LEIDSE STUDENT VOERT s -*«— ACTIE TEGEN KERNBOM Leidse tieners maakten krant voor „10x10" Thailcmdse twist Ijsvrij in Amerika Manneke P. ,,Jlf tracht het niet te verzwijgen: Kamer met eigen sfeer Wtinkel op de benen Eén strookje de ..twist" Voorlichting Eeeryieriy. „iVief verkochtmaar weggegeven Idealist KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Zaterdag 3 februari 1962 „Hoewel de pers het zoveel mogelijk tracht te verzwijgen Met deze woorden begint het pamflet, dat tientallen leerlingen van Leidse middelbare scholen deze week in de vroege ochtend uren bij de ingang van hun schoolgebouw in hun hander gestopt kregen. J.W." tracht 't niet te verzwijgen. De rest van de eerste zin var het pamflet luidt namelijk: zal het je toch wel bekent zijn dat de laatste tijd het verzet tegen het aanvaarden van dc bewapening en van de kernbewapening in het bijzonder toeneemt, vooral onder de jeugd; vooral onder de jeugd, omda deze nog niet verstrikt is geraakt in het doolhof van kronkel redenaties, waarmee men aan een eenmaal ingenomen standpun tracht vast te houden.'' Het is duidelijkontwapening, dat is wat de opstellers van het pamflc willen. ,,Wij moeten de regeerders dwingen te ontwapenen, niet omda we deze of gene politieke overtuiging aanhangen, maar omdat we men' zijn en willen leven", verkondigen zij op militante toon. Na nog enkele alinea's en boven het invulstrookje voor sympathisan ten staat dan „het correspondentie-adres voor Leiden"" Johanniek van der Molen, Pinksterbloem 110, Leiderdorp. Een kamer die uitziet op weiland, in vlakken verdeeld door tal van sloten en slootjes („je kunt hier heerlijk schaatsen"). Een kamer mei een eigen sfeer: drie lege groene flessen hangen boven het bed, een gitaar tegen de kastdeur, een ouderwetse koffergrammofoon met tien tallen wasplaten („die verzamel ik, zowel klassiek als jazz") en een stapel anti-A-bompamfletten. De kamer van Johanniek van der Molen 18 jaar, eerstejaarsstudent in de biologie, géén lid van een politieke organisatie. „Het is allemaal begonnen op 10 november met de sitdown-stakinc van Haagse scholieren op het kruispunt Anna Pawlownastraat-Laau van Meerder voort", vertelt Johanniek. „Het voorbeeld werd door jon geren in Amsterdam gevólgd met een demonstratie met spandoeken door de Kalverstraat." En nu is men bezig een landelijke anti-kernbom-beweging van jonge ren op poten te zetten. Johanniek geeft toe. dat de organisatie nog wal wankel op de benen staat, maar hij is optimistisch: „Er lopen zoveel jongeren rond die er net zo over denken als wij. En nu zij gehoord heb ben van zoiets als de sitdown-staking in Den Haag, willen ze er zeker wel aan mee doen." Zelf probeert Johanniek een actiegroep in Leiden te vormen, samen met de 26-iarige zetter Gerit van Beusekom, de „geestelijke vader" van de legale actie met de kerstdagen in Den Haag, toen jongeren, die elkaar afwisselden, 62 uur achtereen bij het Binnenhof hebben gepost met sandwichborden. „Het vroor toen, bar koud was het", herinnert hij zich. De pamfletten zijn bedoeld voor studenten en leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare scholen. Gerrit en Johanniek deel den 's ochtends de stencils uit als de scholen begonnen. „We hebben het eerst anders geprobeerd", aldus de 18-jarige organisator. „Bij het Rembrandtlyceum dacht ik: ik ga naar binnen en deel ze in de klas sen uit, daar zal wel geen bezwaar tegen bestaan. Maar de rector dacht er anders over. „We moeten de kinderen niet bij dit probleem betrekken", zei hij. Toen we de vol gende ochtend bij de schoolingang stonden, kwam hij boos naar bui ten en zei hij: „Juridisch zal het wel in orde zijn, maar ik vind het geen stijl". Maar waarom niet? Dit probleem gaat de jeugd toch even goed aan!" We komen ook iets meer aan de weet over de uiteindelijke bedoe lingen van de pamflettisten. „We moeten op zowel de regeerders in het Oosten als die in het Westen Hun eerste daad in Leiden is ge weest het opstellen van het boven genoemde pamflet, waarvan zij duizend exemplaren hebben gesten cild. Hoeveel er al verspreid zijn? „Tweehonderd", zegt Johanniek, en met een verontschuldigend gebaar: „Je moet er maar de tijd voor heb ben. Maar de rest gaat zeer bin nenkort de deur uit". Hoeveel invulstrookjes hij inge vuld terug heeft gekregen? Hij haalt zijn schouders op en glim lacht: „Eén. Maar of ze er direct op reageren, is niet het belang rijkste. Wie meteen het strookje te rugzendt, was het in principe al met ons eens. Wij willen vooral hen, die zich nog niet met het bewapenings probleem hebben bezig gehouden, stof tot nadenken geven". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL lllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll Ook Berlijn is gevallen voor de „twist", die reeds in vele gelegenheden wordt gedanst. Een handige eigenaar van een dancing heeft twee meisjes uit Thailand geëngageerd om de bezoekers en bezoeksters de „twist" te leren en de Siamese schonen doen dat zo ziet men wel op de foto bijzon der enthousiast. De filmmaatschappijen zien ook wel brood in de „twist". Onder meer is er een speelfilm in de maak die heel origineel „Twist around the clock" zal heten. Hoofdrollen daarin zijn toebedeeld aan Chubby Checker, Vicki Spencer, The Marcels en Clay Cole. Een van de liedjes die in deze film wor den gezongen, heeft als titel Merry Twist-mas" Het bekende Brusselse Manneke is deze week een ochtend enkele uren gekleed geweest in een zwartleren kostuum, zoals de „koning van de twist", Vince Taylor, doorgaans draagt. De vermomming viel de honderden voorbijgangers overigens niet op: het Man neke heeft tientallen unifor men en bovendien was er in het „twist-pak" ruimte uit gespaard die het in staat stelde zijn functie, waaraan het zijn naam ontleent, nor maal te vervullen. Pas na het middaguur kwam de politie tot de ont dekking, dat er iets niet klopte. Twee Brusselse in specteurs en een agent met ladder waren toen spoedig ter plaatse om de Brusselse bezienswaardigheid in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Zwarte jekker, broek en ketting eveneens een symbool van twister Taylor werden „in beslag genomen"En toen stond Manneke P. weer bloot op de koude, tochtige hoek achter de Brusselse Grote Markt. pressie uitoefenen. Even goed als door economische of militaristische belangengroepen pressie wordt uit geoefend op een regering om te be wapenen, kan een volk een regering onder druk zetten om te ontwape nen". Zowel de regeerders in het Oosten als die in het Westen onder druk zetten Het komt ons onwaar schijnlijk voor, dat zo merken wij op de jongeren in Nederland druk zouden kunnen uitoefenen op de machthebbers in b.v. de Sowjet- Unie en communistisch-China. Of moet de anti-kernbom-bewe ging een wereldorganisatie worden? „Ja, eigenlijk wel. Dat zou het eigenlijk wel moeten worden", be aamt Johanniek. „Het zou prachtig zijn als het dat werd. Maar ik geloof dat we in ons eigen land ook vee] goeds kunnen doen". „We zien dan ock als onze taal het geven van voorlichting en hel kweken van een anti-bom-stem- ming. Voorlichting is bijzonder be langrijk en als die goed is, zal bi' de bevolking het besef doorbreken dat het zo niet langer gaat, dat e' een oplossing gevonden moet wor den voor het kernbom-probleem En clan zullen de mensen de re geerders duidelijk maken, dat deze een oplossing dienen te zoeken zegt hij met vuur. We vragen Johanniek. of hij ee. voorstander is van eenzijdige ont wapening. „Dat is moeilijk te zeg gen", antwoordt hij nadenkend ei hij begint langzamer te spreker „Het is moeilijk om me daarove uit te spreken". Heel aarzelend „Als het nodig is Dan gaat hi resoluut verder: „Maar ik zie di noodzaak daarvan nog niet in. Wt moeten eerst proberen de partijer dichter bij elkaar te brengen er iedereen te overtuigen van de nood zaak van ontwapening". En volgens Johanniek is er haa^ bij. „Het machtsevenwicht tusse: Oost en West kan niet voortduren De bom moet eens barsten. Juisi omdat beide blokken een enorm groot en gevoelig veiligheidsappa raat hebben opgebouwd, kan alleen al een fout. een technische „storing" bijvoorbeeld, er de oorzaak van zijn, dat een van beide partijen tot ac tie overgaat, met de fatale gevol gen vandien". Johanniek van der Molen actiegroep in Leiden (Foto L.D./Holvast) Onder het roepen van de leuze „Wij willen leren' hebben jongelui in Tel Aviv, die daartoe een och tendje vry hadden genomen van hun middelbare technische school, in de stromende regen bij het de partement van Onderwijs gedemon streerd. Zij zeiden tegen de direc teur van het onderwijs die hen t-e woord stond, dat zij er een vierde schooljaar bij wilden hebben omdat drie jaar te kort was om de kennis op te steken die zij zich wilden ver werven. De directeur hoorde dit ernstig aan, knikte eens wijs en ad viseerde de jeugdige afgezanten toen om dan maar weer gauw naar school terug te gaan. JW-lezers In Amerika, weten we wel, ge beurt alles in het groot. En Ko ning Winter maakt op deze regel geen uitzondering. Als zijn vorste lijke pet er naar staat, dan kijkt hij niet op een centimeter sneeuw of een graad onder nul. Over die winterse en andere toestanden in het noorden van de Verenigde Staten schrijft ons de 17-jarige Leidse AFS-student Huib Bol in zijn tweede Amerikaanse brief. schrijven In de noordelijke staten van de V.S. bestaat zoiets als ijsvrij of. be ter gezegd, sneeuwvrij. Dat bete kent echter niet, dat er dan einde lijk genoeg sneeuw is gevallen om de scholieren een dag sneeuwpret te gunnen. Het omgekeerde is het geval. De school wordt gesloten, omdat er zoveel sneeuw is geval len. dat. een groot aantal leerlingen eenvoudig niet naar school kan ko men. Deze winter is er 40 km van de plaats waar ik nu woon in één etmaal 35 cm. sneeuw gevallen. Ijsvrij krijg je beslist ook, als het, zoals vorige maand in de staat Montana, vijftig graden Celsius on- Tegen de achtergrond van dui zend gestencilde pamfletten en één ingevuld strookje praat een 18-ja- rige student over wereldprobleem nummer één. Een idealist? Dat ze ker. Een warhoofd, een doordraver een „zwever" of een jongere die zich bewust is van zijn mede-ver antwoordelijkheid voor wat in de wereld gebeurt? Pamfletten uitgedeeld en bijna geen reacties gekregen. „De jeugd in Leiden is lauw", vindt Johan niek, maar hij is vol goede moed. „Als er eenmaal een actie-groep in Leiden is, als we hier een stel mensen hebben, dan gaan we ook actie voeren. Dan nemen we deel aan de anti—bom-mars op tweede paasdag in Amsterdam, dan zullen we bijvoorbeeld een nachtje gaan plakken in Leiden En bij het cfscheid stopt hij ons nog wat pamfletten in de hand. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ V Jazz-trombonist Claude Jones, een der topmusici in het Amerika van vóór de oorlog, die onder meer speelde bij Duke Ellington, Louis Armstrong, Cab Calloway en Sidney Bechet, is op zestig jarige leeftijd aan boord van de „United States", waarop hij als steward werkzaam was, over leden. Hij had zich als e>_ns eer* der uit de muziekwereld terug getrokken om worstfabrikant te worden. „In het actieboek staan allerlei tips", vertelt Roy Klerks. „Een ervan is: geef een krant uit en verkoop die. Dat advies hebben we opgevolgd, ten dele echter. We hebben een krant gemaakt en die niet verkocht, maar weggegeven." Weggegeven aan vrijwel elke scholier in Leiden en naaste omgeving die hem maar wilde lezen. Of dit geen onvoordelig handeltje is gewor den voor het Leidse actie-comité „10 x 10", waarvan Roy voor zitter is? Hoofdschudden van de drie „10 x 10"-tieners tegen over ons. „Dank zij de medewerking van de drukker en de adverteerders zijn we er niet armer van geworden. We hopen er wel wijzer van te worden." Het jeugdige actie-comité heeft het vooral begrepen op de propa gandistische waarde van de „10 x 10"-krant, waarvan niet minder dan 25.000 exemplaren werden ge drukt die eind vorige en begin deze week bij allerlei scholen zijn „bezorgd". Roy: „We wilden op deze manier de mensen laten we ten dat de actie gehouden wordt en wat het doel van deze actie is." Kort voor Kerstmis kwam het co mité op het lumineuze idee: de re dacties van alle schoolkranten in Leiden werden uitgenodigd om een vergadering by te wonen. En toen heren redacteuren kwamen, werd hun gevraagd: „Zouden jullie erwat voor voelen om een krant voor de Anti-hongeractie te maken?" Het antwoord luidde bevestigend. De volgende stap was de vorminf van een redactie. Korry de Boer. Hanneke Lagendijk (beiden Haan- stra-school), Tineke van N -ort (Agneslyceum)Ton Visser (Chr. Lyceum), Wim Bleyie (Rem brandtlyceum) en Jan Kuperus (Sted. Gymnasum) zouden de krant volschrijven. Ton werd hoofdredac teur. „Ik ben zelf niet zo schrij verig", zegt hij, „ik moet het meer hebben van het organiseren en zo". Fantasie „Vlak voor de kerstvakantie zyn we ermee begonnen", vertelt Ton verder. „We kregen allemaal een bepaald onderwerp om over te schrijven. De cijfers en gegevens haalden we uit het actieboek, maar de verhalen schreven we zelf. Zo zyn de verhalen van het negerjon getje Loeloe en „Het avontuur" zui ver fantasie van de aanstaande 'tleuteronderwijzeressen Hanneke er. Korry". „Het viel echt wel mee om kopij ^ij elkaar te krijgen", aldus hoofd redacteur Ton. „Op een gegeven mo ment bleek, dat we nog twee pagi na's hadden die blank waren. Ik heb toen even getelefoneerd en toer. was het zo voor elkaar". Drie van de vijftien „10x10"- tieners, v.l.n.r.: Ton Visser, hoofdredacteur van de „lOx 10"-krant, Marijke den Boer, lid, en Roy Klerks, voorzitter van het actie-comité. (Foto LD./Holvast) De tienerredactie deed meer dan schrijven: zij probeerde ook adver tenties te krygen. „Dat viel wel mee", vertelt Ton. „De ene keer was het voldoende als je zei dat het voor een goed doel was en een andere keer moest je het wat zakelijker aanpakken. Dan gooide je er uit „zoveel duizend oplage" en dan ad verteerden ze ook". Meegevallen Het is allemaal dus wel meege vallen: het schrijven, de adverten ties, de verspreiding (vrijwel geen protesten van schoolhoofden)Maar het actie-comité hoopt, dat vooral de uiteindelijk resultaten van al dit werk flink zullen meevallen. Intussen laten de „10 x 10"- tieners het niet alleen bij deze speciale krant. Op het program ma staan nog een concert, een dansavond, een oliebollenactie (van de Chr. Meisjesvakschool op 3 maart op de markt), een modeshow en een filmavond. Want „10 x 10" is zoals Ma rijke den Boer. een van de comi téleden' het uitdrukt „een ac tie met actie". der nul is. Maar dan wordt er echt niet veel geschaatst Maar wat voor weer het ook is, in en buiten de school kauwen bij na alle leerlingen kauwgum. De le raren zijn er aan gewend. Alleen de muziekleraar staat het niet toe. Elke school heeft namelijk een soort fanfare-orkest. Toch zijn er jongens en meisjes die proberen met kauwgom in de mond klarinet of trompet te spelen, hetgeen vol gens mij de muziek niet ten goede komt. Soms komen in schooltijd alle leerlingen in het gymnastieklokaal bijeen voor een lezing. Het gymna stieklokaal in de school waar ik op zit, is niet zo maar een zaaltje. Er zijn uitschuifbare tribunes die plaats bieden aan 1500 leerlingen. En als die tribunes zyn uitgescho ven. dan blijft er nog genoeg ruim te over om een basketballveld van de officiële afmetingen uit te zetten. De school is wat het leerlingen- tal betreft ongeveer zo groot als het Rembrandtlyceum. Onder andere hebben we een le zing gehad van een negerstudent uit Kenia (Afrika), die door vrien den was gewaarschuwd voor het Amerikaanse voedsel. Hij schrok dan ook, toen hy op het menu van een cafetaria in New York de woor den „hot dog" zag staan, de Ame rikaanse naam voor een broodje worst, wat letterlijk vertaald ech ter „warme hond' betekent. Hij be kende, dat hij toen een paar dagen uitsluitend van sandwiches en thee heeft geleefd, totdat iemand hem uit de droom hielp. H. L. A. Bol, Hartland Wise. USA. Verenigingen In het artikel over verenigingen ln „Jouw Wereld' van 20 januari schryft u, dat een bepaalde passage uit myn brief u niet geheel duide lijk is. Ter aanvulling dan de vol gende verduidelijking. Zingen is niet alles, wat zij doen en „krijgen". Alleen maar zingen zou saai zijn of worden. Daarom is zingen niet alles wat zij doen: bin nen het verenigingsverband zyn kleine muziekgroepjes gevormd, er is gewerkt wat gezellig was voor een orgel, enz. De dirigent slaat niet alleen de maat: u moest eens weten wat hij nog meer deed! Hij dirigeert- niet met verveelde handen. Daarom blijven de leden en komen er steeds weer nieuwe. Mijn bedoeling was er op te wijzen, dat een vereniging dan in een be hoefte voorziet, indien de mogelijk heden van elk lid worden uitgebuit, als zij nuttig en bekend is. kortom: als de vereniging haar leden ani meert. R. v. d. V. -Oegstgeest. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De „twist" begint in Nederland de rock 'n roll te verdringen. De eerste vaderlandse twist-platen zijn gemaakt door Wanda met Johnny and his Cellar Rockers (Let's twist again/Shall we twist?) en Paul Gimbel (The twist/Clap your hands and twist). Het laatste plaatje werd met algemene stemmen „top" verklaard in het VARA-televisie- programma „Top of flop". Okk John Russell en The Junior Roc kers uit Driebergen zijn gaan twisten op de zwarte schijf (Pep permint twist/Baby twist). In Amerika zijn de laatste weken veel twist-langspeelplaten uitge bracht. ojn. van Bobby Darin en het orkest van Lester Lanin. Caterina Valcnte komt dit jaar naar ons land om een televisie show op te nemen. Impresario Lou van Rees is naar Engeland gegaan om het orkest van Ed- mundo Ros voor een optreden in Nederland te contracteren. De Britse zanger Frankie Vaughan komt dit voorjaar naar Amster dam. The Andrews Sisters, die dit Jaar hun zilveren platenjubileum vie ren, hebben met medewerking van Billy Vaughans orkest hun grootste succesnummers in de originele vocale arrangementen opnieuw opgenomen voor een langspeelplaat, die „The Andrews Sisters' greatest hits" heet. Bekroond met de „Deutscher Schallplattenpreis 1961" zijn: de serie „Treasures of North-Ame rican negromusic" (prys van het jaar), Buck Claytons „Songs for swingers" (sombo), de langspeel plaat van het Abyssinian Bap tist Church Choir (gospelsongs), Clarence Williams opnamen uit de jaren 1926-'30 (heruitgave), Jimmy Rushings „Rushing lullai bies" (vocaal) en „Sketches a| Spain" door Miles Davis met or* kest en bewerkingen van CÏU Evans (arrangement).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15