AP SOK: GROEI VAN TERE ETS NAAR FORSE LITHO Kerkelijk Leven FLIPSE EN ZIJN ORKEST NIET ZO GELUKKIG Noske verdienstelijk, maar onevenwichtig in Bruch Taxi gestolen en chauffeur mishandeld Rusk: CUBA staat alleen W.N.S.O. GAF GESLAAGD CONCERT IN LEIDERDORP Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 februari 1962 Tentoonstelling in museum de Lakenhal In vitrinesde best verzorgde boeken 1960 van Het werk van de graficus Ap Sok, dat tot 5 maart in de Laken hal is tentoongesteld, heeft de laatste jaren een opmerkelijke verandering ondergaan. Aanvan kelijk noteerde hij zijn indrukken van gevarieerde landschappen NED. HERV. KERK Beroepen te Wildervank dr. H. G. Hubbellng te 't Zandt (Gron.) te Ridderkerk L. Blok te Capelle aan den IJssel te Boornbergum-Kortehem- men B. J. Bannlnk. vicaris te Voor burg. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (arbeid onder de Ned. emigranten in Canada) A. L. Groenenberg. vicaris te Scheve- nlngen. Bedankt voor Mlddelharnis J. van Rootselaar te Delft. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen (tevens als schlpperspredikant van de Rotterdamse havens) J. W. van der Gronden te Enschedé-Oost te Rot terdam-West N. de Jong te Katwijk aan Zee. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Tweetal te Heerenveen C. van Duin te Blokzijl èn T. Hoogslag te Sint Anna Parochie. Klinische theologie voor predikanten In het Engelse plaatsje Lichfield, ten noorden van Birmingham, heeft men enkele maanden geleden een aantal cursussen geopend voor pre dikanten, onder de benaming „klini sche theologie". Naar het blad Church of England bericht, moet de aanmelding voor deze cursus zo over weldigend zijn geweest, dat men na een eerste groep van honderd predi kanten opnieuw een groep heeft moeten vormen. Onder klinische theologie verstaat men een speciale scholing van pre dikanten om de vele nerveuze en zenuwzwakke mensen te helpen, wier zorgen een neurotische ziekten de predikant voor de taak stelilen hen voor een geestelijke ineenstor ting te behoeden. De Paus over het geweld Paus Johannes heeft gisteren in eer» toespraak bij gelegenheid van het feest van het moederschap van Ma ria Algerije genoemd als een van de „gevaarlijke punten die de vrede in de wereld bedreigen". „Elke dag en elke nacht wordt het aantal slacht offers daar door de ergste geweldda den vermeerderd. De ondervinding leert dat geweld tot nieuw geweld leidtDe Paus gaf uiting aan zijn grote ongerustheid en droefheid hierover. Hij herinnerde ook aan de missionarissen die in Kongo ver moord zijn en drong er op aan de onderlinge tegenstellingen opzij te zetten. hier en elders in lange reeksen subtiele etsen. Deze ruim veertig nummers, meesterstukjes van nauwgezette observatie, vormen een afgerond geheel, gemakkelijk herkenbaar door de persoonlijke visie op panorama of details. Hoe geheel anders zijn de zeventig li tho's en houtsneden, die de rest van deze tentoonstelling uitma ken. Het is nauwelijks te geloven, dat ze van dezelfde hand zijn als het fijne etswerk. Hier toont Ap Sok zich geïmponeerd door de ruige schoonheid van dode takken of door de forse contouren van de machtige Deltawerken, een reeks van twintig litho's, waarvan er hier tien zijn opgehangen. Bijna nog merkwaardiger dan de tegenstelling tussen Sok's etsen en litho's zijn de omstandigheden, waar onder die keer in zijn werkwijze zich voltrok. Na een onbevredigende pe riode, waarin hij zich „leeg" voelde en niet tot creatieve arbeid kon ko men, ging hij achter het stuur van zijn auto zitten in de hoop in Frank rijk inspiratie te vinden. Maar die bleef uit. Totdat hij door een lekke band gedwongen was te stoppen. Op die plek. waar hij een zo vervelend karwei als die reparatie moest op knappen. zag hij de dode takken. En hoe hij ze zag, in al hun stekeligheid, legde hij neer in een serie van ze- Uit het A B C der opvoeding Kleurige flitsen uit het kinderleven waren gisteravond te zien in een der zalen van „Het Gulden Vlies", waar een bijeenkomst werd gehouden van de Vereniging voor Pedagogiek. Die flitsen vormden samen twee film6, die gemaakt werden door The Cana dian Film Board. Naar aanleiding van deze twee films, „He acts his age"' en „Terrible Two's and Trusting Three's hield drs. M. H. Goedman een lezing over het onderwerp „Uit het ABC der op voeding". Mej. Goedman merkte op, dat wjj allen een rol spelen in het leven van het kind en dat de eerste indrukken die het kind van de vol wassenen krijgt, beslissend kunnen zijn op zijn latere leven. De fanta sie van een drie-jarig kind bijvoor beeld reikt veel verder dan de onze. Een kind kan dingen laten zien. zoals het dat zelf wil. Wij kunnen dat vaak niet meer. De moderne psychologie geeft richtlijnen om ons in die fan tasie te verplaatsen en zodoende iets van het gedachtenleven van het kind te doen begrijpen. Want nog al te vaak komt net voor, dat we onze jonge kinderen niet begrijpen. Dit kan lei den tot allerlei botsingen en span ningen, die ook later hun invloed zullen hebben op de ontwikkeling van het karakter van het kind. Het kind stelt zioh tegenover een dergelijk onbegrip vaak teweer door futloos heid en slapheid, eigenschappen, die tot een karaktertrek kunnen uit groeien. Na afloop van de lezing kreeg men de gelegenheid mej. Goed man vragen te stellen over het door haar behandelde onderwerp. ventien litho's. „La vie perdue", een brok verdorde werkelijkheid, dat on der de handen van de kunstenaar tot loven komt. Wat Ap Sok onbekust ge boeid moet hebben, is de sterke lijn in dat stuk dode natuur. Geen wonder dat hij gepakt werd door de lineaire schoonheid van de Deltawerken, die hij registreerde in prachtig verdeelde contrasten tussen zwart en wit. Steeds forser wordt zijn aanpak, steeds simpeler het fragment, dat hij uitbeeldt totdat het vereenvou digd is tot een „teken". Deze expositie, met haar frappante groei van tere ets naar monumentale litho, is gisteravond geopend met een welkomstword van de directeur van de Lakenhal, drs. J- N. van Wessem en een toespraak van Leidens wet houder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. De kunstcriticus C. Doelman gaf een interessante uit eenzetting van zijn visie op het werk van Ap Sok. Te midden van dit grafische werk zijn -in een aantal vitrines die best verzorgde vijftig boeken van het jaar 1960 neergelegd. De keuze werd ge maakt door de Commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse Boek. die de produktie van 1960 op haar uiterlijke verzorging be oordeelde. Een goed verzorgd boek is een boek. aldus het verslag van de jury. dat zich prettig laat lezen of bekijken dat overzichtelijk is inge deeld en goed gedrukt op passend papier. Het spreekt vanzelf, dat hier ■tal van kostbare werken werden ten toongesteld, maar men zal zich toch nog verbazen over het feit. dat vrij veel kinder- en schoolboeken onder de vijftig gekozen werken een plaats kregen. En niet te vergeten de poc kets. waarvan er eveneens een bevre digend aantal in aanmerking bleek te komen. Een eenvoudig of zelfs goedkoop boek kan wel degelijk goed zijn! Lezers schrijven. Actie „Dubbel doel" Wanneer in de komende dagen een kabouter, een padvindster of een pionier van het Nederlandse Pad vindsters Gilde bij U komt met het ■verzoek fotokaarten te kopen voor de Actie „Dubbel Doel'", wilt u dan bedenken dat dit niet geschiedt om voordeel te trekken voor de pad- vindsters zelf. maar dat zij dit doen voor de „Blauwe Vogels" en voor de „zwerfdieren". Ongetwijfeld hebt u weieens van Blauwe Vogels gehoord. Dit zijn ge handicapte meisjes, spastische, dove, tolinde, langdurig zieke kinderen die een eigen groep vormen in het Ne derlandse Padvimdsters Gilde. Geen vergeten groep, integendeel! Alles wordt in het werk gesteld de Blau we Vogels zoveel mogelijk in het gewone padvimdsterswerk te betrek ken. In sommige grote steden vormen de Blauwe Vogels hun eigen groepen en daar hebben zij ook wekelijks op komst. In plaatsen waar geen groep gevormd kan worden, beleven deze Blauwe Vogels op geregelde tijden een echte opkomst mee per brief. Er worden in deze „postbrieven" op drachten gegeven, spelletjes gedaan, alles aan hun persoonlijke gesteld heid aangepast. Maar het hoogtepunt dn het leven van de Blauwe Vogels is het Blauwe Vogelkamp te Baarn. Trots in hun uniform, komen zij naar Baam met de helpsters (ook padvindsters) die hiervoor graag een week vakantie over hebben. De kosten van het Blauwe Vogel- werk zijn hoog. Door de aangeboden ■kaarten te kopen kunt u helpen. Actie „Dubbel Doel". Een twee ledig doel dus. De helft van de kaar- tenverkoop-opbrengst is bestemd voor een heel andere groep, een groep waarvoor wij mensen ook verant woording hebben, n.l. de groep van zwerfdieren. Het dier dat uitgesto ten wordt, omdat het niet langer welkom is in het huis, waar men het vrijwillig opnam. De kaarten werden belangeloos door kunstenaars van naam voor ons doel ontworpen. Kosten f 0.25 per stuk of f 1.— per mapje. Stichting Kenmemer Dierentehuis Het Nederlandse Padvindsters Gilde. Populair concert K. en O. Het derde „populair concert" van K. en O., verzorgd door het Rott Philh. Orkest onder leiding van Eduard Flipse, bracht overbekende werken. Geopend werd met Verdi's ouverture „La Forza del destino" (De macht van het noodlot), een voorproefje van zijn in 1862 voor de keizerlijke opera te Sint Petersburg geschreven opera, waarvan wij slechts kunnen betreuren, dat Leidenaars die opera zelf nooit te zien krijgen. Zij bevat zoveel warm-bloeiende melodiek, dat wij het ons nauwelijks kunnen indenken, dat zij tijdens de première in Sint Petersburg en ook drie jaar later in Wenen volkomen schipbreuk leed. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Janke, dr van W. Klemel en T. v. d. Veen, Paulus Franclscus Maria, zn v. A. G. A. M. SnJjers en A. C. H. Fahr- ner, Franclscus Nicolaas Maria, en Thomas Walter Maria, zns van H. P. M. Goddijn en E. M. Creijghton, Peter Edgar, zn van E. Roth en J. Tromp, Henricus Gerardus, zn van J. M. v. d. Berg en J. W. G. Alkemade, Corlna, dr C. Guijt en K. Hoek. Karei Godfried, zn van K. G. Stubbe en G. F. M. Stop pelenburg, Peter Paul, zn van H. P. Verbrugge en M. F. Beekman, Cornells Johannes, zn van J. Akkerman en J. C. van Dam, Paulus Wouter, zn van P. W. v. d. Vet en C. Wassenaar, Rudolf Lu cas Maria, zn van C. van Ruiten en J. C. M. v. d. Meer, Geesje Andrea, dr van E. Meijer en W. Brouwer. ONDERTROUWD A. Veldmaat en J. S. C. van den Burgh, P. van der Werf en J. Marck, N. Kienjet en A. M. O. Tierolf, R. van Iterson en M. van Tol, J. J. A. Doove en G. K. Schering. H. J. V. H. Geise en L T. Rancuret, L. M. C. Verkade en J. du Mortier, G. J. Krap en J. Bink, M. Jansen en L. Mooten, F. M. A. H. Schuurmans Stekhoven en P. A. J. ter Weel. OVERLEDEN P. J. van den Hoed, 78 Jaar, wed. v. P. Chaudron. J. E Idzardi, 59 Jaar, man, S. M. de Clercq. 91 Jaar, wed. v. D. Dobbelaar, D. M. Nleuwland. 82 Jr, man..A. Dijkstra. 78 Jaar. wed. van J. Ebbes. A. Florisson, 64 Jaar, man. I. Koole, 61 Jaar. man, E. Oldenburger, 15 Jaar, zoon. In die effectvolle ouverture open baart zich reeds de veelheid aan me lodische invallen, waarover Verdi beschikte, het voornaamste kenmerk van een opera, welke indertijd door haar onlogische handeling een soort Lord Listerverhaal! indertijd wel móest vallen De muziek mist weliswaar nog de grote lijn van bijv. een Aïda, die van Verdi's volledig meesterschap getuigde, maar wij hebben toch op voeringen meegemaakt, die in deze eeuw tot een absoluut succes leidden. Enfin: men heeft er deze avond iets van kunnen horen en misschien aanvoelen. „La forza del destino" was een overgangswerk tussen „Mas- kenball" en „Don Carlos": de échte operaliefhebber heeft er toch de échte Verdi in onderkend. Grote overgang; Willem Noske speelde hierop het vioolconcert van Max Bruch, de avond tevoren ge hoord van de artistiek gerijpte Ida Handel. Deze concertmeester van het orkest binnenkort zal hij die eer volle plaats bij het Residentie-Orkest gaan vervullen heeft dit vermaar de concert verdienstelijk voorgedra gen. Van iemand, die zich niet spe cialiseert op solospel kan men onmo gelijk het hoogste verwaohten. Er zijn teveel factoren, die belemme rend werken. Des te meer bewonde ring kan men dus koesteren voor iemand, die desondanks deze veel eisende solistische prestatie aan durft. Dat, wellicht tengevolge van nervositeit, de voordracht oneven wichtig en onrustig aandeed, de toon af en toe door scherpte nadelig be- invloed werd, doet niet af aan onze waardering. Een speciaal woord van hulde is op zijn plaats voor de koel bloedige wijze waarop Noske op een andere viool verder speelde, toen plotseling een snaar sprong. Dat hij hierna op zijn eigen viool het „Allegro energico" prijzenswaardig bisseerde, verdient aparte vermel ding. Het applaus, dat na deze ver tolking opklonk, was dan ook alles zins verdiend. Willem Noske, schoon zeker niet steeds boven de materie staand, heeft toch bewezen, een violist van formaat te zijn. aan wiens gevoelige vertol king wij een goede herinnering be waren. Er zullen weinigen zijn, dde niet de vertrouwde klanken van Grieg's „Peer Gyntsuite" kennen. Flipse en het orkest gaven hierin het beste van de avond: fijnzinnigheid en subtiele nuancering domineerden. De ware Griegsfeer heeft Flipse uitnemend weten te realiseren, met „Ase's Tod" en „Solvejg's lied" als hoogtepunten. Veel minder gelukkig ]eek het or kest in Tschaikowsky's „Capriccio Italien". De klank werd door de te forse aanpak nadelig beïnvloed, bo vendien hadden de blazers met on gelukjes te kampen, die wtf niet door de vingers mogen zien. Wjj kregen zo de indruk, dat Flipse hier nog wel terdege mag bijschaven.. Over het geheel genomen een avond, waarin het orkest zeker niet het hoogste van zjjn kunnen heeft getoond. Wellicht is de verkoudheid, waar aan Flipse onderhevig was, hieraan debet geweest H. DOOR GLADHEID GEVALLEN Tengevolge van de gladheid is gisterochtend om kwart vóór acht de 30-jarige laborante, mej. C. de Mik, op de Jan van Goyenkade gevallen. Een kwartier later overkwam dit op de Lorentzkade de 14-jarige Fran- cisca Nicaise uit de Stieltjesstraat. Beiden liepen een hersenschudding op. Gistermiddag ontstond in het Rijnlandhuis aan de Breestraat een schoorsteenbrandje, dat spoedig door de brandweer werd geblust. WASSENAAR MATTHEUSPASSION OP 13 MAART Zoals bekend heeft de gemeente raad enige tijd geleden besloten een garantie te verlenen van maximaal f 1000 voor een uitvoering van de Mattheuspassion door het Leids Ka merkoor, te geven in de Dorpskerk aan het Plein. De dat-um voor deze bijzondere avond is bepaald op 13 maart a.s. Het Leids Kamerkoor on der leiding van Willem Mizee zal worden gesecondeerd door het ver kleind Residentie-orkest en een zestal solisten van naam onder wie Herman Schey, die de Christuspartij zal ver tolken en Chris van Woerkom, die de Evangelistparty zal zingen. Vijf jaar geëist De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Arnhem, mr. G. W. C. Bijvoet, heeft gisteren vijf jaar ge vangenisstraf geëist en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering tegen een 45-jarige Arn hemse koopman wegens het stelen van een auto met geweldpleging op een taxichauffeur. De rechtbank te Arnhem had hem daarvoor veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek In de vroege morgen van 10 april 1960 had de koopman, na een rit door het halve land, de Venlose chauffeur Timmer mans met een knuppel uit zijn taxi geslagen en hem van de motorkap gemanoeuvreerd „door meteen met hoge vaart weg te rijden". Dit gebeur de in het bos bij Wolfheze. De taxi had hij te Alkmaar ingeruild voor een andere auto. Door tussenkomst van Interpol werd hy te Hamburg gearresteerd. Medewerkster aan de ze beroving was een 30-jarige huis vrouw. die haar gezin met 5 kinde ren in de steek had gelaten en met verdachte was meegegaan, nadat zij kennis met- hem had gemaakt, toen hij met tapijten langs de deur leur de in Dordrecht. De officier van Jus titie was in hoger beroep gegaan om dat hij meende dat deze man voor psychiatrische behandeling in aan merking kwam. Terbeschikkingstel ling van de regering achtte de offi cier noodzakelijk. De procureur-ge neraal van het Hof was dezelfde me ning toegedaan en eiste dezelfde straf als de officier. Verdachte gaf te kennen liever zware gevangenis straf te ondergaan dan ter beschik king te worden gesteld. Zijn raads man, mr. H. J. te Strake, verzocht dan ook hem niet onder regerings- toezicht te stellen. Uitspraak over twee weken. Spionnen veroordeeld in West-Duitslond Het federale Westduitse hoogge rechtshof in Karlsruhe heeft donder dag de 41-jarige biologe dr. Ursula Maria Nenninger wegens spionage voor Oost-Duitsland tot tweeëneen half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een medeplichtige, de 35-jarige do cent in de filosofie Heinz Oskar Wer ner, kreeg eveneens tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf. Dr. Nenninger die zeven maanden voor de Euratom in Brussel heeft gewerkt, heeft in die periode 2200 mark ontvangen voor het verschaffen van persoonsbeschrij vingen van leidende Euratom-func- tionarissen aan haar Oostberlijnse opdrachtgevers, waarbij Werner als contactman optrad. STIJGEND BEZOEK AAN RIJKSMUSEA De belangstelling voor de Rijks- museau en de Rijksmonumenten was in 1961 groter dan in de twee voor afgaande jaren, zo blijkt uit een sta tistiek van het ministerie van O., K. en W. Het vorig jaar hebben In totaal 1.638.822 personen een bezoek ge bracht aan deze Rijksmusea en Rijksmonumenten tegen 1.600.260 per sonen in 1960 en 1.486.239 personen in 1959. De grootste belangstelling ging uit naar het Rijksmuseum te Amsterdam (568.821 bezoekers), naar het Neder lands Openluchtmuseum te Arnhem (348.028 bezoekers», naar het Rijks museum Kröller-Müller te Otterlo (153.802 bezoekers) en naar hetMau- ritshuis in Den Haag (132.079 be zoekers) Koningin Juliana tijdens haar rondgang door het nieuwe com plex van het Burgerweeshuis te Amsterdam. De peuter op de glijbaan loopt bepaald niet over van eerbied voor haar hoge be zoekster. In een -televisietoespraak heeft, de Amerikaanse minister van Bui' in landse Zaken, Dean Rusk, gister avond over de conferentie in Pu a del Este gezegd, dat zijn Zuidameri- kaanse collega's duidelijk verklaard hebben, dat het communistische of- jfcasief van Castro een gevaar vc:r de vrijheid van de Amerikaanse re publieken vormt. Zelfs tijdens o .e vergadering kwamen uit verscheide ne landen berichten binnen ven oo- ginge-n door communistische minder heden de grondwettelijke regeringen en de wil van de meerderheid aan te tasten, aldus Rusk. Volgens Rusk hebben de besluiten van Punta del Este duidelijk gede monstreerd. dat Cuba alleen staat. Hij noemde als het voornaamste re sultaat van de conferentie, dat c'e onzekerheid of de organisatie van Amerikaanse staten in staat zou r n onverdeeld stand te houden is ver dwenen. De OAS heeft getoond d.'t zij een levend polit'ek orgaan 's, dat in staat is geschilpunten bij te leggen teneinde gezamenlijk te handelen, al dus Rusk. Hy legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten en zijn Latijns- amerikaanse partners geen ruzie met het Cubaanse volk hebben, „dcch slechts met het bewind, dat zich op I dit land heeft vastgezet.". Alle dele- j gaties hoopten, dat een vrije rege- i ring van Cuba in de familie van S staten van het westelijk halfrond zal terugkeren, zo verklaarde de I Amerikaanse minister. I President Frondizi van Argentinië heeft in beginsel goedkeuring gehecht aan het verbreken van de diploma tieke betrekkingen met Cuba. wat hem in een memorandum door le gerleiders is aanbevolen. Hij heeft echter uitstel van ondertekening van dit besluit gevraagd wegens techni sche redenen en wegens de ontevre denheid die onder de subalterne of- ficieren heerst. De ambassadeur van Argentinië in Havanna is voor overleg naar Buenos I Aires ontboden, zo is officieel mee gedeeld. VROUWEN in het Oostduitse leser O Een woordvoerder van het West duitse min sterie van Defensie in Bonn heeft medegedeeld, dat in Oost-Duitsland vijf bataljons vrouwen worden opgeleid tot scherpschutters en verbindingsspecialisten. Tijdens een persconferentie verklaarde hij dat het Oostduitse volksleger sinds de sluiting van de Berlijnse sector grens op 13 augustus van 110.000 man op 200.000 man is gebracht. De totale sterkte van de Oostduitse strijdkrach ten, met inbegrip van semi-militaire organisaties, is ongeveer een miljoen, aldus de woordvoerder. Gisteren zijn twee huizen van vier verdiepingen in Oost-Berlijn nabij de Amerikaanse sector door de Oost duitse autoriteiten ontruimd. Volgens de Westduitse politie haalden tien Oostduitse arbeiders de meubels uit de huizen, waarna deze met vracht wagens werden weggevoerd. Twintig Vopo's hebben gisteren een triplex- scherm van vijf meter hoogte en 50 meter lengte opgericht, zodat het uit zicht uit de Britse sector op het Oost berlijnse stadsdeel Niederneuendorf wordt belemmerd. Bulgaarse Mig-püoot offieeel beschuldigd Onder-luitenant Solakow, piloot van de Bulgaarse Mig-straaljager, die op 20 januari by een NAVO-ba- sis te Barie is neergekomen, is offi cieel van spionage beschuldigd. Het is nog niet bekend wanneer hij te recht zal staan. Volgens de politie is de beschuldi ging gegrond op artikel 257 van het Italiaanse strafrecht. In dit artikel is een minimumstraf van 15 jaar ge vangenis vastgesteld voor het ver- krijgen van gegevens voor militaire of politieke spionage, die in het be lang van de staat geheim dienen te blijven. Dit zelfde artikel schrijft levenslange gevangenisstraf voor als het misdrijf de verdedigingsvoorbe reidingen, -paraatheid of militaire operaties in gevaar gebracht heeft. Het is goed concerteren in de Lei- dertforpse Geref. Kerk. waar het Westnederlands Symfonie Orkest gisteren na een jaar was terugge keerd. Van Sam Swaap ging dit maal een meer dwingende leiding uil dan wij van hem gewend zijn, inspirerend en goeddeels met artis tiek gevolg. Wanneer een program ma Handel, Marcello. Christian Bach en Mozart vermeldt, neigt men tot vergelijken met befaamde kameror kesten, die thans in groten getale over Europa, uitzwermen. Met hun geraffineerde techniek kan het We^*- nederlands ensemble door allerlei omstandigheden niet wedijveren. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 3 febr. Leldse Coöp Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 119-123, kroten, gekookt 35, boerenkool 19-29, rode kool 11-18, prei 48-58, rabarber 142-160. spruiten A 55-1.30, uien middelgrof 66, grof 37, waspeen 23-30, witlof 45-100, per 100 stuks: knolselderij 13-16, sla 20 33; per 100 bos: bleekselderij 31-46. Von Karajau dreigt met ontslag Weense Opera in greot gevaar (Van onze Weense correspondent) Daar het technisch personeel van de Weense opera het compromisvoor stel van de minister van O, K. en W. niet heeft aangenomen en dus niet bereid is overuren te maken, heeft de dirigent Herbert von Ka- rajan gedreigd, dat hij zijn ontslag als directeur van de Weense opera zal indienen. Hij wil slechts aan blijven. wanneer hem de nodige tyd voor repetities wordt gegarandeerd, doch dit is alleen mogelijk, wanneer het technisch personeel betkalde overuren maakt. Door het passieve verzet van het technisch personeel maakt de Ween se Opera op het ogenblik een zeer kritieke periode door, omdat- er geen nieuwe ensceneringen kunnen wor den ingestudeerd. Ook het beroemde Opera-bal. dat op 1 maart a.s. zou plaatshebben, is nu definitief afge zegd. Von Karajan heeft gisteren in een openhartige discussie met het on tevreden personeel de toezegging ge geven, dat hij wil opkomen voor ge- zelfs een oplossing zoeken in de rich, motiveerde eisen en wensen. Hij wil ting van een ploegensysteem, maar hij blijft- bij zijn eis. dat tenminste 260 overuren per jaar moeten wor den gemaakt, wat overigens een nor maal verschijnsel is in elk interna tionaal operabedryf. Wanneer aan deze minimale eis niet wordt vol daan, verlaat Von Karajan de Ween se Opera, die daardoor in de grootste moeilijkheden komt en haar naam op het spel zet. Allereerst niet door de onstand vastige bezetting. Ten tweede riet omdat het zich slechts een pedago gische taak stelt en niet meer be oogt dan buiten de grote steden overal een nieuw, dus met verwend publiek in te leiden in het symfo nisch domein. Zo gezien was er sprake van een heel geslaagd con cert. Om te beginnen was de keuze van de werken gelukkig: een van de mooiste concerti grossi van Handel (in d). een eerlijk onbezorgd klave cimbelconcert van Christian Bach, drie prachtige en wat dieper graven de Marcellostukken Introduzione, Aria, Presto) en de 29ste Symfonie van het wonder Mozart, schepping van een 18-jarige, een juweel om on noemlijk veel van te houden. Waar het kon werd aan dit alles, hetzij een gevoelige toonverzorging. he ij een sprekende modellering, hetzij uitdrukkingsintensiteit meegegeven, of een luchtige speelsheid of een be dwongen orkestraal timbre in de be geleiding. Daar stond tegenover dat in en kele snelle delen, waarin een meer abstracte vormentaal de schoonheid bepaalt en ensemble-routine als pri maire eis geldt, het samenspel min der eensgezind kon worden en onge lijkheden teweegbrengen. Deze mu sici waren er altijd „in" als in de composities iets bijzonders gebeurt, iets expressiefs of innigs voorkom', iets dat kan blijven nazingen, en af en toe „er uit" wanneer dit ontbrak. Swaab is vóór alles lyricus. De dirigent 'had het reeds genoem de Janacek's Suite voor strijkorkest toegevoegd, een „onschuldig" jeugd werk van een Tsjech, die cp hege leeftijd flink revolutionair is gaan schryven. Deze suite heeft veel meer persoonlijks dan al het voorafgegane klassieke. Zij bevat echt levende muziek, met volksmuziek op de ach tergrond en daarom zeer melodisch. Invloeden van Barok. Beethoven. Lo hengrin en meer werken na. In klas siek-architecturale zin is deze muziek dan ook niet zo sterk, maar wel mee slepend. Afgezien van twee hobo's en twee hoorns in Mozart is alles strjjkmuziek geweest. Het cimbaal in Bach junior, werd door Lida Claus bespeeld cp e£n stabiele wijze en zeer accuraat in het figurenwerk. V. De Nigeriaanse oorlogsbodem Angugu is in Amsterdam aange komen voor een officieel bezoek. Het schip aan de kade in de hoofdstad. Gisteravond is bij het verrich ten van werkzaamheden op het toneel van het St.-Antoniusclubhuir de 40-jarige werkster, mej. J. Brandt van een trap gevallen, tengevolge waarvan zij haar linkerpols brak. Het bouwen van een paviljoer voor balansstudie op een terrein va: het Aoad. Ziekenhuis 'f257.000) er van een paviljoen voor straling?on derzoek (f 168.000) is opgedra'.e- aan de firma K. Burgy te Oegstgetst.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3