RUIMTE VLUCHT VAN GLENN GRANDIOZE TRIOMF VOOR AMERIKA Weer strijd in N oor d-K atanga s Tussen start en landing: 140.000 km in vijf uur Glenn bestuurde zelf cabine toen automatische piloot in tweede omwenteling weigerde (Due/ Qlic Foei 1 nog dri ie omwentelingen SUCCES VAN 100 PROCENT WEERBERICHT Komaan, laten we twisten Wèg die vlek met vlekkenpasta teuws liger. pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 No. 30585 DAGBLAD pirecteur: A van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LLiDEN EN OMS'i KEKEN i 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ope - Op een zuil van vuur en rook rees gister middag om dertien minuten voor vier (Ned. id) een 113 ton zware Atlas-raket van de [nceerbasis Cape Canaveral om een Mercury- ebine met luitenant-kolonel John H. Glenn in en baan om de aarde te brengen. Bijna vijf uur Iter, om zeventien minuten voor negen, maakte le cabine na drie omwentelingen om de aarde en perfecte landing op zee, en weer achttien jinuten later werd de cabine aan boord van de jirpedobootjager Noa gehesen. Daarmee was een bijzonder belangrijk expe- Iment onder de ogen en oren van miljoenen jensen over de gehele wereld tot een volledig h grandioos succes geworden. Niet een feilloos verlopende robot-onderneming maar een men selijke prestatie met spanningen, met tegen slagen en moeilijkheden. Zowel de vlucht zelve als de openhartige wijze waarop deze histori sche gebeurtenis midden in een gespannen meelevende wereld werd geplaatst is voor Amerika een triomf van grote allure geworden. Glenn, die met een opmerkelijke opgewekt heid en een koele nauwgezetheid zijn moeilijke taak vervulde, is zo snel mogelijk naar het Britse Bahama-eiland Grand Turk gevlogen, waar hij thans verblijft voor een medisch onder zoek. Maandag of dinsdag zal hij naar Wash ington gaan, waar hem een triomfale ontvangst te wachten staat. Tot enkele minuten voor de start van de zware Convair-Atlasraket heeft i onzekerheid geheerst over het al of niet doorgaan van de vlucht en over et aantal omwentelingen dat Glenn om de aarde zou maken. Vertragingen jij het „aftellen" de controle van de meer dan 36.000 onderdelen van kket en cabine en uitstel op grond van de weersomstandigheden deden je leiding van het project besluiten, dat Glenn niet drie maar twee pndjes zou maken, maar direct na de perfecte start kwam men op dit «sluit terug: het zouden toch drie omwentelingen worden. Vijf uur later laren die achter de rug en haalden de dertigduizend man, die voor dit ^periment in touw waren, opgelucht adem. Een opluchting welke gedeeld (erd door ontelbare miljoenen over de gehele wereld, die voor radio- of elevisietoestel de historische vlucht volgden. Onvoorstelbaar Elfde maal: raak Iet was gisteren de elfde maal, t op Cape Canaveral de Atlasra- voor de eerste Amerikaanse be ulde kunstmaanvlucht in gereed- id werd gebracht. Tienmaal in de itste 61 dagen had Glenn zich ge- ed gemaakt voor de vlucht, tien- lal moest hy zijn ruimtepak weer de kapstok nangen. Men heeft h wel eens bezorgd afgevraagd, of j de psychische spanningen van dit rhaalde uitstel wel volledig heeft innen verwerken. Gisteren is geble- n, dat hij nog steeds voor de volle nderd procent in de lichamelijk en estelijk uitstekende conditie ver- erde, die voor een onderneming als ze noodzakelijk is. Glenn doorstond de uren wachten zijn cabine op het topje van de ket goed. Om ongeveer twaalf uur iderlandse tijd had hij zijn plaats ingenomen. De start was toen paald op 13.30 uur. Verslechtering n het weer en het verhelpen van kele mankementen leidden tot uit- el. eerst tot 14 uur, daarna tot 25 uur, weer later tot 15.10 uur, 25 uur en tenslotte 15.45 uur. Het u nog twee minuten later worden Torens het sein tot ontsteking van raketmotoren gegeven werd. Razend tempo [Na dit gedenkwaardige ogenblik, .47 uur Nederlandse tijd, ging het lemaal in een razend tempo. Ter ijl de enorme versnelling Glenn n schijnbaar zevenvoudig lichaams- iwicht gaf, namen snelheid en hoog- toe. Na bijna zes minuten, de eer- e zeer kritieke periode van de vlucht aren de raketmotoren uitgebrand, twee minuten later had de ca ne zich van de raket gescheiden bevond zij zich in een baan om aarde. De snelheid bedroeg toen ?eveer 28.000 kilometer per uur, afstand tot de aarde varieerde van iO tot 240 kilometer. In circa 89 inuten werd een omwenteling om aarde gemaakt. „Geweldig" [Reeds tijdens de raketvlucht deelde lienn over de radio zijn bevindin- pn mede: „Ik voel me goed. en Kt uitzicht is geweldig". In zijn pan gekomen meldde hij met kalme tam, dat de instrumenten goed [Glenn bleef voortdurend in contact pet enige van de vele waarnemings- lations, die als een gordel om de prde waren gelegd. Het bleek dat W de toestand van schijnbare ge- pichtsloosheid goed doorstond, ook pen deze enige uren had geduurd. Het ging onvoorstelbaar snel. de omwentelingen van de kleine cabine om de aarde. Om 16.07 uur bevond Glenn zich boven de Canarische Eilanden, om 16.15 uur boven de zui delijke Soedan waar hij het nachte lijk duister binnenvloog. Vijf minu ten later verliet hij de Afrikaanse kust en kreeg Glenn het eerste con- jtact met de schepen op de Indische 'Oceaan. Om 16.43 uur radiocontact met Woomera in Australië. Zonsop gang bij nadering van de Califor- nische kust om 17.09 uur en om 17.15 uur de eerste omwenteling voltooid bij het overvliegen van Cape Cana- veral. Om 18.10 uur weer contact I ten wegvallen, toen hy ze had ge- met Australië, om 18.56 uur de twee- bruikt. Om redenen, die niet ineens de ronde voltooid. Om 19 26 uur werd duidelyk waren, kreeg Glenn vanuit voor de derde maal aan de oversteek j het controlecentrum opdracht de VRIENDSCHAP ZEVEN Luitenant-kolonel John Glenn maakte zijn tochten rond de aarde in de „Vriendschap zeven". Deze Mercury-cabine lijkt op een televisiebuis. Zij is 2,8 meter hoog en aan de onderkant 1,8 breed. Tijdens het lanceren woog zij ongeveer 2005 kilo; nadat de cabine in haar baan was ge komen werd de reddingsraket afgeworpen, waarna een gewicht van 1360 kilo overbleef. De Convair Atlas-D raket voor de lancering kan een snelheid van 28.000 km per uur bereiken. De raket met de ruimtecabine zijn samen 28 meter hoog. Ongeveer om 20.20 uur begon Glenn de retro-raketten te gebrui ken teneinde de capsule te vertragen en omlaag te brengen. Glenn zelf zei het gevoel te hebben, dat. men hem op die manier van de westkust van Amerika terugduwde naar Ha waii. De astronaut moest tenslotte 't pak ket retro-raketten van zijn capsule la- De leider van de proef. Walter Wil liams, noemde Glenns reis „voor hon derd procent een succes". Hij zei dat de automatische besturingsinstallatie, die niet goed gewerkt heeft, niet ge heel herzien zal behoeven te worden. Het aanbrengen van zekere verfijnin gen zou voldoende zijn. Dr Dryden, één van de leiders van Nasa, verklaarde dat het moeilijk was te zeggen, of de achterstand ten aan zien van de Russen op het gebied van de ruimtevaart nu verkleind is. Hy wees er op dat de Russen de laatste j maanden niets van zich hebben laten horen of zien op dit gebied. Eerst nog drie keer driemaal, dan achttien Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft dinsdagavond te Cape Canaveral bekendgemaakt, dat de V.S. nog drie proeven zullen nemen met een bemande ruimtevlucht van drie banen om de aarde. Als deze slagen, zal aan het eind van dit jaar of begin 1963 worden getracht een ruimtevaarder acht tien maal om de aarde te laten draaien. van de Indische Oceaan begonnen Ook Atlas in baan Ook de Atlas-raket, die de ruimtecabine van Glenn heeft voortgestuwd, is in een baan om de aarde gekomen. Hierop was tevoren niet gerekend. Landing En dan begint de meest kritieke periode van de vlucht: de terugkeer. raketten langer op de capsule te hou den dan aanvankelijk het plan was. Die opdracht veroorzaakte begrijpelij kerwijs enige spanning en deze steeg nog, toen om 20.32 uur werd mede gedeeld dat men geen directe ver binding meer had met de capsule. Over enkele minuten verwachtte men Glenn in zee, doch de radiover slaggevers aan boord van het vlieg- dekschip Randolph, 200 myl ten noord-westen van Porto Rico, ont waarde nergens in de blauwe lucht de grote parachute, waaraan de cap sule zou moeten neerkomen. Het klonk geruststellend dat men uit Ca naveral kon melden, dat het- radio contact met de capsule was hersteld. Glenn zou zich om 20.42 uur nog één minuut van het wateroppervlak bevinden. Het werd echter duidelyk dat hij aanmerkelijk verder naar het wes ten zou neerkomen dan in de bedoe ling had gelegen. Gelukkig was de torpedojager Noa in dat gebied aan wezig. Opgevist ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot porgenavond: Heldere nacht met per het algemeen lichte vorst. Mor- len zonnig weer en middagtempera- furen omstreeks 5 graden boven nul. fcwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 FEBRUARI Zon op: 7.43 uur; onder: 18.06 uur; j Maan op: 21.13 uur; onder: 9.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.11 en 17.20 uur, laag water te 1.00 en 13.22 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Een helikopter van de Noa vloog in de richting, waar de capsule zou zijn neergekomen. Het duurde tergend lang alvorens men wist of de capsule was blyven dryven. Glenn had op het laatste moment opdracht gekre gen de capsule niet te verlaten, doch had hij dat bericht ontvangen? De radio- en televisieverslaggevers praatten quasi opgewekt maar door, doch ieder besefte dat in deze minuten beslist zou worden of deze tocht zou eindigen in een ramp of in een triomf. De echtgenote Anna en de dochter Lyn en zoon Dave van de eerste Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn. Zij hebben gisteren de geslaagde ruimtevlucht gevolgd op televisietoestellen. Mevr. Glenn verklaarde, dat zij de grootste spanning gevoeld had tijdens de eerste minuten van het experiment, toen nog afgewacht moest worden of de Mercury-cabine in een baan om de aarde zou komen. Later had zij zich veel rustiger gevoeld, ook toen de landings operatie werd ingezet en even later het radio contact met Glenn uitviel. John Glenn kruipt in de cabi ne boven op de 28 meter hoge Atlasraket. Bijna negen uur later zou hij de cabine weer verlaten na een vlucht van vijf uur drie maal rond de aarde, waarin hij ongeveer 140.000 kilometer af legde. grotendeels met een snel heid van 28.000 kilometer per uur. Eindelijk ,om 21.51 uur het grote nieuws: een helikopter heeft de cap sule uit het water opgepikt. Drie mi nuten later: de capsule is neergezet op het dek van de Noa. Het kostte de ruimtevaarder enige moeite om het ruimtevoertuig te ver laten, doordat het openen van het bovenluik niet volgens plan verliep. Hij besloot toen gebruik te maken van een springlading die voor even tuele noodgevallen was aangebracht. Uit het eerste medische onderzoek aan boord van de Noa bleek, dat de toestand van Glenn uitstekend was. Zijn stemming had onder de tegen slagen niet geleden. Handbesturing De moeilijkheden met het verla ten van de cabine waren namelijk niet de enige die hy op zyn tocht moest verwerken. Nadat hij ongeveer eenmaal om de aarde was gevlogen, bleek dat de automatische besturings installatie niet goed functioneerde, waardoor het ruimteschip heen en weer slingerde. Daarop nam Glenn de besturing; gedeeltelijk zelf over, hetgeen hij voor de rest van zijn vlucht volhield. Hoewel de vlucht van Glenn in vergelijking met die van de Rus Gherman Titow die zeventien maal om de aarde vloog betrekkelijk kort was, wordt Glenns prestaties in de V.S. niet minder groot ge noemd, juist omdat hij twee derde van zyn tocht zelf de besturing in handen had, terwijl Titows ruimte voertuig Wostok II geheel van de aarde af werd geleid, met uitzonde ring van korte periode waarin Titow de handbesturing beproefde. Goede conditie Na een eerste mediscn onderzoek aan boord van de torpedoboot jager werd Glenn overgebracht naar het vliegdekschip Randolph, dat aanvan kelijk de opdracht had gehad de ruimtecabine te bergen. Dit plan had echter niet kunnen worden uitgevoerd doordat de cabine dichter bij de Noa in zee kwam. Glenn werd later met een straal vliegtuig naar het Britse Bahama- eiland Grand Turk overgebracht voor uitvoerige medische onderzoekingen Tijdens de vlucht werden hartslag, ademhaling en andere lichaamsfunc ties van Glenn voortdurend op de aarde gecontroleerd dank zij een automatisch werkend systeem van van waarneming en radio-overbren- In Noord-Katanga is de strijd weer losgebrand. Katangese troepen hebben vanuit Kongolo, dat in het afgelopen weekeinde werd heroverd, een offensief in gezet tegen eenheden van het centrale Kongolese leger, zo is gisteren in Elisabethstad ver- ïomen. In het gebied van Niemba, onge veer 80 km ten westen van Albert- stad, zou worden gevochten tussen Kongolezen en Katangezen. Volgens onbevestigde berichten hebben Ka tangese strijdkrachten ook Kabalo, een belangrijk knooppunt van spoor- en wegverbindingen ten zuiden van Kongolo, heroverd. In Venlo heeft een daar woonachtige 77-jarige man een kwetsuur aan zijn rugge- wervel opgelopen, toen hij poogde met één van zijn kleindochters te „twisten". De bejaarde dansliefhebber had n.l. gepocht, dat hij nog best in staat was de „twist" te dansen. Toen het dansje er bijna op zat en de oude man al die tijd zelfs opvallende prestaties had geleverd, kon hij op een gegeven moment echter niet meer zonder hulp rechtop komen. Hij had, naar hij zei, een scheut in zijn rug gekregen. Nadat de bejaarde „twis ter" naar zijn woning was vervoerd, bleek dat een stukje kraakbeen tussen twee rugge- wervels was geraakt. Waarnemers in Elisabethstad nemen aan, dat de Katangezen tot de aan val zyn overgegaan om een einde te maken aan de plunderingen en moordpartijen van de rebellerende Kongolese troepen. Een woordvoerder van de Verenig de Naties zei gisteren op een pers conferentie, dat de V.N. tot dusver geen berichten over een Katangees offensief hadden ontvangen. President Tsjombe van Katanga heeft meegedeeld, dat een luchtbrug is ingesteld met Kongolo, waar 120.000 mensen honger zouden lyden. Hij deed een beroep op de vrije wereld medicamenten te sturen. De Verenigde Naties hebben giste ren de kopersmelterij en zuiverings installatie van de Union Minière in Elisabethstad aan deze onderneming teruggegeven. De installaties waren sinds december vorig jaar door 400 Ethiopische V.N.-militairen bezet na gevechten tussen Katangese en V.N.- troepen. Advertentie vrijetijdsverf kwaliteïtsverf Soekarno wel naar Engelanti Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Britse ambassa deur in Djakarta, Sir Leslie Fry, bericht heeft ontvangen, dat er geen enkele wijziging is geko men in de plannen van president Soekarno voor een officieel bezoek aan Engeland in mei van dit jaar. Enige tijd geleden had den Indonesische kranten ge meld, dat dit bezoek mogelijk niet zou doorgaan. ging. De controlerende medici hebben verklaard, dat er zich geen bijzondere afwijkingen in deze functies hebben voorgedaan, ook niet tydens de grote versnellingen en vertragingen bij start en landing. Glenn zelf ver klaarde eveneens, zich voortdurend uitstekend te hebben gevoeld. Hij heeft naast zyn drukke werk in de cabine volop tijd gehad te genieten van het wonderbaarlijk mooie uit zicht op de donkere met sterren be zaaide hemel en op de kleurrijke aarde Voorts heeft hij gelegenheid gehad foto's te maken. Hij heeft tij dens zijn vlucht gegeten uit tubes, waarbij vooral gehakt met groenten hem bijzonder smaakten. EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP 75ct Uit het Leidsch Dagblad van 21 Februari 1862; Ook binnen Leiden heeft in verschillende kringen het verhaal rondgegaan, dat de heer Van der Heim, Commis- s.-ris des Konings in de Prov. Z.-Holl. op een onheusche f wijze door Minister Thor- t becke ivas behandeld. De heer t v. d. Heim heeft deze geruch- J ten ontzenuwd en definitief r tegengesproken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1