Geheim overleg met FLN maakt goede vorderingen „Holland" wint zeerace naar een Griek-in-nood Dr. Van Hoi jen gaf Dean Rusk uitvoerig expose flmtoua [5] 2 DODEN Regering niet onder druk of dreiging „Lichten op vliegveld werden gedoofd toen toestel wilde landen" OAS zaait grote paniek in Or an met serie van 44 bomaanslagen Zeven slepers in felle strijd NOG DEZE WEEK EEN AKKOORD ONBEWAAKTE OVERWEGEN: MILJOEN AAN JUWELEN IN CANNES GESTOLEN Het prikkeldraad kan niet op aan de Berlijnse grens WEERBERICHT Nederlanders bergen ook de brandende Brit WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSEN IN MOSKOU Keizerin Menen van Ethiopië overleden WEER UITSTEL RUIMTEVLUCHT (9uc/ teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 No. 30580 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden (iiro no 57055 Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie: 21507 Bij het geheime overleg tussen Franse en Algerijnse vertegenwoordigers, dat „ergens" bij de Zwitserse grens wordt gevoerd, zijn goede vorderingen geboekt, zo is gisteren in Franse regerings kringen vernomen. Beide partijen hebben daarom besloten hun besprekingen voort te zetten, teneinde te pogen het nog deze week eens te worden over de nog niet opgeloste vraagstukken. In Frankrijk neemt elke dag de hoop wat toe, dat het mogelijk zal zijn binnen de komende twee of drie weken een staken van het vuren in Algerije bekend te maken. Met een serie van niet minder dan 44 aanslagen met kneed- bommen veroorzaakte het Geheime Leger gisteren in de ochtend uren in Oran grote paniek. In Parijs beschouwde men gisteren deze hernieuwde uitbarsting van geweld in Oran als een'uiting van de vrees van de OAS, dat er thans een daadwerkelijk xedesgevaar" bestaat. het geheime overleg schijnen e Fransen en Algerijnen het over én punt nog niet eens te zijn: het echt van elke in Algerije geboren :uropeaan tot automatische verwer ing van het Algerijnse staatsbur- erschap. De Algerijnen verlangen elf uit te mogen maken, welke Fran- ien straks de Algerünse nationali- eit waardig zijn. De Franse rege- tog eist daarentegen, dat elke vorm an discriminatie in dit verband ach- erwege zullen worden gelaten. Officieel is het Franse argument, at de regering in Parijs op een ermijn van vele jaren bezwaarlijk ttelijke miljarden voor economische eun aan Algerije kan uittrekken, ndien haar eigen onderdanen van die jjstand zouden worden uitgesloten, mdat men hen in hun geboorteland iet meer zou dulden. Angst Achter deze controverse verschuilt ich bij de Franse regering vooral el de angst straks met vele tien- uizenden Fransen te zullen worden pgescheept, die als ongewenste reemdeling Algerije zouden moe- en verlaten. Behalve een econo- lisch en sociaal vraagstuk van ver- e draagwijdte zou zo'n massale re- atriëring ook een politiek probleem ormen. Door de komst van een paar londerdduizend „colons' zou de po- tieke weegschaal in Frankrijk nog erder naar uiterst rechts dreigen Onbewaakte spoorwegover- [angen hebben gisteren weer wee mensenlevens geëist: in foorst (G.) en in Raalte (Ov.). Een vrachtauto werd op de Iroekstraat in Voorst gegrepen door ie trein die van Zutphen op weg was taar Apeldoorn. De bestuurder van Ie auto, de 27-jarige H. Hurenkamp u. Klarenbeek, werd daarbij op slag edood. De treinmachinist die de auto zag laderen. heeft getracht door het ge len van signalen de vrachtwagenbe- tuurder te waarschuwen Toen hij merkte, dat de chauffeur niet rea- eerde. heeft hij onmiddellijk de emmen in werking gesteld. De ma- hinist rende naar achteren, toen hij ag dat een aanrijding niet te voor omen was. De trein boorde zich midden in de nachtauto en kwam 50 meter verder ol stilstand Doordat benzine uit lie tank van de auto lekte ontstond "rand, die oversloeg op de trein. Het mur kon echter snel met een schuim- blusser worden bedwongen. De 32-jarige Bredase 'vertegen woordiger J. B. Hulsbergen is gister- oiddag met zijn auto op een onbe waakte overweg in Raalte gegrepen ioor de trein, die om 13.20 uit Raalte 'ertrekt De bestuurder werd op slag edooa. De auto werd enige honder en meters meegesleurd. Het trein- erkeer had een uur vertraging. Over Ie oorzaak van het ongeluk is nog "Iets bekend. De knipperlichtinstal- atie werkte normaal. Het slacht- fler was 32 jaar. Hij was gehuwd en ader van twee kinderen door te slaan en van die zorg wenst De Gaulle voorlopig verschoond te blijven. De FLN is echter al evenmin gebrand op een sterke Europese min derheid, die als een haard van fas cistische besmetting het politieke le ven in Algerije zou blijven vergifti gen. Van de oplossing van dit probleem hangt thans de totstandkoming van het akkoord voornamelijk af. Niette min wordt in Parijs in het algemeen toch niet geloofd, dat de besprekin gen in hun huidige fase nog op deze klip zouden kunnen stranden. Terreur Intussen duurt de terreur in Al gerije voort. Gisteren werden 33 per sonen gedood en 86 gewond bij aan slagen en gevechten. Het dodencijfer is het hoogste sinds 3 januari, toen 38 mensen om het leven kwamen. In Oran kwam het tot bloedige botsingen tussen moslims en veilig heidstroepen, waarbij dertien perso nen, onder wie tien Algerijnen, het leven lieten. Als gevolg van de reeks aanslagen in de mohammedaanse wijk waarvoor de OAS verantwoordelijk Uit de etalage van een juwelier in Cannes zijn gisteravond juwelen ter waarde van anderhalf miljoen nieu we franken (ruim een miljoen gul den) gestolen. De rovers arriveerden in twee auto's. Toen zij met hun buit vertrokken, losten zij salvo's met machinepistolen. Niemand werd ge troffen. De bandieten waren gemaskerd. De overval was de volgende in een lange serie diefstallen van juwelen en schilderijen aan de Rivièra. Men schat de totale waarde van deze kostbaarheden over de afgelopen twee jaar op meer dan tien miljoen nieuwe franken. wordt gesteld, vluchtte de bevolking in paniek naar het Europese stads deel, dat echter door een aanzien lijke macht van militairen en oproer politie was „afgegrendeld". Toen de moslims toch probeerde de Europese wijken binnen te dringen, wierp de politie handgranaten en traangas- bommen. In Parijs werden bij aanslagen drie personen gewond. Door een dijkdoorbraak is de Malthapolder in de Biesbosch ondergelopen. Een van de boer derijen in het water van de Amer. WUÊÊÊÊÊM Oostduitse arbeiders hebben een draadversperring van onge veer twee kilometer aangelegd tegenover de Britse sector van Berlijn, die onder stroom gezet kan worden, aldus de Westber- lijnse politie. De nieuwe versper ring bevindt zich achter de be staande drie evenwijdige met elkaar lopende prikkeldraadver sperringen. Westberlijnse waar nemers zeggen, dat de laatste tijd meer mensen uit Oost-Ber- lijn naar West-Berlijn zijn ge vlucht over het prikkeldraad dan over de betonnen muur tussen Oost- en West-Berlijn. STORMACHTIGE WIND De Bilt verwacht, van heden- tot aorger.avond- Zwaarbewolkt met tijdelijk regen, wer en daar voorafgegaan door ineeuw. Tot stormachtig toenemende tödwestelijke wind. Stijging van tem. "eratniur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 februari ton op: 7.55 uur; onder: 17.54 uur. iaan op: 14.58 uur; onder: 6.11 uur. toogwater te Katwijk te 1.28 en 13.49 'Ur, laagwater te 9.22 en 21.54 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De verbeten concurrentie in de zeesleepvaart heeft zich gisteren weer heel duidelijk gemanifes teerd, toen zeven zeeslepers deel namen aan de jacht op een Grieks schip, dat op ruim 100 mijl ten noorden van IJmuiden in nood verkeerde. In zeven machinekamers werden alle beschikbare paardekrachten ge mobiliseerd om de hoofdprijs te win nen in de zeerace, waarvoor het start schot was gelost door de gezagvoer der van het ruim 7.000 ton metende Griekse vrachtschip „Ayios Dimitros". Gistermorgen riep hij door de ether dringend om hulp. Zijn schip was lek geslagen en het dek vertoonde reeds scheuren. Hij kon nog wat vaart houden, maar hij vreesde het zonder een sleepboot niet te kunnen klaren. Hij liet weten, dat hij de hulp zou aanvaarden van de sleper, die het eerste ter plaatse was. Slechts escorte Zeven zeeslepers gingen op weg, twee "Duitse, één Engelse, twee sleep boten van de Rederij Doeksen op Terschelling, één van Bureau Wijs muller uit IJmuiden en één van L. Smit en Co. Moeizaam ploegden de krachtige scheepjes over de door een felle noorderstorm opgezwiepte ruwe felle noorderstorm opgezweepte zeer ruwe zee. De papieren van de Duitse sleep boot „Atlas" stonden het hoogst ge noteerd. Hij had de kortste afstand af te leggen. Maar de „Holland" van Rederij Doeksen, die de brandende en verlaten Brit „Funtains Abbey" in de steek had gelaten, won de strijd Hij bereikte de Griek ter hoogte van Vlieland. De „Holland" behoefde niet eens vast te maken. Hij kon volstaan met het leveren van een escorte op basis „Lloyd's open form" naar IJmuiden. Omstreeks elf uur gister avond liep de Griek behouden de ha ven binnen. Het schip kreeg toestem ming om koers te zetten naar de Coenhaven in Amsterdam, waar de lading graan, die in feite bestemd is voor Emden. gelost zou worden. Stuurloze fakkel Maar het zeesleepvaartbedrijf ging door. Alle belangstelling werd na dit karweitje gericht op de nog altijd brandende en ronddrijvende Britse vrachtvaarder „Fountains Abbey", die gisteravond op het moment, dat de „Ayios Dimitros" de haven van IJmuiden binnengleed, op 50 mijl ten westen van IJmuiden als een stuur loze fakkel ronddreef. De IJmuidense sleper „Stentor" was toen onderweg om assistentie te verlenen aan zijn collega's „Titan" en „Simson", die met argusogen op de loer lagen. Want zij waren niet alleen. Ook de Duitser „Seefalcke" en de Engelse sleper „Riffleman" stoomden rond de be gerenswaardige buit. Het wachten was op wat beter weer en het minder worden van het vuur. Dan zou de stryd in volle hevigheid losbarsten, welke elke bergingsmaatschappij zou trachten als eerste vast te maken. Of het had moeten zijn, dat de „Foun tains Abbey" alle moed had opgege ven en was gezonken, zoals wel meer met uitgebrande schepen is gebeurd. Overmacht Zover is het echter niet gekomen. Het wrak bleef drijven. De drie IJmuidense slepers maakten gretig gebruik van hun overmacht. In de loop van de nacht sloten zü de „Fountains Abbey" vrywel in, waar door de Duitser en de Brit gedwon gen waren op een afstand te blijven. Vanmorgen vroeg gingen de Neder landers tot actie over. Om tien over zeven slaagden vyf man erin aan boord van het brandende wrak te klauteren. Hoewel het weer nog steeds zeer slecht was, slaagden zü erin de stalen sleepkabels aan boord te trek ken en vast te zetten. De drie sleep boten trokken het schip achterste voren in de richting van IJmuiden. Wanneer alles naar wens zou ver lopen, zou de sleep in de loop van vanmiddag de haven bereiken. „Wij zijn zinkende en verlaten het schip. Wij hebben onmiddellijke as sistentie nodig". Deze noodkreet werd gisteravond door Kiel-radio opgevan gen van het Duitse schip „St. Mag nus", dat 60 mijl van Gdynia voer op weg naar Bornholm. Meteen werden in de buurt varende schepen gewaar schuwd, zodat het Duitse schip „Fuhlsbüttel" de veertien beman ningsleden kon oppikken. Het wrak van de „St.-Magnus" was toen nog drijvende. Spaanse marinevaartuigen zoeken naar zeven opvarenden van een Spaanse treiler, die ter hoogte van de noordkust van Spanje worden ver mist. Het schip de „Nuevo Vivi", kwam in aanvaring met een andere Spaanse treiler. In cle buurt De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst is gisteren het Liberiaanse schip „Zermatt" (3778 brt.) te hulp gesneld, dat op 15 mijl ten oosten van Lagos aan de Afrikaanse west kust is gestrand. De Liberiaan zat dwars op het strand. De „Oostzee" was toch in de buurt na het afleve ren van een sleep in Port Harcourt. Ook een expert van het bergingsbe drijf Van der Tak, is op de „Zermatt" aangekomen. De Rotterdamse sleepboot „Pool- zee", ook van L. Smit en Co's Int. Sleepdienst, kon het gisteren niet al leen af met de 7.106 ton metende Brit „St. Merriël", die ter hoogte van Hoek van Holland in moeilijkheden was geraakt. Het schip lag op beter weer te wachten, toen het twee an- keds verspeelde. Daar de machines niet werkten, riep de kapitein sleep boothulp in. Maar de „Poolzee" kon het karwei alleen niet klaren. Daar voor zat de sleep te dicht onder de kust. „Als er niet spoedig hulp komt, moet ik losgooien", seinde de slepers kapitein. De „Scaldis", die onmiddel lijk uit Vlissingen vertrok, was echter tydig ter plaatse om dit te voorko men. Met vereende krachten werd de Brit naar Hoek van Holland geloodst. (Van onze correspondent te Washington) Onze ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, die door de Nederlandse regering is aangewezen om eventueel met de Indo nesiërs te onderhandelen, heeft gistermorgen een gesprek van vijftig minuten gehad met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, voornamelijk om hem op de hoogte te brengen van zijn bevindingen in Nederland tijdens zijn recente bezoek. Dr. Van Roijen heeft ernaar gestreefd Dean Rusk een duidelijk beeld te geven van de positie van de Nederlandse rege ring, die zich in deze periode niet onder druk gevoelt van het bui tenland en evenmin bedreigd wordt door ernstige oppositie bin nenslands. Na afloop verklaarde dr. Van Roijen dat hij nog steeds hoopt dat het mogelijk zal zijn met de Indonesiërs aan de onder handelingstafel plaats te nemen. Hij liet daarop echter volgen, dat die hoop nog niet betekent, dat hij goede redenen heeft om deze gang van zaken ook te verwachten. Het bezoek van minister Robert Kennedy aan Indonesië is in het gesprek met Rusk aangeroerd, doch de hoofdzaak was dr. Van Roijen's exposé van de situatie in Nederland. Van Amerikaanse kant verklaart men officieel, dat Robert Kennedy geen speciale opdracht bij zich heeft om in Indonesië aandrang uit te oefenen in bepaalde richting. Doch dit sluit een dergelijke activiteit stellig niet uit. Het is alleen maar logisch dat men het niet aan de grote klok hangt, indien er in bepaalde richting pressie wordt aange wend. Advertentie zaterdag 17 en zondag 18 februari Nog geen aanval De Nederlandse regering staat niet langer onder buitenlandse druk, se dert Den Haag zich bereid heeft ver klaard te onderhandelen zonder prealabele voorwaarden in tegen woordigheid van Oe Thant. Wat het binnenland betreft: in sommige re- geringspartyen zyn wel wat kritisch gestemden, doch de meerderheid in de Kamerfracties, waarop de regering steunt, staat onverbloemd achter het Kabinet. Daarby' komt dat het af slaan van de Indonesische infiltra tiepoging ook het Nederlandse pu bliek het gevoel heeft gegeven, dat men niet alles over zyn kant behoeft te laten gaan. Op dit moment schy- nen de Indonesiërs beslist niet in staat tot een serieuze aanval. Er zou zeker een jaar moeten verlopen voor zy tot een gevaarlüke actie zouden kunnen overgaan. Misverstanden voorkomen De vele pogingen, die de Indone siërs doen om langs allerlei achter deuren contact met de Nederlandse regering op te nemen, kunnen erop wyzen, dat zij van de onpartüdige supervisie van Oe Thant proberen af te komen. Nederland blijft echter zeer gesteld op de aanwezigheid van een derde partij, omdat daardoor on bevooroordeeld kan worden geboek staafd, waartoe beide partüen zich bereid verklaren. Misverstanden of verdraaiing van de feiten kunnen daardoor worden voorkomen. De Nederlandse regering wenst de diverse particuliere en diplomatieke pogingen tot contact, die Indonesië buiten Oe Thant om onderneemt, niet botweg af te snyden. De Ne derlandse diplomaten hebben echter opdracht, by bezoeken van Indone siërs alleen te luister enen vervolgens Den Haag te rapporteren. Daarna brengt de Nederlandse regering ter stond Oe Thant op de hoogte van eventuele Indonesische suggesties. Goed aangeschreven De enige Nederlandse diplomaat, die wat vrüer zou kunnen zün in de relaties met de Indonesiërs zou dr. Van Roüen zijn, daar de Neder landse regering hem heeft bestemd als voornaamste onderhandelaar voor Nederland op te treden, indien het tot een conferentie met de Indone siërs komt. Het lükt zeer goed mo- gelük dat dr. Van Rooyen dan met mr. Schürmann, een team zal vormen. Op die manier zou Nederland waar lijk door voortreffelijke deskundige onderhandelaars worden vertegen woordigd. onderhandelaars boven dien, die persoonlük bü de meeste Indonesische diplomaten goed staan aangeschreven. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Oe Thant persoonlyk de onderhan delingen steeds zal kunnen bywonen. Het overleg kan veel tüd vergen en het is te verwachten dat Oe Thant een plaatsvervanger zal aanwijzen. In Nederlandse kring zou men gaar ne zien dat dit opnieuw een Aziaat zou zün. Gisteren heeft de waarnemende secretaris-generaal der V.N.Oe Thant, ook de Indonesische gedele geerde bij de V.N.Soekardjo Wirjo- pranoto, ontvangen voor verder over leg inzake Nieuw-Guinea. Over deze ontmoeting werd geen officiële me dedeling verstrekt. Oe Thant had reeds eerder aan de gedelegeerden van Indonesië en Nederland verzocht, over dergeLüke gesprekken geen me dedelingen te doen in het openbaar. Keizerin Menen van Ethiopië, de echtgenote van de negus, is vanoch tend na een langdurige ziekte in Addis Abeba overleden. Zij was ze ventig jaar oud. In juli 1911 trad zü in het huwelijk met Keizer Haile Selassie. De keizer, die kortgeleen, bij het begin van haar ziekte, in Nigeria de Afrikaanse topconferen tie bijwoonde, onderbrak toen zün verblüf om zich naar zijn gade te spoeden. Uit het huwelijk werden zes kinderen geboren. Een Afrikaanse getuige heeft gis teren voor de commissie van de Ver enigde Naties, die in Ndola een on derzoek instelt naar het vliegtuig on geluk, waarbij VN-secretaris-generaal Dag Hammarskjöld om het leven kwam. gezegd, dat hü en een ander gezien hadden, dat de landingslich- ten op het vliegveld van Ndola ge doofd werden vlak voor een groot vliegtuig op 17 september poogde te landen. u dat hü deze verklaring niet had durven afleggen voor de Rhode- sische commissie, die eenzelfde on derzoek heeft gedaan. „Ik was bang dat ik vermoord zou worden" aldus de getuige. Beide getuigen zeiden, dat zü het vliegtuig enkele malen bo ven het vliegveld hadden zien cirke len. Nadat het zich verwyderde ste gen twee straaljagers op en zü za gen kort daarna een steekvlam. Zij hadden niet kunnen waarnemen wat hierna met het vliegtuig was gebeurd. De commissie heeft het onderzoek in Ndola afgesloten en is vandaag naar Salisbury vertrokken. De ruimtevlucht van de Ame rikaanse kolonel John Glenn in een Mercury-capsule is vandaag voor de negende maal uitgesteld, en wel tot morgenochtend plaat selijke tijd, dat is in de middag uren Nederlandse tijd. Men moest tot dit nieuwe uitstel be sluiten op grond van de weers omstandigheden op de basis Cape Canaveral en in het oceaangebied waar de capsule na de vlucht geborgen zou moe ten worden. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Februari 1862: Algiers werd dezer dagen door een Arabier uit de bin nenlanden bezocht, die voor het eerst dames met crino lines ontmoette en met ver wondering uitriep: „Bij Allah, de Europese dames dragen den regenscherm onder hare kleederen" Te München vond men dezer dagen iemand in de open lucht doodgevroren na dat hij had gewacht naar zijn geliefde om haar een goeden nacht te wenschen. Na lang en vergeefs wachten moet hij den doodslaap zijn ingesla pen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1