Sporttoto van Asten komt in i naar Nederland Ray juli NOORSE ZEEMAN SCHIET KOK DOOD Demonstraties van honderdjarige in Haarlems Concertgebouw Weer bomaanslagen van O.A.S. in Parijs Sportsplinters Kampioenschap ereklasse 47/1 Xerxes waagt nieuwe poging Garagebedrijf A. Blankenspoor LEIDSE AUTOBOXEN- GARAGE YYS verliest van Alexo Drama in scheepshut Binnen een maand besluit over kernproeven in de atmosfeer Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 februari 1962 Vierde blad no. 30574 Kaleidoscoop lichamelijke sclioolopvoeding Europese beker Standard Luik verslaat Glasgow Rangers: (Van onze Haagse correspondent De hoofdprtfs van de Sporttoto wordt deze week door vijf perso nen gedeeld. Zij ontvangen ieder 124.560,07 netto. De tweede prijs wordt gedeeld door 211 deelnemers, die ieder in het bezit komen van f 371,70 netto. Renbaan Duindigt blijft bestaan (Van onze Haagse correspondent) Het voortbestaan van de renbaan op Duindigt is voorlopig verzekerd. De stichting Ned. Draf- en Rensport is tot overeenstemming gekomen met de N.V. tot Exploitatie van Ren banen op Duindigt en heeft met in gang van dit seizoen het complex voor 25 jaar gehuurd. Zoals wij reeds enige tijd geleden meldden, zal de vroegere Kon. Ned. Harddraverij- en Ren vereniging de exploitatie van Duindigt weer in handen gaan nemen. Deze vereniging heeft ook voor de oorlog lange tijd de scepter gezwaaid over Duindigt. De Engelse voetballers Joe Baker en Dennis Law, die vorig jaar door het Italiaanse Torino waren gecon tracteerd, zijn woensdagmorgen in de omgeving van Turijn met him auto enkele malen over de kop geslagen. Baker werd vrij ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen, Law kon na behandeld te zijn naar huis terug keren. Het Haagse ijshockeyteam HIJS Hoky heeft gisteravond in de Hout- rusthallen te 's-Gravenhage een over winning met 116 behaald op het Canadese legerteam Queens Own Rifles. Plan Publicidad, een Argentijnse filmmaatschappij heeft de exclusieve filmrechten verworven voor het we reldkampioenschap voetbal dat deze zomer in Chili wordt gehouden. Het organisatiecomité van het kampioen schap heeft verder bekendgemaakt dat de Eurovisie opnamen mag ma ken van de wedstrijden voor de Euro pese televisie. —Marijke Englebert, Mady Koster, Irene Jansen, Tineke Zwolsman, Hans Brugman, Guus v. d. Kar, Rob Kouwenberg, Thijs van Leth, Warner Philips en Cees Schmal zullen worden getest voor de Olympische training van de Nederlandse Hippische Sport bond. Facultatief is Sam van Spaendonck voor deze test uitgeno digd. De derde testmatch tussen Pa kistan en Engeland, die in Karachi werd gespeeld, is geëindigd in een draw. De scores waren: Pakistan 253 en 404 voor acht, Engeland 507. In Delft heeft gistermiddag het Nederlands amateurteam een oefen wedstrijd gespeeld tegen de eerste di visieclub DHC. De Delftenaren won nen met 4—2 na een 1—2 achterstand bij de rust. De Amsterdamse ere-divisieploeg Blauw Wit heeft van de Zwitserse voetbalbond de uitnodiging gekregen om als sparnng partner op te treden voor het nationale elftal. De Amster dammers hebben deze uitnodiging aanvaard en zullen op 14 maart a.s. te Bern vermoedelijk een avondwed strijd spelen. Voor meer dan 25.000 toeschou wers, die in hoofdzaak gekomen wa ren om Helmut Rahn weer eens aan het werk te zien, heeft de Nederland se eredivisievlub SC Enschede gister avond te Keulen met 30 verloren van 1. FC Koeln. De bekende Haagse tennisspeel ster Joyce Marinkelle die enige malen samen met haar zusje Fredie nationaal kampioene dubbelspel is geweest is dezer dagen voor een jaar naar Amerika vertrokken. Zij zal in Westtown in Pennsylvania als hulp in de huishouding gaan werken. (Van een medewerker) De grote zaal van het Haarlemse Concertgebouw kon ternau wernood plaats bieden aan het grote aantal belangstellenden dat het eerste evenement ter viering van het Eeuwfeest van „de Nederlandse" (Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding) niet wilde missen. Rond de gezellig met bloemen versierde werk- en demonstratieruimte luisterden om klokslag tien uur ongeveer 1000 aanwezigen, merendeels gym nastiekleraren, naar de ontroerde stem van voorzitter J. M. J. Korpershoek. Ten overstaan van talrijke autoriteiten, die het erepodium bezetten, leidde hij met enkele woorden de komende demonstratie in. Een kaleidoscoop, een verticale doorsnee door de gehele lichamelijke schoolopvoeding was wat ons te wachten stond. Een afspiegeling daarmee van het werk dat dagelijks door enkele duizenden enthousiaste docenten wordt verricht ten bate van de gezondheid en de levensvreugde van ons Nederlandse kind. Zowel het heel kleine kind, de kleu ter, als de grote student, op het eind punt van zijn kinderjaren werden in hun lessen en bewegingen „ge vangen" door een zevental docen ten, die elk met de hun toevertrouw de groep datgene lieten zien wat spe cifiek genoemd mag worden in het bewegingsonderwijs van de diverse leeftijdsgroepen. By de kleuterles met een in fleu rige rokjes en bloesjes gestoken groep kleintjes van de Kleuterschool „De Boterbloem" uit Leiden, leraar de heer W. P. Leenen, werden duizend harten verwarmd door de onbevan genheid waarmee deze „leerlingen" open staan voor degeen die hun mag leiden op het niet altijd vertrouwde pad van de mogelijkheden die het eigen lichaam biedt. Hun kleine op zichzelf ingestelde persoontjes kre gen daarom ruimschoots de kansen in allerlei bewegingsvormen op de grond met vrolijk gekleurde schijven, en later met piepkleine springkastjes en dito bankjes ook in hoger sferen hun bewegingsbezit te vergroten. Twee dozijn gewone lagere school jongens, niet uitgezocht maar zo uit hun school en klas even weggewipt lieten vervolgens hun leraar de gele genheid een buitengewoon knap staaltje methodisch opgebouwd on derwijs te tonen. Buiten dit fraai methodische, was de les ook een vreugdevolle gebeurtenis slechts die oefenvormen waren gekozen, zowel met als zonder gereedschappen, die de knapen wel moesten boeien, een voudig door de doelgerichtheid en functionaliteit ervan. Dat onder de bedrijven door ook nog aandacht kon blijven voor houding en wellevend heid, was een pluim temeer voor leraar R. v. Dijk. Weer een verdieping hoger naar de volgende trap van onderwijs: mid delbare school meisjes. Uit Rotter dam waren leerlingen van het Char- loise lyceum gekomen met hun le rares mej. R. Roos. Uit de vele goe de dingen van deze demonstratie moe ten zeker genoemd worden de arbeids intensiteit en de grote beweeglijk heid, niet in het minst van de les- geefster zelf! Er was overigens een vloed van oefenmiddelen aangewend, misschien wel een beetje veel van het goede. Het ritme als leidraad, was in de gehele les duidelijk te volgen, maar het oog zocht wat te leurgesteld naar het resultaat van alle bestede energie: de bewegings vorm viel, speciaal na het vorige programmanummer, wat tegen. Voor- KNAU vraagt subsidie bij NOC Het ziet er naar uit dat op de Europese atletiekkampioenschappen, die in september van dit jaar in Bel grado zullen worden gehouden op de 800 meter een Amerikaanse-Neder lander zal starten. Want de 20-jarige Ray van Asten, die verleden jaar de 880 yards in 1 min. 49.3 sec. liep, zal althans wanneer hij dit jaar weer met enkele goed" prestaties naar voren komt begin juli naar Ne derland komen. De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie heeft voor Ray van Asten, die vroeger lid is geweest van A.A.C., by het Nederlandse Olympisch Co mité een subsidie aangevraagd om de overtocht te kunnen bekostigen. Het ligt in de bedoeling van de KNAU, dat hy behalve in de ont moeten tegen België, aan alle ove rige landenwedstryden zal deelnemen. Niet onmogeiyk is het dat Ray van Asten op de Olympische Spelen 1964 in Tokio, voor de Verenigde Staten zal uitkomen, maar zowel Ray van Asten zelf als dan Ferris hebben dui- deiyk gezegd daarin niet te geloven, omdat, wil men Amerikaans staats burger worden, men minstens vyf Jaar in Amerika moet hebben ge woond. Voorlopig echter biyft Ray van Asten Nederlander en hij is met het oog op de Europese kampioen schappen een belangryke kandidaat. al het zwaaien deed geforceerd aan, maar nervositeit en tijdnood kunnen hier gejaagdheid veroorzaakt hebben. Ritme als basis Dat het ritme als basis voor het moderne bewegingsonderwys meer en meer algemeen wordt bewees na de pauze ook de training aan wedstryd- roeiers, onder leiding van de heer D. Schmüll. Wat hier aan calorieën verstookt werd en in damp opging, moet voldoende geweest zjjn om het koudste gemoed in vervoering te brengen! Wat er verzet moet wor den om op de top van de individuele prestatie en conditie te geraken, wat er geofferd moet worden aan arbeid, energie en doorzettingsvermogen de Amsterdamse studenten hebben dit met vuur en water (lees zweet!) gedemonstreerd. Ritme plus arbeid plus eindeloos knap, ja begeesterend lesgeven ziedaar de bestanddelen van dit openbarende trainingshalf uur. Er zullen vele aanwezigen ge weest zijn, die zich alleen al van het kyken klam voelden worden! Bravo, Nereus, dank, Schmüll. voor deze schouw van menselijk kunnen en vermogen! Schriller tegenstelling als tussen dit manneiyk zwoegen en de schoon heid van het vrouweiyk bewegen met muziek is nauwelijks denkbaar. Van de programmasamenstellers onge twijfeld een geniale vondst! Hoewel voor de toeschouwers meer verade ming dan voor de demonstrerende studentes van de Haagse Academie voor Lichameiyke Opvoeding hun zichtbare vermoeidheid bewees eens te meer te intensiviteit van de rit mische bewegingen, ondanks de schijnbare moeiteloosheid in een zo perfecte uitvoering als nu onder lei ding van mevr. J. v. d. Most. Aan staande leraressen, die op een derge lijke wyze vertrouwd gemaakt wor den met- de bewegingseenheid die de begrippen muziek en gymnastiek sa mensmelten moeten voor hun gehele leven, dus voor geheel hun carrière een onbetaalbare schat meegekregen hebben. Met bal, knotsen en tamboe rijn werden de enthousiaste kykers in extase gebracht, niet in het minst door de fynzianige begeleiding en composities van pianist J. Sinning. Waardige kroon Hoewel de kansen by kans pyn de den van de enthousiaste byvalsbe- tuigingen had het publiek nog een vuurwerk te incasseren na de prachtige bewegingscomposities van nun vrouwelyke collega's bewezen de heienstudenten van ae Haagse Aca demie evenzeer vertrouwd gemaakt te zyn met begrippen ais bewegings ritme, totaliteit en methodische op bouw. De heer J. H. Wickel, docent grondgymnastiek aan dit opleidings instituut heeft een waardige kroon gezet op een gedenkwaardige ochtend. Aan mannelyke souplesse, kracht en benendigheid werd hier een werve lende dynamische apotheose gebouwd na een knap en uitermate kunaig opgebouwd lcsonderdeel. Hierin wera zowel in klassikaal veröand op groeps- ritmen, als in kleine groepjes met onderlinge hulpverlening de Dasis ge legd voor het komende slotakkoord. De ovaties van de toeschouwers wa ren voor deelnemers zowel als voor henzelf een bevryöing uit een klem mende spanning van genieten. Als sluitstuk, ter contrastering met vroeger tyden prima geplaatst in het programma werd een uitvoering a la 1862 ten tonele gevoerd; een prach tige parodie zonder iets. wat vroe ger gewaardeerd werd in de sfeer van het belachelijke te trekken. Juist na zes nummers waarin ritme, vaart en dynamiek de boventoon voerden, samen met waar mogeiyk eigen initiatief en individuele vrij- heid trof het overleefde een ieder In het Twaalf-Provinciënhuis te Rotterdam is gisteren het kampioen schap van Nederland ereklasse anker kader 47/1 begonnen met tien deel nemers, die in twee poules zyn inge deeld. Na vrijdagmiddag valt de laagstgeplaatste in elke poule af. Leerlingen van de Leidse Mon- tessori Kleuterschool „De Boter bloem'' beten in Haarlem de spits van het programma af. diep: zielloze gelijkheid, commande ring en uniformering tot, wat men nu zegt, in het absurde. Alles bijeen was het kaleidoscopi- sche uitgangspunt van de organisato ren een geslaagd principe om 100 jaar onderwijskundige ontwikkeling in enkele uren samen te trekken. Moge elk der aanwezigen dezelfde riem onder het hart gestoken ge kregen hebben als voorzitter Kor pershoek, die na tientallen jaren van bestuursbeleid waarlijk niet meer enthousiast gemaakt behoeft te wor den. Wat nodig is voor een nieuwe periode van bloeiende lichamelijke oefening is een blijvend vuur in de harten van hen, die woensdag heb ben kunnen zien en waarderen wat door vakgenoten ten voorbeeld is ge steld. BILJARTEN De uitslagen luiden Poule a: Van Ny natten 300 35 37 8.75 Ligthart 274 35 31 7.82 Van de Pol 300 24 80 12.50 Van Leur 227 24 43 9.45 Van Nynatten 300 22 64 13.63 Van Leur 200 22 37 9.09 Wijnen 300 15 121 20.00 Ligthart 88 15 31 5.86 gesp. pnt alg j. gem. Wynen 1 2 20.00 Van de Pol 1 2 12.50 Van Nynatten 2 4 10.52 Van Leur 2 0 9.28 Ligthart 2 0 7.24 Poule b: Jacobs 174 22 51 7.90 De Kleine 300 22 115 13.63 Vultink 151 29 20 5.20 Mol 300 29 40 10.34 Mol 174 29 45 6.00 Jacobs 300 29 62 10.34 Scholte 300 19 63 15.78 Vultink 201 19 55 11.05 Stand in poule b: gesp. pnt alg. gem. Scholte 1 2 15.78 De Kleine 1 2 13.63 Jacobs 2 2 9.29 Mol 2 2 8.17 Vultink 2 0 7.33 Standard Luik heeft gisteravond op eigen terrein met 41 gewonnen van Glasgow Rangers (Schotland) in een wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust van deze eerste ontmoeting tussen beide ploegen leidde Standard met 2—1. Xerxes heeft opnieuw een verzoek gedaan aan het bondsbestuur van de KNVB om voor het volgend seizoen tot het betaald voetbal te worden toegelaten. Xerxes moet binnenkort verhuizen en wil met de plannen voor de accommodatie rekening houden voor de toekomst. Bridgeclub De Sleutels Voor de parencompetitie werden de volgende wedstryden gespeeld: Groep Zwart Noord Zuidlijn: 1. Kuyt-Eldering 159 pnt, 2. dames Bernard Bon 124 pnt, 3. Jansen de Jong 12 pnt, 4. Dames Schouten van 1 zyi 118 pnt, 5. dames Derogee-Zier j 108 pnt, 6. heer en mevr. T^Jsen 911 pnt. Oost West-lijn: 1. heer en mevr. de Vrind 142 pnt, 2. BisiotPlouvier 132 pnt, 3. Vryenhoekvan Helvert 130 pnt, 4. GewaltGerritsen 109 pnt 5 Seller—Koning 107 pnt, 6. Klinken- bergSmittenaar 100 pnt. Groep Wit Noord-Zuidlijn: 1. De Jongv. d. Plas 141 pnt, 2. v. d. Meu- len-van Duinenveld 132 pnt, 3. Lepe laarBeugelsdyk 120 pnt, 4. heer en mevr. Dik 116 pnt, 5. SchalkeRyns- burger 113 pnt, 6. BlansjaarKop 97 pnt. Oost Westlyn: 1. BernardMiddel ham 132 pnt, 2. van Leeuwenvan Klaveren 124 pnt, 3/4. v. d. Steen- Kappers 120 pnt, 3/4. heer en mevr. van Kempen 120 pnt, 5. Staalduinen Vogel 116 pnt, 6. MandersBiezen 109 pnt. Advertentie (Van onze Parijse correspondent) De OAS heeft gistermiddag na een rustperiode van enkele dagen, haar misdadige activiteiten in Parijs hervat. Binnen een half uur explodeerden in de hoofdstad acht kneedbommen, waarbij niet alleen buitengewoon grote schade werd aangericht, maar ook acht personen werden gewond, van wie enkelen zeer ernstig, s Avonds werd de serie met nog twee explosies voortgezet. In de Algerijnse stad Oran vonden sinds gisterochtend achttien mensen bij aanslagen met kneedbommen de dood. Ook in Algerije viel bijna gelijktijdig met Parijs een verscherping van de terreur acties van de OAS te registreren. Het offensief om half vyf ingezet in een flatgebouw in de voorstad Bou logne waar de minister van Cultu rele Zaken, de vermaarde schryver André Malraux, is gevestigd, de ter roristen hadden zich echter in de verdieping vergist, zodat, een van de onderburen van de minister met de stukken zat. Over het algemeen wordt in Pa rijs dit nieuwe offensief toegeschre ven aan het feit, dat de OAS vreest dat binnen afzienbare tyd het vre desakkoord tussen Frankryk en de FLN zal worden ondertekend. TAFELTENNIS Westbroek opnieuw politiekampioen Ook generaal De Gaulle liet in zyn laatste radioboodschap nog eens door schemeren, dat men voor de komen de dagen en weken wel met nieuwe incidenten, moorden en aanslagen rekening moet houden. Men moet wel vaststellen, dat de terroristen zich zelfs door de gigan tische politiemacht, die de regering in en rond de hoofdstad heeft sa mengetrokken, niet laten weerhou den hun onzalige praktyken voort te zetten. De regering, die gistermid dag onder voorzitterschap van gene raal De Gaulle haar wekeniykse zit ting hield, werd door deze nieuwe misdaden van de OAS in Parijs uiteraard slechts gesterkt in haar overtuiging dat de genomen politie maatregelen voor onbepaalde tyd ge handhaafd moeten blyven. De OAS heeft zich opnieuw met brieven gericht tot de tachtig Ka merleden, die zich indertyd, door middel van een motie, uitspraken ten gunste van een politiek, die te voren door oud-generaal Salan be- pleit was. In die brief wordt nu ver langd dat deze „aanhangers" van de OAS stappen zullen doen om het staatshoofd, generaal De Gaulle, we gens hoogverraad voor een byzondere rechtbank te dagen. Wie voor f. 8675 - de WEGLIGGING' van een sportwagen wil combineren met het COMFORT van een grote auto, moet eens een PROEFRIT maken in de NIEUWE tot 61 pk. opgevoerd vermogen, extra ge- luidsdemper, vergrote wielbasis, verbreed wielspoor, vergrote achterbank, leren be* kleding, verlaagde lijn en 14 andere ver beteringen. 12 maanden fabrieksgarantie. Advertentie Dealer voor WASSENAAR en VOORSCHOTEN: Oostdorperweg - WASSENAAR Telefoon 2405 Advertentie Dealer voor Leiden en omstreken LEIDEN: v. Oldenbameveltstraat 37, telefoon 21583 ZOETERWOUDE: Hoge Rijndijk 29, telefoon 34238 Volleybalcompetitie WS heeft gisteravond in Delft een 3—0 nederlaag geleden tegen Alexo. De setstanden waren 15—10, 1513, 16—14. In deze spannende strijd hebben onze stadgenoten zowel in de tweede als de derde set de leiding gehad, zy slaagden er evenwel niet in „door te drukken". JOOP WESTBROEK Gisteren werden ln Rotterdam de Nationale Politie Tafeltenniskam pioenschappen verspeeld. In de stryd om het persooniyk kampioenschap behaalde de Leidse politiesportin- structeur Joop Westbroek de natio nale titel, door ln de finale de ooste lijke kampioen Den Boer uit Deven ter te verslaan. Derde werd Hessing uit Hilversum. Piet v. d. Vliet, de tweede Leidse deelnemer, bracht het in de verlie zersronde A-klasse tot een verdien- steiyke derde plaats. Westbroek en v. d. Vliet wisten sa men nog beslag te leggen op de na tionale titel in het dubbelspel. In de finale versloegen zU het koppel Bol- Hodijk uit Arnhem. Een byzonder goed resultaat van deze tafeltennissende politiemannen. Onder de vele belangstellenden za gen we verscheidene Politie-autori- teiten o.w. de hoofd-commissaris van Rotterdam, de heer A. Wolters, als mede de Commlsslarls van Politie te Leiden, de heer J. Dreeuws. Kennedy op persconferentie: President Kennedy heeft gisteren tijdens een persconferentie gezegd dat hjj binnen een maand zal beslui ten of de Verenigde Staten de kern proeven ln de atmosfeer al of niet zullen hervatten. Hij zei tevens dat I binnen twee dagen zal worden be kendgemaakt of de Engelse basis op Chrlstmas-elland in de Stille Oceaan voor deze proeven zal worden ge bruikt. D~ Verenigde Staten zullen voort gaan met de pogingen een overeen komst tot ontwapening onder con trole te bereiken. De president zei zyn beslissing over hervatting der kernproeven te laten afhangen van zyn oordeel over in hoeverre de on langs gehouden Sowjetrussische kernproeven de veiligheid van de Verenigde Staten hebben aangetast. Hoewel by de vorige besprekingen in Moskou nog geen basis is gevon den, zullen de Verenigde Staten voortgaan met de diplomatieke pei lingen ten aanzien van Berlijn. Op een vraag antwoordde de Amerikaan se president dat by de besprekingen tussen ambassadeur Thompson en minister Gromiko nog niet veel voortgang is bereikt. Op het gebi' i van de ruimtevaart ligt Amerika nog steeds achter by de Sowjet-Unie, maar ondanks het uit stel van verscheidene ruimtevaart plannen hoopt hy dat in 1970 een man op de maan kan landen, zei Kennedy. President Kennedy zei nog, hoop vol te zyn, dat West-Europa van zyn grotere economische macht gebruik zou maken om de onafhankeiykheid van gebieden te handhaven, die hun vryheid willen bewaren. Aangaande zyn voorstel om de VS voor honderd miljoen VN-obli- gaties te laten kopen, zei Kennedy, dat 4it een zeer gezonde belegging was. Als de obligatieuitgifte geen suc ces zou worden, zouden de Verenigde Naties in zeer moeiiyke financiële omstandigheden komen te verkeren en dit zou betekenen, dat aan het optreden van de VN in Kongo een eind zou komen. (Van onze A'damse correspondent) Tijdens een dronkemansruzie aan boord van het in de Amsterdamse haven liggende Noorse vrachtschip „Tine", zyn gisteravond twee schoten gevallen. De 27-jarige tweede kok Pe- der Bekken werd dodelyk getroffen en de 19-jarige matroos H. Asland had een schampschot aan de dy op gelopen. De schoten waren gelost door de 28-jarige tweede machinist, die vol komen verdwaasd toeliet, dat de yilngs toegesnelde eerste stuurman hem het nog rokende pistool uit de hand nam. De dader is door de Rykspolitie te water gearresteerd en opgesloten in het hoofdbureau van de Amster damse politie. Ook een van de ge tuigen, de radiotelegrafist van het schip, die zo dronken was, dat er niet met hem viel te praten, is voorlopig in hechtenis genomen. In de loop van de ochtend is hy, na een verhoor, weer op vrye voeten gesteld. De „Tine", die in de vroege och tend Amsterdam zou verlaten, zal nu eerst vanavond uitvaren. Afscheidsfeestje Het Noorse schip had by de Am sterdamse Dokmaatschappij een on derhoudsbeurt gekregen en lag in af wachting van het vertrek afgemeerd aan de Amerikapier in de Coenha- ven. Gistermiddag laat dronken de tweede machinist, de tweede kok en de radiotelegrafist in de hut van de chef-kok, die zelf niet aanwezig was, een glaasje als afscheid van Am sterdam. Men raakte dronken en ver- moedeiyk is de tweede machinist in dit stadium zo geplaagd, dat deze het pistool heeft getrokken. Om zes uur stapte matroos Asland de hut binnen om iets te vragen. Op datzelfde moment sprong de tweede machinist op en schoot op de Jongeman en vervolgens op de kok. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dader het pistool en de daarby behorende kogels enige tyd geleden Weg door kuststrook Aan de Raad voor Waterstaat is verzocht een uitspraak te doen over het tracé van het zuidelyk deel van de nieuw aan te leggen Provinciale weg no. 1 in de provincie Zuid-Hol land. Deze weg moet volgens het plan van Gedeputeerde Staten lopen in de kuststreek. Het zuidelyk deel tussen Den Haag en Katwyk is geprojec teerd door het duingebied, dat tevens voor een groot deel het waterwinge bied van de Haagse Duinwaterleiding beslaat. Voor het noordeiyk deel van Katwyk tot de grens van Noord- en Zuid-Holland kunnen de onteigenin gen reeds beginnen. Tegen het tracé van het zuidelyk deel is onder meer bezwaar gemaakt door de gemeente Den Haag, met het oog op de waterwinning. in Italië heeft gekocht, met het doel deze elders weer van de hand tedoen. Het stoffelyk overschot van de kok vader van twee kinderen is voor het verrichten van een sectie naar het Wilhelminagasthuis overgebracht Ook de gewonde matroos is naar het ziekenhuis gebracht, maar hy kon, na te zyn behandeld, naar zyn schip terugkeren. Venlose isakenman weigert te leveren aan Duitsers Wederom heeft de heer A. Velle- man, directeur van de lampekappen- fabriek te Venlo, geweigerd goederen te verkopen aan een Duitser. Gister middag stapte een Duitser de show room van de joodse zakenman bin nen en wilde enige lampekappen ko pen c.q. speciaal laten maken. De heer Velleman, die in de oorlog 40 familieleden verloor, vroeg de Duitser of hy wist dat hy een jood voor zich had. De Duitser zei dat niet te weten, waarna de heer Velle man hem kort en bondig mededeelde, dat de Duitsers hem tijdens de bezet ting verboden hadden iets aan hun landgenoten te verkopen. Zolang dit verbod niet officieel is ingetrokken, verkoop ik aan geen enkele Duitser. Ik weiger nu derhalve u lampekap pen te verkopen, zo sprak de Joodse zakenman tot de timide geworden Duitser, die vol schaamte en haast jammerend de winkel verliet. Verleden jaar december deed de heer Velleman van zich spreken, toen hy, overigens met succes, ageer de tegen de Duitse opschriften, die Venlose winkeliers op hun vensters aanbrachten. Later liet de burge meester van Venlo zich zelfs in zeer afkeurende bewoordingen uit over deze Duitse teksten. Het resultaat was dan ook uitein- delyk, dat de schreeuwende Duitse reclameteksten inderdaad verdwe nen. De heer Velleman heeft overi gens al eerder geweigerd aan Duit sers iets te verkopen en staat be kend, speciaal in dit opzicht een by zonder principieel man te zyn. Geld voor Blue Streak Het Britse ministerie voor Lucht vaart heeft aan het parlement ruim viermiljoen gulden extra gevraagd voor het kunstmaanproject en het ontwikkelen van de -aket „Blue Streak" als mogelyke eerste trap van een raket voor de organisatie van het Europese ruimteonderzoek De organisatie, die door Engeland, West-Duitsland. Frankrijk. België, Nederland. Denemarken Italië, Spanje en Australië wordt gevormd, wil in de zomer van 1965 de erstf Europese kunstmaan lanceren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7