OAS schrok terug voor de overmacht in hoofdstad Regering benoemde nog geen onderhandelaar Dr. van Roijen gaat weer naar de V.S. TEKENS AAN DE WAND VOOR BELGISCH COALITIEBEWIND Vanavond toespraak van presDe Gaulle TWIN! Einde van oorlog kwestie van weken Vluchten met militairen via V.S. verboden WEERBERICHT Premier Lefevre klaagt over groeiende onverdraagzaamheid Vlamingen voor federalisme Voor overleg naar Djakarta Militairen te Biak aangekomen Russische kruiser voor Indonesië? Excuus Betoging tegen V.S. te Djakarta Echo zichtbaar (9ud teuws Z°'nzmm Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 No. 30571 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Parijs heeft een rustig weekeinde gehad. De profeten, die voor speld hadden, dat het geheime leger van generaal Salan zijn slag zou proberen te slaan, bleken het bij het verkeerde eind te hebben gehad. Daarbij moet natuurlijk wel rekening worden gehouden met het feit, dat de regering niet minder dan 25.000 man veilig heidstroepen, in volle gevechtsuitrusting en van lichte tanks voor zien, in en om de hoofdstad had samengetrokken. Hebben die versterkingen de leiding van de OAS afgeschrikt of heeft de regering zich vergist in haar berekeningen, dat er iets gebeuren zou? Hoe dan ook, het is weer loos alarm geweest en vandaag wachten de Fransen op de radio- en televisietoespraak, die presi dent De Gaulle vanavond zou uitspreken. Men was het er intussen wel over eens, dat de rede van De Gaulle moeilijk iets nieuws zal kunnen be vatten zolang de Algerijnse rebellen- regering zich nog niet heeft uitge sproken over haar voornemen nu eindelijk eens over de brug te komen. Het schijnt zelfs, dat zy de Franse minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, nieuwe tegenvoorstellen ter hand hebben gesteld, waarover de president zich eerst nog zou moeten uitspreken. Dit neemt niet weg, dat de beslissing over het einde van de oorlog eerder een kwestie van dagen dan van weken schijnt te zyn. Maar in die weken wil de regering en waarschijnlijk niet ten onrechte op allerlei verrassingen van de kant van de OAS bedacht zijn. Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt het volgende mede: „De Amerikaanse rege ring heeft vanmorgen bij monde van de Amerikaanse ambassa deur in Den Haag aan de minis ter van Buitenlandse Zaken ad int. prof. dr. J. E. de Quay in aanwezigheid van staatssecreta ris Van Houten meegedeeld dat een volgende chartervlucht voor het vervoer van militairen naar Ned. Nieuw-Guinea niet via Amerikaans grondgebied kan plaatsvinden. Uiteraard heeft de minister-president zijn diepe te leurstelling en onbegrip voor deze Amerikaanse beslissing uit gesproken. De Amerikaanse verklaring wordt thans nader bestudeerd." Een tweede chartervlucht met mili tairen naar Biak. die vandaag op het programma stond en om vier uur vanmiddag van Schiphol zou vertrek ken. is geannuleerd. Dat deze tweede chartervlucht zou zijn geannuleerd omdat thans de V.S. geen toestemming zoudert willen verlenen voor een landing te Hono- loeloe kon niemand op Schiphol van ochtend bevestigen. Een woordvoer der van het ministerie van Defensie heeft vanmorgen ontkend dat er voor vandaag een chartervlucht naar Biak stond vastgesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt nader mede dat aan het communiqué inzake chartervluchten over Amerikaans gebied nog het vol gende dient te worden toegevoegd: „De besprekingen duren voort". Nader vernemen wij, dat de rege ring overigens reeds had besloten om dit vliegtuig niet te laten ver trekken. DEPRESSIE OP KOMST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: matige tot krachtige, aan de Waddenkust aanvankelijk nog harde noordwestelijke wind, later krimpend naar zuidwest en aanwak kerend. Opklaringen, later weer toe nemende bewolking gevolgd door eni ge regen. Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 FEBRUARI Zon op: 8.13 uur; onder: 17.36 uur, Maan op: 9.07 uur; onder: 19.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.11 en 16.25 uur, laagwater te 12.21 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bij de politiecontroles van voet gangers en automobilisten, die gis teren in Paf ijs op massale voet wer den voortgezet, zijn vier personen, onder wie één advocaat, gearresteerd, verdacht van activiteiten ten gunste van de OAS. Een vrouwelijk advocaat uit Parijs, die vorige week naar Al giers was gereisd om de verdediging van leden van het FLN op zich te nemen en toen door de OAS werd ontvoerd, is gisteren weer in haar hotel teruggekeerd. De vijftienduizend politiemannen en militairen in Algiers werden in het weekeinde met vijfduizend man ver sterkt. In Algerije kwamen zondag acht tien mensen om het leven en werden twintig gewond bij aanslagen van de rechtse extremisten en de Algerijnse opstandelingen. Vijftien doden en achttien gewonden waren moham medanen. De meeste aanslagen kwa men voor in Oran en Algiers. In Grenoble in het zuiden van Frankrijk zijn de deuren van de pre fectuur door een ontploffing vernield. In de nabijheid lagen pamfletten van de OAS. In Montpellier werden twee aanslagen met kneedbommen ge pleegd die geen slachtoffers eisten maar wel materiële schade aanricht ten. In de Noordfranse steden Rijssel en Roubaix zijn zaterdagavond drie Algerijnen door landgenoten neerge schoten. Zeventien leerlingen van middel bare scholen, die dinsdag j.l. in Frankrijk zijn gearresteerd, zyn za terdag officieel beschuldigd van sa menzwering tegen de staat. Weer onrust in Santé Zaterdag zijn weer politieverster- kingen naar de Santé-gevangenis in Parijs gezonden waar zich voor de tweede opeenvolgende dag, ongere geldheden hadden voorgedaan onder Europese activisten die daar in ver band met de activiteit van het „ge heime leger", gevangen zitten. De gehele ochtend demonstreerden de betrokken gevangenen door het roepen van leuzen als „Algerije Frans" en „De OAS zal ons bevrij- Robert F. Kennedyde broer van de Amerikaanse presidentis met zijn echtgenote uit Amerika vertrokken voor een goodwill- reis door vele landen, o.m. Ne derland. Het echtpaar op de trap van het vliegtuig op het vliegveld van Friendship in Maryland. De minister is gister avond voor een bezoek van een week in Tokio aangekomen. den" en het zingen van de Marseil laise. Zij sloopten de ijzeren bedden om de stukken ervan als wapens te kunnen gebruiken. De incidenten be gonnen, toen vier gevangenen een be waker overmeesterden, zijn sleutels afnamen en hun medegedetineerden in de betrokken afdeling uit hun cel len lieten. In het begin van de mid dag was echter de orde weer her steld. Wapens uit kantoor in Hollandia ontvreemd Uit het kantoor van de afdeling kadaster en kaartering van de dienst van openbare werken te Hollandia zgn in de nacht van 1 op 2 februari 11 jachtgeweren gestolen. De volgende dag zouden 4 of 5 Pa poea's van het kantoor zyn wegge bleven. Van de zijde van de politie te Hollandia werd er echter op ge wezen, dat het absenteisme op dit kantoor een tot drie man per dag be draagt. In het kantoor werd airconditio ning aangebracht, welke werkzaam heden op de bewuste dag nog niet waren beëindigd, waardoor de toe gang gemakkelijk was te forceren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit het feit, dat de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, vrijdag een deel van de kabinetszitting heeft meegemaakt o.a. om verslag uit te brengen over zijn besprekin gen van de laatste tijd in de V.S. is de onjuiste conclusie ge trokken, dat hij als onderhandelaar zal optreden .indien en waar het mogelijk is om met Indonesische vertegenwoordigers bespre kingen te voeren". Zelfs werd daaraan de veronderstelling verbonden, dat dr. Van Roijen zaterdag naar Engeland zou gaan om in Londen contact op te nemen met de Indonesische ambassadeur. Het één noch het ander is juist. Dr. Van Roijen was weliswaar zaterdag niet in Wassenaar bereik baar, maar hij is niet als onderhan delaar aangewezen en evenmin naar Londen gegaan voor besprekingen. Dr. Van Roijen zal tot woensdag a.s. in ons land blijven en reist dan direct door naar Washington. Van de zijde van de Rijksvoorlich tingsdienst werd medegedeeld, dat het gewoonte is geen mededelingen te verstrekken over wat in de ver gaderingen van het Kabinet wordt besproken. Bovendien wordt een onderhandelaar eerst dan aangewe zen, indien er sprake is van onder handelingen. Zover is men nog lang) niet. bovendien is het nog zeer te bezien, of er wel ooit sprake zal zijn van één onderhandelaar. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister-president, Th. Lefevre, en zijn roomsrode coalitieregering hebben het afgelopen weekeinde enige tekens aan de wand kunnen zien. In hoeverre de dreiging daarvan op ernstige gebeurtenissen wijst, valt nog moeilijk vast te stellen. Een feit is echter, dat er in België een zekere politieke onbehaaglijkheid kenbaar begint te worden, die de positie van de regering-Lefevre- Spaak toch wel wat ondermijnt. Lefevre sprak zaterdag in de algemene raad van zijn partij zelfs van „onverdraagzaamheid, die zich in het land steeds sterker manifesteert" en hij heeft daarbij vergeten zich af te vragen of hij niet zelf als premier de laatste maanden wind heeft gezaaid, zodat hij nu de storm moet ver wachten. De feiten zijn deze: de Belgische mijnwerkers hebben zaterdag voor 12 februari a.s. een algemene staking aangekondigd. De CVP de christelijke (is ka tholieke) volkspartij blijkt ver deeld. In eerste instantie over de taalkwestie en dan ook over het fe-1 deralisme en over de belastingher vorming. De Vlaamse volksbeweging heeft gisteren in Antwerpen een congres gehouden en daar voor het eerst zich onverbloemd uitgesproken vóór het federalisme en zich verklaard tegen de regeringsvoorstellen op taal- en onderwijsgebied en kritiek uitgeoe fend op de huidige regering. Zowel de solialistische als de katho lieke mijnwerkersbonden hebben be sloten vandaag een staking aan te kondigen, die a.s. maandag zal be ginnen. Het zal, wanneer zij door gaat, de derde staking binnen een periode van drie jaar zijn. De redenen, die door de vakbonden worden aangekondigd zijn: (a) de weigering van de werkgevers om de lonen te verhogen en: (b de eis van de mijnwerkers een nieuwjaarspremie ten bijdrage van 3000 franken te ontvangen. Deze premie kregen zij vroeger, doch werd in 1958 afgeschaft, tenslotte wensten de mijnwerkers: (c) verkorting van hun arbeidstijd en (d) een betere regeling voor de uit keringen bij ziekte als gevolg van het mijnwerkersberoep. Verdeelde CVP In de algemene raad van de CVP is zaterdag de belastinghervorming aan de orde geweest. De debatten zijn zaterdag nogal hoog gelopen. Er waresi sprekers, die de partij leiding verweten, dat zij noch ka tholiek, noch sociaal meer was of die voorspelden, dat zij de jonge leden aan het verliezen was. Th. Lefevre, oud-voorzitter van de party en nu premier, sprak met on gewone heftigheid. Nadat hij zich had beklaagd over de onverdraag zaamheid, die zich in het land steeds sterker manifesteerde, deed hy een beroep op de leden van de party de regering te helpen. Met nadruk ver klaarde hy, dat de huidige regering niet bereid was toe te geven. Slot pag. 2 Voor het ogenblik bestaat bij de Nederlandse regering slechts de op vatting, dat onderhandelen dient te geschieden onder auspiciën van de V.N., in casu van de waarnemend secretaris-generaal, de heer Oe Thant. Generaal-majoor Jani, hoofd van de staf voor de bevrijding van West- Irian, heeft verklaard dat Indonesië niet van plan is de onderhandelingen door middel van de V.N. inzake het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea af te breken. Hij zei voorts, dat de speciale In donesische gedelegeerde by de V.N. Soedjarwo Tjondronegoro op weg naar Djakarta is voor overleg met de Indonesische regering. De Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soadi, die voor besprekingen in Djakarta is, zei dat Indonesië nog een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw Gui nea wenst, en dat Australië geen par ty wil zyn in het geschil. Gistermorgen zyn op Biak de 110 Nederlandse militairen, die vrijdag van Schündel vertrokken, aangeko men. Van militaire zijde werd ver klaard, dat zij geen versterking zijn van de troepenmacht in Nieuw-Gui nea, doch een aflossing vormen. Een toestel van de K.L.M. met een dertigtal in burger geklede Neder landse militairen aan boord, bestemd voor Ned. Nieuw-Guinea, is gisteren op het vliegveld Haneda, de interna tionale vlieghaven van Tokio, ge land. De militairen en de overige pas sagiers van het vliegtuig brachten anderhalf uur op het vliegveld door, terwyl het toestel brandstof bylaad- de. Tijdens het oponthoud werd de la ding van het K.L.M.-vliegtuig door het transportwezen op wapens door zocht. Dit was de eerste maal na de jongste wereldoorlog, dat op 't vlieg veld van Tokio een dergeiyk onder zoek werd ingesteld. Een Engels blad, de Sunday Tele graph, meldt, dat zich op de Rus sische vlootbasis te Wladiwostok 600 Indonesische zeeofficieren en minde ren zouden bevinden om een Rus sische kruiser over te nemen. De kruiser zou aan Indonesië worden ge leverd als een onderdeel van het Rus sische bijstandsplan voor Indonesië ten bedrage van f 1 miljard. De Sun day Telegraph noemde westelijke di plomatieke kringen als bron van het bericht. Een woordvoerder van de Indone sische ambassade te Londen verklaar de, dat het door het blad genoemde feit hem niet bekend was. Hy achtte het niet waarschijnlijk, dat Indone sische zeelieden een voldoende oplei ding zouden hebben gehad om zulk een schip voor april of mei naar In donesië te varen. De Birmaanse regering heeft zater dag by de Nederlandse ambassade in Rangoon haar verontschuldigingen aangeboden voor het optreden van Birmaanse studenten, die op 1 febr. op het terrein van de ambassade door drongen en de Nederlandse vlag ver brandden. „Zulke daden" .aldus de Birmaanse regering, kunnen Birma's prestige in het buitenland slechts schaden. Bir ma blijft Indonesie's aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea steunen, maar zal geen onwettig optreden tegen diplomatieke missies dulden. Een honderdtal Indonesische studenten heeft vandaag de Amerikaanse ambassade in Dja- karta aangevallen. De vlag werd neergehaald, ruiten werden ver nield en acht auto's beschadigd. Men gelooft dat de studenten op deze wijze protesteerden tegen het feit dat Amerika lan dingsrecht verleent aan Neder landse vliegtuigen die militairen naar Nieuw-Guinea vervoeren. De muren van de ambassade wer den van anti-Amerikaanse leuzen voorzien. Indonesische militairen en mobiele politie maakten een eind aan de be toging. Naar gemeld wordt, zijn verschei dene leden van het ambassadeper soneel door glasscherven getroffen. Een persoon liep een kleine wond op. De Amerikaanse ambassadeur, Ho ward Jones, heeft by de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio geprotesteerd. Hy stelt Indonesië voor de schade aansprake- lyk. Dr. Soebandrio heeft later ver klaard de woede en bezorgdheid van het Indonesische volk te kunnen be- grypen". Betogingen waarby schade aan de Amerikaanse ambassade wordt toegebracht zyn evenwel te betreuren", zei hy. Volgens ooggetuigen droegen de be togers speren en lange bamboe stok ken. Zij sloegen alle ruiten op de be nedenverdieping stuk en bekogelden de hogere ruimten met stenen. Geen ruit bleef heel. De Amerkiaanse vlag werd in stuk ken gescheurd. Sommige betogers wierpen ook met stenen naar de toe gesnelde militairen Er zouden ver scheidene arrestaties verricht zyn. Deze week wordt de broer van pre sident Kennedy, Robert in Djakarta verwacht. Zaterdagavond brachten Ko ningin, Prins en Prinses Beatrix een bezoek aan de Amsterdamse Schouwburg waar zij een voor stelling zagen van Shakespeare's „Midzomernachtsdroom"Deze foto werd gemaakt in de pauze toen Han Bentz v. d. Berg als Ober on werd voorgesteld aan Koningin Juliana. De overgangstyden van de zicht bare ballonsatelliet Echo zyn deze week als volgt: maandag 20.10 en 22.10 uur, dinsdag 19.25 en 21.21 uur, woensdag 18.40 en 20.36 uur, donder dag 19.50 en 21.50 uur, vrijdag 19.05 en 21.06 uur, zaterdag 20.20 uur en zondag 19.30 en 21.30 uur. Aldus een opgaaf, verstrekt door de kunstmaandienst van de sterren wacht te Utrecht. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Febr. 1862: Den len Mei zal te 's Hage arriveren de 3e compie v. h. reg. rijdende artillerie uit Arnhem om te vervangen de 4e compie die rlsdan de resi dentie zal verlaten en zich zal begeven naar Leiden, om al daar in garnizoen te komen. Wat wij reeds sedert eenige dagen vreesden is geschied, Carel Lodewijk Blume. Hoogl. en Dir. van 's R. Herbarium alhier, k in den namiddag den 3en dezer in den ouder dom van 65 jaren en bijna 8 maanden ontvallen aan de wetenschap. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1