Nieuwe Assoeandam bedreigt monumenten in de Nijlvallei KONINGIN ELIZABETH TIEN JAAR ENGELANDS VORSTIN Engelina Egberts al op weg naar Australië Ned. rapport geeft aanwijzing om onheil te voorkomen CHINEZEN ZIJN TE EIGENZINNIG Monarchie werd zij 1 heel moeizaam democratischer FORTUIN VERDIEND DOOR EEN SLUWE HANDELAAR TRUC MET LANDBOUWHEFFINGEN Rechtsstrijd om een taart Adoela: alleen hulp via VN Geen Duits gesprek met Rusland Sowjet-Unie protesteert tegen arrestatie spion in Keulen Weinig belangstelling voor Olielamp en spijkerbroek*" BEURS VAN AMSTERDAM Bewakers stafgebouw van de Luchtmachtstalen als raven Achttien doden bij mijnongeluk in Saarland SI* LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 Gisteravond hield jhr. ir. C. C. Th. de Beaufort uit Amersfoort in het Rijksmuseum van Oudheden een le zing over „De mogelijkheden tot red ding van de Philae-monumenten in Egypte". In verband met de nieuwe werken aan de thans geprojecteerde Assoean dam zullen verschillende monumen ten in de Nijlvallei voor altijd van de aardbodem verdwijnen, althans on zichtbaar worden. Dit is één van de grote moeilijkheden, die de moderne ontwikkeling vraagt, aldus spreker. De oude Assoeandam had reeds ten gevolge, dat de Philae-monumenten. die even ten zuiden hiervan liggen voor vrijwel het gehele jaar onder water zijn verdwenen. Door de bouw van de nieuwe Assoeandam zullen deze tempels echter komen te liggen in een meer tussen de twee dammen in met een waterstand, die ongeveer tot halve hoogte van de tempels reikt. Het water in het meer gaat per dag 6 m op en neer, met het gevolg, dat deze tempels binnen een zeer afzien baar aantal jaren volkomen vernield zullen zijn. De Unesco heeft een beroep ge daan op alle leden-staten om te red den wat er nog te redden valt aan alle monumenten, die straks onder water zullen verdwijnen. Als onder deel hiervan heeft de Nederlandse re gering aangeboden om een plan uit te werken voor de redding van de Philae-monumenten. De Philae-monumenten zelf stam men uit de laatste eeuwen voor Christus en de eerste eeuwen na Christus. Zij zijn bijzonder goed be waard gebleven. Velerlei teksten en hiëroglyphen zijn op de tempelmuren terug te vinden. De tekens en beelden, die op het complex te Philae zijn te vinden verschillen zeer duidelijk van de Cabaret in Koksschool Gisteravond mocht adjudant H. Raat, functionaris van de Dienst Welzijnszorg, een talrijke schare van „jongens" van de Koksschool verwel komen in de kantine van de Doelen kazerne voor een cabaretavond. Conferencier en imitator Dick Engelbracht riep bij zijn imitaties vrijwel de gehele radiowereld ten to nele, inclusief het grindpad en het ijzeren hekje van Paul Vlaanderen. The Dutch Rollings Stars op hun rol schaatsen voor de pauze en als even wichtskunstenaars na de pauze on der de naam van Gerry en Janny, hielden de zaal in grote spanning. Fantasio muzikale clown, en Stefani met zijn onbegrijpelijke goocheltoe ren wekten volop de bewondering. Verder werkten mee het Trio Hans Reiziges, Ellen Craamer, cabaretière en het internationale televisie-duo Jaap en Ans Daniëls. Een sympathieke geste van de com mandant, kolonel Th. W. Wessels, is altijd de uitnodiging aan de Bond van Oorlogsslachtoffers de Expogé en andere semi-militaire bonden. Kapitein G. J. Lutz dankte aan het slot iedereen, die aan het slagen van deze avond had meegewerkt en liet mevrouw Raat aan de medewerksters bloemen uitreiken. Gevonden voorwerpen In de maand Januari zijn de vol gende voorwerpen gevonden: dames polshorloge, dameshandschoenen, au- tostep, sleutels, bovengebit, duimstok, ringetje, bedelarmbandje, herenpols horloge, herenhandschoenen, motor wanten, damesportemonnee, heren portemonnee, vulpen, bankbiljetten, contactsleutels, tang, kindertasje, ballpoint, rubberlaarzen, jaloezie, gas- geiser herentrui, kolenzakken, broche rijwieltas, regenjas, sportbroekje, da- mesoprtefeuille, foto's, dameshandtas sjaal, televisie-antenne, cahier, ket ting, schooétui. kinderportemonnee, damesschoenen, kinderschoenen, ak- tentas, zwanen, hoofddoek, badhand doek, zwembroekje, gloeilampen, zak mes étui inh. lipstick, regenpijpen, tas inh. gereedsch., halsketting, bood- schappentasje, overall. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdag middag tussen 2 en 5 uur. Telefoni sche inlichtingen kunnen niet wor den verstrekt. beelden en schrifttekens, die uit de zelfde tijd stammen, namelijk b.v. het Oude Assyrië uit het twee stro menland. Hoewel bij de eerste Assoeandam reeds bij de bouwplannen is be raamd, om de Philaetempels te spa ren, is in de praktijk hiervan niets gekomen. De nieuwe Assoeandam heeft echter volkomen ruïeuze ge volgen, aldus spreker. Tijdens de studiereis, die spreker heeft gemaakt, teneinde te komen tot een verantwoord voorontwerp voor de redding van de Philaetem pels zijn bijzonder veel technische gegevens verkregen. Deze technische gegevens zijn verwerkt in een rap port, dat door de Nederlandse rege ring aan de Unesco is aangeboden, Uit dit rapport blijkt, dat het tech nisch inderdaad mogelijk is om een aantal eilanden in de omgeving van Philae met elkaar en met de oever van de Nijl te verbinden door hogo dijken. Hierdoor zal in het hoog lig- I gende meer tussen de bestaande en de nieuwe Assoeandam een laag lig gend meer binnen de dijken ont staan, waarin het eiland Philae in zijn oude pracht weer bereikbaar en zichtbaar voor iedereen zal komen te liggen. De nodige bouwmaterialen enz. zijn alle ln de omgeving te vinden. De bouw zal pas in 1967 kunnen begin nen als de werken voor de nieuwe Assoeandam al enigszins gevorderd zijn. De grootste moeilijkheid zal wel licht zijn het bij elkaar brengen van de nodige gelden, die voorlopig zijn geschat op 5% miljoen dollar voor de redding van de Philae-monumen ten alleen. De uitvoering zal afhangen ener zijds van de beschikbare middelen, anderzijds uiteraard ook van de vor deringen en de realiseringen van het grote nieuwe Assoeandamplan. Als de plannen echter ooit werke lijk uitgevoerd worden, kunnen wij als Nederlanders er volgens spreker trots op zijn, dat wij ons steentje hebben mogen bijdragen aan een plan, waarvan de waarde in deze ma terialistische tijd nu eens niet in geld is uit te drukken. Een plan, dat veel verder gaat, namelijk door de cultu rele waarden te helpen bewaren. Het Pekingse volksblad schrijft, dat de partij heeft te kampen met nei gingen die de strijdbaarheid verzwak ken. „Vergeleken bij de taak van de revolutie, is de taak van de socialis tische opbouw nog moeilijker en in gewikkelder". „Wij mogen niet aannemen dat 90 percent van de bevolking de so cialistische weg uit eigen inzicht be wandelt of dat het kleine percentage dat zich verzet zijn invloed nooit zal kunnen uitbreiden. Er moet een pro letarische voorhoede komen, die de beginselen van marxisme en leninis me vastberaden hooghoudt en de eer ste groep (de 90 procent) naar socia lisme leidt en de andere volkomen isoleert". Het blad schrijft dat sommige „ka meraden" teveel hun eigen inzicht volgen, waardoor het partijwerk wordt gehinderd. KIND OVERREDEN EN GEDOOD In Drachten is gistermorgen de 4- jarige Robert Winsten Driessen on der een bulldozer geraakt en vrijwel op slag gedood. De bulldozer werd getrokken door een vrachtauto, die met een snelheid van circa 5 kilo meter reed. De chauffeur was kort tevoren gestopt om kinderen, die op de bulldozer geklauterd waren, weg te sturen. Niemand heeft gezien, of het jongetje naderhand opnieuw op de bulldozer is geklommen of dat het is blijven zitten. Van onze Londense correspondent) ISTEREN was het tien jaar geleden dat Koningin Elizabeth de troon besteeg. Haar naamherinnerend aan de grote Elisabeth uit de Tudor-tijd, was destijds een inspiratie voor degenen, voor wie de bescheiden na-oorlogse positie van Engeland moeilijk was te aanvaarden, en die de hoop koesterden dat de gouden tijd zou herleven. De vergelij king tussen het tijdvak waarin Engeland een wereldmacht werd en het heden, waarin de Britten zich aan nieuwe omstandigheden moeten aan passen, gaat niet op. Bovendien vergeet men voor het gemak dat ook het pad van Elisabeth I allerminst over rozen ging. De glo rie daagde pas na dertig jaar van onlusten, rebellie, oorlog en crises. Ook de positie en persoonlijkheid van Elisabeth I was geheel anders dan van haar naamgenote. De tegen woordige Elizabeth heeft er trouwens zelf in een rede eens aan herinnerd, dat zij niets gemeen heeft met de andere Elisabeth, die een tirannieke despoot was. Algemeen wordt toegejuicht, dat de Britse monarchie in de laatste tien jaar ongetwijfeld democratischer is geworden. In een groot land is zoiets altijd moeilijk, maar het ls een zeer geleidelijk proces dat de grandeur en het mysterie van het Engelse Ko ningshuis zo veel mogelijk onaange tast tracht te laten. Bovendien duurt de nawerking van de Victoriaanse tijd nog in menig opzicht voort. De geestige en onconventionele Prins Philip, een uiterst voortvarend en modern man, met grote belang stelling voor wetenschap, techniek en sport, heeft veel gedaan om het Hof dichter bij het volk te brengen. De jaarlijkse debutantenpartijen zijn afgeschaft. De Koningin geeft regel matig informele lunches en diners voor groepen van zes mensen uit al lerlei kringen der samenleving. Prins Charles gaat naar echte zij het dure en exclusieve scholen, hoewel het bevreemding heeft gewekt, dat zijn zusje, Prinses Anne, nog altijd thuis wordt opgevoed. Buitenbeentje Dan is er Prinses Margaret, altijd al een buitenbeentje, wier romance met Peter Townsend niet tot een echtverbintenis leidde, maar die la ter met een andere gewone sterveling, de hof fotograaf Tony Armstrong-Jo nes, trouwde, die een normale be trekking aanvaardde. Hierdoor ver loor de koninklijke mythe iets van haar glans, maar de monarchie won aan menselijkheid. Dit lokte bepaal de kritiek uit, welke echter nooit tegen Koningin Elizabeth is gericht, die haar plichten op voorbeeldi ge wijze en met de diepste toewij ding, charme en waardigheid vervult. Haar uiterlijke verschijning herin nert in veel opzichten aan haar sta tige grootmoeder, Koningin Mary, die de incarnatie was van het be grip majesteit. Succi SS Haar constitutionele en represen- over de gehele wereld verspreide Ge menebest met zijn uiteenlopende vol ken en klimaten vergt. In de nieuwe onafhankelijke landen, met name in India, Pakistan en Ghana, was haar optreden het grootst denkbare suc ces. Hoewel zij daar geen staats hoofd meer is, doch alleen maar voorzitster van een club van landen, waarvan de Gemenebest-republieken deel uitmaken, vergaten de geestdrif tige massa's, voor zover zij zich daarvan bewust waren, deze theorie zodra zij voet op hun bodem had gezet. Elizabeths persoonlijkheid verover de de harten van miljoenen en het sprookje van de schone koningin uit een ver land mag natuurlijk ook niet weggecijferd worden. .Koningin Elizabeth en Koningin Juliana zijn de enige regerende vor stinnen ter wereld en zij worden na tuurlijk vaak met elkaar vergeleken. Koningin Juliana zulks wordt hier openlijk erkend bezit een sterker moedergevoel, ook tegenover haar volk, dan Elizabeth, die vaak in de eerste plaats de ceremoniële vorstin wil zijn. Niet vergeten mag echter worden, dat Koningin Elizabeth zelf tot in details haar gezin en h uishouding leidt, maar zij wordt vooral gepre zen wegens het feit, dat zij haar tatieve taak is zwaar, omdat deze Iwerk niet alleen uitstekend, maar lange, vermoeiende reizen door het vooral ook met vreugde verricht. Geen zuivere suiker; (Van onze Haagse correspondent) Een gewiekste Amsterdamse handelaar heeft kans gezien een fortuin binnen te slepen door de mazen in het net van de Neder landse landbouwheffingen. Door ingevoerde suiker met een beetje cacao te mengen, ontdook hij de importheffing van 40 cent per kilo, zonder in feite een smokkelaar te zijn. De douane kon dan ook niets tegen hem doen. Het Landbouwegalisatiefonds is echter door 's mans truc voor vele tonnen benadeeld. De ook buiten Oostenrijk bekende Weense „Sachertaart" is nu reeds acht jaar het onderwerp van een rechtsstrijd tussen twee vooraan staande Weense firma's, namelijk Konditorei Demel op de Kohlmarkt bij de Hofburg en Hotel Sacher achter de Staatsopera. Het gaat erom welke van beide partijen geacht moet worden de originele taart te bereiden zoals deze in 1832 door Franz Sacher, de lijf kok van vorst Metternich, werd gecreëerd. Een belangrijk twistpunt is hierbij de marmeladevulling. In Hotel Sacher wordt de taart in het midden doorgesneden en dan met abrikozenmarmelade gevuld, maar de firma Demel doet de marmelade boven op de taart alvorens deze met chocolade te overgieten. Dezer dagen is er weer een zit ting gehouden waarop beide berei dingswijzen haarfijn uiteengezet werden. De uitspraak zal schrifte lijk gedaan worden. Beide partijen willen het tot in hoogste instantie uitvechten. De premier van de centrale Kon golese regering Adoela, die thans de Verenigde Staten bezoekt, heeft al daar voor een televisiestation onder meer verklaard: „Kongo kan thans buitenlandse hulp uitsluitend via de Verenigde Naties aanvaarden. Wij willen eerst onze onafhankelijkheid versterken. Zodra dit is geschied, kun nen wij overgaan tot het sluiten van tweezijdige hulpverleningsovereen komsten". Adoela sprak ziJn voldoening uit over een bericht, dat president Tsjombe van Katanga met de Ver enigde Naties zal samenwerken bij het verwijderen van „Buitenlandse huurlingen" uit Katanga. Hij voegde hieraan echter toe: „Toch ben ik nog sceptisch gestemd, aangezien de hou ding van Tsjombe van de ene dag op de andere kan veranderen". Het hoofd van de VN in Kongo de Zweeds Sture Linner, en de opper bevelhebber van de VN-striJdmacht, de Ierse generaal Sean McKeown, zijn gisteren uit Leopoldstad naar Elisabethstad gegaan om het vertrek van de „huurlingen" uit Katanga te bespoedigen. Vandaag werden zij in Leopoldstad terugverwacht, na be sprekingen met president Tsjombe te hebben gevoerd. Het 17-jarig Leidse meisje Engelina Egberts, dat was ondergedoken toen haar ouders op 22 januari naar Australië emigreerden, maar zich tenslotte gisteren toch by de Leidse politie meldde, is onderweg naar het nieuwe vaderland. Vanmiddag om streeks 2 uur vertrok zijn met een DC-8 van Schiphol naar Sidney. Eerst nadat het vliegtuig in de lucht was, mocht de naam van de jonge passaglere bekend worden ge maakt, zo had de Haagse officier van Justitie bepaald. Engelina Egberts was door de kinderpolitie per auto naar Schiphol gebracht en werd ver gezeld door een oom. Deze verklaarde dat Engelina zonder tegenstribbelen de grote reis heeft aanvaard, zjj het met enig liefdesverdriet. Ze zou voor al de laatste dagen last van hevige heimwee hebben gehad, en wilde zelf zo spoedig mogelijk naar haar ouders terug. De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft naar verluidt de ver zekering gegeven, dat zijn regering geen tweezijdige besprekingen met de Sowjet-Unie over Berlijn en het Duit se vraagstuk zal beginnen. De voormalige Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, die thans leider is van Ade nauers christen-democraten in de Bondsdag, heeft gisteren na een on derhoud van drie uur met Adenauer verklaard, dat West-Duitsland zal antwoorden op het Russische memo randum van 27 december, waarin wordt aangedrongen op nauwere Duits-Russische betrekkingen. Maar het antwoord zou eenvoudig een herhaling zijn van het Westduits standpunt inzake Berlijn en de Duit se kwestie. BRAND IN DE „TJIWANGI" In de passagiersaccommodatie van de 8624 ton grote „TJiwangi" van de Kon. Java-China Paketvaartlij- nen uit Amsterdam is gisteren door brand veel schade aangericht. Het duurde een uur voor men het vuur meester was. Niemand werd gedeerd. Het schip lag in de haven van Hongkong. De brand was één van de ruim honderd die er in de Britse Kroonkolonie zlJn uitgebroken tijdens de viering van het Chinese nieuw jaar. De meeste zijn door stukken vuurwerk veroorzaakt. Zeker 2.000 mensen werden dakloos. OEGSTGEEST Lezing oyer voeding en gezondheid De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Oegstgeest organiseert vrijdag 16 februari, des avonds 8 uur, in het zaaltje van de Willem de Zwljgerkerk de tweede lezing met filmvertoning in dit jaar. Een dietlste, verbonden aan het Voorlichtingsbureau voor de voeding, zal spreken over voeding en gezond heid. De Sowjetrussische ambassadeur in Bonn. Smirnow, heeft gisteren de Westduitse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Carstens een pro testnota van zijn regering overhan digd naar aanleiding van de arresta tie van de Sowjetrussische ingenieur W. A. Prlpolzew, een lid van de Sow- Bindingsbijeenkomst V.P.R.O. 9? Het was koud en ongezellig in de Schouwburg. Dat kwam o.m. door de geringe belangstelling, welke er voor het optreden van het ensemble „Pan- dorette" bestond. Dit kleine gezel gezelschap zette luister bij aan de viering van het 35-jarig bestaan van de V.P.R.O., welke omroepvereniging aan deze bindingsavond een ander karakter heeft willen geven dan voorheen. Op het nogal eenzijdige programma dat de titel „Tussen olielamp en spijkerbroek" droeg, stonden zang en dansnummers vermeld, die in vlie gende vaart werden afgewerkt. Be halve de pianospelende componist Enrico Neckheim, wiens muzikale prestaties zéér opvallend genoemd kunnen worden, hebben de V.P.R.O'.- MARKTBERICHTEN AALSMEER, 6 febr. Seringen: Macl. Stepman 4 kop 65-110, id. 2 kop 40-62, Marle Legray 4 kop 45-73, id. 2 kop 30-41, Prunus triloba 40-62, For sythia 30-46, Sneeuwballen 55-80, Euphorbia 65-100, Calla 76-125 p. tak, Amaryllis 40-61 per kelk, Fresia 150- 220, Cyclamen 100-185, Iris 225-310, Tulpen 140-240, Narcissen 70-120, Hya cinten 80-125 per bos. Anjers: rood 20- 33, roze 25-37. w c 20-31 Parel v. Aals meer 75-120, Geh. Duisberg 100-160. Towny Gold 65-110. Mad. Ofman 85- 145, Baccarat 100-'65. Stokman 50- 125, Carroll 40-68. Pink Sensation 90- 145 per stuk. WOERDEN, 7 febr. Kaasmarkt: Aanvoer 3 partijen. Notering: f2.05- medewerkers(sters) weinig reden tot juichen gegeven. Zeker, er viel aan sommige onderdelen van het jubi leumprogramma wel enig plezier te beleven, maar over het algemeen stak het optreden van het zestal niet ver boven de middelmaat uit. De stem men van Anja Godé en de als Walter van Canoy maakten althans op ons weinig indruk. Ze klonken hier en daar veel te geforceerd. Gelukkig la gen de melodieën, die overigens met veelbravour werden gezongen, heel erg gemakkelijk in't gehoor: gedeel ten n.l. uit „Hoffmanns vertellingen", „Der Zigeunerbaron" en „lm weissen Röss'l". Voor het publiek gelegenheid te over dus om in driekwartsmaat mee te neuriën. Anina Margiono en Rita Schiedon, die voor het cho reografische gedeelte zorgden, dans ten zowel in „klassieke" als in mo derne stijl (Rhythm in sex for six. De verrichtingen van de sympathieke Surinamer Marius Monkau, bleken de moeite van het aanschouwen meer dan waard te zijn. Hij draagt op een geheel eigen manier voor en beschikt over mimische gaven. Op zijn reper toire komen ook negro-spirituals en Franse chansons voor. In het bijzon der van deze chansons is Monkau een goed vertolker. Dat is ook gisteravond weer duidelijk tot uiting gekomen. Deze jonge artiest oogstte veel suc ces als de eenzame en naar liefde en genegenheid hunkerende clown en na de pauze met een muzikale schets, waarin hij de tegenspeler van Enrico Neckheim was. De Amsterdammer kocht eind vo rig jaar in België, waar door het daar heersende suikeroverschot nogal eens klandestien onder de wereldprijs wordt verkocht, duizenden tonnen suiker. Hij liet er een paar procent cacao door mengen en had daarmee zijn winst al praktisch binnen. Alles wat hem nog te doen stond, was het mengsel langs de normale wegen naar Nederland te brengen, waar hij de importheffing: ontliep, omdat het im mers geen zuivere suiker was, de ge wone accijns en omzetbelasting te betalen en de partijen door te ver kopen aan suikerwerkfabrieken. Deze laatste kon hij uit zijn marge van Belgisch prijsverschil plus 40 cent niet betaalde heffing per kilo een aantrekkelijke korting geven, zodat zijn handel buitengewoon vlot liep. Voorzichtige schattingen omtrent zijn verdiensten lopen dan ook tot een miljoen gulden op de 4 5 mil joen kilo door hem ingevoerde „ge mengde suiker". De zaak is voor het ministerie van Landbouw aanleiding geweest zich op de heffingen-materie te werpen,W waarvan de uitvoering ook voor an dere produkten dan suiker niet wa terdicht is. WARMOND Sikking en mej. Bakker Kampioenen In de gemeentelijke gymnastiek zaal zijn in een gezellige drukte de Warmondse tafeltenniskampioen schappen gehouden. Deelnemers wa ren leden en niet-leden van de tafel tennisvereniging „Steeds Vooruit". Kampioen van Warmond werd N. Sikking, die in de finale met 2112, 2118 van B. Nijland won. Bij de dames ging de eretitel naar mej. L. Bakker, die in twee games van mej. H. de Boer won (21—17, 21—14). Het damesdubbelspel was voor L. Bakker en R. Ritzen, die gemakkelijk won nen van Joke van Rijn en Fr. Duin hoven 218. 2110. J. v. d. Zwet en N. Sikking triomfeerden in de heren- dubbelfinale over R. Ritzen en Th. v. Rijn (218, 2112). De prijzen wer den uitgereikt door voorzitter R. Rit zen. De verdere uitslagen waren: Heren-leden: N. Sikking, 2. Th. v. Tongeren; niet-leden: 1. B. Nijland, 2 J. van Vliet. Junioren-leden: 1. A. Versluis, 2. Th. v. Rijn; junioren-niet-leden1. Van Ginkel, 2. J. Schippers. Adspl- ranten-niet-leden 1. R. Terwiel, 2. P. de Wit. Adspiranten-meisjes: 1. N. Broxsterman. 2. A. v. Hulst. BU het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag is de opstel ling van een nieuw K.b. in studie, dat ten doel heeft manipulaties met Jeugdige inbrekers veroordeeld (Van onze Haagse correspondent) De Haagse rechtbank heeft giste ren een 22-jarige lasser en een 31- jarige timmerman, belden uit Den Haag, wegens een reeks van diefstal len in Den Haag, Leiden, Voorburg, Arnhem, Overschie, Dieren en Rot terdam veroordeeld tot resp. 1 jaar maanden jeugdgevangenisstraf 10 maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. De Hagenaars waren bijna dage lijks gedurende een periode van een half jaar op roof uit. Twee diefstal len zijn hun tenlastegelegd. Een diefstal uit de regionale werk plaats in Den Haag en een diefstal poging in het kantoor van een auto mobielbedrijf te Wassenaar. Twee weke<n geleden hoorden zij resp. 1 Jaar en 9 maanden jeugd gevangenisstraf en 1 jaar gevangenis- jetrussfsche handelsvertegenwoordi ging in Keulen. Deze arrestatie wordt onwettig genoemd. De arrestatie geschiedde enige maanden geleden ln Keulen. Pripol- zew wordt van spionage verdacht en zal in Karlsruhe terecht moeten staan. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken wees de Russische eis tot vrijlating van Prlpolzew op grond van diplomatieke onschend baarheid van de hand. Volgens het Duits - Sowjetrussische handelsak koord van 1958 genieten alleen de leider van de Russische handelsmis sie in Keulen en zijn drie plaatsver vangers de gebruikelijke diplomatieke voorrechten. Pripolzew behoorde vol gens het Westduitse ministerie niet tot deze kring van personen. BEURSOVERZICHT STEMMING VIEL MEE Amsterdam 7 februari De omvang van de handel in de internationale waarden is vandaag bij de opening van weinig betekenis ge weest. De grote animo van de laatste weken voor de lokale fondsen, waar van vooral voor de aandelen van on roerende goederenmaatschappijen, was van invloed op de omvang van de affaire voor de hoofdfondsen. Wall Street, dat dinsdag lusteloos sloot, bood het Damrak vandaag geen enkele stimulans. West-Duitsland heeft te veel zorgen ten aanzien van de loonsituatle in de metaalindustrie. Londen en ParUs gaven weinig ver andering te zien. Zo was het Damrak vandaag aanvankelijk min of meer op zich zelf aangewezen. Het publiek nam een afwachtende houding aan. Later op de middag trad een goed herstel ln als gevolg van lichte bulr tenlandse vraag in een dunne markt. Kon. Olies, die op de Newyorkse beurs dollar lager sloten, liepen op van f 127.40 tot f 128.20, tegen een vorige slotprUs van f 129.20. Unilevers ver beterden ruim een gulden van f 186.80 tot f 187.90 waardoor dit fonds zestig cent boven de vorige slotkoers uit kwam. Philips opende een punt lager op 953, doch herstelde zich tot 960. Aku's waren bij de opening bijna twee punten lager op 387, waarna 390% werd gedaan. Hoogovens liepen op van 765 tot 768 (767). Unilevers en Kon. Olies noteerden boven pariteit New York. De inter nationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de Scheepvaartsector zette het gisteren ingetreden koersherstel voor aandelen Kon. Boot zich vandaag verder voort. Dit aandeel liep op van 184 tot 186%. De vorige slotkoers was 182%. Ook de overige Scheepvaart- waarden mochten zich ln deze vraag verheugen. In de Cultuursector wa ren Certificaten Deli een paar dub beltjes lager, daarentegen Amsterdam Rubber en H.V.A. wederom iets ho ger. Staatsfondsen aan de vaste kant. In de lokale afdelingen was de stemming verdeeld. In de aandelen van de onroerende goederenmaat schappijen werd ook vandaag hier en daar winst genomen waardoor de koers werd gedrukt. Grootbanken vast als gevolg van buitenlandse vraag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 februari 1962 Londen 10.18%—10.18%New York 3.61 f-3.62A; Montreal 3.45%-3.45%: Parijs 73.82%-73.87%; Brussel 7.20%- 7.27%; Frankfort 90.53%—90.58% Stockholm 70.15-70.20; Zürich 83.67% 83.72%; Milaan 58.27%—58.32%Ko penhagen 52.54%-52.59%Oslo 50.78% —50.83%; Wenen 14.01—14.02- Lissa bon 12.69%—12.70%. suiker, zoals die zijn uitgevoerd, te straf, waarvan 3 maanden voorwaar- voorkomen. delijk tegen zich eisen. (Van onze 99 correspondent) „De bewakers stalen als raven", verzuchtte de president van het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag gisteren tijdens de behandeling van de zaak tegen vier dienstplichtige kor poraals en twee soldaten van de Kon. Luchtmacht. ZU werden ervan beschuldigd tij dens de bewaking van het gebouw van de Luchtmachtstaf in Den Haag diverse goederen te hebben gestolen: grammofoonplaten, lepeltjes, glazen, ballpoints, potloden, vllegtulgfoto's, een floret en bewijzen voor vry ver voer. De krijgsraad voor de Kon. Lucht macht had de jongemannen, 20 tot 21 jaar oud, veroordeeld tot militai re detentie voor de tijd van 6 en 4 weken en (voorzover de korporaals betreft) tot verlaging tot de rang van soldaat der laagste klasse. Alle beklaagden bekenden de hun tenlaste gelegde feiten, behalve een 20-Jarige korporaal, die ter zitting zijn onschuld betuigde, ondanks het feit, dat hij eerst had bekend. „Uit angst, edelachtbare, want lk vilde niet ln de cel", verklaarde hij. Eén van de andere korporaals moest zich bovendien verantwoorden, omdat hij, terwijl hij was belast met de be waking van een complex behorende tot de Luchtmacht in Wassenaar, op een veldbed was gaan slapen. Hier voor was hij door de krijgsraad ver oordeeld tot 4 weken militaire deten tie. De advocaat-fiscaal, mr. J. ZaaiiJer, vond het een kwalijke zaak, dat een bewakend korps gaat stelen in een gebouw, dat het moet bewaken. Dit is diefstal onder verzwarende om standigheden. H\j vond, dat de krijgs raad bijzondere clementie had be tracht. Mr. Zaaijer vroeg bevestiging 95 hem vroeg hij 2 maanden militaire detentie met verlaging in rang. De verdedigers brachten naar vo ren, dat de wacht praktisch zonder toezicht door korporaals en man schappen werd geregeld. Niemand controleerde hen. Daardoor waren er volkomen ondiscipllnaire toestanden ontstaan. Alle normbesef was verlo ren gegaan en men deed maar, wat men wilde. Er werd vrijuit gesproken over de diefstallen. Alle feiten waren ook niet even erg. Eén van de beklaagden nam bijvoorbeeld twee glazen met embleem weg, omdat hij een glazen- verzamelaar ls. Een ander nam een theelepeltje weg met het embleem van dë Luchtmacht, omdat als herin nering te bewaren, een derde nam drie vliegtuigfoto's, omdat hij zo gek op vliegtuigen was en een vierde nam een floret mee, omdat hij deze zo mooi vond. De verdedigers verzochten om cle mentie, maar waren het er mee eens, dat de korporaals in rang worden verlaagd, omdat zij blijk hebben ge geven, geen korporaal te kunnen zijn. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 20 februari uitspraak doen ln deze zes zaken. BU een mijnongeluk ln VJlkllngen by Saarbrücken zyn vandaag ten minste achttien mijnwerkers om het leven gekomen tengevolge van mijn- gasontploffing. De mijn golJ als een van de veiligste In geheel Saarland en heeft meermalen een veiligheids- prijs gekregen. Er is voorts een groot van de vonnissen, behalve tegen de aantal gewonden, vermoedelijk zeven- korporaal, die ontkend had. Tegen I tig. Woensdag 7 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '58 4% Ned '59 4% Ned. '60-1 4% Ned '60 n 4% Ned '59 4% Ned. '60 4V4 Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Gb obi. 3% Ned. *47 3% Ned. *51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned '56 3% Ned '48 3% Ned. bel cert 3V4 Ned. '50 I-II 3% Ned '54 I-II 3% Ned '55 13% Ned '55 II 3% Ned "37 3 Ned. G.b obi '46 3 Ned dol ln. '47 3 Ned Inv cert. 3 Ned 62-04 3 Indië '37 3 Indië '37 A 3 Ned. won b.l '57 6 Ned. w. b.l. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij A.K.U Deli My cert Vorige Slotkoers koers v. heden 103% 1031» 103% 1031» 103% 103% 1031» 101% 102 101 if 102% L 101 1011» 97% 97% 81% 98% 96% 96% 96% 96% 90% 91% 90% 89% 90% 90% 92% 92% 93 92% 93% 93% 92 J» 93 921» 93 A 91% 92% B 99% 100 A 100 AOL 100% 99% 100 95% 95% 109 109 A 102A 102% Hoogovens cert. Philips gem bez Unilever cert Dordtse Petr Knn P (50 k f 20) Holl. Amer iyn Java China Pak K.LM Kon. Ned. St.boot Kon Paket Mij Stoom My Ned Niev Goudr cert v Ommeren cert Kon. Rott Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen 115GB 116 131 %GL 132% 389 389% 157.40 158 767 767% 953 %GB 961 187.35 187.80 599% 595 129.10GB 128.80 147% 149% 146% 147 61.50 60.50 183 185% 151% 150% 160 100% 149% 150 340 339 150 149% 150 OL 150% A'dam '47 (3%) 3 Idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld '37 I-Iï (3%) Z -Holl '55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 5% id NWB'52 (4%) BVG rspbr f 500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philip- DcU 96% 96% 100% 90% 101 B 105 107% 195 144% 96% 90% 96% 105% 101 A 195 144% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 12%.. A'dam '50 II 2% A'dam '58 UI 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuld-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco250 Amst Bank 397% Cultuurbank 32% Holl Bank eert. 213% Ned Handelmy 351 Rott Bank388% Twentsche Bank 340 Senembah 410 Vorige Slotkoers koers v. heden 109 B 109 B 85% 85% 85% 92% 92 92% 92 83% 83% 84 96 96% 94% 95% 98 97% 98 B 98 93 93% 93% 91 92% 103% 104% 250.— 400 34% 214 349% 339% 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumy-Wehry Caivé Delft eert Electralasmlj K Pap v Gelder K Ned Grofsm HolJ Constructie Ing our v B.ny 738 315 79% 923 336% 375 194% 430 240 Internatio 215 78% 155 556 498% 608 294 541 935 387% 98% 209% 305 94% Int Kunstst Ind v Kemp en Eeg Leidse WolsprlJ MUller en Co N B Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd Mij Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernink's Betjny Wilton Feitenoord v Wijk - Heringa Zaalberg 139 Mijnbouw en petroleum Billton 2de r Kon Petr (f20) Amerik fondsen Canad Paciflo R Intern Nickel Anaconda Bethlehem SteeJ Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific MA' BUr Rtef>' 740 314 78% 920 355 B 374% 193% 430 245 219 76 156 559 497 614 294 546 945 388 96 207 300% 94 140% 497 500 128.50 128.— 26 26% B 77 77% 51H 50% 42% 42% 58% 58% 56% 57 81% 82% 57% 57% 39% 38% 33f» 33 A 7914

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7