Verfrissend spel van een verjongd ensemble J De vervuiling van onze grachten Onverbeterlijke stroper op heterdaad betrapt en beboet Eigentijdse muziek in amusamentsgenre J PERSOONLIJKE LENINGEN Versmalling van Galgewater zal toestand verergeren 60 jaar „Werkmans Wilskracht Van der Stap is inspirerend In Oostvlietpolder komt tijdelijk volkstuincomplex - Wericht 1 maart 1860 IC Dinsdag 13 februari 1962 Tweede blad no. 30578 Voor de Leidse kantonrechter fciei- Onder vele zaken, die de kantonrechters mr. R. de Bruyn en Or®. W. de Koning zowel tijdens de ochtend- als middagzitting 1(^jiegen te berechten, heeft de zaak tegen een 50-jarige chauffeur 5ertójt Haarlem, die terecht moest staan wegens het overtreden van i'dti jachtwet, wel de meest onprettige indruk achtergelaten. ajJ|Üit het onderzoek kwam naar voren, dat verdachte in de duinen ithein Noordwijkerhout op heterdaad was betrapt bij het leeghalen tiakjfn een aantal door hem uitgezette wildstrikken. Tot verdachtes ^®iit behoorden naast enige konijnen een koppel fazanten en er ^ho]as niet veel fantasie voor nodig om na te gaan op welke wrede andjrijze dit wild de dood had gevonden. Gezien het feit, dat ver- ïniupchte. aldus de officier mr. C. Struijk, bij de politie bekend stond nmjjs een onverbeterlijke stroper met een zeer lang strafregister, mrfhoefde hij ditmaal bij de magistratuur op geen enkele vorm van Jiijpnentie te rekenen, tetj] Hechtenis ^Mogelijk daarom liet verdachte .?eW verstek gaan. Het requisitoir 'opjis kort maar krachtig en gezien red- reci-dive eiste de officier ditmaal iklaireken onvoorwaardelijke hechtenis, hetiar de kantonrechter eveneens van RA:ïning was, dat een vrijheidsstraf l5~1maal de enige juiste waarschu- cht®& uitmaakte, vonniste hij con- sie-h11* ÏSt« an! Vrouw achter het stuur belpet onderwerp „vrouwen achter aact stuur" vormt op gezellige 1 .Wondjes wel eens de aanleiding tot Do-twisselmg van niet bepaald vleien- L50i opmerkingen tussen het sterke en |t zwakke geslacht. Opmerkingen een zelfde strekking werden gis- •n op de publieke tribune ge- atst tijdens de behandeling van sea, zaak tegen een 30-jarige automo biliste uit Alkemade, die mogelijk rom eveneens verstek liet gaan. zondag 19 november stapte ver te na de kerkgang in haar na- de St.-Petruskerk geparkeerde en reed vol gas op een verderop xkeerde auto af. Een niets ver- dende kerkganger kreeg de jik van zijn leven toen hij achter geparkeerde auto omlopende plot- }g verdachtes auto op zich af zag ien stuiven, zonder dat verdachte maar de minste moeite deed te minderen. Met grote tegen- igheid van geest wist de man in veiligheid te stellen en op ïlfde moment, dat zijn voeten veilige trottoir raakten boorde achtes auto zich in de koffer- 'ppjmte van de geparkeerde auto. De rt.ivolgen bleven beperkt tot de. ove- uzjens niet geringe, materiële schade .3lin beide auto's. Blijkens het proces- Fbaal had verdachte destijds ver gaard, dat haar voet bij een poging auto af te remmen „van het rem- Ifidaal naar het gaspedaal was ge er.eden" met alle gevolgen van dien. 45iar de door verdachte genoemde nc.rzaak van haar handeling de ma- Br-jtraten als hoogst onwaarschijnlijk örkwam, gaf de officier uitdruk- ng aan zijn spijt, dat verdachte rstek liet gaan. 25,J)an had ik haar tenminste kun- ^Z'E vragen welke maao en model D schoen zij toen aanhad", aldus fctte hij nader toe. In zijn requisi- ir noemde hij verdachtes wijze van lse(den „bijzonder gevaarlijk" en luid- !tei zijn eis f 40 boete subs. 8 dagen, ooS zijn vonniswijzing bleek, dat de OOuitonrechter de gestelde eis veel te OOjid vond. Hoewel hij ditmaal de rij- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alma, dr van H. W. Dijkstra en E. Y. jl; Gerrit, zn van H. Herbert en G. m Duijn; Yvonne Wilhelmlna, dr van Knape en C. H. de Hoog; Michael ilhelmus Cornells, zn van W. H. A. u Haren en A. J. T. v. d. Berg; Cor- ilia, dr van G. van Duljn en C. van ujlen; Job Hermen, zn van W. T. van eeren en W. Versluis; Johanna Ca- arina Clementina, dr van H. J. M. de tol en C. A. Overmars; Lena Marga- tha. dr van J. B. Spreij en A. v. d. jl; Johannes Paulus Agatha Josephus van N. J. Witteman en C. J. M. ipteijn; Wilhelmina Christina, dr v. I. Wassink en C. Jesse; Gerrit Jan. van J. D. Heijns en H. K. van Wout; Ronald Gerrit. zn van C. G. ilerenburg en E. H. Kwestroo; Ca- arina Dorothea, dr van K. v. d. Zwet M. A. Tulen; Maria Wilhelmina. dr in K. v. d. Berg en W. v. d. Sleet; ene, dr van N. W. van Beelen en J. irtevelt; Hans Karei, zn van J. W. v. d. Horst en A. Roman: Cornells lendert, zn van L. v. d. Plas en M. Zwart; Theodorus, zn van J. van bngeren een J. van Rhijn; Johanna largaretha Saskia, dr., en Jeroen, zn in A. Fremouw en E. Kruitwagen; Ro- lert, zn van L. H. J. Scheeren en B. E. Vasen; Karin, dr van S. Jongeneel M. C. M. Dieben; Simone, dr van L. ig en M. S. Klos. GETROUWD M. G. Wilhelm en A. G. A. Rempt, J. van Muijen en B. E. Stins; N. M. G. an Gent en E. R. P. Abels. OVERLEDEN W. Griffioen, 79 jaar, man; M. T. F. Icrwitz, 24 jaar, man; C. A. B. Jeur- en, 70 jaar. man; C. M. Verhoeven. 73 echtgen. van G. F. J. v. d. Steeg; l. van Leeuwen, 90 jaar, man. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. t. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. bevoegdheid nog niet in het geding wilde brengen, achtte hij een gevoe lige straf terdege nodig en vonniste derhalve met f 80 boete subs 16 da gen. „Als de man even had geaar zeld had hij minstens een paar ver brijzelde benen opgelopen", aldus de toelichting bij dit niet bepaald milde vonnis. Carambole Op 22 november werden verschei dene omwonenden op de hoek Zee manlaan. Van 't Hoffstraat door twee snel opeenvolgende klappen midden in de nacht uit hun slaap opgeschrikt. Bij nader onderzoek bleek, dat een 23-jarige kantoorbediende uit Leiden per scooter de rechterbocht vanwege zijn hoge snelheid te ruim had ge nomen via een geparkeerde auto dwars over de weg tegen een tweede auto aan was gecaramboleerd om uiteindelijk tegen de trottoirband tot stilstand te komen. Behoudens een vernielde scooter kwam de kantoor bediende met de schrik vry, en het behoeft geen nader betoog, dat de eigenaars van de twee beschadigde auto's hem allesbehalve vriendelijk tegemoet traden. Verdachte liet ver stek gaan doch dit vormde voor de officier geen beletsel om. gezien de ernst van het feit eeri onverant woordelijk hoge snelheid niet min der dan f 75 boete subs. 15 dagen tegen hem te eisen. Daar de kanton rechter het hiermede volkomen eens was, vonniste hy conform. Pseudoniem Ik had pas een bekeuring gekregen voor het ryden zonder licht en daar ik de boete zelf van mijn zakcenten moet betalen, probeerde ik er ditmaal onderuit te komen". „U heeft heel dom gehandeld want nu kost het u belangrijk meer". Aldus de samenspraak tussen de verdachte, een 18-jarige elektricien uit Leiden en de officier naar aan leiding van het feit, dat verdachte toen hy „op de bon ging" omdat hij op het Stationsplein per rijwiel de rijbaan i.p.v. het rywielpad had ge volgd, een valse naam had opgege ven. T.a.v. het volgen van de rijbaan eiste de officier f 5 subs. 1 dag en dat verdachtes kost-en inderdaad door eigen toedoen belangrijk waren ge stegen, bleek wel uit de eis van f 25 boete subs 5 dagen voor zijn ver geefse poging „er onderuit te komen". Zichtbaar geschrokken vroeg de jon geman uiterste clementie. De kan tonrechter bleek hiertoe echter niet bereid te zijn en vonniste derhalve conform. „Ik hoop, dat u een goede les heeft gehad". Verdachte knikte bevestigend. Eervol ontslag ir. D. IJ. Lem Als directeur van gemeentewerken B. en W. delen mede, dat de raad gistermiddag in een geheime zitting heeft besloten aan ir. D. IJ. Lem, directeur van Gemeentewerken, inet ingang van 1 maart a.s. eervol ont slag te verlenen. De raad heeft tevens zodanige voorzieningen getroffen dat ir. Lem in financieel opzicht geen nadeel on dervindt van de omstandigheid, dat het hem verleende ontslag ingaat op een tijdstip eerder dan dat, waarop hy na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst zou hebben verlaten. NIEUWE STRAATNAMEN B. en W. hebben besloten aan een aantal straten ten westen van de Brahmslaan in Leiden-zuidwest de volgende namen te geven: Schubert- laan, Handelstraat, Mahlerstraat, Tsjaikowskikade, Sibeliusstraat, Bar- tókstraat, Rossinistraat, Berliozpad, Lisztpad, Beethovenlaan, Wagnerlaan, Mendelssohnkade, Wagnerplein en Brahmslaan. UTS voor 10x10 Zaterdagavond hebben leerlingen van de UTS te Leiden een schoolfeest gehouden ten bate van de 10 x 10 actie. Om acht uur werd begonnen Vervolgens werden de aanwezigen met een aardig afwisselend cabaret, enige tijd aangenaam beziggehouden door twee gitaristen en een gooche laar. Ook was men getuige van een spannende quiz, waaraan de heren Engels en De Hart deelnemen. Bei den ontvingen als prijs een boek. In de pauze werd de uitslag van de verloting, die ongeveer f 200 opbracht, bekendgemaakt. Na afloop konden de aanwezigen dansen op de gezellige muziek van The Black Shadows. Zeven miljoen voor geref. kerkbouw Deputaten voor het uitschrijven van bid- en dankstonden van de Generale Synode der Geref. Kerken hebben op verzoek van het bestuur van de Stichting Steun Kerkbouw besloten, een dankstond uit te schrijven in verband met de grote zegen die God aan de Kerken heeft geschonken, dat Advertentie Inlichtingen bij' Financierings Maatschappij MAHUKO? Vestigingen In alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK Amateur-fotografen in zwart-wit strijd In de bovenzaal van restaurant J,De Doelen" troffen de leden van de zij niet minder dan 7 "miljoen gulden Leidse Amateur Fotografenvereni- bijeen brachten voor kerkbouw. Het ging elkaar gisteravond voor de 3de is het grootste bedrag dat de Geref en vóórlaatste ronde in de onderlinge Kerken ooit in éénmaal bijeenge- competitie zwart-wit, waarin de deel- bracht hebben. Deputaten hebben de i nemers ditmaal hun fotografische kerkeraden verzocht de dankstond te kennis konden meten in een vry on- houden op zondag 25 februari a.s. derwerp. Wat lezers schrijven Door het artikel over „De vervui ling van de Leidse Grachten" in uw editie van 28 juli 1961 werden wij weer eens geconfronteerd met dit eeuwenoude probleem. Bodem en Officiële publikatie STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan een kie- ter op zijn verzoek wordt toegestaan [e zijner keuze aan de a.s. stemming £r verkiezing van de leden van de Provinciale Staten deel te nemen, het- °j in dc gemeente in welker -iezers- tu Vttl, Jeg ster hy op de dag der kandidaat- pijrantpn wel Helling ii3 februar' 1962) is opge- muziKanien wet lomen, hetzij in een door hem bij het ndieuen van dat verzoek aan te wij ten gemeente. Belde gemeenten moe ten in dezelfde provincie zijn g-legen. De kiezer, die van vorenbedoelde be voegdheid gebruik wenst te maken, moet daarvan uiterlijk 14 maart a.s. in persoon mededeling doen ter secreta- «e ener gemeente. Lelden. 13 februari 1962. De Burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT Fris en verfrissend is een totaal verjongde harmoniekapel .Werkmans Wilskracht" gisteravond ter gelegenheid van de viering van het 60-jarig bestaan voor de dag gekomen met een uitstekend geslaagd invatatieconcert onder directie van Ton van der Stap. Deze heeft overtuigend aangetoond, hoe „Werkmans Wilskracht" volledig met de tijd meegaat. Zelf heeft hij vele jaren met een eigen show-orkest door de wereld gereisd, hij kent de amusementsmuziek dan ook tot in de toppen van zijn vingers. Van der Stap gaat van het principe uit, dat, wil men jongere krachten aantrekken en behouden, aan de „eigentijdse" muziek de nodige aandacht besteed moet worden. Bij „Werkmans Wilskracht" aan de Gemeentelijke Muziekschool heeft hij dan ook in korte tijd een grondige omschakeling toeten te bewerkstelligenwat niet uitsluit, dat hij op den duur ook weer aan het meer klassieke genre zijn aan dacht zal gaan ivijden. Gelukkig, want in tegenstelling met hetgeen in het programma toerd geschrevengeloven icij, dat de jeugd, mits zij er in opgevoed ivordt, toch ook „klassieke" mu ziek zal ivaarderen en niet ver velend vinden. Voor dez eavond stonden ech ter in hoofdzaak nummers op het programma, die in deze tijd grote opgang maken. Zo toas daar bijv. een selectie uit Gerswins opera „Porgy and Bessen na de pauze een selectie uit „My fair lady", waarvan de eerste aan e muzikanten wel de allerhoogste eisen stelde. Met stygende verbazing hebben wij geconstateerd, hoe men ia staat bleek er onder de stuwende, geestdriftige leiding van Van der Stap een vloei ende en enthousiaste uitvoering van te geven. Daarbij kwam duidelyk vast te staan, dat de dirigent een eerste klas vakman is: zelf onderwijst hij klarinet- en saxofoonspel. De klank van het huidige „Werk mans Wilskracht" is fraai en kleurig, soms wel iets aan de te luide kant, maar dat was tevens een gevolg van het feit, dat op het podium geen gor dijnen waren aangebracht. Dergelijke selecties, welke zich in de wereld van de amusementsmuziek een grote re putatie hebben verworven, kunnen niet anders dan de musici en ook het gehoor boeien, vooral wanneer zij met een zodanig vurig élan ten gehore worden gebracht, als ditmaal het geval was. Wat de blazers, speciaal de trom pettisten en niet te vergeten het ac curate slagwerk pauken, trom en bekkens presteerden, verdient alle lof. Naast dediscipline trof het mu zikaal begrip. De „kunde" was zo groot, dat men met gemak tegen de snelle tempi in de bekende „Ame rican Petrol"-mars ongetwijfeld tè snel opgewassen bleek. Zelfs in Gershwin^, uitgesproken syncopische muziek bleek de ritmiek geen onover komelijke struikelblokken opte leve ren. Er was nog een selectie, n.l. die uit „The desertsong" en ook deze werd met hetzelfde overtuigende élan ge blazen, een out-vertrouwde wals als „Trés jolie" werd tot een vloeiend stuk muziek, hoewel indertyd de klas sieke maatstaven anders waren. Werkmans Wilskracht" in volle actie WU verheugen er ons over, dat W.W. over zoveel kundige krachten, onder wie veel jongere, beschikt. De conditie van het huidige ensemble is opvallend goed, dank zij de voortref felijke aamvyzingen, die men van een rasmuzikant als Van der Stap ont vangt. Dat hij ook de allerjongsten weet aan te trekken, bleek uit het kranige optreden van de drumband met hoornisten onder leiding van de instructeur W. van Geneste: een groep jeugdige tamboertje toonde volop wat zij waard was! En de hoornisten bliezen met feilloze zui verheid. Voor de toekomst wordt dus gezorgd! Na de pauze bleek de St. Louis Blues, een mars van Handy, nog niet geheel uit de verf te kunnen komen. Bovendien willen wij een waarschu wing richten tot de bespeler van de concerttrom, die hier en ook al eerder er wel hèèl luid op los „knalde": dit overschreed meermalen de grenzen der welluidendheid! De andere mar sen „Lover", „De Medici" en „Za- dé" lukten best. „Werkmans Wilskracht" heeft ter dege bewezen dat het met nieuwe energie geladen is onder leiding van een dirigent, die weet wat hij wil en zyn mannen en vrouwen! inspi reert. De heer Van der Stap is dan ook met een fraai bloemstuk gehul digd. Buitengewoon jammer was het, dat dit concert zo matig bezocht was. het had werkelijk beter verdiend! De voorzitter, de heer J. By, heeft er in zyn openingswoord op gewezen, dat de aanschaf van nieuwe instru menten niet minder dan f 24.000,- zal vergen, een bedrag waar men nog lang niet aan toe is. Het jubileum zal voorts nog her dacht worden met een receptie in De Burcht op donderdagavond van 8-10 uur en een feestavond in de Stads gehoorzaal op vrijdagavond a.s. Dan zai de muzikale cabaret-revue-show „Tarara Boemdiee" opgevoerd worden. II. NEDERLANDSE OPGRAVINGEN IN EGYPTE In verband met de grote belang stelling welke bestaat voor de in het Rijksmuseum van Oudheden inge richte expositie „Nederlandse opgra vingen in Egypte" (ruim 1700 bezoe kers), is deze tentoonstell'ng ver lengd tot 18 maart. huisvuil heeft men in meerdere of mindere mate altijd in onze grach ten kunnen aantreffen. De steeds terugkerende oliefilm aan de opper vlakte van onze grachten en singels, vooral in Leiden-Noord, is een ern stig verschijnsel van de laatste ja ren. N.a.l. van uw artikel zijn enkele ingezonden stukken verschenen met o.a. beschuldigingen aan het adres van de Sted. Lichtfabrieken. In de raad zijn over deze vervuiling vra gen gesteld aan het College van B. en W. doch het antwoord was zeker niet bevredigend. Uit het in gezonden stuk van de heer Bicker Caarten verneemt men dat in elk geval in juni 1960 by Rynland reeds bekend was dat de oliefilm afkom stig was van de Lichtfabrieken. En in november 1961 delen B. en W. mede, dat om dit euvel tegen te gaan, overleg met Rijnland geopend is. Tot nu toe heeft men over deze zaak niets meer vernomen. Moet men uit deze trage gang van zaken concluderen dat Rynland in de stryd tegen de vervuiling van de boezem alleen is komen te staan? Of is het zo dat men de zaak maar opgegeven heeft, omdat de Langegracht toch gedempt wordt .terwijl door te localiseren de bron van deze oliefilm gemakkelijk opgespoord kan worden en zeker af doende maatregelen tegen dit euvel genomen kunnen worden. Het is te hopen voor de heer Geijsman, dat na demping van de Langegracht en Kor te Mare deze oliefilm in Leiden- Noord tot het verleden zal behoren. Zo niet, dan zal hij voor zijn jacht haven beter water moeten zoeken. Rekening moet ook gehouden wor den met het feit, dat het spuien in Katwijk geen merkbare verbete ring meer brengt voor de Haarlem mer trekvaart en dat door het dem pen van de Langegracht en Korte- Mare, de toestand van dit water verder achteruit zal gaan. Het is ech ter mogelijk dat de grote stroom koel water van de S.L.F. t.z.t. de toestand nog wat op peil kan houden. Als men de fraaie plattegrond van Hage (1648) bestudeert, dan moet erkend worden dat de gehele aanleg van de Leidse grachten, ondanks en kele knelpunten, een kundig werk is geweest. Zowel doorspuien richting Zuid-Noord als Oost-West was moge lijk. De latere knelpunten Levendaal en Rapenburg waren toen in een veel betere conditie door de aanwe zigheid van zes grachten in de rich ting Witte Singel. Deze grachten ont vingen vers water via Witte Singel uit de Vliet en de Stads-verversings- sloten buiten de Witte- en Zoeterw. Singel. Door het dempen van de ge noemde grachten in de vorige eeuw, het verdwijnen van de stads-verver- singssloten door stadsuitbreiding bui ten de singels, het droogleggen van de Haarlemmermeer etc. werd de doorstroming richting Zuid-Noord zeer bemoeilijkt en meer gericht op doorstroming Oost-West. De grach ten, lopende in de richting Zuid- Noord, profiteerden niet meer van een goede doorspuiing en vervuilden meer en meer .Men kon dit probleem niet aan en moest noodgedwongen overgaan tot dempen. Dit proces heeft zich tot nu toe voortgezet en bin nen het gebied van Rapenburg en Herengracht zijn nu alle dwars- grachten verdwenen. Oranjegracht, Waardgracht, Zuidsingel, O-Dwars- gracht Doelengracht, Groenhazen- gracht etc. zullen t.z.t. nog moeten volgen. Het specifieke karakter van Leiden zal daarmede volkomen ver dwenen zijn. En het. Rapenburg? De stenen boogbruggen, ondingen voor het mo derne verkeer, doch zo geheel pas send in deze omgeving, bezitten een fraaie doorstromingsprofiel. Zelfs de pijlers heeft men nog afgeschuind om de weerstand tot een minimum te beperken. Als men de plompe on derbouw van de Nieuwe Marebrug be kijkt, dan schijnt het wel of men aan het doorstromingsprofiel nauwelijks aandacht heeft besteed. Door de over kluizing van het Kort-Rapenburg met haar veel te smalle uitlaat, de wijzi ging van het ook te enge inlaat- profiel Gangetje-Steenschuur enW demping van het Levendaal, werd het toekomstige lot van het Rapenburg beslist. Reeds in 1923 schreef men dat voor het Levendaal geen redding meer mogelyk was. Het Levendaal is nu al lang een brede verkeersweg geworden en weinigen zullen dit be treuren. Het laatste stukje Levendaal zal nu spoedig volgen. Het Rapenburg gaat snel achteruit en ook demping hiervan zal men niet meer tegen kunnen houden. De twee Rynarmen en Oude Sin gel zal men kunnen behouden, mits men niets aan het doorstromingspro fiel gaat veranderen. De enkele ja ren geleden voorgestelde vernauwing van de Turfmarkt-Beestenmarkt t.b. v. het verkeer, zou funeste gevolgen hebben gehad voor de Oude Singel. Juist de ruime uitmonding by de Turfmarktbrug en die van het Galge water hebben een gunstig effect op de doorstroming bij het spuien te Katwijk. Zou men dit gebied gaan vernauwen, dan zal ook de positie van de Oude Singel verslechteren en de vervuiling definitief doorzetten. In het nieuwe wegenplan voor Lei den is omlegging van de vaarroute geprojecteerd. Na realisering van dit nieuwe kanaal zal geen scheepvaart voor Leiden meer plaats vinden. Daarna zal men de doorvaart Turf markt en Galgewater gaan versmal len t.b.v. het verkeer. Doch de door stroming van Oude Singel, Oude- en Nieuwe Rijn, zal ernstig worden be moeilijkt en deze grachten zullen in langzaam, doch gestadig tempo ver zieken, zoals nu het Rapenburg. Uit eindelijk zal men geen keus meer hebben en ook deze grachten zal men moeten dempen. De overkluizing van het Gangetje en Kort Rapenburg heeft ons dus niets geleerd. Of heeft men binnenskamers reeds beslist dat alles „dicht" moet? De grondslagen hiervoor liggen reeds, of mogelyk ook onbewust, in het grote Verkeersplan opgesloten. H. J, de Boer. Leiden, 12 febr. 1962. Daar de gebondenheid aan een be paald onderwerp geen handicap vormde ging de belangstelling uit naar de wijze waarop de mededin gers elkaar de loef trachten af te steken zowel met hun ingezonden beelden als hun daarby aan de dag gelegde „verbeeldingen". De jury, be staande uit de heren K. Hulsbos, J. F. de Wilde en G. L. v. d. Berg zorgde weer voor een deskundige be oordeling waarbij de drie juryleden beurtelings hun zeer gewaardeerd en leerzaam commentaar op de gele verde prestaties gaven. Hoewel de deelnemers nog een ron de te wachten staat, komt er al enige tekening in de competitiestand. De „koplopers" in de onderscheidene klassen zijn: Hoofdklasse de heer J. Hey broek ,54 pnt; promotieklasse: de heer H. Keekstra. 46 pnt; gevor- derdenklasse de heer J. A. N. den Tonkelaar. 47 pnt; beginnersklasse de heer R. Singerling 52 pnt. By verhindering van de voorzitter, de heer J. G. Gompelman, werd de bijeenkomst ditmaal geopend door de vice-voorzitter. de heer G. L. v. d. Berg, die tydens een voorafgaand huishoudelijke gedeelte van de avond kon mededelen, dat op maandag 26 februari a.s. de heren G. Kikkert en G. v. d. Wijngaard een demonstra tieavond zullen verzorgen. Belden he ren zullen dan demonstreren wat er zoal voor de amateur te bereiken valt op het gebied van de portretfotogra fie, zowel in zwart-wit als in kleuren. VOORSCHOT OP SALARIS. Naar aanleiding van vragen van het raadslid, de heer H. van Weizen, inzake het verlenen van een voor schot aan het gemeentepersoneel op de in uitzicht gestelde verbetering van salarissen met ingang van 1 ja nuari jJ., delen B. enW. mee, dat in middels aan dit personeel een voor schot over het eerste kwartaal 1962 is verleend. Leidse raad beslist: 12.000 voor aanleg van 86 tuinen Nu binnen afzienbare tijd weer een aantal volkstuinen, gelegen in de Rodenburgerpolder, in het Morskwartier en in de Pesthuispolder t.b.v. de stadsuitbreiding moet verdwijnen, is de Leidse raad gistermiddag z.h.s. akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. een bedrag van f. 12.000 be schikbaar te stellen voor de aanleg van een tydelijk volkstuincomplex van 86 tuinen in de Oostvlietpolder onder Zoeterwoude. Het volkstuincomplex zal in gebruik worden gegeven aan de Leidse Bond van Volkstuinders. Een korte discussie ontstond deze middag over het voorstel van het College het subsidie aan de Openbare Leeszaal- en Bibliotheek ...Reuvens" voor het jaar 1960 vast te stellen op f. 61.471. zijnde het exploitatietekort over dit jaar. Over de jaren 1957 t.e.m. 1959 werden aan „Reuvens" subsidies toegekend van respectieve lijk f. 49.184, f. 54,689 en f. 47.722. Dat het subsidie, in vergelijking met 1959. in 1960 ruim f. 13.700 hoger ligt vindt zijn oorzaak in de gestegen perso neelslasten. in de verbeteringen aan gebracht aan en in het pand Bree- straat 27 en de inrichting van het in november I960 geopende filiaal aan de Obrechtstraat. Aangezien op de gemeentebegroting voor het jaar 1960 voor „Reuvens" reeds een be drag van f. 44.745 was uitgetrokken, resulteerde het huidige voorstel van B. en W. in het als nog verstrekken van een aanvullend krediet van f. 16.726. Subsidie Reuvens De heer Van Hoek (VVD), die het loffelijk streven van deze nuttige, culturele instelling geenszins in twy- fel trok, meende toch een waarschu wend geluid te moeten laten horen. Z.i. is het niet juist om uitgaven te doen. zonder dat deze door de raad, die een belangryke subsidie verleent, zijn goedgekeurd. De heer Ten Broek (KVP) wenste te weten of B. en VV. gemeenten, waarvan de ingezetenen eveneens profiteren van het boeken bezit van „Reuvens", hebben gepolst om in dit exploitatietekort by te dra gen. De heer Kortmann (KVP) achtte het onjuist, dat vóór de opening van het filiaal in de Obrechtstraat geen ifiancieel overlee met de gemeente was gepleegd. Wethouder Van Schaik wees op de ontoereikende subsidieregeling van het Rijk. waardoor gemeentebesturen wei verplicht worden by te passen. T.o.v. het inwonertal van gTOte en kleine gemeenten bestaan scheve de wethouder sprak van miserabele verhoudingen. Een gemeente van circa 26.000 ingezetenen ontvangt vol gens de rijksnormen een subsidie van f. 8800,terwijl een gemeente als Leiden <plm 96.000 ingezetenen) slechts f- 10.500 ontvangt. Hier is de verhouding ten enenmale zoek, het geen tot. gevolg heeft, dat een der- ige-lijke gemeente gedwongen wordt het tekort bij te passen. Overigens: ook „Reuvens" is bij het opstellen van de begroting ge bonden aan richtlijnen, aangegeven door de gemeentelijke accountants dienst Bij het opstellen van de ge meentebegroting voor het jaar 1960 was reeds rekening gehouden met een exploitatietekort van „Reuvens" Allerlei omstandigheden hier boven i«eds genoemd Red. hebben i dit te kort ongunstig beïnvloed. T.a.v. 1 het filiaal in de Obrechtstraat deelde i de heer Van Schaik mede. dat het be stuur van „Reuvens" hierover „een ernstige aanmerking is gemaakt. Dit mag niet meer voorkomen". De gemeente Oegstgeest draagt in het te. kort een bedrag van plm. f. 750 bij. Conform het voorstel van B en W. wordt dan besloten. Verlichting clubgebouw tennispark Hoewel de raad zii.s. akkoord ging met het verstrekken van een bedrag van f. 6.425 voor de aanleg van ver lichting voor de sintelbaan in het sportcomplex bij de Leidse Hout en in het Clubgebouw van het tennis park Haarlemmerweg, vroeg de heer Questroo (Prot. Chr.) of het niet mogelijk was om gelijktijdig een elek trische verlichting aan te brengen in enkele padvindershuisjes nabij dit tennispark. Wethouder Van Schaik stelde de heer Questroo gerust door mee te delen dat dit reeds een punt van be spreking uitmaakt met de Stichting Leidse Jeugd verblijven. Nadat ook alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen waren aangenomen, volgde een zitting ach ter gesloten deuren. Advertentie Onze oud-stadgenoot, mr. C. J Goudsmit, thans wonende te 's-Gra- venhage. is voor de tijd van één jaar benoemd tot voorzitter van de Ge- I neesmiddelencommissie. Pimara Inlrglukr. De zachte vezel laat het vocht door en door aan de buitenluier. Baby ligt altijd droog. Geneest ^v°°r^or^ef<^ schrijnende huid. Reeas gebruikt door vele geluk kige, enthou- M Q C siaste moe- ft u ders.S stuks KUb^Ste"o«lon- Set'ehe,e jaar door te dragen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3