Sporttoto Haagse huisartsen houden zich niet meer aan de wachtverboden AAN HET „HAZENPAD" ZAL DRIVE-IN-KERK VERRIJZEN Nieuw type ziekenhuis komt in Eindhoven M.O.B. moet beschikking over dossiers patiënten hebben Jidl mit'n Fidl voor K. en O.'s Filmstudiekring Uitlokken van proces-verbaal PLANNEN VAN „OSTOERIO Par na" wil: „vrij in 1970" Gewijzigde visie van Australië Diensttijd verkor ting schijnt nog niet mogelijk te zijn Een unicum voor ons land BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 24 JANUARI 1962 De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen drs. J. A. S. Greve- ling, geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting „Santa Maria" te Noordwijkerhout en tot voor kort leider van een medisch-op- voedkundig bureau (M.O.B.) van de stichting R.-K. Geestelijke Gezond heidszorg te Leiden, gelast de medi sche administratie van dit M.O.B. binnen drie dagen aan het huidige team van medewerkers van dit M.O. B., terug te geven. Aan deze beslis sing. werd door de president een dwangsom van 1000 gulden verbon den voor elke dag dat de afgifte niet zal hebben plaats gehad. Deze uit spraak geldt ook voor twee andere oud-medewerkers van het M.O.B., assistenten van drs. Greveling: de psychologe drs. M. van Vlijmen en de medischmaatschappeltik werkster mej. J. Ostheimer. De president deed hiermede uit spraak in een geding dat de stichting tegen de drie oud-medewerkers van haar M.O.B. had aangespannen. In dit geding eiste de stichting terug gave van de dossiers en kaartsyste men die dezen bij dit bureau onder hun beheer hadden. Drs. Greveling en zijn assistenten hadden deze bescheiden meegenomen toen zij hun medewerking aan het M.O.B. opzegden na onenigheid met het bestuur. Als motief voerden zij hiervoor het medisch beroepsgeheim aan. Zij stelden dat zij eigenaars zijn van deze bescheiden en dat zij deze niet aan opvolgers mogen doorgeven. Het team, dat werd geformeerd om drs. Greveling en zijn assistenten op te volgen kon haar arbeid niet ver richten, daar de meegenomen be scheiden de lopende en afgedane za ken van patiënten betreffen. De president overwoog, dat de eigendomskwestie zich niet voor een kort geding leent. Dit zal door de gewone rechter moeten worden uit gemaakt, meende hij. Jhr. mr. Wit sen Elias besliste echter wel, dat voor de voortzetting van de behandeling het M.O.B. de beschikking moet heb ben over de medische gegevens van de patiënten. Een kwart eeuw geleden kwam in Polen onder regie van Jan Przybylski en Josef Green een Jiddische -film tot standdie ook nu nog verrast door een char mante mengeling van romantiek en werkelijkheid. Eerlijk gezegd hadden we, gezien de datum van produktie, een verouderd werkje verwacht, maar deze film, die gis teravond voor K. en O.'s Filmstu diekring in de Universiteit ver toond werd, is nog zó fris en sprankelend en bovendien tech nisch van zo goed gehalte, dat de toeschouwers zich geen ogenblik verveeld zullen hebben. Het is zeer verheugend, dat er nog één kopie van deze historische film in ons land bewaard was gebleven, want wij hebben er veel genoegen aan beleefd. Deze vierde voorstelling van de Filmstudiekring was overigens be gonnen met een tragische herinne ring aan wat in Amsterdam aan joods leven verdwenen is. De Neder landse cineast Theo van Haren No- man heeft getracht filmisch nog iets van die oude sfeer vast te leggen, een sfeer, die men zoal niet uit eigen ervaring dan toch wellicht uit de boe ken van Meyer Sluyser kent. Men mag zeggen, dat de regisseur daarin uitstekend is geslaagd. De kleine Ja kob Allegro weet door hard werken een zeker succes te bereiken, hij ont komt de gaskamers en bouwt in Ve nezuela een prachtige carrière op. Alles zit hem mee, maar als hij aan die oude buurt in Amsterdam denkt, moet hij smartelijk vaststellen: „Gis teren komt nooit weerom" Dat verleden, zij het in andere vorm, komt ook tot leven in „Jidl mit 'n Fidl", een opgewekte, vaak humo ristische uitbeelding van het leven van twee, later vier muzikale zwer vers, van wie er één een meisje is, dat zich als jongen verkleed heeft. Daar komt later nog een zangeresje bij, totdat het aanvankelijk gegroeide gezelschap langzamerhand begint uiteen te vallen. Boven alle ups and downs triomfeert tenslotte de liefde. Ofschoon het scenario niet bijzon der origineel en nogal romantisch van opzet is, hebben de regisseurs er geen moeite mee gehad de botsing tussen de droom van deze kleine mensen en de werkelijkheid tot iets levends te maken, dat nu, vijfentwintig jaar later, nog kon amuseren en door lopend boeien. BEROEPSGEHEIM Ten aanzien van het beroep op het medisch beroepsgeheim begon de pre sident met vast te stellen, dat aan de functies van psychiater, psycho loog en psychiatrisch geschoold maat schappelijk werkster een beroepsge heim inherent is. Indien nu verschillende personen bij de behandeling van een patient zijn betrokken, is een onderlinge uit wisseling van voor de behandeling noodzakelijke gegevens tussen de team-leden met het beroepsgeheim niet in strijd. Dit geldt ook voor be handeling door een geneesheer en zijn tijdelijke waarnemer. De president overwoog voorts, dat de band tussen patiënt en M.O.B. niet zo persoonlijk was als die tussen In de sporttoto van zondag j.l. had zich woensdag 12.00 uur op het bondsbureau van de K.N.V.B. écn deelnemer gemeld met 13 juiste uit slagen. Het totaalbedrag voor de eer ste prijs bedraagt f 137.023,15, waar van dus f 50.000 aan de winnaar wordt uitgekeerd. Voor de tweede prijs, ten bedrage van f 152.939,52 (f74.739,90 en f 78.199,62 als rest van de eerste prijs) kwamen 48 meldingen binnen. De extra-prijs voor de vijf gelijke spelen van f 37.359,95 zal onder 2102 toto-enthousiasten moeten worden verdeeld. een patiënt en een huisarts. Immers, de patiënten kennen bij hun aan melding bij een M.O.B. vaak de af zonderlijke team-leden niet eens. I Miljoenenproject Maasoevers Veel tijd verspelen? de- bin™sta* ™et -°-eh°uien met het zoeken naar parkeerruimten (Van onze Haagse correspondent) Haagse huisartsen, daartoe aan gespoord door een internationaal artsenblad, hebben zich vandaag 55 De oecumenisch qeoriënteerde stichtinq „Ostoerio" (Onderlinge kerk zal onder deze bedrijven een hplnncTiikp nlnnrs innemen. OEGSTGEEST Opbrengst van lectuur huis je Rode Kruis De opbrengst van het lectuurhuisje van het Rode Kruis te Oegstgeest was in 1961 3330 kg tijdschriften en 880 boeken. VOORSCHOTEN Welke mogelijkheden geeft Het ulo-diploma In eendrachtige samenwerking heb ben de hoofden van de openbare Ulo en de Chr. Ulo in Voorschoten giste ren in de hal van het Cultureel Cen trum een voorlichtingsavond geor ganiseerd. Voor tal van ouders werd gesproken over de mogelijkheden na het behalen van het ulo-diploma. De heer J. H. Brust, hoofd van de openbare ulo, hield een goed gefun deerde en overzichtelijke inleiding over de verdere opleidingsmogelijk heden. die het ulo-diploma geeft. De heer H. de Bree van het Gewestelijk Arbeidsbureau bekeek de mogelijk heden voor jongens nader, terwijl mej. H. v. d. Meij de problemen voor de meisjes duidelijk en vlot belichtte. Later op de avond gingen de sprekers nader in op de vragen van de ouders. Bij deze sprekers voegden zich mej. Pijkstra, directrice van een huis houdschool in Voorburg en de heer Verkerk van de Royal Mc Bee. De leiding van deze avond was in handen van de heer J. Sjoerds van het Gew. Arbeidsbureau in Leiden. Stichting tot Opzet en Exploitatie van Recreatiecentra) te Rotter dam heeft het plan om nog dit jaar het „hazenpad", Rijksweg 12 (Urecht-Arnhem) een motel te bouwen met een ,,drive-in"-kerk. Zoals gemeld heeft deze stichting het „delta-hotel" in Haamstede gekocht voor f. 350.000. Met Pasen zal dit hotel in gebruik wor den genomen als oecumenisch hotel, zo heeft de heer Th. J. Rijks uit Driebergen, voorzitter en algemeen directeur van de in december 1961 opgerichte stichting ons verklaard. Ook Delta-hotel wordt trefpunt „Ostoerio" is opgericht na de in New Delhi gehouden vergadering van de Wereldraad van Kerken, waar men een beroep op de leken heeft gedaan orfi zelf initiatieven te ontwikkelen in het zoeken naar eenheid. De heer Rijks, die tevens directeur is van het recreatiecen trum van de Nederlandse Hervorm de Kerk „Het Grote Bos" te Drie bergen, verklaarde dat men de oecu menische gedachte wil verwezenlij ken door de stichting van recreatie centra. Volgens hem is er nauwe lijks een betere „oefenplaats" denk baar in de oecumenische gezindheid dan een recreatiecentrum. De prin cipes, getuigenis, dienst en eenheid in gemeenschap vormen de ideële basis, waarop de centra rusten. 17 De „Parna" (Partei Nationaal) heeft schriftelijk aan staatssecreta ris Bot een verduidelijking gegeven van haar huidige standpunt, mede gezien het Indonesische optreden van vorige week maandag. Gezegd wordt dat de „Parna" van oordeel is dat Nederland en Indone sië dienen terug te keren tot vriend schappelijke besprekingen waarbij beide landen „het recht op vrijheid en soevereiniteit" dienen te erkennen als basisbeginsel voor onderhande lingen. Wat het zelfbeschikkingsrecht be treft dient het Papoea-volk bij on derhandelingen betrokken te worden maar niet op de wijze als bekend gemaakt is na de parlementsbijeen- komst. De „Parna" is noch pro-Ne derlands noch pro-I-ndonesië maar is uitsluitend voor vrije Papoea's en zal blijven strijden voor een vrij West-Papoea. „De „Parna" eist vrijheid op in 1970. Dan dient de republiek West- Papoea tot stand te komen. In de brief wordt er vervolgens de nadruk op gelegd dat het voor de „Parna" belangrijk is aan wie de vrijheid wordt verleend en met welke verant woordelijkheid. Zal dit t.z.t. aan vreemdelingen worden gegeven die in Nieuw-Guinea zijn uit naam van de Papoea-bevolking? Verder zegt de partij van oordeel te zijn dat ook indien de VN anders zouden beslis sen, de „Parna" blijft vasthouden aan vrijheid in 1970. De brief was ondertekend door Bonay. PARTIJPROGRAM Met de brief werd het partijpro gramma aangeboden. Volgens dit programma wenst de „Parna" in 1963 ontbinding van de huidige Nieuw-Guinearaad. Er zouden dan nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven op basis van de poli tieke partijen op de wijze van het democratische parlementaire stelsel. Voorts wenst de „Parna" uitbreiding van het ledenaantal van de raad. In 1963 wil zij uitbreiding van ka deropleidingen bij alle gouverne mentsdiensten, in 1965 herziening van de opbouw van politie en leger korpsen, in 1966 herziening van het apparaat van het binnenlands be stuur, in 1967 mobilisatie ter oprich ting van een Papoea-regiment waar van in 1965 reeds voorbereidingen voor het kader moeten worden ge troffen. Zij wenst in 1968 vervan ging van de Nieuw-Guinearaad door een parlement en kabinet en i n 1969 verkiezingen voor een president. Op 1 december 1970 zou dan de soe vereiniteit moeten worden overge dragen. Burgerlijke Stand Geboren: Nellie D., dr van G. Rek- velt en M. L. van der Ben; Marlies L., dr van R. G. Greve en M. A.»iE. Alders; Wilhelmlna J. F„ dr van A. Verschuur en H. C. Pieper. Overleden; J. J. Mulder, 83 Jr, w.v. J. l'Ecluse. WARMOND Tijdschriften voor het Rode Kruis De opbrengst van het lectuurhuisje van het Rode Kruis te Warmond was in 1961 1300 kg tijdschriften en 150 boeken. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: C. J. J. Bolleboom, 25 jr en M. H. J. Nieuwveen, 23 jr. Getrouwd: C. J. Prins, 28 Jr en J. P. M. Kerkvliet. Leden van alle kerkgenootschap pen met inbegrip van de Rooms- Katholieke Kerk, zullen in de hotels en vakantiebedryven, die door „Os toerio" worden gesticht, bijbelbe sprekingen, zondagmorgendiensten en avondsluitingen kunnen volgen. Het principe getuigenis ligt hieraan ten gropdslag. De dienstverlening wil men gestalte geven door het or ganiseren van lekespelen, volkszang volksdans, handenarbeid, excursies etc. Men hoopt dat hierdoor oecu menisch gerichte gemeenschappen ontstaan. Internationale betekenis Het „Deltahotel" kan, zo meent de heer Rijks, van internationale bete kenis worden door zijn ligging. Het ligt binnen „weekeind-bereik" van tientallen miljoenen mensen uit de „Randstad Holland", het Ruhrge- bied en de Belgische grote steden. Het bestuur van de stichting heeft plannen om dit jaar nog twee be drijven te kopen en deze te gaan exploiteren, voorts zal men zelf twee bedrijven bouwen. Men heeft een aanvraag ingediend voor de bouw van vakantiehuisjes, in afwachting van de vergunningen, zal men cara vans en tentenkampen plaatsen. Oecumenisch werk in recreatie-centra Wat de plannen op langere ter mijn betreft, denkt men aan de stichting van ongeveer twintig be drijven, verspreid over geheel het land. De combinatie motel-drive-in belangrijke plaats innemen. De stichting heeft Inmiddels een beroep gedaan op de exploitanten van ongeveer 600 vakantiebedryven in Nederland om consulent te wor den van „Ostoerio", m et behoud van eigen zelfstandigheid. Dit houdt in dat de eigenaren materiaal be schikbaar zullen stellen voor het houden van liturgische diensten en toespraken. In de stichting „Ostoerio" partici peren onder andere enige Rotter damse zakenlieden. (Deze pagina is ongecorrigeerd) De correspondent van de Melbour ne Herald in Canberra schrijft dat het nu zeker is dat Australië Neder land niet zal steunen bij een afreke ning met Indonesië inzake Westelijk Nieuw-Guinea. De regering heeft haar politiek ge wijzigd om de volgende redenen: „Duidelijk bewijs dat Engeland en Amerika niet geestdriftig zijn over de Nederlandse aanspraken en dat zij Australië niet zullen steunen bij hulp aan de Nederlanders. Vele ministers zijn het er nu over eens dat de huidige positie waarin Westelijk Nieuw-Guinea door een kleine staat aan de andere kant van de wereld wordt bestuurd, niet kan voortduren. Erkenning dat voortdurende steun aan de Nederlandse aanspraken door Australië de Australische betrekkin gen met het gehele gebied in het westelijk deel van de Stille Oceaan bedreigt. De Australische adviseurs voor defensie verklaren met nadruk dat de Nederlandse soevereiniteit geen belangrijke factor voor de verdedi ging van Australië is". Generaal Couzy in Oegstgeest: In „Het Witte Huis" te Oegstgeest sprak op maandagavond voor een bijeenkomst van de plaatselijke af deling van de VVD lt.-generaal J. H. Couzy lid van de Tweede Kamer. Hij belichtte de toestand van de NAVO in het algemeen en de plaats van Nederland daarbij in het bij zonder. Na de rampzalige gevolgen van de vooroorlogse Nederlandse neutrali teitspolitiek te hebben geschetst, ver telde generaal Couzy, hoe Nederland na de tweede wereldoorlog vrijwel van militaire macht verstoken was. Vervolgens werd de opbouw van het leger vooral gericht op Nederlands- Indië, zodat hier te lande pas van 1950 een eigen verdedigingsorganisa tie van de grond af kon worden op gebouwd. Intussen was in 1949 de Noord Atlantische Verdracagsorga- nisatie opgericht, waarin de Neder landse defensie werd geintegreerd. Oorspronkelijk meende men, ver trouwend op het Amerikaanse atoom monopolie, te kunnen volstaan met een conventionele strijdmacht, die groot genoeg was om een eventuele agressor zo lang vast te houden dat de atoombom tegen hem kon worden gebruikt. De conceptie van het „schild" en het „zwaard". Nadat ook de Sowjet-Unie over de -atoom bom ging beschikken heeft de stra tegische opvatting zich gewijzigd en is de nadruk meer komen te liggen op het „schild", de conventionele strijdkrachten, eventueel bewapend met taktische atoomwapens. Genraal Couzy wees er echter met nadruk op dat het gebruik van tak tische atoomwapens onvermijdelijk zal lelden tot een atoomoorlog op grote schaal. Daarom wees spreker ook het door ieder van de landen van de organisatie beschikken over eigen atooomwapens af. Beter is het de beslissing over het gebruik van atoomwapens in de handen van één man telegge, i.e. de president van de Verenigde Staten. Voor de verde diging van het westen werden 90 divisies noodzakelijk geacht. On danks de enorme Amerikaanse hulp voor Nederland in totaal alleen al 4 miljard gulden! is dit getal voor Europa onbereikbaar. Als mi nimum aantal is nu door de mili taire autoriteiten een getal van 30 divisies bepaald. Nederland moetWL hiervan 4 inbrengen. Met behulp van het zg. aanvullingssysteem is ons land er in geslaagd 2 parate en 1 mobilisabele divisie op te brengen, die echter niet op hun volle oorlogs sterkte zijn. Het getal van 30 divisies is nog niet bereikt. De Bondsrepubliek is in 1962 met 9 van de 12 divisies, waar toe zij zich heeft verbonden, met de Verenigde Staten de sterkste bondge- i noot. De oorzaak van het in gebreke blij ven van Nederland aan zijn verplichtingen te voldoen is een ge volg van het tekort aan beroepsper- soneel, veroorzaakt door een kort zichtige personeelspolitiek voor en kort na de tweede wereldoorlog. Wel iswaar is een kentering in het per soneelsbeleid merkbaar, maar deze werkt slechts langzaam door. Op het ogenblik bedraagt het tekoort 8000 man, waarvan alleen al 5100 bij de landmacht. Hierdoor moeten alle mogelijke functies door dienstplichtigen worden vervuld. Dit stelt hoge eisen aan het dienstplichtig personeel, waarvan het zich, aldus spreker, over het alge meen zeer goed kwijt. Toch is deze situatie onbevredigend. Sommige op leidingen duren 14 maanden. By een totale diensttijd van 18 maanden heeft het leger daarvan slechts 4 maanden profijt. Dit is duur en om slachtig. Eveneens wordt de voortge zette opleiding in handen gesteld van dienstplichtigen, die daarvoor zelf niet zijn opgeleid. Met een percentage van 24 be- roepspersoneel, tegen 55 in België en Duitsland, slaat Nedei-land geen goed figuur. Toch heeft Duitsland de diensttijd verhoogt tot 18 maanden doordat men extra vrijwillig dienen den heeft aangeti'okken. De commissie Van Voorst tot Voorst concludeerde bij een onder zoek naar eventuele diensttijdverkor ting dan ook, dat eerst de tekorten aangevuld moeten worden. Van diensttijdverkorting schijnt voorlopig dus geen sprake te zijn. Met de suggestie om het tekort aan bex-oepspersoneel enigszins te vei-zachten door de vele scholen en opleidingen in te krimpen en het daarbij vrijkomende personeel naar de troep over te plaatsen, besloot ge neraal Couzy zijn aandachtig gevolgde uiteenzetting. Van de gele genheid tot het stellen van vragen werd ruim gebruik gemaakt. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 23 jan. Anjers: rood 15-29, roze 25-47, wit 15-30, Rozen: Geh. Dulsberg 100-140, Towny Gold 75-135, Baccarat 95-135, Pink Sensa tion 100-155, Carroll 40-71, Stokman 50-90 per stuk, Fresia 150-260, Cycla men 100-165, Iris 225-310 per bos, Euphorbia 80-125, Bouvardia 35-53, Anthurium 100-140 per tak, Calla 70- 105 per stuk. Amaryllis 35-57, Lelies 75-115 per kelk. WOERDEN, 24 jan. Kaasmarkt: aanvoer 5 partijen. Noteringen: le kwal. 12.08-2.10, 2e kwal. f 2.08-2.10, extra kwal. f 2.08-2.10. Handel kalm. aan de wachtverboden. Het is nog niet bekend, hoeveel processen- verbaal hun dat heeft gekost, maar de artsen hopen dat het er minstens één wordt. Daarmee is dan de aandacht gevestigd op het probleem, waarmee de artsen vooral tobben: zij kunnen hun auto's niet kwijt in de buurt van de patiënten. Het enige verweer, dat de overtre ders hebben tegen een politieel op treden is een bordje achter de voor ruit: „dienstdoend arts bezoekt pa tiënt op no.Ruim honderd artsen, die zo'n bordje van een farmaceu tische industrie hebben gekregen, ho pen dat deze aanduiding de clementie van de politie zal inroepen. Het parkeerprobleem in de grote steden is overbekend. Waar geen auto staat geldt een parkeerverbod en nie mand zal de artsen benijden, die steeds maar weer een plaatsje moe ten zoeken bij de woningen, waar zij een patiënt hebben. Sommige art sen trekken zich van de verboden niets aan: zij willen zo snel mogelijk bij de patiënt zijn moeten er vaak zo snel mogelyk zijn en vinden een bonnetje onder de ruitenwisser als zij terugkomen bij het voertuig. De medici vinden, dat zij hun auto's ongehinderd moeten kunnen gebrui ken, want de oplossing, die sommigen kozen: op de fiets, biedt geen uit komst. Daarmee gaat veel te veel tijd verloren, wat beslist niet in het belang van de patiënten is. In het belang van de patiënten, die met een snel-komende arts gebaat zyn, hebben de Hagenaars nu hun actie gevoerd. In andere steden wordt een dergelijke actie overwogen, waar bij men wordt gestimuleerd door het Belgische voorbeeld. Daar kregen artsen na een dergelijke actie het voor elkaar, dat er wachtverbodsbor- den kwamen met een uitzondering voor dienstdoende artsen. Omstreeks juni dit jaar gaat men in Eindhoven beginnen met de bouw van een nieuw diaconessenhuis, dat wat indeling betreft een unicum in Nederland zal worden. Dit ziekenhuis komt te liggen in het stadsdeel Woensel, nabij de uitvalsweg naar Nijmegen. Het krijgt een capaciteit van ongeveer 300 bedden. Het project bestaat als het ware uit een grote schijf van twee etages, waarop een hoog „middenhuis" is ontworpen. De onderste etage van de schijf is het „economiegebouw". De bovenste etage wordt „behan- delhuis". Dit zal bevatten de opera tieafdeling, de röntgenafdeling, de afdeling voor de fysische therapie, het laboratorium, de physiologische afdeling en de polikliniek. Het „beddenhuis" bestaat uit 8 etages, waarvan er twee zijn bestemd voor de kinderafdeling, een voor de verloskundige afdeling, en vijf voor andere specialismen. Het ziekenhuis zal 13 miljoen gul den kosten. Het krygt geen indeling in klassen. Met het oog op de personeels- schaarste zijn alle verbindingswegen zo kort mogelijk gehouden. Bij het ontwerp is er verder naar gestreefd de vele werkzaamheden, die thans VETLESENPRIJS VOOR PROF. VENING MEINESZ Morgen wordt in de universiteit van Columbia in New York de Vetle- sen-prijs uitgereikt aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz. De Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen noemt dit een belangrijke en feestelijke dag voor de Nederlandse wetenschap, nu door het toekennen van een zeer bijzondere prys aan een landge noot grote eer wordt bewezen voor diens wetenschappelijke prestaties. Evenals de Nobelprijs bestaat de Vetlesen-prijs uit een medaille en een geldbedrag van 25.000 dollar. Met prof. Vening Meinesz wordt onderscheiden de Engelsman sir He rald Jeffreys, die op allerlei proble men betreffende de aardbol door theoretische aanpak licht heeft we ten te werpen. „Bij vele gelegenheden, ln het bij zonder bij zijn aftreden als hoogle raar enkele jaren geleden, is veel aandacht geschonken aan de grote prestaties van de onderzoeker Ve ning Meinesz, van wie vooral de zwaartekrachtmetingen op zee in duikboten en de interpretatie van de resultaten de wetenschappelijke we reld en velen daarbuiten hebben ge boeid. Nederland mag er trots op zyn een landgenoot van zo grote allure als prof. Vening Meinesz te bezit ten, iemand die naast zijn weten schap ook op velerlei wijzen de ge meenschap heeft gediend", aldus de Kon. Ned. Akademie van Weten schappen. Kerkelijk Leven Bevorderen van oecumenisch besef Tussen katholieken en protestanten In het blad voor r.-k. geestelijken „Ana Lecta", zijn onlangs richtlijnen opgenomen, die de r.-k. bisschoppen hebben uitgegeven voor oecumeni sche samenkomsten. Hun aanwijzin gen beperken zich tot het aangeven van de „grenzen en mogelijkheden van een godsdienstige gemeenschap tussen katholieken en protestanten". De bisschoppen zeggen o.a. dat de groeiende aandacht voor datgene wat de gelovigen in de scheiding verenigt, naar buiten moet worden gemani festeerd. Dit kan alleen door een openbaar samengaan midden in de gescheidenheid, door een gemeen schappelijk samenzijn op religieus gebied, zonder dat dit een volledige deelneming aan eikaars officiële ker kelijke eredienst impliceert. Een samenzijn buiten de kerkge bouwen achten zij niet alleen geoor loofd, maar zelfs een minimale wen selijkheid. Binnen eikaars kerkge bouwen is samenkomst toegestaan wanneer er geen x-egel van wordt ge maakt. Zo bijvoorbeeld achten zij een samen bidden tijdens de thans aan de gang zijnde „bidweek" zeer zinvol. Als voornaamste richtlijn stellen zij, dat bij het tot stand brengen van een godsdienstige gemeenschap steeds de schijn van een volledige deelneming aan eikaars officiële ere dienst moet worden vermeden. Overigens wijzen zij op de nood zaak van net bevorderen van een echt oecumenisch besef door zielzor gers, godsdienstleraren en onder wijs, waarvoor zij de aandacht ves tigen op de vele instituten, leergan gen, conferenties en cursussen, die zich daarvoor eigenen. meestal ln de verpleegafdeling ge beuren, te centraliseren. Zo is bijv. voorzien in een centraal beddenwis- selstation, een centrale afdeling keu ken en een centrale afwas. De inrichting van het ziekenhuis zal rond de anderhalf miljoen gulden kosten. Op het terrein komt een zuster huis voor leerlingverpleegsters. Ook het lescentrum wordt daar onderge bracht. Architect is de heer W. Lugthart te Amsterdam. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het ry verkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus bij voorkeur -n groepjes over de drukke zebrapaden; anders ontstaan er irri terende vertragingen in het ry ver keer, welke automobilisten, brommers en wielrijders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblijft. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 januari Londen 10.13%—10.14; New York 3.60ft— 3.60fgMontreal 3.44%3.45%Parijs 73.57%—73.62%; Brussel 7.24%—7.25; Frankfort 90.25%—90.30% Stockholm 69.79%—69.84%Zürich 83.54—83.59; Milaan 58.10%58.14%; Kopenhagen 52.37%—52.42%; Oslo 50.56—50.61; Wenen 13.95%—13.96%Lissabon 12.63%—12.65. voor B. en W. van Rotterdam hebben bericht ontvangen dat de reg?rir.g haar goedkeuring verleent aan <!e aanleg van een directe verbinding voor weg- en tramverkeer tussen de Willemsburg en de Blaak, in het cen trum van Rotterdam. Dit project vergt een bedrag van f4.415.000. Tï-'t zal bijdragen tot betere verbindin gen tussen de beide Maasoevers. Gelijk locn voor manner: en vrouwen Staatssecretaris vraagt advies (Van onze Haagse correspondent- In november van het vorig jaar heeft de regering reeds besloten bij de herzieningen van de C.A.O.'s aan dacht te schenken aan het principe van gelyk loon voor vrouwen en mannen. Overeenkomstig art. 119 van het EEG-verdrag dienen nl. maatregelen te zyn getroffen, waar door bij gelijke arbeid aan vrouwen minsten 85 wordt betaald van het loon, dat aan mannen wordt uitge keerd. Staatssecretaris Roolvink meende toen over de wijze, waarop deze ge dachte zou kunnen worden geëfec- tueerd, het best overleg te kunnen plegen met de Stichting van de Ar beid, het College van Rijksbemid- delaars en hemzelf. Thans is hij ech ter begonnen met aan de Stichting van de Arbeid op korte termijn ad vies te vragen over de wijze van ver wezenlijking. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS ONGEANIMEERD Amsterdam, 24 januari. Aan de koersdaling van dinsdag voor de internationale waarden heeft de beurs vandaag geen einde kunnen maken. Wederom moesten Unilever en Kon. Olie met dalende prijzen ge noegen nemen zij het. dat. de verlie zen binnen zeer nauwe grenzen ble ven. Philips brokkelde verder enige punten af, evenals Hoogovens: Aku was nauwelijks prijshoudend. Het aantal gedane affaires kon op de vingers van één hand worden geteld. Nadat de markt in New York in de beide voorgaande dagen een licht herstel te zien had gegeven, gingen de koersen gisteren in Wall Street weer omlaag, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Dit had tot gevolg dat het Damrak zich hier bij moest, aan sluiten hetgeen dan ook in de koers van de internationale waarden tot uitdrukking kwam. De Westduit.se beurzen gaven weinig verandering te geven. Zwitserland en Parijs hadden wat aandelen Kon. Olie te verkopen waardoor de koers van genoemde aandelen op f. 123,50, 40 cent bene den de voorgaande slotkoers bleef. Unilevers 60 cent lager op f. 185.80. Philips en Hoogovens min 5 punten op resp 957 en 751. Aku brokkelde af tof 393 min 2%. In de scheepvaartsector bleven de koersen ene weinig onder het voriee slotniveau. Aan de koersstijging in certificaten Deli kwam vandaag een einde. Er volgde een technische reac tie van circa 50 cent tot f. 152,20. Am sterdam Rubbers en HVA's bleven vrijwel onveranderd In de aandelen van de Cultuurmaatschappij „Pon- dok-Gedeh" werd geen notering op gemaakt Er wordt een bod op deze aandelen uitgebracht van 13%%. Deze stukken noteerden gisteren 10%. Aandelen Amsterdamsche Bank wer- dne lager geadviseerd. Aandelen De Wereldhaven" waarvoor 300% gebo den wordt werden op 300 302 gead viseerd. In de Staatsfondsen hoek was <je stemming aan de vaste kant Dinsdag 23 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 102% 102 H Ned. '59 4% 102fi 102H Ned. '60-1 4% 102% 102% Ned '60 n 4% 103 102% Ned. '59 4% 101 y4 101% Ned '60 4y4 loift 101ft Ned. '61 4% 101ft 101ft Ned. *53 3% 97% 97% Ned. Gb obi. 3% 81% Ned. '47 3% 92 Hi 98 92 U Ned. '51 3% 98 Ned. '53 I-n 3% 95% 9518 Ned. '56 3% 95ft 90% 95 GB Ned. '48 3% 90% Ned, bel. cert 3y4 88-"., GB 89 Ned '50 I-II 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 91% 91% Ned. '55 I 3% 91H 91H Ned. '55 II 3% 93% 93% Ned. "37 3 92% 92% Ned G.b obi '46 3 92% 92% Ned. dol ln '47 3 90GB 90% Ned. Inv cert. 3 99H 99UGL Ned 62-64 3 100ft 100ft Indië '37 3 99% Indië 37 A3 95 ft 95ft Ned. won. b.l. '57 6 108% 108% Ned. w. bJ. '58 4% 108% 102 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij A-K.U Deli Mij eert. Hoogovens eert. Philips gem bez Unilever cert. Dordtse Petr Kon P <50 f20) Holl. Amer lijn Java China Pak KL,JM Kon. Ned. St.boot Kon. Paket Mij Stoom. Mij Ned Niev Goudr eert v Ommeren eert Kon. Rott. Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem 48 (3%) R'dam *52-1 (4%) id. '37 I-n (3%) Z.-Holl '55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 5V4 id NWB'52 (4%) BVG rspbr f. 500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philips Doll. '51 113%GB 113% 129 129% 395% 393% 152,75 152.10 756% 750% 961% 956 18650 185.70 573% 575 123,45 123.40 147% 146% 148% 148 61,80 188% 188% 152 150 164% 162% 148% 148% 334 332 150 149 152 150% 96% 96% 96% 100% 100% 96% 101% 104% 104% 100% 100% 197% 199% 144% 144% 91 91 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 106 A'dam '51 12% 85% 84% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 91% 93' A'dam '56 III 2% 91% 92% Eindhoven '54 82% Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '5212% 94% 95% Idem n 2% 95% 95' L R'dam '52 I 2% 94 94 B Idem II 2% 95% 95% Idem '57 2% 92% 93% Utrecht '52 2% 93% 93% Z.-Holl. 1957 2% 92 92% Zuid-Holl '59 2% 103 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco247,50 246.50 Amst Bank 399 386 Cultuurbank 34% 34% Holl Bank eert. 213% 213 Ned Handeimij 349 349 Rott Bank 378 368 Twentsche Bank 337 336 Senembah 412,50 413 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 715 730 Berkei's Pat 307 303 Borsumy-Wehry 78 78 Calvè Delft eert 930 920 Electralasmij 355 K Pap v Gelder 360 Qfin K Ned Grofsm 175 172 Holl Constructie 420 418 Ing our v B.nlj 221 Internatio 210 218 Int Kunstst Ind 80 80 v Kemp en Beg 144 142% Leidse Wolsp.ry 552 551 Muller en Co N B 479% 479% Ned Kabelfabr 609 603 Philips pref 289 292% Rott Droogd MIJ 546 547 Sikkens Groep 890 889 Ver Touwfabr 373 370 Walvisvaart 97 97 Wernink's Bet my 197% Wilton Feyenoord 2R4 289 v Wyk - Heringa 89% 90% Zaalberg 140 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r 491% 492 Kon Petr (f20) 125.60 124 Amerik fondsen Canad Pacific R 26ft 2518 Intern NickeJ 79 77% Anaconda 51% 50% Bethlehem Steel 41% 41 Cities Service 53% 53% General Motors 5313 53% Kennecott 84% 83% Republic Steel 56% 56% Shell Oil 36% 36% Union Pacific 33H 33ft Un. States Steel 74% 73A

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5