IN KAMER EN TUIN ONS MENU r Ernest Hemingway Een ster verbleekte „Avonturen van een jonge man" ONS WEKELIJKS FOTO-praatje Doe-het-zelf-cursus Zijn eigen verhalen leverden de stof voor film over jonge jaren VAN DE WEEK Zelf een vergrotings apparaat bouwen? De auteur Ernest Hemingway. De vermaarde Amerikaanse auteur Ernest Hemingway heeft nooit afkerig gestaan van de verfilming van zijn werken. Integendeel, reeds tijdens zijfi leven gingen er elf films in première, die gebaseerd waren op zijn verhalen. Zijn beroemde roman „A farewell to arms" werd zelfs tweemaal op de celluloidband vastgelegd. Nu, na zijn dood, is men bezig aan de twaalfde film: „Adventures of a young man". Een titel, die met evenveel recht zou hebben kunnen lui den: ,,De avonturen van de jonge Ernest Hemingway". Het nadeel van een carrièr als seks-godin van het witte doek" is, dat ze zo kort is. Bijvoorbeeld: Rita Hayworh. Twaalf jaar geleden was ze een internationale beroemdheid, aanbeden en benijd door miljoe nen en getrouwd met een heuse prins. Er waren luxueuze villa's, wereldreizen, en champagnekur- ken die zo vaak knalden dat het mitrailleur vuur leek. Alles voor Rita. Maar nu zijn we twaalf jaar later. Het is begin 1962. Rita haar benen zijn nog steeds wel gevormd zit moederziel alleen in de suite van Hotel Chateau De 20Th Century Fox produk- tie, die in Verona zijn voltooi ing nadert, is namelijk geba seerd op de flick Adams"-ver- halen van Hemingway, die vol gens de auteur, zeer veel over eenkomst vertonen met de erva ringen in zijn jonge jaren. In totaal kocht de Amerikaan se filmmaatschappij negentien Hemingway-novellen, waaron der de verhalen over Nick Adams en een ,#eer korte novelle", die later door Hemingway is omge werkt tot zijn farewell to arms". Uit al deze verhalen heeft A. E. Hotchner, een man, die goed bevriend is geweest met de schrijver, een draaiboek voor de film geschreven. Hotchner ver toefde in 1959 en 1960 met He mingway in Spanje, toen de auteur werkte aan zijn laatste stuk „The dangerous summer". Uit de werken, die hij ter be schikking had en zijn persoon lijke ervaringen en herinnerin gen, heeft Hotchner een beeld van de jonge Hemingway ge schapen. Introductie De auteur schreef de introductie voor deze film nog zelf en zou haar ook voorlezen, maar de dood sloeg toe, zodat zijn taak nu zal worden overgenomen door de acteur van Paul Newman. De rol van Nick Adams zal wor den gespeeld door de 22-jarige ac teur Richard Beymer. De camera's volgen de jonge man op de voet tij dens zijn vlucht van huis, zijn avon- Marmont in Hollywood. De ver trekken zijn gemeubileerd en niet te groot. De ramen kijken uit op de altijd bewegende fi guur van Bullwinkle Moose uit de tekenfilms van de televisie. Rita heeft een elegant pakje aan. Uit haar ogen straalt moe heid. Ze is wat in zichzelf ge keerd. „Ik ben hier voor de feestda gen", zegt ze. „Ik heb de kin deren bij me en had ruimte nodig. Morgen ga ik in een klei ner appartement. Het Bel Air Hotel was te duur voor me. Ik kan geen duizenden dollars be steden". Dit wordt gezegd door een filmster, die eens getrouwd leek met het kapitaal In een hoek van het vertrek staat een golftas. Ze knikt er naar en zegt: „Ik speel graag golf. Morgen weer. Ik heb er nu tijd genoeg voor". Rita's laatste film was The happy thieves". In mei was hij klaar. Daarna heeft ze niet meer voor de camera's gestaan. „Ik ben op zoek naar draaiboeken, waar wat in zit", zegt ze. „Tot nu toe heb ik niets gevoeld voor de televisie. Misschien in de toe komst. Als je houdt van films maken, dan is het moeilijk over te schakelen op televisie en dan weer terug te keren tot de film". Rita Hayworth heeft vijf hu welijken achter de rug. Haar eerste man was de oliebaron Ed Judson. De tweede was regisseur en acteur Orson Welles. De derde Crooner Dick Haymes, de vierde wijlen Prins Ali Khan, en de vijfde de producent James Hill. Zij is moeder van twee kin deren, Rebecca Welles van ze ventien, en Prinses Jasmina van twaalf. ,floe vindt je het schilderij, dat Jasmina voor me gemaakt heeft?", vraagt ze. Het stelt een dansend paar in een nachtlo kaal voor. Er spreekt ontegen zeggelijk verbeeldingskracht en aanleg uit. „Jasmina heeft het gemaakt, toen ze verleden jaar in Zwit serland was", zegt een trotse Rita. „Ze is weer terug op school. Het is een lief klein meisje, dat ik erg mis". Als Rita Hayworth uitgaat, wordt ze vergezeld van de ac teur cry Merrill, ex-echtgenoot van Betty Davis. Maar het is niet, zoals het eens was. De gla mour ontbreekt. Er zijn geen champagneflessen, die knallen. Het is het onontkoombaar lot van sex-godinnenvan het witte doek. rona, gemaakt. In deze Italiaanse episode is Nick Adams een vrijwil lige ambulancechauffeur tijdens de eerste wereldoorlog. HU verwerft een medaille voor dapperheid, maar houdt er een ernstige verwonding van over. Terwijl Nick Adams in het zieken huis ligt wordt hU verliefd op de vrouw, die hem verpleegt. In de film wordt deze rol van Rosanna gespeeld door Susan Strasberg. Nick wil met haar trouwen, maar ze ver liest het leven tijdens een bombar dement. Geen biografie Regisseur Martin Ritt heeft na drukkelijk beweerd: „Deze film mag niet worden beschouwd als een juiste biografie in beelden van He mingway. We speculeren daar ook niet op. Wel hebben we ons zoveel mogelijk gehouden aan wat hy zelf heeft geschreven. En omdat deze verhalen voor een zeer belangrijk deel autobiografisch zijn, moet de film in veel opzichten een portret geven van de jonge Hemingway". We laten tenslotte Ernest He mingway zelf aan het woord. Het zijn de woorden, die hU schreef als inleiding voor deze film. Ongeveer de laatsten, die uit zijn pen vloei den: „Het moeilijkste, dat op de wereld bestaat, is het schrijven van recht-op-de-man-afeerlijk proza over de mens. In de eerste plaats moet men het onderwerp kennen en daarnaast moet men kunnen schrijven. Om beiden te leren heeft men een mensenleef tijd nodig. Goed schrijven is naar waarheid schrijven. Ver zint men een verhaal dan zal het waarheid bevatten naarmate de kennis van de schrijver van het leven en naarmate hij ge wetensvol is, zodat het verzon nen verhaal de schijn heeft van waarheid. Het goede en het slechte, de vreugden, de spijt en droefenis en de mensen en plaatsen en hoe het weer was Ernest Hemingway Grevillea robusta is een ple zierige groenblyvene kamerplant en bovendien een van de weinige kamerplanten, die men zelf uit zaad gemakkelijk kan voortkwe- ken. Niet elke zaadhandel zal dit zaad in voorraad hebben, doch men kan het wel voor U bestel len. Straks is het de goede tijd om te zaaien en dat kan men het beste in potten blnndhshuis doen. Gebruik er fUn gezeefde bloemistengrond voor en roer er nog een beetje metselzand door heen. Het zaad moet vooral niet te diep in de grond gestopt wor den; het is voldoende als het juist onder de oppervlakte zit. Daarna moet men de grond overnevelen en kan men de pot in plastic pakken. Die moet dus in een zakje zittende atmosfeer zal dan veel vochtiger blijven en veel gieten is niet nodig. Zodra de jonge plantjes te voorschUn komen, dient men die plastic zak te verwijderen. De plantjes moeten dan aan de ka merlucht wennen. Zodra ze zo flink zUn, dat men ze met de vingers kan aanpakken, dient men elk planitje afzonderlijk op te potten in goede bloemisten- grond. Jonge plantjes moeten veel water en veel zon hebben. Alleen als het na half april te warm wordt moet men ze een weinig beschermen. Gedurende de zomer kunnen ze flink door groeien. Dan kunnen ze in dat kleine potje niet voldoende voed sel meer vinden en moet men dus voor een grotere pot zorgen. Zes weken na het verpotten dient men ze ook wekelUks een weinig te bemesten. Voor dit doel kan men gebruikmaken van de bekende kamerplantenmest. De zilvereik kan overigens in de zomer flink wat ruimte in beslag nemen. Als men die voor snijbloemen en andere tere ka merplanten nodig heeft, mag men de plant ook na half mei met pot en al in de tuin ingra ven. Het gieten en sproeien en ook de bemesting mag men daai niet vergeten. Ze kan er tot hali oktober blUven staan en daarna kan ze weer naar binnen ge haald worden. Ze heeft dan niet zo veel warmte nodig; een zeer matig verwarmde kamer ismeei dan voldoende. G. Kromwijk. Zaterdag 3 februari 1962 van turen en zijn terugkomst. Aan het einde van de film verlaat Nick weer het ouderlijk huis. Maar dan is hij een man De meeste opnamen voor Young man" werden gemaakt in Amerika In Hollywood en in de bossen van Michigan en Wisconsin. Slechts het laatste stuk werd in Italië, in Ve- Pagina 2 Nick Adams (Richard Beymer) wordt in een Italiaans hospitaal verliefd op Rosanna (Susan Strasberg), die hem verpleegt. Zij komt bij een bombardement echter om het leven. Was dat ook een bittere herinnering voor Ernest Hemingway? Gaat het werelddberoemde Duitse filmbedrijf UFA failliet? Dat is de bange vraag, die vele aandeelhouders en filmminnaars zich stellen, sinds de nieuwe pre sident-directeur Th. Osterwind de leiding van het bedrijf heeft neergelegd. Osterwind werd enige jaren geleden benoemd, nadat was gebleken, dat de voorgaande di rectie door een ongelukkig be leid verliezen van miljoenen mar ken had veroorzaakt. Op een aandeelhoudersvergadering van de UFA in Düsseldorf is be sloten geen eigen films meer te produceren. Dit besluit werd vooral ingegeven door de overtui ging, dat de Bondsrepubliek een slecht afzetgebied is voor Duitse films, terwijl ook maar weinig Duitse films sinds de oorlog ia het buitenland succes hebben ge boekt. De jonge acteur Richard Beymer speelt de rol van Nick Adams, die nauwelijks volwas sen zijn koffertje pakt en de wereld intrekt, het avontuur tegemoet. Zo moet Ernest He mingway zelf ook eens gegaan zijn. Als besluit van een voedzame wintermaaltijd hebben wij dikwijls behoefte aan een friszuur nage recht, wat niet te machtig is. Yog hurt leent zich hier bijzonder goed toe. maar ook karnemelk laat zich tot zeer smakelijke nagerechten verwerken. Karnemelk bevat welis waar geen melkvet meer met de daarin opgeloste vitaminen, maar ze is nog rijk aan eiwitstoffen en mineralen en dus e€n waardevolle aanvulling van een vleesloze hoofd schotel. MAANDAG: gebakken prei; aardappelpuree met kaas; sinaasappel. DINSDAG: bruine bonen, speksaus, aardap pelen, gebakken uien; karne- melkpudding. WOENSDAG jachtschotel bruine bonen; flens jes. DONDERDAG: stamppot zuurkool met kaas; yog hurt met chocoladesiroop. VRIJDAG: visragoüt, rijst of kippepoelet met champignons en rijst; gebak ken banaan. ZATERDAG: risotto; rödgröd. ZONDAG: schelp kalfsvleesragoüt; brussels lof met ham, aardappelen, boter saus; hopjesvla. HOPJESVLA Vz liter melk, 75 gr. suiker, 25 gr. custardpoeder, 1 lepel sterk kof- fieextract, 1 lepel basterdsuiker, 1/8 liter slagroom. In een pan met dikke bodem 75 gr. suiker zachtjes verwarmen zo dat alle suiker smelt, en lichtbruin van kleur wordt. De pan van het vuur nemen en de caramel met een custardpoeder met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk en iets zout aan de caramel toe voegen, de vloeistof aan de kook brengen en met custardpoeder bin den. De vla laten afkoelen, het koffieextract, de basterdsuiker en de stijf geslagen room erdoor roeren. De vla in een vlaschaal overdoen en garneren met wat achtergehou den slagroom. JACHTSCHOTEL MET BRUINE BONEN 2 kopjes gekookte bruine bonen, 3 dl bonennat, 2 bouillonblokjes, 1 ui, een laurierblad .kerrie, 1 kg. gekookte aardappelen, roomboter, Vu liter melk, nootmuskaat, pa- neermeer. De ui schoonmaken, wassen, snij den en samen met de kerrie in roomboter goudgeel bakken. De bo nen, het bonenwater, het bouillon blokje en het laurierblad toevoegen. De massa ongeveer 10 minuten sto ven. Van de aardappelen met de melk (zout en nootmuskaat) puree maken. De puree en de bovenmas- sa laag om laag in een vuurvaste schotel leggen. De bovenste laag uit aardappelpuree laten bestaan. Des gewenst op de puree een dun laagje paneermeel strooien en hier en daar een klontje roomboter leggen. Het schoteltje in de oven een bruin korstje geven. Begrijpelijk is dat heel veel foto amateurs hun beste foto's graag eens op een wat groter formaat willen zien dan in de afmetingen van het gewone afdrukje of in het tegenwoordige printformaat. Door vergroting wint de foto immers aan duidelijkheid, terwyl zonder enig bezwaar kleine storende beeldpartij en kunnen worden weggelaten. De lichtverdeling en de gehele opbouw van de foto kan by het vergroten sterk beinvloed en daar door verbeterd worden. Van een gewoon „kiekje" groeit op deze wy- ze een echte foto! Een eenvoudige en gemakkelijke methode om dit alles te bereiken islaten vergroten. Maar de echte liefhebber droomt ervan om eigen negatieven helemaal zelf af te werken en dus ook zelf te ver groten. Een handicap is echter vaak het gemis aan een eigen vergro tingsapparaat. We moeten toege ven, dat de kosten verbonden aan de aanschaffing van een goed ver grotingstoestel voor vele amateurs een hinderpaal kan vormen. De gedachte aan het goedkopere zelf- bouwen ervan is dan ook al bijna zo oud als de fotografie zelf. Ook daaraan zijn echter bezwaren ver bonden, die alleen de uiterst secuur werkende amateur kan ondervan gen. Wie begint aan de bouw van een vergrotingsapparaat moet be denken, dat een van hout in-el- kaar-gespijkerd kastje met één of andere condensor en een willekeu rige lens om te vergroten, nooit die fraaie resultaten zal kunnen op leveren, die hij er in z'n gedachten mee meent te kunnen maken. Ze ker niet bij het vergroten van klein- beeldnegatieven, die een uiterst se cure constructie vragen. Bij 6x6, of 6x9 negatieven mogen de tole ranties dan misschien wat groter genomen worden, maar desondanks mag men ook hierbij niet in de geringste mate nonchalant zyn. Nu kunnen we hier moeilijk een complete cursus voor de zelfbouw van vergrotingsapparaten gaan ge ven. Dat is ook niet nodig, want er zyn uitstekende handleidingen verschenen, die de aspirant-zelfbou wer voldoende gegevens en steun verstrekken. Wat, naar we menen, wel nuttig kan werken, is het verstrekken van enkele raadgevingen, die in dit ge val r.eestal het karakter van een waarschuwing zullen dragen. Om te beginnen: wie in knutse len niet zo vlot bedreven is, wag< zich niet aan het avontuur, tenzij hij hulp kan kragen van een door gewinterde liefhebber. Houtcon structies moeten in verband met Maar ook zonder dat men geld uit geeft voor nieuwe films, is de po sitie van de UFA verre van roos kleurig. Reeds nu is er een te kort van 4 miljoen mark. Een ander aspect van de moeilijk heden bij de UFA baart velen in Duitsland zorgen: en wel de plan nen van buitenlandse filmbedrij ven (vooral Amerikaanse) om de UFA op te vangen door financiële deelneming aan de exploitatie van de bestaande UFA-films. De Duitse filmindustrie is door deze plannen verontrust. Zij vreest dat de positie van de Duitse film binnen de gemeenschappelijke markt er niet beter op zal wor den als Amerikaans kapitaal bij de UFA betrokken is. In de Europese filmwereld is men steeds zeer huiverig voor de zo kapitaalkrachtige Amerikaanse concurrentie. Amerikaanse deel neming aan de Duitse filmindus trie zal dan ook samenwerking tussen Duitse en Franse of Ita liaanse bedrijven onmogelijk ma ken, zo meent men. Onheilsprofe ten spreken in dit verband al over „een uitverkoop van de Duitse film in het algemeen". krimpen en uitzetten door warmte en vocht van een goede houtsoort gemaakt worden. Van oude sinaas appelkistjes een lampenbuis fabri ceren betekent na tweemalig gebruik het bezit van een ongewenste sche merlamp met kieren in de donkere kamer! Kies dus hout, dat niet di rect splijt of barst. Zorg voor een lichtdichte afsluiting zonder het ge val helemaal luchtdicht te maken. Want de warmte van de vergro tingslamp moet afgevoerd kunnen worden. Wilt u goede scherpe vergrotin gen, zorg dan dat in het apparaat een condensor kan worden geplaatst Zo'n condensor richt het licht van de lamp op het negatief. Daardoor ontstaat niet alleen een betere en regelmatige verdeling van het licht, maar bovendien een krachtiger en prettiger werking ervan. Vroeger werden veel vergrotings lantaarns de toenmalige uitdruk king vooral die voor de grote formaten 9x12 en nog groter, voor zien van een lichtverdelend mat- of opaalglas. De negatieven wer den wat contrastrijker ontwikkeld, zodat de vergrotingen niet te zacht te futloos werden. Tegenwoordig is de emulsie en daarmee ook de ont- wikkeltechniek veranderd. De nega tieven zijn niet zo hard en zonder condensor neigt een vergroting al spoedig naar een wat grijs, contrast loos beeld. Voor een 6x6 of 6x9 apparaat komt een z.g. dubbele condensor in aanmerking, hoewel volstaan kan worden met een enkele condensor lens (hals-condensor). Bij klein- beeld-vergrotingstoestellen verdient de half-condensor sterk de voorkeur ter vermijding van te grote contras ten. Zo'n condensor kiest men in de grootte, die het negatiefformaat gemakkelijk kan uitdekken. De dia gonaal van het negatief mag dus in geen geval groter zijn dan de mid dellijn van het condensorglas. Trekt u van het brandpunt van zo'n condensor niet al te veel aan. Theoretisch moet dit zoveel mo gelijk overeenstemmen met het ne gatiefformaat, maar wanneer u vol gens de voorgaande regel uw con densor kiest, klopt het altijd vrij aardig. De afwijking moet al erg groot zijn, wilt u er bepaald hin der van ondervinden. Twee andere belangrijke onderdelen van het ver grotingstoestel zijn de negatiefhou der en de vergrotingslens, waarvoor we de volgende keer uw aandacht vragen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14