Zware straffen voor Duitse gymnasiasten Transkei op weg naar interne zelfregering Oost-Duitsland krijgt militaire dienstplicht EEN MARS PER DAG Nederl. dansleraren veroordelen „twist Verzet tegen de vervelende samenleving" leidde tot roof Geen politieke rechten voor de blanken in dit gebied GEHEIME CONTRACTEN N.S. GEEN DISCRIMINATIE Bilatera le onderhandelingen iijn nodig voor de luchtvaart VerkramptOnsmakelijk r> remnière „I Puritani" in Amsterdamse Schouwburg ■isagj;, Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 januari 1962 Derde blad no. 30561 Toezicht ouders was onvoldoende (Van onze correspondent in Bonn) t Strenge straffen zijn gisteren uitgesproken tegen de hoofd- beklaagden in een gymnasias tenproces in de Westduitse universiteitsstad Tiibergen. Twee 19-jarige vrienden kre gen resp. 4 jaar en 6 maanden en 4 jaar en drie maanden jeugdgevangenis, nadat zij schuldig waren bevonden aan vele nachtelijke inbraken in de stad zelf en het nabij gelegen Reutlingen. Hun huzarenstuk haalden de jongelieden op 20 januari 1960 uit, toen zij een bij-bank van de Tübinger spaarbank overvielen. De twee jongens waren, evenals hun zeven vrienden, die even eens wegens diefstallen op gro tere en kleinere schaal veroor deeld werden, leerlingen van het plaatselijke gymnasium en zoons van welgestelde ouders. Sinds drie jaren hadden de jon gens, die op school voor lui door gingen, maar volgens een psycholo gisch onderzoek zeer intelligent en uit eerzucht actief waren, zich toe gelegd op het plegen van diefstallen, 's Nachts togen zij erop uit, gewa pend met glassnijders en breekijzers, waarmee zij volgens de politie als vaklieden omgingen. Gestolen wer den muziekinstrumenten, radio's grammofoonplaten en andere schone zaken, die voor een deel werden ver kocht aan mede-leerlingen op het gymnasium. De jeugdige dieven vergrepen zich ook aan boeken en niet de slechtste. Nietzsche en Plato werden door hen niet alleen gegapt, maar ook met aandacht gelezen en bestudeerd! Hun verdere belangstelling ging vooral uit naar jazz-muziek. De negen jongelieden vormden geen bende, die een zekere samenhang ver toonde en op basis van afspraken werkte. Volgens de rechter was dui delijk geworden, dat de jongens als dieven tot elkaar waren gekomen en meer in toevallig groepsverband dan als bende opereerden. De rechter zei in zijn uitspraak, dat 1 er goede hoop kan bestaan, dat de jongens geen blijvende misdadigers worden. Verontrustend Vooral aan het schrikbarende ge brek aan toezicht van de ouders werd de misdadigheid van deze gymna siasten geweten, waarnaast ook een grote rol speelde, dat het in de schoolwereld aanzien geeft als men enige diefstallen en inbraken op zijn naam heeft staan Dit verontrustende verschijnsel, waarmee men in de Verenigde Sta ten ook veel moeite heeft, komt in de „sceptische generatie" van de jonge Duitsers steeds sterker naar voren. De Duitse teen-ager, die vaak vol laatdunkendheid staat tegenover het zo voor het grijpen liggende geld en maatschappelijk aanzien, zoekt zijn waarden en idealen met opzettelijke weerspannigheid buiten de weer- standsloze en daarom vaak als ver velend ervaren burgerlijke samen leving en komt daarbij maar al te gauw in crimineel vaarwater. Zijn helden zijn vaak misdadigers en zijn koude, glasharde jongeling, die risi co's neemt en de wet aan zijn laars lapt. Op de dag van de uitspraak in bo venvermeld proces werd in Tübingen bekend, dat de politie kans had ge zien een bende van kinderen tussen de 6 en 14 jaar op te rollen, die zich er sinds enige maanden op toelegde klinieken en bedrijven binnen te slui pen om kleine bedragen te ontvreem denIn totaal hadden de kin deren ongeveer f200.- bemachtigd, die werden omgezet in snoepgoed en kaartjes voor de bioscoop. VROUW DOOR GAS GESTIKT In haar wonlpg aan de Schoter singel in Haarlem is de 73-jarige al leenwonende mej. P. H. A. Feiten door gasverstikking om het leven ge komen. Zy werd door de politie leven loos in de keuken aangetrof fen, nadat haar broer uit Amsterdam bij zijn bezoek aan de woning geen gehoor had gekregen. Vermoedelijk is het slachtoffer al op 10 januari over leden. De politie neemt aan, dat de vrouw onwel is geworden, toen zij de gaskachel in de keuken wilde aan steken. Nieuw lid der Eerste Kamer Als lid van de Eerste Kamer is gistermiddag geïnstalleerd dr. M. Troostwijk, gemeentesecretaris van Groningen. Hij legde de vereiste ver klaring en beloften af. De heer Troostwijk neemt in de fractie van de P. v.d.A. de plaats in van de heer J. L. Hoogland, die onlangs zijn Eer ste Kamerlidmaatschap heeft beëin digd. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren plannen bekend gemaakt tot het geven van interne zelfregering aan het gebied Transkei als eerste stap op weg naar onafhankelijkheid. Deze plannen zijn de belangrijkste stap van de nationalistische regering tot nu toe bij de verwezenlijking van haar denkbeeld tot het vormen van een groep autonome Bantoestaten. In deze staten zullen de Bantoes zichzelf regeren in overeenstemming met de apartheidstheorie. Vreugde bij de Xhosa-stam Advertentie Onder de meer dan vierhon derd gasten bij het huwelijk van ex-koning Simeon van Bulgarije bevonden zich ook de gebaarde ex-koning Faroek van Egypte en diens dochter Fawzia. Staatssecretaris Stijkel: Op een gecombineerde vergadering i De heer Stijkel zei te weten, dat van de ..Verkehrswissenschaftliche in het buitenland dikwijls ernstige bewondering gaat uit naar de ijs- geen sprake zijn. Gesellschaft" en de „Duits-Neder landse Kamer van Koophandel", welke gisteren te Keulen werd ge houden, heeft de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, het woord gevoerd over de Nederlandse ervatfngen ten aan zien van het vervoer. Hij stelde met voldoening vast, dat Nederland een der weinige gelukkige landen is, waar niet over een „spoor wegprobleem" gesproken wordt en trok een vergelijking tussen de tarief regeling, waaraan het Nederlandse spoorwegtransport sinds 1934 gebon den is, en het discriminatieverbod, dat samen met de concurrentietarie- ven, de grondslag van de Europese verdragen vormt. Prijsverlagingen zijn immers slechts toegestaan, indien zij uit commerciële overwegingen gerecht vaardigd zijn. Van „commercieel on verantwoorde begunstigingen" kan Dc Oostduitse „Volkskammer" (parlement) begon vandaag een debat over een wetsontwerp, dat beoogt de militaire dienstplicht in Oost-Duitsland in te voeren. De aan de sterkte der Oostduitse strijdkrachten gestelde grens van 90.000 man werd onmiddellijk na het, op 13 augustus 1961, verrijzen van de Berlijnse muur opgeheven. Er werd in Oost-Duitsland een groot scheepse wervingscampagne opge zet, met het doel jeugdige Oost duitsers van dienstplichtige leeftijd er toe te bewegen zich vrijwillig voor dienstneming op te geven. Van Oostduitse officiële zijde is ge meld dat „meer dan een kwart mil joen Oostduitsers" zich hadden aan gemeld voor dienstneming bij de strijdkrachten. Dat thans toch is overgegaan tot het indienen van een ontwerp, tot het invoeren van mili taire dienstplicht bij de „Volkskam mer" schijnt erop te wijzen dat de resultaten van de wervingscampagne niet van die aard zijn geweest, dat Toch uitnodiging voor Algerijnse rebellen De ministers van Buitenlandse Za ken van 21 Afrikaanse landen, die in Lagos een Afrikaanse topconferentie voorbereiden, hebben gisteren een stemmig een resolutie van Senegal aanvaard welke vertegenwoordiging van de Algerynse voorlopige (op standelingen) regeringen mogelijk Ghana, Guinea, Mali, Egypte en Marokko wilden de topconferentie, die morgen in de Nigeriaanse hoofd stad begint, niet bijwonen omdat Al gerije niet was uitgenodigd. In Lagos zijn bijeen de ministers van de meeste Frans-talige Afrikaan se staten, Nigeria, Liberia en Sierre Leone. er door kon worden voorzien in de noodzakelijk geachte uitbreiding van de sterkte der Oostduitse strijd krachten. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gezegd dat de voorgenomen invoering van cle dienstplicht in Oost-Dutsland alleen maar een nieuwe naam is voor iets wat in feite al jaren heeft bestaan. Het Westduitse ministerie voor Za ken betreffende geheel Duitsland heeft meegedeeld dat naar schatting in Oost-Duitsland 250.000 man onder de wapens zijn, namelijk 90.000 in het Volksleger en 160.000 in de volks- en de grenspolitie. ARRESTATIES TE MAKASSAR Te Makassar zijn verscheidene per sonen aangehouden in verband met radio-uitzendingen die volgens de plaatselijke militaire autoriteiten be stemd waren voor Nederlands Nieuw- Guinea. Deze uitzendingen zouden voortdurend geschied zijn sinds de mislukte aanslag op president Soe- karno op 7 januari bij zijn bezoek aan Makassar. Opbrengst zomerpostzegels 1961 De totaal-opbrengst van de zomer- zegels in 1961 heeft, ten opzichte van het jaar daarvoor, een stijging te zien gegeven van 15%. Uit de toeslag van de zomerpostzegels over 1961 zal een bedrag van f 300.000 kunnen worden uitgekeerd, zo heeft de Stichting Comité voor de zomerpostzegels mee gedeeld. De gelden zullen worden verdeeld over instellingen, die zich bezig hou den met culturele zorg, maatschap pelijk werk en volksgezondheid. Het vorig jaar was Zuid-Holland de provincie met de grootste omzet van zomerpostzegels, gevolgd door Noord-Holland en Gelderland. bedenkingen worden gekoesterd tegen het contractsysteem van de Ned. Spoorwegen, waarvan de z.g. „gehei me contracten" een dekmantel voor discriminatie zouden vormen! In werkelijkheid", aldus de heer Stykel zijn deze contracten niet meer of minder geheim dan in handel en industrie algemeen gebruikelijk is. Hjj zei van mening te zijn, dat dit sys teem volledig aan zijn doel heeft be antwoord. Vervolgens besteedde de Staatsse cretaris aandacht aan het binnen- scheepvaartverkeer en het wegvervoer Wat dit laatste betreft, wees de heer Stijkel erop, dat de zo dikwijls in het buitenland heersende opvatting dat ook in het Nederlandse wegver voer capaciteitscontrole de belang rijkste verkeerspolitieke maatregel is, op een misverstand berust. Ten aanzien van het luchtverkeer, dat, thans met tegenwind heeft te kampen, zag de heer Stijkel geen re denen om aan te nemen dat de stij gende tendens in de totale vervoers behoefte niet meer zou terugkeren. Hij sprak echter als zijn oordeel uit dat deze modernste vorm van ver keer slechts door de primitiefste aan pak rendabel kan blijven: bilaterale onderhandelingen die tot internatio nale overeenkomsten moeten leiden. De huidige luchtvaartproblemen kun nen slechts in samenwerking wor den opgelost. Bij de zeescheepvaart signaleerde de heer Stijkel met bezorgdheid het toenemend aantal gevallen van vlag- discriminatie, vooral van de zijde der V.S. Het leek hem van het groot ste belang dat de benadeelde landen op multilaterale basis uit de weg de problemen in de zeescheepvaart trachten te ruimen. In de hoofdstad van Transkei Oemtata, hebben de leden van Xhosa- stam het nieuws met gejuich ontvan gen. De stam zal zaterdag ossen slachten om dit te vieren. Transkei telt 1.250.000 inwoners. Premier Verwoerd heeft in de Volksraad meegedeeld dat Zuid-Afri- ka Transkei op verzoek van de Xho- sa's een gekozen parlement en een kabinet zal geven. De regering hoopt het plan in 1963 tot uitvoering te kunnen brengen. Eerst komt er een overgangstijd waarin blanke ambte naren het gebied zullen blijven leiden. De 20.000 blanken in het gebied zul len echter geen politieke rechten hebben. Aanbestedingen Onderhoud wegvakken Zoetermeer Leiden (Lammeweg) en Kruisweg Hoge Rijndijk met zijtak naar Bos koop gelegen in de gem. Zoetermeer, Leidschendam, Zoeterwoude, Bleis- wijk, Benthuizen, Hazerswoude en Waddinxveen, gedurende '62. Er wa ren 3 inschrijvingen, laagsten: N.V. Gebr. Schouls, Leiden f245.000; C.A. Langeveld, Alphen a.d. Rijn f233.150; N.V. Van Splunder's Aann. Mij.,Rid derkerk f 232.000; C. de Rade, Rot terdam f230.200; N.V. v.h. S. van 't Verlaat en Co., Stationsstraat 810, Hardinxveld-Giessendam f 229.890. In Den Haag is aanbesteed het on derhoud van de wegvakken Leiden Oude-Wetering met zijtak, verbin dingsweg prov. weg no. 5, prov. weg no. 6, Leiderdorp, Aardam, Rijnbrug, Alphen a. d. Rijn, Rijnsaterwoude, Leimuiden met zijtakken Papenveer, Nieuwveen, weg oostzijde Aarkanaal, Nieuwveen, v .d. Valk Boumanlaan onder Woerden en prov. weg no. 5, Oude Ade, benevens van het rijwiel pad Leiderdorp Koudekerk a. d. Rijn, Woubrugge in gem. Leiderdorp, Alke made, Warmond, Woubrugge, Ter- Aar, Alphen a. d." Rijn, Rijnsater woude, Leimuiden, Nieuwkoop, Ze venhoven, Nieuwveen, Woerden en Koudeker ka. d. Rijn. Er waren 10 inschrijvingen, laagsten: J. M. Sam son, Oegstgeest f443.000; N.V. Gebr. Schouls, Lèiden f442.000; A. Halem, Den Hoorn f440.000; N.V. Randstad Holland, Heemstede f439.000; C. A. Langeveld, Dr. Lovinklaan 16, Alphen d. Rijn f435.900. Onderhoud wegvakken Delft. Pyn- acker, /egwaart, Pijnacker, Berkel Bergschenhoek, Rijksweg no 1?, vei- Moordaanslag op Koning van Nepal De Nepalese radio-omroep heeft meegedeeld dat maandag j.l. een mislukte moordaanslag op de 41-jarige Koning Mahen- dra van Nepal is gepleegd. Er werd een bom geworpen naar zijn auto. Dit geschiedde in het oosten des lands. De vorst werd niet gewond. De reis wordt vol gens programma voortgezet. Reeds eerder op deze tocht door het oosten des lands zijn pogin gen gedaan de vorst te ver moorden, doch zij werden tijdig ontdekt. De vorst was met zijn auto op weg naar Janakpoer in he district Moh- tari waar hij een openbare bijeen komst zou toespreken. Janakpoer ligt ongeveer veertig kilometer ten noorden van de grens tussen India en Nepal. Er zijn zeven arrestaties verricht. Tegenstanders van het hui dige koninklijke eenmansbewind (sinds 1955) zijn in december 1961 guerrilla-acties in Nepal begonnen. De koning heeft het land kortgele den gewaarschuwd, dat „verraders, die zich op buitenlands gebied bevin den, pogen zich van dc macht in Nepal meester te maken". Hij noemde de naam van het be trokken land niet doch politieke waarnemers in Katmandoe menen dat zijn uitlating sloeg op India waar- I heen vele tegenstanders van het per- soonlijke bewind van de vorst ,zijn uitgeweken. Koning Mahendra heeft in decem ber I960 het Nepalese parlement ont bonden, waarna hij een persoonlijk bewind ging voeren. In januari van het vorig jaar werden alle politieke partijen verboden. De meeste Nepalese bannelingen in India maken deel uit van het Nepalese Congres dat tot die datum de regeringspartij was. Er zijn echter ook aanhangers van voorma lige oppositiepartijen bij. De in de cember 1960 afgezette premier was Koirala. Binnenkort zonder geldige pas naar Scandinavië Evenals de meeste Westeuropese landen zullen in de toekomst wel licht ook de Scandinavische landen bij de toelating van Nederlandse rei zigers genoegen nemen met een toe- ristenkaart of een verlopen paspoort. Dit heeft kolonel R. G. Lemstra administrateair voor de grensbewa king bij het wapen der Koninklijke Marechaussee, gistermiddag op Schiphol meegedeeld, toen hij daar een delegatie grensbewakers en per soonscontroleurs begroette, die uit Kopenhagen was gearriveerd. Het ge zelschap bestond uit 2 Zweden, een Noor, een Deen en een Fin. Dit vijf- tal brengt een oriënterend bezoek van drie dagen aan de Nederlandse grens-controleposten. Vandaag be zocht de delegatie Schiphol, morgen bezoekt zij het plaatsje Elten aan de Duitse grens en de Rijn-controle bij Lobith. Woensdag staat Rotterdam op het programma, waar de Scandi navische gasten de grenscontrole in de 'haven in ogenschouw gaan nemen. Nu is voor reizen tussen Nederland en Scandinavië nog steeds een geldig paspoort nodig, aldus kolonel Lem stra. De delegatie komt onderzoeken of er verandering in deze regel mo gelijk is. De Deense minister-president Kampmann brengt een officieel bezoek aan India. Ten huize van de Indiase premier Nehroe ge bruikte hij dezer dagen de thee. A.rr Dr. Verwoerd zei verder, zich wel degelijk zorgen te maken over de po sitie die Zuid-Afrika thans in de we reld inneemt. De toestand is ernstig en zich geen zorgen te maken zou dwaasheid zijn. Verwoerd zei dit na dat de leider van de oppositie, De Villiers Graaf, de regering ervan had beschuldigd de moed te missen het volk op de hoogte te stelen van de gevolgen die de apartheidspolitiek voor Zuid-Afrika's positie in de we reld heeft gehad. Verwoerd verklaarde nog eens, te streven naai- afzonderlijke staten voor groepen van de onderscheidene ras sen. De regering is gekant tegen een nationale regering van verschillende rassen, die aan de macht komt door verkiezingen door een kiezerskorps van verschillende rassen. Zulks zou onvermijdelijk leiden tot heerschappij van de Bantoes, zei hij. Eredoctoraat voor jhr. Scndberg De wijsgerige faculteit van de uni versiteit van Buffalo (VS) heeft het ere-doctoraat verleend aan jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de Amsterdamse gemeentemusea. De heer Sandberg bevindt zich met zijn echtgenote in Amerika. Hij heeft in Buffalo ter gelegenheid van de opening van een nieuwe vleugel aan het Stedelijk Museum een rede ge houden over het verzamelen van schilderijen en beeldhouwwerken. Dinsdag 30 januari zal de heer Sand berg daar de opening bijwonen van de Van Goghtentoonstelling. GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE ,,De twist is geen dans, doch slechts 'n verkrampte lichaams beweging, die heel in de verte doet denken aan onze Latijns' Amerikaanse dansen". Dit zegt het bestuur van de Nederlandse Bond van Dansleraren, de grootste organisatie op dit ge bied in Nederland, in een officiële verklaring. Het bestuur meent, dat de aan blik van een danser, die „twist" dermate onsmakelijk is, dat slechts hij of zij die over weinig zelfrespect beschikt deze dans zal uitvoeren. Het betreurt het zeer, dat aan dit wanprodukt het woord „dans" wordt ver bonden en herinnert er voorts aan, dat de twist in vrijwel alle Newyorkse dancings is verboden. De, volgens de Bond, groot ste expert op het gebied van moderne dansen, Alex Moore in Londen, heeft veVklaard, dat de Met een galavoorstelling van Bellini's romantische opera ,,I Puritani" door het 50 leden tellende koor van de opera van Parma, een keur van Italiaanse solisten en het orkest van de Ned. Opera is gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de culturele samenwerking tussen Italië 'en Nederland onderstreept. Door Italiaanse overheidssteun werden de vijf voorstéllingeyi in ons land van I Puritani" mogelijk gemaakt. twist niet alleen vulgair lijkt, maar het ook is, een uitspraak waar de Nederlandse bond zich bij aansluit. Tenslotte zegt het bondsbestuur het te betreuren, dat het zogenaamde standaardprogramma voor zowel de moderne als de Latijns-Amerikaan se dansen en de publiciteit nooit zo veel aandacht heeft gehad als de twist. Toch heeft de jeugd volgens hem Juist voor deze dansen bijzonder veel belangstelling, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat het laatste seizoen bijna elfduizend dansers deelnamen aan de zogenaamde „medaltest" een soort dansexamen. Vakkundig Aanegzien de Bond echter van me ning is, dat iedere dansleraar een vakkundig oordeel over de „twist" moet kunnen vellen en moet weten, waarover hij praat, of hij nu pro of contra is, werd gisteren op een instructiedag van de Bond in Utrecht een demonstratie van de twist gege ven. De belangstelling of nieuwsgie righeid was bijzonder groot. On geveer 125 dansleraren uit heel Ne derland waren naar Utrecht gekomen om de nieuwste Amerikaanse rage te aanschouwen en er de eerste grond beginselen van te leren. Aandachtig luisterde men naar instructeur Wim Lier, die in Frank rijk een speciale studie heeft ge maakt van de twist onder leiding van Lucien David. De heer Lier erkende volmondig, dat de televisieuitzendin gen en de foto's van twistdansers bepaald geen reclame zijn geweest voor deze noviteit. „Wij moeten de jeugd leren, zich. op een behoorlijke manier te amuseren", zo ,zei hij, „En daarom willen vele leraren de twist niet in hun dansschool heb ben". Behoorlijk Hierdoor laat de heer Lier zich echter niet ontmoedigen, omdat hij er stellig van overtuigd is, dat het ook mogelijk is de techniek in goe de banen te leiden en de „twist" op een behoorlijke manier te dansen, zodat niemand er aanstoot aan kan nemen. „Na afloop van een poosje twisten voelt u zich bijzonder prettig", zo verzekerde hij zijn toehoorders, „het is geen dans om te zien maar om te doen". Maar ook na de beoefening van de „twist" door de aanwezige dansleraren was het duidelijk, dat in niet veel Nederlandse dansscho len op het programma zal worden gezet. Slechts een enkeling was na enige tijd nog serieus aan het oefe nen met een blocnote in de hand voor de technische details. ling Rodenrijs, Berkel buurtschap Katwijk, Hillegersberg, Kruisweg en 's-Gravenweg, Rijksweg Rotterdam Bodegraven (in gem. Delft), Pijn acker, Zoetermeer, Berkel en Roden rijs, Bergschenhoek, R'dam, Bleis- wijk en Capelle a. d. IJssel. Er waren 5 inschrijvingen. A. Hogeboom, Rijp- wetering f290.000; N.V. van Splun der's Aann. mij, Ridderkerk f269.000; J. M. Samson, Oegstgeset f263.000; N.V. Westlandse Wegenbouw, Rijswijk f261.600; P. Bokhoven, Kattensiiuaü 41, Gouda f259.000 Bij vele oudere operaliefhebbers die gisteravond deze galavoorstelling, die •tevens de eerste uitvoering van „I Puritani" in Nederland was, bijwoon den werden onwillekeurig herin neringen wakker geroepen aan de glanstyd van de Italiaanse Opera in Amsterdam. De sopraan Anna Moffo, die za terdagavond nog in het Witte Huis zone toen president Kennedy het eerste jaarfeest vierde van zijn ambtsaanvaarding, vervulde de vrou- weiyke hoofdrol in „I Puritani" die ruim 125 jaar geleden zijn wereldpre mière beleefde in Parys. De opera speelt in de jaren 16491650 toen En geland verscheurd werd door een te genstelling tussen de Puriteinen en de Stuarts. Het is geen geschiedenis van dit tydperk, maar een liefdes verhaal. dat van Elvira, de dochter van een Puriteins opperbevelhebber, en haar minnaar, een aanhanger van de Stuarts. Als het huwelyk in de burcht van de Puritein zal worden voltrokken, ontdekt de koningsgezin de bruidegom dat daar de koningin, weduwe van de door Oromwell ter dood veroordeelde Karei de eerste wordt gevangen gehouden Hy laat I ziln Kruid i*- de steek, helpt de ko-1 ANNA MOFFO ningin ontvluchten enenfin Bellini zou seen romanticus zyn als hy voor zyn opera geen „happy- ending" had gevonden. Naast Anna Moffo als Elvira zag en hoorde het galapubliek de tenor Luciano Saldari als Arturo de bas Nino Mandolesi als Giorgio, de bariton Giuseppe For- gione als sir Riccardo de tenor Pino Castagnoli als sir Robertson en Anita Caminata als de weduwe van de koning. De vaste dirigent van de Ned. Ope ra, Arrigo Guarnieri dirigeerde deze galavoorstelling die gevolgd wordt door uitvoeringen in Amsterdam (26 en 30 januari). Rotterdam (29 ja nuari) en Den Haag (1 februari). De dankbaarheid van het audito rium ontlaadde zich aan het slot van deze ruim tweeënhalf uur durende melodieuze opera in een oorverdo vend gejubel en applaus, dat in de eerste plaats bestemd scheen voor Anna Moffo en een bloemenschat voor de solisten. OVERVAL PURMEREND VOOR HOGE RAAD (Van onze Haagse correspondent) Voor de tweede keer is de Hoge Raad te Den Haag giste ren geconfronteerd met de zaak tegen een 38-jarige slager uit Velsen, die meer dan 10 jaar ge leden in 1951 betrokken is geweest bij een roofoverval in Monnikendam, waarbij de boer P. Laan om het leven kwam en diens twee bejaarde zusters ern stig mishandeld werden. De slager pleegde deze overval samen met zijn broer F. T. zy wer den door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf. Deze straffen werden door het hoofdstedelyk hof verhoogd tot 8 jaar. Op formele gronden besliste do Hoge Raad tot een nieuwe behan/fc* ling van deze zaken. De broers werden vervolgens door het Haagse Gerechtshof veroordeeld tot gevangenisstraffen van 6 Ja»r, waarbij het Hof als zyn mening gaf dat ook de slager, die ontkent gesla gen te hebben by de overval, als mededader aan de tenlaste gelegde diefstal met geweldpleging moet wor den beschouwd. Van het arrest van het Haagse Hof is de slager thans in cassatie ge komen bij de Hoge Raad. Voor hem pleitte mr. dr. J. Th. Vermeulen uil Den Haag, die op juridische grondep. bestreed dat de slager als mededader dient te worden aangemerkt. De procureur-generaal zal op 6 februari concluderen. Ned. tentoonstelling in Canada Van 23 tot en met 28 april zal in Hamilton. Ontario, voor de derde maal de z.g. „Netherlands exhibition" worden gehouden. In 1961 namen 34 firma's voornamelyk Canadese agenten van Nederlandse bedry ven aan deze tentoonstelling deel. Het tentoonstellingscomité heeft naar de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel meldt. o.a. het voor nemen in 1962 een 30 meter lange typisch Amsterdamse straat in te richten. Daarby denkt men verder aan de opstelling van een Edamse kaasmarkt en een maquette van het Keukenhofkasteel met complete tuin. Ook zal een maquette van de Delta werken niet ontbreken

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7