Acht doden in Parijs bij handgemeen met betogers Voortzetting vluchten naar Biak met DC-7C flmtoua m Velen hebben geen vertrouwen in de bestrijding van de OAS Ruim driehonderd in Saarland Wel toestemming voor gemengde bezetting (And ^ïlïe Ministerie liad gewaarschuwd Haags monteur verdacht van inbraak in Acad. Ziekenhuis Onwezenlijke kalmte, terwijl de kinderen verder spelen WEERBERICHT teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 No. 3057S LEID DAGBLAD Directeur. E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Acht doden en meer dan honderdvijftig ge wonden: dat is de droeve balans van botsingen, welke zich gisteravond in Parijs hebben voorge daan tussen politie en linkse demonstanten. Tussen half zeven en tien uur is het op vele plaatsen in de Franse hoofdstad tót zeer hevige gevechten gekomen, waarbij de ordebewaarders van hun schietwapens en van traangasbommen gebruik hebben gemaakt, terwijj de demonstran- Naar aanleiding van de serie kneedbomexplosies van woensdagmiddag en -nacht hadden de communisten, links-socialisten en katholieken hun volgelingen opgeroepen gisteren by de Bastille tegen het fascisme te komen demonstreren. Een uur later herinnerde het ministerie van Binnenlandse Zaken in een speciaal communiqué aan het verbod van manifesteren op de openbare weg. De linkse organisaties lieten daarop weten, dat zij bij hun betogingen ook voor de regering niet uit de weg wilden gaan. Daarop ont stond de reeks botsingen tussen ordebewaarders en betogers. gisteren het initiatief tot de betogin gen namen, tot een staking opgeroe pen „als protest tegen de misdaden", zoals het communiqué zich uitdrukt, „van de regering en de politie tegen het volk". Wanneer de acht doden morgen of overmorgen begraven zul len worden, zal er vermoedelijk de gehele dag worden gestaakt. De mi nister van Binnenlandse Zaken, Ro ger Prey, heeft, afgelopen nacht tegenover journalisten de volle ver antwoordelijkheid voor de bloedige gebeurtenissen op de communistische partij geschoven, die het publiek „tegen de regering probeerde op te hitsen". Hij beschuldigde de commu nisten er verder van, dat zij achter het voorwendsel van anti-fascisme hun eigen positie probeerden te her stellen. De beveiliging van het pu- ten niet minder grimmig en vaak dreigend partij gaven. De politie heeft S3 arrestaties verricht. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de doden niet het slachtoffer van kogels zijn geworden, maar van het gedrang. Van genoemd achttal zijn twee (gehuwde) vrouwen en een jongen van vijftien jaar. De gewonden zijn voornamelijk politiemannen. bliek tegen de OAS. aldus Frey, is een taak die uitsluitend door de re gering vervuld moet blijven worden. Van de morele steun van het gehele volk, zo zei Frey, voelt de regering zich overtuigd en die bijstand is haar voldoende. Tegen deze wat al te op timistische visie van de regering hebben de linkse organisatie in eigen communiqué's opnieuw als hun me ning uitgesproken, dat alleen het volk in zijn breedste lagen nu nog in staat is een doelmatige dam tegen het fascisme op te werpen. Metro-stations werden veranderd in ziekenzalen Uit ons raam, dat uitzicht geeft op het historische Bastille-monument, hoorden wij om klokslag half zeven luide kreten van „OAS-moorde- naars". De politie had sinds een paar uur het plein en de omringende stra ten afgezet, doch liet de eerste de monstranten aanvankelijk hun gang gaan. Later poogde de politie, die zowel van lange knuppels als dikke bezem stelen was voorzien, de optocht enige keren uiteen te drijven, waarbij zich groepen betogers vormden in de zij straten van de boulevards, die de beide historische pleinen van Bastille en Republique verbinden. De gevechten waren zo zwaar en bloedig als Parijs sinds de bevrijding niet meer heeft gekend. De metro stations werden provisorische zieken zalen en overal zag men dokters, ver pleegsters en Rode Kruis-broeders bezig de gewonden te verzorgen en op brancards te transporteren. In de uren, die volgden op deze bloedige gebeurtenissen, zorgde de OAS weer voor een eigen bijdrage door een dertiental kneedbommen tot explosie te brengen. Ze waren dit keer zonder uitzondering bestemd voor commu nistische winkels en redactie-bu reaus. Ook het Parijse filiaal van het Russische persagentschap Tass werd door een kneedbom voor een deel in puin gelegd. Tegen vanmiddag tussen 4 en 5 uur hebben dezelfde organisaties, die Argentinië breekt met Cuba Argentinië heeft gisteren zijn di plomatieke betrekkingen met Cuba verbroken. De regering in Buenos Aires heeft dit besluit genomen onder druk van de militaire leiders, die felle kritiek hadden geleverd op het stand punt dat de ministers van Buiten landse Zaken had ingenomen op de conferentie te Punta del Este. Argen tinië onthield zich toen bij de stem ming over het voorstel om Cuba uit de O.A.S. te stoten. Volgens waarnemers zou het tot een gespannen toestand hebben ge leid, wanneer de Argentijnse presi dent de eisen van de militaire leiders niet had ingewilligd. De Cubaanse diplomaten hebben gistermiddag hun paspoortenontvangen en 48 uur de tijd gekregen het land te verlaten. Reeds enige tijd heeft de Leidse politie, zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage hebben gemeld, aanwijzingen, dat een Haagse elektrotechnische monteur een van de daders is geweest van de opzien barende inbraak in het Leids Academisch Ziekenhuis in de nacht van 25 op 26 januari waarbij bijna 2Yz ton werd buitgemaakt. Deze buit bestond uit zeer kleine, niet genoteerde coupures, die bestemd waren voor de uitbetaling van de salarissen. Tweede front? Politiek gesproken kan men zeg gen, dat de verhoudingen in Frank rijk tengevolge van deze bloedige botsingen een tamelijk ingrijpende wijziging hebben ondergaan. De massale omvang van de betoging die door de politie op 10.000 en door de linkse organisaties op 60.000 man werd geschat heeft bewezen, dat een hoog percentage van het volk geen vertrouwen meer heeft in de ernst waarmee de regering het fas cisme zegt te bestrijden. De linkse organisaties en partijen hebben nu te kennen gegeven de strijd als haar eigen zaak te willen beschouwen. Wanneer de regering haar verbod tot demonstreren dus handhaaft, moet ze er op rekenen dat er in de binnenlandse politiek een tweede front geopend wordt, waarop alle linkse elementen, de socialisten inbe grepen, die zich bij monde van secre taris-generaal Guy Mollet tot dusver buiten deze actieve strijd hebben ge houden, steeds hechter tezamen zul len worden gedreven. Slot pag. 2 Hogewoerd 173 - Tel. 34964 Jayne Mansfield (na kond avontuur) op eilandje gevonden De 28-jarige Amerikaanse filmster Jayne Mansfield, die met haar echt genoot, de voormalige „Mr. Universe" Mickey Hargitay, en een vriend, Jack Drury, werd vermist, is gisteren in Nassau op de Bahama's, gedragen in een dekstoel, aan land gebracht. Het gezelschap maakte een boot tocht in de buurt van Rose Island, maar hun vaartuig werd woensdag avond leeg aangetroffen. Nasporin gen leverden aanvankelijk geen re sultaat op totdat een hef schroef- vliegtuig de drie in de vroege ochtend op een koraaleiland ontdekte. Terwijl de filmster en haar echt genoot naar een ziekenhuis werden overgebracht vertelde Drury wat er gebeurd was. „Wij waren gisteren bij Rose Island aan het waterskiiën. Jayne viel tijdens het skieën en Mic key sprong in het water om haar te helpen. Ik zag enige haaien en riep, dat zij zich moesten haasten. Ik wilde ze aan boord helpen. In de opwinding waren wij alle drie aan dezelfde kant van de boot en deze sloeg om, waar door wij allemaal te water raakten. Wij hielden ons ongeveer een uur aan de omgeslagen boot vast. Jayne verloor even het bewustzijn en toen zij bijkwam zwommen wij naar een scherpe koraalrif aan de oostzij dé van Rose Island, waar wij.de nacht doorbrachten. Het was verschrikke lijk koud". De schipbreukelingen hadden alleen een badpak aan. Zij hadden tussen het struikgewas ge slapen. Daarna werden zij ontdekt. Vice-premier in Praag in ongenade De Tsjechische vice-premier Ru- dolf Barak is in arrest gesteld, aldus deelde Radio-Praag gisteren mede. Hij is ontslagen als lid van het poli tieke bureau, als vice-premier, als voorzitter van de staatscommissie voor nationale comité's en als par lementslid. Ook is hij uit de commu nistische partij gestoten. Barak zou zich schuldig gemaakt hebben aan machtsmisbruik in de tijd, dat hij minister van Binnenlandse Zaken was. Ook zou hij schuldig zijn aan het verduisteren van staatsgelden en „andere grove schendingen van het socialistische recht". Barak, een voormalige arbeider in een machinefabriek, trad na de tweede wereldoorlog toe tot de com munistische partij, waarin hij snel carrière maakte na het proces tegen en de terechtstelling van de eerste partijsecretaris Rudolf Slansky in 1952. Een jaar later werd Barak mi nister van Binnenlandse Zaken, later ook vice-premier. Deze laatste post behield hij, toen hij in juni van het vorig jaar entheven werd van het ministerschap. Het presidium van het „parlement" heeft inmiddels de onschendbaarheid van de in onge nade gevallen vice-premier opgehe ven. v Minister-president De Quay en minister Luns in gesprek bij hun aankomst bij het gebouw van da Tweede Kamer, waar zij met minister Visser de vaste Kamer commissie inlichtten over de Nieuw Guinea-politiek. Gisteravond is het KLM DC-7C vliegtuig PH-DSL (gezag voerder Van Breemen) van Schiphol naar Anchorage vertrokken om de lijnvlucht te voltooien via Tokio naar Biak, ten behoeve van de zich thans in Anchorage bevindende passagiers van het DC-8-vliegtuig dat aanvankelijk op deze lijndienst was ingezet. Het is de bedoeling dat ongeveer 50 van het tachtigtal passagiers de reis per DC-7C van Anchorage uit zullen voortzetten. De overige passa giers, voor wie in de kleinere DC-7C geen plaats is en voor zover deze niet met een andere maatschappij hun bestemming hebben bereikt, zullen hun reis kunnen vervolgen met het DC-7C lijnvliegtuig dat volgens dienst regeling vanavond van Schiphol via Anchorage en Tokio naar Biak zal vertrekken, aldus een mededeling van de K.L.M. Het vinden van de apparatuur van een snijbrander en een tas met kle dingstukken in een sloot onder Leid- schendam, heeft de politie „een tip" gegeven in welke richting zij moet zoeken om de dader men vermoedt, dat het er meer zijn gew.eest, doch de identiteit van de anderen ligt nog i volkomen in het duister op te sporen. I Het onderzoek is thans zover ge- vorderd, dat de Leidse politie de aan houding heeft-verzocht van de 51- jarige elektrotechnische monteur, j Willem van Wijk, uit Den Haag. De man, die al enkele dagen niet in zijn woning is teruggekeerd, heeft reeds voor diverse inbraxen een gevangenis straf van in totaal dertien jaar ach ter de rug. De mogelijkheid bestaat, VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen zuidwest en west. Minder koude nacht. Morgen over dag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 üur) 10 FEBRUARI Zon op: 8.06 uur; onder: 17.43 uur; Maan op: 10.57 uur: onder uur. Hoogwater te Katwijk te 7.17 en 19.41 uur, laagwater te 2.56 en 15.26 uur. doch dit is niet zeker, dat hij naar het buitenland is uitgeweken. De medewerking van Interpol is dan ook bij het opsporen en aanhouden van verdachte ingeroepen Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een enige jaren geleden ge maakte foto van de verdachte, wiens opsporing thans verzocht De politie achtte het tijdens een gisteravond gehouden persconferentie niet dienstig thans op nadere details van het onderzoek in te gaan. President Liibke zul rede houden (Van een speciale verslaggever) Vanochtend steeg het aan tal doden bij de mijnramp in Völklingen boven de 300; het Rode Kruis maakte een getal van 305 bekend. Toen het hoofd van de mijndienst in Saarland, dr. Hugo gistermiddag zijn tweede pers conferentie gaf en het getal 279 noemde, antwoordde hij, toen de journalisten hem vroegen naar het aantal vermisten, dat immers niet in genoemd getal begrepen is: Waarschijnlijk niet meer zo groot". Niet allen, die de ramp hebben overleefd, hebben zich al gemeld. De ramingen van het aantal slachtoffers lopen nog steeds uiteen, maar dat dit aan tal dat van Marcinelle (281 do den) overtreft, is helaas een feit. Overigens heerst er hier een on wezenlijke kalmte en gelatenheid ,dit in tegenstelling tot Marcinelle, waar enkele jaren geleden de vrouwen zich jammerend en snikkend by de tra lies van het ingangshek verdrongen. Soms ziet men hier nog een vrouw in het zwart, die huilend naar huis gaat, gesteund door twee mannen. De politieagent bü het hek heeft Dergelijke tonelen speelden zich honderden malen af rond de rampmijn bij Völklingen in Saarland, waar tegen de drie honderd mijnwerkers de dood vonden. zacht, maar onverbiddelyk gezegd, dat niemand op het terrein mag. Soms ook valt een mynwerker uit te gen een fotograaf of cineast, die de man doet zyn uiterst moeilyke plicht de schaarse uitbarstingen van leed wil registreren. By de lijsten met namen van slachtoffers, ver dringen zich belangstellenden, note ren af en toe een naam, maar doen er verder het zwijgen aan toe. Intussen gaat het leven dóór: de kinderen van Völklingen en Luisen thal spelen vlak bij de mensen, die de dodenlijsten bekijken. De wereld van de kinderen staat nog geheel overeind. En ook dat geeft de toeschou wer, nog beklemd om wat er zo kort geleden op zeshonderd meter diepte is geschied, een gevoel van onwezen lijkheid. Wanneer men de mijnwer kers zelf spreekt, vertellen zij over de druk van de explosie: sommige mannen zijn zes tot zeven meter ver weggeslingerd. Hun longen hebben de druk niet kunnen verdragen. Maar verder gaan de verhalen niet. De kompels staan daar maar, wisselen een enkel woord met collega's. Hun gezichten staan strak en hun blik is naar binnen gekeerd. Het medeleven met de nabestaan den is groot. Er zijn reeds grote bedragen binnengekomen van offi ciële instanties. De weduwen zullen behalve pensioen, ook een ongeval lenrente en een uitkering uit een spe- De chef van de voorlichtingsdienst van het Japanse ministerie van Bui- tenelandse Zaken, Takaagi Kaga- wa, heeft gisteren verklaard dat Ja pan landingsrechten zal weigeren aan ieder DC-7-vliegtuig dat „alleen" troepen vervoert, zelfs als deze in burgerkleren reizen. Japan heeft geen wettige reden landingsrechten te weigeren voor normale vluchten, wanneer troepen in burger tegelyk met andere passagiers worden ver voerd. Commerciële vlucht Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat het geen verzoek van Ne- ciaal mijnwerkersfonds ontvangen, zodat zij in elk geval voor materiële nood gespaard zullen blijven. Tijdens de officiële rouwplechtig- heid, morgen, zal de Westduitse Bondspresident Lübke een grafrede uitspreken. De teraardebestelling zal zondag geschieden. derlandse autoriteiten heeft ontvan gen om op te treden in de kwestie van het KLM vliegtuig dat in An chorage wordt opgehouden. De woordvoerder, Linclon White, sprak berichten tegen dat de VS toe stemming gevraagd was om het vliegtuig zün reis via Honoloeloe of Midway te laten vervolgen. In antwoord op vragen zei White nadrukkelyk dat het vliegtuig dat in Anchorage wordt vastgehouden, een geregelde commerciële vlucht betreft en dat het derhalve niet valt onder het verbod inzake chartervluchten. Hij voegde eraan toe dat het Ne derlandse vliegtuig in Anchorage geen rechten heeft om passagiers achter te laten of op te nemen. Het heeft slechts faciliteiten voor het tanken en voor reparaties. In antwoord op een vraag zei hy niet te weten wat het antwoord van de VS zou zijn op een eventueel verzoek om de route te wijzigen in een vlucht via Honoloeloe of Midway. Hij voegde er aan toe dat er ech ter geen reden zou blijken te zijn voor een dergelijk verzoek zolang de Nederlanders de geregelde poolroute kunnen gebruiken. MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KiE ARISTONA zondag 11 februari Internat. CONCOURS HIPPIQUE te Berlijn BADMINTON Internationale kampioenschappen te Haarlem „Onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit over Westelyk Nieuw- Guinea is door Indonesië nooit als voorwaarde voor wederzydse bespre kingen met Nederland gesteld", zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, vandaag tegen buitenlandse corres pondenten in Djakarta gezegd. De minister zei dit op het vlieg veld van Djakarta, waar hy presi dent Soekarno begroette by diens terugkeer uit Bali, waarheen Soe karno Prins Akihito van Japan had begeleid. Soebandrio zei dat de Indonesische regering slechts vasthoudt aan het standpunt dat het doel van onder handelingen de overdracht van de soevereiniteit moet zyn. „Wannneer di* niet het geval Is zouden onder handelingen geen betekenis hebben", handelingen geen betekenis hebben", zo zei hij. Welingelichte kringen zeiden dat Soekarno eerder naar Djakarta is teruggekeerd dan Prins Akihito om een belangrijke bijeenkomst te lei den van het „operationele commando voor de bevrijding van West-Irian", die vanavond in het paleis van de president wordt gehouden. Men meent dat de Indonesische vertegen woordiger by de VN, Soedjarwo Tjondronegoro, die vanavond in Dja karta verwacht wordt, op deze bij eenkomst een rapport zal uitbrengen. Terugkeer gevangenen Engeland bespreekt thans met het gouvernement van Singapore het verzoek van de waarnemend secre taris-generaal van de VN, Oe Thant, om doorreisfaciliteiten beschikbaar te stellen voor Indonesische repatrië rende gevangenen uit Nieuw-Guinea. Zodra het overleg is voltooid zal Lon den het verzoek beantwoorden, zo is van gezaghebbende zijde in Londen meegedeeld. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Februari 1862; Wij vernemen met genoe gen dat, op het voorbeeld van hetgeen men thans in de meeste groote steden aan treft, door den heer J. Rut gers gelegenheid zal ivorden gegeven tot het nemen van koude en warme baden in een établissement aan de Bloem- markt interigten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1