Istvan Kertesz: jong, begaafd dirigeertalent "umboze^deS^ Mahlers Eerste begripvol vertolkt Kerkelijk Leven ^oe ftcee. -est,.... HARTELIJK WELKOM VOOR NIEUWE BEVELVOERDERS Waterbeheersing in hart van Zuid-Holland gecentraliseerd Concert Residentie-Orkest Ida Handel bracht Max Bruch Collectie moderne Balinese kunst naar „Volkenkunde" SIGAREN WOORDEN VORMEN Polderbesturen enthousiast over de grote voordelen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 februari 1962 Vierde blad no. 30569 Ondanks zijn voor een dirigent betrekkelijk nog jeugdige leeftijd eerst 32! heeft de begaafde Hongaar Istvan Kertész in een zware opgave als Mahlers „Eerste Symfonie" toch zeker is, met een indringende, meeslepende en kernachtige interpretatie bewe zen uit het goede hout gesneden te zijn. Zijn gevoelige en bewogen muzikaliteit stond er borg voor, dat zelfs deze Mahler, aan wie de nodige verouderingsverschijnselen kleven, aan wie voorts stellig niet de nodige orkestrale bombast ontzegd kan worden speciaal in het stormachtige vierde deel kon blijven boeien, hoewel de lengte dezer partituur evident is. Men kan over Mahler denken zo men wil, bovendien opmerken dat de 28-jarige nog labiel van het ene uiterste in het andere vervalt of dat deze veelal gezwollen „hoogromantiek" niet meer van deze tijd is, een feit blijft het, dat deze muziek ook puur- zuivere ofschoon lang niet altijd originele passages bevat. Streven near verenigd Arabisch Noord-Afrika Koning Hassan van Marokko en premier Ben Khedda van de voorlo pige Algerijne regering hebben gis teren in Fez (Marokko) bekendge maakt, dat zij besloten hebben tot instelling van een permanente com missie op ministersniveau ter bevor dering van het streven naar een ver enigd Arabisch Noord-Afrika. Ben Khedda is vandaag na een verblijf van een maand in Marokko per vliegtuig via Madrid en Frank fort naar Tunis vertrokken. In deze „Eerste" staat Mahler wel iswaar nog sterk onder Brucknerin- vloed, met affiniteiten aan Schubert, Löwe en de Duitse romantische sprookjessfeer, doch deze emotionele en na alle „populaire" wjjsjes ten slotte zo explosieve taal, waarin tus sendoor veei lyrische schoonheid te onderkennen valt, verdient, ondanks alle aan te voeren bezwaren, zo af en toe uit de archieven opgediept te worden. Het sterkst zijn wij gegrepen door de meesterlijk geïnstrumenteerde treurmars, met de fantastisch be werkte Frère Jacques-canon, waarin de schril-schrijnende humor en de Bmart elkaar afwisselen. Het is een feit, dat Mahler het or kestrale tumult zonder beperkingen doet opklinken, liefst met triangel en al. De pathetiek viert veelal hoogtij, de trivialiteit evenzo. Maar toch, maar tochEr is ook zoveel fijn zinnigheid naast die overweldigende rijkdom aan klank en glans, dat de componist u meermalen in zijn ban slaat, in het bijzonder in de gran dioze hoewel compositorisch zwakke Finale, culminerend in een hemels en stralend D majeur, in sterk contrast tot waar het geluid eerder louter op klonk door middel van de spookach tige pauken. Istvón Kertész' affiniteit met deze muziek leek ons sterk. Hij heeft er de kleur, de rijke nuance ring, de innigheid en het formidabe le élan aan gegeven, welke zij be hoeft en ons de overtuiging geschon ken in de toekomst vermoedelijk ook opgewassen te kunnen zijn tegen nog zwaardere taken, in casu de latere Mahlersymfonieën. Geestdriftig heeft men hem dank betuigd. Ida Handel solieerde in het over bekende vioolconcert in g kl. t. van Max Bruch. Als invalster voor de plotseling ziek geworden Boliviaanse violist Jaime Laredo, heeft deze sinds Jaren op het Leidse podium gere nommeerde musicienne haar reputa tie in dit concert glorieus weten te handhaven. Wij leerden haar hier reeds als „wonderkind" kennen. Sindsdien heeft zij steeds getroffen door haar briljant kunnen, en intuïtief gerijpte opvattingen. Kortom, zij betoonde zich een der zeer groten van de vio- listiek. Dank zij ook haar muzikale zeggingskracht stond zij van de aan vang harer muzikale carrière, in de voorste ry. Het concert van Max Bruch ligt haar voortreffelijk, doch hoe graag hadden wij Ida Handel in het Sibe- liusconcert genoord, dat zij de avond tevoren elders voorspeelde. De tand des tijds heeft aan het zoet-sentimen- tele Brucnconcert buitengewoon ge knaagd. Misschien komt het ook om dat het reeds zo uit-den-treure de programma's sierde, dat het ons wei nig meer te zeggen heeft, hoe Ida Handel zich ook inspande, dit wereld vermaarde concert met nieuw leven te bezielen Een magnifieke toon heeft zij doen horen, in het algemeen verzorgd door het orkest begeleid. Een ovationeel applaus viel haar ten deel, gelijk Ida Handel dat al menigmaal van de zijde der Leide- naars in ontvangst mocht nemen. Weinig hoofdbrekens heeft ditmaal Béla Bartok het gehoor bezorgd met zijn oorspronkelijk voor klavier ge schreven vijf Hongaarse schetsen van 1931. De instrumentatie ervan is eminent uitgevallen en verhoogt door het kleurige karakter de charme dezer eenvoudige composities, waar mee Bartok zich toch een meester toont. Bedachtzaam, beheerst en rustig was de leiding van Kertész, die hier mee een groot eerbetoon bracht aan zijn beroemde landgenoot, wiens mu zikaal idioom in later jaren zulke schokkende wijzigingen heeft onder gaan. Deze Hongaarse schetsen vormden een welkome introductie tot een con cert, waarin het R.O. ditmaal spe lend zonder de beide concertmees ters Krebbers en Olof zich met op merkelijke toewijding en discipline stelde onder de leiding van een jong NED. HERV. KERK (Mulderkerkgemeente A) Tent, vicaris aldaar (Jeruzalemkerkge- meente) Idem tot vicaris te Katwijk aan Zee (wijkgemeente Noord-Oost) drs. J. Broekhuis, kand. te Barneveld. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam J. Brons te Bunschoten en G. de Vries te 's-Gra- vendeel. Beroepen te Hulzen (N.-H.) K. G. van Smeden te Utrecht-Noord. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Doorn en te Giessendam H. Wiltlnk tq Doetlnchem. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam D. H. Borger» te Hoogeveen en G. Veeneman Amersfoort. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Derla, dr van D. Dijkman en P. Mo- rlts, Elisabeth, dr van A. Haasnoot en R. E. van Duin, Margaretha Cornelia, dr van N. Schouten en M. C. Koet, Marlies, dr van J. Plson en F. H. Claus, Joris, zn van D. Lemson en H. C. van Deudekom, Maria Agatha Petronella, dr. van C. M. P. van Leeuwen en P. H. M. Kniest. GETROUWD W. C. Eijs en H. E. van der Geer. J. C. van der Ree en G. A. J. de Vries, H. J. Kouwenhoven en M. H. M. Bonnier, J. Elijzen en C. J. Wasslnk, P. A. van den Berg en M. A. Boetekees, C. van Tol en J. Hermans. M. Balkhoven en J. A. Blommaert. P. Vermond en W. van der Leek. OVERLEDEN W. J. Balslnk, 39 Jaar, echtgen. van J. C. N. van Iterson, C. Zitman, 85 jaar wed. van T. Zlrkzee. A. van der Haar. 87 Jaar. wed. van G. J. Veneberg. P. Smlttenaar, 75 Jaar. man, W. van den Ham. 75 Jaa' wed. van A. T. VrQdag. Smaldeel V in Port of Spain Het Vliegdekschip „Karei Door man", de jagers „Limburg" en „Gro ningen" en de onderzeeboot „Zee leeuw" tezamen vormend smaldeel V zijn vandaag in Port of Spain op Trinidad aangekomen voor een drie daags bezoek. De schepen zijn op een drie maanden durende oefenreis naar het Caraibische gebied. De on derzeeboot „Dolfijn" moet zich dezer dagen bij de andere schepen voegen. Man door stroom gedood De 50-jarige A. P. van der Haar, woonachtig te Utrecht is om het le ven gekomen doordat hij een lampe- kap aanraakte, die onder stroom stond. Hij liet zich in een schoenen winkel door een pedicure behandelen. Een van zijn voeten zat in een bakje water. Toen de pedicure even weg liep, botste zij tegen een lamp op, I die begon te schommelen. De heer Van der Haar wilde de lamp met zijn hand tot stilstand brengen en werd dodelijk door de stroom getrof fen. Na het ongeluk ontdekte men dat de lampekap onder stroom stond. Rapport v. d. Putten in laatste fase Het rapport over de „zaak-v/d Put ten" kan binnen enkele dagen tege moet worden gezien. De laatste hand wordt er op het ogenblik aan gelegd. Zoals bekend, heeft de minister van Defensie onder zware druk van de Kamer toegezegd een uitvoerig rapport aan de volksvertegenwoordi ging te doen toekomen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal het rapport open baar zijn. Enige bijlagen zouden een geheim karakter dragen. ISTVAN KERTÉSZ dirigent, die bewezen heeft reeds veel in zyn mars te hebben. Trouwens: uit zyn In het programma vermelde frappante staat van dienst viel al op te maken, dat Kertész vele markante prestaties achter de rug heeft. Zyn tegenwoordige standplaats Augsburg mag ongetwijfeld met een jonge en bezielende kracht als hy, geluk gewenst worden. WU zullen ongetwijfeld meer van hem horen! H. Tokio telt TIEN miljoen inwoners Ambtenaren van het stadhuis van Toko hebben gisteren bekendgemaakt dat Tokio die dag het getal van tien miljoen inwoners heeft bereikt. Wan neer dit precies gebeurd is en door welke geboorte, is niet bekend. Een van de ambtenaren zei: Daar zou den we een stopwatch voor nodig hebben. De bevolking neemt met vijf honderd zielen per dag toe". Verzameling Bennet verwerven door de Universiteit Kort geleden heeft de Leise Uni versiteit de collectie- R. Bonnet, be staande uit moderne schilderyen, te keningen en houtplastieken van Ba- kunnen verwerven. De verzame ling wordt in bruikleen onderge bracht in het Ryksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden. De collectie-Bonnet, samengesteld door de man, die met Walter Spies en anderen het ontstaan van de mo derne kunst van Bali van naby meemaakte, bestaat uit een keur van stukken, die met grote liefde en met de smaak van een kunstenaar ver zameld werd gedurende meer dan een kwart eeuw. Als verzameling geniet de collectie een internationale bekendheid, zy is op Java (o.a. met steun van de Bond van Indische Kunstkringen en het Java-Instituut) en hier te lande voor en na de laatste oorlog meer malen gedeeltelijk of geheel tentoon gesteld, laatstelijk in het Gemeente museum in Den Haag, en in het Kunstcentrum Bergen. De verzame ling heeft reeds geleid tot enige pu- blikatie, waarin gewezen wordt op een uniek verschynsel in geheel Z.O. Azië, n.l. het op een moderne manier voortbouwen op oudere tradities zon der een eigen karakter prys te ge ven. De collectie bezit niet alleen een waarde uit artistiek oogpunt, hoewel zy uitsluitend met dat doel werd samengesteld. Immers uit de stuk ken zyn vele gegevens te ontlenen voor de studie van de godsdienstge schiedenis, de volkenkunde en de li teratuurgeschiedenis van Java en van Bali zelf. Tenslotte kan gewezen worden op het feit, dat in de moder ne tyd oude tradities uit India zich in gewyzigde vorm op Bali hebben voortgezet en daar een nieuwe vorm en inhoud hebben gekregen. LOONSVERHOGING VOOR SIGARENMAKERS Werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie zyn het eens gewor den over een loonsverhoging van 3 over het loon met inbegrip van pre mies en toeslagen. Aan stukloners wordt een verhoging van f 3,15 per week gegeven, waarmee wordt tege moetgekomen aan de wens van de vakorganisaties het basisloon van de stukwerkers omhoog te brengen. De werknemersorganisaties zijn er niet in geslaagd het verschil tussen georganiseerden en ongeorganiseer den in de C.A.O. tot uitdrukking te brengen. Zij hadden de georganiseer den een bovenwetteiyke uitkering willen geven in geval van ziekte. De nieuwe C.A.O. geldt met terug werkende kracht van 1 januari j.l. af. Kapitein van het Heilsleger Tijdens een speciale bijeenkomst heeft het Leidse korps van het Leger des Heils gisteravond in de korpszaal aan de Hooigracht de nieuw aange stelde bevelvoerende officier, kapi tein A. van Engelen en diens echtge note een hartelijk welkom bereid. Namens het gehele Leidse korps sprak sergeant-majore, mevr. E. Stolte, een inleidend woord waarin zy er met nadruk op wees, dat de nieuwe bevelvoerder in Leiden een groot ar beidsterrein te wachten staat. Zich richtend tot kapitein Van Engelen, WIN 'n JUNCKER-Quickstaart-BROMMER ter waarde van f. 800.-I of een der vele andere machtige prijzen waaronder: 3 draagbare radio's, plck-up, 2 pers.-tent, 100 platenbonnen, fototoestel len, 400 bioscoopbonnen en duizenden sigaren. Dit moet u doen: Schrijf op een briefkaart de zin die u uit de sigaren- letters heeft gevonden. Vermeld duidelijk uw naam, adres, woon plaats en leeftijd. Stuur de briefkaart In vóór 6 februari 1962 aan Postbus nr. 309 to Eindhoven. De antwoorden zullen worden beoordeeld door een jury, wier f uitspraak bindend is en waarover niet kan worden gecorrespondeerd. OOK AL AAN DE SIGAAR? De nieuwe bevelvoerende of ficier, kapitein A. van Engelen, en diens echtgenote. (Foto L.D./Holvast) sprak zy de wens uit, dat de Heer hem de kracht zou schenken ook in Lenden e.o. zyn leidinggevende en ze- genryke taak te kunnen voortzetten. By de hem wachtende zware taak kan hy rekenen op de bystand van het gehele Leidse korps. Na deze inleiding volgde de fleu rige intocht van de in Oudhollandse kleding gestoken korpskadetten. Twee van hen boden na een berymd wel komstwoord van „Thomasvaer en Pie temei" de kapitein de sleutel van de stad en mevrouw Van Engelen een met bloemen gevulde hutspot aan. De heer en mevrouw Van Engelen moch ten na dit welkom nog vele harteiyke woorden aanhoren, o.m. van het mu ziekkorps by monde van broeder Van Houwelingen, de jeugdzangbrigade via een welkomstlied o.l.v. zuster Hanno, de Instuifclub onder aanvoe ring van de heer De Water, het koor van de gezinsbond .alsmede van de heer Weijs en majore mevr. Stofre gen, die spraken namens de korps brigade en de Gezinsbond. Mevrouw Van Engelen sprak hier na met een enkel woord haar dank uit voor het grootse welkom, dat haar en haar echtgenoot ten deel was ge vallen. zy was ervan overtuigd, dat hun beider taak, na de geheel onver wachte overplaatsing, niet gemakke- ïyk zou zyn en rekende daarom op aller steun. „Christus heeft uw han den nodig om Hem te helpen het ze- genryke werk te doen en de verloren zielen voor God te vinden". Na met deze woorden een beroep op het ge hele korps te hebben gedaan, wydde mevr. Van Engelen nog enige woor den aan het jeugdwerk en de taak van de Gezinsbond, die haar zeer na i aan het hart liggen. Kapitein Van Engelen richtte zich i in zyn dankwoord tot elk korpsonder deel afzonderiyk. Hij deed op allen een beroep de gezameniyke stryd on- I der Gods leiding ononderbroken voort 1 te zetten tot heil van de mensheid, zyn eerste preek in de Sleutelstad Etrnans krijgt nul van mevr. Timmer De derde ronde van het Seinpost- toernooi leverde de volgende uitsla gen op: Groep A: J. J. PiketTh. P. van den Berg uitgesteld; Th. Admiraal R. D. Westra 01 (moeizame over winning van de Leidse kampioen); J. J. BizotW. G. Demmendal 01. Stand: 1. Westra 3 pt.. 2. Piket 2x pnt., 3. Demmendal 2 pnt., 4. Van den Berg 1 x pnt., 5/6. Bizot en Admiraal 0 pnt. Groep B: M. D. Etmansds. R. C. de Lange 10; Th. Piketds. R. C. de Lange 10; M. D. Etmansmevr. Timmer 01; F. Hoekmr. A. de Groot 01. Stand: 1. Piket 3 pnt., 2. mevr. Timmer 2V6 pnt., 3. De Groot IV2 pnt., 4. Etmans 1 pnt., 5. Hoek 0 pnt., 6. De Lange 0 pnt. Afgelaste wedstrijden Alle wedstryden voor de zaterdag competitie van de KNVB zyn afge last. Ook de Kon. Ned. Hockey Bond heeft een streep gehaald door zyn prorgamma voor het komende week einde. baseerde hy op Lucas 12 22 „En Jezus zeide tot Zyn discipelen: Weest niet bezorgd voor Uw leven maar zoekt zyn Koninkryk en alles zal U ten deel vallen". Na de zegen zong men het echt paar toe: „Dat 's Heren zegen op U daal". ■Sf5v KEKS® k»1 rZfaHÜrczï&esczZ. feA&éf,' Verkiezing Prov. Staten CH-kandidaten in kring Leiden en Gouda De gemeenschappeiyke hjst van Christeiyk-Historische kandidaten voor de verkiezing van leden van Prov. Staten, in de Statenkring Lei den en Gouda is als volgt samenge steld: 1. D. v. d. Kwaak, Leiden (aftr.) 2. J. C. Vogelaar, Nieuwer- kerk a .d. IJssel (aftr.), 3. S. H. van Eybergen, Katwyk (aftr.), 4. J. v. d. Berg, Alphen a. d. Ryn, 5. J. de Geus, Noordwyk, 6. W. Jongeneel, Wad- dinxveen, 7. M. v .d. Voet, Oegstgeest, 8. M. G. Groenenberg, Nieuwerbrug a. d. Ryn, 9. G. v .d. Vliet, Leiden, 10. A. van Duist, Capelle a. d. IJssel, 11. drs. S. van der Laan, Voorburg, 12. mr. J. J. A. Groeneveld, Gouda, 13. Jac. Nell, Voorschoten, 14. Jac. Gou- drlaan Krimpen a .d. IJssel, 15. dr G. W. B. Huizinga, Voorschoten, 16 ir. N. Buysert, Alphen a. d. Ryn, 17. H. Duiker, Katwyk aan Zee, 18. Joh. v. d. Zanden, Woerden, 19. K. Haak man, Hillegom en 20. J. Kaptein, Gouda. Zitplaatsen in Stadsgehoorzaal Tal van verenigingen vragen om verbetering De besturen van het Chr. Muziek- en Toneelgezelschap „Sempre Avan- ti", Toonkunstkoor, Zangvereniging „De Stem des Volks", Chr. Gem. Zangkoor „Ex Animo", R.-K. Alma Materkoor, Nederlands Madrigaal koor, Tambour- en Pypercorps „Kunst en Genoegen", Postharmo- nie, Leids Politiemuziekgezelschap, „Nieuw Leven", „Concordia", R.-K. Leidse Harmoniekapel, „Trouw en Durf" en „Werkmans Wilskracht", hebben zich met onderstaand schry- ven tot het college van B. en W. en de raadsleden gericht: „Mensen en paardekrachten zyn reeds enige weken achtereen druk oezig om de Stadsgehoorzaal om te toveren tot wat het eigenlijk behoort te zyn: een gemeenschappeiyke recreatieruimte, waarin het naar oog en oor een lust is om te vertoeven. Was dét maar het geval! Op de argeloze voorby ganger wek ken deze activiteiten de indruk, dat aan de vele, jarenlang geuite, be zwaren zal worden tegemoetgekomen. De antipathie tegen deze zaal is niet ongegrond: driekwart van de aan wezigen hebben een uitgesproken slecht zicht op het toneel. De ingewijden weten wel beter! voor 1V2 miljoen gulden worden bron zen deuren aangebracht, worden de gangen overdadig fraai gerestaureerd, krygt de koffiekamer een goede beurt en is aan de pui een prettiger aanzien beloofd. Helaas wordt aan de zitplaatsen in de zaal hoe is het mogelijk! geen aandacht besteed. Honderden hebben tydens uitvoeringen vrywel geen zicht op het toneel. Hebt u ooit ervaren, heren vroede vaderen, op welke irriterende wyze een dergelyke situatie op de „slachtoffers" werkt? Uit naam van de tallozen, die keer op keer gedupeerd worden, verzoeken wy met de meeste klem ten spoedig ste voor oplopende zitplaatsen te zor gen. „Horen, zien en zwygen" is het motto van degenen, aan wie altyd weer een goede (gereserveerde) plaats wordt toegedacht. Is het niet redeiyk, dat zy die niet horen en niet zien, ook niet zwygen?" Vele voordelen De waterbeheersing in het hart van Zuid-Holland zal worden gecentraliseerd. Hiermee zal de kroon op het werk van de Ned. Heide Mij. en de Cultuurtechnische dienst zijn gezet, die in dé herfst van het afgelopen jaar een ontwerpplan, dat in totaal onge veer 4500 ha. omvatte, aan de betrokken polderbesturen ter oriën tering voorlegden. De vele voordelen, die dit plan bood deden de polderbesturen niet lang aarzelen en in alle districten werd het voorstel met grote meerderheid van stemmen aanvaard. grote betekenis geacht, omdat de on derbemalingen nietmeer nodig zullen zUn. Enthousiast Het bemalingswerk in dit gebied zou namelyk kunnen worden gecon centreerd door de stichting van een overkoepelende organisatie van wa terschappen in Midden-Zuid-Hol land. Door de tot standkoming van deze technische bemalingseenheid uiteraard zonder dat de polder aan enige zelfstandigheid inboet zou een technisch doelmatiger en effi ciënter beheer kunnen worden ver kregen. Daarby werd gesteld, dat thans het kroos- en veegwerk moet worden ver richt door een werkkracht, die veelal niet of zeer moeilijk is te krygen en die met krooshaak en zeis moet werken. In combinatie kan dit werk worden verricht door aan te kopen veeg- en maaiboten. De poiderlasten zullen vanzelfsprekend enigermate stijgen, doch relatief zal men beter af zyn dan thans, nu men overal zelf voor heeft zorg te dragen. Ook een belangryke verlaging van het polderpeil, dat meer aan de juiste toestand wordt aangepast, wordt van Dat het plan by de ingelanden met grote belangstelling is ontvan gen, moge biyken uit de ruime meer derheid, waarmede het ontwerpplan werd aanvaard. De Palensteyn- schepolder (op grondgebied van Zoe- termeer) opende de ry en nam het plan aan met 75% der stemmen; De Hazerswoudse Droogmakerij kwam tot een percentage van 82, (grondgebied in de gemeenten Bent huizen, en Hazerswoude), de Kleine Droogmakery verkreeg 100 de Benthuizerpolder (grondgebied van de gemeenten Benthuizen, Zoeter- meer, Zoeterwoude, Hazerswoude, Moerkapelle en Bleiswyk) aanvaard de het plan met 67 der stemmen en de polders Achterof en De Putte (Waddlnxveen en Boskoop) sloot de ry Jongstleden dinsdag met aan vaarding met een percentage vóór van ruim 90. De moderne bemaling zal niet meer, zoals voorheen, zijn gebaseerd op het peil in de sloten en de polder tochten, doch op de grondwaterstand in de bodem. Nu het plan by alle betrokken pol ders (enkele kleine polders, o.a. de Simon Jansepolder in Hazerswoude zyn in de grotere polders begrepen) met grote instemming is aanvaard, kan worden overgegaan tot een na der in details uitgewerkt plan, een werk, dat uiteraard het gehele jaar 1962 nog wel in beslag zal nemen. Twee gemalen Een tweetal gemalen, waarvan het ene is gedacht aan de Gouwe onder Waddinxveen en een oppervlakte van 2200 2300 hectare zal te bemalen krygen en het andere gemaal in de omgeving veld de Noord-Aa, ter hoogte van ha voormalige Benthui- zer Verlaat, dat enkele jaren gele de" is afgedamd. Dit gebied omvat voor de bemaling eveneens rond 2300 hectare. De kosten worden voorlopig geraamd op rond vier en een half miljoen gulden en met de uitvoering zullen enkele jaren gemoeid zyn. De Cultuurtechnische dienst wil 60 subsidie verlenen, terwyl de resteren de f 1.800.000 moet door de ingelan den op tafel worden gebracht, mid dels een 25-jarige 41/4 -annuïteit, hetgeen 25 Jaar lang zal neerkomen op rond f 25 per hectare per jaar. De totale poiderlasten, die thans va riëren van f 25 tot 135 zullen na uit voering kunnen worden gesteld op f36 tot f45. Midden-Zuid-Holland is zich er van bewust, dat het thans genomen besluit van zeer groot belang voor de toekomst wordt geacht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7