KRIJGSGEVANGENEN ZULLEN VRIJ KOMEN MYSTERIEUS DRAMA OP ZEE: 12 DODEN Parijs maakt nu ernst met strijd tegen OAS Indonesië wil geen bemiddeling meer Duitse treiler op mijn gelopen Oostduitsers eisen deviezenverklaring OP VERZOEK VAN DE VN. Thompson weer bij Gromiko RobertKennedy op wereldreis WEERBERICHT Molotow in ziekenhuis Vluchttunnel onder station Dit weekeinde 25.000 man ordetroepen Binnenkort verbreking alle contacten (9uc/ QTie leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1P62 No. 30569 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.60 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Nederlandse premier De Quay heeft de waarnemend secre taris-generaal der V.N., Oe Thant, laten weten dat de Neder landse regering bereid is, de Indonesiërs die na het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogsschepen bij de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn gevangengenomen, vrij te laten. „Door bemiddeling van de organisatie van de V.N., in de hoop dat dit vrijwillig gebaar kan bijdragen tot vermindering van de huidige spanning en tot verbetering van het klimaat voor onder handelingen tussen de partijen onder uw auspiciën". Maandag ji. had Oe Thant een beroep gedaan op Nederland de ge vangenen vrü te laten en hen naar Indonesië te laten terugkeren „bü wyze van menslievend gebaar dat zou kunnen bijdragen tot verminde ring van alle spanningen". Oe Thant verklaarde, dat hjj voor nemens is, een vertegenwoordiger van de VN naar Westelijk Nieuw- Guinea te zenden, die daar bespre kingen zal voeren over wederzijdse bevredigende regelingen inzake de repatriëring van de krijgsgevange nen en de Indonesiërs moet begelei den wanneer zij naar Indonesië te rugkeren. Van de zijde van de VN werd ver nomen, dat de president van het in ternationale comité van het Rode Kruis, Leopold Boissier Oe Thant gisteren telegrafisch heeft meege deeld dat hij een Rode-kruisfunct- Nog geen bevestiging (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Buitenlandse Zaken had vanochtend nog geen be vestiging ontvangen van het bericht als zou Indonesië niet langer willen praten met de waarnemend secreta ris-generaal der V.N., Oe Thant. Vervolg op pag. 2 tionaris zou aanwijzen die namens de secretaris-generaal de repatrië ring van de krijgsgevangenen zal verzorgen. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag noemde het Nederlandse gebaar om de Indonesische krijgsge vangenen vrjj te laten „wederom een voorbeeld van de wijze waarop Ne derland op alle manieren probeert om te geraken tot een vreedzame oplossing van het conflict om Nieuw- Guinea". Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen dat de Indonesische regering aan de waarnemend secretaris-gene raal der V.N. Oe Thant heeft ver zocht af te zien van elke poging tot bemiddeling tot regeling van het ge schil over Westelijk Nieuw-Guinea. Dit besluit zou genomen zijn na een bericht over het zenden van 17e Nederlandse bataljon naar Nieuw- Guinea. Naar wij echter van bevoeg de zijde vernemen is er echter geen sprake van het zenden van een Ne- j rijk zullen begeven, teneinde het derlands bataljon naar Nieuw-Gui- staatsbezoek van president Scharf te nea. beantwoorden. Staatsbezoek van Kon. Paar aan Oostenrijk Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat IIM de Ko ningin en ZKH de Prins der Neder landen, die daartoe de wens te ken- i nen hebben gegeven, zich, op uitno diging van de president van Oosten rijk, van 21 tot 24 mei naar Oosten De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, heeft, gisteren zijn pogingen voortgezet om de bedoelingen van de Russische re gering ten aanzien van Berlijn te weten te komen. Na uit Washington nieuwe in structies te hebben gekregen, had de ambassadeur een gesprek van twee- eneenhalf uur met minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko. Thompson wilde niet zeggen, of hij de minister nieuwe stukken had overhandigd. Wel deelde hij na afloop mee, dat er meer ontmoetingen op het pro gram staan. De vorige gesprekken tussen Thompson en Gromiko vonden op 2 en 12 januari plaats. De horloges van de slacht offers zijn om even over tien uur blijven stilstaan. Woensdag avond of gistermorgen? Wellicht zal er nooit antwoord gegeven kunnen worden op deze vraag, omdat niemand het mysterieuze drama heeft overleefd, dat zich op dat moment aan de Duitse treiler ,,Berta Kienass" moet hebben voltrokken. Alle twaalf opvarenden verloren bij deze scheepsramp het leven. Geborgen stoffelijke resten vertonen zware kwetsuren. Zij doen vermoeden, dat er zich aan boord van het schip een zware explosie heeft voorgedaan. Of is het misschien op een mijn ge lopen? De 496 ton metende treiler „Berta Kienass in Büdelsdorf was woensdag Kienass in Büdelsdorf was woensdag geladen met graan uit IJmuiden ver trokken. Sindsdien werd van het schip niets meer vernomen, ook geen noodsein. Of toch wel? Radiostations met een monltordienst, zoals Radio Norddeich vingen woensdagavond nameljjk een automatisch noodsein op, dat ongeveer een half uur duurde. Dit sein werd zo plotseling afgebro ken, dat het niet mogelijk was nauw keurig de plaats te bepalen van het schip, dat de seinen uitzond. Men vermoedde, dat het schip in nood zich ongeveer ten noordwesten van Texel bevond. Zekerheid had Robert Kennedy, minister van Jus» titie en broer van de Amerikaanse president, is gisteren uit Washington vertrokken voor een wereldreis. Hij zal bezoeken brengen aan Japan, In donesië, Perzië, Italië, West-Berlijn West-Duitsland en Nederland. Hem werd op het vliegveld uitge leide gedaan door president Kenne dy. Robert .Kennedy, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, zal na een bezoek aan West-Duitsland, op 25 februari naar Den Haag reizen. De Kennedy's zullen twee dagen in ons land verblijven. Militairen 110 vliegen naar Biak Vanmiddag om 13.20 uur is van Schiphol een door het ministerie van Defensie van de KLM gehuurd vlieg tuig met HO militairen in burger naar Nieuw-Guinea vertrokken. Deze extra vlucht stond te lezen op het voor het publiek bestemde informatiebord aan de ingang van de intercontinentale hal onder charternummer 5650. Vol- gens dit bord is de route via Hono- loeloe. Voor deze vlucht is een DC-8 straalmachine uitgekozen, aangezien de route van Anchorage over de Grote Oceaan naar Honoloeloe en dan naar Biak voor een volle DC-7 machine te grote sprongen inhoudt. In verband met de vlucht was van ochtend het vertrekrestaurant van de Icahal. waarin zich de militairen be vonden, voor pers, radio en TV her metisch afgesloten. De vertegenwoor digers van deze publiciteitsmedia mochten zich zelfs niet in de 150 meter verder gelegen Europa-wacht kamer begeven, omdat zich tussen deze wachtkamer en het Ica-restau- rant een lange verbindingshal be vindt. De militairen arriveerden in kleine groepjes op de luchthaven en werden niet langs de normale ingang naar het vertrekrestaurant geleid, doch via het afgesloten platvorm. Prins Bernhard verkeerde gis teren, toen hij met Koningin Juliana het Paleis op de Dam te Amsterdam verliet voor een bezoek aan het Havengebouw, kennelijk in een opgewekte stem ming. 7 sprake was van dezelfde stoffelijke ecüter niet. Er werd niets gedaan. resten, bestond er aanvankelijk enige ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht in het binnenland overwegend lichte vorst en plaatselijk ochtendmist. Mor gen overdag lichte dooi. Overwegend zwakke wind. maar aan de kust aan vankelijk nog matige tot vrij krach tige wind tussen noordwest en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 FEBRUARI Zon op: 8.18 uur; onder; 17.30 uur. Maan op: 7.01 uur; onder 15/7 uur. Hoogwater te Katwijk te 1 47 en 14.06 uur; laagwater te 9.53 en 22.19 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De 71-jarige voormalige Sow- jetrussische minister van Buiten landse Zaken Molotow ligt in een ziekenhuis. Hij lijdt aan een hartkwaal. Dit is gisteren in doorgaans betrouwbare kringen in Moskou meegedeeld. Molotow zou reeds tien dagen in het Kremlin-ziekenhuis zijn. Zijn toestand wordt „niet ernstig" genoemd en hij zou het zieken huis „spoedig" verlaten. Toen gisteren de winter voor het eerst dit jaar zijn witte jas had aangetrokken, gaf het spoorwegemplacement bij 'Je Centraal Station te Amsterdam deze aanblik vanuit de hoogste verdieping van het Havenge bouw. Broodvergiftiging in Brits Guyana Elf personen gedood Door het eten van brood, gebak ken van uit de Verenigde Staten in gevoerd meel, zjjn in Brits Guaya- na elf mensen gestorven. Bij twee honderd personen doen zich vergif tigingsverschijnselen voor. Het is heel goed mogelijk, dat deze signalen inderdaad afkomstig zijn geweest van de „Berta Kienass1', want de eerste melding van de ramp kwam van de noordkant van Texel, waar het Finse schip „Finlandia" gisteren tegen het middaguur twee lichamen in rode reddingsvesten in de Noordzee zag drijven. Reddingsactie Een half uur later trof het iets noordelijker een lege reddingsboot aan met de naam „Berta Kienass" erop. De melding van de „Finlandia" ontketende een reddingsactie, die met het verstrijken van de tijd steeds grotere vormen aannam. In de mid daguren waren twee mijnenvegers, de „Aalsmeer" en de „Naarjden", de reddingsboot „Carlot" uit Terschel ling en verscheidene andere schepen op de plek aanwezig, waarvan men aannam, dat er zich een vreselijk drama heeft afgespeeld. Aan de speurjacht nam ook een S 2F Gru- mann Tracker vliegtuig van de basis Valkenburg deel. In de loop van de middag meldden verschillende schepen lichamen te zien drijven, maar daar niet viel op te maken in hoeverre in de berichten verwarring over het aantal slachtof fers. Slachtoffers Het bevrachtisigskantoor van het schip, de firma Spliethof in Amster dam, deelde echter mede, dat er in totaal 12 personen aan boord waren, zeven bemanningsleden en vijf pas sagiers: twee vrouwen de 30-jarige echtgenote van kapitein Hervert Nis sen <33 jaar) en de echtgenote van de stuurman de zoon van de stuur man en twee kinderen, vier jaar en zes maanden oud. De reddingsboot „Prins Hendrik" heeft gisteravond tien slachtoffers in Den Helder aan land gebracht, na melijk zeven mannen, de twee vrou wen en de baby. Er worden dus nog één man en het vierjarige kind ver mist. Men moet aannemen, dat ook zij bij de ramp om het leven zün gekomen. Het zoeken naar overle venden werd gisteravond om zeven uur gestaakt. Wel is er vanmorgen bij het krieken van de dag nog een vliegtuig van Valkenburg opgestegen om de zee af te speuren. Volgens de Koninklijke Marine moet de treiler zelf gezonken zijn. Politiemannen naar liet Westen De Oostduitse politie aan de grens post Friedrichstrasse in Berlijn eis te gisteren van personen, die Oost- Berlijn willen betreden, een devie zenverklaring. Dit werd door een Amerikaanse woordvoerder in West- Berlijn meegedeeld. Politieke waar nemers beschouwen de maatregel als een nieuwe stap van Oost-Duitsland om de sectorgrens als staatsgrens er kend te krijgen. Op een persconferentie in Oost- Berlijn werd gisteren gezegd, dat „Westberlijnse bandieten" bü het sta tion Wollankstrasse van de Berljjn- se stadstrein (in de Sowjetrussische sector bjj de grens met de Franse sector) een tunnel hebben gegraven. Hierdoor zouden „agenten" in het gebied van Oost-Duitsland zün bin nengeslopen. De gang werd ontdekt doordat het perron een meter diep wegzakte. Ver leden week ontkwamen 28 inwoners van Oost-Berlyn door een andere tunnel. De Oostduitsers hebben bij (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft nu eindelijk besloten ernst te maken met haar strijd tegen fascistische terroristen. Premier Debré is gisteren persoonlijk op het hoofdbureau van de Parijse politie instructies gaan geven met het doel de hoofdstad bedacht te maken op nieuwe initiatieven van de OAS. Debré sprak bij die gelegen heid van de noodzaak om nu definitief een einde te maken aan de misdadige acties van de „plastiqueurs". Weer zün er gisteren een kleine duizend man veiligheidstroepen in Parijs gearriveerd, voorzien van 38 kleine tanks. Vandaag of morgen komen ook nog honderd pantserwa gens. De binnenlandse veiligheids dienst wil het komende weekeinde over 25.000 man ordetroepen in Pa- rys beschikken, waarmee naar het Buschauffeurs in Londen staken maandag niet Afgevaardigden van de Londense buschauffeurs hebben donderdag be sloten zich niet aan te sluiten bij de staking, die het personeel van de Londense ondergrondse aangekon digd heeft elke maandag te zullen houden. Jongstleden maandag ver oorzaakte deze staking de grootste verkeerschaos in de geschiedenis van de Britse hoofdstad. voorbeeld van de strategie die in jAlgerüe in dagen van hoogspanning 1 werd toegepast de hoofdstad volledig zal kunnen worden „gequadrilleerd" een militaire term die „verdelen in ruiten" betekent, met de opzet du alle wijken en zelfs huizenblok ken onder verscherpte politiecontrole te plaatsen. Ongekend Aan deze voor Parijs nog ongeken de veiligheidsmaatregelen is veel be kendheid gegeven. Men verwacht, dat ze minstens van kracht zullen blijven zolang de voorlopige Algerijnse rege ring niet heeft geantwoord op het vredesaanbod van Frankryk. Regeringskringen hebben ver klaard, dat men niet moet verwach ten, dat president De Gaulle in zijn rede op aanstaande maandag iets „buitengewoons" zoals b.v. een be stand in Algerije bekend zal ma ken. Wel is gezegd, dat de onderhan delingen goede vorderingen blijven maken en een overeenkomst nog nooit zo dicht in zicht is geweest. De Europese extremisten in Alge rije hebben gisteren een gevoelige slag toegebracht aan de veiligheids troepen door de politieradiozender van Algiers op te blazen. Dit inci dent was het ergste dat gisteren plaatshad. By andere aanslagen wer den elf personen gedood en 38 ge wond. de Fransen in Berlijn tegen het gra ven van de tunnel geprotesteerd, om dat het spoorwegverkeer ernstig in gevaar was gebracht. Het Westberlijnse stadsbestuur hééft te kennen gegeven, dat er geen wet is die het graven van een gang onder de grens tussen Oost- en West_ Berlyn verbiedt. „De door de commu nisten gebouwde muur is geen staatsgrens. Voor allen die eerbied hebben voor het recht zal het een muur van schaamte blijven", aldus de verklaring. Welingelichte kringen zeiden, dat de timnel was gegraven als een nieu we ontsnappingsweg voor Oostduitsers. Niemand had er echter gebruik van gemaakt. De beschuldiging, dat de gang gebruikt zou worden voor het smokkelen van agenten naar Oost- Berlyn werd „belachelük" genoemd. Zeven voormalige leden van de Oostduitse volkspolitie en het Oost duitse leger zijn dezer dagen naar het Westen uitgeweken. De Westduit- se minister voor zaken betreffende geheel Duitsland. Ernst Lemmer, stel de hen gisteren in Bonn aan de pers voor. De vorige maand weken 74 poli tiemannen en militairen naar de Bondsrepubliek uit. Sinds de sluiting van de sectorgrens in Berlijn heeft het aantal van dergeiüke vluchtingen reeds de sterkte van een bataljon bereikt! De zeven vluchtelingen deelde me de, dat de eenheden, die in de nacht van 12 op 13 augustus van het vori ge jaar aan de sectorgrens waren gealarmeerd, met scherpe patronen waren gewapend. Pas op 15 augustus was op de automatische wapens een voorziening aangebracht, waardoor het niet mogelijk was te schieten zonder opdracht van hogerhand. On der de Oostduitae strydkrachten heerst een slechte stemming. Men zou niet bereid zyn op Duitsers te schie ten. Overigens is het in beginsel ver boden het vuur te openen op vrou wen, kinderen en buitenlandse mili tairen. Een der vluchtelingen deelde mede, dat Russische militairen in Thuringen zich tegenover hem had den beklaagd over hun soldij, 20 mark per maand. Om aan zakgeld te ko men verkochten zy stukken van hun uitrusting aan hun Oostduitse bond genoten. Regeringskringen te Djakarta melden, dat Indonesië van plan is, binnenkort alle contacten met Nederland via de V.N. te ver breken. zulks naar aanleiding van het feit, dat Nederland een ba taljon militairen naar Nieuw- Guinea zou zenden. Dit wordt te Djakarta ,,zeer ernstig opge nomen". Gelijk elders vermeld is van het zenden van een bataljon militairen ïchter geen sprake. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Febr. 1862: Vrijdagavond heeft de be kende novellist Cremer alhier i ten voordeele van de Kweek school voor zeevaart een no velle voorgedragen, ten titel i hebbende: Het blinkende Haantje. De eivolle zhal was het sterkste bewijs, dat men ook hier zijn gaven waar- i deert. AdvertentieB. T. Bol- j linger, coiffeur, is verhuisd naar Breedestraat wijk IV no. 230 het tweede huis van de j Diefsteeg. Mij opnieuw aan mijne geëerde begunstigers aanbevelende, voor het ma- i ken van pruiken, touren, vlechen. bandeaux enz. Lei den 3 Febr. 1862.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1