Japanse regering wil neutraal blijven AGENDA H eten Thans chartervluchten over het Noordpoolgebied AUPING LEDIKANTEN iOSRAM BRUILOFT Caïé-Rest. „Zomerzorg" MET EEN ENKEL WOORD SNEEUW in skigebieden k LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 DE wegen der Indonesische regering zijn wonderlijk! Het heeft er voor de zoveel ste maal alles van, dat zij elke „goede wil" om tot oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem te komen, wenst te torpederen, ge tuige het feit, dat zij de heer Oe Thant thans dringend verzoekt zijn bemiddelingspogingen te sta ken. Schuilt hier niet opnieuw een addertje onder het gras? Indien Oe Thant mocht slagen, valt er voor president Soekarno niets meer te „brallen", „af te leiden" of aan zijn volk te „verzekeren". En hij heeft die afleiding toch zo dringend nodig, nu zijn land financieel en economisch in een diepe put terecht gekomen is. Bovendien bestaat voor hem het grote gevaar bij beëindiging van het Nipuw Guinea-conflict vol komen de dupe te worden van communistische overheersing, waar hij toch geenszins voor voelt. Soekarno moet dus het Nieuw- Guinea-vuur nog een tijdlang brandende houden, wil hij zijn landgenoten tot een schijnbare „nationale eenheid" blijven sa menbinden, hetgeen de meeste kans op rust in het land garan deert. De Indonesische regering, met de minister van Buitenlandse Za ken dr. Soebandrio als een der meest halsstarrige figuren, legt haar kaarten thans wel terdege open. Er is niet veel heil te verwach ten van een tegenspeler, die zo kwaad kersen eten wil Vervolg van pag1 Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de regering te Tokio toestemming heeft geweigerd om KLM-vliegtuigen met Nederlandse militairen voor Nieuw-Guinea, op Japanse vliegvelden te laten landen. Hij verklaarde dat de Japanse regering niet gemengd wil worden in het geschil tussen Nederland en Indonesië om Nieuw- Guinea. Hij betoogde dat de Japanse autoriteiten in september 1960 een zelfde houding hadden aangenomen, toen zij een voor genomen bezoek van de Karei Doorman" aan Japan annuleerden naar aanleiding van de opschudding die dit pla in Indonesië had verwekt. In de gebruikelijke aflossing van militairen in Nieuw-Guinea om streeks Kerstmis is door verschillen de omstandigheden enige achter stand ontstaan. Teneinde deze ach terstand op te heffen, wilden de Ne derlandse autoriteiten twee extra- vluchten (in charter doen uitvoeren door de KLM. Voor de landing van de vliegtuigen, waarmede deze twee chartervluch- Advertentle 80/190 Cleopatra f52,50; Clipper f 52.50; Cricket f59.Ariëlle f69. Carroo £85.Libardoo f89. Wentelbed f79.—. Auping matrassen vanaf f75. Rubbermatrassen f 134. Textielhandel en Woninginrichting W.J.ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TEL. 24610 - LEIDEN - MIDZA Verstoorde nesten (Van onze t.v.-medewerker) Het waren werkelijk ongeloofwaar dige werelden, die gisteren op het it.v.-scherm werden uitgebeeld. Daar was als hoofdschotel de droomwereld van een speelgoedontwerper die van een jeugdtrauma maar niet kon af komen. Het was in een spel van Re ginald Rose, die geldt als een der bekwaamste Amerikaanse auteurs voor t.v. en die het bestond in een paar dagen tijd. samengedrongen in luttele kwartieren toneel het werk, waartoe een bekwame psychiater enige maanden nodig heeft, dooi de patient zelf te doen verrichten. Dat mag een kunstsbutkje genoemd wor den. evenals de losse en lenige ver- taling alsmede de soepele regie van Ton Lensink. Maar wat ter wereld de man in zijn hoofd haalt om zo'n spel op het repertoire te nemen, is ons niet dui delijk geworden. Men zou haast gaan vermoeden, dat hijzelf in de knoop zit. Voor ons en voor velen met ons. nemen we aan was het verspilde moeite, om het nest, dat het echtpaar zich met viyt had opgebouwd, op zo'n onbenullige manier te doen verstoren. Had Laura Ford nu maar eens een keer rustig dat telefoonboek ter hand genomen om een goede dokter op te zoeken; had die humane chef (die kennelijk wel wist waar de schoen hem wrong) de duidelijke patient ook als zodanig behandeld, neen, men wilde de ongeloofwaardige wereld cultiveren om een portie spanning voor te toveren. Maar dan mag het voor volwassen kijkers toch wel iets aannemelijker gemaakt worden. Waarmee niet gezegd wil ziin. dat de straatscenes, waarin de onthulling stap voor stap tot stand kwam, geen juweeltjes van inventiviteit waren. Ouders, die uit idealisme of ma teriële motieven in Europees verband ten (herhaal deze twee chartervluch ten zouden worden uitgevoerd werd echter geen landingsvergunning ge geven. Voor de normale vluchten, zo als die tot nu toe werden uitgevoerd, is er niets veranderd. Daar men van Nederlandse zijde de voor aflossing in aanmerking komende militairen niet langer op Nieuw-Guinea wenst te laten, zal nu gezocht worden naar een oplossing via een andere route. Hoewel geen der bevoegde instan ties daarover een woord wil losla ten kan het, gezien de mogelijkhe den, haast niet anders dan dat de route voor chartervluchten naar Ned. Nieuw-Guinea wel over het Noord- poolgebied zullen gaan, doch dan in de richting van Canada en de V.S. De route zou dan kunnen lopen via Anchorage (Alaska) en b.v. Honoloe- loe en Wake. Netl. vlag in Rangoon verbrand Ongeveer 80 studenten in Rangoon zijn gisteren het gebied van de Ne- Gespannen sfeer in Turkije De Turkse premier, generaal Ismet Isionu, heeft gisteren op een bijeen komst van zakenlieden in Istanboel verklaard, dat een nieuwe revolutie ■in zijn land onwaarschijnlijk is. Vol gens hem schiepen de pers en politici een gespannen sfeer, die zou duiden op een mogelijke omwenteling en een eventuele wraakneming op de mili taire leiders die in mei 1960 een ein de maakten aan het bewind van pre mier Menderes. „Deze atmosfeer is ongegrond en kunstmatig", aldus Inonu. zich voegen, nemen kinderen mee, die ontworteld dreigen te raken. Ze worden uit hun milieu gerukt, maar gelukkig is daarvoor een compensatie, die waarden aan de jonge levens toe voegt, welkeop de lange duur mis schien helend werken kunnen. We doelen op de internationale soholen. waarvan een fors opgezette docu mentaire ons een beeld poogde te geven. Het eerste werkstuk van onze bekwame ex-collega van de Volks krant Hans Keiler (Verrekkijker), die in dienst van de AVRO is getre den. De uit nood geboren scholen wer den als een unicum voorgesteld. Maar een goed documentarist had moeten weten, dat er in zijn eigen land al sedert decennia zo'n internationale school is, eerst in Ommen en thans in kasteel Beverweerd. Om nog maar te zwijgen van de Pestalozzidorpen in meerdere landen, die elke dag ope nen met een handreiking over natio nale grenzen heen. Nog een enkele aantekening. Het commentaar, In de vorm van een schoolopstel was een vondst, evenals het deugd deed te vernemen, dat de nationale vechthistories vervangen zijn door een Europese cultuurge schiedenis Men vraagt zich als leek af of al die verstoorde nesten nodig zijn om op zo'n idee te komen. In het voorprogramma kwam een tehuis voor bejaarde paarden aan dacht vragen. Het nabroodje bestond uit mieren eri termieten op schoot, waar het alles nestverstoring was wat de klok sloeg. Maar het deed de griezeltjes geen pijn. zo werd ons verzekerd. Een voortreffelijke patuur- reportage intussen, die de uitzending aangenaam afrondde. derlandse ambassade binnengedron gen waar zij de Nederlandse vlag neerhaalden en verbrandden uit pro test tegen het Nederlandse stand punt inzake West-Guinea. De studenten marcheerden op naar de ambassade. Twee gingen het ge bouw binnen en overhandigden een protestnota waarin steun aan Indo nesië werd uitgesproken. Bij hun te rugkeer haalde een student de vlag neer en overhandigde deze aan de an deren. Deze maakten een vuurtje en verbrandden de vlag, roepend „ver trek uit West-Irian". Daarna begaven de studenten zich naar de Indonesische ambassade waar zij leuzen riepen over steun aan Indonesië. De Indonesische ambassa deur, Soeska, kwam naar buiten om hen te bedanken. Toespraak van commandant Reeser Vanmorgen heeft de commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser een toespraak gehouden tot de beman ningen van de „Evertsen" en d e „Kortenaer", die thans enige dagen in de haven van Hollandia ligplaats hebben gekozen. De heer Reeser zei- de o.a. „Wij dienen allen in een land, waaromheen zoveel politieke onrust heerst. Ik mocht daar reeds op wij zen bij het vertrek van de „Evert sen" uit Nieuwediep een jaar gele den. Het is onze taak, er daarbij voor te waken dat alles, wat hier gebeurt, onder Gods hoede in vrede en gerechtigheid kan geschieden. Gij hebt getoond, dat daarbij mag wor den gerekend op uw paraatheid. Ik vertrouw er op, dat uw aanwezigheid hier in Hollandia in de komende da gen zal bijdragen tot de goede ver standhouding tussen de Kon. Marine en alle lagen der bevolking. In dit alles mogen wij onze ge- eerbiedigde vorstin dienen, en daar door ook dit land en dit volk. Het is niet mogelijk geweest, gezamen lijk reeds twee dagen geleden de ver jaardag te gedenken van Prinses Beatrix, doch wij willen onze trouw en aanhankelijkheid aan de Konin gin en haar huis tot uitdrukking brengen met een driewerf „hoezee". of PARTIJ hebben wij een gezellige zaal. Speciale menu's, verschillende prijzen. MENU f 8.—. ASPERGESOEP KIPPEP ASTEITJE GEBRADEN OSSEHAAS RODE WIJNSAUS, CHAMPIGNONS DOPERWTEN - CELERIS GEK. AARDAPPELEN IJS MET VRUCHTEN EN SLAGROOM KOFFIE. STATIONSWEG 35A - TEL. 21444 Ir. P. A. A. BINNENLAND Wlrtz, directeur van de Oranje Nassau-mijnen, is de heer H. H. Wemmers, president-directeur der Staatsmijnen, opgevolgd als lid van het raadgevend comité van de Euro pese Gemeenschap voor kolen en staal. BIJ K.b. is aan de heer J. Th. Fürstner, op ziin verzoek, eervol ont slag verleend als lid van de Raad van State. Het ontslag, dat op 1 februari is Ingegaan, is gegeven met dankbe tuiging voor de gewichtige diensten in die functie aan den lande bewezen. Bij beschikking van de staats secretaris van O.K. en W. en de minis ter van Landbouw is vastgesteld de regeling bevordering studiezin onder wijzers 1961. Blijkens deze regeling wordt aan hoofden en onderwijzers in werkelijke dienst bij het lager onder wijs een bijdrage verleend in hun stu diekosten, indien deze studie in het belang is van het lager onderwys. In verband met de overval op de postkantoorhouder H. J. Ram te Bleis- wilk zijn gistermorgen kort na 4 uur drie mannen aangehouden in een eet gelegenheid in het westelijk stadsdeel van Rotterdam. De verdachten zijn Dr. S. L. Mansholt heeft gister morgen tijdens het agrarisch congres van de P.v.d.A. een toespraak gehou den over de E.E.G. Voordat hij zijn rede hield werd dr. Mansholt toege sproken door de voorzitter van de P.v.d.A., de heer J. G. Suurhoff. Deze bood hem een rood-wit-blauwe vlag en een rode wimpel voor zijn boot aan. Bij K.b. is met ingang van 1 mei 1962 aan prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Rijks prentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam, met dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Bij het neerlaten van een 1500 kg zware centrale verwarmingsketel in de kelder van een flatgebouw aan de Courbetstraat in Amsterdam, is gister ochtend dit gevaarte gaan kantelen, waardoor de 45-jarige verwarmings monteur J. Senger uit Leeuwarden, met zijn hoofd tussen de ketel en de b<r I wand bekneld raakte. Met verwondin- V.1I1 IVUIPTOIUUII1, iciuov-uvtii overgebracht naar het politiebureau gen die ernstig voor zijn leven doen j r, iipAfon Ie hot clophfrtffer „aar het aan de Oostervantstraat. Een 24-Jarige Nederlandse zee man uit Rotterdam, wiens naam wordt opgegeven als Sake Schrlnga, ligt in een ernstige toestand in een ziekenhuis in Shannon (E.) na een vergeefse poging om een 26-jarige Ierse vrouw, die tussen het schip en de kade in het water was gevallen, te redden. De zeeman sprong haar on middellijk na maar raakte zowel het schip als de kademuur. Hij slaagde er in een touw om de vrouw te bevesti gen maar deze bleek later dood te zijn.. Gistermorgen is er op het Oost- plein in Rotterdam een ernstig ver keersongeval gebeurd. De 23-jarige Adriana Yui Hui Go (een Chinese), is vermoedelijk door de sneeuw op de brug van het Haringvliet geslipt. Zij kwam daarbij onder een vrachtauto met aanhangwagen terecht zonder dat de bestuurder dit merkte met het noodlottige gevolg dat zij tot op het Oostplein, enkele honderden meters werd meegesleurd. Zij is in deernis wekkende toestand in het Bergweg ziekenhuis vervoerd. Paus Plus XXIII heeft een be drag van 1 miljoen lire (f6000.-) door zijn internuntius in Den Haag, mgr. Joseph Beltrami, laten overmaken aan de Nederlandsche Spoorwegen. In een begeleidend schrijven verzoekt de in ternuntius namens de Paus dit bedrag te bestemmen voor de meest urgente noden van de nabestaanden van de slachtoffers van de treinramp in Har- melen. Op het filmfestival te Oberhau- sen (Rijnland), dat van Zeven leden van een Newyorkse gangsterbende, de „Gallo Gang" zijn woensdagnacht de lievelingen van de brandweer geworden. Zij ontdekten op weg naar hun zwaarbewaakte hoofd kwartier brand in de derde verdieping van een woonhuis. Onmiddellijk gre pen zij in en redden zes kinderen van tien maanden tot zes Jaar oud van de vuurdood, voorzagen hen uit eigen middelen van nieuwe kleding en zorg den voor voorlopig onderdak voor het gezin. Een der gangsters merkte op: „Wij zullen wel, wanboffers als we zijn, lastig gevallen worden omdat wij de brand hebben bestreden zonder een lidmaatschapskaart van de vakvereni ging". De strijdkrachten in Argentinië zullen niet dulden dat ex-president Pe- ron kandidaat wordt gesteld bij de ver kiezingen van 18 maart, zo is in Bue nos Aires vernomen. Peron verliet het land in 1955 en woont nu in Spanje. Twee leden van de Oostduitse grenspolitie zijn bij Llibeck naar West- Duitsland uitgeweken. ZIJ waren samen op patrouille. Eenheden van het communis- vrezen is het slachtoffer naar Wilhelminagasthuls overgebracht. Fen nieuwe fase is ingetreden tlsche le8er van de D.D.R. zijn begon- Een L nen met de aanleg van mijnenvelden langs de Oostduitse grens ten noorden bij de berging van de op de maasvlak te gestrande Britse kustvaarder „Gla- donia". Nadat de laatste dagen zoveel mogelijk lading uit het ruim was ge. lost, is men gisteren zy het in be scheiden mate met de eigenlijke berging begonnen. Met de eigen winch trok de Gladonia aan de takels, die aangebracht zijn in de trosverblnding tussen het schip en het op de Maas vlakte uitgeworpen bergingsanker. Het schip probeerde zichzelf dus in de richting van het diepe water te trek ken, waar het sleepkracht moet vin den om vlot te raken. Door de noorde.- ïyke wind staat er wat meer water op de Maasvlakte dan de laatste dagen het geval was. BUITENLAND Omdat er in de Westduitse stad Trier aan de Moezel geen ooievaars meer verschijnen, zal de stad wilde eenden aanschaffen om de kikvors- plaag te bestrijden. De zwemmers wor den in het voorjaars steeds weer door legers kikvorsen geplaagd. Het neer zetten van een verscheidene honder den meters lange betonnen muur mocht niet baten. Men hoopt dat de wilde eenden de stad tevens van een muggenplaag zullen bevrijden. Een alleenwonende boer in het Tatra-gebergte, aan de Pools-Tsjechi- sche grens, heeft verscheidene maan den lang een beer te gast gehad. Hij trof de beer op zekere dag in zijn bed aan. Alle pogingen om hem te ver wijderen faalden, De volgende morgen vertrok de beer, goed uitgeslapen, op zoek naar voedsel, om dezelfde avond terug te keren en zich weer op het bed van de boer uit te strekken. Dit hield hij enige maanden vol, maar februari tot 3 maart zal worden gehouden, komt Nederland met de volgende films "Dam the Delta" van John Fernhout, „Het huis" van Louis A. van Gasteren. "The travelling tune" van Joop Gee- sink Con Moto" van Jan van Hlllo sinds enige weken is de beer zoek De en .De lage landen" van George Slul- I bergbewoner vreest dat hy door een Zer. stroper is gedood. De minister van Buitenlandse Za- j Op het vijftiende festival van Be ken zal op 5 en 6 februari a.s. te Brus- sangon wordt van 6 tot 16 septerpber sel vertoeven ter bijwoning van de I het twaalfde concours voor Jonge or- E.E.G.-ministerrraad. kestlelders gehouden. van Lauenburg. Volgens de woord voerder werden de specialisten diè de mijnen in de grond brachten gedekt door pantserwagens. Vermoedelijk zul len de communisten hun „dodenzone" uitbreiden van Elbe tot Baltische Zee. De Westduitse ambassadeur in Leopoldstad heeft de Kongolese pre mier een cheque voor dertigduizend mark ten bate van rampen-slachtoffers overhandigd. De liga van rode-kruisorganisaties heeft opnieuw opgeroepen tot hulpver lening aan de slachtoffers van de aard schokken aan de Joegoslavische kust. De kustbewoners van deze streek dur ven nog niet naar huis, uit vrees voor nieuwe bevingen. Als reactie op de eerste oproep van de liga werden goe deren ter waarde van byna 400.000 gulden ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft bij het Congres een wetsontwerp ingediend, dat het afluis teren van telefoongesprekken verbiedt, tenzij dit onder strikte controle door federale, staats- of plaatselijke autori teiten geschiedt. Op het ogenblik kan bewijsmateriaal dat verkregen wordt by het afluisteren van telefoonge sprekken, niet voor federale rechts colleges worden gebruikt. Dit is echter wel net geval bij vele plaatseiyke rechtbanken. De minister van Justitie Kennedy noemde deze toestand chao tisch. De ministers van Defensie van de landen van het verdrag van Warschau zyn van 30 Januari tot en met 1 febr. in Praag bijeen geweest om te spreken over versterking van hun strydkrach- ten, zo is gisteren in Oost-Berlijn be kendgemaakt. De eerste ruimtevaarder, Joeni Gagarin, is kandidaat gesteld voor de op 18 maart te houden verkiezingen I van de Opperste Sowjet, aldus Radio-1 Moskou. De Braziliaanse regering zal ver ontschuldigingen aanbieden aan de Sowjet-Unie voor een gisterochtend op de Sowjetrussische ambassade in Rio de Janeiro gepleegde bomaanslag. Pre sident Goulart heeft verklaard, dat de schuldigen streng gestraft zullen wor den. De politie neeft ter plaatse drie niet ontplofte bommen gevonden. Oog getuigen hadden na de explosie twee mannen in een jeep zien wegryden. De ontploffing richtte aanzienlijke scha de aan het gebouw aan. George Heuser, vroeger hoofd van het departement voor crimineel onder zoek in de Westduitse staat Rijn land-Palts, is in staat van beschuldi ging gesteld wegens het deelnemen aan de massamoord op joden in Oost- Europa gedurende de tweede wereld oorlog. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van het bureau van de openbare aanklager in Koblenz. Heuser, een gewezen officier van de S.S., bevindt zich sedert 1959 in ar rest. Volgens de woordvoerder zal de zaak waarschijnlijk eind 1962 voor de rechtbank in Koblenz worden behan deld. Bij ongeregeldheden tydens een 1 demonstratie in de Portugese stad Oporto zijn woensdagavond twintig personen gewond. De verjaardag van de revolutie van 1891 was voor aan- 1 hangers van de oppositie aanleiding een demonstratie te houden. Politie trachtte de menigte, die ongeveer 2000 demonstranten telde, te verspreiden. In de galerij Albright-Knox in Buffalo in de Amerikaanse staat New York is een tentoonstelling geopend van Vincent van Gogh. Op de expo sitie, die duurt tot 11 maart, hangen doekenmet een gezamenlijke waarde van tien miljoen dollar. De 142 wer ken zyn afkomstig uit het Stedelijk Museum van Amsterdam, dat ze in bruikleen heeft van Van Goghs neef, ir V. W. van Gogh. De verzameling is reeds te zien geweest in Baltimore en Cleveland en zal nog te zien zijn in Boston alvorens weer te worden teruggebracht naar Amsterdam. De Britse koninklijke familie heeft het bekende oceaanjacht "Blood hound" (34 ton), dat aan vele be roemde wedstrijden heeft deelgenomen, gekocht. Het heeft waarschijnlijk hon derdduizend gulden gekost. Dit betekent dat Prins Philip, de marine-officier en een groot zeiler is. thans zijn krach ten zal kunnen beproeven op de open zee inplaats van in de kustwateren waar hij tot dusverre met zijn jacht "Bluebottle" vele lauweren heeft ge oogst. Prins Charles en Prinses Anne zijn even enthousiast als hun vader. Dames, die naaldhakken dragen mogen voortaan het gebouw van de provinciale administratie van Trans vaal in Pretoria niet meer in om de kostbare vloerbedekking te sparen. In een café in Pretoria moet de vloer om de twee drie maanden worden ver nieuwd wegens beschadiging door naaldhakken. Politie-autoritelten in Bangkok (Slam) hebben twee plaatselijke och tendbladen voor onbepaalde tijd ver- I boden wegens overtreding van het be- v van de revolutionaire partij kritiek op de regering na te laten. Genoemd I bevel werd gegeven in 1957, nadat veldmaarschalk Sarit Thanarat de macht had overgenomen. Raket van Glenn vertoonde vele mankementen De gigantische raket waarmee de Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn in een baan om de aarde zou zijn gebracht, als niet een wolken veld spelbreker was geweest, blijkt een „zieke oude heer" te zijn, nog voordat het gevaarte werkelijk dienst heeft kunnen doen. De defecten die gebleken zyn bij diverse controles waren zo talrijk, dat sommige deskundigen zich af vroegen, of de raket wel gebruikt zou kunnen worden. Men achtte het mogelijk, dat de raket van de start plaats zou moeten worden gehaald. Technici echter verklaarden de repa raties wel te kunnen verrichten op deze startplaats. Zoals de zaken er nu voorstaan, zou het zeer goed mogelijk geweest zijn, dat Glenn in een gevaarlyk hoge baan om de aarde zou zijn gebracht. Dit zou dan het gevolg geweest zijn van een defect in de regulateur-do zen. In de raket is een batterij regula teurdozen geplaatst, die moeten zor gen voor een juiste brandstof toe voer. Bovendien ontdekte men een lek in een van de brandstöfleidingen. Voorts deden zich moeilijkheden voor in het communicatiesysteem in de capsule van Glenn. Hartfunctie van ruimtevaarders was gestoord Russische geleerden hebben in een brief aan de Russische Akademie voor Wetenschappen een uiteenzet ting gegeven van de ervaringen van de Russische ruimtevaarders. Zy zei den, zo meldde Tass, dat gebleken is, dat een ruimtevaarder door labora toriumproeven niet volledig kan wor den voorbereid op de ruimtevaart, zoals een piloot kan worden ge oefend in een link-trainer, omdat in de feitelyke ruimtevaart alle erva ringen en bevindingen „versterkt worden door de emotionele druk". De geleerden achtten emotionele druk een van de vier belangrijkste factoren bij de ruimtevaart. De an dere waren: de sterke toeneming van de snelheid, de gewichtsloosheid en de kosmische straling. De gewichtloosheid had onder meer wijzingen ten gevolge in de hart functie van de ruimtevaarder. „Dit komt het sterkst uit in de eerste twee uren van de vlucht in de ruimte. Later verdwijnen deze symptonen van afwijkingen in de activiteiten van het hart". Er werd niet gezegd, wat die afwijkingen precies waren. Acht jaar wegens doodslag geëist Voor de rechtbank te Den Bosch heeft gisteren terecht gestaan een 34-jarige man uit Uden. Hy was ge dagvaard voor het feit, dat hjj op 26 juni van het vorige jaar te Odilia- peel de vriend van een van zyn schoonzusters, B. Rovers met een mes zodanig in het bovenbeen heeft gestoken, dat deze kort daarop over leed. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De officier van justitie achtte het bewijs van de doodslag geleverd en eisten 8 jaar gevangenisstraf m.a. van voorarrest. De raadsman meen de dat bij zyn cliënt zeer zeker geen opzet tot doden aanwezig is geweest, hij concludeerde mishandeling de dood ten gevolge hebbend. De recht bank zal op 15 februari vonnis wij zen. VRIJDAG. Geologisch Instituut (Garenmarkt lb): K. en O. Lezing mej. G. E. de Groot „Beelden uit het verre verleden". 8 uur nam. Het Gulden Vlies. Ver. voor Pedago giek. Spr. mej. drs. M. H. Goedman over „Uit het a.b.c. der opvoeding". 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling Ap Sok. 8 uur nam. Prediker: Auditie-avond d'Oprechte Amateur. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam, Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O.-concert Rotterdams Phllharmo- nlsch Orkest o.l.v. Ed. Flipse m.m.v. Willem Noske. 8 uur nam Steenschuur 6: Splritsch Genoot schap. 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwyger- kerk)Evangelisatie o.l.v. ds. K. Cor- poraal van Scheveningen. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Personeels- ver. „De Landbouw". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Chr. Tamboer- en pyperkorps K. en G. nateu voor ouders en donateurs, Stationsplein: Strandexcursie Kon. Ned. Natuur-hlstorische Ver. 1.43 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's getuigen 4.30 en 6.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadszaal (foyer): „Kerk en Vrede". Spr. dr. Kr. Strijd „De wereld is nog niet vergaan". 8 uur nam. DINSDAG Doelenkazerne: Cabaret o.l.v. Dirk Engelbracht. 8 uur nam. Gulden Vlies: Demonstratie wel sprekendheid „Rhetorica". 8.15 uur nam. Rest. Van der Heijden: Receptie lood- gietersbedrijf firma Kret en Zn. 46 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing jhr. ir. C. C. Th. de Beaufort over „De redding van de monumenten op het eiland „Philae". 8 uur nam. Schouwburg: VPRO Ensemble „Pan- dorette" met opvoering „Tussen olie lamp en spykerbroek". 8 uur nam. Volkshuls: Jubileumconcert dubbel- gemengd kwartet „Musica". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning. 11.25 uur nam. Breestraat 19: Hulsh. verg. Ned. Christen Vrouwenbond afd. Centrum. 8 uur nam. Schouwburg: Galavoorstelling LST en TVS!/ "II Giuoco delle PartT". 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcer- ten R'dams Philharmonisch Orkest v. My. voor Toonkunst. 2 en 3.30 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.20 Progr. over Zeeland. 18.50 Regeringsultz.: Gelezen ln een jaar verslag. Drs. B. Korstanje van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk, spreekt over: Activiteiten van het by- zonder opbouwwerk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Boekbespr. v. d. jeugd. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.-progr. v. d. sold. 20.30 Voor de Jongeren. 20.50 Gram. 21.30 Gevar. progr. 22.20 22.30 Nws. 22.40 Mijn vader onze Vader, lezing. 22.50 Amateursmuz. 23.10 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Ringsteken, lezing. 18.20 Lichte muz. 18.50 De Euntjes op de i. praatje. 19.00 V. d. lnd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 Viool en piano. 19.50 Drempels van het geloof (III). lezing. 20.00 Nws. 20.05 De afloop van het koloniale tydperk, lezing (1). 20.20 Viool en plano. 20.25 Boekbespr. 20.30 Piano en viool. 20.50 Iets voor niets, praatje. VARA: 21.00 Metropole- ork. 21.30 Je buurman is een Afrikaan, klankb. 22.00 Lichte muz. 22.15 Bui tenlands weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: Het kinderloze huwelijk, gesprek (22.40). VARA: 23.00 Soc. nws. in Es peranto. 23.10 Vergelijkenderwys, mu zikaal gesprek. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Mesqultarla. gevar. progr. 20.50 Attentie, act. 21.30 Een dag uit het leven van een actrice, fllmrep. 22.00 Dagsluiting. 0.55-1.00 Nws. en handen ruw? PUROL Rusk: conferentie „groot succes" voor de OAS De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren tegenover de pers de confe rentie van Punta del Este een „groot succes" voor de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) genoemd. Hij gelooft niet dat. de Amerikaan se militaire basis op .Cuba gevaar loopt door het besluit om Cuba uit de OAS te stoten, aangezien de over eenkomst over het gebruik van de basis al voor de oprichting van de OAS tot stand is gekomen. Over het staken van de handel met Cuba zal te zyner tijd een besluit worden genomen, waarbij evenwel rekening met de belangen van het Cubaanse volk zal worden gehouden. De nieuwe commissie voor de veilig heid van de OAS zal beraadslagen over de maatregelen die moeten wor den genomen om een einde te ma ken aan de wapenhandel tussen Cu ba en revolutionaire groepen op het Amerikaanse centinent. Dean Rusk zal zaterdagochtend om één uur (Nederlandse tijd) een toe spraak van een kwartier voor de Amerikaanse televisiestations hou den over de te Punta del Este ge houden conferentie. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „Ascenseur pour l'échafaud". 7 en 9.15 uur nam. Het Gulden Vlies: Bespreking stich ting tehuis voor geesteiyk gehandicap ten. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonne mentsconcert Residentie Orkest o.l.v. W. van Otterloo. Solist Eduardo del Pueyo. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Viering Dies Natalls Leldse Universiteit. Spr. prof. dr. G. Sevenster. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling werken van Theo Blom en Wilfred Voet. Werk dagen 8.30-12.30 en 2-5.30 uur (zater dags en zondags gesloten) (tot 24 fe bruari). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur. Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Ueulogle en Mlneraiu- gie. v d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor Oudheden: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur BIOSCOPEN Luxor: „Vrijgezellen-flat". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De Olympische Spelen van Rome". A.l. werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vijf gevonnisten". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De stalen klauw". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnen van Nava- rone". 14 Jaar. Werkdagen: 2 en 7.30 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex: „De danseres en de Vampier". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Liefde en begeer te". Astra-theater Wassenaar. Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 u. Maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Fanny". 14 Jaar. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur. Voor de jeugd „Het Cowboymeisje". AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. By geen gehoor san C\v huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op doktersteiefoon 22222. VOOR ZATERDAG 3 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Chan sons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Dansork. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Nwe gram. 13.25 Mannen koor. 13.50 V. d. jeugd. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Twee piano's. 15.50 Omr. ork. m.m.v. solist. 16.45 Gitaarspel. 17.00 Sportcomm. 17.10 Amateurspro gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nwe klass. gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de party?, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, muz. wedstr. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Residentie-ork. 20.40 Gram. 20.50 En nu mijn geval: vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20 Rep. kampioenschappen hardrijden op de schaats In Oslo. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kerkenbouwzondag 1962, toespraak. 22,50 Gram. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze muziek, muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8 18 Gram 8.35 Van de voorpagina, lezing. 8.40 Gram. 8.50 Tips v. vakantiegangers. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Dilettanten- ork. VPRO: 10,00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwtlding. VARA: 10.20 Me- tropole-ork. 10.50 Tentoohstellings- agenda. 10.55 Nwe gram. 11.20 Sport- nws. 11.45 Lichte muz. 12.15 Een stap vooruit, lezing. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Hammondorgelspel, en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varla. 13.20 Gram. 13.35 Tussen mens en ne velvlek. lezing. 13.50 Lichte muz. VARA: 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Boek bespr. 15.05 Gram. 15 20 Eur. kamn. hardryden op de schaats te Oslo. 15.30 Heeft iemand nog iets, hoorsp. 17,00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn 18 00 Nws. en comm. 18.20 Gram, 18 30 Promena- de-ork. en sol. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Bybelse miniaturen lezing. 19.45 Kamermuz, 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.15 Dansmuz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.30 Nws. 22.40 M(Jn eerste boek. hoorso. 23.10 Zigeu- nerork. en soliste. 23,40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Het komt in de bus. ODlossingen van problemen. 15.25 Het rybewijs, film. 15.50 Toverskies. Doopenfilmpje. NTS: Eurovisie: 16.05 Intern, indoor tenniskamploensch. te Bremen. VARA: 17 00 V. d. kind. 19.30 Top of Flop, meningen over toekom stige tophits. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Saint Germain des Pres. gevar. nrogr 21,20 D.e Bom- expert. film. 2145 Willens en wetens, quiz. 22.35 Achter het nieuws. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC, Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Ooggetulgeversla- gen v. Groot Brlttannië en Overzee. 13.00 Automobilistenkron. 13.30 Inter views. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.10 Hoor spel. 16.10 Gram. 16.25 Rugbv. 17.20 Gram. 17 45 V. d. kind. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19 15 Sportuitz. 19 45 Parl.-overz. 20.00 Ge var. muz. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23,10 Boekbespr. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. 13.00 Vragenbe antw. 13.31 Sportparade, 13.55 Lichte muz. 14.45 Licht progr. 15.15 Gevar. muz. 16.00 Voetbal (onder voorbehoud) 18.00 Sportverslagen. 19.00 Ork. muz» en koorzang. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. en journ. 20.24 Voetbalcomm. 20.31 Ge var. muz. 21.31 Gevar. progr. 22,15 Lichte muz. 23.00 Gevar. progr. 23.80 Nws. en sport. 23.40 Gevar. progr. 0.55- 1.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.30 Kinderkoor en lnstrum. ens. 16.30 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.10 Gnizprogr. 21.45 Nws. 22.10 Ork.- conc. 22.30 Pooul. muz. 22.45 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Gram. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.40 La- tilns-Amerik. muz. 19.00 Ork. conc. 21.15 Nws. 23.05 Gram. 23.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. jeugd. 14.00 Filmkron. 14,30 Aca demie der discofielen. 15.40 Gevar. muz. 16.00 Theaterkron. 16.20 Amus. muz. 16.45 Rep. 17.00 Nws. 17.15 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Ad te levavl. 17.30 Engelse madrigalen. 17.45 Engel se les. 18.00 Kerkorgel. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Amus. ork. 23.30 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.t 12.18 Bel Canto. 13.00 Nws. 16.03 Disco-Club. 17.00 Nws. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. Duitsland cm sneeuw Feldfoerg g. opg. Oberstdorf g. opg Ga/rmisch P g. opg. Braunlage g. opg. Zwitserland cm sneeuw Adel boden 60 Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 m. Engelb m. d. lm. Gstaad 50 Grlndelwald 35 Mürren 80 St.-Moritz 100 Zermatt 100 Oostenrijk cm sneeuw Berwang 50 Kitzbühel 37 Seefeld 30 Igls 75 Lech 80 Saalbach 45 Mallnltz 85 Frankrijk cm sneeuw Chamon. m.d. 1 m. Megéve 60 V. d'Isere m. d. 1 m VaMoire 85 A.d'Huez m. d. 1 m. WEIERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). O. 1 60 •a ■a 3 ui d '5 a a C ei Amsterdam hagelbui zw 2 -1 2 Den Helder hagelbui tl 10 2 2 Ypenburg hagelbui wnw 4 1 1 Vlissingen sneeuwbui nw 3 2 1 Eelde sneeuwbui wnw 2 -3 1 De Bilt sneeuwbui w 2 -1 0.4 Twen the onbewolkt wzw 2 -0 0 Eindhoven zwaar bew. w 3 -4 0.6 Z.—Limburg geh bew. wzw 4 -1 3 Helsinki sneeuw z 4 -6 0.2 Stockholm sneeuw zw 2 -4 3 Oslo licht bew. zw 2 -4 1 Kopenhagen zwaar bew wzw 4 -3 2 Aberdeen onbewolkt wnw 5 1 0.6 Londen zwaar bew nw 4 3 0 Brussel onbewolkt wzw 3 -3 2 Luxemburg licht bew. nw 2 -3 3 Parijs Bordeaux onbewolkt w 3 -2 3 onbewolkt wnw 3 -1 3 Grenoble licht bew no 4 -3 0.1 Nice licht bew. nnw 8 2 0 Beriyn Frankfort sneeuw zzw 2 -8 0.3 geh bew. wzw 4 -4 3 München zwaar bew zzw 3 -10 0 Zürlch sneeuw" zzo 2 -7 2 Genéve sneeuw W.Stl1 -5 0 Locarno geh bew. w.sti -7 0 Wenen zwaar bew w.stil -11 0.6 rnnsoruck sneeuw w 2 -10 0.1 Athene zwaar bew. wnw 1 9 6 Rome half bew. n no 2 -2 0 Lissabon h"!? bew. ono 1 1 O Alacclo onbewolkt n 4 3 0 Madrid regen no 6 Mallorca onbewolkt n 5 5 ~o

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2