Johannessen favoriet uit „nationale trots" MAGGI Kangeroes verspeelde de winst tegen OVC Verlioeks leidt aanval UVS tegen LONGA Piet van Rhijn geblesseerd PW kwam niet tot setwinst TITELSTRIJD DRIEBANDEN Sportsplinters omdat SKODA langer meegaat door uitzonderlijke degelijklieid LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 „Vliegende Hollanderis een kanspaard Van der Grift in uitstekende vorm Het lijdt geen twijfel: Henk van der Grift staat in Noor wegen in de kansberekeningen voor het Europees kampioen schap op de schaats hoog geno teerd. Goed, Knut Johannessen staat bovenaan op het lijstje van de kanshebbers, maar de kran ten in Oslo zeggen er eerlijk bij, dat dit gebeurt uit een soort nationale trots en zij waarschu wen meteen voor „de Vliegende Hollander", Henk van der Grift, de Rus Boris Stenin en vooral ook voor de Fransman André Kouprianoff, die in 1959 als een komeet naar boven gekomen is en die in februari 1961 in Hel sinki als derde geëindigd is, vooral dankzij een zeer sterk ge reden 1500 meter (eerste in 2.18.9). Op deze afstand houden de Noren ernstig rekening met hem, maar Klaas Schenk, de Nederlandse coach, is het daarmee helemaal niet eens. „Niemand is in staat Henk op de 1500 meter te kloppen", zei hij gedeci deerd. Inderdaad is Van der Grift naar een uitstekende vorm gegroeid, maar hij krijgt, dat zijn we met de Noren eens, zeer grote concurrentie van de Russische kampioen Boris Stenin (wereldkampioen 1960) en de Noorse titelhouder Knut Johannes sen. Opmerkelijk is echter, dat Kou prianoff zelf beide kampioenen nau welijks noemt en, naast Henk van der Grift, meer concurrentie ziet in HENK VAN DER GRIFT Rudi Liebrechts en Viktor Ko- sitsjkin, die echter, naar men weet, niet deelneemt. De meningen lopen dUs wel eni germate uiteen, maar deze conclusie is toch wel te verdedigen: Henk van der Grift, Knut Johannessen, Boris Stenin en André Kouprianoff zijn voor zaterdag en zondag de grote favorieten. Hun tijden mogen in de voorbereidingswedstrijden wat uit eengelopen zyn, vast staat toch wel, dat zij op alle vier afstanden en dat is zeer belangrijk! tot de cracks behoren. Camouflage zy hebben weliswaar tot dusverre niet alles gegeven van hetgeen zij kunnen presteren, maar hun capa citeiten staan vast, hetgeen van de andere niet gezegd kan worden. Ca mouflage pleegt namelijk in de me dedelingen over bereikte resultaten ongetwijfeld een rol in diverse lan den te spelen. Vooral als het gaat om jonge rijders. De 17-jarige John ny Nilsson bijvoorbeeld heeft de aan dacht getrokken m het buitenland, maar in zijn eigen vaderland (Zwe den) wordt weinig over hem gezegd. De Noorse pers stelt de Nilsson- brothers echter sterk op de voor grond, met. Ivar „de ijverige" ge noemd als de snelste. Johnny is tehter als sportman van het jaar ïS61 in Zweden gekozen. Zo houdt men zich in Oslo bezig met hetgeen te wachten staat. Het is wel zó, dat de prestaties op de 500 en de 1500 meter van zeer grote in vloed kunnen worden geacht op de totaal-uitslag. Kan Henk van der Grift hierop goede tijden behalen, dan vooral is hy een grote kansheb ber. In dat geval immers zullen, evenals in Gotenburg in 1961 tegen- i over de Rus Kositsjkin, zyn moge lijkheden ten opzichte van de Noor Johannessen, van wie wel aangeno men mag worden dat hy de 10 kilo meter wint maar die allerminst een sprinter is, groot zyn. In 1961 won Henk de wereldtitel met 189.213 pun ten, tegen de Rus 189.375 en Rudie Liebrechts, die derde werd, 189.670. In Helsinki werd Henk tweede m de strijd om de Europese titel met 194.812 punten (Kositsjkin behaalde de titel, maar doet nu niet mee), terwijl Kouprianoff derde werd met 195.152. Zeer kleine verschillen dus!, zoals daarvan kan men overtuigd zyn ook nu in Oslo het geval zal zyn. Verrassingen? De kans op verrassingen is daarbij zeer zeker aanwezig, want al is de lucht in de loop van gisteren boven de Noorse hoofdstad helderder ge worden, het dooide, zoals in de stad met neon-verlichte cijfers kenbaar werd gemaakt, nog altyd twee gra den. De stad maakte daardoor met zyn grauwe sneeuwmassa, uiteengereten door de sneeuwkettingen voorziene banden der auto's, een nog wat tries te indruk. Om nog maar niet te spre ken van het Bislet-stadion, dat nog in geen enkel opzicht ook maar enigszins leek op een arena, waarin zich zaterdag en zondag een groot schaatsgebeuren gaat afspelen. Bull dozers en auto's met spuiten reden af en aan om het ysdek sneeuwvry te krijgen, maar van een werkelijke baan was nog geen sprake. Voor de vele rijders die reeds in de Noorse hoofdstad verbiyven, was dat een strop, want nu was er geen enkele trainingsmogely kheid Ook de tribunes waren onderge sneeuwd, maar er werd naarstig ge werkt om ze vry te krygen en die arbeid schoot flink op. Dat zal zater dag zeker in orde zyn. Volleybalcompetitie dames omdat U nü zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen Profiteer ervan! De bekende Nederlandse voetbal prof Piet van Rhijn uit Wassenaar, die reeds jaren uitblinkt in de Franse competitie, heeft dezer dagen tydens de training voor zijn club Grenoble een ernstige rugblessure opgelopen. Hij is in het ziekenhuis opgenomen en het ziet er naar uit, dat hy ge ruime tiid niet zal kunnen spelen. Neen. tevreden zullen de toeschou wers gisteravond in het Gymnasium niet zijn geweest over de prestaties van de dames van Kangeroes en PW in hun wedstrijden tegen resp. OVC en RVC 2. Kangeroes stond met 21 voor. maar zakte na 65 voor OVC in de vierde set snel weg715 en 22. PW had de arbiter niet mee, maar dat kan natuurlijk geen excuus zyn voor de 03 nederlaag die van de RVC-reserves in ontvangst moest worden genomen. KangeroesOVC OVC begon aarzelend, Kangeroes had met goede services het initiatief en kon aanvankelijk een kleine maar verdiende voorsprong nemen. 20. 42, 64. Toen raakte de Haagse formatie ingespeeld. Het op vangen van de service wordt beter en op het onderdeel smashen toonden de gasten van wanten te weten. Kegels kreeg de Kangeroes-verdediging te verwerken en alhoewel die verdedi ging niet voor een smash op zy pleegt te gaan, moest zij in de eerste set het i hoofd buigen, 1511 en l—0 voor 1 OVC. Maar de repliek van Kangeroes in de tweede set was raak. De ver dediging had de smashes, die OVC in de eerste fase van de set afvuurde en de aanval ging zich geducht weren. Kitty Kosto, Loes v. d. Eist, Honka Kruts en Karin Hantze werkten de set-ups af met smashes die mis schien niet zo hard waren als die van OVC maar zeker zo doeltreffend. Time-outs van OVC vermochten na 1211 de serverende Honka Kruts niet uit haar concentratie te halen. Onverstoorbaar ging Honka door, 13—11, 14—11 en 15—11. De derde set bracht van weers- zyden goed spel, door goede veld- dekking, zuivere passes en dito smashes. Loes v. d. Eist serveerde Kangeroes naar de setwinst. 1512 en 21. Tot 65 voor OVC bleef, zoals we boven reeds schreven, de deur open voor een Kangeroes-zege. By 106 voor OVC gaf Karin Hantze nog een „one-women-show" met drie smashes op zij. De laatste smash bracht de service weer by Kangeroes. Het haalde echter niet uit, OVC do mineerde aanvallend en via 117, 13—7, time-out van Kangeroes. werd het met 157 een puntenverdeling (22). Jammer want er zat zeker een overwinning in voor de Leidse dames PW—RVC 2 Tja, eigeniyk kan er over deze ont moeting weinig anders worden ge schreven dan dat PW het er by heeft laten zitten. En heel lelijk ook! RVC 2 was kwetsbaar. Aanvallend was de Haagse formatie sterker maar tech nisch pass en set-up deed PW de vergelykine in haar voordeel uit vallen. RVC 2 drukte met enkele in derdaad fraaie smashes langs de lijn door n?ar een duidelijke 15—10 set winst (1—0). In de tweede set ging mej. Visser, het raspaardje uit RVC 1, langs de kant. PW kwam goed ver dedigend en met af en toe een ver rassende aanval op winst te staan. 13—12 Mej Vissers verscheen weer Sportprogn oses binnen de ïynen en het even zien dat zij in RVC 1 niet voor de show mee speelt. Via 13—13 en 14—14 en 1614 setwinst voor de Haagse da mes. In de derde set. heeft PW nog volop kansen gehad om er tenminste een punten verdeling uit te halen. RVC 2 speelde feller verrichtte een handvol uitstekende saves in de ver dediging en finishte tenslotte, zicht baar opgelucht, met 1510 (3—0). VOETBAL Cuphouder Benfica verslagen door Neurenberg (3—1) In een wedstrijd voor de kwartfi nales van de strijd om de Europese beker heeft Fc. Neurenberg gisteren voor de ruim 46.000 toeschouwers met 3-1 gewonnen van de Portugese be kerhouder Benfica. By de rust hadden de Duitsers reeds met 2-1 de leiding. De Portu gezen, die voor het eerst op een hard bevroren met sneeuw bedekt veld speelden, konden niet in hun norma le spel komen en vooral de achter hoede toonde enkele zwakke plekken. Ondanks deze handicap nam Ben fica in de tiende minuut de leiding door een schot van linkshalf Cavem. In de 31e minuut bracht rechtsbui ten Flachenecker met een schot van ruim 30 meter afstand de partijen op gelyke voet (1-1). Nauwelijks acht minuten later hadden de gastheren door een treffer van midvoor Strehl de leiding (2-1). Vier minuten voor het einde kwamen de Duitsers zelfs aan een derde doelpunt toen op nieuw Flachenecker doelman Costa Perreira te vlug af was (3-1). De tweede wedstryd wordt 22 februari in Lissabon gespeeld. Morgen geen voetbal in Afd, Leiden De afdeling Leiden van de KNVB heeft alle voor zaterdag vastgestelde wedstrijden afgelast. Over het pro gramma van zondag zal morgenoch tend een beslissing worden genomen. Het wordt kort dag voor UVS De competitie is al een goed eind over de helft heen en nog steeds bevinden de blauwwitten zich in de zone waar de klappen gaan vallen. Goed. het krachts verschil is uiterst geringmen moet zelfs stellen, dat de recente wedstrijden tegen Velox en Ol- denzaal niet verdiend en op een bijzonder onfortuinlijke wijze verloren gingen maar elk punt, dat n u verloren gaat, kan mogelijk straks dubbel zwaar tellen. De eindsprint is ingezet. Neem bijvoorbeeld LONGA, at zondag by UVS op bezoek komt. Lange tijd was de positie van de Tilburgse club zorgwekkend, maar zy krabbelt op de ranglijst omhoog en is de blauwwitten reeds gepas seerd. Niet ruim weliswaar slechts één punt en dus een afstand welke het komende weekeinde door de blauwwitten overbrugd kan worden, maar men zal daarvoor de volledige negentig minuten attent dienen te zyn. Het UVS-team is opnieuw ge wijzigd. Han Verhoeks is midvoor, Van Weerlee linkshalf en Duwel en Breitner vormen de linkervleugel. In de tweede klasse is, zoals eerder bericht, de derby LFCRoodenburg uitgesteld. Roodenburg zal waar schijnlijk haar eerste plaats kwyt IJSHOCKEY Tsjechen willen de wereldtitelstrij d organiseren De Tsjechische IJshockey Bond heeft gisteren opnieuw een poging ondernomen om Oost-Duitsland toch aan het wereldkampioenschap yshoc- key 1962 te laten deelnemen. In telegrammen aan Robert Le- bel. de Canadese president van de Internationale IJshockey Federatie en John Aheame, de Engelse vice- president en leider van de Europa commissie, eisen de Tsjechen dat de organisatie van het toernooi aan een land moet worden opgedragen waar men geen moeilijkheden met het ver krijgen van visa heeft. Om de internationale federatie uit de moeilijkheden te helpen, zyn de Tsjechen bereid zelf de organisatie van het toernooi op zich te nemen. Bob Lebel gaf in Montreal op het telegram het volgende commentaar: „Wij zullen alles doen om de deel name van Oost-Duitsland in Colora do Springs mogelijk te maken. Maar het is nu te laat om alles te veran deren". raken, want we nemen -aan, dat HBS by RVC zal gaan winnen, tenzij laatsgenoemde ploeg, die zondag j.l. verrassend van Neptunus won, voor een nieuwe surprise zorg gaat dragen. In de derde klasse A kunnen Al phen en Lisse hun positie verbete ren. De ploeg uit de Rijnstreek gaat winnen van het vrij zwakke Voor burg en Lisse op eigen terrein van hekkesluiter NAS. Hillegom en SJC, die respectievelijk bij VIOS en Was senaar op bezoek gaan, hebben aan zienlijk kleinere winstkansen en het zelfde geldt voor Foreholte, dat op eigen terrein de stryd aanbindt met Wilhelmus. Alphia (3C) zal het bui tengewoon goed moeten doen om HOV te bedwingen. In de vierde klasse A de derby ASC-Lugdunum. Hoewel men in dit soort wedstrijden altyd met een ver rassing rekening moet houden, gelo ven we niet, dat roodzwart in staat zal zyn aan het 100 procent record van de kikkers een einde te maken. Hekkesluiter Van Nispen ontvangt DOCOS en het is zowel voor ASC als het niet-spelende Oranje Groen te hopen, dat de club uit de Kik kerpolder de volle buit in De Zilk verovert. Op eigen terrein is Altior ongetwijfeld sterker dan SVLV en dit voordeel zal ook wel de doorslag geven in de wedstrijden VVSB- Warmunda en Concordia H-DOSR. Indooratletiek in Poeldijk Poeldyk krygt de primeur voor Ne derland van indoor-atletiekwedstry- den. Deze zullen zaterdag 17 fe bruari in de nieuwe groent en veiling aldaar door de Haagse atletiekvereni ging Sparta worden georganiseerd. Het programma omvat o.m. horden lopen, hoogspringen en hardlopen voor dames en hardlopen (100, 600 en 1500 meter) voor heren. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht is gisteren het toernooi om het Nederlands kam pioenschap ere-klasse driebanden be gonnen. De ütslagen luiden: Broekhuizen 60 92 5 0.652 Sweering 56 92 5 0.608 Van Oosterhout 60 64 5 0.937 Doggen 45 64 4 0.703 Teegelaar 51 65 4 0.784 Popeyus 60 65 5 0.923 Brosens 42 68 5 0.617 De Ruyter 60 68 6 0.882 Broekhuizen 60 78 4 0.769 Teegelaar 53 78 5 0.679 Doggen 59 97 3 0.608 De Ruyter 60 97 7 0.618 Brosens 60 74 4 0.810 Popeyus 58 74 4 0.783 Van Oosterhout 60 79 7 0.759 Sweering 48 79 3 0.607 Na de eerste dag luidt de stand pnt. alg. gem. 1 Van Oosterhout 4 0.839 2. De Ruyter 4 0.727 3. Broekhuizen 4 0.705 4. Popeyus 2 0.848 5. Brosens 2 0.718 6. Teegelaar 0 0.727 7. Doggen 0 0.645 8. Sweering 0 0.608 Een Amsterdams-Haagse combi natie zegevierde gisteravond op de Jaap Edenbaan in Amsterdam met 9-6 over de Royal Canadian Engi neers. De tussenstanden waren 5-3, 2-2, 2-1. De eerste selectiewedstrijden met het oog op de Europese zwem- kampioenschappen zullen zaterdag 28 en zondag 29 juli in het Zuiderpark- bad in Den Haag worden gehouden. Tijdens de Westduitse Indoor kampioenschappen (tennis) zorgden de Nederlandse dames Jetty Baars- Wienese en Inge Ridderhof min of meer voor een sensatie door het als nummer vier geplaatste Duitse paar Knoblinh-Herich met 6-1, 6-1 te verslaan. In het herendubbelspel behaalde Evert Schneider met de Belg Dros- sart een 14-12, 9-7 zege op de Duits- Deense combinatie Rode-Harris. Tunnel ontler de MONT BLANC vordert snel De Franse ploeg heeft haar aandeel in de werkzaamheden aan de tunnel onder de Mont Blanc bijna voltooid. De ploeg is tot op 1100 meter van I haar einddoel gekomen en is 900 meter voor op de Italiaanse ploeg, die aan de andere zijde is begonnen, aldus heeft de president van de Fran se maatschappij, die met het graven van het Franse gedeelte van de tun nel is belast, Edmond Giscard-Des- taing, in Parijs bericht. Volgens Giscard-Destaing zijn de snellere vorderingen aan Franse zij de grotendeels te danken aan de graafmachine „Jumbo". Giscard Destaing zei, dat de Fran sen tot dusverre 4.708 meter van de hun toegewezen 5,800 meter hebben uitgeboord. Hoewel de Italianen 7 maanden eerder waren begonnen, hadden de Fransen hen i<n novem ber van het vorige jaar ingehaald, toen beide ploegen 2,300 meter had den uitgehold. De president gaf toe, dat de Ita lianen grote tegenslag hadden on dervonden van een aantal onder grondse rivieren. Aan Franse zijde had men echter te maken gekregen met. grote onderdruk, waardoor extra stutten aangebracht dienden te wor den. Naarmate men de berg verder was binnengedrongen was de temperatuur gedaald in plaats van hoger gewor den, zoals men had verwacht. onverwoestbare motor - 1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 Moskou helpt de Joegoslavische slachtoffers De Sowjet-Unie zal 10.000 ton cement, 5000 m3 hout en medicamenten naar Joego-Slavië zenden voor de slachtoffers van de aardbevingen van onlangs. Waarnemers in Moskou gaven als hun oordeel, dat dit Rus sische besluit kennelijk voort spruit uit het verlangen om de betrekkingen met het bewind van Tito te verbeteren niettegen staande ideologische verschillen en een breuk in de partijbetrek kingen. De waarnemers zijn bovendien van gevoelen, dat dit. Russische vriend schapsgebaar verband kan houden met de verscherpte wrijving tussen China en de Sowjet-Unie over Alba nië. Het orgaan van de Russische com munistische partij, de „Prawda" pu bliceerde het nieuws van de Russi sche leverantie in het oog lopend op de voorpagina. In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado wordt het Russische gebaar beschouwd als de sterkste aanwij zing tot dusver, dat de betrekkingen van president Tito met het Krem lin langzaam weer beter worden. Maar Joegoslavische functionaris sen spraken als hun persoonlijke me ning uit, dat zij geen verbetering verwachten in het huidige stadium van de controverse tussen de Sow jet-Unie enerzijds en China en Al banië anderzijds. Zy menen, dat pre mier Chroesjtsjow zich waarschijn lijk niet onnodig zal bloot stellen aan beschuldigingen van Peking en Tirana, dat hij het aanlegt met „De Belgradose revisionisten". Maandag zei de Poolse vice-premier Jaroszewicz, die in Belgrado een pro tocol tekende voor verruiming van het voorgenomen handelsverkeer, dat Joego-Slavië „een bevriende socia listische deelgenoot is". Gisteren keerde een Bulgaarse re geringsdelegatie uit Joego-Slavië naar huis na besprekingen over sa menwerking by de aanleg van een grensverkeersweg. Standbeeld voor Jan van Sclioorl (Van onze correspondent) In de gemeente Schoorl (N-H), waar de schilder Jan van Schoorl (aan van scorel 1495-1562) 1 augus tus 1195 werd geboren, heeft men plannen om de schilder met een standbeeld te eren. In de raadsver gadering zei burgemeester J. Beigh, de hoop te koesteren dat het b i j 6 december a.s. de dag waarop n j van Scnoorl in 1562 te Haarlem stk - f onthuld kan worden. Burgemeester Bergh deelde ons ï.og l nader mede, dat de Amsterda .sa beeldhouwer Ilildo Krop, die oo.. in Scnoon een acelier heeft en daar i - gelmatig vertoeft, reeds een maquene aeeft gemaakt. Het beeld, dat 1.50 m hoog zal worden en op een zuil van 00 m geplaatst wordt, heeft hy gesitueerd naoij net oude uit 1603 daterende en gerestaureerde oude raadhuis. De kosten van een en ander worden op f. 15.000 begroot. Burgemeester Bergh vertelde ons, dat hij het plan met financiële steun van Ryk en gemeen te, alsook van de bui-gerij en andere geïnteresseerden denkt te verwezen lijken. Van Scorel schilderde voornam e- ly* religieuze voorstellingen. ten en romantische landschap n Volgens sommige kunsthistoiiciV I j de eerste Nederlander geweest <_ie zich welbewust aansloot by de' R - naissanee-opvattingenZijn werk ver toont dan ook Italiaanse invloeden Hij was te Alkmaar ecn leerlii va a Cornells Buys en in Haar: m van Willem Cornells:-. Hij maakte reizen naar o.a. Karinthië en Vene tië. In Neurenberg ontmoette hij Al- brecht Durer. In 1520 maakte hy een pelgrimstocht naar Jeruzalem,

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9