Telefoontje „bom-in-vliegtuig" houdt Biak-toestel aan de grond Lammersdorf in Eifel nu onder quarantaine NIEUWE REGERING IN ITALIË EVENEENS ONDER FANFANI? Tevorenineident met ouders van militairen Mysterieuze en nerveuze dag op Schiphol Geheime vlucht Roij en Dr. Yan onderhandelaar voor Nederland WEERBERICHT Alarm bij Bonn en Keulen en aan cle Belgische grens Er moet een enorme sociale achterstand ingelopen worden BANANEN IETS FIJNS Ontbinding van Franse Kamer? (Site/ leuws (Van onze Amsterdamse correspondent) Vier KLM-toestellen met internationale bestemming hadden gisteravond vertraging en het lijntoestel naar New York moest zelfs door een ander wórden vervangen als gevolg van een anoniem telefoontje, waarin was medegedeeld, dat in een van de vliegtuigen een tijdbom was verborgen. Alle toestellen werden grondig doorzocht en om geen risico te nemen, werd de DC-7C, die met circa 40 passagiers onder wie een dertigtal in burger geklede militairen naar Nieuw-Guinea zou vertrekken, vervan gen. Om tien over twee vannacht na een vertraging van ruim vijf uren reed captain West dit vliegtuig naar de startbaan. Dit was het einde van een Schipholdag vol geheimzinnigheid en nervositeit. Gistermiddag is een KLM- v liegt ui g met 110 militairen in burger van Schiphol naar Nieuw Guinea vertrokken. Een laatste groet aan de achterblijvers voor het instappen in de bus naar het gereed staande vliegtuig. vliegtuig bracht. Velen hadden de wachttijd benut met zich languit op de banken uit te strekken om althans enige uren nachtrust te krijgen. I dat zij op Schiphol gelegenheid zou- I den hebben van de vertrekkenden afscheid te nemen. Besloten werd, de militairen afge zonderd te houden in de wachtkamer, om te voorkomen dat zij, indien zij bij de ouders werden gebracht, daar ook met journalisten in contact zou den komen. Met deze beslissing namen de familieleden echter geen genoegen. De ontevredenheid werd tenslotte zo groot, dat de glazen scheidingswand van de douanehal en de wachtruimte dreigde te bezwijken onder de druk van de woedende ouders. Tenslotte werd met medewer king van de douane een oplossing gevonden: de verwanten werden toe gelaten tot het douaneterrein en konden nu in het vertrekrestaurant alsnog afscheid nemen van hun zoons en verloofden. De „geheime vlucht", die bestemd is ter aflossing van de troepenonder delen in Nieuw-Guinea, stond voor de eerste etappe onder commando van captain Ravenhill. In Anchorage wordt de bemanning afgelost. Bij de volgende tussenlanding in Honoloe- loe op Hawai komt opnieuw een verse bemanning op de machine. Deze bemanning was reeds een dag tevoren naar Hawai vertrokken. De laatste landing vóór Biak is tenslotte in Soeva op de Fidji-eilanden. De vlucht duurt langs deze route bijna 4 uur langer dan de normale lyn- vlucht met de DC-8 via Tokio. Geen bezwaar Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond bekendgemaakt, dat het KLM-toe- Brandend scheepje op Haringvliet De Nederlandse kustvaarder „Wuta" is gistermiddag brandend de haven van Middelharnis binnengesleept, waar de plaatselijke brandweer al gereed stond om het vuur met groot materiaal te bestrijden. Het 178 ton metende vaartuig was op weg van Boston naar Middelharnis om daar uien te halen. Toen het zich al op Haringvliet bevond, brak er brand uit op het achterschip. De brand is vermoedelijk ontstaan in de hut van de stuurman, waar dekens, die tegen een kachel lagen, vlam zouden heb ben gevat. De brand breidde zich zeer snel uit, waarna de uit vier koppen bestaande bemanning naar het voorschip vluchtte, omdat z'ch in het achterschip ook drie gasflessen bevonden, waarvan men vreesde, dat ze zouden exploderen. Een van de flessen is inderdaad uit elkaar ge sprongen. Kort na het uitbreken van de brand is de „Wuta" voor anker gegaan. Vrij snel was de „Dockyard 15" van de Rotterdamse Droogdok maatschappij ter plaatse, aan boord waarvan ook enkele brandweerlieden waren. De „Dockyard" bracht de ,Wuta" ook binnen, waar het blussen snel voltooid was. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. stel met Nederlandse militairen op verscheidene Amerikaanse burger- vliegvelden tussenlandingen zal ma ken. Woordvoerder Lincoln White zei dat de Nederlandse regering de Verenigde Staten had laten weten, dat de militairen in burger zouden zijn en geen wapens zouden dragen. Hy zei verder: „De Nederlandse regering heeft ook laten weten, dat het gaat om aflossing van personeel, dat Nieuw-Guinea al verlaten heeft en dat het geen versterking van de Nederlandse militaire positie in dat gebied betekent". Hij noemde het „geen ongebruikelijke procedure". Tot dusver is in Washington geen protest van Indonesië ontvangen. Charter Het telefoontje kivam tegen negen uur 's avonds binnen, toen het vliegtuig van de normale lijnvlucht KL-S67 naar Biak reeds onderweg was naar de startbaan. De ver- keerstoren liet ca-ptain West weten, dat hij onmiddellijk diende terug te keren. Het toestel taxiede naar de uiterste rand van het platform, waar het met rode lichten werd ge markeerd. De passagiers werden per bus naar de wachtkamer terug gebracht en vliegtuig en bagage werden nauwlettend op een even tueel verborgen bom gecontroleerd. Er werd niets gevonden, maar de KLM achtte het niettemin raadzaam een ander toestel in gereedheid te brengen. Inmiddels werden ook de lijntoestellen naar New York, Mon treal en Accra aan een onderzoek onderworpen. Na ruim vijf uren te hebben gewacht, werden de passagiers voor Biak van nacht opgeroepen om zich naar de bus te begeven, die hen naar het in een hangar staande vervangende De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen zal waarschijnlijk de Nederlandse delegatie leiden, wanneer het VERANDERLIJK Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. vanmorgen om 10 uur ver strekte, komt het weer dit weekeinde onder invloed van oceaandepressies. Een weinig actief front zal vannacht ons land passeren, waarna morgen een nieuw front naderbij komt. In ons land zal daardoor de wind uit zuidwestelijke richting toenemen. De aangevoerde lucht is niet bijzon der zacht, maar de dooi wordt er toch wel door versterkt. De bewol king zal veranderlijk zijn waarbij er tijdelijk wat regen zal vallen. 4 FEBRUARI. Zon op: 8.17 uur; onder: 17.32 uur. Maan op: 7.51 uur; onder: 17.02 u Hoogwater te Katwijk te 2.38 en 14.55 uur, laagwater te 10.45 en 23 Of uur. (5/2 hoogwater te 3 '6 en 1540 uui laagwater te ll.n en 23.57 uur). mocht komen tot een rechtstreeks gesprek tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea. He* kabinet heeft daar gisteren over gesproken in zyn wekelijkse verga dering. Dr. Van Roijen heeft deze bijeenkomst voor een deel bijge woond. Hij heeft gisteren ook nog een bezoek gebracht aan de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, de heer J. S. Rice. Dit werd meege deeld door een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade, die er aan toevoegde: „Het was een rou tine bezoek". Aangenomen wordt, dat de ambassa deur eind volgende week naar de Verenigde Staten zal terugkeren. Geheel los van het loze alarm over de bom, heerste er vroeger op de dag een geheimzinnige sfeer rond het vertrek van een chartervliegtuig met 110 militairen naar Nieuw-Guinea. Dit is de eerste van de twee charter vluchten, die de KLM in opdracht van de regering uitvoert via een ge heel nieuwe route. Japan Heeft zoals gemeld een vergunning, om met deze chartertoestellen in Tokio te landen, om politieke redenen geweigerd. Het vertrek van de militairen, waarvan het voornemen algemeen bekend was, zou wellicht met een krantebericht van hoogstens 10 regels zyn afgedaan ware' het niet, dat de Legervoorlichtingsdienst, in zyn poging om de publiciteit over deze vlucht te beperken, een dus danige chaotische toestand op de luchthaven dreigde te ontketenen, dat men juist alle aandacht op zich vestigde. De militairen kwamen in de voor middag op de luchthaven aan om omstreeks half drie met een DC-8 de verre reis te ondernemen. Zij werden gebracht naar de intercontinentale wachtkamer. Tegelyk kreeg de marechaussee opdracht alle journa listen de toegang tot dit douane terrein te ontzeggen. De perspassen, die het recht geven zich hier te be vinden, werden tijdelijk ongeldig verklaard. Het hoofd van de Leger voorlichtingsdienst weigerde perti nent te zeggen, hoeveel militairen zouden vertrekken (er waren er 110 geteld), welk vliegtuig zou worden gebruikt (men stapte in de PH-DCM de „Henri Dunant") en vooral welke „geheime" route thans zou worden gevlogen (op het aankondigingsbord stond met duidelijke letters: Hono- loeloe-Biak). Woedende ouders Dat er niet met de pers, maar wel met de ouders van de vertrekkende dienstplichtigen moeilijkheden zouden kunnen komen, was toen al wel dui delijk. Buiten het douanegebied stonden de familieleden van de mili tairen, die van de commandanten schriftelijk bericht hadden gekregen, Meisje van negen jaar ernstig ziek Het Westduitse dorpje Lam- mersdorf (1400 inwoners) bij de Belgische grens is onder quarantaine geplaatst nadat de artsen hadden vastgesteld, dat een meisje van negen jaar ern stig ziek is aan pokken. Donder dag j.l. had de overheid de be volking van Lammersdorf reeds aangemaand zich te laten inen ten. In Hennef bij Bonn heerst eveneens pokkenalarm, nadat gebleken was dat de vader van het meisje daar is geweest om montagewerkzaamheden te ver richten. De vader van het ernstig zieke meisje uit Lammersdorf, een mon teur. keerde op 24 december uit India terug. Enige weken later op 8 januari, deden zich bij hem de eerste ver schijnselen van pokken voor. doch het bleek een goedaardige vorm van de ziekte te zijn. De man was in I960 ingeënt. Zijn dochtertje vertoonde de eerste ziekteverschijnselen op 20 januari. In Hennef zijn intussen zeventien mensen, die daar met de monteur uit Lammersdorf in contact zijn geweest, geïsoleerd. Voorts zijn in een machinefabriek te Sürth bij Keul: r gisteren tweeduizend arbei ders ingeënt om dat twee van hen in Hennef met de monteur in contact waren geweest. Uit Aken wordt bericht, dat daar een 22-jarige man uit een asiel voor daklozen in een ziekenhuis is opgeno men omdat men vreest, dat hij pok ken heeft. Het asiel waarin zich acht tien jongelui bevonden, is onder quarantaine geplaatst. Ook in het Belgische grensgebied is alarm gemaakt. De gezondheids- dienst van de provincie Luik heeft gisteren het maken van niet strikt- noodzakelijke reizen naar de Bonds republiek ontraden. Dit advies is een uitvloeisel van het pokkengeval in Lammersdorf. Twee grensposten aan de Duits- Belgische grens zijn tot nader order gesloten en in een tweetal gemeenten in België nabij Lammersdorf wordt de bevolking in de gelegenheid ge steld zich te laten inenten. De con trole aan de andere grensposten tus sen de bondsrepubliek en België is verscherpt. Voor reizigers uit Engeland geldt reeds enige dagen het voorschrift, dat zij bij aankomst per vliegtuig of schip in België een internationaal vaccina tie bewijs moeten kunnen tonen. De reizigers, die hierover niet beschik ken, hebben de keus zich alsnog te laten inenten of in quarantaine te worden geplaatst. Robert Kennedy zes dagen in Indonesië Krans bij monument1 Verwacht wordt, dat de Ameri kaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, die op 12 februari in Dja karta aankomt, de Indonesische auto riteiten nog eens een uiteenzetting zal geven van het Amerikaanse standpunt inzake de kwestie-Nieuw- Guinea. De broer van de Amerikaan se president zal op zijn wereldreis ook een bezoek brengen aan Nederland. Minister Kennedy en zijn echtge note zullen zes dagen in Indonesië blijven. Op het programma staan be zoeken aan Bandoeng, Djogjakarta en het eiland Bali. In Djakarta zal Robert Kennedy onder meer besprekingen voeren met Indonesische regeringsfunctionaris sen. Voorts zal hij volgens een Indo nesische bekendmaking een krans leggen op de begraafplaats „Voor de helden, die vielen tijdens de revolutie tegen de Nederlanders". Koningin Juliana bracht gis teren een bezoek aan de Volks muziekschool te Amsterdam. Bij liet vertrek, waarbij zij uitgeleide werd gedaan door de directeur, de heer W. Gehrels, keek zij nieuwsgierig toe hoe haar brede auto door het smalle Manege straatje manoeuvreerde. Dit nummer bestaat uit 14 pagina en een By voegsel Grote verschillen van rijk en arm De Italiaanse premier Fanfari heeft gisteren bij president Gronchi het ontslag van de regering ingediend. Dit is het gevolg van het besluit van het christendemocratisch congres de regeringsbasis te verbreden met sociaal-democraten en republi keinen. De nieuwe regering zal dan tevens gesteund worden door de linkse socialisten van Nenni. De nu afgetreden rege ring was een m:nderheidsbcwind van uitsluitend christen-demo craten, maar werd gesteund door sociaal-democraten, repu blikeinen en liberalen. Zij heeft anderhalf jaar standgehouden. De christen-democraten hebben 273 van de 596 zetels in de Italiaanse Ka mer. de sociaal-democraten achttien en de republikeinen zes Dat is twee zetels te weinig voor een meerder heid. De socialisten van Nenni heb ben 86 zetels. Verwacht wordt dat Fanfani ook de nieuwe regering zal leiden. De president heeft de ontslag aanvrage van Fanfani in beraad ge nomen en de premier verzocht de lo pende zaken te blijven behartigen. Onze Romeinse correspondent tele foneert ons: stand ln te halen en kan dit langs deze weg doen zonder burgeroorlog of revolutie Tenslotte waren in Neder land zo n veertig A vijftig jaar gele den de sociaal-democraten ook heel wat feller dan de tegenwoordige leiders van de Partij van de Arbeid. Als Italië eenmaal een rechtvaar diger sociaal bestel kent, za] de hef tigheid hier vanzelf ook wel minder worden. In dit verband wyzen wij erop, dat een der sprekers op het oor Europa en de Westelijke we- christendemocratische congres, minis- relt- betekent het aftreden van deze I ter Sullo bekendmaakt, dat 80<1 van regering dat Italië dan het meest nationale Inkomen ten goede iinks-georienteerde land za] worden komt aan 300 grote ondernemingen, van het Westen, misschien met uit- Daarmee Is duidelijk getekend welke zondering van de Scandinavische enorme verschillen er tussen schat- landen. dat is met bevreemdend Ita- ryk en straatarm ln Italië nog altüd lie heeft een grote sociale achter- bestaan! Kernexplosie in Aziatisch Rusland De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt dat de Sowjet-Unie een ondergrond se kernexplosie tot stand heeft gebracht. De explosie zou hebben plaatsgevonden in het gebied van Semipalatinsk in centraal-Azië. Volgens de bekendmaking lag de kracht van de explosie boven de grens van de ondergrondse waar neembaarheid en duidde de afwe zigheid van akoestische signalen op een ondergrondse explosie Het was de eerste maal dat de commissie e?n ondergrondse kernexplosie in de So .v - jet-Unie békendmaakte. (Van onze Parijse correspondent) Ten teken dat de politieke wind nu toch beslist uit de hoek van het op timisme blaast, houdt men zich in regeringskringen te Parijs weer in tensief bezig met de vraag wat er dit voorjaar gebeuren moet. zodra de Al gerijnse oorlog eindelijk definitief achter de rug zal zijn. Er worden ook vlijtig balansen gepubliceerd van alle arrestaties (35), interneringen (11), surveilleringen (52) en voorlopige in vrijheidstellingen (82), die met be trekking tot de neo-nazi's van de O.A.S. de twee laatste weken door de politie hebben plaatsgevonden. Zonder de huid te willen verkopen van de beer die dus nog niet gescho ten is, staan de plannen van de re gering inzake de binnenlandse poli tiek sinds gisteren weer in het cen trum der algemene belangstelling. Om de complete politieke stemmen winst te kunnen boeken, die de regering van een vredesakkoord ver wacht, zal binnen afzienbare tijd het parlement worden ontbonden. Nog dit voorjaar zouden daarna nieuwe verkiezingen gehouden worden. Het staatshoofd, president De Gaulle, zou zich ,in tegenstelling tot zjjn vroegere gedragingen, dit keer persoonlijk in de campagne storten ,om zo een nog groter aantal Gaullisten in de nieuwe Kamer te kunnen brengen. Die ka merontbinding zou bovendien gepaard gaan met een nieuwe grondwetsher ziening, waardoor het staatshoofd in het vervolg, net als in Amerika, door het hele volk direct zal kunnen wor den gekozen. Uit het Leidsch Dagblad van 4 Febr. 1862; (Advertentie) Bij acte op den 15en Jan. 1862 verleden is door Adr. Corn. Leembruggen, fabriekant te Legden hand- ligting verleend aan zijne dochter Wilhelmina Henriet- te, geboren 21 Dec. 1841, tot de geheele ontvangst, de uit gaven van, en de beschikking over hare inkonsten. Mr. H. C. Huyser, Griffier. Burgm. en Weth. v. Leiden doen te weten dat zij wen- schen te benoemen: Een hoofdonderioijzer tegen een iaarwedde van f 1500, bene vens 5 percent der school gelden, ten bedrage van f4.- ner 3 maanden voor ieder kind, en vrije woning. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 No. 30570 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E A E van Disüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel 1 Lelden - Oir0 110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer I 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1