Jonathankerk in Alphen-West over twee Jaar in gebruik Er komt een nieuw ned. herv. wijkcentrum SCHOONHEIDS SPECIALISTE SALON MICHELE FLINKE MANLIJKE KRACHT JONGEN KOK HUISJUFFROUW KAMERWERKMEISJES KNECHT ALG. DIENST Speciale Weekend-Aanbieding! Als alles naar ivens verloopt Bouw kost 700.000 POPPENTAFEREELTJES OP PRENTBRIEFKAARTEN Goot U ook met de Philipssfroom mee? EUROLECTRA vrouwelijk personeel LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 Waarschijnlijk nog dit jaar zal met de bouw van de Nederlands hervormde kerk in het westelijk deel van Alphen aan den Rijn worden begonnen. Gelijktijdig verrijst aan de Prinses Irenelaan, hoek J. P. Coenlaan-Prinses Ma- rijkestraat een geheel nieuw Ne derlands hervormd wijkcentrum. De naam van het nieuwe bede huis luidt Jonathankerk. Het wordt' de tweede kerk van de hervormde gemeente in Alphen, buiten de kapel Gouwsluis. Tijdens een gistermiddag in dc consistorie van de hervormde kerk aan de Julianastraat gehouden be spreking hebben zowel het kerkbe stuur als de architect, ir. G. Potho ven uit Amersfoort, het een en ander verteld, terwijl tijdens een gemeente avond in de aula van de Chr. Ulo school aan de Anna van Burenlaan de gemeenteleden dank zy de verto ning van een serie dia's kennis kon den nemen van de bouwplannen. Met de bouw van deze kerk, waar bij tevens een wijkgebouw zal verrij zen voor het hervormd jeugdwerk en een pastorie voor de predikant, zal totaal een bedrag van rond f700.000 gemoeid zijn. ACTIE Tweeënhalf jaar geleden is ds. P. A. Lefeber begonnen met de actie voor de bouw van deze kerk en sinds dien leeft er in hervormde kringen slechts één gedachte: Alphen-west moet zo spoedig mogelijk een kerk gebouw hebben. Ds. Lefeber ging uit van de gedachte, dat in vijf jaar de kerk er moet zijn. De gemeente vond deze termijn te lang en onder het motto: „Niet vijf maar twee. wij doen allen mee", werden gelden in gezameld. Hierdoor werd het mogelyk, dat al leen al door de brievenbus van ds. Lefeber een bedrag van f 35.000 bin nen kwam. Er is natuurlijk veel en veel meer nodig. Totaal bezit het kerkbestuur thans f 160.000. Daarbij komt nog een bedrag van f 65.000 aan verkoop van grond. Een bedrag van f 50.000 hoopt het kerkbestuur te ontvangen van de Nederlandse commissie voor kerkbouw en nog een bedrag van f 100.000 van het Rijk. Bovendien rekent het kerkbestuur er op, dat over twee jaar, dus als de kerk gereed zal zyn, de gemeente het bedrag van f 160.000 heeft opgevoerd tot f 275.000. Totaal kan dan op rond vyf ton gerekend worden, het ontbrekende bedrag zal door te sluiten leningen gedekt worden. ONTWERP Bij het ontwerpen van het com plex is er van uitgegaan, dat de kerk op dit belangrijke punt in de nieuwe wijk zo gesitueerd wordt, dat deze van alle kanten zal domineren. De gevel is enige meters voor de voorgevels van de winkels, en zo ver mogelijk hiervan verwijderd met een tuin ertussen, opdat de, ten opzichte van de winkels met 3 woonlagen, lage kerk toch voldoende zal spreken. Om dit nog meer te beklemtonen wordt voorgesteld om de gracht aan deze zijde van de kerk te verbreden, zodat de gevel van de kerk uit het water zal oprijzen. De hoofdtoegang tot het complex is op de hoek van de J. P. Coenlaan aan de Prinses Marijkestraat gepro jecteerd met een voorplein van 24 meter diepte. Aan de zijde van de J. P. Coenlaan wordt dit voorplein be grensd door een ruimte voor fietsen, welke laatste door hagen aan het oog wordt onttrokken. Aan de andere zij de van het voorplein is de pastorie geprojecteerd met een binnentuin aan de zuidzijde. Van het voorplein komt men door een 14 meter brede glaspui, waarin een breed tochtportaal, in de voorhal van de kerk, groot 14x9 meter. Recht door deze voorhal komt men in de kerk. Ter rechterzijde treft men aan een predikantskamer groot 4x4 meter met een kleedkamertje, alsmede een kerkeraadskamer groot 7x5 meter. Ter linkerzijde in twee verdiepingen de vergaderruimten en de garderobes. Vanuit deze vergaderzalen kijkt men uit op de tuin tussen de kerk en de winkels aan de Prinses Irene- straat. Tussen deze vergaderzalen en de kerk is nog een toegang van de tuin tot de vooEhal voor kerkbezoekers, die vanaf deze zijde het complex wil len betreden. KERK De kerkruimte is een rechthoekige ruimte van 12 meter breedte, 24.50 meter diep en 10 meter hoogte met aan de tuinzijde op het oosten een zijbeuk 3.60 meter breed en 3 meter hoog. Aan het einde van de kerkzaal be vindt zich een podium met centraal de preekstoel met grote klankkaatser. Naast de preekstoel komt enerzijds de avondmaalstafel en anderzijds het doopvont. De preekstoel zal te meer opvallen, omdat ter rechter zijde hiervan een raampartij geprojecteerd is van de vloer tot bijna tegen het plafond, waarin schermen worden aange bracht. Voorts wordt de kerkruimte ver licht door een glasstrook ter hoogte van een halve meter langs de gehele omtrek van de kerk direct onder tegen het plafond. De buitenwand van de zijbeuk zal ook van glas worden met verticale schoepen. Door het aanbrengen van deze raampartijen wordt verwacht, dat een sfeervolle ruimte zal ont staan. Voor de kunstverlichting zullen een aantal kronen in de kerkzaal en wandlichten ia de zybeuk worden aangebracht. Dq zitplaatsen zijn ver deeld over twee banken-blokken mst banklengten van 13 en 8 zitplaatsen en 22 ryeci, zodat er 460 zitplaatsen zUn. Op hoogty-dagen kunnen in de zijbeuk nog eens 110 stoelen ge plaatst worden. teerd. Het ligt in de bedoeling om deze ruimte zo af te werken, dat geen „kelder" effect zal ontstaan. ARCHITECTUUR Bij de architectuur is een aanslui ting gezocht bij die van de reeds be staande bebouwing. Kerk en toren zijn zo groot moge lijk gehouden om redenen als bij de situatie is omschreven. De gevels zullen ia een ruige don ker kleurige gevelsteen opgetrokken worden. De gevel van de kerk, die oprijst uit het water wordt, verlevendigd met een muurreliëf naar een ont werp van de heer en mevrouw Bo- gaerds, op zinvolle wijze de naam van de kerk uitdrukkende. Alle da ken van het complex zijn plat. Fraai zou het zijn om vooral het I trale hal afdalen in het onderhuis, jdak van de kerk zo dun mogelijk te In dit onderhuis zijn nog vijf ruim maken en dan de opstaande kanten ten voor jeugd-clubwerk geprojec- |met. koper te bekleden. Achter in de kerk, aan de hal-zijde is een galerij ontworpen, waar plaats is voor een orgel en nog 50 zitplaat sen eventueel voor een koor. Aan het einde van de zijbeuk, ter zijde, staat de 25 meter hoge toren, waardoor men op de begane grond de kerk kso verlaten. ZALEN Vanuit de hal kan men via de gar derobe een grote zaal voor 200 per sonen groot 8.30 x 16 meter betreden. Deze zaal heeft een podium en is door middel van een vouwwand te verkleinen tot een zaaltje veq 6 x 8.30 metzr en één van 10x8.30 meter. A a lie. uitende aan het toneel is een kleedkamer groot 3.75 x 5 meter, die ook als spreekkamer is te gebruiken. Anderzijds kan men vanuit de een- Kea Tan stuurt poppen de wereld in (Van onze Amsterdamse redacteur) De nieuwe serie prentbriefkaarten, die de „Stichting voor het kind" dit jaar in omloop zal brengen, wordt samengesteld uit een aantal kleurenfoto's van alleraardigste tafereeltjes, waarin poppen de voornaamste rol spelen. Poppen van vilt en ijzerdraad die zijn geboren in de handen van Kea Tan. Mevrouw Tan woont in het enige woonhuis, dat men in de Engelsesteeg bij de Nieuwendijk te Amsterdam kan vinden. Het is een miniatuur huisje in een miniatuurstraatje en het huiskamertje bevat een miniatuurwereldje vol wonderlijke dingen: Japanse en Chinese poppen, kleurige ballen, papieren vlinders, stukjes kokosnoot, geschilderde kreeftepootjes, kippebotjes en schelpen. Militair Lindeman naar N. - Guinea De dienstplichtige militair G. J. M. i J. Lindeman zal. nu zijn vader het voor hem aangespannen kort geding tegen de Staat heeft verloren, mor- I genavond met een aantal andere mi- litairen van Schiphol naar Biak moe ten vertrekken. De reis wordt ge maakt met een DC-7c lijntoestel van de KLM over de Pool en via Ancho rage en Tokio. Vader van de jeugdige militair is de Amsterdamse manufacture nhan- delaar J- A. C. Lindeman, die door zijn raadsman mr. N. J. van Proosdij een kort geding tegen de Staat liet aanspannen, omdat hij het onjuist vond dat zijn zoon in burgerkleding en met de aantekening „Rijksambte naar" in zijn paspoort naar Biak zou worden getransporteerd. Nu de rech ter de Staat in bet gelijk heeft ge steld, za] dit toch geschieden. Lindeman jr.. tot nu toe gedeta cheerd in de legerplaats Oirschot, is ingedeeld bij de compagnie „Van Heutsz". Hij zou reeds eerder naar Biak zyn gezonden, maar de Staat had hem daarvan in verband met Hofdignitaris moet schuld aan Faroeks nicht voldoen Een rechtbank in Parijs heeft gis teren een vroegere Egyptische hof functionaris, Ilhami Hoessein Pasja, gelast aan Prinses Emina Toessoen, voldoen aan Prinses Emina Toessoen, een nicht van ex-koning Faroek van Egypte. De prinses had Ilhami Hoessein in 1953, toen zij Egypte verliet, een be drag van 428.000 Egyptische ponden in bewaring gegeven met de opdracht het geld over te maken naar Liba non. De hoffunctionaris verklaarde dat hij niet in staat was geweest aan de opdracht te voldoen omdat bijna het kort geding uitstel verleend tot z»n bezittingen door de regering- 15 februari. Nasser verbeurd waren verklaard. De rechtbank was van oordeel dat het bedrag als een lening beschouwd moet worden en gelastte de hoffunc tionaris het bedrag met rente terug te betalen. Zowel Prinses Emina als Ilhami Hoessein wonen thans in Frankrijk. Gedenksteen voor jeugdige vlieger In aanwezigheid van vele wereld lijke- en geestelijke autoriteiten uit België en Nederland, heeft mevrouw Buelens uit Tervuren (België), gis termiddag in Eindhoven de ge denksteen onthuld, d!e deze gemeen te heeft opgericht, ter nagedachtenis van haar zoon, de Belgische straal jagerpiloot Louis Buelens. Het toestel voor de komende generaties een teken zijn van offerzin ten bate van f de evenmens. God lone hem voor dit uiterlijk bewijs van liefde voor zijn naaste'. Na de onthulling van de gedenk- - steen door de moeder van de vlie- van de jeugdige vlieger, -3 die 1 gp»- wprden nou kransen seletrd door ziin leven offerde om Haf van andere *.el\ weraen nog Kransen gelegd QOOr Nog niet zo heel lang geleden was Kea Tan werkzaam als dok ters- en tandartsassistente. Een ziekte hernia kluisterde haar aan huis. Het werd duidelijk, dat zy niet zou kunnen terugkeren in haar oude beroep. „Uit verveling ben ik toen poppen van vilt gaan maken", herinnert ze zich. Het wa ren leuke poppen, die gretig af trek vonden bij vrienden en kennis sen. Er zijn honderden vrouwen die, uit liefhebberij of om zomaar iets om handen te hebben, poppen ma ken. Kea Tan onderscheidt zich van hen doordat zij zich niet be paalt tot de pop zelf, maar elke figuur als het ware in een eigen wereldje plaats. Uit waardeloos ma teriaal als stukje gekleurd glas, pa pier, steentjes en ijzerdraadjes bouwt zy een decortje met de pop als middelpunt: een bloemenver- koopstertje, een kok met zijn attri buten, een vrouwtje dat de was ophangt enzovoort. Illustratief De hobby van het maken van poppen was hiermee uitgegroeid tot iets met vele mogelijkheden, dat een beroep en misschien zelfs wel een bedrijfje zou kunnen worden. Kea Tan vroeg de poppen, die zy vroeger zo grif had weggegeven weer terug om er foto's van te kunnen maken. Zo ontstonden tientallen kleurendia's, die soms ware sprookjes uitbeelden. Met die dia's ging mevrouw Tan „de boer op", dat wil zeggen: reclamebu reaus en uitgevers proberen over te halen om gebruik te maken van de illustratieve mogelijkheden, die poppen bieden. Nee, de opdrachten kwamen niet bij tientallen tegelijk binnen, al bleek er allerwegen gro te belangstelling voor het werk en de ideeën van Kea Tan te bestaan. Haar omzet is nog uiterst beschei den, al hoewel de belastinginspec teur er al als de kippen by was om te zien of er bij het nieuwe „bedrijf" wat tehalen viel. Er zijn niettemin succesjes geboekt. Er wa ren enkele reclamebureaus, die als illustratie van een advertentie wel eens zo'n poppentafereeltje wilden proberen. Er kwam een opdracht- je om een pop voor een poppen- film te maken een speciale pop, want voor bijvoorbeeld één loop beweging moet het materiaal in 24 k 28 standen kunnen worden be wogen. Een uitgever v/as zo ent housiast, dat hij een kinderboekje met poppenafbeeldingen wil uitge ven en hij heeft mevrouw Tan ge vraagd hierbij zelf een verhaaltje te schrijven. Meer bekendheid De „Stichting voor het Kind", die bekend staat om haar stijlvol le prentbriefkaarten, had natuur lijk ook kunnen besluiten om kaar ten met getekende poppen uit te geven. De gefotografeerde poppen- tafereeltjes van Kea Tan hebben echter een sfeer en een dieptewer king, die in een tekening vrijwel j niet denkbaar zijn. De prentbrief- I kaarten zullen de naam van Kea Eert van de voorontwerpen, die Kea Tan maakte voor de nieuwe serie „Voor het kind"- prentbriefkaarten. Tan uitdragen en aan haar werk meer bekendheid geven. En mis schien, dat de kunstzinnige dok tersassistente dan eindelijk de be loning vindt voor de duizende uren werk, die zij tot dusver in haar wonderlyke wereldje heeft doorge bracht. Nu de hobby een zakelyk karakter heeft gekregen behoeft zij zich geen zorgen te maken over het verlies van haar vroegere werk kring. Haar man, de Chinese stu dent Tan Oei Han, zal zijn studie in de sociologie kunnen afmaken, zij het dan dat zyn bijverdienste als kelner in een Chinees restau rant nog niet kan worden gemist. Opvallend is, dat vele poppen een oosters uiterlijk hebben, maar Kea Tan, die Nederlandse van af komst is en in Amsterdam is ge boren, haast zich te zeggen, dat zy dergelijke gezichten reeds tekende in de tijd, dat ze nog niet kon weten ooit een Chinese naam te zullen dragen. Ja, dat tekenen doet ze al jaren; ze volgde een cursus in modetekenen, later een in re clametekenen en zij bezoekt voor zover haar gezondheid het toelaat, de laatste jaren de Kunstnijver heidsschool om voornamelijk haar materialenkennis te verruimen. Originele sierraden Kea Tan heeft nog vele plannen met haar poppen. Zy heeft inmid dels een omroepvereniging gevon den, die serieus onderzoekt of de poppentafereeltjes by televisieuit zendingen kunnen worden inge schakeld. En voorts wordt er ge dacht aan hoezen voor grammo foonplaten, waarvoor de poppen zich zeker zo goed lenen als de „hoezepoezen" Naast dit alles heeft mevrouw Tan de mogelijkheden ontdekt, die kreeftepootjes, op schelpen geplak te krabben, fraai gevormde rugwer vels van geslacht vee, grillige botjes van kippen en vele andere voorwerpen bieden voor het ver vaardigen van originele sieraden. Zij heeft enige tientallen halsket tingen van deze vreemde attribu ten gemaakt en binnenkort zal men in exclusieve kunstnijverheidszaken bijvoorbeeld een halssnoer met een versteende inktvissenstaart kunnen kopen. De vensterbank, de schoorsteen mantel en de tafeltjes liggen vol met dingen, die ieder ander waar deloos zal vinden, maar tot iets waardevols worden in de handen van Kea Tan. „Ik zie overal gekke dingen in en spulletjes, die ande ren weggooien bewaar ik". En even later: „Ik schrijf ook gekke gedichten, die niemand behalve ik zelf kan begrijpen Kea Tan is een vrouw die de drang, om zich op velerlei wijze te uiten, niet kan weerstaan. Ont houdt die naam zij zal nog dik wijls van zioh doen horen. zijn leven offerde om dat van andere te redden, sloeg op 28 januari 1960 nabij het plaatsje Son, even ten noorden van Eindhoven, te pletter. Het verloop van het ongeluk is uit voerig gereleveerd door de burge meester van Eindhoven, ir. H. B. Witte, die zija toespraak aldus be sloot: „Moge deze gedenksteen ook de burgemeester van Eindhoven, de commaadant- van de vliegbasis „Klei ne Brogel', overste J. Mathijs, de waarnemend garnizoenscommandant Van Eindhoven, overste A. J. H. Wij nen en de vertegenwoordiger van de commandant van de Eindhovense vliegbasis, luitenant-kolonel L. W. H. Weynschenk. Korter werken in textiel Loonderving MAG niet vergoed worden (Van onze Utrechtse correspondent) De werkgevers in de textielindustrie hebben afgesproken, dat de loon derving van de werknemers, die het gevolg is van inkrimping van de werktijd in enige Twentse textiel fabrieken en een textielbedrijf in Helmond nóch geheel, nóch gedeel telijk mag worden vergoed door de werkgever. Dit staat in een artikel, dat de voorzitter van de algemene bedrijfsbond textiel en kleding „De „Eendracht (N.V.V.) heeft geschre ven in het N.V.V.-kaderblad „De Vakbeweging". De heer De Jong schrijft, dat dit wil zeggen, dat de N.V. Gebr. Van Heek, die volgens de laatste jaar verslagen zeer behoorlijke winsten heeft gemaakt, zyn werknemers op gezag van de overige werkgevers in de kou moet laten staan. „Over het maken van dit soort bin dende onderlinge afspraken, die naar onze mening ten onrechte als „gentleman agreements" worden aangeduid, hebben wij de laatste jaren op niet mis te verstane wijze onze opvattngen kenbaar gemaakt". „Dat men hier kennelijk toch mee door gaat, achten wfj een beleid, dat gelyk staat met provocatie", al dus de heer De Jong. „Onze organisatie zal daar met al haar ten dienste staande rtfciddelen tegen blijven optreden. Het zou be- Een tekening van de nieuwe kerk in Alphen-West. (Foto Leldsch Dagblad) Vlaamse optocht in LEUVEN Ongeveer 1200 Vlaamse studenten van Leuven, Gent en Brussel hebben gistermiddag in Leuven gedemon streerd tegen de plan^n tot oprich ting van Franstalige lagere en mid delbare scholen in de universiteits stad. „Franse scholen, nooit", „Leu ven Vlaams" en „Walen eruit" wa ren de opschriften op de spandoeken, die de studenten in een zonder inci denten verlopen optocht door de stad met zich meedroegen. In de nieuwe taalwetten, waarvan deeerste gisteren in een eindsta dium van behandeling in de Kamer kwam, wordt ten behoeve van de Franstalige docenten aan de Leu vense universiteit lager en middel baar onderwijs in het Frans moge lijk gemaakt voor hun kinderen. Van Vlaamse zijde wordt gevreesd, dat deze „faciliteit" zal leiden tot het ontstaan van „kastescholen". waar van ook de Franssprekende inwoners van Leuven buiten de universiteit gebruik zouden gaan maken. In de taalwetten, die overigens nog niet^ definitief zijn opgesteld en waarop vele tientallen amendementen zijn ingediend, worden de onderwijs- en andere faciliteiten voor minderhe- ter zijn wanneer de werkgevers een den omschreven in een 25-tal organisatie zouden opzetten om de meenten aan de „taalgrens" die een beschikbare werknemers het be- definitieve scheiding aangeeft tussen schikbare werk te laten verrichten het Franstalige en Nederlandstalige door het overhevelen van orders", gedeelte van België. Gaat dan naar EUROLECTRA voor t.v. EUROLECTRA: service aan huis. EUROLECTRA: financiering tegen laagste rentevoet. EUROLECTRA.: gedegen voorlichting. T.V.toestellen vanaf f645. Antennes vanaf f 15. TOONAANGEVEND IN VOORSCHOTEN. Chr. Huygensstraat 12 - Tel, 0 1717-2196 (Iedere vrijdagavond geopend tot 9 uur). RADIO - RECORDER - PLATENSPELER - PORTABLE - AUTORADIO. I GEVRAAGD: 5 MEIPLEIN 80. Bij geen gehoor 74. TELEFOON 33595. Vereniging „HET KAASMERK" vraagt een en een Aanmelden: Roomburgen*eg 3a, Leiden, telefoon 21620 GEVRAAGD: HOTEL NOORDZEE Katwijk aan Zee - Boulevard 72 - Telef. 3450 1 liter FRAMBOZEN-BESSENWIJN, van f 2.25 voor f 1.95 1 fles FRANSE LAND WIJN AUBERGIER, van f 1.95 voor f 1.75 Bij aankoop van 2 liter ZOETE SPAANSE WIJN SEVILLA k f3.— per liter, EEN ORIGINEEL WIJNGLAS CADEAU. Deze aanbieding is geldig voor vrijdag en zaterdag a.s. NIEPOTH'S WIJNHANDEL DOEZASTRAAT 9 LET OP DIT ADRES - TELEFOON 31494 GEEN FILIALEN! De Centrale Werkplaats PTT vraagt voor het samenstellen en afregelen van onderdelen voor automatische telefoonapparatuur. Vereisten: tenminste volledig Lager Onderwijs en van onbesproken gedrag; leeftijd 16-35 jaar (uitzonderingen op de max. leeftijd niet onmogelijk). Geboden wordt: l aantrekkelijk werk, waarbij gevoel voor netheid en nauwkeurigheid zeer van pas komt 5 daagse werkweek goed loon, na de inwerkperiode bedraagt dit per maand: op 20-jarige leeftijd f 232,30 op 22-jarige leeftijd f 298,05 op 24-jarige leeftijd f 348,56 (exclusief f 17,40 huurcompensatie) voor verdienstelijke krachten bestaat de mogelijkheid op deze salarissen nog een toeslag van 5,8 of 12% te krijgen. Ook voor GEHUWDEN bestaat gelegenheid tot plaatsing, desgewenst voor gedeeltelijke dagtaken; het uurloon is dan evenredig aan boven genoemde salarissen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd van de Centrale Werkplaats PTT, Binckhorstlaan 36 te 's-Gravenhage. Persoonlijke aanmelding, onder overlegging van getuigschriften, kan geschieden dagelijks (behalve op zaterdag) tussen 8.30 en 12 uur.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7