Doorbraken aan Hoge- en Lage Rijndijk Veel waardering voor liet Jeugdkamerorkest Prot. Chr. Woningbouwvereniging nam eerste woningen in gebruik Uitbreidingsplan Leiden De Waard STADSNIEUWS Bijval van talrijk publiek WIN 'n JUNCKER-Quickstaart-BROMMER SIGARENWOORDEN VORMEN OOK AL AAN DE SIGAAR? Een los- en laadwal van 400 meter voor binnenschepen Circa zeven h.a. industrieterrein Thans 130 flatwoningen aan de Beethovenlaan NOG 228 IN AANBOUW Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 Januari 1962 Tweede blad no. 3056S ACADEMISCHE EXAMENS Aan d*e Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Franse taai en letterkunde de heren J. Sauer (Rotterdam) en G Hofman (Vlaair- dingen): kand ex. Westerse sociale wetenschappen de heer K. W. Schwa. ger (Leiden); doc. ex: Gen n mej. W. L. Bekink (Den Haag), mej. M. Olthuis (Rotterdam en de heren M. Kooijman (Schiedam) R. H. J. Ny- land (Hoek van Holland). S ,J. So lomon (USA), P. Stoop (Rotterdam) Onze stadgenoten, prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoogleraar in de psychia trie aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. zijn herbenoemd als bestuurs lid van de Société Internationale de Criminologie. en Tjan Tik Tjiang (Leiden); semi- artsexamen de heer H. Kuijper (Den Haag); artsexamen cjie heren P. R- Franqois (Diemen) N. Rijlaarsdam (Alphen a.d. Rijn) en H. G. Waisfisz (Den Haag)doctoraal examen Ne derlands recht de heren J J. Dijk- tra (Warmond) en L. Hanekroot te (Den Haag). De waardering voor het „Jeugdkamerorkest Leiden" is onbetwist. Het had in de Lakenhal niet alleen een talrijk en sympathiserend, maar bovendien deskundig publiek. Dit orkest is in eerste instantie een aange legenheid geioeest van mej. Marente Zaalberg en van fluitist Rien de Reede. Deze wees op het gebaar van Theo Olof, om als beschermheer op te treden. Meindert Zaalberg, nodigde na afloop de donateurs uit om 'hun donaties te verdriedubbelen. Wanneer cultureel Leiden eenmaal met trots spreken gaat van „ons" jeugdorkest, gaan de beurzen zeker verder open! Dirigent Henk Briër had nogmaals ten besluite Handel's „Firework" op he.t programma. Deze herhaling leek ons verstandig. Wanneer we het be- ginnummer, een suite van Charpen- tier, beroemd leerling van Carissimi, vergelijken met de Handel-suite, dan is misschien het grootste verschil in de vertolking het zelfvertrouwen. Dat was er in de vuurwerkmuziek com pleet, terwijl Gharpentier ondanks de vele verdiensten toch nog gebonden heid aan de materie liet doorsche meren, Het spel in Handel was heel vast, synchroon in alle gelederen, vlot en vrij bijna onbekommerd. Dit Firework is tot ..eigendom" ge worden en de visitekaart van het or kest. De klank kreeg er een grote mate van gaafheid in mee en er ging blijdschap van uit. Henk Briër hield het niet in de oorspronkelijke bezet ting, de bezetting van het grote ko ninklijke feest van 1748. Die was bu rners 9 hoorns, 9 trompetten. 24 ho bo's, 10 fagotten, serpent 3 pauken: geen museumbezetting! Bovendien hebben er kanonnen aan meegedaan. „Gezellig" gemusiceerd, door Harro Ruysenaars op de cel Rien de Reede op de fluit en Ada v. d. Bent op de piano (en als begeleidster). Ada is al dikwijls in het. nieuws geweest en van haar en Rien heeft het Leids muziekleven al heel wat steun en medewerking on dervonden. Ada koos Bach's Prelude en Fuga in fis, waarin zij in een juist tempo, knap en helder, stem en tegenstemmen tegen elkander af woog. Rien zocht het in een Loeillet- sonate die fijntjes en met mooie techniek en dynamiek overkwam Maar Ruysenaars heeft in zijn Vi- valdi-sonate in e het diepst gegra ven door de bezonkenheid in zijn voordracht vooral in de introverte waarden. Zijn speelvaairdogheid is van zeer goeden huize. V. ter waarde van f. 800.- 1 of een der vele andere machtige prijzen waaronder: 3 draagbare radio's, pick-up, 2 pers.-tent, 100 platenbonnen, fototoestel len, 400 bioscoopbonnen en duizenden sigaren. Dit moet u doen: Schrijf op een briefkaart de zin die u uit de sigaren- letters heeft gevonden. Vermeld duidelijk uw naam, adres, woon plaats en leeftijd. Stuur de briefkaart in vóór 6 februari 1962 aan Postbus nr. 309 te Eindhoven. De antwoorden zullen worden beoordeeld door een jury, wier uitspraak bindend is en waarover niet kan worden gecorrespondeerd. Het is al weer geruime tijd geleden, dat de raad in grote lijnen akkoord ging met het voor Leiden ontworpen wegenschema. Zeer binnenkort zal dit schema „waarop nadien correcties zijn toege past, wederom in de raad ter sprake komen. Vermoedelijk zal hieraan een afzonderlijke raadszitting worden gewijd. Als onderdeel van dit schema hebben B. en W. een uitbrei dingsplan Leiden-De Waard in kaart laten brengen, dat voorziet in een rechtstreekse verbinding van de Hoge Rijndijk (Burggra- venlaan) met de Lage Rijndijk (Sumatrastraat) en waartoe vele woningen moeten worden afgebroken en twee bruggen gebouwd. Het plan, waarin ook een open bare los- en laadgelegenheid voor het scheepvaartverkeer is opge nomen, heeft betrekking op gron den en woningen gelegen tussen de Lage en Hoge Rijndijk en tus sen de Oosterstraat, de oostzijde van de bebouwing aan de Van Speykstraat en de oostelijke oever van het Rijn- en Schiekanaal. De thans geprojecteerde verbinding zal straks een schakel vormen in de in het wegenschema opgenomen Gor- delweg. Bijzondere aandacht is in dit plan besteed aan het doortrekken van doodlopende straten in de om geving van de Zijlsingel. Zo zullen, om maar eens een voorbeeld te noe men, de Heemskerkstraat en de Kor- tenaerstraat aan de noordzijde met elkaar worden verbonden. Voorts zal de Everstenstraat worden doorge trokken en met de Tasmanstraat verbonden. Ook zal de Trompstraat worden aangesloten met de Gordel- weg. Dit laatste is van groot belang omdat deze straat dan via de Ooster kerkstraat een verbinding ontvangt met de binnenstand (o.a. Kaas markt). Het ligt in de bedoeling, om dan de bebouwing aan het oostelijk einde van de Oosterdwarsstraat te ganer"'" voor een nieuwe bebouwing in vier woonlagen, waarin ruimte voor winkels is gereserveerd. Bij de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Burggravenlaan. is een nieuw kruispunt geprojecteerd voorzien van verkeersgeleiders en uitvoegstroken, terwijl langs de Hoge Rijndijk par- keerstroken komen. De thans be staande rijwielpaden komen te ver vallen. waardoor voor het verkeer een rijbaan ontstaat van circa twaalf meter. Ook de Lage Rijndijk zal een offer aan het verkeer moeten brengen. Tegenover de Sumatrastraat zullen vijf panden worden afgebroken. Nieuw industrieterrein Behalve dat dit uitbreidingsplan het verkeer ten goede komt, sohept Als gezellige werkjes noemen we verder 6 Contradansen van Beetho ven en een „Musette" uit Airmide van Gluck. Hoe de Contradansen oor spronkelijk waren is weinig duidelijk, We menen voor 2 violen en een con trabas en ze mochten dus ook gerust als „strijkjesmuziek" behandeld wor den. Het orkest heeft die niemandal- letjes en Gluck dan ook op een ver kwikkende wijze en met élan aan de man gebracht. Zoiets „loopt" trou wens van nature gemakkelijker dan wanneer meer abstracte vormen in het spel zijn. Het overige orkestwerk is „begelei dend" geweest, in een Adagio met solo-fagot van Corelli en in een Sin- fonia voor twee hobo's en fagot van Bach. De fagottist Henk de Wit hlies zijn partij voortreffelijk, rustig uit zingend en met een opvallende be heersing van de toonvorming. waar bij het orkest zich delicaat aanpaste. Ook in Bach was hij bewonderens waardig- rolvast, naast de hobo's van Jan Ruitenbeek en Hans Roeradie, die zich goed staande hielden. Tussendoor is er helemaal „privé" Onze stadgenoot, de heer H. J. Maaskant, is aan de Vrije Universi teit te Amsterdam geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde (2e gedeelte) Prof. dr. H. van de Waal alhier is benoemd tot voorzitter van de examencommissie tekenen m.o. 1962; de heer B. Th. de Heij te Wassenaar tot eerste onder-voorzitter. Afbraak van woningen Ook de doorbraak van de Hoge Rijndijk en het Utrechtse Jaagpad worden afgebroken om plaats te ma- het een mogelijkheid om in totaal circa 7 ha. industrieterrein te ont sluiten. Een deel van dit industrie terrein is geschikt voor de vestiging van kleine bedrijven, welke bij een sanering uit de binnenstad moeten verdwijnen. Laad- en loshaven Ook is in het plan, zoals reeds ge zegd, de aanleg van een openbare laad- en loshaven voor het scheep vaartverkeer opgenomen. Hier kun nen beurtvaartdiensten, welke mo menteel een ligplaats in de binnen stad hebben, een plaats krijgen. De laad- en loswal krijgt een lengte van plm. 400 meter. C. Sjardijn, de pand uitgereikt. sleutel van hei Voor de in 1958 opgerichte Prot. Chr. Woningbouwvereniging was het zaterdag een dag van grote vreugde. Nog geen vier jaar nadat deze vereni ging was opgericht kon het eerste blok van 36 flatwoningen, gebouwd aan de Beethovenlaan in Leiden-Zuidwest, in gebruik worden genomen. In de loop van dit jaar volgen nog vier blokken van eveneens 36 woningen. Bovendien zijn aan dezelfde laan nog 228 woningen, waaronder 3 en 4 kamersflats en woningen voor grote gezinnen en bejaarden voor de vereniging in aanbouw, zodat deze vereniging, de benjamin van de Leidse federatie van woningbouwverenigingen, over enige tjjd reeds ruim 350 woningen onder haar beheer heeft. Vreugde en dankbaarheid klonk ook door in de woorden, welke de voorzitter van deze vereniging, de heer B. de Kier, sprak in een van de bijzalen van de Bevrijdings kerk, nadat de genodigen, o.w. de ivethouders A. J. Jongeleen en S. M. Stolp, terug waren van de of ficiële opening van de eerste wo- ning in het gereedgekomen blok. Wethouder Jongeleen had hier aan de gelukkige bewoner van het perceel Beethovenlaan 5, de heer In het kader van het wegen schema (verbinding met Hoge Rijndijk) is ook een doorbraak aan de Lage Rijndijk tegenover de Sumatrastraat geprojecteerd. Vijf panden moeten hier afge broken worden. (Foto L.D./Holvast) De heer De Kier, die sedert kort ook voorzitter is van de Leidse Fede ratie van Woningbouwverenigingen, sprak zijn waardering uit voor de snelle wijze van werken en de grote medewerking, welke de vereniging van het gemeentebestuur en in het bijzonder wethouder Jongeleen had ontvangen bij het totstandkomen van deze bouw. Het is, aldus spreker, 21 februari a.s. eerst vier jaar ge leden, dat in prot. chr. kring het ini tiatief werd geboren om ook een bij drage te leveren tot de oplossing van de woningnood, volksvijand no. 1, die voor vele gezinnen als een strie mende gesel geldt. Op 21 mei d.a.v. was de oprichting van de vereniging een feit. Op 24 september 1960 was de officiële toezegging voor de bouw van 130 flatwoningen binnen en van daag, aldus de heer De Kier, beleven wij een vreugdevolle dag: de eerste officiële sleutel kon aan de bewoner ter hand worden gesteld. De voorzit ter, die zeer tevreden was over de bouw en indeling van de flats, waar van de huurprijs, met inbegrip van alle bijkomende kosten, varieert van f 16,55 tot f 19,35 per week, dankte het Leidse Architectenbureau Jonk man voor het prachtige ontwerp en voorts allen, die bij de bouw betrok ken waren. Aan de beide wethouders de heer Stolp zorgde voor de fi nanciering van het plan overhan digde spreker een boekenbon. Na Aook B Wethouder Jongeleen, die namens het gemeentbestuur gelukwensen aan bood en vanzelfsprekend eveneens verheugd was, dat Leiden aan zijn woningbezit in de naaste toekomst weer 130 woningen kon toevoegen, zeide, dat nu de gemeente met deze woningen tegen het bestuur van de Prot. Chr. Woningbouwvereniging A heeft gezegd, er een B met 228 wo ningen op zal volgen. Hoewel spreker erkende, dat de jonge vereniging een drukke en moeilijke tijd achter de rug had, is zij er nog niet. Ook het be heer en de exploitatie van woningen vragen veel tijd en soms moeilijkhe den. Reeds bij de aanvang van dit werk wenste spreker het bestuur een goede geest onder de bewoners toe. De wethouder, die zich gelukkig prees, dat Leiden dit jaar honderd woning wetwoningen meer toegewezen kreeg, wees op de aan deze toewijzing ver bonden consequentie: de noodzaak tot het ontruimen van honderd krot ten. Ofschoon deze bepaling zeer be grijpelijk is. zullen wij er rekening mede moeten houden, dat 100 wo ningen van het toegewezen contin gent uitsluitend bestemd, zijn voor krotopruiming. In federatief woning- verband stelt ons dit voor een zware opgave, aldus de wethouder. Ds. H. Heule, geref. predikant in Zuid-West, die vervolgens het woord voerde, wees er o.m. op, dat het be stuur van de Prot. Chr. Woningbouw vereniging door dit initiatief aan Christus' barmhartigheid vorm heeft gegeven. De heer Van der Mark, vice- voorzitter van de woningbouwvereni ging, bracht de heer De Kier hulde voor al het in verenigingsverband verzette werk, die op zijn beurt ook de secretaris en penningmeester, resp. de heren Kromhout en De Geus. in deze woorden van dank betrok. Tenslotte boden de heren A. J. Schoneveld namens de Gem. Woning stichting en de heer Van Katwijk, penningmeester van deW.B.V. „Eens gezindheid", gelukwensen aan. Het eerste woningblok van de Prot. Chr. Woningbouwvereni ging aan de Beethovenlaan. In de loop van dit jaar worden nog vier van dergelijke woningblok ken aan het woningbezit van deze vereniging toegevoegd. (Foto L.D./Holvast) Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Lettelbert J. E. Steenbakker Marilyon Loysen, a.s. emeritus predi kant te Angeren (Geld.). GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlemmermeer (Oost zijde) N. H. Helner te Heinkenszand. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Teneinde een verbinding tus sen de Hoge- en Lage Rijndijk tot stand te brengen is bij de Catharinastraat (Hoge Rijndijk) een doorbraak geprojecteerd. (Foto L.D./Holvaat)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3