PA WMÊffMïMM TRADITIONELE VEEHOUDERIJ WORDT TOT EEN INDUSTRIE AGENDA HAAGSE AGENDA Impressies van Waiboerhoeve: Progressieve boeren gaan nu automatisch voederen Nog half iverk Koe blijft koe GULF bouwt in Europoort Nog aan het begin MET EEN ENKEL WOORD fe LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 Het is niet onmogelijk dat over een jaar of tien het Hollandse weidelandschap er net zo industrieel gaat uitzien als nu het geval is met het Westland, de Bollenstreek of de omgeving van Aals meer. Als de proeven met de mechanisering van de veehouderij op de gistermiddag tijdens felle sneeuwjachten geopende C. R. Waiboerhoeve te Millingen succes opleveren, moet men er reke ning mee houden dat de vooruitstrevende veehouders bij hun stallen 10 tot 15 meter hoge silo's gaan bouwen om 's winters hun dieren automatisch te kunnen voederen. Het proefbedrijf in de Millinger- voorraadvoedering in sleufsilo's met waard, dat vernoemd is naar een ingekuild gras of in een zelfvoeder vooraanstaande figuur op het ge> bied van het landbouwkundig onder zoek die in september van het vorige jaar bjj een vliegramp om het le ven kwam, maakt met zijn zes silo's waaronder een blauwe stalen reus van 15 meter hoogte en 6 meter doorsnee, inderdaad meer de indruk van een fabriekscomplex dan van een traditionele Hollandse boerderij. Dat er zoveel van die torengebou wen staan, komt door het experimen teren met verschillende systemen om het aantal werkuren per koe per jaar van 155 tot 45 terug te dringen. De vijf stallen van de C.R. Wai boerhoeve zijn ook allemaal anders. Een ervan is een gewone grupstal, waarin de koebeesten vast aan de paal staan, maar waarin de me chanisering vooral het melken be treft. De melkmachine is daar - even als trouwens in de vier loopstallen gecombineerd met een melkleiding, rechtstreeks van de tepels naar de bussen. Dat laatste is eigenlijk nog maar half werk. De bussen zullen vervan gen worden door een tank, waaruit de tankauto van de melkfabriek de inhoud kan opzuigen. Dan zullen er tussen koe en fabriek geen emmers en geen mensenhand meer aan te pas komen. Dat zo'n mechanisatie heel wat technische kopzorg geeft, werd gedemonstreerd door het nog niet functioneren van de bij de grupstal gebouwde silo's, waardoor er van de automatische voedering daar nog niet veel terecht kwam en door het hape ren van de mestafvoer door schuif- stangen in de grup, zoals de goot heet waarin zich de laatste fase van de spijsvertering van het rundvee ol- trekt. Een koe blijft gelukkig een koe en daarmee heeft men zelfs op de C.R. Waiboerhoeve 'rekening te hou den. Het foefje van de open loop stallen, waarin het vee beschutting vindt, bestaat eruit dat de dieren vrij kunnen rondwandelen en kun nen gaan eten wanneer ze willen. Dat kan gebeuren door middel van hooiberg, waarin het hooi steeds kan nazakken. Maar dan moeten die koei en een eindje de buitenlucht in en die beesten hebben niets tegen kou, maar alles tegen vocht. Het is dan ook gebleken dat ze bij r.at weer maar liever niet aten. waar door de melkproduktie verminderde, dat is, de melkgarantie ten spijt, nu ook weer niet de bedoeling. Met een andere eigenschap van de koe heeft men wel rekening ge houden. Een koe raapt namelijk nooit iets op dat ze heeft laten vallen. Om het morsen met hooi en kuil- voer te voorkomen heeft men voor de sleuf silo een verstelbare schrik- buis aangebracht, welke de koe dwingt op die hoogte het voer weg te vreten is Van bepaalde eenzijdige voorkeu ren voor hetzij ingekuild gras, het zij hooi is nog niets gebleken. Even min kwam de verwachting uit dat sommige dieren niet aan hun t-rek zouden komen omdat ze zich voor de voerplaatsen laten wegdringen. (Van onze R'dam correspondent) Over anderhalf jaar zal de eerste vlam branden boven Europoort. In dc eerste uitbreiding van Rotter- dams-havencomplex-aan-zee, gaat de Gulf binnenkort beginnen met I de bouw van zjjn tweede olieraffi- ontbeeriyk zijn, moeten nog arrive- „aderij in Europa, die in de twee- ren en veel kinderziekten in het zui- de heIft van 1963 gereed moet rijn. ver technische gedeelte moeten nog Capaciteit voorlopig anderhalf mil- worden overwonnen. j joen ton per jaar. Van de 200 hec taren, die de Gulp heeft gereser- Vandaar dat de voorzitter van het proefstation, ir. H. T. Tjallema, wel vijf of zes Jaar nodig denkt te heb ben voor hy met cijfers op tafel kan komen. Voorlopig zal de C.R. Waiboerhoeve heus niet erg econo misch produceren. Al was het maar omdat bijv. met een melkleiding een bedrag van f. 15.000 is gemoeid en met zo'n Amerikaanse „harvestore' de stalen torensilo waarin 400 kubieke meter gedroogd gras lucht dicht wordt bewaard en via een vijzel naar de voerbak gestuwd 30.000 Ook die blikvanger werkte nog niet helemaal zoals het moest. Er kwam veerd tussen Europoort en Brielse Meer. zullen er dan 50 worden be bouwd. De vlam zal branden boven de vierde raffinaderij, die zich dan in Rotterdam zal hebben gevestigd, naast Shell en Calt-ex op Pernis en de Esso in het Botlekgebied. Gulf oil, die in Nederland tot „de kleine mer ken' behoort, is in Amerika, waar het in Pittsburgh zijn hoofdkan toor heeft, een van de grootste olie maatschappijen. Het heeft even ge duurd voor Gulf tot vestiging in Europoort besloot. Er waren andere zelfs een aggregaat van defensie aan aanbiedingen. maar uiteindelijk te pas om de zaak draaiende te hou- heeft Europoort het gewonnen door den, want het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf leverde nog niet de goe de stroom. Dat zijn echter kleinighe den die wel zullen worden opgelost. De grote vraag is of op den duur, gezien de investeringen, een werke lijk economischer beheer van de vee houderij mogelijk wordt. Want daar zijn tenslotte al die inspanningen op gericht. Besprekingen van mr. Luns te Bonn Ontwerp-advies N. - Guinearaad De buitengewone vergadering van de Nieuw-Guinea Raad heeft in een ontwerp-advies zijn inzichten ken baar gemaakt over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht van de be volking van Ned. Nieuw-Guinea ware te effectueren en de vraag over de wenselijkheid om daarvoor een ter mijn vast te stellen. In dit ontwerp advies, dat vanavond in de raad zal worden besproken en dat dus moge lijk gewijzigd kan worden, haakt de raad aan de dekolonisatie-resolutie van de VN aan. (Daarin wordt gezegd dat alle vol keren het recht hebben op zelfbe schikking en door dat recht vrij zijn hun politieke status te bepalen en ook vrij zijn hun economische, socia le en culturele ontwikkeling na te streven). In het ontwerp-advies wordt o.m. opgemerkt: „Internationaal bezien lijkt het onverschillig in welke han den het beheer van West-Papoea ligt tot de uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht mits een uitspraak in vrijheid aan de bevolking wordt gegarandeerd. Toch zijn er bepaalde overwegingen die bezwaren opleve ren tegen bepaalde beheersvormen: a) een beheer door Indonesië wordt afgewezen omdat Indonesië in het conflict om Nieuw-Guinea partij is die eisen stelt en dus niet neutraal is. Aldus zal Indonesië het Papoea volk niet in de gelegenheid stellen het zelfbeschikkingsrecht in vrijheid uit te oefenen: b) in de praktijk be tekent elke vorm van beheer die_ in de bestuursvoering verandering brengt, onvermijdelijk vertraging in het huidige ontwikkelingstempo: c) hoewel daaraan om binnenlandse re denen geen behoefte wordt gevoeld, zou toch het verlangen naar inter nationale verankering van het zelf beschikkingsrecht kunnen leiden tot een bepaalde vorm van internationa lisatie van het beheer over West-Pa poea. Bovengenoemde desiderata vormen een zo uitgebreid programma dat een verantwoorde taxatie van de daar mee gemoeide tijd nog niet kan wor den gegeven. De Nieuw-Guinea raad is echter van oordeel dat 1970 de uiterste ter mijn is waarbij het zelfbeschikkings recht van de bevolking van West-Pa poea kan worden uitgeoefend. Het tijdstip van uitoefening van het recht en de technische vraag stukken die daarmee samenhangen behoren elke twee jaar door de raad opnieuw in beschouwing te worden genomen. In deze bestaat daartegen generlei bezwaar, maar vooral ook om rede nen genoemd onder b) wordt in dat geva1 aan een beheer door Neder land de vocr'teur gegeven boven een andere mogendheid of een recht streeks VN-beheer. d) in elk geval acht de raad het van het grootste belang, zoals reeds in de motie van 2 januari jl. is uit gedrukt. dat de VN een commissie naar West-Papoea zenden in het ka der van de versnelde dekolonisatie, om rechtstreeks kennis te nemen van Minister Luns heeft gistermiddag nog het meeste aanwezig een gesprek gehad met zijn West- duitse ambtgenoot, dr. Schrqder, wie hij kort na zijn aankomst voor een bezoek van één dag aan Bonn een beleefdheidsbezoek bracht. Diplomatieke kringen in de Westduitse hoofdstad verklaarden ervan overtuigd te zijn, dat mr. Luns gedurende zijn kort verblijf géén contact zal hebben met In- van de redenen was dat het program ma al overladen was. Intussen werd ons bü een bezoek aan de C. R. Waiboerhoeve wel dui- delijk, dat het proefstation voor de donesische diplomaten. Eén akker- en weidebouw nog slechts aan het begin van zijn werkzaamheid staat. Veel apparaten, die voor een juiste beoordeling der resultaten on- De Nederlandse ambassadeur in Bonn, jhr. mr. H. F. L. K. van Vre- denburch, organiseerde gisteravond een diner, waarop mr. Luns van ge dachten wisselde met 15 vooraan staande Westduitse politici en indus triëlen, onder wie de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, en de algemeen directeur van Krupp in Essen. Berthold Beitz. Minister Luns. die vergezeld wordt door mr. A. R. Tammenoms Bakker, het hcofd van de directie voor NAVO- en WEU-zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, is vandaag voor een bezoek van twee dagen naar West-Berlijn vertrokken. Cuba en de OAS Demonstratie voor Ned. ambassade te Tokio Ind. studenten gooien ruiten in Tweehonderd Indonesische studenten hebben vandaag voor de Nederlandse ambassade in Tokio gedemonstreerd. Zij gooi den met stenen enkele ruiten van De 0rganisatie ïan Amerikaanse het ambassadegebouw in. Een Staten heeft gisteren besloten Cuba van haar beraadslagingen uit te slui ten. De raad van de OAS. die in Washington vergaderde, nam dit be sluit door de desbestreffende resolu tie van de onlangs te Punta del Este gehouden conferentie te bekrachti gen. Van de 21 delegaties, waarbij Cuba nog is meegeteld, stemden er inder tijd veertien voor uitsluiting van Cu ba. Drie landen, Argentinië, Eqqador en Bolivië, die zich bij de stemming op de vorige bijeenkomst in Punta del Este afzijdig hadden gehouden toen het ging om sancties tegen Cu ba, hebben zich thans uitgesproken voor uitsluiting van Cuba van het lidmaatschap van de organisatie. De afgevaardigde van Argentinië ver demonstrant is wegens gebruik van geweld tegen een politieman gearresteerd. Vier anderen kre gen toestemming aan de ambas sade de tekst te overhandigen van een resolutie. Daarin werd het gebruik van KLM-Iijnvlieg- luigen voor het vervoer van sol daten naar Nieuw-Guinea ver oordeeld. De Nederlandse ambassadeur in Tokio, de heer De Voogd, heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken bezocht. Het hoofd van de af- I klaarde, dat zijn land zich richt'naar deling Europese en Afrikaanse Za- de beslissing van de meerderheid en ken de heer Hogen, zei dat de am bassadeur protesteerde tegen het ver nielen van ruiten en het neerhalen de normen en principes van het lm ter-Amerikaanse stelsel respecteert. De afgevaardigden van Mexico. van de Nederlandse vlag waarbij de Brazilië en Chili handhaafden ech- politie onvoldoende controle uit- 1 ter hun standpunt, dat de uitsluiting oefende. De heer Hogen zei dat het van Cuba in strijd is met het inter- protest na onderzoek beantwoord zal Amerikaanse verdrag tot wederzijdse worden. bijstand. de meest economische ligging, al dus de heer C. D. Read, de vice- president van Gulfoil, gisteren in Rotterdam. Hij voegde daaraan toe, dat hij als Amerikaan bijzonder on der de indruk is gekomen van het enorme werk, dat Rotterdam in kor te tijd aan zee uitvoerde. Het is ook deze voortvarendheid in zakendoen, die tot deze vestiging in Nederland heeft geleid, aldus de heer Read. Het zal de tweede raffinaderij van het concern in Europa worden. De eerste, die precies gelijk wordt aan die in Europoort, is in aanbouw in Denemarken. De bouw van beide raffinaderijen is opgedragen aan een Engelse firma. De gehele inves tering van Gulf zal 90 miljoen gul den bedragen. KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER MET BUISMAN Zoveel mogelijk zal de levering van installaties en de uitvoering van de bouw aan Nederlandse be drijven worden opgedragen. Voor de bouw van de raffinade rij zijn duizend man nodig. In de toekomst zullen, onder Ameri kaanse directie. 200 man op de eer ste raffinaderij in Europoort gaan werken. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Vocaal ensemble en solist. 18.50 Soc. perspec tief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing C.H.U. 20.00 Donder- dagavondmozaiek. gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Pianorecital. 23.30 Jephta, oratorium (gram.) 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte gram. 18.30 Sport- praatje. 18.35 Gespr. brief. 18.40 Licht instrum. trio met zangsol. 19.00 V. d. kinderen. 19.05 Ssstt..!: Lichte gram. en een praatje. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Oude klavecimbelmuz. (gr.) 20.15 Concertgeb.ork., koor en sol. In de pauze (pl.m. 20.55-21.20 In gesprek met Simon Vestdijk). (8). 22.20 Gitaar spel (gr.) 22.30 Nws met event, mede' delingen. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.45-15.00 Eurovisie: Recht streekse rep. van de wedstr. om het wereldkamp. sklen van vandaag te Chamonix. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. NTS: 20.30 Eurovisie Filmoverz. van de belangrijkste gedeel ten uit de wedstr. van vandaag om het wereldkamp. skiën van vandaag te Chamonix. VARA: 20.45 Fascistisch ge vaar in Frankrijk?, docum. over de dreiging van de O.A.S. 21.10-22.50 Een Poppenhuis (Nora), toneelstuk. VOOR VRIJDAG 16 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Kamermuz. (gr.) 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram muz. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Moderne gram. muz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Amus.- muz. (gr.) 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Lichte muz. en zang sol. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platen- nws. 13.20 Dansork. en zangsoliste. Vóór 14 maart geen kernproeven van Amerika President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie meegedeeld, dat de VS geen kernproeven in de atmosfeer vanaf het eiland Christ mas zullen nemen voor de opening van het nieuw ontwapeningsoverleg in Genève op 14 maart. Hij ver klaarde zich bereid aan deze confe rentie deel te nemen, als zou blij ken dat men vorderingen maakt in de richting van een verantwoorde en doeltreffende ontwapeningsover eenkomst onder waarborgen van een doeltreffende inspectie. DONDERDAG De Hoeksteen (Levendaal 1)Con tactavond Cie voor Huish. Voorlich ting 8 uur n.m. Gulden Vlies: 'Modeshow fa. Gerzon „Uw baby en U"._ 2.30 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. In den vergulden Turk: Jaarverg R.-K Middenstandsbond. 8 uur n.m Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Ledenverg. Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Spr .dr. W. Vervoort over Noorwegen. 8 uur n m. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel „Boeing-Boeing". 8 uur n.m. •Stadsgehoorzaal (grote zaal): Toon- kunstkoor zingt „Die Schöpfung". 8 uur n.m. Oegstgeest (W. de Zwijger- kerk) Evangelisatie o.l.v. ds. K. Cor- .poraal van Scheveningen. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht (grote zaal): Feestavond CJV „Jong Lelden". 8 uur n.m. De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Spr. Giles Best „The English Bar". 8 uur njn. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Roomburgerlaan 83: K. en O.-cursus fotograferen. 8 uur njn. BINNENLAND De president van de Franse repu bliek heeft de heer J. Dura Dzn be noemd tot officier ln het Legioen van Eer. De heer Dura heeft als directeur (thans commissaris) van N.V. Dura's Aannemings-Maatschappij te Rotter dam destijds het Initiatief genomen om het Franse bouwsysteem Coignet in Nederland te introduceren. In Krimpen aan de IJssel is gis termiddag een vierjarig meisje bij een verkeersongeval om het leven ge komen. Het was Cornelia de Pee, die op dat ogenblik zo onvoorzichtig de weg overstak, dat een passerende auto mobilist geen kans meer zag het kind te ontwijken. Het kind overleed ter plaatse. De 28-Jarige M. Nijboer uit Bees- terzwaag is gisteravond op ds Folge- renlaan bij Drachten met zijn slippen de personenauto tegen een boom ge reden. Met veel moeite werd de heer Nijboer uit het wrak bevrijd. Op weg naar het ziekenhuis is hij echter aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. Prov. Staten van Zuid-Holland hebben gisteren besloten een weten schappelijk fonds ln te stellen. Voor 1962 is een bedrag van f 50.000 in dit fonds gestort. Uit het fonds zullen gelden ter beschikking worden gesteld voor het verrichten van belangwekken de onderzoekingen en voor het tot stand brengen van publikaties over onderwerpen, die betrekking hebben op de provincie Zuid-Holland of op delen daarvan. Werkgevers en werknemers in het confectiebedrijf zijn gisteren opnieuw aan de conferentietafel gaan zitten om zich te beraden over de Inhoud van een nieuwe C.A.O. De werknemersver tegenwoordigers hadden vorige week de besprekingen verlaten, toen van werk geverszijde zozeer bezwaar werd ge maakt 'tegen de berekening van de produktlvlteitsstijglng door de werk- nemersvertegenwoord.gers, dat de op zet van de <,AO-plar.nen niet eens be sproken kon worden. Er is echter toch nog een basis voor verder overleg ge vonden. Bil de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet. dat voorziet in verlaging van de tabaksaccijns. Deze verlaging houdt verband met de ver- Bij de bouw van een pand voor Vroom en Dreesmann aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is de 29-Jari- ge bouwkundig opzichter A. J. van den Bosch uit Dongen (N.-Br.) door een ongeval om het leven gekomen. De heer Van den Bosch wilde een lasser helpen bij het verplaatsen van een las- wagen. Vermoedelijk door een fout in de elektrische installatie kwam de wagen onder stroom te staan. De op zichter werd op slag gedood. De lasser kreeg een hevige schok, doch bleef verder ongedeerd. BUITENLAND De regering van de Ierse Repu bliek heeft in beginsel besloten tot In voering van het tiendelige muntstel sel. zo heeft de Ierse minister van Fi nancien, J. Ryan, gisteravond in het Ierse Lagerhuis meegedeeld. De rege ring is bezig met de vorming van een commissie die advies zal geVen over het tijdstip en de wijze waarop de overschakeling zal geschieden. In de commissie zullen vertegenwoordigers van de centrale bank en de regering zitting hebben. Volgens Amerikaanse deskundigen geeft de Sowjet-Unle jaarlijks een be drag ter waarde van 120 miljoen dollar uit voor het storen van de uitzendin gen van de „Stem van Amerika" naar Oost-Europa. Dit is meer dan wat de V.S. zelf voor hun uitzendingen beste den. In Noord-Beleren hoopt men bin nenkort met „draadloze honden" op jacht te kunnen gaan. Een vereniging van hondenllefhebbers ln Baunach bij Bamberg wil namelijk proeven nemen met draadloze dressuur waartoe de be trokken hond met een radio-ontvanger plus antenne wordt uitgerust zodat het dier ook op een afstand van honder den meters bevelen van de baas kan ontvangen. Wanneer de hond rich te ver van de baas zou gaan verwijderen kan hij door middel van korte stroom stoten teruggehaald worden. India heeft besloten voor 2 mil joen dollar deel te nemen in de obli gatielening van 200 miljoen dollar, die de V.N. uitgeven om aan hun finan ciële moeilijkheden het hoofd te bie den. van een Pools toeristenschip, dat Ko penhagen aandeed, gestapt en hebben om politiek asiel verzocht. Het schip moest wegens de storm de haven van Kopenhagen binnenlopen. Het was op thuisreis van een trip. waarbij het ver scheidene landen, w.o. Groot-Brittan - nië, heeft bezocht. Het is later zon der de elf passagiers vertrokken. Het Zuidkoreaanse revolutionaire hof heeft gisteren veertien socialisten wegens „tegen de staat gerichte ac tiviteit" tot gevangenisstraffen varië rend van drie tot vijftien Jaar veroor deeld. De betrokkenen hadden zich onder het bewind van dr. Tsjang, dat in mei j .1. door militairen omver werd geworpen, verzet tegen een anti-com munistisch wetsvoorstel en ook op andere wijze de Noordkoreaanse com munisten in de kaart gespeeld, aldus de tenlastelegging. Na de berichten over beweerde vervalsing van het „Zelfportret van Rembrandt", dat vorig najaar door de regering van Württemberg-Baden voor ongeveer drieëneenhalf miljoen gulden werd aangekocht en ln het Staats- museum in Stuttgart hangt, is het aantal bezoekers van het museum ver dubbeld. Zeven personen zijn de afgelopen twee dagen ln België omgekomen als gevolg van verkeersongevallen op glad de wegen. De politie in Salisbury (Rhodesië) heeft gisteren wederom traangasgra naten gebruikt tegen een demonstratie van Afrikaanse kinderen bij een school ln de inheemse wijk Highfleld. De kin deren protesteerden tegen de toewij zing van plaatsen in de school, die niet voldoende ruimte heeft voor de kinde ren van de wijk. Enige ruiten van de school werden ingegooid en een politie auto werd licht beschadigd. Onder een oude Byzantijnse sy nagoge bij Tiberias aan het meer van Galllea in Israël is een mozaïekvloer uit de vierde eeuw ontdekt waarop de tekens van de dierenriem zijn uitge beeld. Men meent dat het de vloer van een oud Joods bedehuls is geweest waarbovenop later het Byzantijnse gebouw werd opgetrokken. Volgens des kundigen is het ontwerp van deze vloer revolutionair voor een synagoge en een bewijs van sterke Hellenistische in vloed op de Joodse gemeenschap van die tijd. Op een vraag of de reservisten, die vorig Jaar met het oog op de Ber- lijnse crisis in actieve dienst zijn opge- roepen, naar huis zullen worden ge ZATERDAG 17 FEBRUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „De Vader'. 20.15 uur. ZONDAG 18 FEBRUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- dle met „De Kersentuin". 20.15 uur. MAANDAG 19 FEBRUARI Kon. Schouwburg. Rott. Toneel met „Boeing boeing". 20.15 uur. DINSDAG 20 FEBRUARI WOENSDAG 21 FEBRUARI Kurzaal. Residentie Operakoor met „Macbeth". 20 uur. DONDERDAG 22 FEBRUARI Kon. Schouwburg. „Centrum" met „Voor het laatst Lady Barker". 20.15 uur. Jubileum Cruys Voorbergh. TENTOONSTELLINGEN Gemeente Museum. Die Haghe, dorp der dorpen. BIOSCOPEN Apollo. Uit angst voor de schande. 14 Jaar. Dag. 12.15, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Asta. Douce Violence. 18 Jr. Dag. 2.30 7. 9.15 uur; zondag: 1.30, 4, 7, 9.15 uur. B(jou. Het huwelijk van Mississippi. 18 Jaar. Dag. 2. 7.15. 9.30; zond.: 2, 4.15. 7.15 en 9.30 uur. Camera, 's Nachts kan van alles ge beuren. A.l. Dag. 2.30. 7. 9.15 uur; zond.: 2, 4.30, 7, 9.15 uur. City. Dynamite Jack. 14 Jaar. Dag. 2.30, 6.45, 9.15 uur. Zat. en zond.: 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Corso. De schaduw. 18 Jaar. Dag. 2.15 en 8.15 uur. Zat. 2.15, 6.45, 9.15 uur; zond.: 2, 4.30, 6.45 en 9.'l5 uur. Flora. Terugtocht der helden. 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30 7, 9.15 uur. Hollywood. De 3 musketiers. 14 jaar. Dag, 2.30, 7, 9.15 uur. Zat. en zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kriterion. Vrijgezellenflat. A.l. Dag. 2.15, 7, 9.15 uur; zat. en zond. 1.45, 4. 7. 9.15 uur. Metropole Tuschinskl. Diamanten bij het ontbijt. 18 Jaar. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Zond. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Musica. De saint in actie. 14 Jaar. Dag. 2.15-8 uur. Zat. 8. Zond. 3, 7, 9.30 uur. Odeon. De kanonnen van Navarone. 14 Jaar. Dag. 2 en 8 uur. Olympla. Operatie Petti-coat. 14 Jaar. Dag. 2 en 8 uur. Zond. 2, 5, 8 uur. Passage. Slachtoffers van hun drif ten. 18 Jr. Dag. 2.30, 6.45, 9.15 uur. Zond. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur. Capitol. Rocco en zijn broers. 18 jaar. Dag. 2 en 8 uur. Zat. 2, 6.30, 9.15 u. Zond. 4, 6.30, 9.15 uur. Rembrandt. Rocco en zijn broers. 18 Jaar. Dag. 8. zat. 6.45, 9.15 uur. Zond. 4, 6.45, 9.15 uur. Rex. 'Een nacht van liefde. 18 Jaar. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 uur. Zond. vanaf 1.30 uur. Roxy. De zondares van Assyrlë. 14 Jr. Dag. 2.30. 7, 9.15 uur. Zat. en zond. 2.30, 4,30. 7. 9 15 uur. Seinpost. Too hot to handle. 18 Jr. Dag. 2.15, 8.15. Zond. 2.15, 5, 8.15 u. Studio. Wie bent u. dr. Sorge? 18 Jr. Dag. 2, 4. 7 en 9.15 uur. Thalia. Interpol's strijd tegen verdo vende middelen. 18 Jaar. Dag. 2.30, 7 9.15 uur. Zond. 7, 9.15 uur. De Uitkijk. Dit is mijn leven. A.l. Dag. 2. 7. 9.15 uur; zond. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. West-End. Liefde ls mijn beroep. 18 jaar. Dag. 2.15, 8.15 uur. Zat. 2.15. 6.45, 9.15 uur. Zond. 1.30, 3.45, 6.45 en 9.15 uur. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel „Boeing-Boeing". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Feest avond 60-Jarige bestaan „Werkmans Wilskracht". 8.15 uur n.m. St.-AntonlusclubhuisToneelavond Selskip „Fryslan". 8 uur nam. ZATERDAG Doelenkazerne: Jaarvergadering afd. Zuid-Holland Noord Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers. 3 uur nam. Zulderkerk: Youth for Christ-rally m.m.v. „Ex Animo". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur nam. Luxor-theater: Bijz. Kerkwerk Ned. Herv. Gemeente. Spr. M. Welma. 10.30 uur voorm. Oude Vest 45: Plaatselijke Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg. Spr. W. A. M. Peters „De wereld waar- In wij leven". 10.45 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Tenminste zeven personen, o.w. vier scholleren met hun onderwijzer, zijn gisteren op de berg La Berneuse. veriHKiiiK iwuuu in West-Zwitserland, door een lawine hoging \an het invoerrecht op ruwe. getroffen en worden vermist. Een red- zonden, antwoordde president Kennedy tabak als gevolg van de eerste aanpas- dlngsploeg is op zoek naar de vermis- gisteren op zijn persconferentie: „De hetgeen in dit opzient onder hit Pa- slng aan het gemeenschappelijk doua- ten, die volgens de politie allen Zwit- i crisis duurt voort en we hebben de poea-volk leeft". I netlrlef Tan de E.E.G. 1 «era z(Jn. reservisten nog steeds nodig". MAANDAG Schouwburg: Toneelgroep „Theater" „Voor de grote muur'Y en „De Brui loft". 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad. Behande ling wegenplan. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Lenteshow damesweekblad Libelle. 2.30, 7 en 9.15 uur nam. DINSDAG Doelenkazerne: De Clingendaelers spelen „Met dertien aan tafel". 8 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Theater" „Voor de grote muur en „De Brui loft". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Veertig Jaar N.C.R.(els)V. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)Filmstudie kring K. en O. „Tekenfilms". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Evangelisatleb(j- eenkomst o.l.v. ds. K. C. van Oossanen. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De oude kerk ln het nieuwe Rusland" door prof. dr. P. Hendrlx. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. H. H. Frese „Hoe kinderen het Museum zien". 8 uur nam. WIJkgebouw 't Boshuis (Hoflaan): Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond Leiden-Zuidwest. Spr. W. M. van An- del over de gevaren van de grote stad. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling werken van Theo Blom en Wilfred Voet. Werk dagen 8.30-12.30 en 2-5.30 uur (zater dags en zondags gesloten) (tot 24 fe bruari). Lakenhal: Tentoonstelling Ap Sok Werkd. 10-4 uur, zon- en feestdagen 1-4 uur (tot 5 maart) Lakenhal: Tentoonstelling „De 50 best verzorgde boeken van 1960". Werk dagen 10-4 uur: zondag 1-4 uur (tot 5 maart). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten- toonstelllnR ..Nederlandse opgravingen in Egypte" (tot 18 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur. zondag 1-4 uur BIOSCOPEN Luor: „WIen? Wie es welnt und lacht". (Das Riesenrad). 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Analyse van een moord". 18 Jr. Dag. 2 en 7.30 uur; zond. 2. 5 en 8 uur. Studio: „II Grido" (De kreet). 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnen van Navarone". 14 Jr. Dag. 2 en 7.30 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Lido: „Ursus" (De wreker der slaven). 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „De Cobra Afgod" (voorl.). 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Duistere driften". Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag, zat., ma., di„ wo. en do. 7.30 uur; zondag 2.30 en 7.30 uur „Ben Hur". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken te Leiden. Geopend voor spoedeisende gevallen: de Doeza Apotheek. Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven Apotheek. Ha ven 18. tel. 20085. Advertentie OOK DE APOTHEKEN TE LEIDEN gaan des ZATERDAGS met een beperkte bezetting werken. In spoedgevallen staan wij voor U klaar Biedt Uw recepten en herha lingen tijdig aan doch zo m4.n ge lijk op zaterdag. DE LEIDSE APOTHEKERS BH geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 13.45 Vrouwenvraagbaak. 14.00 Zanj recital. 14.50 Gram.muz. 15.00 Schoo radio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Plan- recital. 17.00 V. d Jeugd. 17.15 Kindë koor. 17.45 Beursber. 17.45 Gram.mu 17.50 Gram muz. voor de teenagers. KRO: 18.20 Der 't de dyk it lèn on klammet, klankb. over Hindelopj 18.50 Regeringsuitz.: De eisen van na: derne bejaardenzorg I, door mr. J. P. J. Goedmakers, van het Minster van maatsch. werk. 19.00 Nws. 19. Act. 19.25 Boekbespr. voor de 19.30 Pol. lezing WD. 19.40 C platen-verzoekprogr. v. d. milit. 20: V. d. Jeugd. 20.50 Lichte gram. 21: Gevar. muz. 22.20 22.30 Nws. 22 Mijn Vader - Onze Vader - II, lezlc 22.50 Amateursork. 23.15 Filharm. or van Israel (gram.). 23.55-24.00 Nws Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgy® 7.20 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.18 Lich gram. (Om 8.35 Van de voorpagin praatje). 9.00 Ochtendgymnst. voor vrouw. 9.10 Moderne muz. v. plano orkest (gr.) 9.40 Schoolradio. VPRc 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10,! Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor i hulsvr. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Vlo en piano. 11.45 Orgelspel. AVRO: 12; Klarinet met ritm. begeleiding. 12: Regeringsuitz.: Uitzending voor de la- bouw. 12.30 Meded. ten beh. van lan: en tulnb. 12.33 Sport en prognose. 12J Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 1 gram. 13.25 Beursber. 13.30 Zing zo der zorgen. 14.00 Kerkorgelconc. 14 Dichters Omnibus: voordr. van gedlc! ten. met besprek. 14.40 Kinderkoor Jeugdensemble. 15.00 Hou je aan woord. lit. woordensp. VARA: 16. Filmmuz. (gr.) 16.30 V. d. zieken. 17.! V. d. teenagers. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Rlngstekei nws uit Vlaanderen. 18.20 Licht et met zangsolist. 18.50 De puntjes O) i„ praatje. 19.00 V. d. kinderen. 1 Instrum. trio met zangsol.: jazzmu VPRO: 19.30 De stad nu. lezing. 19 Gram. 19.50 Drempels van het gela lezing. 20.00 Nws. 20.05 De afloop v; het koloniale tijdperk, lezing. 20.20 I reconstructie, stemmensp. VARA: 21: Don Carlos, opera. (Zesde t/m achti tafereel). 22.20 Bultenl. weekovei 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Het kind I ons huwelijk, gesprek. VARA: 23.00 ciallstisc'.i nws in Esperanto. 23.10 Ve gelijkenderwijs, muz. gesprek. 23.5; 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMj DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) Frledrich von Flotow (le bedr., bedr.. „Martha" (2e bedrijf en 4e bedi Romantisch-Komische opera in vier l drijven op tekst van Wilhelm Frli drich. Uitvoerenden: Erna Berger, s praan als Lady Harriet Durham, he dame van de koningin; Else Teget hoff, mezzo-sopraan als Nancy, na vertrouwelinge; Eugen Fuchs, bas 1 Lord Tristan Mlckleford, haar nee Peter Anders, tenor, als Lyonel; Jos Greindl, bas, als Plumkett, een rljl pachter, Franz Sauer, bas als Recht van Richmond. Koor van de Berlijn Staatsopera. Staatskapelle Berlin. Dir gent: Johannes Schüller. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Jorn. en weeroverz. KR( 20.20 Woord en beeld. NTS: 20.30 Eur visie: Filmoverz. van de belangrijks gedeelten uit de wedstr. van vandai om het wereldkamp. skiën te Ch monix. KRO: 20.45 Brandpunt, ee maandelijkse TV-kron. 21.25 Rhytm; in Bildern. gevar. progr. (Prod, van Sender Freies Berlin). 22.05-22.1 Avondcollege Nederlands. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 1 12.00 Schoolradio. 13.00 Lezing. 13: Vragenbeantw. 13.45 Meded. 13,! Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepui ten uit de progr.'s van de afgel. wee 15.00 Schoolradio. 16.00 Gevar. mu 16.30 Klankb. 17.00 Orkestconc. 18 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nu 19.15 In the South-East. reg. prog 20.00 Kamermuz. 20.30 Arbeiderskrc 21.00 Ork., zang en piano. (Om 21.4 21.58 Lezing). 22.30 Gevar. progr. 23! Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pa- lem.overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.0 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programn 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag 12.31 Amusjnuz. 13.31 Gevar. proj 14.31 Licht progr. 14,45 V. d. kleute 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Hoorsp. 16i Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dak dagb. 17.31 Uitsl. van races. 17.34 Lie! te gram. voor de jeugd. 18.31 Gevi muz. en ber. 19.33 Sport. 19.45 Hoor- 20.00 Nws. en journ. 20.31 Hoorsp. 21! Gevar. muz. 21.31 Discussie. 22.15 G var. muz. 23.30 Nws. en sport. 23 Ouderw. dansmuz. 0.31 Orgelreclti 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13. Symf.-ork. en sol. 16.00 Volksmuz. 17 Moderne dansmuz. 19.00 Nws. 19.30 E SchöDfung, oratorium. 21.45 Nws. 22 Gram.muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Ni 0.10 Gram.muz. 1.00 Weerber. en var. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 14 Gram. 14.10 Kamermuz. 15.00 Festin v. mod. muz. te Darmstadt: Kame muz. 18.30 Nwe gram.platen. 19.00 N( 20.00 Philémon et Baucis, kom. opei 21.20 Le médecin malgré lui, kom. ow ra. 23.10 Kamermuz. 23.53-24.00 N' Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte gra: 12.30 Weerber. 12.35 Beroepsbelangi v. d. landbouwers. 12.45 Kamermt 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Amui muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 VioolrK tal. 16.00 Beursber. 16.06 Lichte mt (gr.) 17.00 Nws. 17.15 Lichte gram.] 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse lied ren. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkrc 19.00 Nws en toneelkron. 19.40 Fife muz. (gr.) 20.00 Werken van Belgisc! componisten. In de pauze: De zen kunsten. 21.50 Liederen. 22.00 Ni 22.15 Jazzmuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.03 Chansons. 13.00 N' 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15r Lichte muz. van Belgische componl ten. 17.00 Nws. 18 38 Klass. muz. 19. Gram.muz. 19.30 Nws. 20.00 Toneelst 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). t •d d a 5\ a S e Amsterdam hagelbui nw 4 -1 Den Helder onoewolkt n 4 2 3 Ypenburg hagelbui nnw 5 2 3 Vllsstngen licht bew. nnw 5 1 5 Eelde licht bew w 2 -3 1 De Bilt sneeuwbui wnw 2 -1 J Twenthe mist w.stii -4 0 Eindhoven zwaar bew nw 3 -2 i Z.--Limburg zwaar bew. vvnw 4 -2 1 Helsinki onbewolkt nnw 6 -14 Stockholm onbewolkt nnw 4 -11 0 Oslo half bew. nw 2 -110 KopenhageD onbewolkt n 10 -3 0 Aberdeen regen nnw 8 -1 1 Londen half bew. wzw 1 -2 Brussel sneeuwbui wnw 3 -1 f Luxemburg licht bew. wnw 2 -5 0 Parijs licht bew. nw 6 1 Bordeaux onbewolkt nw 4 -1 9 Grenoble sneeuw nw 4 -1 Nice onbewolkt no 2 3 9 Berlijn zwaar bew. n 7 -3 f Frankfort hr,lf bew. wnw 4 -4 0 München sneeuw nw 6 -5 1 Züricb sneeuwbui n 1 -6 1 Genève licht bew. nno 2 -3 9 Locarno zwaar bew. wzw 2 -1 9 WeneD zwaar bew nw 11 -3 9 Innsoruck sneeuw w 10 -5 2 Athene zwaar bew wnw 6 10 9 Rome onbewolkt ono 3 -2 f AJacclo weerlicht n 8 2 9 Madrid onbewolkt n ■j 0 Lissabon onbewolkt nno 5 6 9

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2