Bewoners Salazars „witte en zonnige huis" DOMINEESKERK OF MONDIGE GEMEENTE! r PORTUGAL: HEIMWEE NAAR HET VERLEDEN J_ Het gist in Portugal Onverschillig Onbemiddeld Ongeletterd Onzeker WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 3 februari 1962 Pagina 1 A x :-■* É&Zïk&s. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) (I) HET loopt tegen drieën 's nachts in de taveerne van Al- fama, een oude wijk van Lissabon. De lichten en de helse Portugese conversatie doven in een schemerige stilte vol ver wachting. De „guitarrista" en de „violista" zoeken op hun sna ren een melodie die weifelt tussen mineur en majeur. Dan schuift tussen de tafeltjes een kleine oude man naar voren, een zijden halsdoek om zijn magere nek, gebalde vuisten in de broekzak ken, ogen dicht. Alfredo ..Marceneiro" (de timmerman) tilt zijn kin op en er komt een hees lied van verscheurende tederheid. Hij zingt een ,,fado", een volkslied dat hart en ziel van Por tugal is vol van het verdrietige heimwee dat in Portugal ,,sau- dade" heet. Een dichter heeft het genoemd: het hartzeer waar van men geniet, de vreugde die pijn doet. Daarom doen bij Marceneiro's fado's hijzelf en zijn publiek de ogen dicht. Een volk staart naar zijn verleden. Want Portugal is het land van de dingen, zoals zij hadden kunnen zijn. En zoals zij nooit zul len worden. Ook van de dingen zoals zij wa ren: op alle pastelkleurige muren van Lissabon groenroze, licht blauw, geel hangen nog de aan plakbiljetten waarop in het Portu gees vermeld staat: Goa, licht van het Westen op Oosterse aarde. XJit Lissabons haven aan de Taag zeilden na Vasco da Gama de Portugese Caravelles op de eerste kompassen om alle kapen van de zeven zeeën en leerden de wereld aan de wereld kennen. Vandaag vertrekken er schepen naar Afrika met Portugese dienst plichtigen, van wie de helft niet lezen en schrijven kan, om de wanhoopskreet waar te maken die ook op de muren staat: „Angola nosso" Angola is van ons). De Braziliaan Gilberto Freyre heeft gezegd: „Zwitserland maakt klok ken, Holland maakt kaas, Portu gal gaat op zijn tenen staan om een grote mogendheid te lijken". Aan de rand van de vrije wereld ligt een NAVO-land dat zich door een paternalis tische dictatuur laat regeren: Portugal. Maar de rust die het regime-Salazar meer dan dertig jaar'handhaafde, is de laatste jaren doorbro ken. Door de strijd om Por- tugals overzeese gebiedsde len: Goa en Angola. Door Enrique Galvao's opzienba rende rodf van de „Santa Maria". Het meest door de mislukte opstand op nieuw jaarsmorgen in de garni zoensplaats Be ja. Tegenover hen die menen dat de Portugese dictatuur en het Portugese kolonialis me voor de vrije wereld een blok aan het been zijn, staan zij die geloven dat Portugal (en niet alleen Portugal) een regime als dat van Sa- lazar nodig hebben om het hoofd te bieden aan de re volutionaire machten die ons belagen. Die tweestrijd wint aan actualiteit nu ook Frankrijks wettige rege ring bedreigd wordt door ul tra-rechtse krachten. Om aan die discussie ter zake doend materiaal bij te dragen is onze reisredacteur, W. L. Brugsma, naar Lissa bon gegaan. Hij sprak er met leden van Salazars regering en van de oppositie, hij be zag er de sociale, economi sche en politieke ontwikke ling. Hij opent vandaag deze nieuwe, grote reportage met eer stemmingsbeeld van de toestand m Portugal. De dingen zoals zy hadden kun nen zijn: de liberale journalist Francisco Oliveira heeft de kort sluiting tussen heden en verleden gevoeld toen hij op uitnodiging van de NAVO een reis door Westeurope- se landen maakte en er een twin- tigste-eeuwse toestand zag, die van de overvolle maag en de vrijheid. Maar terug op zyn redactiebureau weet hy als een vleermuis in een donkere kamer precies waar de grenzen zijn waar men zich stoot. Die grenzen worden op ieder re dactiebureau in deze lidstaat van de vrye wereld getrokken door het rode potlood van de censor. Dus schrijft Oliveira niet. op wat hij te zeggen had. Hij neemt zijn ge kwetste waardigheid onder de arm en is nog net op tijd voor de laatste fado van Marceneiro. Ook hij doet zijn ogen dicht. Naast hem zitten Amerikaanse toeristen die zeggen: „Wat een prachtig land. Zo schilderachtig. En zo trots". Die Amerikaanse toe risten hebben met open ogen ver zuimd te kijken naar de krotwij ken van Almada die als zweren op de groene heuvels aan de overkant van de Taag liggen. Kinderen op blote voeten scharrelen in de mod- wM'f V-i De maag van Portugal: vis sersvrouwen halen de netten binnen. der van de voetpaden, niet om zandtaartjes te maken, maar om ze begaanbaar te krijgen voor moeders ook op blote voeten die water- blikken zeulen. Tussen de stinkende bruine krotten zitten stille verwe zen mannen te wachten op de paar dagen dat ze kunnen werken, in totaal misschien drie maanden per jaar, tegen f2,50 per dag. „Mise- ria", prevelt een vrouw die haar waterblik optilt. Elf families Hoog boven Almada, op een sok kel als een kerktoren, spreidt een gigantische witte Christus zyn ar men uit. Ook over het paleis van de familie De Melo, een van de elf families die Portugal in bezit heb ben. Na aftrek van belastingen ver dienen de twee broers en zuster De Melo driehonderdduizend gul den per dag. Portugal is het enige land dat in feite regressieve be lastingen heeft hoe meer men ver dient, hoe minder men verhou dingsgewijs betaalt. Een schilderachtig land: voor de visconservenfabrieken van Oporto staan iedere dag van 's ochtends zes tot 's middags vier een rij van honderd vrouwen. Zij wachten tot er een paar worden binnengeroepen om twee of drie uur een handje te helpen. Tegen dertig cent per uur. Soms wint de trots het van de schilderachtigheid en dan wordt er gestaakt. Nooit lang. Staken is ver boden, er staat zes maanden tot zes jaar gevangenisstraf op. Ge v oangenissen Portugal heeft een politieke wet geving, een politieke politie (de PIDE», twee politieke rechtbanken (de plenario's) en vier politieke ge- De ziel van Portugal: fado. vangenissen. Daarin zitten nu 800 veroordeelde advocaten, arbeiders, studenten, boeren, schrijvers en nog eens een paar duizend andere in voorarrest. Dat mag zes maanden duren. „Het zijn maar communisten", zegt het regime. Hetgeen niet waar is; het merendeel bestaat uit pro gressieve katholieken, liberalen, mo narchisten en sociaal-democraten. Wèl waar is, dat het meest anti communistische land van de NAVO in zijn gevangenissen een volks front-oppositie smeedt. De meest toegepaste marteling van de PIDE is de „estatuo", het standbeeld. Dat betekent rechtop staan zonder eten en slaap tot men bekent. Wat de niet-communisten in Portugals gevangenissen vooral in het communisme opvalt is niet Boedapest of de Berlijnse muur. Wel, dat het record van „het stand beeld" op naam staat van de com munist Francisco Miguel. Hy bleef twaalf dagen overeind. En tot het moment dat hij in onmacht viel, tartte hij zyn ondervragers. De 73-jarige professor in de poli tieke economie, Oliveira Salazar, die sinds 1928 als minister-president Portugal regeert, is een ascetische vrijgezel en paternalist, die zich alleen verantwoordelijk acht jegens God. Hij is de profeet van het cor poratieve stelsel, in de dertiger ja ren ook aangehangen door Musso lini en Brongersma, in de zestiger jaren door economen beschouwd als een sprookje van Moeder de Gans. De meest in het oog vallende eigen schap van het corporatieve stelsel in Portugal is overigens, dat het niet werkelijk wordt toegepast. Wit? Het uitgangspunt van Salazars „estada novo", zijn nieuwe staat, was: „Portugal moet worden een wit en zonnig huis Welnu zonnig is het, doch dat kan mi-nder worden toegeschreven aan Salazar dan aan degenen je gens wie hij zich verantwoordelijk voelt. Maar wit? De hardheid van de Portugese politiestaat wordt slechts verzacht door beminnelijke zuidelijke onver schilligheid. De economie van het land is in handen van elf Portugese families en Britse firma's. Het land maakt zich op voor een kolo niale oorlog in Angola, waarbij het de hele wereld tegenover zich zal vinden, tenzij Salazars laatste hoop wordt verwezenlijkt, een terugkeer van het fascisme in Europa, met name in Frankrijk. De helft van de bevolking is anal fabeet. Het gemiddelde jaarinko men per hoofd is achthonderd gul den, de bevolking kreunt onder de werkloosheid. Het land heeft vergeten te indu- Het land heeft vergeten te indus trialiseren. Het heeft 33 jaar lang prijs betaald van een autoritair re gime zonder er de enige rechtvaar diging, materiële vooruitgang, voor terug te krijgen. Omdat het geen Kemal Ataturk heeft gekend, zal het misschien eens een Castro krij gen. rein gemist Geen land i«n Europa heeft ooit zo de aansluiting bij het heden gemist als Portugal. Men krijgt nei ging het te beschrijven als een man die eenzaam met een rieten koffer in de hand op eeci leeg sta tion staat. De trein van de historie is er al enige tijd vertrokken, hij hoopt nu op een miraculeuze te rugkeer. Als men een 39-jarige Portugese minister hoort zeggen: „Nu goed, dan voeren wij een verloren poli tiek. Als het niet anders kan dan zullen wij tenonder gaan", wijst men hem tenzij men een be wonderaar van Don Quichotte is op een aantal moderne politieke en economische alternatieven. Maar Portugal heeft nog een prys betaald voor zijn paternalis tisch regime: de onverschilligheid van het volk. Zo hangt in de lieve, oude straten van Lissabon, de „sau- dade", het zoete en zware heim wee naar het verleden, de rijkdom en de grootheid van het Portugese imperium, waarvan nu de laatste restanten verdwijnen. Er is een fado, die zegt: „Een man staart naar de herfst die komt, een nieuwe wind steekt op en jaagt de dode bladeren van de bo men en de man die kijkt is mach teloos". Sinds de mislukte staatsgreep van Beja op nieuwjaarsmorgen is deze fado verboden. Het onrustig gewe ten van de regering veronderstelde dat met de machteloze man niet Portugal zelf werd bedoeld maar professor Oliveira Salazar en met de nieuwe wind de oppositie. Mis schien is dat ook wel zo. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllilllllllllllllllllllllll OP DE BOEKENMARKT Willem Brakman. „Die ene mens" Querido Amsterdam 1961. Met „Een winterreis" nog vers in het geheugen, althans bij mij, ontmoeten wy de schrijver ^rak- man voor de tweede maal. Oper- vlakkig bekeken zou men geneigd zijn deze nieuwe roman te beschou wen als een voorganger in de tyd, van „Een Winterreis". De hoofdfi guur uit de beide romans, Wim Akijn is in dit nieuwe boek nog student in de medicijnen, terwijl hij in „Een Winterreis" reeds af gestudeerd is. Dit lijkt mij evenwel niet de juiste manier om de gang van zaken weer te geven. In „Een Winterreis" toch is Akijn op zoek naar gegevens betreffende het le ven van zijn oude vader en daar mee naar die van zyn eigen jeugd jaren. Het is dus een logisch opvol ging, dat Akijn in deze tweede ro man student is, hoewel de tussen schakel van de ervaren, volwassen Akijn hier niet aanwezig is. De student Akijn is een figuur, die het niet gemakkelijk heeft. Het geld voor zijn studie komt blijk baar uit „De villa in Wassenaar", waar Wim jaarlijks eenmaal met Misschien hebt u van de week ook het bericht ge lezen, dat de Ned. Herv. Kerk in Hydepark in Drieber gen het nieuwe seminarie voor de opleiding van a.s. predikan ten in gebruik heeft genomen. De opening van dit centrum, waar jonge mensen, die hun studie voltooid hebben, geduren de vier maanden een meer op de' praktijk gerichte training ont vangen, zou geen stof voor een woord van bezinning opgeleverd hebben, als deze niet op een iet wat ongebruikelijke wyze had plaatsgevonden. Want wie zyn er vorige week zaterdag naar Driebergen gereisd om het op leidingscentrum voor predikan ten te openen? Theologische hoogleraren, leden van de syno de en van andere kerkelijke be sturen, predikanten en verte genwoordigers van de theologi sche studenten, allemaal in het plechtig zwart gestoken? Ik stel me voor, dat een halve eeuw gument dan het financiële hier bij een rol gespeeld heeft. Waar om waren het de gewone leden der kerk, die het eerst officieel beslag op dit gebouw hebben ge legd?. Omdat zij het zijn, op wie uiteindelijk dit stuk kerkewerk gericht is. De hele theologische opleiding van jonge mannen en vrouwen, hun studie aan open bare universiteiten, hun verblijf op een kerkelijk seminarie, hun getheologiseer en het financiële offer, dat dit van hen èn van de gemeente vraagt, zal zinloos zijn, als we met elkaar niet we ten, dat al deze arbeid uit-einde- lyk op de mondigheid en ver antwoordelijkheid van het ge meentelid gericht is. Om die re- mensen om kan gaan, altyd vriendelyk is en nooit boos, een goed pastor is en boeiend weet te catecniseren, dat hy op alle t-yden van de dag voor iedereen klaar staat en op vele dor pen moet u er nog aan toe voe gen: van hem wordt verlangd, dat hij by uitvoeringen van al lerlei verenigingen zich tenmin ste als een middelmatig confe rencier weet te ontpoppen en vooral in het bezit is van een spoorboekje. Natuurlyk heeft het zin om aan de gemeente te vragen, wat ze van de predikanten verwacht. Toch geloof ik, dat het goed is, by al deze verwachtingen, die vaak uit een gevoel van teleur stelling geboren zijn, te onder strepen wat in Driebergen door een huisvrouw is gezegd. Zy heeft er op gewezen, dat ieder gemeentelid bepaalde verwach tingen mag koesteren, maar dat men nooit zijn eigen taak en verantwoordelijkheid op de do minee mag afschuiven. geleden de opening van een ker kelijk gebouw ongeveer op deze wyze zou hebben plaats gevon den. Maar in 1962 heeft de leiding van het opleidingscentrum de opening op een geheel andere wyze laten plaats vinden. Onge veer 200 doodgewone leden van de Ned. Herv. Kerk, doktoren, arbeiders, huisvrouwen, advoca ten, een prinses, vakbondsbe stuurders, kantoorbedienden, sa men een doorsnee vormend van het Nederlandse volk hebben met elkaar dit gebouw in ge bruik genomen. Het persbericht vertelt, dat zy dit hebben mo gen doen, omdat ze als leden van de Ned. Herv. Kerk met hun bydragen de exploitatie van het nieuwe gebouw zullen financie ren en daarom mochten zy als eersten de nieuwe aanwinst van hun kerk in ogenschouw nemen. Dat is natuurlyk waar en daarom in zekere zin byna van zelfsprekend. Maar toch geloof ik, dat ook nog een ander ar den waren het al die rechters, politieagenten, huisvrouwen en metselaars, die dit kerkelijk se minarie in gebruik behoorden te nemen. Men heeft daar in Driebergen aan al deze gemeenteleden, in groepen verdeeld, gevraagd om eens enkele wensen over ambt Eïi opleiding van de predikant te formuleren. Ik noem enkele punten, die naar voren kwa men: de predikant moet beter op de hoogte zijn van de maat- schappelyke problemen; hy moet leren, kort, boeiend en za- kelyk te preken; hij moet leren organiseren; hy moet zyn werk minder gewichtig en met meer humor leren doen. Dat waren enkele wensen, die ik uit het kranteverslag pluk. Afgaande op de eisen, die „de gemeente" aan de predikant, stelt, zou men soms de indruk krygen, dat een predikant een soort duivelskun stenaar moet zyn. Want behalve het bovengenoemde, verlangt de gemeente, dat hy goed met Want we doen het gemeente lid tekort, wanneer we hem al leen de exploitatie van de ge bouwen der kerk laten financie ren en hem wensen voor de pre dikantenopleiding laten formu leren. Dit alles heeft alleen zin, als de gemeente zich in deze we reld als een mondige, verant- woordelyke en dienende ge meenschap gesteld weet. Het. is God immers niet om de predikanten, maar om de we reld begonnen. En in deze we reld heeft Hy Zyn gemeente ge steld. En de theologische oplei ding van de predikanten zy erop gericht om de gemeente tot haar dienst in de wereld toe te rusten. Zoals Christus de Heer niet ge komen is om gediend te worden, maar om te dienen en Zyn leven te geven als een koopsom voor velen. P. Kloek Ned. Herv. predikant, te Leiden. zyn moeder heen trekt; onderdeel van „het filantropisch monsternet door zyn moeder geweven". Deze moeder is een ondernemende vrouw, die tegen geen werk opziet. Zy is verpleegster, heeft onderhuurders in huis, helpt in een banketbak kerswinkel. Er is inderdaad een en ander voor Wim „om dankbaar voor te zyn", maar dat brengt hy niet op vanwege zyn intense le vensonlust. Zyn enige vriend Tom heeft hy by toeval gekregen, want oorspron- keüjk was Tom de vriend van zyn broer. Na Toms huwelyk met Trix, de dochter van de door de beide vrienden verfoeide majoor, blyft de vriendschap bestaan. Maar zoals hij zyn moeder niet verdragen kan, zo kan Wim ook Trix niet in zyn buurt velen, omdat zy krompraat tegen haar zoontje o.a. Alleen met Tom heeft Akyn het gevoel een menselyk contact te ondergaan. He laas krygt Tom een dodelyk auto ongeluk. Nog erger bezeerd dan hy van nature al is, tracht Wim by Trix iets van Tom terug te vinden, maar dat loopt op niets uit. Zyn poging by haar „water uit een rots" te slaan, eindigt alleen in nog meer weerzin. Vladimir Nabokov. „Bastaards". Van Oorschot. Amsterdam 1961. Witte Oli fant. Vladimir Nabocov geeft in deze roman, die in het Engels de raad selachtige titel ,3end Sinister" draagt, inderdaad een terdege naar het sinistere omgebogen geschiede nis. Gezien de aanvang en het slot waarin een „ik" aan het woord is, zou men kunnen vermoeden, dat het afzichteiyke drama van de filosoof Krug en zyn kleine zoon David een nachtmerrie is. Adam Krug is weduwnaar en woont in een stad, waar een wan staltige dictatuur de overhand heeft. De dictator Paduk, de Pad byge- naamd, is eenmaal Krugs klasge noot geweest en het miserabelste jongetje, dat ooit op een school bank heeft gezeten. Met thans de opperste macht in handen, verlangt hy van Krug dat deze in het open baar een politieke belydenis ten gunste van zyn regime zal afleg gen, waarna hy bestuurder zal wor den van de tydeiyk gesloten uni versiteit. Krug weigert niet alleen hy piekert er niet over. Maar in de val zit hy. Zyn vrienden wor den stuk voor stuk weggesleept door onvoorstelbare bruten. Hy heeft een onderhoud met de dictator, waar- by hy, tegenover deze rittende, te lefonisch correcties krygt op zyn gedrag in tegenwoordigheid van het staatshoofd en waarby van alle zy- den gecamoufleerde geweren op hem gericht zyn. Toch ziet Krug het is onbegrijpelijk het ge vaar eigenlyk niet in. Het resul taat is dat hy door een stel nog ergere wangedrochten dan die zyn vrienden hebben gegrepen, gevan gen wordt genomen en dat zyn zoontje wordt gebruikt als proef dier, waarop psychopaten hun sa distische lusten mogen botvieren. Deze laatste gebeurtenis wordt Krug nog op een film getoond ook. Toegegeven dat deze roman dek sels knap geschreven is. Doch den kend aan Orwells „Nineteen Eigh ty-four" krygt men de indruk dat diens Bi - Brother door de geest van Mickey Spillane is vervormd tot De Pad. CLARA EGGINK.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13