DEMPEN, DOORBREKEN EN SANERE EERSTE FASE IN CIRCA 15 JAAR VERWEZENLIJKEN UITERSTE GRACHT WORDT OPGENOMEN IN CITYRING BIJ BOSTELBRUG KOMT EEN VERKEERSPLEIN Wegenschema thans uitgegroeid tot een plan 1 'i Bouw van 7 bruggen en tal van nieuwe verbindingen Tunnel onder Breestraat bij VROUWENSTEEG Fraaie omgeving Rapenburg wordt niet aangetast Hooigracht kan niet aan de verkeerseisen voldoen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 februari 1962 Tv/eede blad no. 30569 Het is al weer drie jaar geleden, dat het Leidse College van B. en W. de raad 'n wegen schema voorlegde dat in zijn totaliteit fors van aanpak was. Doorbraken vele zeer ingrij pend waren in kaart gezet, grachten ge dempt, een cityring geprojecteerd en invals- en hoofdverkeerswegen aangelegd. Bovendien vormde dit schema een uitgangspunt voor de hoofdlijnen in de reconstructie van de binnen stad en voor de begrenzing en onderlinge ver binding van de nieuwe woonwijken. Het is deze maand drie jaar geleden, dat de raad zijn visie over dit schema gaf. Hoewel de raad in grote lijnen met dit „schema-op-lange-termijn" akkoord kon gaan, werden enkele suggesties gedaan, welke voor bepaalde punten in de stad sterk afweken van de in het schema aangegeven oplossing. Aan het destijds door de raad uitge sproken verlangen om, na verdere bestudering een op enkele punten gewijzigd en ook meer afgerond plan gereed te maken, heeft het Leidse College thans voldaan. Tijdens een onderhoud, dat mede werd bijgewoond door wethouder J G. Hagens, die in het College belast is met de verkeersproblematiek, ir. J. C. H. Drost, hoofd ingenieur van de stedebouwkundige dienst en mr. C. H. Hins, chef van de afdeling Openbare Werken, heeft wethouder A. J. Jongeleen, ons een inzicht gegeven van het resultaat van deze voortgezette studie, waaruit een herzien er nader gedetailleerd plan te voorschijn is geko men. Het schema van 1959 heeft thans plaats gemaakt voor een „Wegenplan en Basisplan sanering en stadsvernieuwing." Wat al direct opvalt is, dat dit hernieuwe onderzoek heeft geleid tot verscheidene ingrijpende wijzigingen van het oorspronkelijke plan voor de binnenstad. Wijzigingen, waaruit blijkt, dat thans al te forse ingrepen in de stedebouwkundige vormgeving van de binnenstad kunnen worden voor komen. Zo is b.v. de in vele opzichten aanvechtbare gedachte van een z.g.n. Burcht-traverse als verkeersverbinding tussen de Breestraat en de Haarlem merstraat los gelaten. Bovendien komt het College in dit „plan-nieuwe-stijl" ook tegemoet aan een uitspraak van de raad om de Turfmarktbrug op de huidige plaats te laten. De brug zal echter wel verbreed en vernieuwd worden. Galgewater wordt ingedamd Aangezien ook B. en W. de me ning zijn toegedaan, dat dit plan in zijn totaliteit een plan op lange termijn is voor onze be grippen 40 a 50 jaar Red. is bij de uitvoering rekening gehou den met een verdeling in drie faseplannen. De eerste fase,'waar het thans dus omgaat, omvat o.m. de voor de komende 10 a 15 jaren noodzakelijke verkeersvoorzienin- gen, terwijl faseplan II de verdere uitbouw van het wegenstelsel in de richting van de realisering van de derde fase beoogt. Het is voor al deze laatste fase die als een algemeen reconstructieplan, het z.g.n. basisplan voor de sanering en vernieuwing van de binnen stad, moet worden opgevat. Het spreekt vanzelf, dat deze fase, welke vrij ver in de toekomst vooruit grijpt, voor wijziging naar gelang van de in de loop der ja ren blijkende behoefte, vatbaar is. Ondanks dit vooruitgrijpen in de toekomst, zijn B. en W. van oordeel, dat aan dit faseplan richtlijnen ont leend kunnen worden voor het straks te voeren gemeentelijk beleid ten aanzien van o.a. verkeersoplossingen, parkeerproblemen, systematisch ver werven en slopen van slechte wonin gen, behoud en restauratie van hof jes en andere monumenten, vernieu wing van bruggen en walmuren en plaatsbepaling voor vervangende be drijfsruimten en kantoren. Eerste fase: werk voor plm. 15 jaar Zoals gezegd geeft de realisering van de eerste fase werk voor circa 15 jaar. Wat de verkeersvoorzienin- gen in de binnenstad en omgeving betreft, moet het ontlasten van het centrum van doorgaand gemotori seerd verkeer als belangrijkste uit gangspunt in deze fase worden ge steld. Naast verbeteringen op korte ter mijn, voornamelijk politionele maat regelen, moeten werken, welke tot verbeteringen op lange termijn kun nen leiden, worden uitgevoerd. Zo is in eerste instantie de aanleg van een wegenvierkant urgent te achten. Een vierkant van autowegen, waarbinnen Leiden in hoofdzaak komt te liggen en dat als volgt is gedacht: rijksweg 4 van Den Haag naar Amsterdam in het n.w.rijksweg 4a van Rotterdam naar Amsterdam in het z.o.de ge projecteerde rijksweg 4b in het z.w. en de noordelijke randweg, de pro vinciale weg 5b in het n.o. Hierbij moet tevens rekening worden gehou den met de realisering binnen en kele jaren van nieuwe invalswe gen, namelijk de Lammenschansweg met dubbele rijbanen en de weg van rijksweg 4 af door het Morskwartier naar het Stationsplein, welke wegen het verkeer resp. bij de Jan van Houtbrug en bij het verkeerscircuit bij het Plesmanviaduct de binnen stad inbrengen. Ook de doorvoering van provinciale weg 5 via „Zijlbrug" en Willem de Zwijgerlaan naar het Stationsplein is in dit verband van betekenis. Op het wegenvierkant moet dit verkeer zich straks kun nen spreiden. Nieuwe wegen Dit wegenvierkant wordt in de eerste fase gevormd door de vol gende verbindingen: A. aanleg noord-zuidverbinding Jan van HoutbrugMarnixstraat. De meer uitgewerkte plannen zijn hiervoor gereed, terwijl met de ont eigeningsprocedure voor de af te bre ken panden is begonnen. B. demping van de Langegracht en aanleg van de oost-westverbin ding: verbreding Morssingel tot een rijweg van 9 meter breedte door ver wijdering van de voortuinen, afbraak hoekpanden Stationsweg, bouw van brug over de Rijnsburgersingel bij molen De Valk, nadat de veemarkt is verplaatst. Verder aanleg van een weg met een dubbele rijbaan van laatstgenoemde brug af via gedempte Langegracht naar de Oude Heren gracht en vandaar verder via de Ververstraat, welke na sloping van een complex slechte woningen is te verbreden naar de Lage Rijndijk. Hiertoe is een nieuwe brug, gelegen naast de Zijlpoortsbrug, noodzakelijk. Verbreding Morssingel C. verbreding van de Morssingel tot een dubbele rijbaan: van ver keerscircuit bij Plesmanviaduct af in zuidelijke richting met een nieuwe brug over het Galgewater om het verkeer komende van Rijksweg 4 af via het dan verbrede Galgewater weg) naar de binnenstad te brengen en via Noordeindeplein naar de te dempen Trekvliet. D. verbinding met de dan gedempte Trekvliet: met Witte Singel over ter rein „Oud Hortuszicht" en een di recte verbinding van Jan van Hout kade naar de Witte Singel. De gehele realisering van dit we genvierkant vraagt, behalve voor het gedeelte Jan van HoutbrugHoge- woerd en HaarlemmerstraatLange grachtMaresingel, praktisch geen afbraak van bestaande panden op grote schaal. Wel gaat deze realise ring met de bouw van zeven brug gen gepaard. Wat de urgentie van boven genoemde werken betreft moet voor rang worden verleend aan de door braak LevendaalHogewoerd (via Sint Jorissteeg) en van Haarlem merstraatLangegracht en omge ving en de daarmede samenhangen de demping van de Langegracht. Naast de realisering van dit we genvierkant zijn in de eerste fase ook verbeteringen op bescheiden schaal in het gebied daarbinnen noodzakelijk te achten, t.w. de nauwe route StationswegSteenstraat zal n.l. steeds meer moeilijkheden gaan opleveren. Daartoe zal de verbinding van het veerkeerscircuit Rijnsburger- wegviaduct via de weg over het Schuttersveld, de Nieuwe Beesten markt en de nieuwe Turfmarktbrug naar de verbrede TurfmarktPrin- sessekade moeten worden gemaakt. Haarlemmerstraat geen verkeersstraat Voorts moet het gebied tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest opengelegd worden omdat, in tegen stelling met de Breestraat. de Haar lemmerstraat in de toekomst zeker niet als een hoofdroute en wellicht geheel niet meer als verkeersstraat kan fungeren. Daartoe zal de volgen de route moeten worden gemaakt: Van der Werfstraat, doorbraak Vol dersgracht via verbrede Clarastraat naar de Lange Mare. Voorts een on dergeschikte route: Vrouwenkerk- koorsteegKlooster Lijsbethsteeg Oude Vest om de aldaar ontworpen parkeerruimte en de Boerhaavezalen 1 te kunnen bereiken. Met deze door- braak gaan zeer urgente krotoprui- mingen omgeving Noord Runder- straat, Mirakelsteeg, Koddesteeg. Ag- nietensteeg en omgeving) hand in hand met de aanleg van voor het winkelcentrum zo noodzakelijke par- keerruimten. Indien fase III van het wegenplan verwezenlijkt zal zijn -wij schrijven dan zeker reeds het jaar 2000 Red. zal het verkeer, dat dan de Breestraat ter hoogte van de Vrouwensteeg moet kruisen, door een tunnel worden geleid. Voordat dit echter het ge val zal zijn is in deze omgeving een totaal nieuwe verkeerssituatie ontstaan. Doorbraken in de richting Breestraat en Lange Mare en de bouw van een nieuwe Kippenbrug gaan hieraan vooraf. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Sanering omg. Hooigracht In het gedeelte van de binnen stad en oosten van de Hooi gracht is de stadssanering een vraagstuk van de eerste orde. Het spreekt vanzelf, dat een ver nieuwing hier alleen succes kan opleveren, wanneer het desbe treffende gebied op goede wijze door verkeerswegen is ontsloten. Daarom is de doortrekking nodig van de Ir. Driessenstraat met tegelijkertijd opruiming van de zeer slechte bebouwing ten noorden daarvan tot aan de Oude Rijn. Hierdoor worden ge legenheden geschapen voor aan leg van een park, parkeerterrei nen en de bouw van nieuwe kan toren. Tevens kan dan ook de sanering van het vervallen ge bied bij de WaardgrachtOran- jegracht van Oosterkerkstraat tot Nieuwe Rijn worden aange pakt om plaats te maken voor nieuwe bebouwing. Voorts is zeer urgent de sanering in de omge ving HaverstraatGortestraat Geregracht. Hier mts taan even eens weer mogelijkheden voor nieuwbouw. Ook deze sanering denken B. en W. in de komende vijftien jaar ter hand te nemen, xiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiiiiili Nu de gedachten van een weg langs de Burchtheuvel als verkeersverbin ding tussen de Breestraat en Haarlemmerstraat is losgelaten, zal de Hooi gracht, welke in de derde fase als deel van de cityring wordt vervangen door een tracé via de Uiterstegracht, als zodanig gaan fungeren. Voor de Breestraat zal de Langebrug de parallelweg moeten zijn. Binnen bedoeld gebied zal tot aan de Hooigracht de mogelijkheid ontstaan voor ontwikkeling van een aaneengesloten winkelcircuit zonder doorgaand motorisch verkeer. Het is echter van essentieel belang, dat de toegankelijkheid van de stadskern wordt verbeterd. Daartoe is in het plan opgenomen een door trekking te zijner tijd van de Lange brug met een brug over het Steen- schuur (.water) naar het te dempen resterende deel van het Levendaal. Daar deze oplossing in het college vooralsnog wel bezwaar ontmoet, me nen B. en W. dat dit punt nog een onderwerp van nadere studie zal moeten uitmaken. Het rapport gaat verder uitvoerig in op de verkeerstechnische proble men in het gebied, gelegen tussen de stadskern en het Station, waarvoor een alleszins aanvaardbare oplossing door middel van twee aaneensluiten de rechthoeken van hoofdwegen is aangegeven. Dit wegensysteem brengt een nieuw verdeelpunt mede, dat kan ontstaan door het ontwor pen verkeersplein ter plaatse van de Bostelbrug. Door de verbreding van de Prin- sessekade en de Bostelbrug en een verbreding van het Galgewater (weg) tot de v.m. Zeevaartschool, zal verder een aanzienlijk verbetering worden bereikt voor het verkeers knooppunt bij de De Gijselaarsbank. Een ander verdeelpunt komt ter plaatse van de nieuwe Kippenbrug, waar afsplitsing in de richtingen Breestraat en Haarlemmerstraat mo gelijk zal zijn. Hiermede is bereikt, dat de fraaie omgeving van het Ra- Inmiddels moet dan ook de Lange brug, welke als parallelweg van de Breestraat is gedacht, verbreed zijn. In het verlengde van de verbrede Langebrug is een brug over het Steenschuur ontworpen, waarover het verkeer op gemakkelijke wijze het Levendaal kan bereiken. Het Van der Werfpark moet hiervoor iets worden gewijzigd. Is dit miljoenenplan eenmaal vol tooid, dan kan het verkeer, komende van de Haagweg en het Schutters veld en naar het centrum gaande, zich op een verdeelpunt ter plaatse van de Kippenbrug splitsen naar de richting Breestraat en Langebrug (via de tunnel) of Haarlemmerstraat. Doorrijhoogte van ruim 3 meter Wanneer de nieuwe Kippenbrug laag wordt gebouwd, is het mogelijk het verkeer onder de Breestraat. die ter plaatse op circa 1.70 n.a.p. kan worden gebracht, door te voeren. Voor de doorrijhoogte kan met on geveer 3.10 meter worden volstaan, aangezien de sporadisch voorkomende hogere motorrij tuigen via andere we gen hun doel kunnen bereiken. De op- en afrit van de tunnel krijgt een helling van 1 20, hetgeen in ver band met de korte afstand (circa 75 meter) volgens de technici van Ge meentewerken wel aanvaardbaar is te achten. In het wegenplan is ter hoogte van de Vrouwensteeg een tunnel onder de Breestraat geprojec teerd. De huizen links op de foto moeten dan worden afgebroken. (Foto L.D./Holvast) JllillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllt Universitaire bouw In omgeving Rapenburg-Kaiserstraat In een aan het voorstel van B. en W. toegevoegde nota wordt de veronderstelling uit gesproken. dat de plannen voor uitbreidnig van de Uni versiteit in de binnenstad in de komende tien vijftien jaar gerealiseerd zullen wor den. Dit betekent, dat in de omgeving van het Rapenburg Kaiserstraat nieuwe gebou wen zullen gaan verrijzen. Om het Rapenburg te ont lasten van doorgaand verkeer en parkeren, moet in eerste instantie een ontsluitingsweg naar de nieuwe gebouwen en parkeerruimte voor de B-fa- culteiten worden gemaakt door de Groenhovenstraat van de gedempte Trekvliet af over de Witte Singel door te trekken en de Rembrandt- straat te verlengen. Verplaat sing van de Koksschool zal hieraan vanzelfsprekend vooraf moeten gaan. llllllllllllllllilllill penburg door de aanleg van hoofd verkeerswegen niet wordt aangetast. De voorgestelde wegenrechthoek Apothekersdijk/Boommarkt te verbreden Vrouwensteeg - Vrouwen- kerkkoorsteeg - Mare - Lammer markt leidt tot de consequentie, dat de Korte Mare moet worden ge dempt. Hoewel zulks uit verschillen de oogpunten kan worden betreurd, zien B. en W. dit anderzijds, mede gelet op de totstandkoming van de oost-westverbinding, welke anders een brug ter plaatse vereist, als een onontkoombare noodzaak. Dit deel van het plan zal reeds in de eerste fase tot uitvoering moeten komen. Reeds nu zijn B. en W. tot de con clusie gekomen, dat de Hooigracht, welke was opgenomen in de noord zuid-verbinding, in de toekomst niet aan de verkeerseisen kan voldoen. De Hooigracht heeft een breedte van 9 meter en is uit financiële en stede bouwkundige overwegingen niet te verbreden. De in het wegenschema-1958 ge opperde verdubbeling door inschake ling van de Middelstegracht voor een éénrichtingsverkeer heeft ondanks de capaaiteitsvergroting verkeerstechni sche bezwaren, terwijl in het bijzon der de kruising van deze drukke ver keersweg met de Haarlemmerstraat voor het winkelend publiek zeer hin derlijk en gevaarlijk is. Op grond van deze overwegingen wordt de Hooi gracht in de eerste en tweede fase van het wegenplan nog wel benut als onderdeel van de cityring, doch voor het definitieve tracé (derde fase) komt daarvoor de Uiterstegracht in de plaats. Dit tracé biedt volgens B. en W. vele voordelen. De Hooigracht die straks wel een verbinding zal blij ven vormen tussen de Haarlemmer straat en de BreestraatKorevaar- straat (met doorbraak), kan zich nu ongestoord ontwikkelen tot een win kelstraat. Het tracé langs de Uiterstegracht, dat via de te dempen Oude Heren gracht zal worden aangesloten op de Er komt deze zomer een tentoonstelling Gelet op de grote betekenis van beide plannen en het daartoe nood zakelijk ingrijpen in particulier bezit, ligt het in het voornemen van het college van B. en W. om deze zomer in het Waaggebouw een tentoonstel ling in te richten, waar belangstel lenden deskundige voorlichting kun nen ontvangen en op de hoogte worden gesteld van het hoe en waar om van deze wegen- en sanerings plannen. belangrijke oost-westverbinding, zal op de voor de verkeerscapaciteit noodzakelijke breedte, met gescheiden rijbanen, worden gebracht. De slechte bebouwing in deze omgeving door braak - Levendaal - Wielmakerssteeg - Uiterstegracht zal worden afge broken. Bij de nieuw te bouwen Bos telbrug is een verkeersknoop punt ontworpen, dat straks een snelle afwikkeling van het ver keer verzekert. In dit plan zijn ook opgenomen een verbreding van de rijweg (plm. drie meter) langs het Galgewater en een doorbraak (voormalige Kweek school voor Zeevaartnaar de Haagweg. Zodra een en ander verwezenlijkt is, zal een één richtingsverkeer in het Noord einde worden ingevoerd. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3