Italie's christen - democraten akkoord met een nieuwe koers Berucht activist in bar opgepakt Oe Thant zet overleg voort Geen wijziging in de politiek van Australië Flink pak sneeuw verkeer vanmorgen speelde liet danig parten Zwenking naar links in Napels aanvaard Goede vangst Parijse politie Militairen niet via Japan naar Guinea WEERBERICHT EUROPESE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN (9uc/ ^ïlïeutvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 No. 30568 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR „KlDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2 55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Cizenga weigert VN -bescherming De ontslagen Kongolese vice-pre mier, Gizenga, heeft een aanbod van de Verenigde Naties tot be scherming geweigerd, zo heeft een V.N.-woordvoerder gisteren in Leo- poldstad meegedeeld. Genoemd aan bod werd dinsdagavond gedaan tij dens een bijeenkomst van de Zweed se V.N.-functionaris dr. Sture Lin- ner en Gizenga in het kamp waar in Gizenga wordt gevangen gehou den. Dr. Linner trof Gizenga aan in een gerieflijke villa, waarin hij onder bewaking staat. Overval te Bleiswijk Buit van f. 3C 0 Een bedrag van f 3840 hebben twee overvallers gisteravond buitgemaakt bij een gewelddadige overval op de postkantoorhouder van Bleiswijk, de 45-jarige heer H. J. Ram. De da ders zyn nog niet gevonden. De toe stand van de heer Ram is redelyk. Daar het de laatste dag van de maand was, had ae heer Ram wat later dan gewoonlijk gewerkt om de rekening op te maken. Omstreeks half acht verliet hij het kantoor, waar hij door twee mannen werd vastgegrepen en hevig in het gezicht werd geslagen. Zij duwden hem terug in de hal en beukten op hem los, totdat hij bewusteloos was. Na een klein half uur was de heer Ram voldoende tot bewustzijn geko men om naar het politiebureau te lopen, dat zich niet ver van het post kantoor bevindt. Toen raakte hij op nieuw bewusteloos. Tegen de ochtend was de postkantoorhouder genoeg zaam hersteld om enkele aanwijzin gen te kunnen geven aan de Rotter damse officier van justitie, mr. J. J. v. d. Roemer. Een speurhond werd niet ingeschakeld. Kamerleden willen geen steun voor zanger Westerling De Tweede-Kamerleden de heren Bakker (CPN) en Lankhorst (PSP) hebben de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen vragen gesteld over de door de overheid ver leende steun aan de zangstudie van de voormalige KNIL-kapitein Wes terling Beiden verzoeken eventueel reeds genomen besluiten of gedane toezeggingen in deze ongedaan te maken. Zy wijzen ook op het effect van de toekenning van een beurs aan de heer Westerling op Indonesië. De heer Bakker wil ook weten op welke gronden deze overheidssteun wordt toegekend en hoe groot het bedrag is. De heer Lankhorst vraagt ook of het juist is, dat het onderzoek naar de militaire avonturen van de voor malige kapitein nimmer is beëindigd, althans nooit tot een duidelijk resul taat heeft geleid. Hij herinnert eraan, dat het voor de Indonesische bevol king vaststaat dat de heer Wester - line verantwoordelijk is voor het rampzalige optreden op Celebes. Tenslotte wijst hy op de kans, dat een mogelijk toekomstig optreden van Westerling zowel bij de medewerkers van de Nederlandse Opera als bij het publiek op verzet zal stuiten. afgevaardigden op 't congres 't voor stel zouden steunen. De nieuwe koers heeft dus bij de christen-democraten meer bijval gekregen dan verwacht werd. In de partij van Nenni is het plan om een coalitieregering van centrum en links te steunen slechts met een geringe meerderheid door de Het congres in Napels van de Italiaanse christendemocratische partij heeft gisteren met grote meerderheid een motie aangenomen ten gunste van een zwenking naar links en een akkoord met de linkse socialisten. Het congres machtigde de partijraad tot de vor ming van een coalitieregering met de sociaal-democraten en republikeinen, een regering die in het parlement de steun heeft van de (linkse) Nenni-socialisten. De tegenwoordige, alleen uit christen-democraten bestaande regering van premier Fanfani heeft geen meerderheid in het parlement. In de motie werd verder gezegd, dat Italië van ganser harte de NAVO blijft steunen. De motie werd bij acclamatie aangenomen. Fanfani wees op gevaar van „neen" Dat de motie by acclamatie werd aanvaard was opvallend, omdat politieke waarnemers aanvankelijk geschathadden.dat driekwart van de partijraad aanvaard. De partij moet er zich nog definitief over uitspre ken. Fanfani had, in zijn verdediging van de nieuwe koers, o.m. gezegd, dat de christen-democraten, wanneer zy zouden weigeren een proef te nemen met een coalitie, hun traditionele bondgenoten, de sociaal-democraten en de republikeinen, van zich af zouden stoten naar een „volksfront". Ook zouden zij dan hun roeping om de democratische basis van het land te verbreden verloochenen en de socialisten van Nenni een excuus aan de hand doen om hun pogingen tot behoud van hun onafhankelijkheid ten aanzien van de communistische party te staken. WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN SUEZ Luchtdoelartillerie in het gebied van Suez heeft gisteravond, voor de derde maal in een week tijds, op on bekende vliegtuigen gevuurd. Even als de beide vorige malen vlogen de toestellen weg, nadat op hen was ge schoten. (Van onze Parijse correspondent) Met de arrestatie van Philippe Castille meent de Franse politie nu de hand te hebben gelegd op een der belangrijkste en gevaar lijkste leiders van de OAS-com- mando's die de laatste weken in Parijs aan de lopende band bomaanslagen hebben gepleegd. Castille werd gearresteerd in een bekende bar tegenover de Parijse Opera waar hij rustig met een an dere beruchte activist, Vilard, een Spaanse deserteur uit het Vreemde lingenlegioen, een glas wijn zat te drinken. De aanhouding geschiedde zo onopvallend, dat het publiek en zelfs de kelners niet merkten dat twee klanten, met handboeien rond de polsen en begeleid door vijf in specteurs in burger, zonder hun con sumptie betaald te hebben het café verlieten. Castille is een oude bekende van de politie. Hfj was ook verantwoorde lijk voor de zogeheten bazooka-aan slag in 1957 op generaal Salan, de toenmalige opperbevelhebber in Al gerije. Salan werd in die dagen door de Franse extremisten te slap gevon den en daarom moest hij uit de weg worden geruimd. Salan overleefde de aanslag echter, maar een van zijn stafofficieren werd dodelijk gewond. Het duurde een paar jaar. voor dat Castille en zijn medeplichtigen eindelijk voor de rechtbank versche nen. een traagheid die werd toege schreven aan de verre vertakkingen van het komplot, die zelfs tot in de I hoogste kringen van de Vijfde Re publiek zouden reiken. Castille werd tenslotte door een krijgsraad in Pa- l rijs tot tien jaar dwangarbeid ver- 1 cordeeld. Bij de bai-ricadenopstand in De Japanse regering heeft besloten geen toestemming meer te verlenen voor het landen van Nederlandse chartervliegtuigen, waarmede Nederlandse militai ren naar Nieuw-Guinea worden overgebracht. Bij informatie bij het ministe rie van Defensie werd de juist heid van dit bericht erkénd. Men had echter geen enkel commentaar. Overstromingen op Micklen - Sumatra In de provincie Djambi (Midden- Sumatra) zijn duizenden personen dakloos geworden als gevolg van overstromingen, aldus het persbureau Pia te Djakarta. Er is een actie voor leniging van de nood onder de dak lozen ingezet. De verbindingen tussen de steden Padang, Mauraboengo, Rantaoeikit en Merangin werden door de over stromingen verbroken. januari 1960 werd hij dcor activisten uit een ziekenhuis in Algiers, waar hij was opgenomen, echter bevrijd. Het schijnt dat Castille na zijn mislukte aanslag op Salan de beste vriendjes is geworden met de gene raal, sinds deze de OAS leidt. In elk geval was hem een der hoogste posten in het Geheime Leger toever trouwd. De politie vond in zijn ho telkamer in Parijs twintig kilogram materiaal voor het vervaardigen van kneedbommen een hoeveelheid die ruim voldoende is om een heel hui zenblok op te blazen en verschil lende strategische terreurplannen. Een van die plannen voorzag in een moordaanslag op de chef van de Franse gendarmerie, generaal De- brosse, die tijdens de barricadeop stand met de handhaving van de or de in Algiers was belast. Een ander plan voor een grootscheepse „plas- tic"-operatie droeg de naam ..Boeda pest". De „operatie-Boedapest" om vatte het opblazen van de televisie zender op de Eiffeltoren op maan dagavond a s.wanneer generaal De Gaulle zijn aangekondigde toespraak over Algerije zal houden, gevolgd door 48 kneedbomaanslagen. 0 Slot pap 2 Engeland bedreigd door stakingsgolf (Van onze Londense correspondenfe) De strijd tegen de loonpolitiek van de Britse regering dreigt aanstaande maandag te verscherpen. De moei lijkheden van de afgelopen maandag schijnen slechts een voorproefje ge weest te zijn van hetgeen komen gaat. Behalve een mogelijke herha ling van de wilde 24-uursstaking bij ae Londense ondergrondse en op de forensenlijnen. dTeigt thans tege lijkertijd ook een door 16 vakbonden uitgeroepen officiële staking van een kwart miljoen man technisch perso neel in dienst van overheidsinstel lingen, zoals marinescheepswerven* vliegtuigwerkplaatsen, proefstations en andere laboratoria en wapenfa brieken. Bovendien is de kans groot dat drie miljoen functionarissen van particuliere technische firma's zich maandag eveneens bij de 24-uurs staking zullen aansluiten. De leiders van de 173.000 Britse PTT-ambtenaren hebben gisteren daarentegen de nu reeds een maand durende stiptheidsactie doen beëin digen. om onderhandelingen over de looneisen met de directeur-generaal van de PTT. Reginald Bevins, moge lijk te maken. Deze heeft vorige week het beëindigen van de stiptheids actie als voorwaarde voor onderhan delen gesteld. Door de actie is veel vertraging ontstaan, die gedeeltelijk door verplichte overuren werd inge haald. De pakket/postverzendingen kwamen in Londen stil te liggen. De postbode droeg gisteren een enorme zak met felicitatie brieven en -telegrammen voor Prinses Beatrix naar Paleis Soestdijk. LICHTE DOOI De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht in het binnenland overwegend lichte vorst, overigens liohte dooi. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt te i1.15 uur). 2 FEBRUARI. Zon op: 8.20 uur; onder: 17.28 uur. Maan op: 6.03 uur; onder: 14.42 u. Hoogwater te Katwijk te 0.50 en 13.13 uur. laagwater te 8.51 en 21.21 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ook gisteren heeft de waarnemend secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant voor de derde maal in drie dagen afzon derlijke besprekingen gevoerd met de Nederlandse en de Indone sische gedelegeerden over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij ontving eerst de Nederlandse vertegenwoordiger mr. C. W. A. Schürmann, en enkele uren later de hoofdgedelegeerde van Indonesië Soekardjo Wirjopranoto. Er werden geen bijzonderheden verstrekt over deze gesprekken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Nederlandse ambassadeur te Canberradr. J. G. de Bern, een onderhoud heeft gehad met de Atistralische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick. Deze heeft daarbij de verzeke ring gegeven dat er geen wijziging is gekomen in de Australische politiek ten opzichte van Ned. Nieuw-Guinea. De Australische politiek blijft ge baseerd op de verklaring van de minister-president Menzies van 12 jan. j..l Prof. De Quay tot Tweede Kamer De Nederlandse regering heeft het gewapend treffen bij Nieuw- Guinea beschouwd als een ..in cident". Zij heeft zich hierdoor Een tennispark in Amsterdam \]erd dezer dagen slechts voor 1en deel ondergespoten. Het laagste gedeelte is thans ijsbaan waarop vele schaatsliefhebbers hun hart ophalen. Wanneer zij even willen uitblazen, kunnen ze toezien bij een spelletje tennis op de andere baan. Een sneeuwstorm, die in de afgelo- pen nacht enige uren over ons land heeft geraasd, heeft vanmorgen het verkeer danig parten gespeeld. Op sommige plaatsen waren de wegen erg glad. zodat er vele valpartijen voorkwamen en de auto's over de weg kropen. De Spoorwegen ondervonden hier en daar moeilijkheden, doordat stuif sneeuw tussen de wissels was ge raakt. Plaatselijk ontstonden hier door enige vertragingen, die in het noorden zelfs ernstige vormen aan nam. De grote verkeerswegen waren over het algemeen no^ goed be rijdbaar. Vanzelfsprekend was het ook op enkele plekken wel glad, maar dat kon snel met strooien worden weggewerkt. De openbare vervoerdiensten hadden nogal wat moeite de diensten goed op gang te krijgen, daar de bussen slechts langzaam vooruit konden komen en het tramverkeer te lijden had onïer dichtgesneeuwde wis sels. In Den Haag en Rotterdam liepen er zelfs trams uit de rails. De sneeuwduinen. die de sterke wind soms had opgeworpen, vorm den voor het wegverkeer hinderlijke barrières. Berichten over ernstige ongelukken z-jn niet binnengeko men. 'een de jeugd beleefde grote vreug de aan dit pak sneeuw, dat wij te danken (of te wyten) hebben aan het front, dat de begrenzing vormt van een krachtige westelijke tot noordwestelijke luchtstroming, die de koude lucht steeds verder naar het oosten terugdringt. Het gaat echter maar langzaam. Blykens het weeroverzicht. dat het KNMI vanmorgen om tien uur ver strekte, nadert intussen van de Oceaan weer een nieuw en krach tig hogedrukgebied, waardoor de wind voorlopig nog tuisen noord west en noord blijft waaien met aanvoer van polaire lucht via de Noordzee. Tijdens opklaringen zal in het binnenland de temperatuur vannacht weer tot om het vries punt dalen met morgen overdag echter lichte dooi. Ajoeb Klian bereid tot onderhandelen President Ajoeb Khan van Pakistan heeft gisteren bij aankomst in Dacca in het oosten van zyn land. gezegd dat hij ieder ogenblik van de dag" bereid is tot een bespreking met Nebroe. wanneer er reden voor is. Tegen verslaggevers zei hij dat Neïiroe „zeer dikwijls" in de gelegen heid geweest is directe oesprekingen met hem te voeren, maar nooit ge toond heeft zaken te willen doen. Voor zijn vertrek had Khan gezegd dat Nehroe niet van plan schijnt te zijn de kwestie-Kasjmier op te los sen. Het concentreren van Indiasche troepen aan de Westpakistaanse grens heeft een gevaarlijke situatie geschapen, zo zei hij. niet laten afbrengen van haar streven naar een vreedzame regeling van het geschil met Indonesië. Dit schrijft de minister-presi dent prof. dr. J. de Quay in een brief aan de Tweede Kamer. De Nederlandse premier zegt voorts, dat hij naar aanleiding van particuliere contacten heeft meege deeld, dat hij bereid is een Indonesi sche ambassadeur, tezamen met de minister van Buitenlandse Zaken in Nederland te ontvangen, indien deze een verzoek daartoe zou doen, ten einde deze ambassadeur de gelegen heid te geven de regering in kennis te stellen van de Indonesische inzich ten ten aanzien van het probleem Ned. Nieuw-Guinea. Dit gesprek heeft niet plaatsgehad, aangezien men van Indonesische zyde niet tot een dergelijk verzoek is overgegaan. Ondanks deze opvatting, zo staat in de brief, laat de regering zich niet van haar plicht en voornemen af houden om leven en eigendom van alien, die in Ned. Nieuw-Guinea le ven en werken daadwerkelijk, zo no dig met wapenen, te beschermen en hiertoe aan de omstandigheden aan gepaste noodzakelijke maatregelen te nemen. Zij wil en mag zich niet door bedreiging met militair geweld van deze plicht ontslagen rekenen. Zy is zich haar verantwoordelijkheid ten dezen ten volle bewust en zal in overeenstemming daarmee handelen. De brief constateert verder, o.a. dat het antwoord van president Soe- karno van 20 januari de mogelijk heid tot vreedzaam overleg nog niet uitschakelt. Mede om het streven van de heer Oe Thant niet te door kruisen heeft de regering gemeend niet te moeten aandringen op be handeling van het probleem in de MENSENDIE HET GOED BEKIJKEN zaterdag 3 er, zondag 4 februari a Veiligheidsraad. Dit college is echter wel van de feiten op de hoogte ge steld, mede ter voldoening aan art. 51 van het Handvest met betrekking tot legitieme zelfverdediging. De regering blyft het essentieel vinden dat onderhandelingen in breder verband plaats hebben. De kans op welslagen van bilaterale on derhandelingen acht zy niet aanwe zig. De regering heeft na het gewapend treffen met zorg alles vermeden, wat zou kunnen leiden tot verdere ver scherping van de situatie. Zij heeffc ernstige aandacht geschonken aan het voorbereiden van maatregelen Yöor ttJcJIge lrrvélïlgheidstelling in ge val van nood van vrouwen en kin deren. Daaraan wordt door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken tijdens zijn bezoek aan Nieuw- Guinea bijzondere aandacht ge schonken. Aldus de brief van de mi nisterpresident aan de Tweede Ka mer. Voorstellen van Paf 'toen s Het hoofdbestuur van de „Partai Papoea Merdeka" heeft in een brief aan gouverneur Platteel van Nieuw- Guinea verzocht, aan de Nederlandse regering enige voorstellen te willen voorleggen. Ten eerste zou men "iet vrijwilli gerskorps van Papoea's willen zien uitgebreid met mannen tussen de 16 en 40 jaar. Hiermede wil de „PPM"; aan de internationale wereld duide lijk maken, dat de autochtone bevol king zelf ook wil deelnemen aan de verdediging van het vaderland. Door deze militairen in te schake len by de verdediging van het va derland kan voorts de vooruitgang worden versneld. Hierbij haalt de PPM het voorbeeld aan van de Ame rikaanse militairen, die tijdens de oorlog in Nieuw-Guinea wegen heb ben aangelegd en soortgelijke wer ken uitvoerden. Verder verzoekt de PPM om ga ranties van de regering voor grotere en kleine particulieren „opdat deze zich niet bezorgd behoeven te maken en niet zullen trachten, het land te verlaten". De partij meent, hierin vooral ook een Nederlandse verzeke ring te kunnen zien op grond waar van de basis voor het vertrouwen in de overheid kan worden bestendigd. Door beide voorstellen te accepte ren, aldus de PPM. zal Nederland niet alleen in politiek opzicht, doch vooral ook militair zyn potentieel kunnen vergroten. Nasoetion pv. opperbe vel heb ber President Soekarno heeft de staf chef van het leger, generaal Nasoe tion, benoemd tot „plaatsvervangend opperbevelhebber voor de bevryding van West-Irian". President Soekarno is opperbevelhebber. Vervolg op pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 1 Febr. 1862: Men berigt, dat de groote 1 schaakspeler Paul Morphy in 1 het leger der Noordelijke Sta- ten van Amerika dienst ge- 1 nomen heeft. Brievenbus. Eenige ingezetenen vragen, of het geoorloofd is geregeld drie malen 's weeks de inge wanden enz. van geslagte runderen uit te spoelen of te reinigen in het water van den Nieuwen Rijn bij de Visch- brug en de Korenbeurs?

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1