Regeringsoverleg met Stichting v. d. Arbeid Groot eerbetoon staat John Glenn te wachten „Overheidsfinanciën thans veel gunstiger" C.A.O.'s van langere duur blijven wachten Kroll in Moskou met antwoord van Bonn „Opstapjes" Drie problemen vragen om oplossing vóór volgende vlucht Drs. De Pons in de Eerste Kamer: ARBEIDSAANBOD ZAL NV GROTER WORDEN Minder kans op verstoringen de firn voor mannen Het oecumenisch avondmaal Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 februari 1962 Derde blad no. 30586 „De besprekingen zijn zeer openhartig geweest. Partijen hebben jun standpunt naar voren gebracht en volgende week woensdag zelfde tijd en zelfde plaats zullen wij weer bijeen komen", pat zou de tekst hebben kunnen zijn van een communiqué, dat Je regering gisteravond uitgegeven zou kunnen hebben. Men had twee uur lang vergaderd onder leiding van minister ilarijnen (Landbouw en Visserij en Sociale Zaken ad int.). En i aanwezigheid van minister Zijlstra (Financiën, Economische [aken ad int.) en staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken). De ilichting van de Arbeid was vrij sterk opgekomen, ondanks het feit, dat zowel de Tweede als de Eerste kamer vergaderde en tok de voorzitter en de alg. secretaris van het College van Rijks- femiddelaars, dr. Erdbrink en mr. Frenkel waren aanwezig. Wassenaarse formule alleen voor 62 Er liggen nu wel, zo'n 20 CAO's van bedrijfstakken te wachten, maar er zijn er vermoedelijk nog meer van bedrijven, die niet afgewerkt kun nen worden. (Wij hoorden ontwerp- CAO's noemen van AKU, Philips, Shell, Vroom en Dreesmann, enz). Er is alle aanleiding om aan te dringen op een zo spoedig mogelijk afwerken van deze C.A.O.'s. En dat betekent, dat het overleg van rege ring met Stichting van de Arbeid met voortvarendheid moet worden gevoerd. Waarover men vergaderd had? Het nog steeds niet duidelijk gezegd,- iar de onenigheid, of liever het jschil van mening omtrent de in- rpretatie van de „richtlijn" van lad-Wassenaar, maakte het werken in de Stichting van de Arbeid als ivies-college voor het college van ijksbemiddelaars in feite onmoge- l Daarom had de Stichting van Arbeid zich tot de regering gewend n tot een voor allen aannemelijke lossing te komen. Die oplossing is dus niet bereikt, tlgende week praat men verder! iarover? Ofschoon er geen enkele itantie was, bereid of bevoegd om i dat uit te leggen, hebben wij d sluitend beeld verkregen door de iter de hand en op fluistertoon geven inlichtingen naast elkaar te ;gen: er is in de Stichting van de •beid onenigheid ontstaan over de lerpretatie van de in Wassenaar hvaarae overeenkomst om loons- rhogingen een gematigd karakter geven. Er is daar een mooie for- ule bedacht (weet u nog: driemaal .trend', verhoogd met de geschatte :emene produktiviteitsstijging van gedeeld door vier geeft de toe- stane loonsverhoging in procenten sr..) maar niemand schijnt er in gedacht te hebben, dat in een A.O. ook sprake kan zjjn van „op- apjes". Dat is bijv. het geval, als «paald wordt, dat behalve de vol- ?ns de Wassenaarse formule toege- ine loonsverhoging voor 1962 ook in de situatie in 1963 aandacht srdt geschonken in een collectieve Ibeids-overeenkomst. Als men in de A.O. wat vroeger niet onge- niikelijk was bepaalt, dat b.v. na nmekomst van een bepaald aantal Banden nog eens een loonsverho- Kifei 381 Klassiek Verbond bezorgd over mammoetwet Het bestuur van het Nederlands Dassiek Verbond heeft zich in een ires tot de beide Kamers der Sta in Generaal gericht, waarin be- ïgdheid wordt geuit over de toe- ■nst van het gymnasiale onderwijs i ons land wanneer het aanhan- ig zijnde wetsontwerp tot regeling in het voortgezet onderwijs (de Kmmoetwet) in de huidige vorm iordt aanvaard. Het bestuur ziet ve- belangrijke winstpunten in dit fetsontwerp, doch tevens gevaren, ader meer door de invoering van de rugklasse die in conflict komt met s eigen richting van het gymnasi- fe onderwijs. Voorts wordt er op wezen dat het gymnasiale onder ijs meer op de diepte dan op de reedte gericht behoort te zijn, en it de invoering van nieuwe vakken ze gerichtheid schade doet. Het seest noodlottige gevolg van een on- iwijzigde invoering van de nieuwe et acht het bestuur het facultatief ellen van het Grieks in de oplei- ng voor gymnasium-B. Een klas- eke opleiding zonder Grieks is niet n opleiding die deze naam ver- Sent. ging gegeven zal worden, b.v. in maart 1963. Er zijn mensen, die me nen, dat men, gebonden aan de over eenkomst van Wassenaar, over 1963 nog niets toe te zeggen heeft. Men kan dus niet in 1962 gaan vastleggen, wat men in 1963 zal betalen. Nu wordt algemeen verwacht, dat in 1962 een grotere produktiviteits stijging zal plaatsvinden dan de ge schatte stijging van twee procent. Dat zou dus betekenen, dat er in 1963 zeker ruimte is voor een nieuwe verhoging. Maar het feit blijft be staan, dat als men bij een C.A.O., die voor langer tijd duurt dan tot eind 1962, nu reeds een loonsverho ging vastlegt, die dan uitgaat boven de formule van Wassenaar. Er komt een „opstapje" aan de or de, welk begrip duidelijk ontleend is aan een grafische voorstelling, waarin het verloop van de lonen wordt vastgelegd. In strijd met geest Dat „opstapje" schijnt het te heb ben gedaan in de Stichting van de Arbeid. Dat is een „voortijdig" gegeven loonsverhoging en dat is in strijd met de „geest van Wassenaar", zo werd gezegd. Het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond meende, dat daar geen sprake van was. De con fessionele werkgevers-organisaties dachten er anders over. Aanvanke lijk schynt ook het N.V.V. bezwaren te hebben gehad tegen het „opstapje", maar op het ministerie van Sociale Zaken heeft het zich achter het C.S.W.V. geschaard. Maar ook de confessionele werknemersorganisaties hadden hun opvattingen en al werd er dan gesproken van „nuance-ver schillen", de verschillen waren er dan toch en ze maakten het werk in de Stichting van de Arbeid in feite onmogelijk. De voorgelegde CAO's konden niet worden geadvi seerd aan het College van Rijksbe middelaars en dat is voor een be langrijk deel afhankelijk van het ad vies van de Stichting van de Arbeid. Wat studenten behoren te weten II President Kennedy toonde zich Ijjisferen op zijn persconferentie nog- J i verbaasd, dat zijn broer Robert, Amerikaanse minister van Justir fe, hier en daar vijandigheid ndervindt van studentengroepen. te intellectuelen behoren geïnteres seerd te zijn in een vrije maatschap- fij. In het buitenland zien de links- jeoriënteerden Amerika nog vaak mis het vijftig jaar geleden was. hi wat er sindsdienveranderd is Iebben zij geen weet en evenmin schijnen zij op de hoogte te zijn van I fe mislukkingen achter het ijzeren frdijn, aldus de Amerikaanse pre sent. Alleen al om dergelijke op vattingen te corrigeren achtte hij de eis van zijn broer nuttig. ambonezen wachten nog steeds Ook gisteren hebben de 143 Ambo- toen uit Delfzijl tevergeefs gewacht <P toestemming uit Djakarta om te lg te reizen naar Indonesië. Het wachten wordt er voor de Am bonezen niet gemakkelijker op. De panning, maar ook het verdriet on- kr hen neemt toe. Er zijn namelijk toscheidene gezinnen, die uiteenge- fakt zullen worden, doordat men niet gelijk teruggaat naar Indonesië. &n bijzonder tragisch geval doet zich 'oor in een gezin met negen kinde st De moeder wil in Nederland blij- Jen omdat zij hier een betere toe komst voor haar kroost ziet. De vader tehter kan zijn heimwee naar Indo nesië niet langer meester blijven en ?oat alleen aan boord van de „Fair- tea" zodra Djakarta toestemir'ng Keft Hij heeft reeds afscheid geno den van zijn gezin. „struikel niet over dat opstapje!" I „Voorzichtig met dat op- I stapje! U zoudt er over kun- I nen struikelen", zei een der I leden van het uitgebreide ge- 5 I zeischap, dat gistermiddag in H I het ministerie van Sociale B I Zaken had vergaderd over de wijze, ivaarop de C.A.O.'s die- nen te worden geformuleerd. H Er werd hartelijk om de op- I merking gelachen, omdat de- I gene, die de opmerking I maakte zich als voorstander I van „opstapjes" had kenbaar I gemaakt en degene, tot wie I de opmerking was gericht j| I toen hij een drempel moest B I passeren in het grote gebouw B I aan de Zeestraat te Den J Haag, zich tegenstander daarvan had verklaard. a m Het Japanse vrachtschip „Shin- sho Maru" werd bij het binnen varen van de haven van Tokio midscheeps geramd door een an der schip en zonk binnen zeven minuten. Het wrak van het ge kapseisde schip, dat kwam te rusten op de ondiepe bodem van de haven. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat de „Distinguished Service Medal" van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart NASA aan luitenant-kolonel Glenn is toegekend voor zijn ruimtevlucht. Deze hoogste onderscheiding van de NASA werd eerder verleend aan Alan Shepard en Grissom, die ballistische vluchten in de ruimte hebben beschreven. President Kennedy zal morgen de medaille te Cape Canaveral aan Glenn uitreiken. De president gaat vandaag uit Washington naar Palm Beach, waar hij het weekeinde zal doorbrengen, met een korte onderbreking om Glenn op genoemde raketbasis te begroeten. In het toestel van het staatshoofd reizen de vrouw van Glenn en zijn twee kinderen, zijn ouders en schoonouders naar Florida. Maandagochtend vliegen de president en Glenn met zijn familie naar Washington, waar de astronaut een triomfale rit door de stad en een ontvangst door het Congres ten deel zullen vallen. Vele gelukwensen zijn uit de hele wereld in Amerika binnengeko men, o.a. van de Nederlandse regering. „Glimwormen" Glenn heeft in een kort onderhoud tegenover journalisten gezegd, „hoe genaamd geen onaangename gevol gen" ondervonden te hebben van zijn ruimtevlucht. Hij verklaarde dit na dat hij een ochtend van medisch on derzoek en ondervragingen achter de rug had. De ruimtevaarder maakte de indruk volkomen ontspannen te zijn. Hij zei verder alleen nog, dat hij de grote steden op aarde kon herkennen. Verder had hij een gordel van sterk licht boven de horizon opgemerkt bij het ondergaan van de zon. Wat hem vooral getroffen had waren op „glim wormen" gelijkende geheimzinnige schijnsels voor zijn ruimtevaartuig terwijl de zon opging. Prima reacties Intussen is op het Bahama-eiland Grand Turk het uitvoerige onderzoek begonnen naar de lichamelijke en psychische toestand van Glenn. Te voren had deze zeven en een half uur kunen slapen. Bij een voorlopig onderzoek kort na de landing van de ruimtecabine in het zeegebied van Porto Rico had men geen tekenen van fysiologische veranderingen geconsta teerd. Met name was onderzocht of het evenwichtsgevoel van de ruimte vaarder niet geleden had van de toe stand van gewichtloosheid, waarin hy ruim 4 uur had verkeerd. Enige proe ven op evenwichtsbalken van ver schillende breedten leverden 'n re sultaat op, dat vrijwel niet afweek van hetgeen Glenn vóór zijn vlucht had gepresteerd. Talloze foto's De reacties van de ruimtevaarder in de cabine, tijdens het aftellen voor de start en tijdens de vlucht, zijn door een camera in de cabine opgenomen op een filmband van extra dun ma teriaal zodat de camera met een film van 130 meter „geladen" kon worden. I Tijdens het aftellen, het opstijgen en bereidingen voor de volgende ruimte- proef waarbjj de luchtmacht-majoor Donald Kent Slayton de ruimtevaar der zal zijn. Alvorens tot deze volgende ruimte reis kan worden overgegaan zullen eerst drie kwesties, door de ruimte vlucht van Glenn op het tapijt ge bracht, opgelost moeten worden. De eerste vraag is wat er precies aan de hand was met de automatische pi loot, die, zoals gemeld reeds tijdens de eerste ronde van Glenn om de aar de een defect vertoonde zodat Glenn genoopt was zelf de besturing ter hand te nemen inplaats van dat hij meer aandacht kon schenken aan andere experimenten. Eenzelfde moeilijkheid was er de oorzaak van dat de vlucht van de chimpansee Enos in november jl werd bekort. neerkomen werden zes opnamen per seconden gemaakt en tydens de lucht in de baan om de aarde een opname per twaalf seconden. Het ruimtevaartuig van Glenn is in middels in Cape Canaveral aangeko men. Het blijkt, dat de buitenwand van titanium buitengewoon goed weerstand heeft geboden aan de hitte ontstaan bij de terugkeer van het ruimtevaartuig in de dampkring. Al leen de letters „United States" en de Amerikaanse vlag die op de buiten wand waren aangebracht zyn op sommige plaatsen gedeeltelyk uitge wist. Bijzonder uitvoerig is drs. J. W. de Pous, minister van Econo mische Zaken gisteren ingegaan op hetgeen de Eerste Kamer dinsdag had gezegd over de begroting. De situatie van thans vergelijkend met de hoogconjunctuur van zes jaar geleden, stelde de minister vast, dat er enerzijds ver schijnselen zijn, die hem het vertrouwen geven, dat de spannin gen binnen economisch aanvaardbare grenzen kunnen worden gehouden, maar dat er anderzijds toch ook ontwikkelingen zijn, die aanleiding geven tot enige zorg. Uit conjunctureel oogpunt bezien is de situatie met betrekking tot de overheidsfinanciën thans veel gunstiger dan zes jaar geleden. Het stijgingstempo der investerin gen, ligt mede door de tijdige vermin dering van de investeringsfaciliteiten in 1960 in de periode 19601962 aan zienlijk lager dan in de periode 1954- 1956. De economie loopt thans min der kans ernstig verstoord te worden dan zes jaar geleden, meende de mi nister. Bezorgd over lonen Drs. De Pous toonde zich echter wel bezorgd over de loonontwikke ling. Ten deze moeten wy dit jaar nog: waakzamer zijn dan in de afge lopen twee jaren. Zonder het met zo veel woorden te zeggen, wilde de mi-' nister ook niet al te zeer erop ver trouwen dat de cijfers die het Cen traal Planbureau voor 1962 heeft ge geven. alle zullen worden gereali seerd. In verschillende opzichten zijn knelpunten bereikt waardoor het extra moeilijk wordt een redelijk be trouwbare prognose te maken. De regering zal scherp moeten toezien op de ontwikkeling in verschillende sec toren en niet moeten aarzelen om een betrekkelijk straf beleid te blijven voeren zowel in de sector van de overheidsfinanciën als in de sectoren van het bouwbeleid het loon- en prijsbeleid en op andere terreinen van het scciaal-economisch beleid. Vast staat, dat als gevolg van de na-oorlogse geboortegolf de toene ming van het arbeidsaanbod nog groter zal worden. Op korte termijn vormt dit toenemende arbeidsaanbod geen probleem, maar op de langere duur zal deze arbeid enorme eisen aan de investeringsbereidheid van onze economie stellen, waarover de minister intussen niet pessimistisch bleek te zijn. Industrialisatie Met betrekking tot de regionale in dustrialisatie zei minister De Pous. dat tot 1 februari j.l. de premierege ling op 149 nieuwe vestigingen kon worden toegepast alsmede op 237 uit breidingen, die gezamenlijk binnen enkele jaren het aantal industriële arbeidsplaatsen in de probleemgebie den met ruim 26.000 zullen doen toe nemen waarvan ruim 13.000 in de drie noordelijke provincies. De werk loosheidscijfers in de probleemgebie den zijn merkbaar gedaald. Daar waar dit cijfer het landsgemiddelde no? overschrijdt, blijkt dat de gemid delde leeftijd van de arbeidsreserve sterk is gestegen. In het noorden des lands, waar zich dit verschijnsel het duidelijkst voordoet behoort 75 k 80% tot de leeftijdsklasse boven 40 jaar. In verschillende ontwikkelingsker nen en evenzeer in de probleem gebieden zyn er duidelijke aanwij zingen dat het allengs moeilijker wordt geschikte krachten voor de in dustrie aan te trekken". Niettemin zullen we zij het met grote voor zichtigheid verder moeten gaan met het gevoerde beleid'' aldus de minister-. De E.E.G. De heer De Pous heeft verder een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de inhoud en de betekenis van de Brusselse besluiten tot invoering van de tweede etappe van de EEG. Met de overgang naar de tweede etappe is geen terugkeer meer mogelijk zei de minister. Elk van de lid-staten heeft nu de formele mogelijkheid los gelaten de voortgang van het inte gratieproces te vertragen, tegen te houden of naar eigen wens om te buigen". Het verlengen van de tweede en derde etappe zal nu praktisch on mogelijk zijn", meende minister De Pous. Feitelijk heeft men zich nu vastgelegd op een overgangsperiode tot uiterlijk 1970. Het Europese prijs peil zal dan tot stand moeten zijn gebracht. Erkennende dat alle vraag stukken van het gemeenschappelijk landbouwbeleid nog niet zijn opge lost zei de minister dat de ontwik keling van de EEG voor ons land een duidelijk batig saldo vertoont In het vervolg van zijn rede verklaarde de minister dat de Nederlandse re gering met zeer grote voldoening heeft kennis genomen van de re cente initiatieven van president Kennedy. Contra ir. Vos Het betoog van ir Vos (PvdA) over de loonvorming in verband met het prijsbeleid bestreed de minister. Hij constateerde, dat de laatste jaren de stijging van de kosten van levens onderhoud niet onbevredigend is ge weest. Er is geen aanleiding te vre zen dat minder goed lopende bedrij ven door het prijsbeleid der regering zullen worden gedupeerd. De minis ter denkt niet aan scherpere prijs politiek maar eerder aan een scher pere procedure bij het prijsbeleid, dus bij het overleg met het bedrijfsleven. Wanneer het wetsvoorstel betref fende de nieuwe rechtsvorm voor de Staatsmijnen zal komen, kon de mi nister nog niet zeggen. Het overleg daarover is nog gaande. Over de af zet van de Nederlandse mijnen toon de de minister zich niet ontevreden, alle omstandigheden in aanmerking nemende. Wel sprak hy de verwach ting uit dat op den duur het ver bruik van vaste brandstoffen door de afzet van aardgas ihvlotó onder vinden. Reorganisatie KvK De Staatssecretaris van Economi sche Zaken, de heer Gyzels, heeft de vraagstukken betreffende de mid denstand. het toerisme en de kartel- wetgeving uitvoerig besproken. Hij deelde o.a. mede, dat het wetsont werp inzake de reorganisatie van de Kamers van Koophandel het depar tement op zeer korte termijn zal ver laten. Over de toeristenpropaganda zei de staatssecretaris, dat hy zich daarover nog beraadt. Na re- en dupliek heeft de Eerste Kamer de begroting van Economische Zaken, van de Staatsmijnen en van het Staatsgasbedrijf aanvaard. f 1.- in beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Volgende stap De technici in Cape Canaveral zijn, na het succes van John Glenn, in middels al weer begonnen met voor- Bezorgdheid Verder heeft er tijdens de vlucht van Glenn nog bezorgdheid bestaan over de werking van het schild dat Glenn by zyn terugkeer in de damp kring voor een verbrandingsdood ten gevolge van de daarbij optredende ge weldige wrijvingshitte moest behoe den. Uit de opgevangen aanwijzingen had men namelijk gemeend te moe ten opmaken dat mogelijk een ver keerd werken van een bepaalde scha keling een lading tot ontploffing had gebracht waardoor dit schild in een andere positie kon worden gebracht om als stootkussen bij de landing te dienen. Hierdoor zou dan echter te vroeg de beschermende werking van dit schild weggevallen zijn. Achteraf bleek echter dat de schakeling wel goed werkte. Maar om geen risico te lopen gaf men Glenn order om géén ge bruik te maken van een stel remra- ketten dat beneden dit schild was gemonteerd omdat dit stel ingeval van een defect dit schild nog op zijn plaats hield. Een derde probleem is hoe er iets gedaan kan worden om te voorkomen dat de temperatuur in de cabine door binnenstromend zonlicht te veel stijgt. Geref. synode over het leiden van gemeenschappelijke kerkdiensten De generale synode van de Geref. Kerken in Nederland heeft zich in haar gistermorgen te Apeldoorn gehouden zitting uitvoerig bezig gehouden met een aantal brieven van de kerken over het houden van gemeenschap pelijke kerkdiensten en het vieren van het oecumenisch avondmaal. Over deze zaak, die ook reeds in de avondzitting van dinsdag werd aan gesneden, heeft een commissie ad hoe een rapport opgesteld. Hierin stelt de commissie voor aan de kerken zelf de vrijheid te laten tot het houden van gemeenschappelijke kerkdien sten. Dit voorstel werd gedaan op grond van de overweging, dat het houden van gemeenschappelijke kerk diensten het kwaad van de kerkelijke verdeeldheid kan helpen bestrijden, hoewel de commissie stelde wel het gevaar te zien, dat aan bepaalde dui delijk aanwijsbare oorzaken van dit kwaad te gemakkelijk wordt voorbij gegaan. In verband hiermee werd het openen van de voorgestelde moge lijkheid voor gemeenschappelijke kerkdiensten gebonden aan een aan tal vry stringente voorwaarden. De voornaamste hiervan was, dat de kerkeraden erop moeten toezien, dat in de bedoelde kerkdiensten geen an der evangelie zal worden verkondigd dan dat van Jezus Christus in over eenstemming met de belijdenis-ge schriften. Bezwaren en instemming Ten aanzien van de gemeenschap pelijke avondmaalsviering stelde de commissie ad hoe voor een deputaat- schap te benoemen, dat zal moeten onderzoeken of en zo ja onder welke voorwaarden het mogelijk is tot deze avondmaalsviering te komen. Er was voor deze zaak in de synode grote be langstelling. Niet minder dan 24 spre kers, dat is de helft van het aantal synodeleden, lieten zich inschrijven om over deze zaak het woord te voe ren. Daarbij kwamen enige ernstige bezwaren tegen de voorstellen der commissie naar voren, maar evenzeer betuigingen van instemming. Er wer den enkele amendementen en tegen voorstellen ingediend. De rapporteur, prof. dr. H. N. Ridderbos, heeft in een uitvoerige toespraak de sprekers beantwoord en de voorgestelde con clusies van de commissie verdedigd. Er werden nog enkele amendementen ingediend, die in de tweede ronde te vens onderwerp van bespreking uit maakten. De synode stelde na het debat de ingediende amendementen en tegenvoorstellen in handen van de rapporterende commissie om zich Even lachen Het Oostduitse persbureau ADN heeft gisteren 'n felle aanval gedaan op de Amerikaanse minister van Jus titie Robert Kennedy, die vandaag voor een bezoek van drie dagen in Berlijn werd verwacht. Het persbureau kwalificeerde de broer van de Amerikaanse president als een „roekeloos, onmenselijk, cy nisch neo-fascistisch type' en „een ware onderdrukker, een vernietiger van de burgerlyke vrijheid in de Ver enigde Staten, en een gehate expo nent van het kolonialisme'. Het doel van zyn bezoek aan West- Berlijn is „versterking van de NAVO- politiek, aanmoediging van de fascis ten in de frontstad, en, niet in de laatste plaats, inspectie van de meer dan tachtig agent-organisaties en op wekking van hun leden na de ern stige slag van de dertiende augustus (de datum waarop de grens tussen Oost- en West-Berlijn werd gesl- ieaj' xldti» AD£? De Westduitse ambassadeur In Mos kou, dr. Kroll, heeft gisteren op het Russische ministerie van Buitenland se Zaken het antwoord overhandigd van zijn regering op het Russische memorandum van 27 december, waar in rechtstreekse besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek werden voorgesteld. Volgens welinge lichte kringen in Bonn wil de West duitse regering geen rechtstreekse besprekingen, maar wel 'n uitwisse ling van inzichten, eventueel d.m.v. diplomatieke nota's. Kroll werd op het ministerie ont vangen door 't hoofd van de afdeling Duitsland, Iljitsjew. De ambassadeur wilde geen mededelingen doen over het verloop van z(jn bezoek. Gevraagd naar een bericht als zou Bondskanselier Adenauer hebben voorgesteld „spoedig" een bijeenkomst van de min. van Buitenlandse Za ken van de VS, Rusland, Engeland en Frankrijk bijeen te roepen, heeft president Kennedy gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat de VS de indruk hebben gekregen dat de West duitse regering dit niet wil. Boven dien was president De Gaulle tegen een dergelijke conferentie gekant, tenzij men over bewijzen zou beschik ken dat deze een gunstig resultaat I kan opleveren. De Amerikaanse pre sident zei deze mening te delen. daarover nader te bezinnen en de zaak straks opnieuw ter tafel te bren gen. Voorts heeft de generale synode besloten een kerkelijke informatie dienst in het leven te roepen. Deze zal zowel naar binnen als naar bui ten uitgebreide informatie over het werk van de kerk hebben te verzor gen. Er werd een deputaatschap in gesteld, dat de voorbereidende maat regelen zal treffen om deze dienst van de grond-af op te bouwen en daarvoor een geschikte functionaris te zoeken. Het deputaatschap zal da mogelijkheid moeten onderzoeken om te komen tot een federatieve samen werking met andere kerken. Kritiek op psalmberijming In de avondzitting heeft de synode zich o.m. bezig gehouden met de psalmberijmingen van drs. J. Luyke- naar Francken en van ds. W. L. Muns. Na discussie verenigde de sy node zich met het interimrapport van deputaten voor de psalmberij ming, dat deze beide berijmingen af wees en besloot zij deze berijmingen weer in handen te stellen van depu taten met het oog op een eventueel gebruik daarvan, in verband met de kritiek, die uitgebracht is of nog uit gebracht wordt op de proeven van interkerkelijke psalmberijming. Voorstel Kennedy afgestemd Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren het plan van president Kennedy tot instelling van en department voor stedelijke aangelegenheden van de hand ge wezen. Dinsdag is het voorstel van de Amerikaanse president reeds door de Senaat afgewezen. Artiest in badkuip „Ik schrok me gek!" „We hebben de verkeerde" riep een verontwaardigde verpleegster in het Amsterdamse Wilhelminagasthuis in de prille ochtend van 3 december jL een collega toe, die in paviljoen III (het verblijfsoord van vermoedelijk geesteszieken) bezig was een 36-jari- ge artiest in een koud bad te stop pen. Dat is de normale .begroeting" voor zich op straat zonderling gedra gende Amsterdammers. „Ik schrok me gek", zei de artiest voor de Amsterdamse politierechter, waar hij zich wegens belediging van een verzet tegen de politie moest ver antwoorden. Hij had zich op het Leidseplein nogal opgewonden over een agent die bezig was vericeerd ge parkeerde auto's te noteren. Op een scheldpartij volgde een achtervol- §:ng en een kleine vechtpartij, waar- ij de artiest een hoofdwonde op liep, die in het ziekenhuis zou wor den behandeld Inplaats daarvan bracht men hem naar paviljoen III. Ik had te veel gedronken" zei de verdachte, „wel anderhalve liter jenever, omdat ik zenuwachtig was i-"1- verband met de premiere van een toneelstuk". „Dan zou u juist ingoe de conditie moeten zijn", vond de politierechter, die de artiest conform dc eis tot een boete van f75 of 15 dagen hechtenis veroordeelde. Hij hield daarbij rekening met de nare vergissing die in het ziekenhuis was gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5