ranse regering kondigde isteren noodtoestand af Contact met Indonesië buiten Y.N. om zinloos SPIONNENRUIL: Nog geen dooi OOST-WEST DC-7 te Tokio geland Auto rijdt in Bredase haven: DRIE doden Gunstig nieuws over spoedige regeling met de Algerijnen Laatste fase aangebroken? Fanfani krijgt opdracht kabinet te vormen WEERBERICHT Opgewonden vader van redder overlijdt aan hartverlamming Gissingen naar politieke betekenis (Dud ^Jlïe teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 No. 30577 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) te kennen, dat de volle aansprakelijkheid voor incidenten op de regering zal vallen. Hij zou vandaag persoonlijk op de Place de la Republi- que aanwezig zijn om de stille demonstratie bij te wonen. De regering heeft intussen wel toege staan, dat morgen, bij de begrafenis van de acht slachtoffers van vorige week, een stoet van aanhangers der anti-fascistische organisaties en partijen achter de lijkbaren gevormd mag wor den. In Parijs werden voor vandaag en morgen nieuwe botsingen gevreesd. De sterkte van de Parijse politie is thans op 30.000 man gebracht. De Franse regering heeft gisteren de nood toestand afgekondigd. Deze geeft haar het recht alle openbare betogingen te verbieden. De minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, deed gisteravond een beroep op de „burgerzin der partijen en vakbonden" en af te zien van de aangekondigde demonstraties. Minister Frey zei, dat „de .veiligheidspolitie haar plicht zal doen en zich tegen betogers te weer zal stellen". De Parijse socialisten hebben niettemin mede gedeeld, dat de „zwijgende betoging" van van daag voortgang zal vinden. Oud-premier Men- dès-France gaf uit naam van de linkse oppositie Tegenover dit tragische gezagsconflict staat gunstig nieuws over een bestand met de Algerijnen. De overeenkomst, die een einde moet maken aan de zevenjarige oorlog, zou op een oor na gevild zün. In het afgelopen weekeinde waren aan de Frans-Zwitserse grens drie Franse en drie of vier Algerijnse ministers rond de groene tafel verenigd. Opmerkelijk was, dat de minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe vergezeld was door de r.-k. volksrepublikein Buron (minister van Openbare Werken) en de conservatief De Broglie (staatssecretaris voor de Sahara). Men ziet in de vertegenwoor diging van de drie voornaamste regeringspartijen op wens van president De Gaulle een onaanvechtbaar bewijs, dat de allerlaatste fase is aan gebroken. André Mare terug Intussen Is de 18-jarige zoon van de bekende wiskundige, prof. Laurent Schwartz en achterneef van premier Michel Debré, André Marc Schwartz, die vrijdag spoorloos uit Parijs ver dween, zaterdag in het ouderlijk huis teruggekeerd. De jongeman verzekert, dat hij door twee onbekende mannen in de auto van zijn vader is ontvoerd en de nacht van vrijdag op zaterdag onder de blote hemel heeft doorge bracht. Toen zijn ontvoerders door de radio hadden vernomen, dat de hele Franse politie hen op de hielen zat, zouden ze, volgens André Mare Schwartz, hem aan zijn lot hebben overgelaten. Daarvoor had een der mannen de.auto van prof. Schwartz, waarmee de student vrijdag haar zijn colleges was gereden, in de buurt van Versailles voor een restaurant gepar keerd, waar de wagen inderdaad en kele uren later is terugevonden. Het verhaal van de jongeman, waarin ook nog sprake van een dubbelganger was wordt door de politie in twijfel ge trokken. Zijn vader, prof. Laurent Schwartz, heeft echter ten stelligste ontkend, dat zijn zoon slechts een slippertje gemaakt zou kunnen heb ben. André Mars is wel degelijk ont voerd, zo verzekert zijn vader die tenslotte gewaagde van een grandioze machinatie, waardoor de politie zijn zoon bij het publiek in diskrediet zou pogen te brengen. President Giovanni Gronchi van tlalië heeft zaterdagavond, professor A-mintore Fanfani verzocht een nieuwe centrum-linkse coalitierege ring te vormen, zo is officieel in Rome meegedeeld. Fanfani heeft wat de gebruikelijke gang van zaken is de opdracht in beraad genomen. Bus overvallen: 17 passagiers gedood In de Zuiidaimerikaan-se staat Co- lumibië is ten westen van de hoofd stad Bogota een autobus door ban dieten overvallen. Van de 22 inzit tenden werden er 17 gedood en vier gewond. Eén meisje wist te ontsnap pen. Duizend doden in Duitse mijnen na de oorlog Bij de rouwplechtigheid bij de rampmijn in Saarland zei president Lübke zaterdag, dat sedert de laat ste oorlog bijna duizend mijnwer kers bij ongelukken en rampen in Duitsland zijn omgekomen. De daar voor verantwoordelijke autoriteiten moeten niet -aflaten in het streven naar voortdurende verbetering der veiligheidsmaatregelen. Tijdens de rouwdienst kwam het menigmaal tot hartbrekende scènes wanneer vrouwen of moeders van omgekomenen haar verdriet niet konden beheersen. De Westduitse ambassadeur op Cuba. graf von Spreti. heeft bij de Cubaanse krant „El Mundo" gepro testeerd tegen berichten waarin ge zegd werd dat het ongeluk in de Luistenthalmijn een blijk was van de ..kapitalistische aihe;dsmethoden" in West-Duitsland en dat de veilig heidsmaatregelen te wensen overge laten hadden. Het blad heeft in een volgende editie de gewraakte uitla tingen gecorrigeerd. (Zoals bekend behoorde de rampmijn tot de veilig ste in geheel Duitsland). De Amerikaanse U-2-piloot Francis Gary Powers gefotogra feerd direct na zijn aankomst in Amerika. Hij werd door Rusland vrijgelaten in ruil voor de vrij lating van de Amerikaanse spion Abel. De plaats van aankomst van Powers in de VS was strikt geheim gehouden. Deze foto werd enige uren na zijn aan komst ter beschikking gesteld door het Witte Huis. FLN-parlement tegen donderdag bijeengeroepen Over het Frans-Algerijnse contact kan nog gezegd worden, dat het „par lement" van de FLN-rebellen tegen donderdag a.s. is bijeengeroepen. Er bestaat nauwelijks twijfel over, dat dan de goedkeuring van een vredes akkoord met Frankrijk het enige agendapunt zal vormen. Na die zit ting zouden beide partijen het be vel „staakt het vuren" kunnen geven, aldus verwacht men in Parijs. Niet temin is zaterdag in de Franse hoofd stad een regeringscommuniqué uitge geven, waarin verklaard werd, dat de ondertekening van een overeenkomst met het FLN nog wel enige tijd op zich zou kunnen laten wachten. Aan dat communiqué worden in diploma tieke kringen twee verklaringen ge geven: enerzijds de bedoeling van de Franse regering om de OAS, de ge heime legerorganisatie van ex-gene raal Salan, die dezer dagen haar grote slag zal moeten slaan, zo lang mogelijk in onzekerheid te houden, anderzijds mogelijk het verlangen van president De Gaulle om van het FLN nog de gunstigste regeling te kunnen bedingen ten behoeve van een spe ciaal statuut voor de Fransen in een toekomstig onafhankelijk Algerije. In Algerije is het intussen nog steeds niet rustig. Zaterdag werden elf personen, onder wie zeven Euro peanen gedood en 63 gewond (37 Eu ropeanen) Gisteren vielen twaalf do den bij aanslagen over en weer. Ne gen doden en 31 van de 41 gewonden waren mohammedanen. Tijdens razzia's in de Europese wijk Bab-el-Oued in Algiers zjjn zaterdag 192 geweren in beslag genomen en 21 personen aangehouden, die ervan verdacht werden lid te zijn van de OAS. Bab-el-Oued, dat als een bol werk van de OAS wordt beschouwd, was door ongeveer vijfduizend mili tairen afgezet. PRINS CHARLES GEOPEREERD De prins van Wales, de dertien jarige zoon van Koningin Elizabeth, is vanochtend vroeg in een kinder ziekenhuis in Londen geopereerd wegens een acute blinde-darmont- steking. De operatie is geslaagd. Prins Charles had zich zondagoch tend niet goed gevoeld en werd even na middernacht met spoed van de Cheam-school in Buckinghamshire, waar hij dit jaar voor het laatst is, naar Londen overgebracht. GUUR WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Harde wind tot storm, geleidelijk ruimend van west naar noordwest. Nu en dan buien maar ook enkele opklaringen, kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 februari Zon op: 8.01 uur: onder: 17.49 uur. Maan op: 12.33 uur: onder; 3.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 10 10 uur en 22.53 uur. laagwater te 5.28 en 18.11 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Prins naar Afrika Op uitnodiging van de Wildlife Development Company, een lichaam dat deel uitmaakt van het departe ment van „Natural Resources" in Oeganda, zal Prins Bernhard, die zoals bekend het presidentschap heeft aanvaard van het World Wild life Fund, een reis maken door dit land. Het vertrek is op 19 februari bepaald. De prins zal im Oeganda logeren bij de gouverneur van dit gebied, dat in oktober van dit jaar onafhanke lijk zal worden. Na het bezoek aan Oeganda zal prins Bernhard in Liberia de opening van een ijzermijn, waaraan Neder landse construoteurs een belangrijke bijdrage hebben geleverd, bijwonen om zijn reis te besluiten met een officieel bezoek van ongeveer een week aan Libië. De Rijksvoorlichtingsdienst verstrekt de volgende verklaring: De regering wordt herhaaldelijk benaderd door Nederlanders, die contacten hebben met Indonesiërs over het ten aanzien van Nieuw-Guinea te voeren beleid. In dit verband wijst men er van officiële zijde op, dat de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., de heer Oe Thant, in bespreking is met vertegenwoordigers van Nederland enerzijds en met die van Indonesië anderzijds, met de bedoeling tot een gezamenlijke bespreking in zijn tegenwoor digheid te komen. De afwijzende houding, die de regering tegen over genoemde particuliere contacten aanneemt, berust op haar overtuiging, dat deze het welslagen van de activiteiten van de heer Oe Thant in gevaar zouden kunnen brengen. Zij wenst er nogmaals de nadruk op te leggen, dat zij geen heil ziet in bespre kingen met een bilateraal karakter". Gisteren is een DC-7 van de KLM op weg naar westelijk Nieuw-Guinea op het vliegveld van Tokio geland. Een legertje journalisten en fotogra fen bestormde het vliegtuig in de verwachting dat er zich in burger geklede militairen voor Nieuw-Gui nea in zouden bevinden. Zij troffen slechts zes burgers aan, die niet ver der dan Tokio reisden, en vier mon teurs met bestemming Biak. Indone sische studenten, die gereed stonden om tegen eventuele militaire passa giers van het vliegtuig te demonstre ren, trokken teleurgesteld af. Verbod opheffen" De Newyorkse „Journal American" heeft er op aangedrongen het Ame rikaanse verbod tot het gebruik van V.S. uit opmaken waar bij behoren te staan. Onze regering behoort het verbod tot het gebruik van de vlieg velden in de Stille Oceaan door de Nederlanders onmiddellijk op te hef fen .Laten wij er aan denken dat zfj onze bondgenoten zijn", aldus het blad. de vliegvelden in de Stille Oceaan door Nederlandse vliegtuigen onmid dellijk op te heffen. In het hoofdartikel schrijft het blad: „Juist voor het geval dat men zou worden teleurgesteld na de be loften van „neutraliteit" door Soe- karno, heeft de Sowjetunie gespro ken om de taken recht te zetten, Moskou is er rond voor uit gekomen dat het de landroof van Soekarno Steunt (in Westelijk Nieuw-Guinea). Wanneer de Sowjetunie zich geheel voor iemand inzet, kan men er ver zekerd van zijn dat, hoe het uniform er ook uit mag zien. het ondergoed zuiver rood is. En daar kunnen de Diplomaten te Djakarta Twee hoge Indonesische diploma ten zfjn zaterdag in Djakarta aange komen om verslag uit te brengen over hun besprekingen over de kwes- tie-Nieuw-Guinea. Het zijn Soedjar- wo Trondonegoro, die heeft deelge nomen aan de besprekingen met de waarnemend secretaris-generaal van de V.N.Oe Tahnt, in New York, en de Indonesische ambassadeur in West-Duitsland, Loekman Hakim. Soedjarwo zei bij zijn aankomst in Djakarta: „Wij voeren over de kwes- i tie een politiek van confrontatie op alle fronten, met inbegrip van het di plomatieke. Wij behoeven niet pessi mistisch te zijn over de afloop. Ik heb vertrouwen in de kracht van het Indonesische volk en zijn geestdrift om West-Irian te bevrijden". Loekman Hakim zei: „Wjj onder nemen alle mogelijke stappen om het gebied te bevrijden. Een van deze stappen zal zeker succes opleveren". O Slot pag. 2 Een personenauto is zaterdag avond door nog onbekende oor* zaak in de haven gereden. De twee inzittenden kwamen het leven. Een inwoner van Breda wond zich zo op over het reddingswerk volgens hem werd er te weinig gedaan om de inzittenden te redden dat hij korte tijd later aan een hart aanval overleed. In de grote Amerikaanse wagen zaten twee aannemers, de 47-jarige C. A. Prince uit Haamstede en de 38-jarige S. Wijsman uit Zierikzee. Ze kwamen terug van een congires in Tilburg. De 22-jarige mej. Van der Pas zag, hoe de zware wagen het wa ter in dook. Ze drukte op de bel van de eerste de beste woning: die van de familie Verkerk aan de Van Ber- genstraat. De zoon, de 36-jarige J. C. Verkerk rende naar buiten en Twee personen werden op slag gedood en enige gewond toen zaterdagmiddag een explo sie plaats vond in een bananen- De Amerikaans-Russische spionnenruil de piloot Powers en de student Pryor tegen de Russische kolonel Abel is in Washington het gespreksonderwerp van de dag. Vrijwel alle Amerikaanse dagbladen wijden hele pagina's aan de dramatische bijzonderheden van de ruil, de geschiedenis van de U-2-vlucht en de vroegere spionage-activiteiten van Abel. Maar vooral waagt men zich in politieke kringen en in de pers aan allerhande bespie gelingen over de politieke betekenis van deze onverwachte en opzienbarende gebeurtenis. pakhuis in Tilburg. lll;i over zicht van de grote schade, welke j ti^i-Chinar"welks door de ontploffing werd aan I CXX UXIVCXII1 gericht. I Amerika. spanning tussen Oost en West betref meer waarde aan een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de V.S. en Rusland dan aan gebaren als de uitwisseling van Powers en Abel. De spionnenruil vond zaterdag ochtend tussen half negen en negen uur plaats op de Glienickerbrug, tussen Wannsee en Potsdam. De 28- jarige Amerikaanse student Frederic Pryor was kort tevoren op de grens post Friedrichstrasse tussen Oost- en West-Berlijn vrijgelaten. Volgens een mededeling van het Witte Huis was over de ruil „verscheidene maanden onderhandeld. Powers is dit weekeinde „ergens in de V.S." met zijn ouders en vrouw herenigd. Amerikaanse functionaris sen zeiden, dat Powers niet in mili taire hechtenis is genomen en dat er geen aanklacht tegen hem zal worden ingediend. Overigens zal hij vermoedelijk wel pijnlijke vragen te beantwoorden krijgen als: waarom heeft hij de U-2 in handen van de Russen laten vallen en niet het vlieg tuig vernield en waarom liet hij zich Washington menen, "dat de vrijlatingAmerikaanse vlieger ertoe zal bUdra-JTfv^^nJ1®m®^^ u "ie* van de U-2-piloot rechtstreeks ingaat gen de weg te bereiden voor een be t jgg tegen de belangen van communis- zoek van president Kennedy aan j' Opvallend is ook dat Powers politiek is geba Moskou in de loop van dit jaar. Het zoT^iHdig voor de perken hit ouMiek seerd op een strijdbaar communisme Westen ziet deze zaak als een ruil van J^toripn .e"nec PUDlieK en onverminderde vijandigheid jegensj veroordeelden. De Britse zegsliedenj - - In het algemeen is men in Wash ington de mening toegedaan, dat de ruil alleen maar wijst op een opper vlakkige verbetering in de verhouding tussen het Kremlin en het Witte Huis. Van Amerikaanse officiële zijde wordt krachtig gewaarschuwd tegen het koesteren van verwachtingen omtrent een „krachtige dooi in de koude oorlog". Zowel buitenlandse diplomaten als Amerikaanse gezagsdragers zijn be nieuwd welke uitwerking Powers vrijlating mogelük zal hebben op de betrekkingen tussen Rusland en Rood-China. Sommige diplomaten in De Russische pers heeft Powers vrijlating gemeld in een bericht van één alinea, n.l. in de vorm van een bekendmaking van 75 woorden van het presidium van de Opperste Sow jet. Geen van de bladen maakte melding van de ruil of plaatste het bericht op de voorpagina. In Londen trekt men uit het feit, dat de Russen niets hebben gepubliceerd over Abels vrijlating, de conclusie, dat de Rus sische autoriteiten deze zaak heel anders zien dan de Amerikanen. De regeerders in Moskou hopen misschien, dat de vrijlating vr i de hechten wat de vermindering van de 9 Slot pag. 2 sprong in het water. Een van de in zittenden. de heer Prince, had kans gezien de wagen te verlaten. De heer Verkerk greep hem vast, maar slaag de er niet in de man naar de kant te krijgen. De wai is op de plaats, waar het ongeluk gebeurde ongeveer twee meter hoog. Tenslotte kon de heer Verkerk de strijd tegen de kou niet langer volhouden, hij moest de dren keling loslaten. Deze verdween in de diepte. De 21-jarige heer J. S. Nooteboom uit d"» Olivier van Noortstraat te Breda, die kort daarop voorbij kwam, wist niets van het ongeluk met de auto. Hij meende, dat de heer Ver kerk in het water was gevallen, en hij sprong in het Spanjaardsgat om hem te helpen. Met de hulp van omstan ders werden beiden op de kant ge bracht. Inmiddels was een omvangrijk red dingsapparaat in beweging gekomen. Personeel van de (Kon. Militaire Academie) voer met bootjes rond om naar het verdronken slachtoffer te dreggen. De vaar- en duikerschool te Gorkum was te hulp geroepen, als mede de brandweer, de GGD en de takelwagen. Omstreeks half twaalf slaagde men ©r in de auto op de kant te krygen. In de wagen vond men het stoffelijk overschot van de heer Wijs man. Duikers van de vaar- en duiker- school begaven zich te water om het lichaam te zoeken van de heer Prince. Om half drie in de nacht kon het stoffelijk overschot worden ge borgen. Later viel er nog een derde slacht offer te betreuren. Al het gedane reddingswerk was niet voldoende vol gens de 57-jarige vader van de red der Verkerk. Deze hartpatiënt, pas kortgeleden uit het ziekenhuis ont slagen. wond zich daarover zo ver schrikkelijk op, dat hij later thuis onwel werd. Hjj overleed aan een hartverlamming. Uit het Leidsch dagblad van 12 Februari 1862: AdvertentieVoorloopige prijs-courant. Schildpadsoep 0.50; Lente-soep f 0.50; Cro- cettenf0.15; Oesterbroodjes 0.50; Coteletten in deeg f 0.30; Een diné aan huis f 0.70. Heeren, die wenschen aan huis te dineren, kunnen hun eigen wijn laten dienen. C. Meyer Hoek Langébrug en K etelboeter steeg Een der grootste slangen in de zool. tuinen te Londen heeft dezer dagen een getal van nagenoeg 100 eijeren ge legd, van welke men ten min ste eenige wenscht te voor schijn te zien komen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1