Kok bekent zijn vrouw te hebben gewurgd... Echtpaar maakte veel vrienden in Leiden Mr. J. R. H. van Schaik wordt tachtig jaar Italiaanse nota iloor Wenen verworpen Huisvrouw en visie op taak jurist geven dominee van Bij opening „Hydepark" Ook prinses Irene maakte liaar verlangens kenbaar Alle priesters in Kongo zijn in veiligheid Een groot staatsman in ruste Kt vestie-Zu id- Tirol ~~I LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 29 JANUARI 1962 Ongeveer 200 „gewone" leden van de Ned. Herv. Kerk, onder wie Prinses Irene, hebben zaterdag op het landgoed „Hydepark" te Driebergen, het nieuwe Ned. Herv. Seminarie geopend. Het gezelschap was een doorsnee van het Nederlandse volk. Er waren advocaten, metselaars, bakkers, huisvrouwen, vakbondsbestuur ders, kantoorbedienden, rechters en politie-agenten, kortom bijna alle beroepen en milieus waren vertegenwoordigd, uitgezonderd die van de dominees. Het zijn de leden van de Ned. Herv. Kerk, die met hun bijdra gen de exploitatie van het nieuwe gebouwencomplex zullen finan cieren en zij waren het zaterdagmiddag ook, die de nieuwe aanwinst van hun kerk het eerst in ogenschouw mochten nemen. ieder gemeentelid een bepaald beeld en bepaalde verwachtingen heeft van de predikant, maar dat men eigen taak en verantwoordelijkheid niet mag afschuiven op de dominee. Zij vindt de universitaire opleiding van de theologen wat te eenzijdig gericht en meent daarom, dat op het semi narie vooral aandacht moet worden besteed aan de alledaagse verschijn selen van sociologische aard. „Maak van het seminarie een pastorie voor de dominees", was haar advies. De openingsplechtigheid van „Hy depark" werd besloten met een ge bedsdienst in de kapel, waaraan ook Prinses Irene deelnam. De voorzitter van de bouwcommis sie van het nieuwe gebouw van het seminarie, ds. H. J. F. Wesselddijk, heeft het gebouw zaterdag voor de officiële opening overgedragen aan de praeses van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, ds. P. G. van den Hooff. De rector van het semi narie, dr. J. M. de Jong. heeft daar na in een korte rede een uiteenzet- tng gehouden over het werk dat in het nieuwe gebouw verricht zal worden. Joodse emigratie uit Sowjet-Unie „De moeilijkheden die bepaalde Russische joden ondervinden by hun pogingen om naar Israël te emigre ren, zUn niet alleen de hunne. Het is thans voor elke Sowjetrussische burger moeiiyk om vergunning tot emigratie te verkrygen", aldus heeft de Sowjetrussische luitenant-generaal David Dragoenski gisteravond in We nen verklaard. Generaal Dragoenski, die zelf een jood is, is bevelhebber van de Rus sische strijdkrachten langs de Turk se grens. Hij bezoekt Wenen als lid van een Sowjetrussische culturele af vaardiging, die zich thans in de Oos tenrijkse hoofdstad bevindt. De ge neraal maakte zijn bovenaangehaal de opmerking op een conferentie die was gewijd aan het vraagstuk van de positie der Joden in de Sowjet- IThie. Na de jodenvervolgingen onder de vroegere tsaren en onder de Duitse bezetting in de tweede wereldoorlog in herinnering te hebben gebracht, verklaarde Dragoenski dat het Anti semitisme na 1945 in de Sowjet- Unie streng strafbaar is gesteld. Hij voegde hieraan toe: „Na de liquidatie van Beria kan in de Sowjet-Unie niet meer over een joods vraagstuk worden gesproken, daar de geest er sindsdien gezuiverd is". De generaal besloot met de opmer king, dat de joden in de Sowjet- Unie in de rest der bevolking op gaan. (Van onze correspondent) Op 15 januari werd bij aankomst van het Duitse schip „Porto" in de Rotterdamse haven gearresteerd een 43-jariqe scheepskok uit Hamburg, die ervan werd verdacht zijn vrouw te hebben ver moord. In het Noord-Oostzeekanaal of, zoals men het in Hamburg ook wel noemt, het Kielerkanaal, was in een kussensloop het hoofd van de vrouw aangetroffen. Dat gebeurde enkele dagen nadat zij op 11 januari werd vermist. Niet te gewichtig meer humor Na een rondleiding werd het ge zelschap gesplitst in tien discussie groepen, die elk enkele wensen over het predikantenambt en de predikantenopleiding formuleerden. De conclusies werden op grote vel len papier geschilderd en opgehangen in de recreatiezaal van het semina rie. De Groep, waarin Prinses Irene enthousiast had deelgenomen aan de debatten, kwam met de volgende wensen: de opzet van het centrum uitsluitend oecumenisch maken, de aanstaande predikanten kennis bij brengen van maatschappelijke pro blemen, specialistisch gericht, door contacten met deskundige niet-theo- logen, het steeds beschikbaar stellen van een pastor voor de predikanten, een training van de aanstaande do minees in het omgaan met groepen, veel vrolijkheid en ontspanning tij dens de opleiding, en het verschaffen van kennis van de mogelijkheden van de organisatietechniek. Gebed geen preek Ook de andere groepen hadden hun wensen voornameiyk gericht op de vier maanden durende opleiding op het seminarie die is bedoeld ais een overbrugging van de theologi sche studie naar de praktyk van de pastorie. Een van deze wensen luidde: men lere de predikant kort, zakelijk en boeiend te preken, maar het ge bed mag geen preek zyn. Voorts moet de aanstaande domi nee van de gemeenteleden goed leren organiseren. Volgens hen moet hy ook contact houden met het werk van zijn gemeenteleden en er meer begrip voor krijgen, eventueel door stages in een bedrijf of door excurses vanuit de seminarie. „Niet te gewichtig, meer humor", was het advies van een der groepen, terwijl anderen erop aandrongen de dominee te leren luisteren en hem ook te leren verantwoordelijkheid over te dragen. De conrector van het seminarie, dr. A. A. Koolhaas, beloofde, dat hij van alle wensen verslag zal uitbren gen aan de synode van de Ned. Her vormde Kerk. Eenheid Twee gemeenteleden, een advocaat en een huisvrouw, gaven daarna hun visie op de taak van de -lominee. Mr. B. van Marwyk Kooy noemde de eenheid in geloof en leven van de le den van de kerk het allerbelang rijkste. Het komt meer aan op het mee geven aan een levenshouding dan op Een daad van grote symboliek. A.s. predikanten worden in .Hydepark" maakt met klok. centrum een ook vertrouwd ge- het luiden van de (Foto Will Elselln) krachtcentrale kan worden voor kerk en volk. Mevr. O. Waaldijk-Holl zei, dat Er waren tal van aanwijzingen die .naakten, dat men de kok van de moord ging verdenken. Bij een voorlopig verhoor door le Rotterdamse politie ontkende hij zijn vrouw om het leven te lebben gebracht. Eind vorige veek is dr. Freitag van de Ham- burgse recherche met een assistent naar Rotterdam gekomen om de ver lachte die in het Huis van Bewa ring is opgesloten, formeel te verho ren. Hij gaf tenslotte toe dat hij j zijn vrouw door wurging van het le ven had beroofd. De man (behalve kok is hij ook slachter), had met een jroot mes het lichaam in stukken •lesneden en die afzonderlijk in kus senslopen e.d. in het Noord-oostzee- kanaal geworpen. Hy heeft dr. Frei tag aanwijzingen gegeven waar hy dat heeft gedaan. De Hamburgse oolitie is direct gaan dreggen. De kok leefde in onmin met zyn vrouw, die van hem wilde gaan scheiden. Op de tiende januari was hy thuis gekomen om, zoals hy zei. het weer goed te maken. De vrouw Minister Cals moet weer thuis blijven De minister van Onderwüs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Cals, die vandaag zyn werkzaamheden op het departement zou hervatten, zal nog enige dagen binnenshuis moeten bly- ven in verband met een verkoudheid. De minister kan daardoor de begra fenis van het Tweede-Kamerlid, de heer J. M. Peters niet bijwonen. Minister Cals heeft intussen wel de leiding van het departement overge nomen van minister Klompé, die se dert 7 oktober als minister van On- derwys, Kunsten en Wetenschappen ad interim is opgetreden. wilde er niets van weten, hetgeen zij hem onomwonden liet blyken. De man werd zo kwaad, dat hij haar by de keel greep en wurgde. Tydens de moord was het 11-jarige zoontje van het echtpaar thuis. Het kind sliep, terwyi zyn vader zijn gruwe lijk misdrijf voltrok. De man heeft het kind, alsof er niets aan de hand was, naar school gebracht. Daarna is hy aan boord van de „Porto" ge stapt om naar Rotterdam te varen. Dit Duitse schip onderhoudt een ïyndienst op Spanje en Portugal. Het echtpaar had nog een dochtertje, maar dit was tydens de moord niet thuis. Dr. Freitag verwacht dat de uitlevering kort na 6 februari zal geschieden. Afscheid kapitein Vermeulen In verband met hun vertrek naar Amsterdam waar zij worden toegevoegd aan de redactiestaf van het Leger des Heils-orgaan ..De Strijdkreet", hebben de kapiteins Vermeulen gisteravond op een vaarwelssamenkomst in de korpszaal aan de Hooigracht afscheid genomen van het korps Leiden van het Leger des Heils. Voor dit afscheid, dat tevens werd bijgewoond door vertegen woordigers van plaatselijke kerken was de belangstelling zeer groot. De hartelijkheid en spontaniteit waarmede het Leidse korps de scheidende officieren dank en hulde bracht voor hun bekwame en voorbeeldgevende leiding werd muzikaal geaccentueerd door het Leger-muziekkorps uit Rotterdam-Feyenoord onder leiding van broeder Spitsen. Hulp aan mens in dienst van God Nadat kapitein Vermeulen een kort het Leidse Stadhuis. Nadat ook het koor van de gezinsbond o.l.v. zuster De la Rie een afscheidslied had ge- •ngen, sprak de majore b. d. J. M. ;ofregen namens het gehele Leidse Korps nog een zeer harteiyk af- - - - scheidswoord, en bracht beide offi- welkomstwoord had uitgesproken cieren hulde voor de wyze waarop en het muziekkorps zich in „Blijde Strijders" had doen horen, richtte korpscadet A. van Leeuwen zich tot de beide kapiteins en legde in zyn dankwoord namens de korps-cadet- tenbrigade de nadruk op de wijze lessen, die de leden van deze brigade van de beide scheidende officieren mochten ontvangen. De Jeugdbeweging van het Leidse Korps werd hierna in haar geheel vertegenwoordigd door de jeugd- zangbridage, die onder leiding van zuster A. Hanno een afscheidslied ten gehore bracht. Namens de jeugdbe weging sprak zuster Hanno een kort afscheidswoord, waarna een kabou ter en een padvinder een herinne ringsgeschenk aanboden. De heer G. C. Bos vertolkte de gevoelens die de korpsraad voor het echtpaar Vermeu len was gaan koesteren en legde daarby de nadruk op het feit, dat beiden zich in de korte tyd, die zy in Leiden hadden doorgebracht de overbrengen van kennis, zo voegde vriendschap van het gehele Leidse hij hieraan toe. Hij zou dan ook Korps hadden weten te verwerven, graag zien. dat de vorming op het Als biyvende herinnering aan hun seminarie vooral praktisch sociaal- verbiyf in Leiden bood hy het echt- pedagogisch wordt gericht, zodat het 'paar een aquarel aan voorstellende beiden in Leiden „een hulp aan de mensheid in dienst van God" waren geweest. In haar afscheidswoord leg de kapiteine Vermeulen vooral de nadruk op de steun en toewyding, die zy bij haar door God gezegend werk van het gehele Leidse Korps had ondervonden. By haar vertrek mocht zy getuigen velen tot zegen te zyn geweest en wist zy dat God in Leiden zyn zegenryk werk door de opvolgers zal voortzetten. Tot slot richtte zij nog een afscheidwoord tot de jeugd. Nadat de heer De La Rie namens het muziekkorps nog een pla- tenbon had aangeboden, sprak kapi tein Vermeulen een kort afscheids woord. Als tekstwoord voor zyn laat ste preek als bevelvoerend officier van Leiden koos hy Johannes 11:40: „Heb ik u niet gezegd dat gy in dien ge gelooft de heeriykheid Gods zult zien'. Kapitein en mevr. A. van Engelen, die met de leiding van het Leidse Korps worden belast, zullen donder dag a.s. des avonds om half acbi in de zaal aan de Hooigracht dooi het Leidse Korps welkom worden ge heten. De Britse majoor Lawson die ver bonden is aan het Nigeriaanse VN- hoofdkwartier in Loeloeaburg in Kon go. heeft gisteren meegedeeld dat alle Europese nonnen en priesters veilig uit Noord-Katanga zyn geëvacueerd. Lawson heeft dit weekeinde de mis sieposten van Kongolo en Mboeloela in Noord-Katanga en die van Ka- songo in Kivoe bezocht. De Britse majoor zei dat op de andere posten geen slachtoffers zyn. De priesters en nonnen van Sola zijn door Ka- tangese troepen naar Boudewijnstad aan het Tanganjikameer gebracht. Soldaten uit Stanleystad hebben Europese geesteiyken uit Loeboenda overgebracht naar Stanleystad en Tsjiboenda. De Veiligheidsraad zal morgen middag om half vyf Ned. tyd op ver zoek van de Sowjet-Unie bijeenko men om zich weer met de Kongolese kwestie bezig te houden. De Russen hebben om de spoedbij eenkomst ge vraagd. omdat „kolonialistische mo gendheden" zich tegen de tenuitvoer legging van de resoluties van de V-raad inzake Katanga zouden ver zetten. Adoela. de Kongolese premier, heeft zondag op een persconferentie mee gedeeld, dat hij bij VN-secretaris- generaal Oe Thant heeft geprotes teerd tegen het Russische verzoek. Volgens Adoela is een by eenkomst van de V-raad niet nodig, omdat de toestand in zyn land duidelyk ver beterd is. Hy besohouwde de Russi sche stap als „een onvriendschappe lijke daad. om het maar eens zacht te zeggen." President Tsjombe van Katanga heeft zaterdagavond tijdens een V.N.-plechtigheid te Elisabethstad voorgesteld de strijdbijl te begraven en een einde te maken aan de „vyandschap en het misverstand" tussen Katanga en de eenheden der Verenigde Naties. Dr. Berghuis blijft bij „open gesprek" A.R.: „gezonde partij" Ten aanzien van de kwestie- Nieuw-Guinea meen ik. dat er geen sprake is van een defaitistische hou ding. Er bestaat slechts behoefte aan een open en eerlyk gemeend gesprek i met Indonesië", aldus de voorzitter van het centrale comité van de A.R. Kiesverenigingen tevens lid van de Eerste Kamer, dr. W. P. Berghuis uit Kampen. Hy sprak tijdens een te Assen ge houden vergadering van het provin ciaal comité van de A.R.-Kiesvereni- gingen in Drente. „Zonder recht en vryheid is vrede een inhoudloze zaak", aldus de heer Berghuis, die daaruit het Ait.-pleidooi voor een gesprek met Indonesië verklaarde. Hy stelde nadrukkelyk, dat men niet moet zwichten voor een politiek van chantage. „Op deze basis weigeren wy te onderhandelen", verklaarde de heer Berghuis, die zeide de mening te zijn toegedaan dat ovarheidspolitiek niet van het, zwaard en evenmin van het bloed is los te maken. ..Ontneemt men de overheid het zwaard, dan werkt zy niet meer doeltreffend. Overheidspolitiek, die met het zwaard gevoerd moet worden moet met wys- heid gevoerd worden.'' Dr. Berghuis heeft voorts aandacht geschonken aan de wel uitgesproken wens tot de totstandkoming van een Nederlandse Christelyke-democrati- sche Unie. Hij zeide o.m. dat er geen aanleiding bestaat om voor een der gelijke partij te pleiten. Hij zeide meer te voelen voor een reformato- rische-christelijke politieke party. Men moet alles doen om tot oprich ting van een dergelijke party te ko men", verklaarde hy. Dr. Berghuis besloot zijn betoog met de opmerking, dat ..de A.R. een levendige, gezonde partij is: omdat wy dat weten en omdat wij ons kun nen handhaven, kunnen wij zoeken naar een groot politiek-reformato- risch verband, zonder onze positie in gevaar te brengen". Katanga verliest grondgebied V.N.-functionarissen hebben zater dag bevestigd, dat een groot deel van noordoost-Katanga thans be stuurd wordt als een aparte provin cie, die trouw ;s aan het centrale gezag in Leopoldstad. Het gebied, dat bezet is door Kon golese troepen, ligt aan het meer van Tanganjika en heeft de naam „provincie Loealaba" gekregen. „Dit is in feite niets nieuws" aldus een VN-functionaris, „de totstandkoming van deze aparte provincie is reeds geregeld by de conferentie van Ta nanarive". (Van onze parlementaire redacteur) Een groot staatsman-in-ruste, mr. J. R. H. van Schaik, viert op de laatste dag van deze maand zijn achtigste verjaardag. Sinds maart 1951, toen hij zich uit de actieve politiek terugtrok, is mr. Van Schaik minister van Staat, een eretitel die slechts bij uitzon dering wordt toegekend aan zeer verdienstelijke staatslieden. Inderdaad heeft de thans tachtigjarige zich voor ons land in een aantal hoge functies bijzonder verdienstelijk gemaakt en zich een blijvende plaats in onze parlementaire geschiedenis verworven. Mr. Van Schaik, geboren op 31 januari 1882 te Breda bezocht het gymnasium in Den Bosch, studeerde rechten te Utrecht en vestigde zich daarna als advocaat te Arnhem. Zijn grote politieke carrière begon reeds in 1917. toen hy, nauwelyks 35 jaar oud, zyn intrede deed in de Tweede Kamer als afgevaardigde van het toenmalige kiesdistrict Rheden, waar hy kandidaat was gesteld door de r.-k. Staatspartij. In de Kamer zou mr. Van Schaik weldra beschouwd wordena ls een van de voornaamste niet liet drijven door politieke harts- druk als zeer bekwaam jurist, als nuchter, zakelyk spreker, die zich niet liet drijven door politieke hart- tocht. Hij schroomde niet, desnoods af te wyken van de mening van zyn fractieleider, de zeer gezaghebbende mgr. Nolens. Onafhankelijk Die onafhankelijke denktrant kwam vooral tot uiting by de stem ming over het ontwerp-VIootwet in 1923, waartegen mr. Van Schaik als aanvoerder van een minderheid in de r.k.-fractie zijn stem uitbracht. Dit was van beslissende betekenis voor het lot van het ontwerp. Het werd met 50 tegen 49 verworpen. Zich los makende van de toen heersende ont- wapeningsroes, had mr. Van Schaik onoverkomelijke bezwaren ontwikkeld tegen het vastleggen van de Marine- uitgaven voor lange tijd. Door zijn rol in het Vlootwetdebat had het jonge Kamerlid voorgoed de aan dacht op zich gevestigd. Zes jaar later in 1929 werd de heer Van Schaik geroepen tot het voorzitterschap van de Tweede Ka mer. Deze hoge functie zou hy ver vullen tot 1948. Slechts gedurende vier jaar werd zyn voorzitterschap onderbroken. Dat was van 1933-1937, toen hij minister van Justitie was in Colyns crisiskabinet. Waardig en ernstig, met straffe hand, leidde mr. Van Schaik als voorzitter de Kamer- I Wenen beschouwt de nota in strijd Imet het. (Van onze Weense correspondent) I met het. diplomatieke gebruik ook De Oostenrijkse regering heeft za- met de resolutie van de Verenigde terdag een Italiaanse nota inzake j Naties, die de twee partijen nog Zuid-Tirol, die donderdag in Wenen j kortgeleden hadden opgeroepen om was overhandigd, als onaanvaard- alles te vermijden wat de spanning baar teruggezonden. Volgens Oosten- zou kunnen verhogen. Daarom heeft rykse opvatting is de toon van deze j de regering in Wenen de Italiaanse nota in strijd met het internationa le diplomatieke gebruik. Zonder zich op nieuwe feiten te beroepen zou het document oude be schuldigingen in verband met de vroegere bomaanslagen in Zuid-Ti- rol herhalen. Leden van de Oosten rijkse regering worden ervan be schuldigd, dat zy niets hebben ge daan om deze aanslagen tegen te gaan en dat zy dergelijke acties door hun stilzwygen veeleer hebben on dersteund. De regering in Rome stelt opnieuw de eis, dat zy op de hoogte wordt gebracht van het materiaal, dat de Oostenrykse recherche in verband met de aanslagen heeft verzameld. Bovendien twyfelt zy aan de inte griteit van de Oostenrykse recht spraak door er met name op te wy- zen, dat enkele veroordeelden zon der voldoende reden door de Oosten rykse rechtbanken op vrije voeten werden gesteld. In regeringskringen in Wenen is men verbaasd over deze Italiaanse stap, aangezien er juist een verbete ring scheen gekomen te zyn in het Zuidtiroler klimaat en er in de laat ste maanden geen nieuwe bomaan slagen hebben plaatsgehad. nota niet aanvaard en zal zij de tekst dus ook niet publiceren. Men zal moeten afwachten of Rome dit- misschien zal doen. Westerling: beurs zangstudie (Van onze Haagse correspondent) Raymond Westerling, de voorma lige kapitein van het KNIL, heeft door bemiddeling van de Ned. Opera een studiebeurs van f 2000.- van het ministerie van O. K. en W. gekregen om m Amsterdam zyn zangstudie voort te zetten. Hoewel Westerling al 42 is, wordt zyn stem die tot het in ons land zeldzame type van de „heldentenor" behoort waard geacht om ontwikkeld te worden. Westerling, die in 1958 in een ope raconcert zyn debuut, maakte heeft deze beurs al twee jaar geleden bij de Ned. Opera aangevraagd. Begin 1961 is dit verzoek met een gunstig advies aan het ministerie van O. K. en V/. voorgelegd. Van de nu be schikbaar gestelde beurs zal Wester vergaderingen. Hy zag er niet te genop, de leden desnoods tot diep in de nacht byeen te houden. Nog eenmaal zou de heer Van Schaik tot het ministerschap worden geroepen. Van 1948 tot 1951 was hij minister zonder portefeuille in het eerste Kabinet onder leiding van dr. Drees. Als kabinetsformateur had mr. Van Schaik dit ministerie tot stand gebracht. In deze periode heeft hy onder meer belangrijk voorbereidend werk gedaan voor een nieuwe relatie met Suriname en de Ned. Antillen. Na zyn aftreden als minister was hy nog enige jaren lid van de Raad van State. Zyn tachtigste verjaar dag zal de heer Van Schaik in een ziekenhuis moeten doorbrengen. On langs heeft hij een been gebroken; zyn toestand lijkt thans niet onbe vredigend. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 29 januari. Vee markt. Totale aanvoer 1132. Vette koel en en ossen 1132. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kw.): vette koelen per kg f 3.05-3.35, f2.70- 2.95. f 2.55-2.70. Aanvoer: vette koelen als vorige week: handel: tamelijk: prijzen: goed prijshoudend, prima's boven notering. RIJNSBURG. 27 jan. Bloemenvei ling Flora. Narcissen: Helios 85-95, Laurens Koster 85-90, L'Innoncence 90 —95, Carlton 100-115, Fortuna 115-120 Insurpasslble 150 per bos; Tulpen: Apeldoorn 230-250, Dover 220-225, De- meter 225-230, Lustige Witwe 150-160, Paul Richter 185-190, v. d. Eerde 150- 160, Krelage's Triumph 125-140. White Sail 130-145. Preludium 135-140. Ro land 180-185. Olga 180-185, Cordell Huil 185-190, Brillant Star 65-79, Kat ies 5-155, Blauwe Druifjes 40-48, Kro kus blauw 480-600 alles per bos: Hya cinten: Pink Pearl 22-24-28. Ostara 28-32-38. Anne Marie 20-24-26. Bis marck 22-26-30. Jan Bos 24-28-30, per stuk. RIJNSBURG. 27 Jan. Groentevei ling: waspeen A 12.00-49.50, B 40.00- 46.50, rode kool 700-15.30, boerenkool 17.00 per 100 kg. ling enige tyd een opera-studie kun nen volgen aan het Amsterdamse conservatorium. In het bedrag is te vens een tegemoetkoming voor reis- en verbiyfkost-en begrepen. Wester ling woont in Friesland. De studie, die Westerling thans zal gaan volgen, heeft vooral de ontwik keling van zijn stem tot doel. Of hy wat het acteren betreft tot een vol waardige heldentenor zal kunnen uitgroeien, moefc blijken nadat de stem op zijn mogelijkheden is be proefd. Aan de Ned. Opera is de taak te beoordelen of daartoe ter men aanwezig zullen zyn nadat het bedrag van de nu verstrekte beurs is uitgeput. 3 Doden in België bij mijnongeluk (Van onze Brusselse correspondent) Als gevolg van een instorting in een myn te Micheroux, by Luik, zyn drie mynwerkers om het leven gekomen: een Pool, een Italiaan en een Belg. De redders hebben nog contact met de Belg gehad en met hem kunnen spreken. Op het ogenblik, dat zy hoop ten hem te kunnen bevrijden, ont stond een nieuwe instorting, die hem het leven kostte. Het ongeluk vond plaats ongeveer 300 meter diep in een 55 cm hoge gang van 130 meter lengte. Van de zestien mynwerkers, die op het ogen blik van de eerste instorting daar werkten, konden dertien ontkomen. Nieuwe uitgaven j Wintervertellingen, door I. Dinesen. Vert. uit het Engels do^r H. J. Scheep maker. Uitg.: Contact, Amsterdam/ \ntwerpen. Sesam nieuwe geïllustreer- le Wereldgeschiedenis. 15e deel: De weede helft der negentiende eeuw I. 16e deel: De tweede helft der negen- tiende eeuw II. Ultg.; Bosch en Keu- I nlng. Baarn. 'tekende turnster Ria van globe onthuld, waarmee de actie jn heeft zaterdagmiddag op 10x10 in de kaarsenstad officieel hei stationsplein in Gouda een |/s begonnen. V.t.n.r. Burg. mr. dr. O. fames, Ria van Veisen en de heer f. D. van Dijk, voorz. actie 10x10 Gouda.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4