R.K. Bejaardencentrum te Hillegom nadert voltooiing RIET OP DE BOLLENVELDEN WORDT REEDS LOS GEMAAKT de lente is in het zicht... narcissen steken de Geuzen boven grond Eerste bewoners hebben het centrum reeds betrokken MAAS buiten haar oevers CHRISTELIJKE SCHOOL ES BODEGRAAFSE MEIJE TOBT MET ERNSTIGE PROBLEMEN SSSSZ ",rrb- arEerirr* Beroepententoonstelling in Alkemade heeft zin Adenauer en De Gaulle in Baden-Baden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 februari 1962 Derde blad no. 30580 In het uitbreidingsplan Els- binden, die hier zich berinden die - -9 Fhier komen wonen, hun een zijn hem tonen. Aan de andere zijde der hoek steen staat: Op het feest van Maria Boodschap, 25 maart 1961 werd door pastoor H. J. A. Theissen deze steen gelegd. Achter de steen, die in de buiten muur van de kapel is gemetseld, be vindt zich een oorkonde, waarop de namen staan van de autoriteiten die broek te Hillegom klinkt het lied van de arbeid. Elsbroek was zo n 3 jaar geleden een polder, waarin men reeds rust zocht en vond. Komende vanaf Van Her- waardens Kalkzandsteenfabrie ken N.V. ontwaart de voorbij ganger in de Elsbroekerpolder, die oorspronkelijk 165 ha. groot was, hier en daar bouwwerken, meerdere van grootse allure. Er ruimte gemaakt voor de R.-K. Lagere Technisch School de eerste der Bollenstreek een tuinbouwschool; 1250 woningen en het R.-K. Bejaardencentrum .Bloemswaard". Voor de toe komstige 4500 inwoners is een aparte winkelgalerij in dit uit breidingsplan van Hillegom ge projecteerd. Elsbroek zal door deze bouw inkrimpen tot 45 hec- tare! ID Het plan In deze polder een be- Jaardencentrum te bouwen .dateert van 1956. Het bestuur van de „Stichting R.K. Bejaardencentrum „Bloemswaard" met dokter G. P. D. Ie Cocq d'Armandville en de heer P. Oudejans, respectievelijk als voor zitter en secretaris vond vele obsta kels op zyn weg. Het zette echter door! Zaterdag 9 mei 1959 werd de bouwvergunning verleend en kort daarna werd aan het N.V. Aanneem- bedrijf W. Theunissen te Heemskerk de bouw gegund voor om en nabjj de f2.000.000.- De rijkspremie be droeg f 350.000.-, waarmee men de halve hectare grond kon kopen. Dit R.K. Bejaardencentrum is ontwor pen door het architectenbureau De Groot te Uithoorn. Het project vergt In totaal een investering van f. 3.000.000.-. Laatste paal Op 3 februari 1960 heide pastoor H. J. A. Theissen, toen pastoor van de Sint Joseph-parochie. de laatste van de 270 houten- en 150 beton- palen. Het hoofdgebouw bestaat uit een lange en een korte vleugel: ieder Tan vier verdiepingen hoog. Aan de ene zijde is een Kapel gebouwd en aan de andere zijde een recreatiezaal. Achter de vestibule een telefooncel met daarnaast een ruime ontvangst gelegenheid. De twee lagere gebou wen vormen als het ware ..de voor hof" van de hoofdingang der korte vleugel. Drie keukens en een eetzaal voor meer dan 100 personen bevin den zich op de begane grond aan de achterzijde van het hoofdgebouw. Hierop komen twee verdiepingen met kamers voor de bejaarden. Op de bovenste etage hebben de zusters uit huize S. Theresia sinds 15 januari van dit jaar hun intrek genomen. In het „kloostergedeelte" zijn 10 zus- terkamers in gebruik .Een gezellige recreatiezaal, waarin de voorjaars- jboden de narcissen, een plaatsje kre gen. Daarnaast zijn er de vertrek ken voor het inwonend personeel. Op de 6 lange gangen, die toegang geven tot de tientallen woonvertrek ken, bevinden zich even zovele dou ches en badkamers. Het woonvertrek ligt op het zuiden en de grote ra men laten het licht onbelemmerd toe. In de éénpersoonskamers is ruimte voor slaapgelegenheid en plaats voor een gezellig zitje. Kasten zijn er voor leetgerei en voor de kleren. Hierach ter bevindt zich een efficiënt-, inge richt keukentje met warm- en koud water, waarin de bewoners zelf kof fie en thee kunnen zetten. Op de be gane grond is ook de „ziekenafde ling". Een ruime dokterskamer met gelegenheid tot onderzoek; 4 zieken kamers: een isolatiekamer en één voor revalidatie. De eetzaal heeft een oppervlakte van meer dan 10 x 15 meter en bovendien is op parterre de ruime televisie-zaal gedacht. Op elk etage bevindt zich een recreatie zaal, waaronder één biljartzaal. In de andere vleugel *,die met de eerste een driehoek vormt, bevindt zich o.m. het kantoor en de bestuurska mer. Op de eerste verdieping van de ze vleugel bevinden zich 17 éénper soonskamers en een tweepersoonska mer, en op de tweede verdieping zijn 19 kamers. Wie sterke benen bezit en over tijd beschikt, wacht een trappenhuis. Een snellere verbinding tussen parterre en de vierde verdie ping is de lift, die reeds in gebruik werd gesteld. Na schooltijd hebben de kinderen van de St. Joseph-meis- jesschool de eerste inventaris naar boven gedragen, die door plaatselij ke expediteurs werd aangevoerd. Voor de centrale verwarming zorgen 3 ketels, opgesteld in de kelders, die voor hobby-isten" bovendien als Werkplaats dienst gaan doen. Eerste steen Zaterdag 25 maart 1961 werd de eerste steen gelegd van de kapel.van het bejaardencentrum Bloemswaard. Pastoor H. J. A. Theissen metselde toen een steen in .hoog 25 cm. en breed 44 cm. van harde MAhwe •teen. Men heeft er de volgende re- gels ingebeiteld: Moog Christus hen op deze hoogtijdag aanwezig waren, Dit waren Hillegoms burgemeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden; de wethouders W. F. van Dam en P. van de Boer; de le den van het bestuur: de algemeen overste van de eerwaarde zusters van Amersfoort: de architect: de aanne mer: de uitvoerder en de gemeente lijk gedelegeerde. De moeder-overste Thofia heeft ons aan de vooravond van de inwijding, die plebaan Van Gent uit Rotterdam namens de bis schop dinsdae 13 februari verrichtte rondgeleid. Een actie voor de aan kleding van de k^pel bracht niet minder dan f7.000.- op. Uit dit be drag werden onder meer bekostigd het plaatsen van 90 stoelen, het kruis, de kandelaren en het wierook vat. Ook werden de Paramenten van ex-huize St. Theresia overgebracht. Er is plaats voor 104 personen. Het plafond bestaat uit een houten be timmering. In de wanden worden t.z.t. gebrandschilderde ramen aan gebracht. De vloer bestaat uit quartietsteen (een zeer hoogwaardi ge natuursteen-soort). Het sobere al taar is gemaakt uit één stuk mar mer en de communiebanken werden van wengehout vervaardigd. De kapel is van grote bekoring: hier is de stile „hoorbaar" en on dergaat de bewoonster en bewoner van Bloemswaard bij het binnentre* den wijding. Dat daarnaast aan dacht werd geschonken aan de eisen van deze tijd, strekt architect, be stuur en bewoners ongetwijfeld tot grote voldoening. Vandaag betrek ken de eerste 18 Hillegomse ingeze tenen het centrum. In maart nemen de mensen „van elders" hun intrek. De officiële opening zal niet voor juni/juli kunnen geschieden. Dependances Naast dit gigantisch bouwwerk be vinden zich aan de Falerio-, Abella-, Garbia- en Divona-laan (straatna men ontleend aan Romeinse veldhe ren) 32 afzonderlijk gebouwde be jaardenwoningen .Over hun huisjes en de inrichting zijn de bewoners zeer te spreken, 's Winters zijn deze woningen op een centraal verwar mingssysteem aangesloten. Ze zijn praktisch ingericht: een keukentje met geiser; een bergruimte: een rui me zitkamer en een slaapkamer. Alle panden zijn aangesloten op de radio centrale en alle bewoners zullen in de toekomst over een huistelefoon de beschikking krijgen. Tussen de hui zenblokken zijn tuinen aangelegd: de voorboden van de lente, de sneeuw klokjes een krokussen melden zich reeds Omstreexs 21 juli van het vorig jaar werd het laatste pand be trokken. De dépendances's en het gigan tisch hoofdgebouw van de stichting Dit is het nieuwe R.-K. Be jaardencentrum te Hillegom, waarin vandaag de eerste 18 Hillegomse ingezetenen hun in trek hebben genomen. Ook eme- ritius-pastoor Theissen heeft een van de appartementen betrokken. Hij zal als geestelijk verzorger optreden. (Foto L.D./Holvast) „Bloemswaard" het eerste R.K. Bejaardencentrum in de Bloembol lenstreek gaan ongetwijfeld in een grote behoefte voorzien. De voltooi ing van het bejaardencentrum ,31oemswaard" opent voor de oude re bollenstreekbewoners blijde per spectieven! (Van onze Limburgse correspondent) Het snel wassende water in de Maas en de andere Limburgse rivie ren en beken is op veel plaatsen reeds dorpen en gehuchten binnen gedrongen. De kleine rivier De Geul is in nauwelijks twee dagen tijd veranderd in een woeste stroom. Gro te gedeelten van het Geuldal, Lim- burgs meest bekende vakantiecentrum zijn reeds ondergelopen. Ook een I deel van het dorp Schinnen is onder water komen te staan, evenals do gebieden aan weerszijden van de mijnspoorweg, die de Staatsmijnen Maurits te Geleen en Emma in Hoensbroek verbindt. Het is vele jaren geleden, dat deze rivier een zo hoge waterstand heeft bereikt. Ook het water in de Geleenbeek is snel gewassen. Verscheidene vis vijvers zijn hierdoor overstroomd met het gevolg dat zeer grote hoe veelheden uitgezette vis met het wa ter zijn meegevoerd. De Staatsmijnen in Limburg hebben het bij de beek staande stoomgemaal met zandzak ken moeten indammen, om te voor komen dat het door de hoge water stand zou komen uit te vallen. Ook langs de Maas zijn vele hec taren wei- en bouwland ondergelopen Benoorden Roermond, waar de rivier nu een geheel vormt met de vele grindbaggergaten, ziet men vanaf de Maasbrug nog slechts één grote wa tervlakte. Verscheidene boerderijen zijn hier door het water geisoleerd. Gisteravond verwachtte men nog een was van ongeveer één meter. Men achtte het dan niet uitgesloten, dat de wee door de Roermonclse Weerd zou onderlopen, waardoor enkele dor. pen nog slechts via een grote om weg bereikbaar zouden zijn. De scheepvaart ondervindt veel moeilijk heden van de hoge waterstand. De doorvaarthoogte onder de Venlose bruggen is reeds voor de meeste sche pen te klein geworden. In Maas- bracht ligt een honderdtal schepen de val van de rivier af te wachten. Aantal leerlingen slinkt onrustbarend Midden in de Bodegraafse Meije staat de Christelijke School. Iedere Meijenaar, die niet rooms-katholiek is, ont vangt op deze school als kind zijn vorming. Door deze hechte banden met de school ziet vrij wel iedere Aleijenaar met lede ogen hoe jaar na jaar het leer lingenaantal kleiner en kleiner wordt. „Enkele jaren na de oor log hadden we 80 a 90 leerlin gen, voor dit jaar hebben we het gemiddeld aantal leerlingen ge raamd op... 41". Dat vertelde ons het jonge, actieve hoofd van de school, de heer Labordus. Ongeveer twee jaar geleden van het jaar 67 leerlingen, dan be taalt de gemeente vooruit 67 maal f 45. Aan het eind van het jaar volgt echter de definitieve afrekening. Blijkt dan dat er in werkelijkheid dit jaar maar gemiddeld 62 kinderen op school waren, dan moet de school dus vijfmaal f 45 terugbetalen. Zo ging het in de laatste jaren vafi 67 naar 62, van 62 naar 55, naar 48, naar 44, naar 41. Nooit krijgt de school aan het einde van het jaar eens een ex- ■jé, Op de bollenvelden is men druk bezig de bollen te „ont dekken", beter gezegd, het riet op de bollen los te maken en isoleert dus zeer goed. Voorwaarde is natuurlijk, dat de wind geen vrij spel krijgt. Om dat te voorkomen be dekt men de greppels ook. Het is te begrijpen, dat al dit werk gedeeltelijk te verwilderen F en :uitermate precis moet gebeuren. Het J j T 'J, ;«et moet gelijkmatig worden ver- Zlliver teken, dat de bloembollen-i deeld, het moet goed vastliggen kwekers de lente al zien aan de opkomende bladeren van narcis sen en zelfs puntjes van de vroegste hyacinten. Dat los maken en verwijderen van het riet is een precies werkje, want eventuele bladpunten mogen be slist niet beschadigd worden. Iedere beschadiging kan een in valspoort voor bacteriën zijn. De vroegste narcissen steken al traatje, altyd moet er terugbetaald ieen Raar weken de neuzen boven de worden. grond en het rietdek. Voor de kwe- kers is dit een seintje om de weer- V«*rli«kc berichten nauwlettend te volgen. Dat verlies riet moet, als er op korte termijn Voor dit jaar is aan de gemeente (reen vorst wordt verwacht, voor een een gemiddeld aantal leerlingen van 15°°. gedeelte worden weggehaald. D I WIPt men rit f mol (Ion oroo on da 41 opgegeven. Dit voorjaar vertrekt er echter een gezin met 3 leerlingen en vrijwel zeker gaat er binnenkort nog een tweede gezin met drie kin deren de Meije verlaten. Dat bete kent een verlies van zes leerlingen kwam hij naar de Meije, werd MS^der!" WeW 2651,1331 °"geVeer hij hoofd van de tweemans- school, die jaarlijks met flinke financiële tekorten kampt. Geldgebrek Hoe komt het eigenlijk dat de school voortdurend geldgebrek heeft? De langzame ontvolking van de Meije is daar de oorzaak van. Er ves tigen zich vrijwel geen jonge gezin nen meer in deze boerenbuurt. Wel trekken vele jongeren, als zy hun opleiding voltooid hebben weg uit de Meije, naar de „bewoonde wereld" Voor de school heeft dat ernstige consequenties. De heer Labordus re kende ons het een en ander voor. Van de gemeente ontvangt de school per jaar ongeveer f 45 per leerling. Heeft de school nu aan het begin Zo heeft de school een schuld ge kregen, zo ontstond er een dringend gebrek aan de meest essentiële din gen. Er zijn boekjes die nodig ver nieuwd dienen te worden, er moet een handwerkkast komen, er is be hoefte aan platenboeken. De school heeft ge enenkel woordenboek, heeft geen schoolradio, heeft eens een pro jector cadeau gekregen, maar kan eigenlijk geen filmstrips daarvoor aanschaffen. Nodig zou de verfkwast eens gehanteerd moeten worden en pas vorig jaar konden handboeken voor aardrijkskunde en geschiedenis worden aangeschaft. De eerste vijf jaren ziet het er niet naar uit dat er verbetering komt. Eerst moeten de jonge gezinnen weer opgroeien. Bovendien zijn er steeds moet ook zo liggen, dat men het- weer gemakkelijk kan afhalen. Doet men alles goed dan kan het een jaar of drie mee. Goede vakmensen kunnen het riet wel goed neerleggen, maar met het jaar neemt het aantal „oude rotten' af. Bij dit werk behoort ook het op bouwen va-n de rietschelven. Ook dat moet. vakwerk zijn. De kop moet bre der zijn dan de basis om „inregenen' zoveel mogeiyk te voorkomen. De wind mag er ook geen vat op krij gen, zodat er met heel wat narigheid rekening moet worden gehouden. Men doet dit ook en daardoor kun nen deze schelven de zwaarste stor men doorstaan. Nieuwe methode Dat probleem van de vakmensen heeft de Draka in Hillegom en een bloembollenkweker op de gedachte gebracht het riet te vervangen door Doet men dat niet, dan groeien de narcissen te hard door en worden vorst te doorstaan. Ze worden dan i plastic zo wikkelen en ook dat is niet best. Se„'ÏÏlS. LaVbTwk^ook" Voor alle zekerheid maakt men de dat de bollen gemakkelijker te* for- strakliggende deken dus los en geeft ceren waren dan die welke onder de wind kans de bladere-n te harden. Ze kunnen dan best een laagje sneeuw of vorst verdragen, als het niet te lang duurt natuurlijk. Dat leggen van het riet is overi gens nog niet zo eenvoudig. Na het planten mogen de najaarsstormen geen vat op de bollengronden krij gen. want anders waaien de sloten vol. Mca legt dan een zgn. winddek. De afgesneden gedeelten van de stengels liggen naar het zuidwesten gekeerd, zodat de westenwinden geen schade kunnen aanrichten. De plui men van het riet moeten zoveel mo gelijk van de wind af liggen. Later legt men een wlnterdek, waarbij de stengels meer_ zuidoost-noordwest Bel a ngrijke on twikkel i ng Door de samenwerking van de streekontwikkelingscommissie te Roelofarendsveen en het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden is het mogelijk geworden de beroepententoonstelling van het ministerie van Sociale Zaken voor de gemeente Alkemade aan te trekken voor de week van maandag 19 februari tot zaterdag 24 februari a.s. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in de aula van de St.-Jozefschool, Pastoor Onelplein 3 te Roelofarendsveen. meer ouders die hun kinderen liever pSSfp- hyacinten krijgen - het dikste dek, waarvoor men graag wat gebroken „tweede jaars'-riet ge bruikt. Elk jaar gaa.t ongeveer een derde gedeelte van het riet verloren. Voor tulpen gebruikt men met het oog op het vuur, een schimmelaan tasting, liefst nieuw riet. Tulpen kunnen beter tegen de vorst en heb ben dan ook niet zoveel dek nodig. gelegen hadden. Wanneer men langs de bollen velden rijdt kan men constateren dat het niet meer zo heel lang zal duren voor het seizoen be gint. Onze fotograaf schoot dinsdagmiddag dit plaatje in de omgeving van Noordwijk. Men is druk bezig het stro van de bollen te halen, zodat de plant gelegenheid krijgt uit de grond te voorschijn te komen. (Foto L.D./Holvast) Er bleef echter wel een moeilijk heid over. Men had de grootste moei te om het plasticvel op de grond te houden. Bij een najaarsstorm was het uitermate moeilijk om het niet ergens in de Haarlemmermeer te laten neerfladderen. Er mag geen wkid onder het plastic komen. De isolatie wordt niet verkregen door het plastic, maar door het laagje lucht van een halve tot een hele cen timeter dat daaronder moet blijven. Ondanks de goede resultaten heeft men de proefnemingen gestaakt. De wind was sterker. De wind is de grootste vijand van de bloembollen- kwekers. Voortdurend moeten ze nu zorgen, dat het zand niet gaat stui ven. De zandkorrels zyn scherp als glasscherven als ze door de wind worden voortgejaagd. Daarom legt men straks, als al het riet ver wijderd is, een laagje verdunde koe mest over de velden. Ook dat moet weer goed worden gedaan wil men niet de kans lopen hele lappen er van te zien opwaaien. Een Zwitser, die hier een poosje rondgekeken had en zyn ogen cn oren goed de kost had gegeven, ver geleek de bloembollencultuur met de vervaardiging van Zwitserse horloges. Het is ook precisiewerk. naar de moderne scholen in Bode graven zenden, of naar het nu uit stekend bereikbare Zegveld, Noorden of Woerdens Verlaat. Zij hebben niets aan te merken op het onderwijs dat gegeven wordt, dat is uitstekend, maar wel op het feebouw of de soms gebrekkige leermiddelen. Jaarlijks dragen de leden het zijn er ongeveer 70 enkele duizen den gulden bij in de verenigingskas. Deze week hoopt men bovendien op een te houden bazaar zoveel geld bij een te zamelen, dat althans het te kort eens verdwijnt. Isoleren Het hyacintendek kan een vorst van ongeveer tien graden vrij goed uit de grond houden. Zo'n laag riet De kinderen, voor wie de expositie van groot belang is, zullen deze in schoolverband be zoeken. Daartoe is met de hoof den van alle scholen van Alke made een schema opgesteld voor de leerlingen van de 5e- en 6e- klassen. De ouders en verdere belang stellenden, die deze tentoonstel ling willen bezoeken, worden daartoe in de gelegenheid ge steld op donderdag 22 februari en vrijdag 23 februari van half acht tot negen uur 's avonds. De officiële opening van deze tentoonstelling zal plaats vinden op vrijdag 16 februari om half acht in ,,De woelige baren" te Roelofarendsveen, en zal wor den verricht door de voorzitter van de streekontwikkelingscom missie, de heer A. Verdel. Verruiming Het is nog niet zo lang geleden, dat een dergelijke tentoonstelling voor de gemeente Alkemade weinig zin gehad zou hebben. Bijna allen, die vroeger de lagere school verlieten vonden hun bestaan in de land- en tuinbouw. In deze situatie is in de jaren na de laatste wereldoorlog een grondige wijziging gekomen. Een groot gedeelte van de beroepsbevolking heeft een werkkring buiten de land- en tuin bouw gevonden. Van zeer groot belang is het ge worden, dat er nu bewust een keuze gedaan wordt voor een beroep. Naast de land- en tuinbouw staan er nu voor de jonge mensen enkele duizen den beroepen open. Is het bekend, wat de inhoud is van deze beroepen en welke opleiding daartoe vereist is? Deze tentoonstelling is bedoeld om hierin bepaalde aanwyzigingen te geven, en de ouders te helpen bij de beroepskeuze van hun kinderen. De activiteiten op dit terrein wor den geleid door de werkgroep „On derwijs en Beroepskeuze". (Van onze corresp. in Bonn) Bondskanselier Adeauer en president De Gaulle hebben el kaar vandaag in Baden-Baden (in het Zwarte Woud) ontmoet voor een bespreking over de vastgelopen Europese politieke ontwikkeling. Zoals bekend wil len de Fransen een soort losse statenbond in Europa, zonder bovennationale bevoegdheden van de drie gemeenschappen (Kolen- en Staalgemeenschap, Euromarkt en Euratom). In te genstelling tot de huidige zelf standigheid van de drie gemeen schappen, die alleen verantwoor ding schuldig zijn aan het Euro pese parlement, zou De Gaulle elke beslissing op Europees vlak terug willen brengen tot de lei ders van de zes regeringen. De vijf andere landen van de EEG (West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxstaten) hebben tegenvoor stellen ingediend, welke maandag a.s. in de commissie-Fouchet ter sprake zullen komen. Het is Adenauers op zet nog vóór het byenkomen van de ze commissie De Gaulle te winnen voor een benadering, die gericht is op Europese integratie (eenwording). Ook wil Audenauer De Gaulle afbren gen van diens anti-NAVO-instelling, terwijl hij tenslotte de opvatting hul- digd, flat elk lid van de EEG, even- De ouders van de Belgische straaljagerpiloot Buelens, die enige tijd geleden bij Eindhoven om hel leven kwam, hebben gis teren op de plaats, waar hij neerstortte, een gedenkteken ont huld. De piloot had zijn toestel, toen hij in moelijkheden kwam, niet met de schietstoel verlaten, >m het nog zó te kunnen sturen dat het buiten de bebouwde kom van Eindhoven zou neerstorten. Hij heeft daardoor waarschijnlijk vele mensenlevens gespaard. tueel ook Engeland, volledig deel moet kunnen nemen aan de politieke samenwerking. Op zyn reis naar Baden-Baden, dat met het oog op het gevaar van de OAS tevoren zwaar was afge grendeld door de Westduitse politie, wordt de Bondskanselier vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken Schroder, staatssecretaris Carstens en de leider van de afde ling-Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn, Jan sen. President De Gaulle was in ge zelschap van minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville. Het is waarschijnlijk, dat voorts ook de weinig succesrijke polsingen in Mos kou van de Amerikaanse ambassa deur Thompson ter sprake zouden komen. Koele herdenking van het verdrag Moskou - Peking O Het Russische blad „Prawda" heeft dit jaar minder aandacht besteed aan de verjaardag van de onderte kening van het Russisch-Chinese verdrag dan vorig jaar. Het blad van de communistische party plaat ste dit jaar een commentaar en een verslag van de vriendschapsbyeen- komst te Moskou op pagina 4, maar vorig jaar besteedde het blad twee kolommen op de voorpagina aan de herdenking. De „Prawda" legde nu vooral de nadruk op de economische en culturele betrekkingen tussen de twee landen onder de kop: „Broeder- lyke vriendschap tussen de twee landen". Vorig jaar was de kop: „Vriendschap voor altyd". Ook in Peking is de verjaardag van de ondertekening van het Rus- sich-Chinese verdrag ditmaal ge paard gegaan met minder warmte en enthousiasme dan bij de vorige gelegenheden. De herdenking had een strikt officieel karakter. Vorig jaar was de Chinese premier, Tsjoe En-lai, zelf aanwezig op een byeenkomst. die gewoonlyk aan de vooravond van de verjaardag wordt gehouden. Dinsdag was vice-premier Sjen Sji de enige van de grote Chi nese leiders die tegenwoordig was by de byeenkomst van slechts 500 per sonen tegen 10.000 in 1961. Voor de byeenkomst van dinsdag waren tok geen diplomaten en corresponds en uit Westerse landen uitgenodigd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9