Kirihio meldde zicli nog steeds niet Laatste nieuws Hij sou een tentamen doen Lord Dalton overleden RIJKE MOLYBDEENADERS IN NOORD-GROENLAND Provinciale kerken moeten voor schippers gaan zorgen BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 (Van onze Haagse correspondent) De Papoea-student Kirihio, die met een Nederlandse beurs studeerde en een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, heeft zich tot nu toe niet gemeld bü de heer S. L. J. van Waardenburg, de oud-gouverneur van Ned. Nieuw- Guinea, aan wie de zorg voor de 80 thans in Nederland verblijvende Papoea's is toevertrouwd. Aangezien Kirihio heeft afgespro ken in februari een bepaald tenta- tamen te doen, zal hij vermoedelijk niet voldoen aan deze afspraak. Daardoor zal hy ongetwijfeld zijn beurs verliezen en zijn studie niet kunnen voortzetten. De indruk bestaat dat Kirihio zijn plan om naar Indonesië te gaan zeer degelijk heeft voorbereid. Ook schijnt hij reeds voor zijn vertrek aan de mogelijkheid van ee.n persoonlijk contact met alle in Nederland ver blijvende Papoea's na zijn terug komst te hebben gedacht. Kort voor Auto over de kop Tengevolge van de gladheid van het wegdek is vanochtend op de Churchilllaan een bestelauto afkom stig uit Wassenaar tweemaal over de kop geslagen. De chauffeur en twee inzittenden kwamen er zonder lichamelijk letsel af. Het ongeluk ge beurde toen de auto begon te slippen en vervolgens met het voorwiel de middenberm raakte. De chauffeur zag geen kans meer de bestelauto in zijn macht te houden. De auto werd bijna geheel vernield. CH-bazaar in Reliobotli Aangezien gedeputeerde D. van der Kwaak verhinderd was, opende mevr. S. W. Nap-van Venetië vanochtend in wijkgebouw Rehoboth een bazaar die georganiseerd is door leden van de Christ. Hist. Kiesvereniging. Mevr. Nap bracht alle leden dank, die het voorbereidende werk voor deze ba zaar verricht hebben. Ook de mid denstanders die goederen tegen in koopsprijs leverden betrok zij in deze dank. De bazaar is tot vanavond elf uur geopend. De opbrengst is be doeld als versteviging van de vereni gingskas. In de grote zaal van Reho both, waar de bazaar is ingericht, staan nu nog stands die vol liggen met blikjes, huishoudelijke artikelen en textiel. Het bestuur hoopt dat vanavond alles weg is. Het rad van avontuur zal daar ongetwijfeld de laatste hand aan leggen. Koopman in arrest Dezer dagen heeft de Leidse politie een 43-jarige marktkoopman uit Lei den gearresteerd die ervan verdacht wordt pornografische lectuur ver spreid te hebben. Van vuilnisauto gevallen De aantrekkingskracht van de vuilnisauto werd de 9-jarige Freddy 1 Uiterdijk gistermiddag te machtig. Hij klom achterop de wagen, zonder dat de mannen van Gemeentewerken daar iets van bemerkten. Toen de auto zich in beweging zette viel Freddy er af. Men constateerde, dat de jongen tengevolge van deze val een hersenschudding had opgelopen. Onmiddellijk werd hij naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Oegstgeester en Leidenaar botsen in Alphen Een inwoner van Oegstgeest en een Leidenaar, beide automobilisten, hebben met elkaar gistermorgen in de Prins Hendrikstraat ter hoogte van garage Kamsteeg (een bedrijf uit Oegstgeest) te Alphen aan den Rijn op vrij onprettige wijze kennisge maakt. Hun auto's botsten met vrij grote kracht tegen elkaar en werden ernstig beschadigd. De bestuurders liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde toen de Leidenaar zijn auto keerde en de Oegstgeester hem toen hy dwars op de weg stond, in de flank aanreed. hij verdween heeft hij nl. de 80 adressen opgevraagd. Hij zei die adressen nodig te hebben voor zijn Papoea-jaarboek. Overigens schij nen zijn landgenoten niet veel waar dering te hebben voor zijn reis naar Indonesië. We vernamen, dat er reeds een formele vechtpartij moet zijn ontstaan uit de discussie, die Kirihio met mede-studenten heeft gehouden. In Engeland is een radiotele- i Het gevaarte is ontworpen door scoop in aanbouw, die gebruikt de heer H. C. Husband, die ook zal worden voor transatlantisch I de grote radiotelescoop van Jod- televisieverkeer via kunstmanen. \ell Bank ontwierp. OEGSTGEEST Mej. S. C. Teding van Berkhout uit Oegstgeest slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht voor het kan didaatsexamen genee,skunde. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 13 febr. Seringen: Mad. Stepman 4 kop per tak 75-135, 2 kop 40-59, Marie Legray 4 kop 40-55, 2 kop 30-45, Prunus triloba 45-80, For sythia 40-53. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 febr. Groenteveiling: waspeen per kist Al 10.30-13.00, A2 2.20-9.90, BI 11.40-12.60 B2 2.00-3.80, Cl 4.70-5.30,-C2.4.30-4.40, boerenkool 43.00-53.00, rode kool 12.00 —17.00, breekpeen per kist 3.50-4.70. I Aanvoer waspeen 70.000 kg, waarvan 53.000 kg voor export werd verkocht. LISSE. 14 febr. Gladiolen Plant goedveiling. Het plantgoed van gladio len werd vlot verkocht tegen goede prijzen. Gladiolen 6/8: Alfred Nobel 1.30, American Express 1.30, Atlantic 1.80, Cupido 1.70, Dr. Fleming 1.30, Fire brand 1.90. Firmament 85, Goal 90, Hochsommer 2.10, Jo Wagenaar 1.50, Johan Strauss 1.30, Juniklokken 80. Lavender Dream 80. Lavender Giant Giant 80, Memorial Day 1.50, Morning Kiss 2.80. Nieuw Europa 1.70, Picardy 150, Red Fox 1.50, Sans Soucl 1.30, Spic and Span 1.Van Zanten's Glo ry 90. Gladiolen 4/6: Apricot Yellow 60. Jenny Llnd 1.90, Lavender Giant 55. I Mansoer 90, Sans Souci 1.00, Spic and Span 1.00. Gladiolen 3/4: Cupido 50, Mary I Housley 30, Spic and Span 50, Van I Zanten's Glory 24. RIJNSBURG. 13 febr. Bloemen velling Flora. Tulpen: All Bright 195, Eath Rady 140-145, v. d. Eerde 140-145, Orient Express 215. Oxford 210-215. Pink Attraction 220-225. Cor- dell Hull 180-195, Topscore 165-175 Gen de Wett 150-155, Golden Harvest 155-170, Paris 150-155, Rose Copland 155-165, Blauwe Druifjes 38-48, Narcis sen: Flower Record 60-70, Laurens Cos ter 65-75, Carlton 90-100, King Alfred 95-105. Magnificence 75-80, Helios 70- I 75 per bos. I RIJNSBURG, 13 febr. Groente- velling: waspeen A1 52.00-55.50 per 100 kg, A2 12.00-43.00, B 54.00-57.00, rode kool 7.00-12.10, boerenkool 26.00-30.00, Twintig jaar geëist tegen moordenaar van Marcel Nivard Na een zitting achter gesloten deu ren in verband met het zedcnkwet- sende karakter van de zaak heeft de procureur-generaal bü het Haagse Gerechtshof? mr. J. Zaaijer, vanmor gen een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van het voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de 40-jarige kappersbe diende uit Rotterdam, die bekend heeft in februari vorig jaar de af schuwelijke moord op de acht-jarige Marcel Nivard te hebben gepleegd. De Rotterdamse rechtbank heeft destijds deze geruchtmakende zaak voor het grootste gedeelte in het openbaar behandeld. In eerste aan leg luidde het vonnis 15 jaar met af trek en terbeschikkingstelling. (Van onze Londense correspondent) Lord Dalton, een van de grote fi guren uit de Engelse politiek van de laatste dertig jaar, een man van bui tengewone gaven en een enorme energie, die deel uitmaakte van Churchills oorlogskabinet en kanse lier van de schatkist was in Attlee's eerste naoorlogse socialistische rege ring, is gisteren na een ernstige ziek te op 74-jarige leeftijd overleden. Hugh Dalton was een groot indivi dualist, maar ook een patriottisch socialist. Zijn sprankelende persoon lijkheid gaf kleur aan het politieke leven. Wanneer hy in het Lagerhuis het woord voerde, domineerde hij door zijn reuzengestalte, zijn sonoor stemgeluid en vooral door zijn gees tigheid. Zijn ambtenaren van het Departement van Financiën noem den de altijd opgeruimde Dalton de „lachende kanselier". Zijn politieke neergang begon toen hij in 1947 als gevolg van loslippig heid zijn onvergeeflijke fout was dat hij teveel praatte uit de rege ring trad. Hij onthulde namelijk op weg naar de zittingszaal van het La gerhuis, waar hij zijn begrotingsre de zou houden, de budgetgeheimen (welke nooit voor het sluiten van de effectenbeurs bekend mogen worden) door deze aan een bevriende journa list toe te vertrouwen, die ze in een vroege editie van een avondblad af drukte. Hiervoor werd Dalton be rispt door de commissie die moet wa ken over de onkreukbaarheid van het parlement. Hij trad toen onmid dellijk uit de regering. Later keerde hij als minister voor Stedebouw en Plattelandsontwikkeling terug. De natuurreservaten danken hun wetge ving aan hem. Dalton was een groot natuurliefhebber en maakte vaak lange trektochten met zijn politieke vrienden. In de eei'ste wereldoorlog werd Dal ton wegens dapperheid gedecoreerd. Hij doceerde economie aan de Lon dense economische hogere school en in Oxford. Daar ontdekte hij Gaits- kell, die op zijn aandringen tot een politieke loopbaan besloot. Gaitskell was Daltons assistent toen hij in de oorlogsjaren minister van Econo mische Oorlogsvoering was. In 1924 kwam Dalton'in het Lagerhuis. In 1960 werd hij niet-erfelijk lid van het Hogerhuis. Dalton was een groot vriend van de mijnwerkers. In de partij vonden de jongeren altijd grote steun bij hem. Hij was er te gen dat de veteranen te lang bleven hangen. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maai het ryverkeer moet Ook eens aan bod komen Steek dus bij voorkeur n groepjes over de drukke zebrapaden; ancers ontstaan er irri terende vertragingen in het rijver- keer, welke automobilisten, brommers en wielrijders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblijft. Verlichting van Rijksweg I Rijksweg I. die de verbinding vormt van Amsterdam via het Gooi met het oosten en noorden van het land, zal op een belang rijk en gevaarlijk gedeelte wor den verlicht. De minister van Verkeer en Waterstaat had deze verlichting al enige jaren geleden toegezegd, maar men was nooit verder gekomen dan tot de Vinkebrug bij Diemen. Naar wij van Rijkswaterstaat vernemen zal nu echter nog dit jaar de weg worden verlicht van de Vinkebrug tot aan de ,,Gooi- se Boer" in Bussum. Men zal verlichting aanbrengen vanaf de Vinkebrug tot over de Vechtbrug in Muiden. Daar splitst de weg zich in tweemaal twee ge scheiden rijbanen. Deze zullen niet van verlichting worden voorzien. Halverwege Hakkerlaarsbrug en Naarden waar de weg weer een aan eengesloten geheel wordt met vier rijbanen gaat men verder met de verlichting tot aan de „Gooise Boer", zodat de bebouwde kommen van Naarden en Bussum verlicht zullen worden. Ook Amerika interesseert er sieli voor In Denemarken ontstond ,gondkoorts, Eiland wordt uit isolement verlost (Van een bijzondere medewerker) Een rijke vondst van het zeld zame metaal molybdeen in noordoost-Groenland heeft in Denemarken een bescheiden „goudkoorts" ontketend. Deze heeft geleid tot het op richten van een Deens-Ameri kaanse mijnbouwmaatschappij. Het is niet onmogelijk, dat de economische toekomst van 's werelds grootste maar tegelij kertijd meest onherbergzame eiland hierdoor belangrijk zal worden beïnvloed. Want voor molybdeen, dat gebruikt wordt voor het maken van legeringen, die hoge temperaturen kunnen verdragen en een grote mate van hardheid bezitten, wordt op de wereldmarkt een hoge prijs be taald. Voor de in deze eeuw van de ruimtevaart6 steeds groeiende industrie van straalvliegtuigen en raketmotoren, is molybdeen een onmisbaar metaal. De vondst van molybdeen in Groenlands voor het grootste deel permanent met ijs bedekte aarde moet wel buitengewoon belovend zijn, daar de mijnbouw op dit gedeelte van het eiland met haast onover komelijke moeilijkheden wordt ge confronteerd. Het vorige jaar zijn Deense geolo gen en mijnarbeiders in huilende sneeuwstormen en bij een wel haast ondraaglijk lage temperatuur bezig geweest met de voorbereiding van het project. Zo is er in het ertsveld, dat gelegen is in een bergmassief, een tunnel gegraven van 4% km lengte. Daarbij stuitte men op een ertsader, die schuin naar beneden loopt en bijzonder rijk blijkt te zijn. Dit heeft er waarschynlijk de stoot toe gegeven, dat ook Amerika zich voor hetGroenlandse molybdeen is gaan interesseren. Het grootste pro bleem wordt momenteel gevormd door de ontoegankelijkheid van het gebied, waarvoor de aanvoer van ma terialen ernstige belemmeringen in de weg wordt gelegd. Het ertsveld ligt op een hoogte van 1050 meter en de geologen en mijnarbeiders moeten bijna onmenselijke omstan digheden trot-seren. wanneer zij zich naar het ertsgebergte, een weg moe ten banen uit de huidige ertshaven, die met Deense humor naar het Ko- penhaagse amusementscentrum Ny- havn is genoemd! Hoe het erts tezijnertijd moet wor den uitgevoerd, is nog een onopge loste vraag. De schepen kunnen de ertshaven namelijk slechts geduren de zes weken per jaar bereiken en moeten zelfs dan nog met behulp van vliegtuigen naar het ongastvrije Klondyke worden geloodst! Gedu rende de rest van het jaar wordt alle aan. en afvoer door pakijs ver hinderd. De Denen hebben reeds lang gedroomd van een door mynbouw welvarend Groenland, maar vrüwel alle pogingen om de tot nu toe ge vonden ertsen op een rendabele wyze te exploiteren, zyn mislukt. Er is zink en lood in de bodem gevonden, maar juist (oen men besloten had om deze ertsen te ontginnen, maakten de prijzen op de wereldmarkt een dusdanige val, dat men de plannen moest laten varen. Ook uranium gevonden Verder is Groenland de enige le verancier van kryoliet (letterlijk: ijs- steen). een gesteente, dat hoofdzake lijk wordt gebruikt voor de fabricage van z.g. melkglas, van emaille voor aardewerk en ijzer en als vloeimid- del bij de verwerking van bauxiet. Bovendien heeft men thans zeker heid gekregen over de aanwezigheid van behoorlijke hoeveelheden ura- niem en de plannen om ook dit erts t-e gaan ontginnen zijn in vergevor derde staat. Groenland Is gedurende de jaren na de oorlog steeds meer uit zijn iso lement verlost, maar nog steeds is het vreemdelingen verboden zich op het door Denemarken beheerde eiland te vestigen met het doel er handel te drijven. De oorspronkelijke bevolking, de Eskimo's, wil men zoveel mogelijk behoeden voor schadelijke contacten met de Westerse civilisatie. In het verleden was men minder nauwkeu rig met onder andere het gevolg, dat de Eskimo's zwaar te lijden kregen onder de gesel van de t.b.c. Deze ziekte werd door kolonisten naar Groenland overgebracht. Ook voor expeditites naar Groenland is nu nog toestemming van de Deense regering vereist. Sinds het eiland ingeschakeld is in de radarketen van de Verenigde Sta ten. dringt de Westerse beschaving echter steeds meer tot de Eskimo's door. Dat is jammer, want dit bij zondere volk heeft een hoogst merk waardige cultuur, die nu langzaam aan het verdwijnen is. Met omvang rijke mijnbouw zou het isolement In Manokwari in Nieuw-Gui- nea worden Papoea's opgeleid voor het vrijwilligerskorps. Een afdeling tijdens een trainings mars. Zweden bestrijdt de spoorzoekersziekte De Zweedse spoorzoekersvereniging heeft besloten dit voorjaar alle wed strijden af te gelasten om de zoge naamde spoorzoekersziekte te bestrij den welke zich onder sportbeoefe naars overal in het land aan het verspreiden is. Het is een soort geel zucht, welke door een virus in het bloed wordt veroorzaakt, maar wel veel minder besmettelijk is dan de gewone vorm van geelzucht waarbij de besmetting in het bijzonder door de faecalien wordt overgebracht. De ziekte heeft zich de laatste tijd veel vuldig voorgedaan onder beoefenaars van het spoorzoeken, het maken van zwerftochten aan de hand van kaar ten. Minder goede hygiënische om standigheden zouden hierbij een gro te rol spelen en het virus zou ge makkelijk binnendringen via de klei ne verwondingen, welke men bij het lopen door kreupelhout en dornig ge was vooral aan de blote benen of armen opdoet. Wanneer dan nog tal rijke personen na een dergelyke wedstryd gezamenlijk gebruik ma ken van primitieve wasgelegenheden kan de ziekte gemakkelijk van de een op de ander overgaan. De incubatie tijd van de spoorzoekersziekte va rieert van 3 tot 6 maanden, het her stel vergt verscheidene maanden en daarna kan men nog virusdrager blij ven. Zeilboot van krantepapier Qe Tijdens de „International Boat Show" te Londen heeft een Engels man gedemonstreerd, dat kranten meer waard zijn dan hun gewicht aan oud papier. Van dit goedkope materiaal vervaardigde hij nl. een zeilboot, die reeds de waterdoop heeft ondergaan en uitstekend voldoet. Bij de bouw werd uitgegaan van een buizenframe in de vorm van de romp. Midscheeps heeft de boot ze ven spanten. Zelfs de ruim acht me ter lange mast is vervaardigd van papier en wel van geïmpregneerd kraftpapier. Het papieren scheepje werd geëxposeerd in de stand van een kunststoffenfabrikant. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. den doorbroken. Er is reeds in het Deense parlement over gesproken, dat in elk geval een deel van de op brengst van het molybdeen-project waan de Eskimobevolking ten goede van Groenland zeker definitief wor- moet komen. Synode Herv. Kerk Oecumenisch en open avondmaal In de vergadering van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk van dinsdag is een ontwerp-regeling voor de varende gemeente behandeld. Dit ontwerp werd reeds in de vorige ver gadering besproken. In het thans aan de synode aangeboden stuk is als belangrykste wijziging voorge steld, dat bü decentralisatie van de arbeid onder de schippers een groter verantwoordelykheid gegeven wordt aan de provinciale kerkvergaderingen De definitieve vaststelling van de ge nerale regeling wordt opgedragen aan het breed moderamen. Voorts werd eea concept-nota be sproken betreffende de oecumenische avondmaalviering. Hierin wordt on der meer het verschil uiteen gezet tussen het zgn. „open' avondmaal en het oecumenisch avondmaal. Zy behandelt verder de moeilijk heden inzake de wederzijdse erken ning van het avondmaal door de kerken, de vraag of de avondmaals- gemeenschap opvoedkundig einddoel is voor de ontmoeting met andere kerken, de toelating tot de oecume nische avondmaalviering, avond maal en ambt. Aanbevolen werd, indien kerken of gemeenten tot gezamenlijke avond maalviering komen, in een verklaring daarvan rekenschap af te leggen. De nota gaf geen concreet uitsluitsel over de toelating va-n kinderen tot het avondmaal. De kerkorde laat echter duidelijk verband tussen het toeleggen van openbare belijdenis en de toelating tot het avondmaal. De synode besloot over dit onderwerp een brief te doen uitgaan aan de kerkeraden en classicale vergade ringen. Geestelijk humanistisch onderwijs De synode behandelde voorts een verzoek van het Humanistisch Ver bond. Het Humanistisch Verbond heeft vorig jaar bij de minister van O. K. en W. een wettelijke regeling bepleit waardoor bij het voortgezet onderwijs naast, godsdienstonderwijs ook les gegeven zou moeten worden in geestelijke en zedelijke vorming die niet godsdienstig is gefundeerd. Dit voorstel werd niet door de mi nister overgenomen. Het Humanis tisch Verbond heeft hierop aan de Raad voor de Zaken van Kerken en School bijval voor dit verzoek ge vraagd. In het voorgestelde antwoord wordt gezegd, dat het de opdracht van de Ned. Herv. Kerk is, het Ne derlandse volk vanuit het evangelie te begeleiden en te dienen. Zij kan het geven van geestelijk humanis tisch onderwijs niet actief bevorde ren. Daarom besloot de synode het verzoek niet te zullen bijvallen. Het wil echter ook geen moeilijkheden aan het verzoek in de weg leggen, daar de synode de geestelijke vrijheid erkent van degenen die het evange lie niet aanvaarden. De raad zal dit ter kennis brengen van het Huma nistisch Verbond. Uit de synode kwamen echter ook stemmen op, die meenden dat het een christelijk getuigenis zou zijn als de kerk de ruimte aan de humanis ten niet wil onthouden. Dit zou ge paard moeten gaan met een duur zaam gesprek met het georganiseer de humanisme. „Prawtla" tegen egoïsme van de hoge ambtenaren C Enige hoge Russische functiona rissen schijnen zich niet als model burgers te gedragen en het woning- bouwprogramma te compliceren door op staatskosten kleine, bakstenen bungalows voor zichzelf te bouwen, aldus het orgaan van de communis tische party, de Prawda. In een bericht uit het bergdistrict Orenburg in de Oeral wordt gezegd, dat de bouw der bungalows de plan nen in de war stuurt, die moeten voorzien in de behoefte aan hoge flatgebouwen voor land- en fabrieks arbeiders. „En wat nog erger is, vele bewoon sters van de bungalows hebben hun fabrieksbanen er aan gegeven in ruil voor de huishouding", aldus de Prawda. „Welk een zinloze verspil ling van menselijke energie, wat een ondoeltreffend verlies aan lichame lijke en geestelijke energie". Volgens het blad hebben zowel de communistische partij als de Russi sche regering zich krachtig ten gun ste van de economischer flatgebou wen in dorpen uitgesproken. Voorts uit het blad de beschuldi ging. dat de directeur van een wo- ningbouwver. bungalows bouwde voor ..een heleboel lastige klanten". Een tweede functionaris had rege- ringsgelden gebruikt om ergens een huisje neer te zetten, waar een ge bouw voor 30 personen gebouwd had kunnen worden. BEURSOVERZICHT WEER BELANGSTELLING VOOR HOOGOVENS Amsterdam, 14 februari. Ter beurze blijft het meest de aan dacht trekken de opwaartse richting van Hoogovens. Ook vandaag was Hoogovens het drukst besproken en verhandelde beursfonds. Ten opzich te van de vorige slotkoers werd een koerswinst geboekt van ruim 8 pun ten. Dit betekende een stijging van de koers tot circa 817, waarmee Hoog ovens ten opzichte van j.l. vrijdag eer avance hebben behaald van 40 punten. Vandaag kwam een nieuw gerucht omtrent het staalconcern in omloop. Men beweerde dat de Ameri kaanse Fordmaatschappij een belang in Hoogovens zou willen nemen. Dit betekende uiteraard een nieuwe sti mulans. In de overige internationale fond sen heerste een zeer kalme stemming zonder fluctuaties van betekenis. Aku trok een viertal punten aan tot 393 Philips daarentegen brokkelde een viertal punten af en trok weinig belangstelling. Unilever was 30 cent lager op f. 190. Kon. Olie* liep achter uit overeenkomstig de lagere note ring in Wall Street en werd in Am sterdam zelfs beneden Amerikaanse pariteit verhandeld. De gehele mid dag bewoog het hoofdfonds van de markt zich rond f. 130. Staatsfondsen waren prijshoudend en stil. Scheepvaartpapieren lieten nauwelijks enige verandering zien. Alleen Kon Boot toonde enige nei ging tot herstel. Daarentegen waren KPM iets in mineur, evenals Rotter- damsche Lloyd. Cultures ongeani meerd en prijshoudend. De markt sloot kalm zonder koersschommelin gen van betekenis. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 februari Londen 10.15%—10.19%; New York 3.61%— 3.62%; Montreal 3.44H—3.45ftParijs 73.85%—73 90%: Brussel 7.27—7.27%; Frankfort 90.53%90.58%Stockholm 70.17—70.21; Zürich 83.70%—83.75% Milaan 58.29%58.34%; Kopenhagen 52.57—52.62; Oslo 50.80%—50.85% Wenen 14.01%—14.02%Lissabon 12.70—12.71%. Woensdag 14 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103% 103 ft Ned. '59 4% 103% 10319* Ned. '60-1 4% 103% 103 ft Ned '60 II 4% 103% 103 ft Ned '59 4% 10113 10118 Ned. '60 4% 10118 10118 Ned. '61 4% 101% 101 a Ned. '53 3% 98% 98% Ned. Gb. obi. 3% 81% Ned. '47 3% 93f8 9318 Ned. *51 3% 98% 98% Ned. '53 I-H 3% 96% 97 Ned '56 3% 96% 96% Ned. '48 3% 91% 91ft Ned bel cert 3y4 90% 90% Ned '50 I-II 3% 90% 91ft Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned '55 II 3% 93% 93% Ned -37 3 93%B 93% Ned G.b obi '46 3 93% 93% Ned dol in '47 3 92% 93 GB Ned Inv cert 3 100% 100 ft Ned. 62-64 3 100%GL 100 ft 100 Indië "37 A 3 9518 95% Ned. won. b.l. '57 6 109% 109% Ned. w.b.1. '58 4% 102% 102% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 12%.. A'dam '56 II 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '5212% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 252.50 41b ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 115% 115 GB Ver. HVA-mü 132% 131% A.K.U 389% 392% Dell My cert. 163.— 166.50 Hoogovens cert. 808 815 Philips gem bez. 966% 961% Unilever cert. 190.30 189.70 Dordtse Petr 612% 603 Kon P <50 A f 20) 131.30 130.10 Holl Amer lijn 149 148% Java China Pak. 149 153 KLM 60.10 60.50 Kon Ned. St.boot 185% 186% Kon Paket MIJ 153% 152 Stoom Mij Ned 163% 162 Niev Goudr cert 150%GB 149 v Ommeren cert 336% 337% Kon. Rott. Lloyd 152% 150 N Scheepv Unie 150% 150% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem 48 (3%) 96% R'dam '52-1 (4%) 100% 100% ld '37 I-IJ <3%) 96% 96% Z.-Holl '55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5% 105ft 105% ld NWB'52 (4%) 101 BVü rspbr f 500 197% 197% BVG rspbr -52 144 %B 144% Industr. Obligaties Philips Doll, 'öl 93% 94 Vorige Slotkoers koers v. heden 108 85% 86% 86% 86 92% 91% 92% 91% 83% 84% 84% 96 Va 95% 93% 95 94% 98% 99 94% 94% 93% 91% 91% 105L 104% Robeco252.50 Amst. Bank 414% Cultuurbank 33% Holl Bank O eert. 219% Ned HandelmiJ 352 Rott Bank 395 Twentsche Bank 358% Senembah 410B Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmi) K. Pap. v Gelder K Ned Grofsm. Holl Constructie Ing our v B.ntf. Internatio Int. Kunstst Ind. v Kemp en Beg. Leidse Wolspry Mtiller en Co NJ3. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott Droogd MIJ Stkkens Groep Ver Touwtabr Walvisvaart Wernink's Bet.mij Wilton Feyenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Billton 2de r Kon Petr (f20) Amerik tond&en Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 33% 220 353 397% 349% 410 B 745 315 317 78 80 935 938 360 365 383 387 190% 190% 435 247 250 237 225 78 77 154% 156 562 556 490 499 616 615 229 300 548% 550 960 410 425 99% 99 230B 229 311 315 93 92% 143 145 516 512 129.80 129.90 26% 26ft 80% 81 50H 50% 42% 42% 67 57% 56ft 56JI 82% 82 57% 57% 38% 38% 33 H 73% 73%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11