HISTORISCHE MONUMENTEN BLIJ VEN GESPAARD nylons Omlegging vaarroute Plan ontmoet veel waardering en maar weinig kritiek Over tweede en derde fase valt nog te praten Belangrijk winstpunt. Twaalf hofjes verkeren in slechte staat en verdwijnen Nog één dag opruiming ƒ2.50 Aanleg van kanaal in omgeving van de Korte Vliet 0E66T6-MERENVOKI I W.d.2W'J6ERlAAN| r Tl POIDKR I 1' ICs I LANGEGRACHT d NAAR KATWVJK RUNDOK "PESTHUIS' naak va'0am CENTRUM LEIDEN RUND'JK SINGELS V'JF M El LAAN ETC. NW VOORSCW. WEG NAAK J>EN HAA6 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 FEBRUARI 19G2 Hoewel de raad nog zyn oordeel over het wegen- en basissaneringsplan moeten geven, is het gebruikelijk, dat B. en W. beide plannen om advies hebben voorgelegd aan de Commissie voor Openbare Werken, de Verkeers- commifcsie en de Gem. Monumentencommissie. De Commissie voor Openbare Werken heeft medegedeeld, dat zij met beide plannen kan instemmen, met dien verstande, dat zij zich nog geen hélder beeld kan vormen om trent de consequenties van bepaalde wegen, welke in de 3e fase in de binnenstad zijn geprojecteerd. De Verkeerscommissie kan zich in grootst mogelijke meerderheid met het wegenplan 1961 in zijn al gemeenheid en de eerste fase van dit plan in het bijzonder verenigen. Zij gaat er daarbij van uit, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de 2e en 3e fase, die eerst over een aantal jaren tot uitvoering zullen komen, nog wijzigingen zullen moe ten ondergaan. Eén lid verklaarde ree ds nu bezwaren te hebben tegen de 3e fase, zulks in verband met een aan de Breestraat toe te kennen functie van voornamelijk winkel straat. Bezwaren De Gemeentelijke Monumenten commissie heeft in het algemeen veel waardering voor het plan. met. name omdat daarin zoveel mogelijk is ge streefd naar het behoud van de be langrijkste monumenten en histori sche stadsgedeelten. Niettemin brengt zij op enkele punten bezwaren naar voren en vraagt zij op een aantal on derdelen nog een nadere bestude ring. De bedoelde bezwaren betreffen de demping van de Korte Mare, een eventuele sloping van het pand Bree straat nr. 56, de ontworpen weg door het terrein van de Hortus en het verdwijnen van een aantal hofjes. Naa- aanleiding van deze adviezen merken B. en W. op, dat ook zij het plan zoals dat voor de 3e fase is op gezet, niet als een niet meer te wij zigen geheel beschouwen. Het is op gezet naar de huidige gegevens en zienswijzen, doch het spreekt vanzelf, dat he1 aan de ontwikkeling van het verkeer en de stedebouwkundige in zichten zal moeten worden aange past, wanneer daaraan behoefte be staat Daarom zal bij de nadere uit werking ook rekening kunnen wor den gehouden met de door de Monu mentencommissie op enkele punten gemaakte opmerkingen, terwijl ver dei het tracé van sommige verbin dingswegen zeker eveneens nog zorg vuldig zal worden bestudeerd Demping Korte Mare De in het plan opgenomen dem ping van de Korte Mare heeft in het college een punt van ernstige over weging uitgemaakt. Door de voorge nomen demping van de Langegracht ten behoeve van de ontworpen oost- westverbinding blijft handhaving van de Korte Mare uitermate bezwaarlijk, omdat dan een brug over dit water zal moeten worden gemaakt. Deze brug zal het stadsbeeld ter plaatse aanmerkelijk verstoren en de Korte Mare in twee wel zeer korte delen splitsen, welke generlei betekenis meer zouden hebben. B. en VV. zijn daarom tot de conclusie gekomen, dat demping van de Korte Mare on vermijdelijk en aanvaardbaar is. Het woonhuis Breestraat nr. 56 zouden ook B. en W. wegens zijn bij zonder fraaie voorgevel, waarvoor het als monument is aangewezen, gaarne zo enigszins mogelijk bewaard zien. Aangezien een toekomstige verbre ding van de Vrouwensteeg ter plaatse deel van de derde fase uitmaakt, zal te zijner tijd kunnen worden bezien, of een smallere doorbraak van de Vrouwensteeg mogelijk is waardoor het pand kan worden gespaard. Ten aanzien van de ontworpen parallel weg achter het Rapenburg zijn B. en W van mening, dat indien de aan vankelijke gedachte plannen voor een universitaire bebouwing in dit stads gedeelte doorgang vinden, deze weg zeker nodis zal zijn Het tracé is zo gekozen, dat de aantasting van de Hortus tot een minimum beperkt blijft. De Leidse hofjes Over de mogelijkheden tot behoud en restauratie van de Leidse hofjes is een uitvoerig rapport van de Hof jescommissie bij het college in over weging. Aangezien ten aanzien van enkele hofjes de meningen van de Hofjescommissie en de Monumenten- commissie. die deze zaak uit een ver schillend oogpunt bezien, wel moeten uiteenlopen, terwijl ook het wegen plan in dit opzicht, weer bepaalde consequenties meebrengt, eist deze zaak ook naar de mening van B. en W. nog nadere bestudering en over leg. Overleg Is voorts gepleegd met de Provinciale Commissie van Advies voor de Uitbreidingsplannen. Ook deze commissie uit waardering voor het plan, ai heeft zij enkele beden kingen. Zij zou er de voorkeur aan geven, dat de weg van het Schutters veld naar de binnenstad niet wordt geleid via de Turfmarkt in de rich ting Rapenburg, maar via een nieu we wee langs de Lakenhal, door de Camp, in de richting Vrouwensteeg. Hierdoor zou wellicht tevens een demping van de Korte Mare kunnen worden vermeden. Verder vraagt de commissie zich af of een nieuwe weg, evenwijdig aan het Levendaal, over de 4e Bin nenvestgracht wel noodzakelijk is en geeft zij in overweging na te gaan. op welke wijze de verspringing van de Witte Singel naar de Jan van Hout- kade kan worden voorkomen. Hierover merken B. en W. op, dat de raad zowel als het college, in 1959 overwegend bezwaar hadden tegen een verbinding, met een nieuwe brug, langs de Lakenhal naar de Camp. B. en W. zijn deze mening ook thans nog toegedaan; de argumen tatie ten gunste van deze oplossing, t.w. bescherming in de toekomst van het Rapenburg, komt B. en W. zwak voor. In dit verband achten B. en W. ook de in het Plan 1961 gedachte overbouwing van het, Rapenburg na bij het Kort Rapenburg weinig aan trekkelijk. zodat dit punt nog nader zal moeten worden bezien. Het voornemen tot demping van de Korte Mare houdt niet alleen ver band met de keuzé van het tracé van de verbindingsweg van het Schut tersveld af, doch ook met de aanleg van de oost-westverbindmg Met de beide andere suggesties der commis sie, t.w. handhaving van het Leven daal als deei van de cityring en ver mijding van de brede overkluizing bij de Koepoortsbrug. kunnen B en W. instemmen. Hel zal niet zo lang meer duren de aanbesteding van de demping van het laatste stukje Levendaal vindt binnen kort plaats of op deze plaats ontstaat een geheel nieuwe situa- De belangrijkste historische monumenten, zowel de afzonderlijke gebou wen als de stadsgezichten, zijn in het basisplan gespaard kunnen blijven, hetgeen als een belangrijke winst van dit plan mag gelden. Dit neemt niet weg, dat ook enkele apart gelegen monumenten (bijvoorbeeld aan de Oranjegracht) en ook een aantal van de hofjes, voornamelijk die, welke niet meer zijn te restaureren of geen belangrijke architectonische waarde be zitten, moeten verdwijnen. Binnen de singels bevinden zich thans 32 hofjes. De commissie tot behoud van de Leidse hofjes, heeft de hofjes naar bouwkundige en sociale maatstaven ingedeeld in vier De nieuwe T urfmarktbrug, welke op dezelfde plaats zat komen, krijgt een rijbreedte van 13 meter. In het wegenplan is ook een verbreding van de Turf markt aan de orde gesteld. Het op de foto zichtbare marktkan- toortje zal bij de realisering van dit plan verdwijnen. (Foto L.D,/I}oIvast) groepen met het volgende resultaat. Twaalf hofjes verkeren in een zoda- nige staat, dat liet behoud daarvan niet meer mogelijk is te achten. Van de overige 20 hof jes bevinden twaalf hofjes zich in goede staat, terwijl acht hofjes voor restauratie in aan merking komen. In het saneringsplan is met het behoud van die hofjes rekening ge houden, welke een belangrijke histo rische en architectonische waarde hebben en uit sociaal en bouwtech nisch oogpunt bezien voor restaura tie geschikt zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de hofjes, welke gele gen zijn in het stadsgedeelte ter weerszijden van het Rapenburg, waar de nadruk zal komen te liggen op behoud en restauratie van de bebou wing. Deze hofjes, zoals: Broeckho- venhof, Jan Pesijnhof, Eva van Hoo- geveens hofje en Loridanshofje, zul len de aantrekkelijkheid van dit stadsdeel vergroten, mits ze, zonodig, gerestaureerd en gemoderniseerd wor- jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Extra zitting op 19 februari In de maandagmiddag 19 fe bruari te houden extra zitting van de Leidse raad zal het vol gende voorstel van B. en W. in behandeling komen: 1. in begin sel in te stemmen met het „We genplan en Basisplan voor sane ring en stadsvernieuwing 1961" als uitgangspunt voor per on derdeel nader te detailleren plannen; 2. zich te verenigen met het faseplan I, als program ma voor de uitvoering van wer ken in de komende 10 15 ja ren; 3. het verwijderen in de naaste toekomst van de vaar route uit de binnenstad als noodzakelijk aan te merken; 4. enkele gebieden, alsmede het ge bied van de Camp, als sanerings- gebieden aan te merken, waar voor met voorrang gedetailleerde saneringsplannen moeten wor den opgesteld. Zo nodig zal deze zitting 's avonds worden voortgezt. ïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllL den om als huisvesting van bejaar den of alleenstaanden te kunnen blij ven dienen. Naast bovengenoemde vier hofjes is het behoud van de volgende fraaie hofjes van betekenis: het Anna Aal moeshuis, liet Tevelingshofje, Meer manshof en de Joost Frans van de Lindenspoort. welke alle min of meer verspreid in de deels vernieuwde bin nenstad komen te liggen. Ook de nieuwe hofjes, zoals: Hofje van Cornelis Sprongh van Hoogmade (aan de Doezastraat» en het Catha- rina Jacobsdochterhof (aan de Kaar- semakersstraat) kunnen in het kader van het saneringsplan bewaard blij ven. Ook het Coninckshof, de Groene- veldstichting en het Juffrouw Maas hofje, waarvan de architectonische waarde niet. zo groot is. doch de kwa liteit van de woningen nog wel rede lijk is te achten, zouden kunnen wor den gespaard. Doch, wanneer de stadsvernieuwing dit vereist, moeten deze worden afgebroken. Wat be treft het Elisabethsgasthuishof be staat tegen de voorgenomen restaura tie c.q. reconstructie tot een bejaar dentehuis uit een oogpunt ven we genaanleg geen bezwaar. De overige achttien hofjes in de binnenstad, waarvan elf in een ver vallen staat verkeren of voor restau ratie niet meer geschikt ztfn, zullen moeten verdwijnen, wanneer dit te zijner tijd ten behoeve van de city uitbreiding, wegenaanleg en uitbrei ding van de Universiteit noodzake lijk is. Twaalf Leidse hofjes, waar onder het fean Michelhof (zie foto) aan de Pieterskerkstraat, dié niet meer voor restauratie in aanmerking komen, zullen moeten verdwijnen. (Foto L.D./Holvast) pilllllllltlllllllllllllilllllM Levendaal wordt spoedig gedempt Het laatste stukje Leven daal zal nu spoedig worden gedempt! Zeer binnenkort zal de aanbesteding plaats vin den. In deze werkzaamheden is tevens begrepen een recon structie van de Groene Brug en het rechttrekken van de walmuren langs het Steen- schuur. Zodra ook de laatste twee panden aan de Garen- markt in eigendom aan de gemeente zijn overgegaan, ligt het in het voornemen van B. en W. om tot afbraak van de percelen langs Levendaal, Garenmarkt, Hoefstraat en Korevaarstraat over te gaan. NOG MEER DOORBRAKEN! De eerste fase van het wegenplan voorziet ook in een aansluiting van de Koninginnelaan via de Drie Oc- toberstraat over de Vlet naar de te dempen Trekvliet. De nieuwe spoor wegovergang bij de Telderskade krijgt dan ook meer betekenis, omdat er een rechtstreekse verbinding ontstaat tus sen de woonwijk „zuid-west", de Drie Octoberstraat en omgeving en de Jan van Goyenkade. Voorts wordt, zoals wij reeds meldden, de Burggravenlaan door de Waard met de Sumatrastraat verbonden, terwijl de Willem de Zwij gerlaan wordt doorgetrokken naar provinciale weg 5 enerzijds en ander zijds naar het Stationsplein en Oegst- geest. Hiermede zal dan de volgende ringverbinding tot stand zijn ge bracht: De Sitterlaan, Bruggraven- laan, weg door de Waard, Willem de Zwugerlaan, weg over Schuttersveld, Stationsplein, Morssingel, Noord- eindeplein, gedempte Trekvliet, Drie OctoberstraatKoninginnelaan- Lammenschansweg. Advertentie DE LAATSTE COUPONS KARPETTEN EN VAST TAPIJT tegen SPOTPRIJZEN. BULTHUIS - Botermarkt 23 tie. Ook de panden rechts op de foto zullen spoedig Worden ge sloopt. Verder zullen aan de linkerzijde van de Korevaarstraat ook enkele percelen aan het ver keer ten slachtoffer vallen. Ten slotte is in deze omgeving in de komende jaren een doorbraak (via de St. Jorissteeg) naar de Hooigracht te verwachten. (Foto LJ5./Holva6t) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiriiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiu Vijftig miljoen voor eerste fase? Hoewel B. en W. in het hui dige stadium niet in staat zijn om de raad enig inzicht te geven van de zeer belang rijke financiële consequen ties, welke uit de realisering van dit plan voortvloeien, hebben wij wethouder Jonge- leen gevraagd naar een schatting van de kosten ver bonden aan de verwezenlij king van de eerste fase. Het moest bij een schatting blij ven maar wethouder Jon- geleen rekent zeker op vijftig miljoen. Een ambtelijke com missie onder leiding van en kele leden van het College zal deze studie echter ter hand nemen. Met nadruk gaf wet houder Jongeleen ons nog te verstaan, dat indien Leiden geen financiële medewerking van het rijk ontvangt men dan maar van de plannen af moest zien". iÏIIIIIHMIIHIIIIIHIIHHIIIII^ 2 PAREN VERKOOP met en zonder naad Natuurlijk bij Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 Midza In verband met de verwezenlijking van belangrijke onderdelen van het wegenplan ook in de eerste fase achten B. en ,W. een omleiding van het scheepvaartverkeer door de stad naar een kanaal ter plaatse van de Korte Vliet volstrekt noodzakelijk. .Eerst dan zal b.v. de westelijke zijde van de cityring over de te dempen Trekvliet gerealiseerd kun nen wordtin, aangezien dit water, be halve als vaarweg voor kleine vaar- tu gen, een functie vervult bij de af watering en doorstroming van Rijn lands boezem in de richting Katwijk. Verder zal n et alleen de vernieuwing van bescaande bruggen, zoals de Turfmarktbrug, maar ook de bouw van nieuwe bruggen, b.v. over het Galgewater in het verlengde van de Morssingel (cityring) en over de Rijn in het verlengde van de Churchill- laan (gordelweg), moeten wachten op deze omlegging van de vaarroute, omdat eerst dan de veel minder kost bare vaste brugen kunnen worden gelegd, die ook een vlotte verkeers afwikkeling zullen garanderen. Voor de aanleg van het verkeers plan ter plaatse van de Bostelbrug en de verbreding van de Prinsesse- kadc en het Galgewater (weg) is overigens een versmalling van het Galgewater door demping van een strook water nodig, welke de door vaart van grote schepen zou belem meren. Tenslotte achten B. en W. een spoed ge uitspraak ten aanz'en van de omlegging gewenst, omdat binnen afzienbare tijd de Vijf Meilaan over de Korte VI et zal moeten worden doorgetrokken naar de Leidseweg, ter ont:luiting van de aldaar geprojec teerde woonwijken. Aangez'en het kanaal deel zal uit maken van de bij de provincie in overweging zijnde verbetering van de vaarweg Woerden-Katwijk, hebben B. en W. zich reeds en'ge tijd ge leden tot Ged. Staten gewend met het verzoek te berichten, of op korte termijn met dit gedeelte van het werk zou kunnen worden begonnen en op welke financiële basis de uit voering kan plaats hebben. Voldoende zekerheid omtrent een en ander heb ben B. en W. echter nog niet kunnen verkrijgen. B. en W. stellen de raad thans voor de aanleg van een zodanig kanaal in de naaste toekomst als noodzakelijk aan te merken. Advertentie naak noordwok naak amsterdam en bollenstreek "rw.5 naar a'dam en merengebied naar 1?\)NSTR. utrecht naar den haag voorschoten naar DEN HAAGX PORSNiENWEG WASSENAAR naar den haag naar "RON STREEK EN UTRECHT r 2ÉNAAR midden zuidhoiland en zoeter meer e.o. naar rotter,dam en utrecht Dit is een zeer geschematiseerd beeld van het wegenschema in geheel, dus wanneer alle fasen voltooid zouden zijn volgens de huidige plannen en ook Rijk en Provincie hun aandeel in deze arbeid zouden hebben genomen. Elders spreken wij over het „wegenvierkant" waarbinnen Leiden ligt. Dat is het buitenste (op de punt staande) vierkant in dikke lijnen, gevormd door de Rijks wegen 4. 4A en 4B en de provinciale Randweg in het noordoosten. In dikke lijn is voorts de Gordelweg getekend, bestaande uit Churchill- laan. Nieuwe Voorschoterweg. De Sitter- en Burggravenlanen, Waardweg waarover wij onlangs uitvoerig schreven), Sumatrastraat, Willem de Zwijgerlaan, weg door Kikkerpolder, Warmonderweg en Nachtegaallaan, en weg door het Morskwartier. Een deel van deze Gordelweg is niet als gesloten maar als gestreepte lijn ge tekend om het harmonisch beeld van de opzet niet te verstoren. Een belangrijk deel van de functie van de Gordelweg is namelijk ook de wijkverbinding, terwijl anderzijds wijkverbindin- gen ook voor het omgeleide verkeer van belang zijn. Als gesloten lijn is tenslotte de city-ring getekend, bestaande uit Langegracht, NZ-ver- binding (eerst Hooigracht, later Uiterstegracht), Singels en gedempte Trekvliet langs Rijn- en Schiekade. De onderlinge verbindingen en uitvalswegen zijn gestreept aangeduid, met aan de buitenzijde van het „wegenvierkant" de bestemmingen via deze uitvalsroutes.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4