongebruikelijk dat er over een begrotingshoofd stuk hoofdelijk moet worden ge stemd, maar de heer Toxopeus had het bij vele tegenstanders kennelijk zo verbruid, dat dezen behoeften hadden aan een duide lijke demonstratie. Zou de begroting zijn verworpen dan zou minister Toxopeus hebben moeten aftreden. Dit zou ook het ge val zijn geweest indien de thans aan vaarde motie een element van wan trouwen of afkeuring zou hebben be vat. De minister achtte dit kennelijk niet het geval, anders zou hij zeker de portefeuillekwestie hebben gesteld. Nu liet hij het slechts bij de een voudige mededeling, dat hij aan de uitspraak van de Kamer "geen gevolg ïou kunnen geven. Mr. Toxopeus, die gistermiddag beter op dreef leek dan de avond te voren, wees er nog eens op dat het salaris voorstel van de regering een |omvang had zoals nog nooit sinds 1945 door enig kabinet naar voren was gebracht. De minister erkende bet grote belang van het georgani seerd overleg en daarom was hy, va- ter dan een van zijn voorgangers, Persoonlijk by dit overleg aanwezig geweest. Het was bepaald niet zijn bedoeling een boeman voor het amb tenarenkorps te zijn. Als hij evenwel thans zelf tot her- I opening van het overleg zou over- I gaan, zou hij onwaarachtig handelen, j daar hij op dit moment niets kon I bieden. Het wachten is nu op de loon- I ontwikkeling, de „trend", in het vrije bedrijfsleven. „Als het onderzoek j hiernaar iets oplevert dan kan het gesprek met de ambtenaren snel wor den hervat", aldus de minister, die verder de verwijten van de heer Blom (PvdA) over ondeskundigheid en on- I juiste voorlichting verre van zich wierp. Om mezwaai Na herhaalde schorsingen voor na der beraad bleek dat de minister de overgrote meerderheid van de KVP althans voor het ogenblik aan zijn zijde had gekregen. Mocht deze frac- Worms in hoger beroep veroordeeld (Van onze Haagse correspondent) Ook in hoger beroep is de 42-jarige Haagse schroothandelaar Louis Worms schuldig bevonden aan smaad jegens de heer D. P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autori teit van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. Het Haagse gerechts hof vernietigde vanmorgen het von nis van de Haagse Rechtbank, maar veroordeelde de heer Worms tot de zelfde straf als in eerste aanleg: een geldboete van f. 250 subsidiair 30 da gen hechtenis, j Het Gerechtshof wees het verzoek I van de heer Worms om inzage te i krijgen van de stukken over het on derzoek naar de beweerde corruptie van de heer Spierenburg af. De heer Worms was zelf niet bij de uit spraak aanwezig. Bij de behandeling in hoger beroep voor het Haagse Gerechtshof lanceer de de heer Worms een felle aanval op de advocaat-generaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die hij partijdig in de schrootfraude noem de. Toen ook verklaarde de advo caat-generaal dat er in ons land niet van een schrootfraude in de sfeer van misdrijven kan worden gesproken. Een verklaring, die aanleiding gaf tot vragen in het parlement. De advo caat-generaal vroeg twee weken ge leden bevestiging van het rechtbank- vonnis. (Van onze Parijse correspondent) Uit verschillende geheim instructies van ex-generaal Raoul Salan aan zijn bendehoofden in Frankrijk, die de regering in handen zijn gevallen en waarvan er één gisteren door het weekblad „L'Express" in extenso werd gepubliceerd, blijkt dat de chef van het Geheime Leger zou hebben afgezien van een nieuwe putsch op korte termijn. „Het leger zal voor ons niet meer in het krijt treden", zo zag Salan zich verplicht in een uitvoerige analyse van de politieke verhoudingen in Frankryk en in Algerije te constateren, „en daarmee zijn de kansen op duurzaam succes van een nieuwe putsch voor de O.A.S. verkeken". Salan houdt het daarom maar lie ver op een verscherpte terreur in Frankrijk en een „morele mobilisatie van alle Fransen in Algerije", waar door hy de akkoorden met de FLN tot dode letters hoopt te kunnen maken. Slechts in het uiterste geval is de terdoodveroordeelde ex-gene raal van plan zich meester te maken van de grote Algerijnse steden, die in de praktijk nu eigenlijk al vrijwel onder zyn illegale gezag zjjn ge plaatst. In een toelichting op deze beslui ten merkt Salan nog op, dat hij op den duur die grote steden vermoede lijk toch niet in handen zou kunnen blijven houden, omdat hij zich van de morele of materiële steun van hun inwoners evenmin meer illusies mag maken. De openlijke greep naar de macht in die steden wordt door Salan dus eerder als een noodsprong voorgesteld, die niettemin ook de re gering in Parijs in een uiterst dra matische situatie zou kunnen bren gen. Want De Gaulle zou zeker wel heel sterk in zyn schoenen moeten staan om afzijdig te blijven indien in zo'n geval de FLN een militaire aanval op de steden opende, waar door het leven van duizenden Fran sen uiteraard op het spel zou worden gezet. Wanneer deze instructies en hun motivering het gevaar van een putsch voor de komende dagen of weken blijken af te wenden, dan blijft de regering zich niettemin op alle mogelijkheden voorbereiden. Men wijst erop, dat genoemde brief al 'n maand geleden door Salan geschre ven werd, zodat hij nu wel weer tot andere inzichten kan zyn gekomen. Bovendien ziet hij zich door de ont hulling van deze instructies vermoe delijk verplicht een andere strategie te volgen, waarbij de kansen op wan hoopsdaden weer kunnen worden verhoogd. Met het oog op die verschillende onzekerheden, die dus blijven be staan, is in Parys gisteren bekend gemaakt, dat de voorwaarden, waar onder visa voor Algerye worden af gegeven, nu weer verscherpt zyn. Gelijktijdig worden ook de militaire veiligheidsmaatregelen in de grote Algerijnse steden nog voortdurend opgevoerd. 9 Slot pag. 2 Op de iyn Buenaventura-Cali, in de Zuidamerikaanse staat Colombië, zyn gisteren een passagierstrein en een goederentrein in botsing geko men. Er zouden wel vijftig doden en honderd gewonden zijn. Over de oor zaak van het ongeluk is niets bekend. Op het Museumplein in Am- sterdam is gisteren dit beeld ge plaatst van Vincent van Gogh dat in opdracht van het gemeen tebestuur vervaardigd werd door de Amsterdamse beeldhouwer André Schalier. Boven de bron zen beeltenis van de schilder een vlucht vogels, die zijn laatste schilderij symboliseert. WEERBERICHT AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: In de nacht lichte forst, overdag temperatuur om het friespunt. Matige tot krachtige noord oostelijke wind. Wisselend bewolkt, maar geen sneeuw van betekenis. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 FEBRUARI Zon op: 7.39 uur; onder: 18.09 uur. Maan op: 23.22 uur; onder: 9.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.14 en 18.26 lur; laagwater te 1.58 en 14.19 uur. Hit nummer bestaat uit 12 pagina's „Wij zullen onze verplichtingen nakomen" De Verenigde Staten blijven vastbesloten om gezamenlijk met hun vrienden vrijheid en vrede te waarborgen, aldus president Kennedy in een boodschap, welke hij zijn broer Robert, de Amerikaanse minister van Justi tie, had meegegeven voor de bevolking van West-Berlijn. Mijn boodschap, aldus president Kennedy, is er een van Ameri kaanse solidariteit met de bewo ners van het vrije Berlijn. Behalve Robert Kennedy kwam gisteren ook Edward Kennedy, de jongste broer van de president, in Berlijn aan. Edward bekleedt geen officieel regeringsambt maar wordt wel als een van de vertrouwde raadslieden van de president be schouwd. Hij vierde gisteren juist zijn dertigste verjaardag. In de afgelopen weken heeft hij niet-officiële bezoeken gebracht aan België, Israël, Griekenland, Oostenrijk, Polen en Frankrijk. Het bezoek van de 36-jarige Robert Kennedy wordt door de Westberlynse autoriteiten als van groot politiek belang beschouwd, in zoverre de door hem in Berlijn opgedane indrukken van invloed kunnen zijn op de toe komstige houding van president Kennedy ten opzichte van deze stad. De Oostduitse pers is, zoals gemeld, reeds heftig van leer getrokken tegen dit bezoek en tegen de persoon van Robert Kennedy zelf. Minister Robert Kennedy en burgemeester Willy Brandt kijken in West-Berlijn over de beruchte muur naar het onvrije Oosten. Burgemeester Brandt van West- Berlijn zei in zijn in het Engels uit gesproken welkomstrede op het vlieg veld, waar Robert Kennedy vanuit Rome arriveerde, dat de Berlijners de vrede beminnen maar ook hun vrij heid. Zij zijn voor onderhandelingen te vinden wanneer deze zin hebben en daarbij het recht geëerbiedigd wordt. Robert Kennedy gaf in zijn in het Duits uitgesproken antwoord uiting aan zijn waardering voor de stand vastigheid van de Berlijners. „Wij I hebben verplichtingen in deze stad en wy zullen deze nakomen", j Hij herinnerde er aan dat hij tijdens de blokkade van Berlijn als journalist in de stad vertoefd had en zei dat „tijdens, zoals ook thans, generaal Clay onze man op deze plaats" was. Ook Roberts echtgenote begroette de Berlyners met enkele woorden. Robert Kennedy onderbrak de rit naar het raadhuis Schöneberg om van een houten uitkijktoren af de muur tussen Oost- en West-Berlyn i te bezichtigen. Honderden Westber- J lijners op het Potsdammerplein juichten de Amerikaanse gast en zijl- gezelschap toe. Aan de oostelijke zyde van de muur lag het plein als uitgestorven en er waren zelfs geen mannen van de volkspolitie te zien. j By het raadhuis stonden, ondanks de 1 koude, tienduizenden mensen de aan komst van de Amerikaanse gasten af 1 te wachten. Turkse luchtmachttroepen zijn er gisteren in geslaagd een militaire staatsgreep te verijdelen. Cadetten van de militaire academie in de hoofdstad Ankara hadden afschaffing van het parlement geëist en bij een mars door de stad een radiostation bezet. Zij werden begeleid door pantsereenheden. De regerings getrouwe luchtmacht slaagde er evenwel in de rebellen te omsin gelen en betrok de wacht bij het bureau van premier Inönü, die de eis van de cadetten van de hand wees. Ook weigerde hij in te gaan op de eis tot overplaatsing of pensionering van directeuren van militaire academies en van de militaire politie alsmede van de militaire commandant van Ankara. President Gürsel deed via de radio een beroep op het leger zich niet te laten verleiden tot een omwenteling. In de hoofdstad noch elders deden zich ongeregeld heden voor. Vanochtend ivas toestand normaal van de strijdkrachten ge- Volgens ooggetuigen namen om streeks achtduizend mensen, voor het grootste deel cadetten, aan de beto gingen deel. Het eerste, tweede en derde leger, de luchtmacht en de marine betuigden evenwel trouw aan de regering-Inönü. In een verklaring van de leiders van de vier grote politieke partyen werd gezegd, dat deze actie tegen regering en grond wet bedoeld was een basis te schep pen voor uiterst linkse elementen, die de gelegenheid afwachten om het bestaan van Turkije te vernietigen. De spanning in Turkije was vóór het incident van gisteren reeds toe genomen naar aanleiding van aan vallen op de hoge raad van onder zoek, die functionarissen berecht heeft van het bewind van de terecht gestelde ex-premier Menderes. Naar aanleiding hiervan hadden politieke en militaire leiders gisteren de toe genomen spanning gezamenlijk be sproken. I De Britse strijdkrachten zullen de 1 beschikking krijgen over infrarode uitrustingsstukken, die het de mili tairen mogelyk maken ook in het donker te opereren. De Britse minis ter van Defensie, Profumo, die dit Tisteren in Londen bekendmaakte, verklaarde voorts, dat gebruik zal «vorden gemaakt van radar bij de op sporing van vijandelijke mortierpos- ten. Men is reeds begonnen aan oefe- getrouwe troepen, die^.hans nog bezig ningen met onbemande vliegtuigen,zyn de rebellerende officieren te die zouden k'innen worden gebruiktarresteren. Een radiostation op het voor het maken van foto's van vijan- vliegveld Etimesgut, dat door de be- I delijk gebied. 1 togers was bezet, is later weer in handen komen. Volgens officieuze schattingen na men, behalve de cadetten, vijfhon derd officieren aan de actie deel. Onder de arrestanten zou zich de commandant van de lijfwacht van de president bevinden alsmede de com mandant van de politietroepen. Pre mier generaal Inönü deelde vanoch tend via Radio-Ankara mede, dat de regering de toestand volkomen mees ter is. Sowjet-Unie heeft anti-raket-raket De Sowjet-Unie heeft het ingewik kelde en buitengewoon belangrijke probleem van het vernietigen van vijandelijke raketten tijdens de vlucht opgelost. Aldus maarschalk Maska- lenko, de bevelhebber der Russische raketstrijdkrachten, in een artikel in „Izwestja", geschreven ter gelegen heid van de 44ste Russische „leger- dag". Maarschalk Jeremenko, insp.-gene raal van het ministerie van Defensie, verklaarde op zijn beurt in een in terview met Tass, dat Rusland op het ogenblik over bijna 2.000 opera tionele raketeenheden beschikt, die in staat zyn hun doel .net buitenge wone precisie te raken. „De Russi sche vuurkracht is ruimschoots vol doende om met één klap van zijn kernraketten alle doelwitten te ver nietigen en in geval van „imperialis tische agressie" alle industriële, poli tieke en administratieve centra der VS met de grond gelijk te maken." e Tydens de actie van gisteren is er geen schot gevallen. Troepen en tankeenheden, die gisteren naar Ah- kara waren gezonden, waren heden ochtend bezig Zi.h terug te trekken. Een groot deel van de opstandige eenheden gaf het verzet spoedig op en sloot zich aan bij de regerings- i Uit het Le«*sch Dagblad van 24 Februari 1862: Men verneemt, dat onzen i heeft zijn pensioen aan te j f vragen. f voormaligen algemeen geach- 5 J ten stadgenoot Jhr. de Ca- J sembróot, laatstelijk minister a van Oorlog, bepaald besloten tie met haar ommezwaai de bedoe ling hebben gehad, de minister een uitspraak van de Kamer te besparen en aldus de politieke spanning niet te vergroten, dan moest zij de situa tie niet goed hebben getaxeerd, want de prot.-chr. fracties bleven trouw aan hun eenmaal ingenomen stand punt, zodat er toch een meerderheid voor de motie was. Wat dat betreft had de KVP voor hetzelfde geld kun nen voorstemmen. Nu loopt zij kans op het verwijt, door de knieën te zijn gegaan voor de „liberale" politiek van minister Toxopeus. Slot pag. 2 In Hollywood is bekendgemaakt dat Frank Sinatra en Juliet Prowse hebben besloten niet in het huwelijk te treden. De verloving tussen beide sterren werd verbroken „wegens strijdige carriere-belangen". Sinatra en Juliet Prowse zijn twee maanden verloofd geweest. In Hollywood werd gezegd, dat Si natra had gehoopt, dat zijn verloofde haar loopbaan er aan zou geven, maar Juliet had gehoopt huwelijk en toneel te kunnen combineren. Dat ging vooral moeilijk omdat door de bekendmaking van de trouw plannen Juliet Prowse plotseling in de publiciteit kwam, hetgeen tot gevolg had, dat het aantal aanbiedingen meer dan verdlubbelde. Het einde van de verloving werd aangekondigd door Sinatra. Juliet Prowse was cp dat moment bezig aan een repetitie voor 'n NBC- televisie-uitzending.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1