REDE VAN PROF. SEVENSTER OPENDE DE DIES-VIERING ZANGERSAVOND VAN RING LEIDEN TE RIJNSBURG Degelijke zang van jong en oud '1 DAF- TRUCKS GEBR. VAN ULDEN iVerwachting nabij Koninkrijk in het Nieuwe Testament Werkloosheid in LEIDEN Hief vMqat&i SUNIL HALEN! Nieuwe weg Den Haag Leiden rOONKUNSTJEUGD HOORDE ROTTERD. PHILH. ORKEST Knappe dies-voorstelling door Studententoneel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 februari 1962 Tweede blad no. 30574 LEIDSE UNIVERSITEIT VERJAART MEJ. VAN NIENES Benoemd tot directrice Bejaardencentrum In de min of meer ontluisterde Stadsgehoorzaal voor zover van ontluistering gesproken kan worden hield de rector magnificus van de Leidse Universiteit prof. dr. G. Sevenster hedenmiddag de traditionele rede ter gelegenheid van de dies natalis van de Leidse Universiteit. Prof. Sevenster sprak, zoals gebruikelijk is, over een wetenschappelijk onderwerp op eigen studieterrein, namelijk over ,,de verwachting van een nabij Koninkrijk in het Nieuwe Testament". Deze dies-rede ging ditmaal vooraf aan de andere bijeenkom sten in het kader van de academische verjaardag, die in sterke mate ook georiënteerd zijn op de oud-alumni van de Leidse Universiteit. Gewoonlijk worden in het weekeinde voor de dies rede bijeenkomsten voor de oud-alumni georganiseerd en ook festiviteiten voor de tegenwoordige leden van de Universitaire gemeenschap. Ditmaal ging de dies-rede aan deze bijeenkomsten (in de komende dagen) vooraf, nadat de galavoorstelling van het dies-toneel gisteravond plaats vond. Twee kernpunten Prof. Sevenster vroeg in de aan vang van zyn rede aandacht voor twee punten: vooreerst de these van de zgn. consequent-eschatologische school, dat Jezus alleen van een toe komstig en niet van een tegenwoor dig Koninkrijk zou hebben gesproken en de komst van dit Rijk zeer nabij zou hebben geacht. In sommige bij belteksten schijnt Jezus zelfs duide lijk van een zekere termijn te spre ken, b.v. in Mc. 9:1. Hier zou ken nelijk voorondersteld worden, dat ve len van de toenmalige generatie de komst van het Koninkrijk nog zul len beleven. Het tweede punt betreft de zware crisis, die door het uitblij ven van de wederkomst van Chris tus in het oudste Christendom zou zijn ontstaan. Deze is zo menen velen van zo ernstige aard ge weest, dat de wording van het oud- Christelijke dogma er geheel door bepaald is. Christus' wederkomst vooronderstel len. In dit verband werd ook gespro ken over de karakteristieke motiverin gen in de „ethiek" der evangeliën. Het is opmerkelijk, dat b.v. in de Bergrede, maar ook in andere peri- copen het. typische motief van de „Naherwartung" geheel ontbreekt. Prof. dr. G. Sevenster De visie op dit probleem van de verwachting van een nabij einde der wereld en het uitstel der parousie blijkt ook bij de beoordeling van an dere Nieuw Testamentische proble men van overwegende betekenis, b.v. bij het vraagpunt van „de ambten in het Nieuwe Testament": de Chris tenen van Paulus' gemeenten zouden aan zaken van ambt en organisatie geen aandacht hebben geschonken, daar zij immers leefden in de ver wachting van een spoedige komst van het Koninkrijk van Christus. Ook de beoordeling van de „ethiek" in het Nieuwe Testament is veelal bepaald door de visie op de „Naher wartung". Het radicalisme der geboden en het ontbreken van een sociale ethiek worden b.v. toegeschreven aan de al les overheersende betekenis van de genoemde verwachting voor het ge loofsleven der oudste Christenen. De visie op de besproken vragen heeft dus verstrekkende consequenties voor onze beoordeling van andere proble men in het Nieuwe Testament. Bij de behandeling van zijn the ma beperkte prof. Sevenster zich hoofdzakelijk tot de geschriften van het Nieuwe Testament, die voor het onderwerp de belangrijkste gegevens opleveren: de synoptische evanglicus en de brieven van Paulus. Hij vestig de allereerst de aandacht op de tal rijke teksten, die duidelijk van een tegenwoordigheid van het Koninkrijk Gods getuigen en wees verder op woorden, waarin sprake is van een volstrekte onzekerheid inzake de ter mijn der parousie en op andere, die blijkbaar een nog lang uitblijven van Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Michlel Augustinus, zn van J. P. v. d. Geer en H. A. Rademaker; Davld Eduardus, zn van H. R. Tegelaar en E. v. d. Lucht; Jacobus Josephus An- tonius, zn van J. C. Borsje en J. C. W. Versteeg; Willem Gerardus, zn van J. de Vos en G. van Polanen; Chrls- tiaan. zn van W. C. de Roode en A. J. van Oosten; Lucia Maria, dr van R. v. d. Bogaard en M. J. Rijsdam; Cor nelia Jacoba Antonla, dr van J. M. de Groot en M. P. W. Zandbergen; Werner Rudolf, zn van R. van Dalen en G. van Eeden Petersman. GETROUWD H. Bosman en K. Schouten. OVERLEDEN R. W. Moonen, 6 maanden, zoon; C. A. Kortekaas, 89 jr, w.v. J. van der Kley. lijk, dat Jezus enkel van een toe komstig Koninkrijk heeft gesproken en nog minder, dat Hij zich over een duidelijk berekenbare termijn voor de wederkomst zou hebben geuit. Hij meende in dit verband, dat in het Nieuwe Testament allereerst sprake is van het verlossend handelen van God in het leven, lijden, sterven en opstaan van Jezus Christus, van een reeds behaalde overwinning op demo- nische machten en van een Koning schap, dat nu reeds door Christus over zijn gemeente wordt uitge oefend. Uit een en ander vloeit een sterke toekomstverwachting voort, maar volgt ook, dat het tijdstip van de verwerkelijking der toekomende dingen geheel bijkomstig wordt. Ten slotte wees hij de vooral door Martin Werner verdedigde stelling, dat de ontwikkeling van het dogmatisch denken onder het gezichtspunt van de vertraging in de parousie zou moeten worden beschouwd, uitdruk kelijk af. Veeleer blijkt, dat- de oud ste vormen van het Apostolicum kunnen worden opgevat als een nor male, geheel evidente ontplooiing van de allereerste geloofsformuleringen der Christelijke gemeente. Na de rede, die door talrijke se naatsleden, het curatorium, ge meentelijke autoriteiten en vertegen woordigers van velerlei universitaire instellingen en organisaties werd bij gewoond, werd een receptie in de Burgerzaal van het Stadhuis gehou den. Heil vóór tijd Vervolgens sprak prof. Sevenster, over de gegevens uit Paulus' brieven. Ook hier is natuurlijk telkens sprake van een groots toekomstperspectief, maar toch allereerst van het heil, dat de gelovige nu reeds door het handelen van God in Jezus Christus geschonken is. God is een groot werk van bevrijding begonnen. Op grond daarvan mag men hopen op de de finitieve verlossing. Wanneer Paulus dan ook de kern van zijn prediking wil aanduiden, spreekt hij allereerst van deze geschonken verlossing, van „het woord van het kruis". Een en ander blijkt ook in de „ethiek" van Paulus: uit hetgeen men „in Christus" is, volgt hetgeen men behoort te zijn. Aparte aan dacht schonk de rector magnificus nog aan die plaatsen in Paulus* brie ven, waarin duidelijk aan een zeer nabije toekomst gedacht schijnt te worden en aan de vraag, of er iets van een crisis door het uitblijven der parousie te bespeuren is. Bijkomstig In zyn slotbeschouwing achtte prof. Sevenster het niét waarschijn- Advertentle Mej. A. van Nienes Het Leidse raadslid, mej. A. J. van Nienes, thans directrice van 't Huis over het Hoff aan het Gerecht, is benoemd tot directrice van het deze zomer aan de Cornelis Schuytiaan te openen Bejaardencentrum. Mej. Van Nienes, die in 1907 te Griendsveen (L.) werd geboren, maakt reeds vele jaren voor de PvdA deel uit van de Leidse raad, waar het vooral de verzorging en huisvesting van bejaarden waren, welke haar voortdurende aandacht en sympathie hadden. Haar studie over deze on derwerpen bracht haar meerdere ma len in Denemarken en Engeland. Daarnaast legt zij bijzondere aan dacht aan de dag voor het behoud (restauratie) van monumenten van geschiedenis en kunst. Als lid van de raad maakt zij o.a. ook deel uit van de hofjescommissie en de Vrouwen- advie6commissie. De nieuwe direc trice, die ook bestuurslid is van de Vereniging Oud-Leiden, krijgt straks de zorg over 185 bejaarden, die resp. worden ondergebracht in het fraaie pensiongebouw, met zeven woonlagen en gerieflijke galerij woningen. Indien haar toekomstige werk zaamheden dit toelaten, ligt het in I de bedoeling van mej. Van Nienes haar raadslidmaatschap te blijven vervullen. VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 Onze oud-stadgenoot mr. S. Rozemond is gerekend van 1 januari j.l. af benoemd tot referendaris 2de klasse aan het ministerie van Buiten landse Zaken. Het heeft voor de Zangersavond van Ring Leiden bepaalt niet aan belangstelling ontbroken in de Rijnsburgse Maranathakerk. Tien koren waren er, waarvan de helft jeugd, 1/ van Akse en van de broers Dirk en aanwezigheid van jongens in het goed bezette koor zorgde voor een heel aparte toonkleur. Aantrekkelijk was ook de liederenkeuze. Aat's „Meisjes" hadden zelfs een tekst op een Gavotte van Purcell en Ardtas „II Baccio", welk laatste in de twee stemmigheid van het wat kleine koortje een beetje pril klonk. De techniek en de vastheid in de kleurglans waren weer bij Dirk van Vliet het best verankerd. Hij was er met afdeling D van de Katwijkse „Lenteklokjes": een prachtig reage Aat van Vliet elk 3. Van groot en klein mocht men vaststellen dat de zang ren<* en vocaal zeer beweeglijk en- degelijk voorbereid was. Detoneren kwam bij niemand voor en van uit de lopen e.d. was nauwelijks ergens sprake. Men mag onderscheiden tussen koren, die globaal een vaste samen stelling behouden en over routine en ervaring beschikken, zodat daarmee werken kunnen worden bestudeerd die een aanmerkelijke techniek ver eisen. en koren die geen reputatie te verliezen hebben, doordat de plaatselijke gemeenschap geen selec tiviteit van het stemmenmateriaal toelaat en jeugdzang niet bestond, en die dientengevolge eenvoudiger werk beoefenen moeten. We kunnen tot dat laatste type „Halleluja" van Oude Wetering re- De in het Gewestelijke Arbeids bureau aan de Doezastraait gere gistreerde arbeidsreserve is in de maand januari vrijwel ongewijzigd gebleven. Dit is een gunstig ver schijnsel, omdat de werkloosheid in deze maand meestal toeneemt. Het aantal wertcloze bouwvakarbeiders aanzienlijk teruggelopen Het bod van schilders en stukadoors nam af, terwijl de vraag naar timmerlie den en metselaars verder omhoog ging. De werkgelegenheid in de bouwnijverheid blijft dan ook zeer gunstig. Eind januari waren 37 van de 277 geregistreerden werklozen, bouwvakarbeiders. Men mag echter niet vergeten, dat het hier een mo mentopname betreft, waarin reeds een dag later wijziging gekomen kan zijn. De wrijvingswerkloosheid telt dus ook mee. In slechts enkele sectoren van het bedrijfsleven valt een lichte stijging van het aambod te constateren o.a. in de land- en tuiinbouiw (het aamtal steeg van 17 tot 22). In het bijzon der eohter trekt de aandacht de toe neming van het aantal ingeschre ven minder gesohikten (van 72 tot 96). Diit zijn personen, die als gevolg van een lichamelijk defect of andere oorzaken slechts beperkte mogelijk heid hebben passend werk te vinden en derhalve bij de bemiddeling bij zondere zorg behoeven. De geregistreerde vraag liep in het algemeen iets terug nl. van 610 tot 572. Desondanks is er ln nagenoeg alle bedrijfstakken nog behoefte aan personeel. In enkele sectoren, zoals de metaal- en de textielnijverheid is het tekort zelfs nijpend. Ook wat betreft de vrouwelijke arbeidskrach ten. Tegenover een aanbod van 69 stonden eind januari nog 265 aan vragen geregistreerd. Vooral in de textiel, confectie en huishoudelijke diensten blijft het aanbod ver ach ter bij de vraag. kenen, dat (omder Aat van Vliet) met goed groepsevenwicht in de buurt van het koraalzingen bleef, maar met een verre onmuzikaal re sultaat. De zanglijiien werden ta melijk vloeiend doorgetrokken, maar de stemplaatslmg dient kunstiger te worden. Van heel ander kaliber is Henk Akse's' optreden, die met zijn ko ren a. h. w. te velde trekt, gelet op de sloe re aanpak en de krachtsontwik keling. Zijn directie-gebaren in privé stijl, gebaren die de /.angers niets te raden overlaten door de manhaf tige directheid werken als com mando's, beduiden zoveel als „ten aanval". De indruk, zowel bij Ha- zerswoude's „Zang en Vriendschap" als bij „De Lof stem" uit Rijnsburg is massaal en rechtlijnig. Akse wil een indrukwekkende dis cipline en krijgt die ook. De gebroeders Van Vliet stomen echter nooit met een zware lading, zij voelen veeleer voor het bedwin gen van de natuurkracht van de stem. Het voordeel daarvan is dat een reserve overblijft, waardoor de zang beter kleurt en meer lenigheid en gewichtsloosheid ontstaat. Akse ziet de noten-opbouw meer verti kaal, de Van Vliet's meer horizon taal of lineair. De zangtechniek staat het hoogst bij Dirk van Vliet. „Jubilate Deo" van Alphen zong het moeilijke „Uw naam. Jehova" van Bach, waar een aantal hoge sopraannootjes wel moesten uitspringen, en Wagner's Pelgrimskoor, waar de chromatiek geen moeite opleverde. Het Rijns burgse Hcrv. Kerkkoor is veel om vangrijker en rijper van klank en hun „Gloria" (uit Oratorio de Noël) van Saint-Saëns en een We- ber-koor, (dat onder de titel „Ge bed" ln omloop Is) werden presta ties ln oratoriumsfeer. Het orgel drukte wat zwaar op de zang, hetgeen overigens niete afdoet aan de vaststelling dat Schooneveld een voortreffelijk organist is. Met de jeugdzang istond het of goed of heel goed of buitengewoon goed. Akse dirigeerde de meisjeskoren „Lofstem" te Rijnsburg en „Looft den Heer" van Hazerswoude. Zeker is ieder het lied over de nachtegaal bijgebleven. Akse doet het kernach tig .alleen krijgen eindklinkers wel erg veel nadruk. Nieuw zijn de beide „Singvögel" uit Alphen onder Aat van Vliet. „Paardje spelen" (H. C. van Praag) van de kleuterafdeling groeide uit tot een hoogtepunt, door de zo sym pathieke en wiegende voordracht, waarin ook tempo-vrijheid past. De scmble. Ook de piano overstemde wel eens. Afdekken met een dik kleed is aan te raden. V. Belang van plant en dier voor mensheid In de serie actuele en leerzame ontspanningsavonden, welke het be stuur van de Leidse afdeling van de Ned. Ver. tot Bevordering der Be langen van Slechthorenden in het winterseizoen steeds weer met succes weet te organiseren, hield de bekende bioloog dr. J„ D. van Ramshorst gis teravond in het wijkgebouw Reho- both een lezing over het onderwerp: De onmisbare rol van plant en dier in het leven van de mens". Na een hartelijk welkomstwoord, gaf de vice-voorzitster mevr. T. Ver- meulen-Meijer een kort overzicht van de reorganisatie, die in de algemene werkwijze van de vereniging tot stand is gekomen en die erop is gericht de belangen van de slechthorenden in een nog grotere mate te dienen dan tot dusver het geval was. Zo onderging de staf van maat schappelijke werksters een belang rijke uitbreiding en zal de z.g. nazorg nog intensiever ter hand worden ge nomen. Ter inleidine van zijn lezing wees dr. van Ramshorst er met nadruk op, dat ondanks het feit. dat wij leven in een eeuw van technische vooruitgang en een steeds verder voortschrij dende mechanisatie, de planten en dieren nog steeds hun onmisbare functies in ons dagelijks leven zijn blijven vervullen. Zich allereerst bepalende tot de plantenwereld, liet spreker aan de hand van enkele series zelf vervaardigde fraaie kleu rendia's zien op hoeveel manieren de planten ons de ingrediënten leveren voor onze dagelijkse voeding-, genees- en genotmiddelen Dat ook de dierenwereld nog steeds een rijke bijdrage levert voor het be staan van de mens schetste spreker hierna eveneens op duidelijke en voor zijn gehoor zeer goed te volgen wijze. Via ziin dia's liet spreker met enkele voorbeelden zien welke grote rol het dier zowel als voedselleveran- cier (vlees, vis traan), vervoermiddel (paard, kameel, olifant) dan wel als „bereider" van serums teson besmet telijke ziekten, in het leven van de mens speelt. Tot slot nam spreker de aanwezigen mee op een wandeling langs enkele van de mooiste plekjes in ons land. Dank zij de snelle en vakkundige hulp van de radiogroep der voortrek kers van de Van der Werfstam (PadvindersgToep Ewout Joppensz) o.l.v. oubaas W. J. Buytendorp, was de geluidsapparatuur gisteravond weer tijdig hersteld en konden de aanwezigen het gesproken woord weer tot ieders tevredenheid volgen. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Tunnel onder weg en spoorbaan Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren besloten een nog aan te leggen weg van Den Haag naar Leiden op het provinciaal wegenplan te plaatsen. Deze zal de bestaande provinciale weg van Rijswijk naar De Vink vervangen. De nieuwe weg 16bis zal ongeveer evenwijdig lopen aan de westzijde van de spoorbaan Den HaagLeiden. Aangezien de bestaande weg een typische streekweg is met veel be bouwing, die zich op den duur niet leent voor het opvangen van het drukker wordende verkeer, bestaat er behoefte aan een modernere verbin ding tussen Den Haag en Leiden. Deze zal tevens het verkeer op de rijksweg Den HaagWassenaarLei den ontlasten. Ook de toekomstige ontwikkeling van Leiden als woon stad van velen, die in Den Haag wer ken, maakt een snellere verbinding tussen beide steden gewenst. Een destijds namens Prinses Wil- helmina ingediend bezwaarschrift tegen de geprojecteerde weg, omdat deze een strook van het jachthuis „Ter Horstin beslag zou nemen, heeft geleid tot overleg met de be heerders van de landgoederen Ter Horst en Duivenvoorde alsmede met de Ned. Spoorwegen. In principe is nu overeenstemming bereikt omtrent de wijze van aanleg van de weg langs deze landgoederen enerzijds en de spoorbaan anderzijds. Onder de weg en de spoorbaan zal een tunnel worden gemaakt voor de Stolivijk leidt doeltreffend Tweemaal concerteerde gistermiddag het Rott. Philh. Orkest in de Stadsgehoorzaal voor een merendeels zich geboeid tonende Toonkunstjeugd. Deze keer onder de enthousiaste leiding van de Rotterdamse koordirigent Kees Stolwijk, die Eduard Flipse ver ving. Een begrijpelijk programma was aan de orde, uitnemend ge schikt om de jongeren prettig bezig te houden. Wie als opening, zo'n „Ouverture een menuet van Joh. Kuhnau, de caracteristique" „Le Carnaval Ro- main" van Hector Berlioz (ontleend aan diens in 1838 geschieven opera „Benvenuto Cellini") beluistert, komt wel allereerst onder de indruk van de meesterlijke instrumentatiekunst. waarom Berlioz trouwens beroemd was. Weliswaar gaat het hier briljant en uitermate geest-zowel als luid ruchtig toe, maar de feestelijke stem ming lijdt er niet onder en wordt door middel van bekkenslag, tamboe rijn en triangel, na de gevoelige lief desmelodie der althobo, pompeus en soms oorverdovend gerealiseerd. Voor ons persoonlijk gevoel wel eens al te pompeus Vooral als het orkest, ge lijk het geval was, zich generlei ge luidsbeperking oplegt. En dan nog dat gehamer buiten de zaal in verband met de restauratiewerkzaamheden. De hierop volgende Kuhnauvaria- ties voor strijkorkest gaven milder impressies. Hendrik Andriessen schreef ze indertijd voor het Utrechts Studenten Orkest en baseerde ze op voorganger van Joh. Seb. Bach als kantor van de Thomaskirche te Leip zig. Zij blijven een sieraad voor de orkestprogramma's over de ganse wereld en ondergingen een fijnzinni ge en fraai gekleurde interpretatie, tot in het beweeglijke slotfugatje toe. Het tweede deel uit de Vyfde Sym fonie van Antonin Dvorak („Uit de nieuwe wereld"), waaruit het heim wee naar het Boheemse vaderland duidelijk spreekt en het overbekende illustratieve symfonische gedicht „De Moldau" uit de cyclus „Mijn vader land" (Ma Vlast) van Smetana vormden het pakkende besluit van dit de jeugd zeker „aansprekende" programma. Het werd door de heer Stolwijk met, ondanks hun beknoptheid toch verhelderend werkende toelichtingen, omlijst. Deze dirigent gaf blijk het orkest met vaste hand doeltreffend en met élan te kunnen leiden. H. Pirandello werd begripvol vertolkt Het Leidsch Studenten Toneel en de Toneelclub van Vrouwelijke Studen ten te Leiden hebben met de keuze van „II giuoco delle parti" van Luigi Pirandello als diesstuk de traditie: het brengen van belangrijk toneelwerk, ten volle gehandhaafd. Pirandello stelt qua begrip en uit beeldingsvermogen hoge eisen. Hij verwerpt het illusionisme, is daaren tegen een meedogenloze analyticus. Hij verweeft schijn en werkelijkheid in een onbehagelijke sfeer van spot, pessimisme en wrange humor en is een verwoed aanhanger van de leer der betrekkelijkheid van alle waar heid en waarheidsnormen. Geboren in 1867 op Sicilië als zoon van een gefortuneerde vader begon hij zijn loopbaan als romancier en novellist. Eerst op ruim 40-jarige leeftijd begon hij voor het toneel te schrijven. Behalve een aantal één- acters voltooide hij een veertigtal werken, waarvan: „Wat is de waar heid?" (1916), „De consequentie van fatsoen" (1917), „Alles komt terecht" (1920), „Beter dan vroeger" (1920), „Zes personages op zoek naar een schrijver" (1921), .Hendrik IV" (1922) „De naakten kleden" (1922). „Het le ven dat ik je gegeven heb" (1923) en „Zoals je me wenst" (1930) ook hier te lande door verschillende gezel schappen werden opgevoerd. Zijn laatste werk schreef hij in 1935, een jaar voor zijn dood. „Ilgiuoco delle parti" (leterlijk: het spel van de partijen) heeft als ondertitel meegekregen: „de regels van het spel", waarom het onderha vige toneelwerk inderdaad draait. Het werd geschreven in 1918. Over de inhoud het volgende Silia is gehuwd met Leone, die ech ter gescheiden van haar leeft. Dit wordt begrijpelijk als hij zijn bijna demonisch geestelijk overwicht op zijn omgeving demonstreert, waaraan Silia zich zelfs nu nog niet vermag te onttrekken. Ook haar minnaar Guido Venanzi, "erliest de grond on der z'n voeten tegenover de glasharde superioriteit van Leone, die „de re gels van het spel" met dodelijke con sequentie toepast. Door een misverstand betreden op een avond baron Miglioriti met drie vrienden in beschonken toestand Silia's appartementen. Zij maken het haar lastig wat haar op het denk beeld brengt Leone af te straffen. Ondanks de haar door het gezelschap aangeboden verontschuldigingen, vraagt zij Miglioriti's kaartje, en zegt Leone dat hij als haar echtgenoot verplicht is de haar aangedane bele diging in een duel te delgen. Leone verklaart zich bereid Maglioriti, die de beste schermer van de stad blijkt te zijn, uit te dagen. Daar nóch de beschonken toestand van het gezelschap in aanmerking werd genomen, nóch de excuses zijn aanvaard, zal Miglioriti de uitdaging als een belediging opvatten, zodat een duel niet dan onder de zwaarste voor waarden kan plaats vinden. Leone's onverschilligheid ten op zichte van het ophanden zijnde duel moge verbazing wekken, zij is geba seerd op zijn levensbeschouwing, dat de mens een spel speelt en zich con sequent aan de regels van het spel heeft te houden, waaraan tevens de uitermate verrassende ontknoping haar grond ontleent. Wij zeiden reeds dat Pirandello in zijn werken, qua begrip en uitbeel dingsvermogen hoge eisen stelt. Zoals we mochten verwachten was het be grip, óók bij de gecompliceerde ka rakters van de drie hoofdrollen, aan wezig. Dat het uitbeeldingsvermogen van de voor het merendeel op dit ge bied weinig of niet geschoolde execu tanten vooral in de heftig escènes niet toereikend was, dient bij een on verbloemde bespreking te worden er kend. Daarnaast mogen wij met ge noegen constateren, dat er onder leiding van regisseur Broes Hartman blijkbaar ernstig en met toewijding is gewerkt, zodat de intenties van de auteur doorlopend waarneembaar waren. Mara Otten stond voor de zware taak Silia, het jonge vrouwtje be gaafd met te veel esprit, te veel in telligentie en zelfrespect om zich aan de demonische superioriteit van haar echtgenoot te onderwerpen, accepta bel te maken. Als wij haar jeugd en daarmee in verband staande onerva renheid in aanmerking nemen, is zij daarin geslaagd. Haar bewegingen getuigden van een natuurlijke gratie, zoals men die zelden bij debutanten aantreft. Indien zij zich erop toelegt haar geluid wat soepeler te module ren, zal zij voor de T.VJS.L. stellig een grote aanwinst worden. P. H. Bakker Schut zag zich een nog moeilijker opgave toegewezen als vertolker van Leone. In de driehoeks verhouding was zijn onomstreden plaats aan de top. Hij bewoog zich gemakkelijk, was sober maar vaak treffend van gebaar, doch spel en zeggingskracht waren niet sterk ge noeg om zich voortdurend aan de top te handhaven. D. W. Erkelens had het minder moeilijk en zijn vertolking van Guido Venanzi maakte dientengevolge een gavere indruk. Hij beschikt over goede stemmiddelen, speelde onbe vangen en trof de juiste toon en houding in de slotscène. Miglioriti en zyn drie beschonken vrienden, respt. gespeeld door J. H L. Meerdink, G. C. van den Steen hoven. F. H. Olthuis en H. C. Weg man, deden dit met grote vrijmoedig heid en kennis van zaken. Van Fi- lippo maakte S. J. M. Dijkman een amusant type, S. I. H. Gosses gaf een levendige karikatuur van dokter Spiga en A. C. H. van Duykeren vond voor de rol van de secondant Barelli de juiste toon en felle actie. De spelers hadden minutenlange toejuichingen in ontvangst te nemen. Namens de Rector Magnificus sprak professor Dresden woorden van waardering en dank voor het gebo- dene. Vervolgens voerden nog het woord de praesen van: Het Leidsch Studenten Corps, de V.V8I., de So ciëteit Minerva, de Schouwburgcom missie. het overkoepelend orgaan van het Ned. Studententoneel, de Vrou welijke Studenten Verenigingen in Nederland en een spreker namens de sub-verenigingen van het Corps. Tenslotte dankten de praeses L. S F. en de praeses T.V.S.L.. een en an der vergezeld van kransen en bloe men. Een waardig slot van een ge slaagde avond! BH. kruising met de Horstlaan. Na de tot standkoming van de niebwe weg zal de bestaande provinciale weg aan de gemeenten Leidschendam en Voor schoten worden overgedragen. Poging tot moord op Nieuwe Rijn Een vete, die dateert van begin december van het vorige jaar, tus sen een 33-jarige platenlegger en een 38-jarige tegelperser, beiden Leidenaars. kwam gisterochtend om streeks halftien tot een uitbarsting op de Nieuwe Rijn. De twee opponenten kwamen el kaar daar tegen. De tegelperser, die in december gewond geraakt was tengevolge van een messteek, hem toegebracht door de platenlegger, trok een dolkmes, toen hij zag dat deze bij een verkeersopstopping be trokken was en dus moeilijk weg kon komen. Hij liep op de man toe en riep: „Nu steek ik je kapot". Om standers zorgden ervoor, dat de woes teling dit voornemen niet ten uit voer kan brengen. Zij leverden hem over aan de politie, die hem insloot. Goedkoper rechtstreeks tarief OP INTERLOKALE N.Z.H.- LIJNEN. Met ingang van 15 februari wordt voor enkele reizen en retours de be rekening van een rechtstreeks tarief, op ten hoogste twee aansluitende N.Z.H. interlokale lijnen, mogelijk gemaakt. Deze mogelijkheid betekent, dat, indien op twee aansluitende trajec ten gereisd wordt, de totale prijs gelijk of nagenoeg gelijk wordt aan de prijs die betaald zou moeten wor den, indien de gehele afstand op één lijn werd afgelegd. Het invoeren van deze mogelijk heid betekent een prijsverlaging, om dat tot nu toe bij reizen over twee trajecten ook tweemaal de in elke prijs begrepen vaste aanslag bere kend werd en voortaan slechts één maal. Indien in een stadsvervoersgebied (hetzij Leiden of Haarlem) dient te worden overgestapt, is berekening van het rechtstreekse tarief alleen mogelijk als het vertrekpunt op de eerste lijn en de bestemming op de tweede lijn beide buiten dat stads vervoersgebied zijn gelegen. Mevr. Jongewaard in bestuur van NCVB Sinds gisteravond maakt mevr. II. J. Jongewaard-Dorgelo deel uit van het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Christen Vrouwenbond. Zy werd met algemene stemmen ge kozen tijdens een vergadering die gehouden werd in het Geref. Jeugd huis aan de Breestraat. Zy zal de plaats innemen van me vrouw C. Zeilstra-Verkoren, die af tredend was. De dames hielden zich verder bezig met problemen als „broodsanering" en „het cadeaustel sel". De meeste dames voelden er niets voor een bakker aangewezen te krijgen. Zy betalen liever per brood twee cent meer om hun eigen bakker uit te kunnen kiezen. Over het cadeaustelsel waren de meningen ver deeld. Sommige dames zagen er geen kwaad in, anderen meenden, dat er door het cadeaustelsel dingen ge kocht worden, die men anders nooit in huis zou halen. Tegen het zegel spaarsysteem bleken slechts weini gen bezwaar te maken. Medegedeeld werd nog, dat mevr. J. Gilhuis- Smitekamp op 23 mei het boek „Wit te vrouwen" van Jan Mens zal be handelen. EURATOMCONTRACTEN MET T.N.O. Euratom heeft drie contracten met de nijverheidsorganisatie TNO afge sloten. Het eerste contract wordt voor de helft gefinancierd door de U.S. Ato mic Energy Commission. Het betreft het onderzoek over de brosheid van staal zoals deze onder invloed van straling in een kernreactor ontstaat. Het tweede contract omvat het on derzoek ten dienste van het Eura- tomcentrum in Ispra-Italië. By het ontwerpen van de nieuwe proefreac tor „Essor" deden zich problemen voor, waarvan er vijf aan de nijver- heidsorganisatie TNO zijn voorgelegd Hierbij gaat het o.a. om een slijtege- onderzoek by een temperatuur van 400 graden Celsius. Het derde contract omvat het ont wikkelen van een methode om de sa menstelling van een organische stof els koelmiddel by bepaalde reactoren tydens het proces te kunnen analvse- ren. VOETGANGERS: ^Ut„° oversteken op een zebra pad? heeft daai voorrang maar sta eerst stiJ op het trottoir en kbk uit of hei ryverkeer D die voorrang nog geven kan dus tydig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3