Minister Beerman zegt nota schrootfraude toe «tv* Criminaliteit groeit Stierenkeuring M\S voortaan in Woerden Bladzijde uit het hoek der natuur Begroting Justitie aangenomen Zware kosten repatriëring klëm ME"* Voor betere sigaren C. WALENKAMP Strop voor Leiden GEEN ONRECHTMATIGHEID MET INVOERSCHROOT Kerkelijk Leven DAF- TRUCKS GEBR. VAN ULDEN LEiDENAAR LAPT RAMEN AAN ZIJN LAARS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 februari 1962 Tweede blad no. 30580 (Van onze parlementaire medewerker) De minister van-Justitie, mr. Beerman is bereid aan de Tweede en de Eerste Kamer een nota over te leggen inzake de „schroot- affaire" (men zie ook elders). Hij deelde gistermiddag mede ,dat de regering op het ogenblik de berichten dat de Indonesische regering het vervoer van spijtoptanten naar ons land heeft stop gezet op hun waarheid onderzoekt. De begroting van Justitie, waar over gisteren in de Eerste Kamer nog uitvoerig is gesproken, werd door de senaat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mevr. Van Ommeren-Averink (CPN) wenste geacht te worden tegen gestemd te hebben. Spijtoptanten De minister kon de heer Van Meeuwen (KVP) beloven, dat hij al les in het werk zal stellen om in augustus de achterstand met de spijtoptantendossiers te hebben weg gewerkt. Ruim 3500 spijtoptanten zijn in 1961 toegelaten. Dit is aan zienlijk meer dan de 5 a 10 die bij consequente naleving van de be staande richtlijnen naar Nederland zouden hebben mogen komen. De mi nister is dus zeer soepel. De kosten zijn evenwel niet gering: vorig jaar 31 miljoen gulden voor hulp aan ge- repatrieerden, 6Vi miljoen voor con tractpensions en Vfa miljoen voor transportkosten. De heer Cammel- beeck (PvdA) die per se nieuwe richtlijnen voor toelating wil, zal hierover met een welwillende bewindsman van gedachten kunnen wisselen. Bij het wijzigen va« de huidige wetgeving op het terrein van de echt scheiding zal de minister zich zeer waarschijnlijk laten leiden door aan bevelingen die de werkgroep Briët heeft gedaan. De opvattingen van de gezinsraad zijn rapport is nog niet verschenen zullen voor de minis ter evenzovele punten van overwe ging vormen. Wat er tenslotte uit de bus zal komen, zal het karakter heb ben van een compromis. De heer Beerman heeft enige ach terdocht tegen de Hinag. De procu reurs-generaal zullen de activiteiten van deze organisatie nauwlettend volgen. Ernstiger delicten De Baarnse moordzaak vormt voor de minister nog geen aanleiding om te spreken van een symptomatische jeugdcriminaliteit. De aard van de jeugddelicten is wel ernstiger gewor den, vond hy. Met de stijging van de welvaart zag hij een toeneming van de crimi naliteit. Het volksgericht in Stap horst werd door de heer Beerman ten zeerste gelaakt. In deze tjjd is het ..eigen rechter* spelen onduld baar. Als de kinderrechter in Assen zich over deze zaak heeft uitgelaten, moet er wel onderscheid gemaakt worden of hy dit deed als particulier, dan wel in functie. Is het laatste het geval, dan kan de procureur-generaal by de Hoge Raad ingrijpen. De klachten die mej. Zeelenberg (PvdA) had geuit over de geringe wetgevende arbeid van de minister maakten op hem niet veel indruk. Hij zei dat er hard wordt gewerkt aan de totstandkoming van het zesde boek van het Burgerlijk Wetboek. Het concubinaat, welke vorm van samenleving ook bij sommige spijt optanten wel wordt aangetroffen, acht hij door de Nederlandse ge meenschap niet algemeen aanvaard. De minister zal in dezen geen milder standpunt gaan innemen. Evenmin door de Nederlandse ge meenschap algemeen aanvaard noemde hij het extremisme van de oud-Spanjestrijders. Dit staat hun naturalisatie in de weg. Stakingsrecht Van werkgevers- en werknemers- zijde heeft de minister het verzoek bereikt, nog geen beslissing te nemen inzake het stakingsrecht. Hier was bepaald geen noodsituatie, stelde hij vast. Hy merkte dan ook glimlachend op, dat hij hier wel met het hem door mej. Zeelenberg toegedich te gebrek aan clan moet volstaan. Het personeelstekort by de politie vond de minister inderdaad nypend. Het voornaamste redmiddel, de ho gere bezoldiging, wordt thans door de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken bestudeerd, die haar aandacht wijdt aan de aanbevelingen i-n het rapport- Boot. De bewindsman zal erop aan dringen dat de concretisering van het rapport in cijfers zo spoedig moge lijk haar beslag krijgt. Vrijstelling va.n dienstplicht voor het politieper soneel kan zijn ambtgenoot van De fensie niet verlenen, wegens het ge brek aan parate troepen. Het rapport over de gang van za ken in het. rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort is de heer Beerman in ja nuari aangeboden. Hij zal uitvoering geven aan de suggesties die in het rapport, zijn hervat. Advertentie Ïfï? 'l J;?- Een bijzondere sfeer was gister avond voelbaar op de bijeenkomst van de Leidse Aquarium- en terra- riumhoudersvereniging ,,De Natuur vriend". Hoe kan het ook anders.... Deze avond was eens geen vreemde spreker, maar het lid Eriks. hield voor zijn medeleden een lezing met kleurendia's, die alle lof verdient. Waarnemend voorzitter, de heer P. Geertsma heette in zijn openings woord allen hartelijk welkom en sprak zijn waardering pit over het feit. dat deze avond werd verzorgd door een van de leden zelf. Na 28 jaar bestuurslid te zijn geweest heeft de bibliothecaris, de heer M. Bar- kema gemeend zijn bestuursfunctie te moeten overdragen aar een jeug diger kraoht. In deze vacature zal in een volgende vergadering worden voorzien. Hierna hield de heer Eriks zijn lezing die onderstreept werd met vele prachtige kleurendia's. Spreker ging uitvoerig in op de tails uit het leven der insecten en toonde fraaie dia's van verscheidene vertegenwoordigers uit de grote groep der insekbachtigen. Vervolgens liet de heer Eriks de aanwezigen genieten van vele pronk juwelen uit de zee. Scherpe opnamen Amerikaan in Kongo vermoord De Amerikaanse assistent-militai re attaché in Leopoldstad, luitenant kolonel H. D. Stogner, Is gisteravond doodgeschoten. Terwijl hy op zijn bed lag te lezen, werd door het ge sloten raam van zyn slaapkamer op hem geschoten. Overste Stogner, die 39 jaar oud was, overleed een uur later in het V.N.-ziekenhuis in Leo poldstad. Kongolese en V.N.-militairen heb ben de wijk, waarin het, slachtoffer woonde, afgezet. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade deel de mede, dat in de loop van de nacht een Kongolees is aangehou den. Men tast in het duister om trent het motief van de misdaad. Er was geen poging gedaan om in het huis in te breken. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringert. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petrus .-lanus Jacobus, zn van P. J. G. van Bers en M. H. J. Noordermeer, Lambert, zn van J. J. Fakkel en E. C. Prins, Laurensje Adriaantje, dr van A. de Geus en A. van Duijn, Johann Ple- ter Thamerus, zn yan P. E. R. Rhem- rev en M. C. Fischer, Martin Sjoerd, zn van W. A. C. v. d. Bent en L. J. v. d. Berg, Cornells, zn van C. Roon en H. M. Koet, Elleke, dr van D. J. Po- lane en J. M. Metscher, Mariene Lijdia dr van A. W. de Jong en H. L. Lam- boo, Frank Jan Pleter, zn van J. P. Roos en L. Oosten Beekman, Joannes Cornells, zn van A. W. van Santen en A M. v. d. Voort, Pancras, zn van P. v. d. Vlist en J. Smits. OVERLEDEN C. J. Bremmer, 85 laar, echtgen. v. G. H. Casteleln, P. Beelen, 88 Jaar, man F. Turenhout, 79 Jaar, man. Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de verkeers regeling ln het Noordelnde ln zoverre te wijzigen, dat voor de zuidelijke zij de van de rijbaan tussen de Rem- brandtstraat en het Rapenburg een wachtverbod geldt en voor de noor delijke zijde van de rijbaan tussen de Weddesteeg en het Kort Rapenburg een stop verbod. deden het dierenleven goed tot hun recht komen. Voor de pauze werd nog ruime aandacht geschonken aan oe schoonheid welke het polderland schap ons heeft te bieden. Na de pauze liet spreker de aanwezigen kennis maken met de bizarre en grote kleurenrijkdom van vele pad denstoelen. Aan het slot d-ankte de heer P. Geertsema de heer Eriks voor diens lezing en sprak zijn bewondering uit over het enorm vele werk en ge duld. die de heer Eriks beslist gehad moet hebben om deze lezing samen te stellen. Advertentie o.a. CARL UPMANN BALMORAL WHITE ASH, enz. NIEUW 10 st. W. II Amanda SLECHTS f 1.—. Sigarenhandel PRINSESSEKADE 1 LEIDEN - TEL. 21126 Monteurs demonteren sigarettenautomaat De Leidse politie heeft gisteren twee achttienjarige monteurs aan gehouden die enige dagen geleden op de Vismarkt een succesrijke po ging deden een sigarettenautomaat te demonteren. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand.ex. godge leerdheid de heer B. E. Th. Rutgers (Den Haag); prop. ex. godsgeleerd heid mej. G. M. van Wijk (Gorin- chem). Jubileum bij V en D Vanmorgen is de heer G. Vuurpijl, die 25 jaar in dienst was bij „Vroom en Dreesmann" als woningstoffeer der. gehuldigd. De jubilaris werd ver gezeld door zijn echtgenote en zijn moeder, wier overleden man destijds 33 jaar in dezelfde functie bij dit be drijf werkzaam was Het gezelschap werd in het bedrijf ontvangen in tegenwoordigheid van een aantal personeelsleden. De bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau, sprak waarde rende woorden tot de heer Vuurpijl en bood namens het personeel een vloerkleed en bloemen aan en tevens een geschenk namens de verkoopaf deling van de woningstoffeerder^ De chef van de jubilaris de heer J. Weeren overhandigde namens de afd woningstoffeerder^ een ge schenk onder couvert. Op het dakterras werd de heer Vuurpijl, in tegenwoordigheid van collega's, vertegenwoordigers van de ondernemingsraad en chefs, toege sproken door de mede-directeur, mr. W. J. M Kerckhoff. Deze bood hem de bronzen legpenning en het ver erend getuigschrift van de Ned Mij voor Nijverheid en Handel aan. Na mens de directie overhandigde hfj een enveloppe met inhoud. Het ziet er naar uit, dat de Centrale Stierenkeuring voor het blaarkopveeslag, die tot nu toe in Leiden werden gehouden naar Woerden zal worden verplaatst. Dit ondanks de plannen die de Sleutelstad op stapel heeft staan voor de bouw van een overdekte veemarkt. Minister Beerman tot Eerste Kamer: Wel controle op feitelijke rendement van het aangeboden schroot nagelaten (Van onze parlementaire medewerker) Over de schrootaffaire heeft minister Beerman gisteren bi] de beantwoording van de Eerste- Kamerleden over de begro ting van Justitie 1962 gezegd, dat bij de vereffening van het invoerschroot geen enkele on rechtmatigheid is gebleken. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal had aanvankelijk het vermoeden, dat er teveel schroot in vereffening zou zijn gebracht. De Hoge Autoriteit heeft ten aanzien van sloopschroot diverse berekeningen laten uitvoeren, waarna zy taxatierapporten heeft op gesteld, op basis waarvan voortaan vereffening moest plaatsvinden. „Geen enkele Nederlandse scheepslo- pery heeft", volgens de minister, meer schroot voor vereffening opge geven dan het betreffende taxatie rapport aangaf. De taxatierapporten zijn te goeder trouw opgemaakt. De vereffeningskas heeft ze aanvaard als basis voor vereffening, zodat men strafrechtelijk niet meer kan spreken van „fraude". „Het is", volgens de heer Beerman, „wel zo, dat men de controle op het feitelijke rendement van het aange boden schroot heeft nagelaten toen men taxatie als uitgangspunt ging nemen. Mocht hierover verschil van mening bestaan, dan kan hierover civiel-rechtelyk worden geprocedeerd. De minister heeft, zo verzekerde hij de heer Cammelbeeck (P. v. d. A.), dat hij het O.M. geen instructie heeft gegeven in die zin, dat de advocaat- generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, zich over het bestaan van een schrootaffaire okn uitlaten in ne gatieve zin. De heer Cammelbeeck had een ministeriële verklaring ver langd ten aanzien van de desbetref fende uitlating van de genoemde ad vocaat-generaal in de smaadzaak- Worms. Een verder onderzoek van de „schrootaffaire" heeft volgens de mi nister geen zin. Nieuw Justitiepaleis Minister Beerman heeft nog ge tracht de plannen van het ministerie van Financiën om te gaan bouwen op het Korte Voorhout te doen wij zigen, zodat daar dan het nieuwe pa leis van Justitie had kunnen verrij zen. Deze pogingen zijn, naar hij de Eerste Kamer meedeelde, vergeefs ge weest. Hij verwacht dat van het nieuwe paleis, dat in het Bezuidenhout aan het toekomstige Oostplein zal worden gebouwd, eerlang een schets ontwerp zal worden vervaardigd. NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk H. J. de Bie te Alblasserdam. Beroepen te Am sterdam-West (vac. W. M. Maas) dr. J. Koper, voorheen zendingspredikant, wonende te Oegstgeest te Gieter veen J. P. B. Visser, vicaris te Steen- wijk te Noordbroek (Gron.) (toez.) A. G. Zoeting, kand. te Geleen te Zijderveld (toez.j drs. J. Broekhuls, kand. te Barneveld. Aangenomen naar Wlldervank dr. H. G. Hubbellng te 't Zandt (Gron.) naar Nleuwolda (Gron.) D. Voortman, vicaris te Leme- le naar 's-HeerAbtskerke E. J. C. Hamminga, vicaris te Voorschoten, die bedankte voor Wijckel naar Boorn- bergumKortehemmen P. J. Bannink, vicaris te Voorburg. Aangenomen de benoeming tot bijstand ln het pasto raat te Lettelberg (Gron.) J. E. Steen bakker Morilyon Loysen, a.s. em. pred. te Angeren (Geld.) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beierland C. den Hertog te 's-Gravenhage-West te Woerden W. Ruiter te Baarn. Beroepen te Werkendam J. Brons te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk (Zld.) A. Hofman te Zeist, die bedankte voor Trlcht. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Doorn H. Wlltink te Doetlnchem. Duits Evang. Kerk koopt boerderij in Zeeland De Duitse Evang. Kerk heeft in Renesse (Zeeland) de uit 1765 da terende boerderij ..'tOude Hof" (aan de randweg) aangekocht om er een vakantiehuis van te maken. De boerderij zal voor dit doel worden verbouwd. Kardinaal Wyszinski naar Rome De r.-k.-primaat van Polen, kar dinaal Stefan Wyszynski ,is gisteren per trein naar Rome vertrokken om deel te nemen aan de voorbereiding van het concilie. Ofschoon de pers niets over zijn vertrek had gemeld, waren ongeveer 500 mensen naar het Gisteren, op Valentijndag, is de journalist Martin Reck man, die bekendheid verwierf door zijn actie „Wij komen", door het Valentijncomitè in zijn wo ning in Naarden gehuldigd. De heer L. J. van Bentum van het comité met het echtpaar Reek- man bij het huldeblijk. station gekomen om afscheid van hem te nemen. Vrouwen boden de kardinaal bloemen aan. Prins Bernhard voor IKOR Zondagavond half zeven spreekt Prins Bernhard voor de IKOR-mi- crofoon. De Prins zal via de zender Hilversum 1 een oproep richten tot de gediplomeerde verpleegsters en tot de reformatorische jeugd in het algemeen om zich te laten inschake len voor het charitatieve werk van de Johanniter zusters en helpsters. De Prins spreekt als landscomman- deur van de Orde in Nederland. Bisschop Chrysosfomos primaat Bisschop Chrysostomos van Ka- valla is gisteren gekozen tot primaat van de Orthodoxe Kerk in Grieken land. Hij volgt in deze functie aarts bisschop Jakovos op. Mgr. Jakovos trad op 25 januari af, twaalf dagen na zijn verkiezing. Men had ernstige kritiek geuit op zyn particulier leven. Zevenenvijftig metropolieten, van 50 tot 92 jaar oud, en de Griekse minister van Onderwijs en Gods dienstzaken, prof. Cassimatis, kozen na vier uur overleg achter gesloten deuren in de kathedraal van Athene de 82-jarige bisschop Chrysostómos. Kerken één in het Nw-Guineabeleid De hervormde synode heeft zich „met de grootst mogelijke meerder heid" gesteld achter het beleid van de kerk inzake de kwestie Nieuw- Guinea. In comité-generaal heeft de syno de zich andermaal met het Nieuw- Guinea-probleem bezig gehouden. Zij nam kennis van het schrijven van de Indonesische kerken en van me dedelingen, verstrekt door de Raad voor de Zending. De synode bleek met grote meer derheid achter de oproep te staan, die de kerk op 16 december van het vorig jaar over Nieuw-Guinea heeft doen uitgaan. Tot slot werd het breed moderamen gemachtigd de tot nu toe gevolgde lijn voort te zetten en, zo nodig handelend op te treden. VOETGANGERS: Het is verbode^ binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken Gezamenlijk avondgebed Van hervormden en gereformeerden in Z.W. In een samenspreking tussen her vormde en gereformeerde wijkkerke- raden in Leiden Zuid-West is beslo ten tot het houden van een geza menlijk avondgebed. Men is hiertoe gekomen in het be sef van de gezamenlijke verantwoor delijkheid ten opzichte van de roe ping, welke men in dit deel van de stad heeft. Het avondgebed wil zijn: een gebed om de Heilige Geest en het gezamenlijk zoeken naar de eenheid. Eenmaal in de veertien dagen zal dit avondgebed op zaterdagavond v/orden gehouden. Het eerste zal plaats vinden zaterdag 24 februari van 7.30-7.50 uur in de Bevrijdings kerk. De kerkeraden willen dit be sluit niet zien als een voorbarig grij pen naar de eenheid, doch als een biddend zoeken van de weg daar heen. „Je moet maar geluk hebben ..Je moet maar geluk hebben". Zo luidt de titel van de zondag morgenbijeenkomst in het Luxor- theater. Bijzonder kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente heeft een aan tal voorbereidende gesprekken ge voerd over dit onderwerp, met als resultaat, dat door verschillende me dewerkers van het Luxorwerk. van uit hun praktijk en ervaring als „ge wone" mensen allerlei kanten van geluk zullen worden belicht. O.a. de vraag: „Bestaat er toeval?" De directeur van Markt- en Ha vendienst. de heer M. Weima werd bereid gevonden, iets te vertellen over het (ware) geluk van de koop man. Vijf jongeren zullen muziek van Corelli ten gehore brengen. De bijeenkomst staat, onder lei ding van dr. P. L. Schoonheim. Eerste steen Koningskerk Vrijdag 23 februari om 3.30 uur zal ds. M. Ottevanger de eerste steen leggen van de aan het einde van de Koningstraat te bouwen hervormde Koningskerk. Interscholair muziekconcours Het Stedelijk Gymnasium en de Chr. Kweekschool uit Leiden nemen beide deel aan een muziekconcours, dat op 20 februari a.s. in de aula van het Huygens Lyceum te Voor burg gehouden wordt. Aan dit inter- scholaire muziekconcours nemen ver der deel het Huygens Lyceum (Voorburg) ,het gymnasium Haja- num (Den Haag) en het St.-Francis- cuscollege (Robterdam). Het concours in de aula van het Huygenslyceum is de demi-finale van een landelijk concours, waarvan de finale in de Singer Concertzaal te Laren wordt gehouden. De juryleden van de demd- finale te Voorburg bestaat uit mevr. M. van Luin uit Haarlem, de heer W. H. Thijsse uit Den Haag en Ru Sevenhuijsen uit Leiden. KUNST VAN BALI. In ons blad van gisteren maakten wij ten onrechte melding van een tentoonstelling die in het Rijksmu seum van Volkenkunde gehouden zou worden. Het betreft bier de tentoon stelling van de Bonnet-collectie. Kunst van Bali. Deze tentoonstelling zal niet in het museum van Volken kunde te Leiden, maar in het Sin- germuseum te Laren gehouden wor den en wel vanaf 17 februari tot 25 maart. Prof. dr. Th. P. Galestin zal zaterdag in Laren de tentoonstelling inleiden PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de genees kunde. op proefschrift getiteld: „His- tochemisöh en interferometrisoh on derzoek van hyalien kraakbeen", de heer H. Galjaard. geboren te Leiden in 1935 en eveneens wonend te Lei den. De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. P. J. Gaillard. Voor en tegen De Bond van Rundveefokver- enigingen in de Rijnstreek, die gisteravond in hotel Toor te Alphen aan den Rijn vergaderde, sprak zich uit voor het plan om Leiden in de toekomst de rug toe te draaien. De keuringen zouden dan te beginnen in 1963 gehouden worden samen met de rundveefokkers uit de provincie Utrecht. De Utrechtse vertegenwoordigers hadden beslist bezwaar tegen Leiden als plaats voor de gezamenlijke keu ring. Aanvankelijk had men Bode graven verkozen, vanwege zijn cen trale ligging. Deze gemeente beschikt echter over te weinig accommodatie. Woerden daarentegen heeft een goed gedraineerd terrein, en heeft toege zegd de grootst mogelyke service te zullen verlenen. Indien mogelijk zal de keuring in het vervolg op woens dag worden gehouden. Ir. P. Verhoeven gaf een uitvoerige toelichting op de eventuele verplaat sing naar Woerden. Volgens hem zcu de iets grotere afstand voor enkele fokkers uit de omgeving van Sassen- heim geen bezwaar zijn. Hiertegen kwam de heer Bakker van de afde ling Sassenheim in het geweer. Met klem verzocht hij Leiden als keu ringsplaats te willen handhaven. Het overgrote deel van de vergadering sprak zich echter uit vóór verplaat sing: en dus samenwerking van de provincies Zuid-Holland en Utrecht bij de keuringen. De secretaris de heer Joh. de Jong liet in een uitgebreid jaarverslag de belangrijkste zaken uit het afgelopen jaar de revue passeren. Vooral werd veel aandacht besteed aan de publi- leumfokveedag in Leiden waar dit keer 328 dieren waren aangevoerd namelijk 194 van het blaarkopveeslag en 134 zwartbonten. Het boekjaar werd afgesloten met een klein nadelig saldo groot f70,93. De begroting voor 1962 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f2550. Districtsvergadering Tijdens de daarna gehouden dis trictsvergadering deed de heer Alder- kamp een aantal mededelingen van zakelijke aard o.m.dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met het gecoördineerd schetsen van kal veren. Uitvoerig werd voorts gesproken over de toeneming van het aantal grote vlekken bij de roodblaren. voor al op de schoften van de dieren. Deze dieren kunnen beslist niet worden in geschreven. Reeds bij de aankoop van een rood-bonte stier zal er op gelet moeten worden, dat dit dier zo weinig mogelyk van deze vlekken heeft. Over de vraag of van een pasge storven koe nog bloed kon worden afgenomen ter controle voor de bloedgroeplijnen bleken de meningen uiteen te lopen. De heer Alderkamp stelde, dat dit beslist wel mogelyk is mits niet enkele dagen wordt ge wacht. 4 O DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 Onderhoud van wegen De Prov. Waterstaat heeft het on derhouden van wegvakken tussen LeidenOude Wetering me t zij tak en verbindingsweg Prov. Weg no. 5 en 6, gegund aan de laagste in- schrijfster. de firma C. A. Lange- veld te Alphen a. d. Rijn f 435 900 idem van het onderhoud van weg vakken gedurende dit jaar tussen Zoetermeer, Leiden (Lammeweg) en Kruisweg Hoge Rijndijk met zijtak naar Boskoop gelegen in Zoeter meer. Leidsohendam. Zoeterwoude. Bleiswijk. Benthuizen. Hazerswoude en Waddinxveen aan de firma Verlaat en Co. te Hardinxveld f 229.890). Lezers schrijven Kartons, cartons, cartoons Geachte Redactie, Als red actie-se Cretans van het literaire tijdschrift „Cartons voor Letterkunde" en als redacteur van de bij Moussault's Uitgeverij, ver schijnende serie „Kartons" wil ik hierbij de in de aanhef van de lite raire kroniek van Clara Eggink ge rezen vraag over het woord Cartons wegnemen. In haar, overigens zeer lovende kritiek op het tijdschrift en de Kartons-■boeken, vraagt mevrouw Eggink zich af wat het woord Car tons wel mag betekenen en asso cieert zij het met het woord cartoon. Dit is nu een voor de hand liggende, maar onjuiste associatie. In beide betekenissen (dus zowel met een K als met een C) betekent het woord „schetsen" en dit ln de zin van his torische zowel als literaire schetsen. Het bewijs hiervoor vindt men in de woordenboeken van Koenen en Van Dale. In de hoop dat ik hiermee de woord-verwarring .die zien misschien van enkele van uw lezers heeft mees- tei gemaakt sinds 10 februari, heb weggenomen en u dankend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik. met de meeste hoogachting, R. O. VAN GENNEP De enige gelijkenis die een 23- jarige Leidenaar met iedere gla zenwasser vertoonde, was het feit, dat hij in het bezit was van een ladder die hij zo nu en dan tegen een muur zette. Hiermee hield dan ook alle gelijkenis op. Hij placht aan te bellen en deelde dan mee: „Mevrouw, ik ben de nieuwe gla zenwasser, zal ik maar vast be ginnen?" Hij klom dan zijn ladder op en klopte even later tegen het raam en vroeg om geld. Wanneer h ijdat ontvangen had. pakte hij zijn ladder op en belde bij een ander huis aan: „Mevrouw, ik ben de nieuwe glazenwasserVeer tig slachtoffers, die nog steeds door vuile ramen kijken, hebben nu al een klacht ingediend bij de politie. Op het bureau van de Leidse politie zit de „glazenwasser" nu uit te rekenen, hoeveel geld hij met zijn werkzaamheden heeft „verdiend". Onze stadgenoot, de heer H. B. H. Ramakers, is aan de Techn. Hogeschool te Delft geslaagd voor het kandidaatsexamen vliegtuig- bouwkundig ingenieur. Adoela benoemt vice-premiers Premier Adoela van Kongo heeft gisteren twee nieuwe vice-premiers benoemd. Het zijn Gbenye, tot nu toe minister van Binnenlandse Zaken, en Bolikango oud-vice-premier in de voorlopige regering van Ileo en lei der van de nationalistische party. Gbenye wordt als minister van Bin nenlandse Zaken vervangen door Kamitatoe, tot dusver president van 1 et provinciale bestuur van Leopold stad. Premier Adoela. die dit op een persconferentie meedeelde, zei dat het parlement zal worden verzocht bezuinigingsmaatregelen goed te keu ren om het begrotingstekort te ver minderen. Zo zal worden voorgesteld de salarissen van ministers en par lementsleden te verminderen. Gevraagd naar de mogelykheid van deelnemen van de Conakat, de partij van Tsjombe, aan de regering verklaarde Adoela. dat dit afhangt van de nakoming van de overeen komst van Kitona door Tsjombe. Hij zei, dat de betrekkingen tussen de centrale regering en de Katangese leider maar karig waren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3