DEENSE VORSTENZOON WERD NOORS KONING llffilfBBMr Strijd tegen bedrog in tv-reclame in Amerika Boeren waren hoeders van nationale waarden 1 1 BKO BA EEN VEILIGE KEUZE Hongaarse zigeuners nog stiefkinderen 7 Juni eeu historische datum de nieuwe SKODA Combi staat voor U klaar fmroi „Donkere koffiebleek wijn en helder witwas helblauw LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 (Bijzondere medewerking) n Het spreekt vanzelf, dat de verwarring van onafhankelijkheid en van een grondwet nog vieren de Noren ieder jaar de zeventiende mei als de „Dag der Grondwet" de opbloei van het nationalisme zeer stimuleerde. De Noren ontdekten reeds kort na de verbreking hunner banden met Denemarken, dat de Noorse boeren door de eeuwen heen de nationale erfenis met zorg gehoed hadden. Daarom vestigde men de blik op het platteland, toen het er om ging een nieuw Noorwegen op te bouwen. De boeren bezaten immers de voor die opbouw onmisbare kracht en zin voor onafhankelijkheid. Het dient gezegd, dat het eerste Noorse romantische nationalisme meer van idealisme dan van werkelijkheidszin was doortrokken. De schilders begonnen de boerenbevolking uit te beelden in kleurige klederdrachten bij de kerk of tijdens volksfeesten, maar vrijwel nooit tijdens het werk. De schilderij, die in de vorige eeuw zeer veel succes oogstte, was de „Brui loft in Hardanger". Gude, een bekend kunstschilder, s; hilderde het berg en fjordenlandschap. De beroemde Tidemand vulde de boot met mooi uitgedoste boeren. Later schreef de dichter Andreas Munch een gedicht over dat onderwerp. De componist Halvdan Kjerulf probeerde zijn krach ten eveneens op het thema. Onder de schrijvers, die schreven over het sterk door hen geïdealiseerde boerenleven, moet vooral Björnstjerne Björnson worden genoemd. in Zweedse hand, bleek naarmate de eeuw verstreek meer en meer ongewenst. Hierbij kwam, dat Noorwegen zich na 1814 economisch flink ontplooide en dat zijn buiten landse handel een factor van bete kenis was geworden. Mede hierdoor vielen de Noorse en de Zweedse bui tenlandse belangen lang niet altijd samen. Daarom werd in Noorwe gen het verlangen naar een eigen Noorse buitenlandse dienst steeds krachtiger. Nationale zin, drang Het ls merkwaardig, maar ook begrijpelijk, dat echter juist uit de boerenstand schrijvers voortkwamen, die bij wijze van re actie een heel wat realistischer beeld gaven van het leven ten plat- telande. Dit neemt niet weg, dat de romantici der vorige eeuw al waren zij eenzijdig en overdreven de eer toekomt, de oude Noorse tradities en zeden op de voorgrond der belangstelling te hebben ge bracht. Misschien was het enigs zins ironisch van de geschiedenis, dat die „boeren-renaissance" ont stond juist toen het aloude boeren- en vissersbestaan nieuwe banen be trad, toen wegen en spoorwegen de dalen en afgelegen districten open den, toen ook in Noorwegen de „verstedelijking" van het leven, de vlucht van het land naar de stad zich merkbaar begon te maken. Een voorbeeld. De Noorse hoofdstad tel de in 1860 ongeveer 60.000 zielen. Bij de eeuwwisseling was dit aantal gestegen tot 225.000. Landelijke tradities gehandhaafd Meer dan in vele andere landen bleven in Noorwegen de oude landelijke tradities toch be staan. Die tradities te hoeden en te bewaren was men zag het in Noorwegen vroegtijdig in van groot belang voor de nationale idee en de nationale eenheid. Reeds in de jaren zestig der vorige eeuw ont stonden zowel in de steden als op het land verenigingen, die beoog den de oude muziek, klederdrachten, volksdansen en wat dies meer zij in ere te houden. Oude kerken en boerderijen werden gered van de ondergang. Deze beweging werd in de loop der negentiende eeuw steeds krachtiger en is nog heden ten da ge zeer actief. De bom barst Koning Haakon VII met zijn gemalin Koningin Maud (En gelse prinses) en hun zoontje Olav, toen kroonprins, bij hun komst in Noorwegen in 1905. Koning Haakon stierf in 1957; Olav werd zijn troonopvolger. naar onafhankelijkheid en financi- eel-commerciële overwegingen von den elkaar en versterkten de be weging voor algehele onafhanke lijkheid. Indien de Zweedse koning de teke nen des tijds had verstaan, indien hij begrepen had. wat de Noren van hem verlangden, zou hij hen op het „buitenlandse" pad stellig een eind tegemoet zijn gekomen. Hij antwoordde echter op alle pro testen van Noorse zijde tegen het buitenlands beleid met een min of meer hoffelijk „NEEN". De ver houding tussen beide landen en tussen de Noren en hun koning werd daardoor geleidelijk slechter. Zwedens tegenwerking en gebrek aan soepelheid stuwden de Noren voort op de weg naar algehele on afhankelijkheid. Dit bleek onmiskenbaar, toen het Noorse Parlement (het Storting) in mei 1905 een wet aanvaardde, op grond waai*van de Noorse regering het recht verkreeg, een eigen con sulaire dienst in te stellen. De Zweedse koning weigerde die wet te bekrachtigen. Het Noorse kabinet trad af. Vergeefs poogde de koning om een andere regering te vormen. De buitenlandse politiek was het grote struikelblok, dat de Zweedse koning zijn functie kostte. De nieuwe koning alleen van Noorwegen! won tijdens zijn regering aller harten en sympathie, omdat hij zich hield aan zijn devies: „Alt for Norge". Geen Noors staatsman of politicus was bereid, het démissionaire ka binet af te vallen. Het struikelblok was en bleef het buitenlands be leid. Revolutionair besluit Christian ia (zoals de Noorse hoofdstad toen nog heette) was in last. Tal van vergade ringen werden belegd. Besprekingen tussen vooraanstaande figuren uit parlementaire, ambtelijke en zake lijke kringen waren aan de orde van de dag. Moest men toegeven? Moest men zich neerleggen bij de wil des konings? Mocht men dat doen? NEEN EN NOOIT, dit was het algemeen gevoelen. Toch moest er iets gebeuren. Maar wat? Het antwoord op deze vraag ver nam de wereld op 7 juni 1905. Het was een revolutionair antwoord. In volledige overeenstemming met de leden der afgetreden regering nam he t Storting de beslissing om „de Unie met Zweden onder een gemeenschappelijke koning te ont- I binden, daar de koning opgehouden heeft als koning van Noorwegen te handelen". In aansluiting op deze beslissing verzocht het Storting aan hel Démissionaire ministerie om als „Voorlopig Bewind" de regering des lands uit te oefenen tot tijd en wijle een definitieve oplossing zou zijn gevonden. De Noren vonden dus, dat hun koning „te weinig Noors" was en verleende hem derhalve ontslag. De oude vrijheidszin der Vikingers leek nog eenmaal in volle kracht op te leven. Zweden was natuurlijk in ho ge mate ontstemd over de revolu tionaire besluiten van het Storting. De betrekkingen tussen Zweden en Noorwegen werden uiterst gespan nen. Gelukkig echter maakte Zwe- den's verontwaardiging na enige tijd plaats voor de bereidheid om tot besprekingen te komen. Na moei zame onderhandelingen kwamen de Noren en Zweden tot overeenstem ming wat betreft de opheffing van de personele unie. De officiële be kendmaking van deze overeenkomst vond plaats op 26 oktober 1905. Tijdens de onderhandelingen met Zweden had het Noorse Voorlopig Bewind reeds een volksstemming georganiseerd. De uitslag was (voor de Zweden!) overtuigend genoeg, want 368208 kiezers spraken zich Uit vóór en slechts 14 tegen ver breking der banden met Zweden. Een nieuwe koning Noorwegen had zijn Zweedse ko ning de toegang tot het Noor se huis ontzegd. Wat nu te doen? Een der eerste stappen van het Voorlopig Bewind was een ver zoek te richten tot de Zweedse ko ning, dat inhield, een prins uit het Zweedse koningshuis (Bernadotte) aan te wijzen als koning van Noor wegen. De Zweedse koning weiger de. Toen waren de Noren weliswaar viij in hun keuze, doch hun moei lijkheden waren niet geringer ge worden. Er was namelijk een tamelijk sterke en invloedrijke groep Noren, die aan de uitroeping van een „Re publiek Noorwegen" de voorkeur gaven boven de verkiezing van een I nieuwe monarch. Het voorlopig Be- wind echter nam het standpunt in, j dat zowel uit traditionele en histo- rische als uit praktisch-politieke overwegingen voortzetting van de monarchale regeringsvorm te pre feren was. De Europese vorstenhuizen wer den op de keper bekeken. Na enig gezoek vond men een Deense vor stenzoon, Prins Karei, de beste troonkandidaat. Daarom verzocht men hem, de Noorse koninklijke waardigheid te willen aanvaarden. Onmiddellijk stelde de prins zich in verbinding met zijn grootvader, Koning Christiaan IX van Dene marken. Na van hem toestemming te hebben verkregen, deelde Prins Karei de heren in Christiania me de, dat hij de Noorse kroon aan nam. Hij stelde evenwel een voor waarde: Hij verlangde een volks stemming, want hij wilde onder geen beding koning van slechts een deel des volks worden. Die volksstemming de tweede van 1905 werd gehouden. Voor de prins spraken zich uit 259563 kie zers, tegen hem 69264 (voorname lijk republikeinen). Op 18 november volgde de offi ciële koningskeuze in het Storting. Met algemene stemmen wees de Noorse volksvertegenwoordiging Prins Karei aan als koning. Die zelfde dag nog telegrafeerde Prins Karei, dat hij van ganser harte de nieuwe functie aanvaardde. „Ik zal aanknopen bjj de middeleeuwse Noorse koningstraditie", gaf hjj te kennen, „en mij voortaan noemen Haakon VII. Mijn zoon zal Olav heten. Mijn devies en richtlijn zul len zijn de woorden Alt for Norge (alles voor Noorwegen)". Op 25 november 1905 arriveerde Koning Haakon, 23 jaar oud, met zijn gemalin Koningin Maud teen dochter van Koning Eduard VII van Engeland) en hun tweejarig zoontje Olav in Christiania (Oslo). Kort nadien volgde zijn plechtige kroning in de Nidaros Cathedraal te Trondheim. Noorwegen was een onafhankelijk en soeverein konink rijk geworden. Geliefde vorsten Reeds kort na zijn troonsbestij ging bleek, dat Haakon VII het Noorse volk voor zich had gewonnen. Zelfs onder hen, die op grond van hun republikeinse over tuiging tegen zijn komst waren ge weest, vond hij spoedig trouwe me dewerkers en vrienden. Trouwens, Noorwegen ontplooide zich tijdens Haakon's regering in snel tempo. De jaren 1905—1940 en 1945—1957 staan met gulden letters opgete kend in het boek der Noorse histo rie. In 1940 scheen het, dat Noorwe gens opbloei zou worden afgesloten. De Duitsers bezetten Haakon's land en op 7 juni 1940 op de kop af 35 jaren na het aan de Zweedse koning verleende onts'ag! verliet de koning zijn land, omdat hij zyn plicht niet meer kon doen zoals hij dat wilde. Hij ging naar Engeland, Koningin Maud's geboorteland. Toen de Duitsers verslagen waren, keerde Haakon terug naar Noorwe gen. Dat was op 7 juni 1945! Met recht is de zevende juni dus een historische datum voor het Noorse volk. Bjj Haakon's terugkeer in 1945, bij Haakon's jubileum in 1955 en bij Haakons dood in 1957 bleek tel kens weer, hoe gezien de vroegere Deense Prins in zijn Noorse konink rijk was. Want Haakon was er, an ders dan zijn Zweedse voorganger, in geslaagd om de Noorse harten te veroveren. Hoe kwam dit? Kort ge- zegd:Omdat Koning Haakon VII zich had ingeleefd in de Noorse geestesgesteldheid, omdat hij zich de Noorse denk. en leefwijze eigen wist te maken en omdat hij steeds heeft gehandeld volgens zijn devies „Alt for Norge', „Alles voor Noor wegen'. Het Noorse volk prijst zich ge lukkig, dat ook Haakon's zoon, de huidige Koning Olav, zich met al zijn krachten van hart en geest wijdt aan de belangen van zijn volk. dat hem daarvoor erkentelijk is. Evenals zijn vader staat Olav op het standpunt, dat zijn onderdanen Noors en Noren zijn, dat zij vóór al les Noors en Noren willen blijven. Advertentie draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer- 5ÈS5a^g geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat - tpjl Super motor: 1221 cc - 47 pk -125 km/u. H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010" Bal DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 De held van het televisieverhaal vervaagde op de miljoenen schermen in de Amerikaanse huiskamers en de opgewekte stem van de omroeper kondigde aan: „Nu volgt een boodschap van onze adverteerder." Het beeld van de held nog vers in het geheugen, zagen de kijkers plotseling een glazen pot met stomende koffie voor zich op het scherm verschijnen. De omroeper lichtte enthousiast toe: „U kunt het verschil niet alleen proeven, maar ook zien. Kijk eens naar dat dikke, donkere brouwsel. Mmmmm". Het dikke, donkere brouwsel is he laas te licht bevonden door de fede rale commissie voor communicaties (FCC) in Washington, die er op toe ziet, dat de argeloze Amerikaanse kij kers niet misleid worden door listige adverteerders. Gebleken is namelijk, dat in plaats van echte koffie, warme rode wjjn was gebruikt bjj de opname, omdat zoals een van de medewerkers ver- Dit is het gebouw van het Storting, het Noorse parle mentsgebouw in Oslo. klaarde, de wjjn „een betere, donker der en rjjkere aanblik bood". Zo kreeg een zekere zeepfabrikant die sponsor is van een reeks tv-uit- zendingen, laatst van de immer waak zame FCC het bevel blauw voortaan geen „wit" meer te noemen. Een lid van de FCC verklaarde hierover: „Zoals velen wellicht reeds weten, ziet wit er zeer smoezelig uit op tv". Een FCC-spion, een van de velen die uitzwermen over de re clamefilmstudio's in New York en Hollywood, was er in geslaagd onge- Dit herleefde nationalisme kon geen vrede met de bestaande Noors-Zweedse unie vinden. De Noren wensten geen tweederangs plaats binnen die unie. De koning van Zweden ontzag de Noorse ge voeligheden te weinig. Het grote struikelblok bleek te liggen op het terrein der buiten landse betrekkingen. Wat in 1814 nog aanvaardbaar leek, te weten: Noorwegens buitenlandse politiek merkt de studio binnen te glippen, overhemd bleek in feite een hel blauw overhemd aan te hebben. Schoolvoorbeeld Een schoolvoorbeeld van misleidend adverteren was de advertentieleuze: „Hoe bestaat het, hiermee kan je zelfs schuurpapier scheren". De FCC kwam dit bedrog op het spoor door het gezonde verstand en de grote do sis achterdocht, waarover elk lid van de commissie beschikt. Zonder de zaak eerst te onderzoeken kreeg de firma die deze superscheerapparaten verkocht, bevel deze vorm van ad verteren te staken. De zaak werd la ter uitgezocht en toen bleek, dat men een stuk plexiglas gebruikte, bespo ten met een laagje zand. Hierop werd een laag scheerzeep aangebracht, waarna het scheerapparaat zijn werk kon beginnen. Zonder scheermesje zelfs, werd het zogenaamde schuur papier kaalgeschoren. Niet zó snel De Amerikaanse televisiekijkers zullen het voortaan ook zonder de advertentie van een bepaald merk neusdruppels moeten stellen, dat ver ondersteld werd „twee maal zo snel verlichting" te brengen. Een FCC-onderzoeker rapporteer de hierover: „Men ziet iemand door de neus uitademen op een stukje koud glas. Voor het gebruik van de „vaporisator" beslaat het glas niet en de omroeper zegt „Kijk, verstopt". Daarop wordt de „vaporisator" ge bruikt en de test herhaald. In enke le seconden krijgt de proefpersoon weer licht. Om dit effect te berei ken is de neus van de proefpersoon de eerste maal volgestopt met wat ten, die voor de tweede test eenvou digweg worden verwijderd. Heel een voudig en in strijd met de wet". Duizenden goedgelovige Amerika nen kochten het middel om te erva ren dat het niet zo snel werkte als op de televisie. Bijzondere banden Een bandenfabrikant kreeg het met de FCC aan de stok dankzij een filmpje waaruit bleek dat zijn ban den sneller tot stilstand kwamen op een nat wegdek dan gewone ban den. Bij nader onderzoek bleek, dat de banden van de fabrikant alleen een beter resultaat behaalden omdat op hun baan een laag zwart zand was gestrooid, terwijl op de weg helft waarop de „gewone" banden werden getest olie was gespoten. Volgens FCC-functionaris Philip Elman hebben de adverteerders altijd wel een excuus klaar als zij betrapt worden. „Ze zeggen niet in te zien wat er verkeerd is aan enige „onschuldige overdrijving". Een adverteerder wees erop, dat in tv-voorstellingen zoals „Gunsmoke" of „Laramie" papierma- ché decors worden gebruikt voor ge bouwen, of dat de acteurs thee drin ken in plaats van de voorgeschre ven alcoholische drank", aldus El- man. „Dat is een vreemd argument. In de cowboyfilms tracht men geen produkt te verkopen. Maar dat doen deze adverteerders wel. Van nu af aan zal ze dat niet meer door mid del van trucjes lukken". Boerenbevolking teruggelopen van 50 tot 32 pet. (Van onze Weense correspondent) De Hongaarse autoriteiten doen hun uiterste best om de zigeuners te integreren en zij beroepen zich daarvoor op het communistische parool, dat iedereen het recht heeft op arbeid, maar ook de plicht daartoe. Maar deze plannen ge lukken slechts voor een deel. Aan de ene kant willen de meeste zigeuners liever rondzwerven en ver zetten zij zich tegen een vaste woon plaats en vooral tegen vast werk op I het platteland of in een fabriek. Aan de andere kant echter houdt de be- j volking nog altijd vast aan de vroe- gere methode van discriminatie ten opzichte van de zigeuners en ook deze op hun beurt zijn niet bereid1 om zich met de andere bevolkings groep te integreren. Het dorpje Alsoszentmarom b.v. telt 1200 inwoners, van wie 680 zigeuners zijn. De gemeente heeft twee scholen, de ene met 42 kinderen van Hon gaarse afkomst en de andere met honderd kinderen van zigeuners. De scheiding is er zo volstrekt, dat men zelfs twee jeugdverenigingen moest oprichten. Wanneer de zigeuners zich ergens zouden willen vestigen en b.v. in het boerenbedrijf wilden werken, zouden zij aangenamer en vooral ook gezon der kunnen leven. Werkgelegenheid op het platteland is er genoeg, want in de laatste vijftien jaar vertoont zich ook in Hongarije de trek naar de grote stad, zodat de plattelands bevolking terugliep van 50 tot 32 pro cent. Hier zouden de zigeuners kun nen inspringen, maar zij stellen hun vrijheid boven alles. Het gevolg is dat zij allerellendigst leven Zij eten slechts tweemaal per dag en hun „menu" bestaat dan uit „letscho" (een soort paprika-stamp pot zonder vlees), aardappels, bonen, brood met suiker en vla. Deze vla wordt gemaakt uit meel, water en gist. De gezondheidstoestand is zeer slecht en de meeste zigeuner-kinde ren zijn dan ook te vroeg geboren. Het gemiddelde gewicht bij de ge boorte bedraagt 4 pond en 83 gram in tegenstelling met een normaal ge wicht van 6.4 of 6.6 pond.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4