Museum Schone Kunsten in Brussel wordt uitgebreid WEER VEELZIJDIGE A VOND VAN KUNST EN GENOEGEN Bïoiichïletten 1,50 Reeks boeiende prestaties Dr. G. C. A. Junge overleden KLOOSTERBALSEM Ontslag voor 75 vliegers van de K.L.M.? OOSTENRIJK DOOR „EEG" IN MOEILIJK PARKET Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 februari 1962 Tweede blad no. 30571 Voor „Kunst en Genoegen" was de grote avond weer aangebroken. Ook K. en G. behoort tot de verenigingen, voor welke de Stadsgehoorzaal te klein wordt. De voornaamste instructeurs van K. en G. zijn de heren Freysen en Schwedler. Laatstgenoemde fungeert ook ais conferencier. Elk nieuw num mer gaat vergezeld van een boutade, een korte geestige stemmingverhogende aankondiging. De K. en G. prestaties zijn vrij wel allemaal „af", zeker en boeiend. Men zou hoogstens kunnen stellen dat enkele hoornblazers ze had den prachtig fonkelend nieuw mate riaal nog niet de perfectie haal den, maar ook dat zet zich wel na een paar maanden van voortgezette routine. Voor het beoogde concours staat het signaal ook bij de signaal hoorns op veilig. Men weet dat er een „Jong K. en G." bestaat en dat de bedaagde jon geren onder de „Senioren" vallen. In die beide afdelingen kreeg het pro gramma de grootst denkbare afwis seling. Wanneer men het zo ziet op volgen: Oceaangolf, Marines Hym ne, Leidse Glorie, DÏanke schön, enz., en bij de Senioren Yellow Rose, Singing Master, After the Ball, Sou venir de Nambsheim, enz., dan ge looft men het al. Bij een kamptaptoe van de benja mins behoort de eervolle vermelding van de twee tromslaande solisten André Stikkelorum en Kees v. d. Weiden. Met hun kundigheid in het gelijkslaan stond het goed. „Moedig voorwaarts" noemen we om de nieuwigheid van het hoornblazen door Jong K. en G. Dat ging niet al leen goed, maar ook model en maakte toch de indruk van ongedwongenheid. Dit is het werk van een juiste pe dagogie: tucht in ongedwongenheid bij besef van saamhorigheid. Met de blauwe senioren, die van de rode junioren alleen de rode manchet hebben overgehouden, kon men na tuurlijk karakteristieker verrichtin gen vertonen. Bijv. een wals voor deze ondogmatische balzaalbezetting, die lustig ergens onorthodox in 4/4 maat overgaat en toch wals blijft. Of bijv. een negro als „Where you were", die evenmin profaneert in deze instru mentatie. Er zit fantasie en geest in K. en G. en dit verstaat het om „de Kunst uit het Genoegen" te wekken. Dat „The Saints" erbij kwamen, met een toespeling op het nakaarten over een zekere taptoe, spreekt haast vanzelf. De „Saints" zijn de opvolgers EHBO-wedstrijden in Logegebouw In de gTote zaal van het Logege bouw aan het Steenschuur werd za terdagmiddag onder grote belangstel ling de jaarlijkse onderlinge kring wedstrijd van de Kon. Ned. Ver. voor EHBO gehouden. De wedstrijd droeg weer het karakter van een selectie wedstrijd, daar de behaalde punten, opgeteld bjj die welke tijdens de tweede kringwedstrijd in maart a.s. zullen worden behaald, moeten beslis sen welke wedstrijdploeg de Kring- Leiden zal vertegenwoordigen op de districtswedstrijden, die op 28 april in Alblasserdam worden gehouden. In zijn welkomstwoord richtte de kringvoorzitter, de heer H. vanRoon, zich in het bijzonder tot de doktoren J. G. Bazuin, H. A. Reterink, A. A. Verduijn-Lunel, M. P. Hennink en E. D. Kerkhof, en mevr. J. G. van Dam en de heer Van Nierop, die de jury vormden. De opgave, die de wedstrijdploegen bestaande uit twee helpers en een leider van de afdelingen Sassen- heim, Hillegom (2 ploegen, Leider dorp (2 ploegen), Voorschoten, Lei den en Oegstgeest (2 ploegen) hierna kregen uit te werken, omvatte het verlenen van eerste hulp aan twee slachtoffers van een bedrijfsongeval en het vervoer per brancard naar een ziekenhuis. Door enkele complicaties was de opgave niet eenvoudig, temeer daar werd gelet op een zorgvuldige behandeling en afwerking ln de werktijd van 15 minuten. Na afloop gaf dokter Bazuin, die wederom de opgave had samenge steld, een leerzame nabeschouwing van de verrichte prestaties en de ge maakte fouten. De ploeg van de afd. Voorschoten (Leidster mevr. G. van Ooyen) werd winnaar. De uitslagen waren: 1. afd. Voor schoten (194 pnt.), leidster mevr. G. van Ooyen (61 pnt.)2. afd. Leiden (170 pnt.) leider L. F. Gielis (40 pt.); 3. afd. Oegstgeest II (159 pnt.), leider J. van Beek (49 pnt.); 5. afd. Hille gom II (154 pnt.), leidster mevr. De Ridder (33 pnt.) 6. afd" Leiderdorp II ,147 pnt.), leider G. de Jong (37 pnt.); 7. afd. Leiderdorp I (139 pnt.), leider D. de Jong (42 pnt.)8. afd. Oegstgeest I (126 pnt.), leidster mevr. J. Dirksev. d. Poel (47 pnt.)9. afd. Hillegom I (74 pnt.), leider Joh. de Jong (34 pnt.). Daar mevr. Van Ooyen met 61 pun ten tevens de leiding nam in de wed strijd voor de ploegleider of -leidster, boekte de afd. Voorschoten dus een dubbel succes. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Officiële publikatie KANDIDAATSTELLING VERKIEZING LEDEN PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op 13 fe bruari a.s. de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten plaats vindt. Op deze datum kunnen van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. bij de voorzitter van het hoofdstembureau of diens plaats vervanger. ter gemeentesecretarie van Leiden, lijsten van kandidaten worden ingeleverd. De tot invulling bestemde formulie ren voor de lijsten van kandidaten en de formulieren voor de schriftelijke verklaring van bewilliging in de kan didaatstelling zijn van heden af ter gemeentesecretarie van Leiden, afd. Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar. LEID3N. 3 februari 1962. van „Postkoetsje" geworden en zijn nog dieper ingeslagen in de volks gunst. Er zijn intermezzo's geweest. Jong K. en G. heeft enige liedjes van Toon Hermans gezongen, met stalen ge zicht aangekondigd als Frans, Ameri kaans, Italiaans. Vervolgens heeft Freysen zeven K. en G.-ers gediri geerd die van het pijpje naar de dwarsfluit waren opgestegen en drie stukjes van Mozart bliezen. Inder daad heeft Mozart al op z'n vijfde jaar van die eenvoudige muziekjes op schrift gezet, menuetjes, Landler e.d., en zo gespeeld als we hoorden kregen ze de idee mee van een dorpsberg- kapel. Voor het laatst bewaarden we het trio Rien de Reede, Lens Derogee, Ada v. d. Bent, als fluitisten en pia niste. Al in de schooljaren stonden de drie voortdurend klaar voor gemeen schapsbelangen. Voor ons staan ze allang te boek als „ereburgers van Leiden". Als een element van ere burgerschap zien wij dienstbaarheid als een natuurlijke eigenschap en fiere daden onbedorven door trots. Het trio speelde een Sonate in C van Telemann, goed zoals men het ook van hen verwachtte. Er is nog zo iemand zichtbaar ge weest: de tamboer-maitre Piet van Oosterhout) Na de pauze presenteerde de Haag se Operettezangers de „Czardas Für- stin". V. André Carrell en Anny Palmen op landbouwfeesl André Carrell en Anny Palmen, twee bekenden van radio en televisie, hadden zaterdagavond in Den Burcht een groot aandeel in het „Landbouw- feest", dat daar door de personeels vereniging van de N.V. Leidse Melk inrichting „De Landbouw" was geor ganiseerd. In hun gezelschap bevonden zich de Haarlemse Alpenjagers, die de vele aanwezigen de zaal was ge heel bezet een mengelmoes van Tiroolse klanken voorzetten. Gino Manelli ontpopte zich dez eavond als een jongleur van klasse, wat deze jongeman met ballen en ringen pres teert, grent aan het ongelooflijke. André Carrell en Marion Warde naar brachten enkele vrolijke schets jes, terwijl Tonny Schifferstein het geheel muzikaal omlijstte. Voordat dit gevarieerde program ma vlot van stapel liep, dankte de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer L. G. Strijk, de directie voor haar aandeel in deze avond en de vele relaties voor de prachtige prijzen van de tombola. Wederkerig bracht de adj.-directeur, de heer J.J. Heemskerk, het bestuur van de P.V. dank voor de organisatie van deze avond, welke met een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaar werd be sloten. Veel succes voor Jazz Messengers Art Blakey, een klinkende naam in de wereld van de jazz. Als leider van de befaamde Jazz Messengers trad deze drummer zaterdagavond in de Scheveningse Kurzaal en zater dagnacht in het Amsterdamse City theater op. Hy deed dat in beide gevallen voor een dankbaar, in hoofdzaak uit twintigers bestaand publiek. De grote belangstelling voor deze concerten moet ongetwijfeld toegeschreven worden aan het feit, dat er door de vloedgolf van com merciële teenager-muziek en de po pularisering van het repertoire bij de dixieland-orkesten in ons land be trekkelijk weinig goede jazz te be luisteren valt. De Jazz Messengers, die zich de laatste tijd een geheel eigen plaats hebben weten te verwerven, versche nen in een nieuwe bezetting op het toneel. Behalve naar Art Blakey zelf ging de grootste belangstelling uit naar de trompettist Freddie Hubbard, die in de VS als zeer vooraanstaand wordt beschouwd. Velen zullen echter in hun verwachtingen teleurgesteld zijn. Zeker, het is bijna ongelofelijk wat deze musicus in technisch op zicht presteert, maar wat hij ten ge hore brengt mist nog een „eigen" karakter. Een bijzonder knappe pre statie was Hubbards vertolking van .Round About Midnight", een ver maard en met veel vreugde be luisterd nummer. De stijl van Curtis Fuller (trombone) klonk ons wat per. soonlijker in de oren. maar ze is erg bescheiden. Het timbre was zonder meer prachtig. Van de tenorsaxofo nist. ook al een belangrijke figuur in dit sextet, kon dat r.iet steeds ge zegd worden. Het pianospel van de jonge Cedar Walton, een sympathie ke verschijning, betekende een grote verrassing. Het was soepel en heel ritmisch. Deze talentvolle pianist verdient ook in de toekomst alle aan- dacht. Jymie Merritt toonde zich weer een goede bassist. Wat Art Bla key betreft, hij is de man van het double-time effect en speelt dus als drumbegeleider twee maal zo snel als de solist. Zijn manier van spelen is adembenemend, het is krachtig en dynamisch. Hoewel deze wereldbe roemde drummer, althans uiterlijk, zijn kalmte niet verliest, stuwt hij de messengers met 'zijn ritmiek razend snel voort. Bekend en bekwaam ornitholoog In de leeftijd van 56 jaar is plot seling overleden dr. G. C. A. Junge, wetenschappelyk hoofdambtenaar bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie alhier. Reeds in zijn studententijd ging zijn belangstelling uit naar vogels en trok hij er veel op uit om in het veld waarnemingen te doen. Uit die tijd dateren de populair-wetenschanoe. lijke artikelen, welke hij tezamen met zijn vriend H. Tesch. onder het ge meenschappelijk pseudoniem „Mega- leep de Zwerver" voor het Algemeen Handelsblad schreef. Naarmate zijn studie vorderde, ging hij zich meer en meer toeleggen op systematisch- zoölogisoh onderzoek over vogels, eerst in het Zoölogisch Museum te Amsterdam en sedert januari 1934 in heL Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. Aanvankelijk als assistent, later ais conservator en tenslotte (sedert 1 januari 1950) als wetenschappelijk hoofdambtenaar beheerde hij de rijke vogelverzame- ling van dit museum. Daarnaast was nootschap en adviserend lid van de Maatschappij voor wetenschappelijk onderzoek in de tropen In het museum werd dr. Junge zeer gewaardeerd zowel door zijn collegae, als door degenen die onder hem ge plaatst waren. Zijn rustige manier van optreden, zijn belangstelling voor de problemen van anderen en zijn opgewektheid droegen veel bij tot de goede stemming in de instelling. Zijn verscheiden laat een grote leegte achter. De crematie van het stoffelijk over schot zaï donderdagmiddag te Wes- terveld plaats vinden na aankomst van trein 12.01 uur. Advertentie Hoestdrank in tabletvorrn.95d' Dr. G. C. A. ]UNGE hem gedurende vele jaren ook het beheer van de verzameling zoogdie ren opgedragen. Zijn wetenschappe lijke publikaties hebben betrekking op de Nederlandse vogelwereld, op het ringonderzoek, op de vogelfauna var de Indische Archipel en van Nieuw-Guinea en op de walvisachtige dieren. Dr Junge was niet iemand, die streefde naar het verwerven van eer, maar hij kon niet voorkomen dat hem ruimschoots eer werd betoond Het goede degelijke werk van zijn hand trok in het buitenland zeer de aan dacht, en een aantal buitenlandse ge nootschappen benoemde hem tot corresponderend lid of tot erelid. Hij was bestuurslid van de Nederlandse Ornithologische Unie en redacteur van het tijdschrift Ardea. Er was in Nederland geen commissie op orni thologisch gebied die dr. Junge niet onder haar leden telde. Hij was lid van het Provinciaal Utrechtsch Ge CONCERT RESIDENTIE-ORKEST Donderdagavond concerteert in de Stadsgehoorzaal het Residentie-Or kest onder leiding van Willem van Otterloo. Solist is de vermaarde pia nist Eduardo del Pueyo. Het programma van dit zevende abonnementsconcert luidt: Symfonie no. 95 van Haydn, „Nachten in de tuinen van Spanje" van de Falla, het pianoconcert in g van Maurice Ravel en „Muziek voor snaarinstrumenten" van Bela Bartok. Ongewenst bezoek in directie-keet De directie-keet, staande op het terrein van het in aanbouw zijnde bejaardentehuis aan de Corn. Schuyt laan, heeft vannacht ongewenst be zoek gehad. De daders kwamen bin nen door de toegangsdeur te forceren. Hun buit bestond uit materialen en gereedschappen die waarde vertegen woordigen van meer dan duizend gul den. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht, de heren B. W. J.Steensma (Waalre), E. Teixeira de Mattos (Oosterbeek), W. Hulshoff Pol (Amsterdam), R. N. Strang (Rotterdam) en H. E. Koning (Rotterdam): kand. ex. psychologie, de heren Th. Moody (Den Haag) en P. G. van den Hoff (Den Haag); doet.ex. Frans, de heer J. J. Overeem (Groningen); doet.ex. Indonesische taal- en letterkunde, de heer J. J. Ras te Driebergen (cum laude); doet. ex. gen. II de heren R. P. Fremont (USA), J. J. Keijzer (Oegstgeest), J. D. P. v. d. Linde (Waddinxveen) en J. Ch. Vermaak (Den Haag). BEDRIJFSAUTOMOBIELEN OP R.A.I.-TENTOONSTELLING Van 22 februari tot 4 maart zal in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw een tentoonstelling van bedrijfsautomo bielen worden gehouden. Uit Leiden en omgeving nemen de volgende standhouders aan deze tentoonstel ling deel: N.V. H. Englebert te Voor schoten, N.V. Hart Nibbring en Gree- ve te Sassenheim, N.V. Marel's Auto bedrijf te Wassenaar, N.V. Verheul's auto-industrie te Waddinxveen, N.V. Tokheim te Leiden, N.V. Chr. B. A. Deckers en Zonen te Leiden, N.V. Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim en N.V. Plaatwerkerij en vertinnerij D. W. Slotboom te Katwijk aan den Rijn. De bekende Duitse actrice Maria Schell heeft in München het leven geschonken aan een zoon. Maria Schell en echtge- noot met hun zoon in het zieken huis, vanwaar zij dezer dagen naar Wasserburg aan de Inn zullen reizen, waar het gezin woont. Het doorgaansverbod Ieder, die wel eens met een ver voermiddel op de weg is, kent na tuurlijk het ronde witte bord met rode rand, waarin een zwarte en een rode pijl zijn geschilderd. Zo'n bord staat vrijwel altijd bij smalle brug gen, smalle spoorwegovergangen en wegopbrekingen. Aan de andere kant van de wegversmalling staat dan een vierkant blauw bord met een rode en een witte pijl. Degene die het ronde witte bord op zijn weg ontmoet, weet dat hij niet mag doorrijden als verkeer uit de tegengestelde richting nadert. Bo vendien moet hij zich bij de versmal ling zó opstellen, dat d&t verkeer geen hinder van hem ondervindt. Ook de uitvaartstoet, de militaire colonne (en de tram) moeten zich aan deze regel houden, zegt de ANWB. De militaire colonne A moet dus wachten tot auto B de wegver smalling is gepasseerd. Slechts mo torrijtuigen van politie en brandweer met tweetonige hoorn, bel of sirene zijn van het doorgaanverbod uitge zonderd. Wrijf uw pijn weg met Klooster balsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt. Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje Dreigbrieven" van de O.A..S. Twee Hagenaars hebben de politie er van in kennis gesteld, dat ze be naderd zyn om een bydrage te geven voor de O.A.S. De schroothandelaar Kroesemeijer had een brief ontvangen, gepost in Apeldoorn, waarin een vertegenwoor diger van de O.A.S., die tekende met „Zn, G 336, schreef dat de heer Kroe semeijer een bedrag van f 50.000 moest storten op een bank in Tunis. Nadere gegevens zouden hem nog worden verstrekt. Mocht hij geen gevolg geven aan de „uitnodiging", dan, zo eindigde de brief „zou wor den gehandeld zoals uit de pers be kend mag worden verondersteld". Een andere Hagenaar werd opge beld door een hem onbekende man, die zei: „Wij zijn goed op de hoogte met het bedrag van uw bankreke ning. Wij vinden, dat u maar iets moet bijdragen aan de O.A.S. Wij verwachten, dat er morgenavond een flink bedrag zal zijn. Anders zullen we maatregelen moeten treffen". Na deze woorden verbrak hij het ge sprek. De Hagenaar necht echter geen waarde aan het telefoontje. De Haagse politie is van oordeel, dat men hier waarschijnlijk te maken heeft met „grappemakers". (Van onze Brusselse correspondent De tivee grote schilderijenverzamelingen van de Belgische staat, die van oude en die van moderne kunst, zijn niet al te gelukkig gehuisvest. Bij de tweede kan men eigenlijk van huisvesting nauwelijks nog spreken, omdat een deel van de collectie is opgeborgen en een ander deel een zwervend bestaan langs de Belgische musea leidt. Het gebouw is name lijk voor bijna honderd procent gesloopt omdat men op die plaats, een van de hellingen van de Brusselse Kunstberg, de uitbreiding van de Koninklijke Bibliotheek aan het bouwen is. De directie van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij pleegt thans overleg met de Vereniging van thans overleg met de Vereniging van K.L.M.-vliegers hoe men tot bezuini ging kan komen in de sector van de vliegers. De situatie, waarin de bur gerluchtvaart in het algemeen ver keert, noodzaakt de KLM maatre gelen te nemen. Een geringere uit breiding van het produktieprogram- ma vergeleken by de oorspronke lijke spanning veroorzaakt onder meer een teveel aan vliegers. De K.L.M.-directie heeft een sala risverlaging voor het gehele vlieger korps gesuggereerd, doch dit voorstel zou door de vliegersvereniging zijn afgewezen. De voorzitter, gezagvoer der H. A. Hartogh Heys zou tijdens een vergadering in Amstelveen een honderdtal jonge piloten voor de keu ze hebben gesteld of een vrijwillig te vragen ontslag (vijftig ontsla gen en vijftig op wachtgeld) óf een definitief ontslag van K.L.M.-zijde aan 75 jonge piloten, als het ont slag niet vrij willig zou worden ge vraagd. De K.L.M. heeft nadrukke lijk verzekerd geheel buiten deze keu zemogelijkheid te staan. Het voor de jonge vliegers zo weinig aantrekke lijke besluit moet trouwens nog ter goedkeuring worden voorgelegd aan de ledenraad en de algemene leden vergadering van de Vereniging van K.L.M.-vliegers. Een tweederde meer derheid is nodig om het voorstel te doen aannemen. Ontsnapte Gouwenaar aangehouden Na voorstelling van ,,My fair lady" (Van onze correpondent) De Goudse recherche heeft gister avond een 20-jarige chauffeur-mon teur uit Gouda aangehouden, die in de nacht van 13 op 14 november van het vorig jaar is ontsnapt uit het Huis van Bewaring aan de Ca- suaristraat in Den Haag. Hij is in gesloten in Amsterdam en zou van daag naar Den Haag worden over gebracht. De recherche had een vermoeden dat de bijna drie maanden geleden ontsnapte Gouwenaar gisteren de voorstelling van „My fair lady" zou bijwonen. Dat bleek juist. Een Goud se rechercheur heeft hem in samen werking met de Amsterdamse politie na de voorstelling aangehouden. De man had 12 maanden gevangenis straf gekregen wegens diefstal in vereniging in „Jongensstad". Toen hij ontsnapte had hij het grootste deel van zijn straftijd achter de rug. Hij moest nog tot 26 maart a.s. zitten. In de nacht voordat hij zou worden overgebracht naar Vught, ontsnapte hij. Hij had twee spijlen van zijn celraam doorgezaagd en legde de tocht van de derde verdie ping naar de begane grond af met behulp van aan elkaar geknoopte de kens en lakens. Er zijn echter plannen voor een nieuw Museum voor Moderne Kunst. Dat komt dan tussen de oude stad en de Ringboulevard te liggen en het zal aan de ene zijde als buren de bars en de meisjes van plezier uit de straten achter het Koninklijk Pa leis hebben en aan de andere het paleis Arenberg, waarin een deel van het ministerie van Buitenlandse Za ken zal worden gevestigd. Waar kan de moderne kunst beter zitten? De oude schilderijen, tezamen een wereldberoemde collectie vormend, hangen sedert 1887 in het door de architect Alphonse Balat van 1875 tot 1885 gebouwde Paleis voor Schone Kunsten, dat oorspronkelijk evenals het gebouw dat Horta een jaar of veertig later zou construeren, be doeld was voor tijdelijke tentoonstel lingen, concerten en andere mani festaties. Het is zeker geen al te lelijk ge bouw maar het heeft het nadeel dat het in genen dele meer beantwoordt aan de eisen, die men aan een goed modern uitgerust museum mag stel len. Er is een hal in, zo groot als een spoox-wegstation, vele zalen zyn veel te duister en de laatste jaren ziet men wanneer het regent de sup poosten met emmers en teilen snellen naar de plaatsen waar het hemel water op het parket rikketikt. Finse spoorwegen honderd jaar Op 17 maart zal het een eeuw ge leden zijn dat in Finland de eerste trein volgens dienstrooster tussen Helsinki en Hameenlinna reed. Eind januari daaraan voorafgaand had de eerste stoomlocomotief zijn intrede in het land gedaan. Ter gelegenheid van het eeuwfeest zal een tentoonstellingstrein het land door gaan trekken. In het nationale theater wordt op de jubileumdag een feest gegeven. De dag daarop wordt op het station van Helsinki een ge denkplaat onthuld en daarop rijdt een jubileumtrein nog eens het eer ste traject van honderd jaar gele den met haltes bij de vijf stations van destijds. Na aankomst in Ha meenlinna wordt ook daar een ge denkplaat onthuld. Voor het spoorwegpersoneel wor den prijsvragen e.d. georganiseerd. In alle bioscopen zal een jubileum film over de spoorwegen vertoond worden en er is ook een gedenkboek uitgegeven. Fransen eten méér vlees Blijkens de jongste gegevens eten de Fransen hoe langer hoe meer vlees. Per hoofd werd in 1961 in totaal 61 kg vlees in Frankrijk geconsu meerd, welke hoeveelheid als volgt verdeeld kan worden: 15Vz kg rund vlees, 7 kg kalfsvlees, 2 V2 kg scha penvlees, 9 kg vers varkensvlees, 3 kg ham, 1 kg paarde' lees en voorts 22 u2 kg aan wild en gevogelte. Een hoeveelheid van 61 kg per hoofd is veel zeker gezien de hoge prijzen in Frankrijk, wanneer men dit vergelijkt met de consumptie in Nederland, welke in het tweede half jaar van 1960 ongeveer 44 kg per hoofd bedroeg. In dit opzicht kan Nederland dus wel een voorbeeld aan Frankrijk ne mer Korte tyd geleden is men nu be gonnen met het aanbrengen van res tauraties en verbeteringen en de ar chitect J. Goberts heeft een uitbrei dingsplan gemaakt, waarvan men verwacht dat het thans binnen zeer afzienbare tyd zal worden verwezen lijkt. Dat voorziet in een nieuwe vleugel, gelegen achter het tegen woordige museum en daarmee ver bonden door een lange smalle galery. Het nieuwe gebouw komt met één gevel aan de veel lager gelegen Ruys- broeckstraat, die een vrij sterke hel ling vertoont. De bovenste twee of drie verdiepingen zullen als museum zalen worden ingericht. De andere vijf of zes dienen tot onderdak voor een deel van de archieven van het koninkrijk. Jammer is het, dat de Ruysbroeck- straat, een smalle, kronkelende straat met huis aan huis antiquiteitenwin keltjes, van aanzien zal veranderen. Men breekt in Brussel echter nu een maal vry onbekommerd zulke aar dige en schilderachtige buurten af om er grote, nieuwe gebouwen voor in de plaats te zetten. Het nieuwe museumgebouw krijgt ongeveer net zoveel expositieruimte als het oude. Bovendien komen er een zaal voor lezingen en projecties, een concertzaaltje e.d. in. Het oude gebouw zal dan in de eer- steplaats huisvesting kunnen bieden aan de kunsthistorische bibliotheek, de ateliers voor restaurateurs en lijs tenmakers, de verzameling tekenin gen, de kantoorruimten en de studie zalen. Nog voor het einde van dit jaar zal de aanbesteding plaats vinden en men verwacht dat begin 1966 de nieuwe vleugel van het museum zal kunnen worden geopend. Economische samen werking bemoeilijkt door consequenties op politiek gebied Wederzijds toch meer begrip Eeriyk gezegd is men ook ln Oos tenryk tevreden over de jongste een stemmigheid, die in de kring van de EEG is bereikt. Men beschouwt haar als een nieuwe stap in de richting van de Europese eenwording, die Oos tenrijk niet alleen begroet, maar waarbij het zich ook wil aanslui ten. Tegenover het begrypeiyke opti misme in de kringen van de Zes staat echter in Oostenryk een on miskenbare bezorgdheid over de ver dere ontwikkeling. Hoe meer name lijk de klemtoon komt te liggen op het politieke en, daarmee samen hangend, het dynamische karakter van de EEG, des te meer schynt de neutraliteit van Oostenryk een val strik te worden. In het algemeen wordt de Oosten rijkse neutraliteit door de toonaan gevende politici van het Westen als een realiteit beschouwd, die gerespec teerd dient te worden. Deze onafhan kelijkheid biedt niet alleen Oosten rijk voordeel, maar ook de vrije we reld, waarmee Oostenryk zich ver bonden voelt. Wanneer echter de eco nomische samenwerking van Oosten- ryk met het Westen zou worden be- moeiiykt of onmogeiyk gemaakt, omdat men politieke consequenties verwacht, die niet met de neutrali teit in overeenstemming kunnen worden gebracht, dan wordt Oosten ryk gedwongen zijn handelsrelaties met het communistische oosten te versterken. Dit argument wordt door Oostenryk niet naar voren gescho ven by wyze van chantage, maar wel beschouwd als een zeer ernstig feit, waarmee men in het Westen rekening dient te houden. Spaak en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken hebben ln niet zeer vriendelyke bewoordingen gin- sinueerd, dat de neutrale staten „al leen maar de krenten zouden willen hebben uit de EEG-koek". Ook de Westdultse afgevaardigde in het Europese parlement, Birkelbach, heeft gezegd, dat bepaalde neutrale staten „economische voordelen wil len hebben, zonder tegeiykertyd de politieke doeleinden van de gemeen schap over te nemen". Niet op goudschaaltje In Oostenryk ziet men weliswaar in, dat de politieke en dynamische kracht van de EEG aan sterkte zou kunnen verliezen door een associatie van neutrale staten, maar men wyst erop, dat dit niet een noodzakelijk gevolg behoeft te zijn. Bovendien stelt men met bevrediging vast, dat vol gens de mening van de meeste EEG- politici een overeenkomst tussen Oos tenryk en de EEG tot stand moet komen, al was het alleen maar om Oostenryk voor de vrije wereld te behouden. De Oostenrykse minister van Buitenlandse Zaken, Kreisky, heeft dan ook de raad gegeven om bepaalde harde woorden van sommi ge politici niet op een goudschaal tje te leggen, maar alle mogeiykhe- den te onderzoeken, nadat men tot de principiële overtuiging is geko men, dat Oostenryk in de Eruopese integratie moet worden ingeschakeld. Deze samenwerking ziet Oostenryk op brede basis en dus niet beperkt tot egalisatie van de toltarieven. Men moet dus economisch verder gaan, zonder politieke consequenties te eisen, die niet verenigbaar zyn met de Oostenrykse neutraliteit. Tweevoudig resultaat Deze uitwisseling van gedachten, die somtyds zelfs het karakter van een harde discussie kreeg, heeft ech ter een twee"oudig resultaat opgele verd. Vooreeerst ziet men in de kringen van de EEG veel duidelijker dan voorheen, dat de Oostenrykse neu traliteit niet alleen an< ers is dan die ln Zweden en Zwitserland, maar ook, dat deze twee laatste landen hun neutrale status bewust geheel anders willen behandelen en hand haven dan Oostenryk. Vervolgens ziet ook de Sow jet-Unie steeds dui- delyker in, dat er een essentieel ver schil is tussen het volledige lidmaat schap van de EEG en een uitsluitend economische associatie. Daardoor verliest het communisme steeds meer argumenten voor zyn bewering, dat een associatie onverenigbaar is met de neutraliteit van Oostenryk.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3