ZWAARDEMAKER Loonsituatie land en tuinbouw ongezond neemt; vaker eerste kapster bloemistarbeider leerling etaleur „Kwestie Nieuw-Guinea voor Indonesië nationale zaak" Nieuwe gruwelen in Noord-Kaianga Verkeer eist weer talrijke mensenlevens Verzwakking van normbesef VAKSCHOOL VOOR MEISJES NAAIEN De Tombe Demenint, accountants ERVAREN TYPISTE Dagbladreclame is niet te vervangen I CARNAVAL Philips televisie: gezellig middelpunt LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 Wij vragen voor onze afdeling Etalage (Diploma L.T.S. afdeling schilderen vereist). Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afdeling per soneelszaken, 4e etage, of brieven met volledige inlich tingen te richten aan genoemde afdeling. LEIDEN. Breng extra gezelligheid in huis met PHILIPS TELE VISIE als gezellig middel punt. PHILIPS TELEVISIE is klaar voor de toekomst: met de Ingebouwde UHF-kanaal- kiezer kunt U straks ook het tweede Nederlandse pro gramma ontvangen. Vraag ons om inlichtingen en demonstratie. DOEZASTRAA PHILIPS super-ontvanger met 43 cm. beeldbuis. Auto matische beeldhoogte- en beeldbreedte-instelling. f 725.— DOEZASTRAAT 5 - TELEFOON 24164 (NA 6 UUR: 33878) Indonesische kerkleiders „God draagt aan kerken bediening der verzoening op" Hervormde kerkleiders hebben niet zonder instemming kennis genomen van het recente schrijven van de Indonesische Raad van Kerken inzake de Nieuw Guinea-kwestie. Synode-secretaris ds. F. H. Landsman verklaarde daarover, als eerste reactie van het hervormde moderamen: Dit is een belangrijke brief. De kwestie- Nieuw-Guinea zal volgende week zeker aan de orde komen op de synode-zitting in „Hydepark te Driebergen. Wij zullen dit schrij ven aan de hele synode voorleggen. Trouwens, ook van zendings zijde zal het Nieuw-Guinea-probleem aan de orde gesteld worden. Overigens herinner ik eraan, dat in 1956 de Ned. Herv. Kerk al gewezen heeft op de noodlottige ontwikkeling, die dit probleem wachtte." In de Indonesische brief, juist en kele uren tevoren op het synodese cretariaat aan de Haagse Carnegie- laan ontvangen, wijzen de bij de Raad van Kerken aangesloten Indo nesische kerken op hun in juli 1960 ingenomen standpunt, dat „de kwes- tie-West-Irian voor Indonesië een nationale zaak is geworden in ver band met de rechtmatige claim, die de republiek Indonesië op dat gebied beeft". Op 16 januari heeft het mo- leramen de kwestie andermaal in lespreking genomen. Het doet een leroep op alle aangesloten kerken in ndonesië om „hun plicht als vader- andslievende staatsburgers te ver uiten in het licht van Gods woord". De Raad noemt de huidige toe- tand „veel explosiever". Gesteld Fordt dat „God aan de kerken, zowel n Indonesië, inclusief West-Irian als n Nederland de bediening der ver lening heeft opgedragen. Iedere ;erk heeft zo bedienaar der verzoe- ling te zijn", aldus het schrijven. Resten van kolonialisme opruimen Uitvoerig wordt dan ingegaan op rat genoemd wordt de rechtmatige BRITSE BONDEN DREIGEN MET SPOORSTAKING De bond van werklieden in de rerkplaatsen van de Engelse spoor- regen hebben gisteren gedreigd met [en staking wanneer voor het eind M de maand geen antwoord is ont- Fangen op hun looneisen. Het aantal Ferklieden bedraagt 120.000. Door dit Ireigement is de spanning tussen de ipoorwegvakbonden en de Britse ommissie voor transport gestegen. )e drie voornaamste spoorwegvak- onden hebben reeds een aanbod van e commissie tot een loonsverhoging an drie procent afgewezen. Gisteren lebben zij schriftelijk een beroep ge- aan op premier Macmillan. claim van Indonesië op West-Irian. De Raad kan zich niet verenigen met „het voortbestaan van resten van kolonialisme in het gebied van de republiek Indonesië" en verklaart andermaal, evenals in juli 1960, dat „men de vaste wil heeft die resten op te ruimen". De grond van kerkelijke, geogra fische, politieke en culturele feiten is het, zo meent de Raad. duidelijk, dat het voor het gebied en het volk van West-Irian het beste is, om als deel van de republiek Indonesië mee te werken aan een ontwikkeling, die gericht is op een nieuwe wereld en op een nieuw Azië in het bijzonder. De Raad herhaalt dan de oproep aan de Indonesische en Nederlandse regering om in conferentie samen te komen „in een bereidheid om zich aan alle ressentiment te ontworste len en het gekwetste nationale ge voel opzij te zetten". De Katangese regering heeft leden van het centrale Kongolese leger er van beschuldigd in het gebied van Albertstad, in Noord-Katanga, nieu we gruwelen te hebben begaan, waar onder het levend begraven van dor pelingen in graven, die zij eerst zelf hadden moeten maken. In de bekendmaking van de Ka tangese regering wordt verder gezegd dat personen, die verantwoordelijk zijn voor het vermoorden van 22 mis sionarissen in Kongolo, in Noord-Ka- tanga, in sommige café's en bars in Albertstad mededelingen hebben aan gebracht. waarin de bezoekers wordt medegedeeld dat de vermoorden geen missionarissen waren, doch als zoda nig vermomde „buitenlandse huur lingen". Volgens de bekendmaking noemen sommige leden in Albertstad van de jeugdorganisatie der Baloebakat, die tegen Tsjombe c.s. is, zich „de mee dogenloze Ioemoembistische jeugd". Op de Purmerenderweg in de Beemster is gistermiddag een vracht wagen in botsing gekomen met een bestelauto. De inzittenden van de be stelauto, de negentienjarige onge huwde J. Jalink uit Hoorn en de ze ventienjarige mej. A. Frankx uit Enkhuizen kwamen hierby om het leven. De chauffeur van de vracht wagen. een inwoner uit Monniken dam. werd licht gewond. Het ongeluk ontstond, toen de vrachtwagen in volle vaart een voorrangsweg opreed zonder te letten op het van rechts komende verkeer. De stoffelijke over schotten zjjn overgebracht naar het stadsziekenhuis te Purmerend. Bij een autobotsing op de rijks weg Den Bosch-Tilburg is gister avond de 51-jarige mevr. J. Gyvers- Claassen uit Tilburg om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde onder de gemeente Helvoirt bij het kruis punt Achterstraat. De auto. waarin mevr. Gijvers zat is in volle vaart op een voorgesorteerd staande wagen gebotst. Mevr. Gij vers. die in de auto bekneld raakte, is ter plaatse over leden. Mej. N. van den Broek, even eens uit Tilburg, die ook in de auto zat is met rugklachten naar het zie kenhuis in Den Bosch gebracht. Op de rijksweg Arnhem—Nijme gen verloor gisteravond de 68-jarige heer W. van den Bere uit Lent het leven. Zijn personenauto werd nabij de grens tussen Eist en Arnhem ge raakt door een vrachtauto die tegen een andere wagen was eebotst. De heer Van den Berg en zün 44-jarige dochter mej. L. van den Berg werden uit de auto geslingerd De heer Van den Berg overleed vrijwel direct Zijn dochter is ernstig gewond overge bracht naar het Wilhelminazieken- huis in Nijmegen. Op de Napoleonsweg te Hout- Blerick is gisteravond de 42-jarige heer A. Holthuis uit Blerick. met zijn personenauto op een stilstaande vrachtauto gereden. De heer Holt huis werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het St.- Josephziekenhuis te Venlo in de am bulancewagen overleed. Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen achter. Bij een autobotsing in Zeist is gistermiddag de 81-jarige Th. L. van Hasselt, gepensioneerd KNIL-officier uif Apeldoorn, om het leven geko men. De heer Van Hasselt verleende met ziin auto op het kruispunt ValokenboschlaanBoulevard geen voorrang aan een personenauto. Op de rijksweg Sneek-Heeren- veen. bii Joure is gisteren de 13-jarige Fokje Vis uit Ouwsterhaule om het leven gekomen Het meisje was met een vriendinnetje per fiets onderweg naar school in Joure. Toen ze de weg wilden oversteken werden ze gegre pen door een uit de richting Heeren- veen naderende bestelautó. Beide meisjes werden een eind meegesleurd. Het ene meisje overleed ter plaatse aan haar verwondingen, het, andere werd ernstig gewond naar het zieken huis in Heerenveen overgebracht. 1 De heer Doornbos De situatie, zoals die thans op het gebied van de Ionen in de land- en tuinbouw bestaat, is beslist ongezond. Aldus de voorzitter van de sociale commissie van de Ned. Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer J. J. Doornbos, vanmorgen in Utrecht bij de opening van de sociale conferentie van de C.B.T.B. „In de praktijk gaan de lonen", volgens de heer Doornbos, vaak en soms in sterke mate boven de in de C.A.O. vastgestelde Ionen uit. Hij vestigde in dit verband de aandacht op het gevaar, dat zwarte loonvorming onherroepelijk moet leiden tot een verzwakking van het normbesef. „Juist de C.A.O. heeft onze steun nodig", zo zei hy, „omdat ze een belangrijk middel is tot de regeling van een rechtvaardige arbeidsver houding". Hij is van oordeel, dat de stilzwijgende goedkeuring van het be staan van zwarte lonen het gezag van de C.A.O. ondermijnt en daar mee het gezag van wet en recht in het algemeen. De heer Doornbos zei voorts, dat er op het ogenblik een sterke af vloeiing van landarbeiders naar de industrie valt waar te nemen. De huidige ontwikkeling", aldus de heer Doornbos, ..noodzaakt ons tot een grotere samenwerking op het ter rein van de arbeidsvoorziening in de landbouw". Om het landarbeiders- beroep aantrekkelijk te maken zal, volgens hem. meer dan ooit gestreefd moeten worden naar het bieden ran een vol jaar werkgelegenheid. Waar niet alle boeren afzonderlijk hiertoe in staat zijn, is een gezamenlijke aanpak geboden. In dit verband ves- Zelfportret van Rembrandtvals? De Hongaarse deskundige, Mar tin Porkay, die als vluchteling reeds enige jaren lang in Mün- chen woont, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat het „zelf portret van Rembrandt"dat vo rig jaar voor 3.600.000 mark door de regering van Baden-Württem- berg uit een verzameling is aan gekocht, een grove vervalsing" is. Dit heeft grote beroering verwekt in kunst- en museumkringen waar men het betrokken schilderij van 68 bij 52 centimeter, dat de schilder met rode muts zou voorstellen, als een van de kostbaarste in het bezit van de Bondsrepubliek beschouwde. Porkay echter zegt dat het portret, dat hij in handen heeft gehad, een onbete kenend en slecht werkstuk is dat niet eens uit de tijd van Rembrandt da teert, maar hoogstens vijftig jaar oud is. De leider van het instituut voor technologie van de schilderkunst aan de staatsacademie voor beeldende kunsten in Stuttgart, professor Kurt Wehlte, verklaarde gisteren dat er in het geheel geen aanleiding bestond om aan de echtheid van het portret te twijfelen. tigde de heer Doornbos de aandacht op de opkomst van bedryfsverzor- gingsdiensten. Verkorting arbeidstijd De heer Doornbos ging ook nader in op de arbeidstijdverkorting die by de vaststelling van de contracten 19621963 in het geding komt. Hy gelooft, dat enige uitbreiding van het aantal vrye zaterdagen in de akker bouw en in sommige sectoren van de tuinbouw op niet al te grote be zwaren zal stuiten. In de veehoude rij en in andere delen van de tuin bouw is het echter bijna onmogelijk om meer vrye zaterdagen te geven. De heer Doornbos sprak de hoop uit, dat de werknemers by het overleg begrip zullen tonen voor de moeilijk heden die een uitbreiding van het aantal vrije zaterdagen in de vee houderij en in enkele sectoren van de tuinbouw met zich meebrengt. Hier kan waarschijnlijk andere vrije tijd gevonden worden. „In bepaalde tuinbouwsectoren kunnen moeilyk meer vrije zaterda gen gegeven worden", aldus de heer Doornbos, „omdat de kans bestaat dat dan bepaalde marktposities in gevaar komen en een zeker bedrijfs verlies optreedt. Albeidstijdverkorting op andere dagen acht hy echter wel mogelijk. Bij de arbeidstijdverkorting in de veehouderij moet, volgens hem, ook gedacht worden aan de sociale posi tie van de ondernemer zelf en van zijn gezin, vooral als het gaat om kleinere bedrijven met slechts één arbeider". Minister Luns drie dagen naar Berlijn De minister van Buitenlandse Za ken,, mr. J. M. A. H. Luns, zal van 15 tot 17 februari een officieel bezoek aan Berlijn brengen. Op 14 februari vertrekt minister Luns naar Bonn, op donderdag 15 februari wordt de mi nister om 10.30 uur op het vliegveld Tempelhof ontvangen door burge meester Brandt. De minister zal die dag verder de gast zijn van de bur gemeester. Op vrydag 16 februari zal de minister een bezoek brengen aan de speciale vertegenwoordiger in Ber lijn van president Kennedy, generaal Lucius Clay, en aan de drie stads- commandantcn. Zaterdag 17 februari zal minister Luns naar Nederland terugkeren. Werk gaat normaal door Gistermiddag zijn vijf onderwijzers en een onderwijzeres met hun gezin nen in een KLM DC-8 van Schip hol naar Nieuw-Guinea vertrokken. Ze hebben bij de Zendingsschool te Oegstgeest een cursus gevolgd voor het christelijk onderwijs. „We'achten de toestand in Nieuw- Guinea niet dermate verontrustend, dat we de nieuwe cursus, die in maart gaat aanvangen daarvoor zou den afgelasten", zei de heer J. Land zaat van de Zendingsschool, die de onderwijzers op Schiphol uitgeleide deed. Het zestal zal op diverse plaatsen in Nieuw-Guinea bij het onderwijs te werk worden gesteld. Ook de heer A. Gaikhorst van het Zendingshuis vertrok deze mid dag voor een verblijf van 4 jaar naar Nieuw-Guinea. Hij is door de Evan gelisch Christelijke Kerken op Nieuw-Guinea uitgenodigd jeugd- en maatschappelijk werk op het eiland te gaan verrichten. De heer Gaikhorst zal eerst drie weken in Manilla op de Philippijnen doorbrengen alvorens door te reizen naar Biak. Vandaar vertrekt hy dan naar de kampong Sanggeng in de omgeving van Manokwari waar hij gedurende de 4 jaar die hij daar hoopt te blijven onder jeugdige Pa poea's zijn „zendingsarbeid zal ver richten. Op een vraag of hij ondanks de politieke spanningen, die rond Nieuw- Guinea heersen geen bezwaar had naar het eiland te vertrekken, ant woordde de heer Gaikhorst: „Ik ga in alle vertrouwen en ten dienste van mijn werk". Beieren slikken anti-polio-drank Deze week is men in München be gonnen met orale inenting tegen kin derverlamming. De eerste, die in de Beierse hoofdstad een borrelglaasje zoetig anti-polio-vocht naar binnen sloeg, was de Beierse minister van Binnenlandse Zaken Alfons Goppel. Zijn slok was het startsein van een grootscheepse inentingsactie op vrij willige basis, die drie weken zal du ren en de Beierse deelstaat 1.7 mil joen mark zal gaan kosten. Elke in woner van Beieren (en dat zijn er 9 miljoen) kan zich kosteloos de anti- poliodrank laten uitreiken. Het serum komt uit de Verenigde Staten en is per vliegtuig naar Beieren aange voerd. Vijf jaar geëist wegens doorfslag op kindje Vyf jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier van Justitie by de rechtbank in Amsterdam geëist tegen een 20-jarige vrouw, die hij schuldig achtte aan de primair ten laste gelegde doodslag op haar zes maanden oude baby. Het kind kwam op 16 juni van het vorig jaar door verstikking om het leven. Haar 21-jarige man, met wie zy op 15-jarige leeftyd trouwde en die wegens medeplichtigheid was gedag vaard, was niet verschenen. De recht bank voelde niet voor een behande ling bij verstek en bepaalde dat de zaak tegen hem op 21 maart a.s. zal worden behandeld. Uitspraak in de zaak tegen de moe der op 21 februari. Jhr. D. v. d. BRANDELER NAAR DAMASCUS? Volgende maand zal jhr. D. vatf den Brandeler .directeur voorlichting Buitenland van het ministerie vun Buitenlandse Zaken, naar de buiten landse dienst teruggaan. Men ver wacht, dat hij een diplomatieke post krijgt in Syrië; er is tenminste sprake van Damascus als standplaats. Als directeur voorlichting zal jhr. Van den Brandeler worden opgevolgd door mr. A. C. Vroon, thans consul- generaal der Nederlanden in Port of Spain (Trinidad). Kerkelijk Leven XED. HERV. KERK Aangenomen naar De Krim (O.) A. C. W. ten Ca te te Cadzand naar Cadzand W. C. Luurlng te De Krim (O.). Bedankt voor Woldendorp c a. E. J. C. Hammlnga, kand. te Voorschoten. Prof. Verkuyl secretaris Ned. Zendingsraad Na een onafgebroken arbeid van 25 jaar in Indonesië zal prof dr. J. Verkuyl medio van dit jaar repatri ëren. Prof. Verkuyl heeft een benoe ming als algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad aanvaard, welke functie hij na afloop van zyn verlof zal gaan bekleden. Als missio nair predikant der Geref. Kerk ging de hoogleraar indertijd naar Indië. Hij was daar o.m. werkzaam voor de lectuurcommissie van de Raad van Kerken in Indonesië en werd later hoogleraar in de theologie aan de Universiteit van Djakarta. Generale Synode Geref. Kerken De generale synode van de Geref. Kerken is bijeengeroepen op 19 fe bruari in de Brinklaankerk te Apel doorn. De volgende generale synode zal hoogstwaarschijnlijk in 1963 te Groningen bijeenkomen. De synode resten nog ter afdoening enkele za ken waarmede zij nog niet gereed kwam, zoals de plaats van de diake nen op de vergaderingen, de kerke lijke positie van de predikant-leraar godsdienstonderwijs en vragen be treffende het studentenavondmaal. Gezien de belangstelling, die daar voor bestaat In de gemeente, heeft het moderamen voorts besloten, dat het rapport over de intercommunie en de gemeenschappelijke kerkdien sten in de openbare avondzitting van dinsdag 20 februari dienen zal. Dr. J. Sperna Weiland hoogleraar te Amsterdam Aan de universiteit van Amster dam is dr. J. Sperna Weiland be noemd tot gewoon hoogleraar in de geschiedenis der theologie en de en cyclopedie der godgeleerdheid. Dr. Sperna Weiland (36), studeer de theologie te Groningen, waar hij in 1948 zijn doctoraal examen cum laude aflegde en in 1951 eveneens cum laude promoveerde op een proefschrift, getiteld „Humanitas christianitas, a critical survey of Kierkegaards and Jaspers thoughts in connection with Christianity". Hij was van 1948 tot 1951 assistent aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit te Groningen, ver volgens predikant bij de hervormde gemeente te Brouwershaven en sinds 1955 te Rotterdam. RAPENBURG 23 LEIDEN Op de begin, en vervolgcursus op woensdag- en donderdagavond, die half februari a.s, begint, kunnen nog enige cursisten geplaatst worden. Aangifte op de spreekuren: maandagmiddag van 2—4 uur en dinsdagavond van 7—8 uur en telefonisch (tel. 25720). De directrice, H. H. F. HENDERSON. vragen een met goede schoolopleiding. Sollicitaties met volledige inlichtingen worden inge wacht aan het adres: RAPENBURG 27, LEIDEN. MARKS' COIFFURES - Leidschendam vraagt voor direct voor luxe salon. TEL. 01761—5305. Na 7 uur 01710—33885. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Als U meer wilt weten over dagblad reclame, geel ons dan even een berichtje oi telefoontje (no. 25041). Onze vertegenwoordiger komt U gaarne 2| >nrie- enige verplichting volledig inlichten. (■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a GEVRAAGD liefst per 1 maart a.s. Bekendheid met glasculturen is gewenst, doch niet vereist. Leeftyd: 1830 jaar. Aanmeldingen: J. J. Hogervorst ABTSPOELWEG 15A - OEGSTGEEST - (Tel. 0171033926) op 24 februari van 84 uur in alle zaken van „TRESLONG" - HILLEGOM 4 orkesten, o.a. „De Oerletoekers", Limburgs grootste Carnavalsorkest. Verplicht gekostumeerd of avondtoilet met masker. Feestart, (maskers) e.d. verkrygbaar in de zaal. Entrée t 5.Reserv. en inl. 025205347 f 1.- In beker of pot zuiver zon en vruchten

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11