„Rebel" Bucerius uit C.D.U. gewerkt Rotskerken in Cappadocië „De tekenfilm" voor K. en O.'s Filmstudiekring Raadsleden beantwoorden vragen VOETGANGERS: J. H. Scheps (PvdA) in Oegstgeest Besturen van een gemeente is allerminst onbelangrijk VOETGANGERS: BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 Onder auspiciën van het Neder lands Instituut vog het Nabije Oos ten, het Rüksmuseum van Oudhe den, de Vereniging van Nederlandse Archaeolc.gen en Ex Oriente Lux sprak gisteravond in het Academie gebouw de bekende Turkse kunsthis toricus prof. dr. S. Ipsiroglu uit Istanbul over: „Rotskerken in Cap padocië". De lezingtoernee wordt ge organiseerd in het kader v an het Nederlands-Turks cultureel akkoord in samenwerking met de Raad van Eurva. De spreker werd ingeleidWL door dr. A.A. Kampman, directeur van bovengenoemd instituut. Midden in Anatolië, niet ver van Cecarea, de hoofdstad van Cappa docië, liggen aldus spreker, de da len en rotspartijen van Goreme, het oude Korama. De natuur heeft dit landschap zeer indrukwekkend ge maakt, de rosen zijn kaal, het regent er weinig en het leven schijnt thans in Goreme zijn betekenis te hebben verloren. Maar vroeger was deze stil le en versteende wereld zeer dicht bewoond. De oud-christelijke ge meenten, veelal monniken en klui zenaars, hadden wellicht reeds in de 4de eeuw n. Chr. talrijke onderaard se holen, kapellen, kerken en graven tot stand gebracht. De sporen van deze oudste bewoning zijn heden niet meer zichtbaar en er leven slechts nog sagen en legenden voort, die betrekking hebben op deze oudste christelijke gemeenschappen. De be langrijkste kerken en kapellen van Goreme behoren tot de tweede helft van de 9de eeuw tot in d etweede helft van de 13de eeuw. Primitieve geometrische decoraties met oud christelijke symbolen, zoals vissen, pauwen en wijnranken vormen de eerste pogingen ter versiering van deze kerken, waarbij de decoratie teruggaat tot de tijd van het Byzan tijnse iconoclasx. LangzamerhandW werd de eerste laag door een tweede bedekt met de voorstelling van het xnselijk lichaam als belangrijksteWL motief, in bijzondere mate geinspi- reerd dog Byzantijnse Invloed van uit Cmstantinopel. Het landschap van Goreme ver andert doorlopend als gevolg van de sterke tegenstellingen van het kli maat in centraal-Turkije met zeer Wie zich ergert aan het soms suikerzoete, soms sadistische van tekenfilms mag niet vergeten, dat deze nog duurder zijn dan speel films, waardoor de producenten geneigd zijn tot nog meer conces sies. Dit was een van de opmer kingen. die de Haagse cineast Nico Crama gisteravond maakte, in de vijfde voorstelling van K. en O.'s Film studiekring, waar hij een overzicht gaf van de ontwikkeling van de tekenfilm. Een kenmer kend verschil tussen de -gewone film en de tekenfilm is hierin ge legen, dat eerstgenoemde een analyse geeft van het verhaal in heelden, terwijl het karakter van de tekening, zoals de Engelsen dat zo kenrnmerkend uitdrukken, ge legen is in „animation", als het ware de bezieling van de losse heelden tot een gehéél. Aan de hand van een overzichts film „Drawings that walk and talk" werd een globaal historisch overzicht gegeven, waarbij gewezen kon wor den op de overheersende invloed van Walt Disney. Deze is, in de overtui ging dat hij toch een heel eind vóór- lag, blijven stilstaan in een bepaalde stijl. Het gevolg is geweest, dat zijn meest creatieve medewerkers zich van hem en zijn organisatie hebben los gemaakt, en zelfstandig met de pro- duktie zijn begonnen hetgeen meer malen tot verrassende resultaten heeft geleid. De nieuwere richting van de tekenfilm kenmerkt, zich o.m. door haar twee-dimensionaal karak ter. tegen over het drie-dimensionale van voorheen. Voorts is de vormge ving aangepast aan de inhoud, waar tegenover het conservatieve genre het verhaal aanpast aan de figuur tjes en hun beperkte mogelijkheden. Men gaat nu uit van een bepaald idee en schept daarvoor figuren, die alleen daé,r op hun plaats zijn. Het ligt voor de hand. dat de nieuwe vormgeving en dit is het derde kenmerk op haar best is in korte vorm hetgeen de mogelijkheid schept, dat ook de grote industrie steeds meer van de tekenfilm als me- duim gebruik gaat maken. Behalve het genoemde overzicht werden voorts om. vertoond: enige uitstekende Shell-filmpjes een ge schiedenis van de bioscoop (van Phi- liph) van de hand van Halas en Batchelor, Engelse cineasten, die een rgote naam hebben. Geestig was een Roemeens produkt „De zeven kuns ten" van Popescu. Tenslotte volgde een zeer modern en kleurig werk van de Amerikaan John Hubley, „Ad ventures of an asterisk". Eerder werd o.m. werkjes gedraaid van het. echt paar Foldes (gepenseelde tekenin gen). van de Canadees Mac Larenx en van de Nederlander Rupert van der Linden. Deze combinatie van gesproken woord en vaak pakkende voorbeelden van tekenfilms .maakte deze avond tot een zeer instructieve cursus-in- bliksemtempo. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 febr. Groenteveiling: waspeen per kist Al 14.00-16.20, A2 5.50-10.70, BI 13.30- 14.40. B2 2.10-4.20, Cl 5.90-6.90, boe renkool 11.00-39.00. Aanvoer waspeen 95.000 kg, waarvan 64.000 kg voor export werd verkocht. LISSE, 20 febr. Gladiolenvelling: Prijsnoteringen van de Coöp. Bloem bollenveiling H.B G.: Gladiolen 14/op, 12/14: Abus Hassan 7.50-5.10, Agnita 5.40-5.25. Alfred Nobel 6.60-5.15. At lantic 7.50-5.75, Benjamin Britten 6.80- 5.45, Boulogne 5.70-5.40, Happy End 8 50.Hawaii 6.40-4.75, Jo Wagenaar 6 20-5.15, Johan Strauss 6.30-5, Leeu wenhorst 7.50-5.20, Lustige Witwe 6.30- 5 05, Mable Violet 6.60-5.35, Mansoer 6.40-5.10, Memorial Day 6-5.05, Nieuw Europa 6.30-4 90. Pandion 7.20-5.55, Plcardy 7.40-6.40, Polygoon 8.60-7, Prinses Beatrix 7.10Rred Fox 5.80- 5.05. Salman's Glory 8.70Sans Soucl 6.60-3.85, Silhouet 7.60 Sneeuwprinses 7.60-5.60, Spie and Span 6 60-5.40, Sunny Boy 6.30-5, Tosto 6.30- -5.40. Victory Day 7-5.40. RIJNSBURG. 20 febr. Bloemen veiling Flora Tulpen: Grotius 1.35- 1.40, v. d. Eerde 130-145, Prinses Bea trix 155, Heraut 165-170, White Sail 120-130, Golden Harvest 165-170, Sirius 165-170, Brillant Star 60-64-69, Her Grace 145-150, Paris 175-180, Promi nence 180-190, Narcissen: Carlton 85- 95. King Alfred 75-80, Flower Record 65-70, Scarlet Elegance 70-75. sterke en plotselinge regenval, die grote verwbstingen in de nogal we -ke tufsteen te weeg bracht. Dor dit verwoestingsproces bevindt het landschap van Goreme zich in een mogelijkheid bestaat, dat nog steeds nieuwe kerken en kapellen ontdekt zullen worden, die sinds eeuwen on der het puin verborgen waren. Zo geschiedde het ook met de oude christelijke kerk. die door spreker in de jaren 1957-1959 werd ontdekt en onderzocht als leider van een ex peditie van het kunsthistorisch in stituut van de Universiteit te Istan bul. De fresco's van deze kerk wer den tot in de kleinste bijzonderhe den gefotografeerd en gefilmd, waar bij de helderheid en duidelijkheid van de eeuwen lang verborgen fres co's naar voren kwamen. Een fraaie film in kl euren verduidelijkte aan het eind van de voordracht de in teressante lezing van prof. Ipsiroglu, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten stel len de raad voor f 2800 beschikbaar te stellen voor het geven van een blijvend aandenken van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. In plaats van een „feestcahier" geven zij er de voor keur aan een herdenkingsbeker uit te reiken. De kosten bedragen f 0.85 per beker en voor een totaal van 3260 bekers betekent dat een bedrag van ongeveer f2800. Het overleden raadslid de heer Rietmulder was lid van de volgende raadscommissie voor Onderwijs, cul turele en sociale aangelegenheden, en georganiseerd overleg in ambtenaren zaken, en plaatsvervangend lid van de commissie van voorbereiding van de strafverordeningen. B. en W. van Voorschoten stellen de raad voor in deze functies het nieuwe raadslid dr. G. B. W. Huizinga te benoemen. Jubileumplaat van Leger des Heils Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils is een grammofoonplaat verschenen, die Jubileum-jubel" heet. Er staan tien nummers op. uitgevoerd door groot koor, officierenkoor, zusterkoor, staf muziekkorps en combo, onder lei ding van kapitein W. F. Palstra. De eerste drie exemplaren van deze langspeelplaat zyn in Utrecht door de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Grammofoonplaten Detailhandelaren, de heer F. de Graaf, overhandigd aan de voorzit ter van de stichting „Doe Wat Terug", dr. M. B. van de Werk, aan kapitein Palstra en aan Johan Bo degraven, die ook in het stichtings bestuur zit. De opbrengst gaat naar de stich ting, die zoals bekend een actie voert vo or een jubileumgeschenk, dat men het Leger des Heils in mei zal aanbieden. De actie, die enige tijd geleden is gestart, heeft inmiddels al bijna een ton opgeleverd. De heer Bodegraven deelde op de bijeenkomst in Utrecht nog mee, dat er van 12 tot 19 mei een speciale „Doe Wat Terug-week" zal worden gehouden. Het ligt in de be doeling, dan overal weer de bekende kerstpotten van het Leger te plaat sen. ditmaal niet geflankeerd door heilsoldaten, maar door bekende journalisten, sportfiguren en ande ren. Gereformeerde Kerk zoekt toenadering De generale synode van de Geref. Kerken in Nederland heeft in haar dinsdag te Apeldoorn gehouden ver gadering besloten het moderamen te machtigen contact op te nemen met de generale synode van de Chr. Geref. Kerken en ander daar voor in aanmerking komende kerken, om zich tezamen te bezinnen op al lerlei zaken, die men gemeenschap pelijk heeft en die niet de belijdenis raken. De synode machtigde het modera men op voordracht van een commis sie ad hoc over te gaan tot de be noeming van een functionaris, die bij de moeilijkheden, die het gevolg zijn van de industrialisatie, hulp en voor lichting kan geven. Zij voteerde daarvoor voor 1962 een bedrag van f 15.000 en voor 1963 f 20.00. Dr. A. L. van Schelven uit Hengelo trad hierover als rapporteur op. Prof. G. C. Berkouwer en ds. E. G. van Teijlingen, beiden uit Am sterdam, brachten rapport uit over hun bevindingen op de assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Dehli, waarheen zy als waar nemers van de Geref. Kerken gezon den zijn. Beiden gewaagden van de positieve geest, die zij aangetroffen hadden en die duidelijk maakte, dat de basis formule van de Wereldraad, dat Je zus Christus als God en Zaligmaker wordt beleden, positief functioneert. De synode sprak met 26 tegen 22 stemmen uit niet voor een verkleinde synode te gevoelen. J. G. van der Zeeuw overladen In de ouderdom van 77 jaar is gis teren overleden de heer J. G. van der Zeeuw, voorzitter van de afdeling Leiden van de Alg. Bond van Bejaar den. De heer Van der Zeeuw, die reeds in zijn jonge jaren grote belangstel ling toonde voor de socialistische be weging is daarin groot en oud ge worden. Het NVV en de Leidse Besturenbond kenden hem als een groot vriend en één, die op de bres stond voor de maatschappelijke positie van de arbeider. Een groot aandeel heeft de heer Van der Zeeuw die ook voorzitter was van de Coöp. Ver. voor Uitvaartverzorging, gehad in de oprichting en uitbouw van de Alg. Bond van Bejaarden. In zijn kwaliteit van voorzitter van de Leidse afdeling heeft hij ervoor geijverd, dat een bejaardensociëteit aan de Pie terskerkgracht kon worden opgericht. Gedurende een groot aantal jaren maakte hij ook deel uit van het be stuur van de Leidse afdeling van de Alg. Bond en personen, werkzaam in de Sectie Voedings- en Genotmidde len en de suikerwerkende industrie. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaatsvinden vrijdag ochtend om 11.30 op Rhijnhof. Onze stadgenoot, dr. J. P. Duy- verman is benoemd tot ondervoor zitter en seoretairis van de examen commissies Staatsinrichting en Staathuishoudkunde en Statistiek MO. 1962. Prof. mr. J. V. Rijpperda Wiersma, eveneens alhier, is benoemd tot on dervoorzitter van de eerstgenoemde commissie. LEIDERDORP Gisteravond hield de A.R.*kiesver- eniging „Vrijheid en Recht" in het clubgebouw van de Munnik een le denvergadering. De drie A.R.-raads leden, wethouder C. Meerburg en de heren L. Los en J. W. Boot, beant woordden vragen, gesteld door de aanwezigen van de gemeente-politiek. De heer Los zei, dat de raadsleden het wel prettig vinden deze vragen te beantwoorden, omdat zij dan kun nen horen wat er by de leden van de kiesvereniging leeft. Zij behoeven echter geen verantwoording af te leggen. Hij besprak de samenwerking tussen de A.R. en de C.H.U.-fracties. Deze is en was altyd heel goed, en vóór de raadsvergadering worden de agenda's besproken. Er worden ech ter geen besluiten genomen. De heer Boot beantwoordde de vragen over het voeren van chr. po litiek. ook als raadslid. Zijn mening was, dat men wel degelijk vanaf deze plaats als christen een christelijk ge luid kan laten horen. De heer Meerburg tenslotte besprak de verplichte gemeentelijke belasting heffingen. Hij zei, dat men binnen het raam van de inkomsten der ge meente deze zaken moet verzorgen. Men moet kunnen begrijpen, dat de belastingen in deze tyd niet dras tisch omlaag kunnen, en weer in verband hiermee op de steeds toe nemende uitgaven van het Bureau Sociale Zorg. Na de pauze stelde men de groslijst samen, voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing .Op de verga dering van 7 maart a.s. zal hieruit de kandidatenlijst worden samengesteld. WASSENAAR Voor de groslijststemming in de Wassenaarse afdelingen van de Ka tholieke Volkspartij op 18 maart a.s. is door de daartoe ingestelde advies commissie een advies uitgebracht over de kandidatenlijst, dat als volgt luidt: 1. Dr. J. J. M. Veraart; 2. A. C. Duyvest-ijn; 3. C. E. van den Berg; 4. Mr. R. T. M. van der Lugt; 5. H. L. J. van Dillen; 6. Ir. G. A. P. de Kort; 7. A. J. M. van der Klaauw; 8. A. J. A van der Krogt; 9. W. M. A. Lammers; 10. Mevrouw H. M. S. A Franses-Schroder; 11. A. J. M. van Gooi; 12. Mr. H. J. van den Biesen; 13. C. J. Noordover; 14. J. A. Verkade. LEIDS FOTOBOEK VAN B. EN W. Gistermiddag heeft de heer J. de Kier in het Stadhuis aan de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het dezer dagen verschenen fotoboek over Leiden aangeboden. De heer De Kier, die ook een exemplaar achterliet voor de wethou ders. de gemeentesecretaris, mr. J. Bool en de chef van het kabinet van de burgemeester, mr. M. J. Blok, zei, dat hij reeds zeven Jaar geleden po ging enin het werk had gesteld om tot de uitgave van een dergelijk boek te komen en dat de foto's een waar devolle aanvulling vormen op de be staande beschrijvingen van het oude en nieuwe Leiden. De burgemeester, erkentelijk voor dit geschenk, achtte de uitgave zeer geslaagd en had al direct grote be langstelling voor de foto's, welke tal van karakteristieke plekjes van Lei den in beeld brengen. Zaterdag collecte voor mindervaliden Zaterdag houden de Invalidenbon- den „St.-Liduina" en Alg. Ned. In- validenbond. afdeling Leiden een collecte ten behoeve van de revali datie van de minder-validen van alle gezindten. Collectanten kunnen zich op diie dag van 'smorgens 9 uur af melden bij het gebouw „Ons Oentrum". Hooi gracht 84, om oolleotebussen en speldjes in ontvangst te nemen. In dien men niet in de gelegenheid is een gehele dag te collecteren, dan kan men zich ook een halve dag be schikbaar stellen. Het is verbode** binnen dertig me ter vat» een zebrapad over te steken Het gemeentebestuur van Oegst- geest doet al het mogelijke om het aanzien van het dorp te ver fraaien. Nu heeft men in de Ge versstraat lage bloembakken aan beide zijden van de weg ge plaatst. waarin straks voorjaars bloemen in allerlei kleuren zullen bloeien. (Foto Leldsch Dagblad) (Van onze corespondent in Bonn) GERD BUCERIUS, uitgever van de Duitse weekbladen ,,Die Zeit" en „Stern", is na een wekenlange, geniepige campagne uit de christen-democratische partij gewerkt. Onlangs besloot het partijbestuur van de CDU het bestuur in de deelstaat Hamburg te manen snel te beslissen of Bucerius. die voor Hamburg zitting in de Bondsdag heeft, langer lid van de partij kan blijven na een publikatie in zijn weekblad „Stern", die de christelijke gevoelens van vele partijleden gekwetst zou heb ben. Dezer dagen nam Bucerius zelf het besluit uit de partij en de fractie te treden. „Ik heb aan de CDU 15 Jaren har- Volgens de CDU nu moet Buce- de en trouwe arbeid gewijd", aldus i rius verantwoordelijk worden geacht Bucerius. „omdat ik haar politiek voor de publikatie, die een tè voor juist hield. Het besluit van het partijbestuur dwingt mij echter uit de partij te treden, ook al zal dat aan mijn politieke overtuiging niets veranderen." De hele zaak-Bucerius is typerend voor de weinig verheffende gebrui ken in het Westduitse politieke le ven. Zogenaamd was de Hamburgse uitgever uit de partU gewerkt, om dat zijn weekblad „Stern" een niet ondertekend artikel publiceerde met als titel: „Brandt in de hel werke lijk een vuur?" In dit artikel werd kritiek ge oefend op het feit, dat men zich in Rome voorbereidt op een concilie, waarop niet de grote kwestie van de eenheid van de christenen het on derwerp zal zijn, maar waar rooms- katholieke theologen elkaar vooral in de haren denken te vliegen over de aspecten van het hellevuur. Amerikaanse erebul voor Nederlander Het Hebrew Union College, een theologische hogeschool te New Yor en Cincinnati, heeft aan drs. J. Soe- tendorp, rabbijn van de liberaal Joodse gemeenten van A msterdam en DenHaag, een eredoctoraat in de godgeleerdheid verleend. Rabbijn Soetendorp, die voorzitter voor Europa van de World Union for Progressive Judaism" is, bevindt zich op het ogenblik in de Verenig de Staten, waar hij op uitnodiging van het hoofdbestuur van dit wereld- verbond in twaalf steden lezingen houdt over de situatie en de proble men van het Europese jodendom. Bij de gisteren in New York ge houden erepromotie, die door radio en televisie werd uitgezonden, ont ving rabbijn Soetendorp de dokters bul uit handen van de archeoloog, prof. dr. Nelson Gluck, de voorzitter van het Hebrew Union College. Bij deze gelegenheid sprak dr. Soe tendorp een rede uit over de hui dige samenwerking tussen Joden en christenen in Europa en speciaal in Nederland. Kirihio liet verstek gaan (Van onze Haagse correspondent) De Papoea-student Frits Kirihio heeft vorige week de uitdrukkelijke afspraak gemaakt, dat hij uiterlijk dinsdag 20 februari schriftelijk aan het ministerie van Binnenlandse Za ken zou hebben bericht of hij zijn studie in Leiden al dan niet zou willen voortzetten. Vanmiddag was er bij de afdeling Nieuw-Guinea van het ministerie nog geen schriftelijk bericht van Kirihio ontvangen. De afdeling Oegstgeest van de Par tij van de Arbeid hield gisteravond in het Witte Huis een openbare bij eenkomst, waar de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer, sprak over socialistische gemeentepolitiek. Spreker begon met op te merken dat tal van zaken, die voor de oorlog vrijwel uitsluitend door de socialisten werden voorgestaan, thans door an dere partijen worden aanvaard, zodat thans minder duidelyk kan worden aangegeven waartoe de socialistische gemeentepolitiek zich bepaalt. In het algemeen gesproken dient het demo cratisch beginsel worden voorgestaan, hetgeen o.m. inhoudt dat de macht moet worden verdeeld en gezocht moet worden naar eigen vormen van gemeenschap. De problemen die vast zitten aan het besturen van een ge meente mogen van minder gewicht zijn dan de nationale en internatio nale problemen, toch zijn die klei nere zaken allerminst onbelangrijk. Immers iedere ontwikkeling van het individuele leven is waardevol. Wie het kleine verzorgt bewijst daar mee het grote een dienst. Spreker wees op de noodzaak dat van de ge meenten een beperking moet worden opgelegd door Ged. Staten, daar het grotere verband en het planmatig werken in het oog gehouden moeten worden. Spreker toonde zich voorstander van een zodanig geschakeerde ge meenteraad, dat alle stromingen tot hun recht komen. Het zou b.v. on verstandig zijn dat een raad met een meerderheid van socialisten alle wet- houderszetels aan die grootste partij zou toewijzen. Dit zou ook moeilijk heden geven met de burgemeesters benoemingen. Over de werkwijze bij die benoemingen is men overigens bij de P. v d. A. niet erg ingenomen. Hij wees op de noodzaak van de goede openbare behandeling van de ge meentebegrotingen. Begrotingswijzi gingen waarin de raad niet wordt gekend zijn uit den boze en leiden tot onregelmatigheden, zoals zich in Goes voordeden. In een uitvoerig betoog heeft spreker duidelyk ge maakt waarmee een gemeentelijk be stuur bij de opbouw rekening heeft te houden. Het is dan ook waardevol zijn stem uit te brengen bij de a.s. verkiezingen voor Prov. Staten en gemeenteraden. In de discussie die volgde werd vrijwel uitsluitend de woningbouwpolitiek ter sprake ge bracht. De woningbouwpolitiek heeft sprekers instemming allerminst, doch de gemeenten hebben hierop vrijwel geen invloed, daar zij zich hebben neer te leggen bij de toewijzing door het provinciaal bestuur WASSENAAR Op donderdag 22 februari orga niseert de CJV een avond ten bate van de 10x10 actie in de achterzaal van het Dorpscentrum in de School straat. Er zal een programma van show, muziek en toneel worden ge boden. Op de Rijksstraatweg na-WWWL bij de Paauwlaan is gistermorgen omstreeks half 9 een uit de richting Den Haag komende auto, bestuurd door een 26-jarige Leidenaar over de kop geslagen. De bestuurder werd slechts licht gewond. Met een lichte hersenschudding en een shock kon hij naar zijn woning worden ver voerd. Hoe het. ongeval zich heeft toegedragen staat niet vast. Vermoe delijk heeft de automobilist een an dere auto ingehaald en is hij bij het naar rechts rijden in de berm van de weg gekomen, waarna zijn wa gen tegen een lantaarnpaal reed. Eventuele getuigen wordt verzocht zich met de verkeerspolitie in ver binding te stellen. Wilt oversteken op een zebra pad? O beeft daai voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rij verkeer die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. niveau zou hebben gehad voor het behandelde onderwerp. Van alle kanten werd geprotes teerd tegen Bucerius' lidmaatschap van de Christen-Democratische Unie. Elke ochtend stapelden zich de pro test-telegrammen en brieven van de .Junge Union", van de partijbestu ren der deelstaten, van kerkelijke groeperingen, enz. op zijn schrijfta fel op. Fractie-voorzitter Von Brentano achtte het zelfs nodig een gesprek onder vier ogen met de uitgever te hebben, om hem uiteen te zetten hoe kwELlijk de partij zijn gedrag vond. Stok Een storm in een glas water? Mis schien, maar dan één die een wer kelijke storm als achtergrond heeft. Iedereen weet n.l. dat Bucerius' hel le-artikel alleen maar als stok fun geert om de al te onafhankelijke, te gen Adenauer blaffende hond Buce rius te slaan. Al maandenlang borrelt de chris ten-democratische partij van de in triges om Bucerius een hak te zet ten. En dit geborrel is begonnen, na dat de Hamburgse uitgever tijdens de moeizame kabinetsformatie de pen had gegrepen, om in zijn voor aanstaande weekblad „Die Zeit" hel der en duidelijk uiteen te zetten, dat Adenauer ondanks al zijn verdien sten in het verleden het veld moest ruimen voor de betere, jonger minder autoritaire man: Ludwig Er- hard. Bucerius was bij de fractie-zittin gen over de kanselierskwestie de enige, die openlijk tegen Adenauer durfde te ageren. Al zijn partijgeno ten, die in de koffiekamer luide ver klaarden tegen een nieuw kanselier- schap van Adenauer te zijn, lieten hem op het kritieke moment daar bij in de steek. dat hij niet karig was met zijn fi nanciële steun aan de partij. Maar nu schijnt zelfs zyn geld niet meer goed te maken, dat Adenauer zich ergert over een partijlid, dat open lijk kritiek oefent op het regerings beleid. Die kritiek kan men overigens we kelijks lezen in het voortreffelijke weekblad „Die Zeit", waar naast Bucerius zelf. gravin Dónhoff en Strobel niet onder stoelen of banken steken dat zij Adenauer te oud vin den, dat het buitenlandse beleid sinds de 13de augustus, de dag van de afgrendeling van Oost-Berlijn, meer dan pover is en dat de eigen gereidheid van de snel verkouden oude kanselier, Bonn elke dag in een ernstig gezagsvacuüm kan storten. Nog kortgeleden brak het dagblad „Die Welt" een lans voor Bucerius. Volgens het blad zou de CDU, de partij, die zich altijd beroemt op haar liberale ruimheid ten aanzien van persoonlijke meningen, zich de slechtst mogelijke dienst bewijzen, in dien zij de ketter Bucerius. als in de middeleeuwen, op de politieke brand stapel zou willen drijven. Typerend voor de verstarring van het Westduitse politieke leven, die ook al blijkt uit het feit dat de so cialisten nauwelijks meer een eigen mening durven te stellen tegenover de officiële regeringspolitiek, is wel dat de CDU heeft gemeend zichzelf deze slechtst mogelijke dienst te moeten bewijzen. BEURSOVERZICHT ZEER VASTE MARKT Amsterdam, 21 februari Het ruimtevaartsucces van de Ame rikaan Glenn heeft vandaag op het Damrak veel bijgedragen tot de vaste tot zeer vaste stemming voor de in ternationale waarden. De handel In alle hoeken van de hoofdfondsen was gedurende de gehele beursduur vrij levendig als gevolg van aankopen door het publiek en de buitenlandse vraag. Amsterdam werd geïnspi reerd door de hogere slot koersen uit Wall Street. De Westduitse beurzen waren vandaag prijshoudend zonder meer. Aku's liepen op van 418 tot 4224 (v.k. 4084). Een gunstig verloop voor het Akuconcern ten aanzien van de „Spaltungs-theorie" in West-Duits land. werd reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. Genoemde stukken ontmoetten nogal wat vraag van lokale speculatieve zijde, daar naast had het buitenland belangstel ling voor de rayonaandelen. Hoog ovens zetten de opmars verder voort en noteerden op 843, circa 13 punten boven het vorige slotniveau. Philips deed van zich spreken met een koers winst van circa 16 punten op 978. Zwitserland nam de stukken uit de markt. Kon. Olies verbeterden ruim f2.- tot f 136,20. Unilevers lagen aan vankelijk zwak met een verlies van 70 cent op f 185,80. Later werd dit ge heel ingelopen. Aandelen KLM wer den opnieuw hoger geadviseerd. De internationals verlieten de markt op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de scheepvaarthoek lagen de koersen merendeels beneden die van het vorige slotniveau. Van de lei dende cultures gaf Dell een fors koersherstel te zien tot f 162,90 (f160). Staatsfondsen vast. Aandelen grootbanken licht ver deeld. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 februari 1962 Londen 10.18—10.184; New York 3.61%— 3.61%; Montreal 3.45ft— 3.45ft; Parijs 73.804—73.854; Brus sel 7.264—7.27; Ff ankfort 90.444— 90.49; Stockholm 70.154—70.204: Zürich 83.54—83.59; Milaan 58.254 58.304; Kopenhagen 52.504—52.554; Oslo 50.76—50.81; Wenen 14.004— 14.014; Lissabon 12.69—12.704. Woensdag 21 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Kritiek Bucerius was altijd al een rebel in de partij. Zijn denkbeelden waren nimmer gesynchroniseerd met die van het partijbestuur, maar men liet hem zijn mening zeggen, ook al om- LEIDERDORP Jaarvergadering Sparta In het Dopshuis werd gisteravond de jaarvergadering van de Gymnas tiekvereniging „Sparta" gehouden. De voorzitter, de heer G. v. d. Krol, zei, dat het een jaar vol activiteit zal worden in verband met het 30-jarig jubileum van Sparta. De vereniging telt 460 leden, dat is 110 meer dan het vorige jaar. Ondanks enkele dure aankopen, vermeldde de penningmeester, de heer G. van Driel, een batig saldo van ruim f 250.-. De heer Boutkan vertelde één en ander namens de jubileum-commis sie. Zo zal er 30 juni een propagan- da-mars door het dorp worden ge maakt, met daarna demonstratie op het gemeentelijk sportterrein. De kin deren t/m. 10 jaar krijgen 15 septem ber een feestmiddag en op 17 septem ber wordt een receptie gehouden, dit alles in het Dorpshuis. Op 22 en 23 september zullen jubileum-uitvoerin gen worden gegeven. Als nieuwe secretaris werd geko zen mr. J. J. de Groot en herbenoemd werd als commissaris van materiaal de heer G. Remmerzaal. Na afwerking van het huishoude lijk gedeelte werden er door turners en turnsters nog enige demonstraties gegeven. Ned. '58 44 103 %GB 10312 Ned. '59 4 4 103 4 GB 103}2 Ned. '60-1 44 1034 GB 10312 Ned '60 II 44 1034 GB 103 Ned. *59 4V» 101H 101H Ned. '60 4y4 102 102ft Ned. '61 4y4 102 102ft Ned. '53 3% 98% 98%GB Ned. Gb obi. 34 81% Ned. '47 34 94ft 944 Ned. '51 34 98% 984 Ned. '53 I-II 34 97% 97% Ned. '56 3 4 97GB 97% Ned. '48 3% 91% 914 Ned. bel cert. 3y4 90% 90 y4 Ned. '50 I-II 3 y4 91% 914 Ned. '54 I-II 3% 924 92% 924 Ned. '55 13% 92 H Ned. '55 II 3% 93ft 93fi Ned. *37 3 93 93 Ned.G.b obi. '46 3 93ft 93ft Ned. dol In '47 3 93% 93% Ned. Inv cert 3 100 100 ft Ned. 62-64 3 1004 100ft 99 IS 100 Indië *37 A 3 96% 964 Ned. won. bJ. '57 6 109 y8 1094 Ned. w. bi. "58 44 102% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 114GB 1144 Ver. HVA-miJ. 134% 1364 408% 4224 Dell MiJ cert. 160 162.90 Hoogovens cert. 830 842% Philips gem. bez. 9624 977 Unilever cert. 185.50 186.80 6184 630 GB Kon P (50 ét f20) 133.80 136.40 Holl. Amer lijn 154% 1534 Java China Pak. 154% 1524 KLJ2 53.50 65 50 Kon. Ned. St.boot 189 1864 Kon Paket Mi). 157% 1564 Stoom. MU Ned. 168 1674 Niev Goudr cert. 1504 150% v Ommeren cert. 338 339 Kon. Rott. Lloyd 152% 152% N Scheepv Unie 1554 1534 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (34 3 96% 964 idem 48 (34) 964 R'dam '52-1 (44) 1004 1004 Id. "37 I-II (34) 964 964 Z -Holl '55 44 1004 iooy4 Bankwezen Bb N Gem 58 5% 104% 104% Id NWB'52 (4 101ft 100% BVG rspbr f 600 197 196 BVG rspbr '52 144% 144% Industr. Obligaties Philips DolL '51 94 94 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 106 A'dam '51 I 24 85% 85 A'dam'56 I 24 87 864 A'dam '56 II 24 92 91% A'dam '56 UI 24 92 92 Eindhoven '54 4 83% Enschede '54 2 4 83% 83% Den Haag "52 1 24 954 96 L Idem U 24 934 954 R'dam '52 I 24 94%L 94 L Idem n 24 99% 99L Idem *57 2 4 93V8 93% Utrecht '52 24 934 93% Z.-Holl. 1957 2 4 91 4 92% Zuid-Holl '59 24 105 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco253.50 254.50 Amst. Bank 4054 4054 Cultuurbank 334 334 Holl Bank eert. 224 225 Ned. HandelmiJ 376 380 Rott. Bank394 3884 Twentsche Bank 361 360 Senembab 410.50 411 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 741 7424 Berkel's Pat328 325 Borsumij-Wehry 814 82 Calvè Delft eert. 923 925 ElectralasmJJ 332 488 K. Pap. v. Gelder 410 K. Ned. Grofsm. 194 1944 Holl. Constructie 450 4504 Ing. bur v. BniJ. 255 257 Internatlo 234 2334 Int. Kunstst Ind. 79 79% v. Kemp en Beg. 155 155 Leidse WolsprlJ 561 559 Milller en Co NB. 510 512 Ned Kabelfabr 625 629% Philips pref 310 309% Rott Droogd MIJ. 574% 5734 Sikkens Groep 960 946 Ver. Touwfabr 417 Walvisvaart 105 1094 Wernink's Betmy 229 228 Wilton FeUenoord 3364 3364 v. Wijk Heringa 92 93% Zaalberg 150 1504 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r5184 520 Kon Petr (f20) 132.50 134.30 Amerik fondsen Canad Pacific R 264 264 Intern Nickel 80% 804 Anaconda 50 514 Bethlehem Steel 41% 42% Cities Service 58 4 584 General Motors 56% 56iè Kennecott 82% 82% Republic Steel 56% 57% Shell OU38% 384 Union Pacific 33% 334 Un. States Steel 72% 73%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5