MYSTERIEUS BERAAD PERSCHEFS IN PARIJS OeThantsbesprekingen slepen zich nog voort VORST BLIJFT Netl. Antillen willen eigen luchtvaartmij. Cliroesjtsjow heeft wat anders aan z'n hoofd dan Berlijn Nog geen uitzicht op vorderingen (§ud TOEVALLIGEONTMOETING SALINGER-CHARMALOW 55 WITTE KRUIS WEERBERICHT Kroonprins in JORDANIË De „Gladonia" hoog en droog teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 JANUARI 1962 No. 30566 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De afgelopen twee dagen hebben de officiële woordvoerders van de Amerikaanse en de Russische regering, Pierre Salinger en Charmalow, elkaar in Parijs enkele malen ontmoet. Voor zijn terugkeer naar Washington weigerde Salinger commentaar te leveren op de gesprekken met zijn Russische collega, die hij als „informeel" bestempelde. Uit diplomatieke bron is echter verno men, dat de verhouding tussen Oost en West in het algemeen onder de loep is genomen en dat in het bijzonder is gesproken over verbetering van de communicatiemiddelen tussen de V.S. Rusland. Brief Charmalow zou hebben laten doorschemeren, dat Chroesjtsjoio op het ogenblik andere dingen dan Berlijn aan zijn hoofd heeft. Dit lijkt een bevestiging van vroegere be richten dat het Kremlin inzake Ber lijn sterp overstag zou zijn gegaan. Tot voor kort had Chroesjtsjoio er op gehamerd, dat de kwestie-Berlijn zonder dralen diende te worden ge regeld. Charmalow zou er zich niet over hebben uitgelaten, welke „andere dingen" de Russische premier bezig hielden. Doch hij zou hebben volge houden, dat er geen politieke crisis in Moskou heerste met Molotow aan het hoofd van Chroesjtsjow vijandig gezinde groep. Molotow zou „politiek dood" zijn. Salinger verklaarde gistermiddag, dat hij, toen hij zaterdag in Parijs aankwam, niet wist dat zijn Russi sche collega eveneens in de Franse hoofdstad vertoefde. Hij was alleen gekomen, zo verzekerde Salinger, om de voorlichtingsdiensten van Ameri ka in Parijs, Londen en Bonn te coördineren. Charmalow zou als toe rist een paar dagen in Parijs heb ben doorgebracht en de ontmoetin gen waren volgens de Amerikaan dan ook „van zuiver persoonlijke zo niet van toevallige aard" geweest. Wel gaf Kennedy's perschef toe, dat hij met zyn Russische collega de mogelijkheid had besproken van Advertentie w de echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijnkiespijn, griep, reumatische pijnen' etc. "Vrijwel geheel Europa is thans over spoeld door de koude lucht uit Scandinavië en Rusland. In Zwe den en Finland vroor het de ai- gelopen nacht 25 tot 30 graden, in Polen werd tien tot vijftien en plaatselijk in West-Duitsland, Ne- derland en Beleië werd 10 tot U graden vorst gemeten. Ook in Italië en Spanje vroor het 2 tot 5 gra den. Alleen zuidwest-Engeland, Ier land, Schotland en de kust van Noorwegen bleven vrij van vorst. In de huidige winterse weerstoestand komt de komende 36 uur nog weinig verandering. Het hoge drukgebied boven Scandinavië-verplaatst zich slechts langzaam naar het zuiden en breidt zich bovendien verder over Rusland uit. Er ontstaat daardoor een langgerekte gordel van hoge druk, die zich uit strekt van de Oeral via onze stre ken tot de Bermuda Eilanden. Ten noorden van deze gordel heerst een levendige depressie-activiteit, waar bij de ene Oceaanstoring na de an dere in de richting van de Noor delijke IJszee trekt. VORST De Bilt verwacnt van heden- tot morgenavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Van nacht matige, hier en daar strenge vorst, morgenmiddag overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. (Ongemaakt te 11.15 uur). 31 JANUARI Zon op: 8.23 uur; onder: 17.25 uur. Maan op: 3.50 uur; onder: 13 06 uur Hoogwater te Katwijk te 10.56 en 23.40 uur laagwater te 6.18 en 18.57 uur. Dit blad bestaat nit 10 pagina's. een radio-interview met Chroesj' tsjow dat over de Amerikaanse zem ders zou kunnen worden uitgezon den. Dit bij wijze van repliek op het geruchtmakende interview, dat de hoofdredacteur van „Izwestja" er schoonzoon van de premier, Adzjoe^ bei. onlangs met president Kennedy heeft gehad. Sommige diplomatieke waarnemers in Parijs hadden de ontmoeting Sa linger-Charmalow tevoren wel voor gesteld als een stap waardoor een nieuw topgesprek tussen Kennedy en Chroesjtsjow zou kunnen worden voorbereid. Na de plotselinge en vermoedelijk wel definitieve af breking van het Oost-West-gesprek in Genève over een verbod van kernproeven, lijkt deze visie achter af niet aan waarschijnlijkheid te hebben gewonnen. India wijst de bemiddeling van Black af De Indiase minister-president, Nehroe heeft president Kennedy meegedeeld, dat zijn regering het geschil met Pakistan over Kasjmier bij voorkeur door middel van twee zijdige onderhandelingen regelt, al dus is gisteren van welingelichte zijde te Nieuw-Delhi vernomen. De premier zei dit in een brief, die maandag op de Amerikaanse ambassade is overhandigd. Dit is het antwoord op de brief van Ken nedy, waarin deze erop aandringt dat India en Pakistan de goede diensten aanvaarden van de presi dent-directeur van de Wereldbank, Black, bij de regeling van het geschil. Nehroe deelde mee liever geen bemoeienis van een derde par tij met het geschil te hebben. Naar verluidt, heeft Nehroe on langs president Ajoeb Chan van Pakistan andermaal uitgenodigd voor een bezoek aan Nieuw-Delhi. Premier Chroesjtsjow is van me ning dat de Russisch-Amerikaanse betrekkingen „op korte termijn" moeten verbeteren, wil het gevaar van een nieuwe wereldoorlog voorko men worden. Het afwenden van het oorlogsgevaar is volgens Chroesj tsjow in belangrijke mate afhanke lijk van de staat der Amerikaans- Russische betrekkingen. Deze woor den kwamen voor in een brief die Chroesjtsjow heeft gestuurd aan me vrouw Eleanor Roosevelt, bij gele genheid van het feit dat het tach tig jaar geleden was dat de overle den oud-president Franklin D. Roo sevelt geboren werd. Chroesjtsjow zei dat de nagedach tenis van Roosevelt in de Sowjet- Unie hoog in ere gehouden werd, en zijn pogingen om de Russisch- Amerikaanse samenwerking te ver stevigen zeer werden gewaardeerd. Chroesjtsjow noemde Roosevelt een man die in de kroniek van de storm achtige gebeurtenissen van de twin tigste eeuw, zijn plaats als een van 's werelds grootste staatslieden van die eeuw zou blijven behouden. Hij zei dat Roosevelt een idealist was die begrepen had dat ideologische verschillen niet moesten inwerken op de verbetering van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Amerika en Rusland. Kleine stappen De hoofdredacteur van de „Iz westja" en schoonzoon van de Rus sische premier, Adzjoebei, heeft gis teravond tegenover verslaggevers op een ontvangst, in de Russische am bassade in Washington te kennen gegeven, dat hij zijn ontmoeting van vandaag met president Kennedy als „een kleine stap" beschouwt in de richting en verbetering van de be trekkingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie. Volgens Adzjoebei is het nu niet de tijd voor „grote stappen", zoals een Amerikaans-Russisch vredesver drag, maar een tijd voor „kleine stappen". Naar aanleiding van vragen over de geschillen tussen de Sowjet-Unie en communistisch-China en Albanië, gaf Adzjoebei toe, dat er „familieru zies" waren in de communistische wereld. De mogelijkheid is groot, dat de Nederlandse Antillen nog dit jaar over een eigen luchtvaart maatschappij zullen beschikken, die in de plaats zal komen van het Westindisch bedrijf van de K.L.M. Twee leden van een Antil liaanse luchtvaartcommissie zijn gistermiddag op Schiphol aan gekomen. De heren C. O. Yrausquin, hoofd van de luchtvaartdienst van de Ned. Antillen en mr. W. Frankel, juri disch adviseur zullen deze week in Den Haag met de regering en met de directie van de K.L.M. nagaan of de nieuwe Antilliaanse luchtvaart maatschappij het gehele Westin disch bedrijf van de K.L.M. inclu sief de zes DC-6 machines en de twee Convairs 340, kan en zal overnemen en zo ja, tegen welke condities. „De oprichting van de nieuwe maatschappij treedt thans in haar eindfase" zo deelde de heer Yraus quin op Schiphol mede. „Wij zyn optimistisch gestemd". Twee redenen Hij deelde mede, dat er twee rede nen zijn, die tot het plan geleid hebben. 1) In het Caraibische gebied en Zuid Amerika beginnen vele landen Europese luchtvaartmaatschappijen te weren. 2) De K.L.M. heeft zich wegens ge brek aan voldoende straalvliegtui gen al verplicht gezien met de Vene zolaanse Viasa een charterovereen komst af te sluiten, waarbij de VIASA met een eigen straaltoe- stel (Convair 880) vluchten voor de K.L.M. gaat uitvoeren tussen Willem stad en New York. „Al die landen worden steeds res trictiever ten aanzien van lucht vaartrechten", vervolgde de heer Yrausquin. „Zo is de K.L.M. ook al de landingsreenten kwijt in Mexico, voor zover het de vluchten van Curacao uit aangaat. In het Caraibische ge bied ziet men liever, dat eigen lokale maatschappijen het onderlinge ver keer verzorgen inplaats van Euro pese en de K.L.M. is Europees. Als de Antillen met een eigen maatschappij in Zuid-Amerika om landingsrechten aankloppen is de kans op uitbreiding of handhaving van bestaande luchtverbindingen dan ook veel groter dan wanneer dit voor de K.L.M. wordt gevraagd. Personeel Voorts hopen de Antillen, dat zo de nieuwe maatschappij inderdaad zal zijn opgericht zij in staat zal zijn om zelf ook nieuwe straalvlieg tuigen aan te schaffen. De heer Yrausquin bevestigde, dat de Antil len niet over deskundig personeel beschikken. Men hoopt daar dan ook dat al het K.L.M.-personeel van het Westindische bedrijf zal kunnen worden overgenomen. De K.L.M. deelde desgevraagd me de, dat het gesprek met de K.L.M.- directie plaats vindt op verzoek van de Antilliaanse minister-president. De maatschappij heeft er begrip voor, dat de Antillen het interne vervoer zelf willen verzorgen en zij is in principe bereid daarbij de hel pende hand te bieden. Over voorstel len tot overneming van het West indische bedrijf van de K.L.M. op het punt van personeel en vloot, is de K.L.M. echter nog niets bekend. Een recente opname van Prinses Beatrix, die morgen haar 24ste verjaardag viert. (Foto Max Koot) Radio-Amman heeft vanmor gen om 6 uur (Ned. tijd) de ge boorte bekendgemaakt van een Jordaanse kroonprins die Abdoel- lah is genoemd. Koning Hoessein huwde zijn tegenwoordige echtgenote, de jeugdige Engelse Tony Gardiner, in het voorjaar van 1961. Tot dusver was de jonge broer van Koning Hoessein, Prins Mohamed Ibn Talak. kroonprins. Door de ge boorte is ook verandering gekomen in de status van de gemalin van Ko ning Hoessein, die tot dusver slechts de naam droeg van „Moena al Hoes sein" (de wens van Hoessein). Aan haar is nu de titel verleend van Prinses. De Jonggeborene zal de titel Ab- doellah II krijgen. De nieuwe Jor daanse premier, Wasfi Tal, heeft da dag van vandaae tot nationale feest dag verklaard waarop banken en scholen moeten sluiten. Koning Hoessein heeft nog een dochtertje van zes jaar Alia, van zijn eerste vrouw, nu Prinses Dina. Aanzienlijke stijging broodprijs (Van onze correspondent) Door de nieuwe verordenin gen in EEG-verband inzake de graanprijzen is een aanzienlijke stijging van de broodprijs te ver wachten. Dit verklaarde drs. F. W. J. Kriellaars, van de katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, gisteravond tij dens een bijeenkomst van de coöperatieve aan- en verkoop- vereniging van de A.B.T.B., te Emmeloord. .Het brood zal enige centen duurder worden. De regering heeft echter de mogelijkheid de prijsstijging over enkele jaren uit te smeren", aldus drs. Kriellaars. Van bevoegde zijde werd ons de juistheid van het bovenstaan de bevestigd. Indonesische en Nederlandse kringen bij de V.N. hebben gisteren hun verbazing geuit naar aanleiding van berichten, als zou de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soe- bandrio, hebben gezegd dat de verkennende besprekingen in de V.N. over de kwestie-Nieuw-Guinea zijn mislukt. Een zegsman deelde mee, dat de speciale vertegenwoordiger van president Soekarno, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, aan Djakarta verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met waarnemend secretaris-generaal Oe Thant over een mogelijke formule voor een vreedzame regeling van het geschil. ,,Er wordt op nieuwe instructies gewacht", aldus de zegsman. Hij zei voorts, dat de Indonesische regering de volgende stap moet doen. maar men heeft niet de indruk dat de besprekingen in een zodanig stadium zijn gekomen, dat zij als mislukt kunnen worden be schouwd. Een lid van de Nederlandse delegatie bij de V.N. zei: „Er is niets mislukt, omdat in feite nog niets begonnen is". Hij zei dat de besprekin gen die de Nederlandse gedelegeerde mr. C. W. A. Schürmann en Indone sische afgevaardigden afzonderlijk met Oe Thant hebben gevoerd, zuiver verkennend zijn geweest. Oe Thant zou beide partijen hebben laten weten dat hij ze pas onder zijn auspiciën bijeen wil laten komen, als hij in redelijke mate de zekerheid heeft dat zij dan met een formule betreffende een vreedzame regeling akkoord zullen gaan. Mr. C. W. A. Schürmann heeft gisteren weer drie kwartier besprekin gen met Oe Thant gehouden. Er schijnt echter nog steeds geen uitzicht te zijn op een gemeenschappelijke bijeenkomst van beide partijen. Men vreest zelfs, dat de besprekingen tot diep in februari zullen voortduren Vier Russische onderzeeboten (Van onze R'dam correspondent) Het zal nog wel even duren voor de op de Maasvlakte gestrande Brit se kustvaarder „Gladonia" wee*- vol doende water onder de kiel krijgt om te trachten van de ondiepte in zee te komen. De lage getijen en de oostenwind geven weinig water op de kust. zodat het scheepje bij eb geheel droogvalt. Men kan er dan omheen lopen. Intussen gaan de bergers van Van den Tak voort met het lossen van de lading porce- leinaarde. Daar afvoer van deze ge loste lading zeer moeilyk is, ge zien de plaats van de stranding, stort men deze porceleinaarde maar naast het schip. Afgezien van enkele klei ne lekken in h»t voorschip is het scheepje geheel dicht. Wel heeft het stoten op de zeebodem de roersteven en het roer vernield. De schroef is vermoedelijk verbogen. Men kan ech ter de mot< r gebruiken voor het los sen. Vier leden van de bemanning zijn gisteren teruggezonden naar Enge- De Britse kustvaarder „Gla donia" ligt nog steeds op de Maasvlakte. Men is thans bezig de kostbare lading porcelein aarde overboord te zetten om daarna een nieuwe poging te doen het schip los te trekken. land. Een vyfde ging aan boord van de „Tryonia", een schip van dezelf de rederij, dat in Rotterdam ligt. Ge zagvoerder, stuurman en een machi nist blijven aan boord van de „Gla donia". Vier onderzeeboten die Indonesië van Rusland heeft gekocht, hebben de Poolse haven Gdynia verlaten en zyn op weg naar Indonesië. Dit heeft een woordvoerder van de Indo nesische Marine gisteren meegedeeld. De woordvoerder zei dat de Russi sche onderzeeboten beter zyn dan die welke Nederland heeft. Indonesië heeft reeds vijf onder zeeboten, eveneens van Russische ma kelij, maar deze zyn van een oud type. De onderzeeboten die deel uit maken van het militaire materieel ter waarde van 450 miljoen dollar dat Rusland zal leveren, hebben ma chinegeweren en kunnen worden voorzien van geleide projectielen" zo zei de woordvoerder. Toen men hem vroeg welk nut dit voor Indonesië had, antwoordc.« hij: „Hoe weet u dat wy geen ^leide projectielen hebben". In antwoord op een andere vraag antwoordde de woordvoerder dat In donesië liever Britse onderzeeboten zou hebben gekocht. „Wij geven er de voorkeur aan in het Westen te kopen en wij richten ons altijd in de eerste plaats tot Washington en Londen. Maar als zij ons niet willen verkopen wat wij wensen, moeten wy ons wel tot een ander wenden". Soek tarno: z elfverdediging5 99*' „Indonesië is nog steeds van plan westelijk Nieuw-Guinea voor het ein de van dit jaar aan de Nederlanders te ontworstelen, zo heeft president Soekarno gezegd, toen hij de eerste steen legde voor een gebouw van het Indonesische Rode Kruis. Hij zei dat een Indonesische invasie in Nieuw- Guinea een daad van zelfverdediging zou zijn. Soekarno deed een beroep op de bevolking bloed voor het rode kruis te geven, en zei d een omvang rijke „bloedbank" n< dig is voor ge vechten die zouden kunnen uitbre ken in de kwestie Nieuw-Guinea. „Indonesië heeft ber'oten dat West Irlan tot de kudde van he' Republiek zal terugkeren. Dit is het heilige be sluit van het Indonesische volk", al dus Soekarno- Engelands houding De Britse regering heeft gisteren een voorstel uit het Lagerhuis, om in de V.N. „het door Indonesië ge uite voornemen om Ned. Nieuw-Gui nea aan te vallen, op te werpen als een bedreiging van de vrede", van de hand gewezen. Het voorstel was gedaan door Sir Richard Pil- kington, een conservatieve afgevaar digde. De onderminister van Buitenland se Zaken, Edward Heath, antwoordde dat hy van mening is, dat de po gingen van de waarnemend secreta ris-generaal der V.N. Oe Thant, om onderhandelingen tot stand te bren gen, op het ogenblik een meer be vredigende gang van zaken kun nen betekenen. Diplomatieke activiteit De Indonesische ambassadeur in Australië, generaal Saoedi, is naar Djakarta ontboden voor een onder houd met president Soekarno. In goed ingelichte Australische kringen wordt melding gemaakt van grote diplomatieke activiteit. Deze heeft ten doel te bereiken, dat Ne derland en Indonesië tot een com promis komen, waarin het recht van de Papoea s op zelfbeschikking zal worden erkend. Echo zichtbaar De kunstmaandienst van de sterren wacht in Utrecht deelt mee dat de Amerikaanse ballonsatelliet Echo op het ogenblik weer in de avonduren te zien is op de volgende tijden: Hedenavond 20.46 uur; woensdag 20.00 en 22.00 uur; donderdag 19.15 en 21.11 uur; vrijdag 20.25 en 22.20 uur en zaterdag 19.39 en 21.35 uur. De satelliet gaat van west naar oost aan de zuidelijke hemel. Tydens de latere omlopen kan men hem in de aardschaduw zien ver dwijnen. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Januari 1862: (Advertentie). Ganzenbord Prins Napoleon. Het ganzenbord blijft steeds 1 zijnen cuden roem handha- 1 ven en wordt bij voortduring 1 gevraagd. Keurig gélithogra- pheerd in twee tiv.ten, prijs 40 cents.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1