Reeks jubilea bij Woordenboek der Nederlandsclie Taal Bijna een eeuw werd in Leiden in stilte naarstig doorgewerkt Wat serveert U 's avonds TROTS SYMBOOL GEVELD sfunc Ir. De Jong directeur L.D.M. Een nieuwe moderne kijk op smakelijk eten! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 januari 1962 Tweede blad no. 30561 Over twee jaar zal een belangrijke in Leiden gevestigde instel ling een eeuw bestaan: het Woordenboek der Nederlandsche Taal". Bijna honderdjaar lang is er naarstig maar in stilte gewerkt aan dit omvangrijke woordenboek. Weinig is er van dit werk naar buiten doorgedrongen. Men timmert er niet aan de weg. Er zou dan ook geen aanleiding bestaan, thans eens iets over het werk aan dit woordenboek te schrijven, wanneer niet toevallig in deze tijd enkele jubilea gevoerd worden onder de tegenwoor dige generatie van samenstellers van het nu reeds tot vierentwin tig forse delen uitgegroeide werk. Onlangs vierden de redacteur dr. C. Kruyskamp en de assistent de heer J. Kuiper hun zilveren jubileum, morgen is het een kwart eeuw geleden dat de Belgische neerlandicus dr. F. de Tollenaere aan de redactie van het woor denboek verbonden werd en tevens in dienst kwam van het Brusselse ministerie van onderwijs. Het zal weinig voorkomen, dat een jubilerend Belgisch ambtenaar 25 jaar in Nederland werkzaam was en in Nederland wordt gehuldigd. Het begon in 1864 Het Woordenboek der Nederland sche Taal is voortgekomen uit een verlangen dat werd uitgesproken tij dens een taalcongres in Gent in 1849. Dank zij de stuwende energie en taalliefde van de Leidse hoogleraar Matthias de Vries kwam reeds drie jaar nadien een ontwerp tot stand voor de organisatie van het voor bereidende werk. Op 18 januari 1864 werd het contract met de uitgevers getekend, en nog in datzelfde jaar werd de eerste aflevering gepubli ceerd. In 1882 werd uit de eerste reeks afleveringen het eerste van de tot dusver verschenen 24 delen sa mengesteld. Prof. De Vries, die als de vader van het woordenboek kan worden be schouwd, heeft hoewel hijzelf niet bevroedde welk een omvang het werk uiteindelijk zou blijken te nemen de toch direct reeds grote opzet van het werk als volgt gemotiveerd: „Een woordenboek, bestemd een berede neerd overzicht te geven van alles wat de denkende en scheppende geest der natie in de taal heeft nederge- legd, kan onmogelijk in een klein bestek worden samengedrongen. Een uitgebreid museum kan niet in een korten catalogus worden beschre ven". Taai-museum Dit is het, wat het Woordenboek wil zijn: een museum van de Neder landse woordenschat. Een encyclo paedic pleegt (alfabetisch of syste matisch) de dingen zelf te omschrij ven, een „gewoon" woordenboek geeft slechts de betekenis, de geldende ge- bruiksvormen en de taalkundige ken merken van een woord; het Woor denboek der Nederlandsche Taal wil echter de woorden met al hun vor men volledig analyseren en omschrij ven, hun herkomst en gebruik histo risch beschouwen en laten zien, hoe eventueel in de loop der eeuwen of jaren de betekenis en het gebruik zijn geëvolueerd. Kleine kring Hoewel de aanvankelijke opzet was, het werk een algemeen gebruikska- rakter te geven voor een brede kring van taalbeoefenaars en taalgebrui- kers, groeide het reeds na de eerste generatie van redacteuren zozeer uit tot een taalwetenschappelijk werk van grote omvang, dat de versprei ding zich voornamelijk beperkte tot de beoefenaren van de taalweten schap. Het Woordenboek heeft door deze minder ruime verspreiding bui ten de wetenschappelijke kringen niet de bekendheid verworven, waar op men aanvankelijk had gerekend, hetgeen overigens aan de zeer grote waarde van het werk geen afbreuk doet. Ook de omvang van het Woor denboek is anders geworden dan men eerst had geprojecteerd. Eerst dacht men ruim honderd afleveringen no dig te zullen hebben, thans zijn het er reeds ongeveer 400 (in 24 delen samengebundeld) terwijl het totale werk mettertijd zeker 500 afleverin gen zal omvatten. De voltooiing heeft dan ook veel meer tijd gevergd, dan aan het begin van het werk kon wor den voorzien. Prof. De Vries besefte zeer wel, dat hij de voltooiing niet meer zou beleven, maar hij ver wachtte toch stellig, dat de na hem volgende generatie van redacteuren dit wel zou doen. Nog een zevende Nu, bijna honderd jaar later, moet nog steeds ongeveer een zevende ge deelte van het geheel worden behan deld, geschreven en uitgegeven. Het Woordenboek is thans voltooid tot het woord „vinden" met enkele hiaten in de R en T en het eerste deel van de V die thans worden op gevuld. terwijl ook de bewerking van de V (de grootste letter van ons alfabet) wordt voortgezet. Er zijn thans vier redacteuren, namelijk dr. C. Kruyskamp, dr. F. de Tollenaere, mej. dr. N. Bakker en mr. dr. A. C. Grena die longh, benevens twee aspi rant-redacteuren, bijgestaan door zes Advertentie !Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Officiële publikatie UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 25 januari 1962 tot en met 21 fe bruari 1962 voor een ieder in ontwerp ter inzage zal liggen ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), een plan voor uitbreiding met betrekking tot gron den, gelegen tussen de Lage Rijndijk en Hoge Rijndijk en tussen de Ooster straat, de oostzijde van de bebouwing aan de Van Speykstraat en de ooste lijke oever van het Rijn- en Schieka- naal (uitbreidingsplan „LeidenDe Waaro 1962'), met daarbijbehorende bebouwingsvoorschriften, vast te stel len mat intrekking van het uitbrei dingsplan van 6 november 1933. voor- zoveel dit voor dat gebied geldt. Leiden, 24 januari 1962. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. assistenten, aan de verdere bewer king van het Woordenboek bezig. De bezetting is, vooral in de crisisjaren, wel eens heel wat kleiner geweest, maar tegenwoordig is, mede doordat het Woordenboek van een particu liere instelling omgezet is in een Rijksinstelling, de financiële positie gunstiger dan in het verleden veelal het gevolg was. Vlaams redactielid Van de aanvang af was de opzet ook een vertegenwoordiger van het Vlaamse taalgebied in de redactie'op te nemen, hoewel het niet in de be doeling lag diens aandacht in het bijzonder te richten op het Vlaamse aspect van de taal. Thans is, een kwart eeuw lang, dr. De Tollenaere deze Belgische redacteur. Hij bewerkt evenals de andere redacteuren een alfabetisch begrensd deel van het Woordenboek. In de loop der jaren hebben zich enkele belangrijke wijzigingen vol trokken. In de eerste plaats is het bronnenmateriaal enorm uitgebreid, in de tweede plaats heeft men de historische grens aanzienlijk ver vroegd (thans wordt 1500 als grens genomen) en in de derde plaats be sloot men steeds meer tot opnemen van aanvankelijk vreemde woorden, die geleidelijk in de Nederlandse taal als Nederlandse woorden inburger den. Bij deze en andere wijzigingen is echter de spelling steeds gelijk gebleven. Nog steeds wordt het Woor denboek in de spelling van De Vries en Te Winkel geschreven: een spel ling die zelfs speciaal voor dit Woor denboek ontworpen was. Handha ving van een eensluidende spelling in alle delen is nodig, om een logisch opgebouwd geheel te verkrijgen en vooral ook om de volgorde niet te verstoren. Alle goede „gewone" woordenboe ken zijn als het ware geënt op dit basiswerk (voor zover het althans is voltooid), en dr. Kruyskamp en dr. De Tollenaere hebben daartoe bijge dragen door hun bewerking van de nieuwste uitgangen van enige beken de handwoorden boeken. In L.U.B. Het hoofdkwartier van de arbeid is gevestigd in een apart lokaal in de Leidse Universiteits Bibliotheek waar Onderscheiding voor prof. v. Thiel Prof. dr. P. H. van Thiel, hoog leraar in de parasitologie en direc teur van het laboratorium voor para sitologie dier Leidse Universiteit, is benoemd tot erelid) van de American Society of Parasitologists. Dit genootsohap, dat ruim 1000 leden en 15 ereleden telt is de groot ste vereniging op 'het 'gebied) van de parasitologie. tussen een schat van boeken voort durend zorgvuldig wordt gespeurd naar bronnen, kentekenen van ont wikkeling en andere aspecten van de talloze woorden, die het Nederlands tot een rijke taal vol afwisseling en boeiende details maakt. Het werken in deze weelderige tuin is voor hen, die daaraan jarenlang hun krachten gaven, tot een lust geworden die hen levenslang boeit. Wanneer het werk eens „voltooid" zal zijn, is de Nederlandse taal weer zoveel verrijkt en veranderd, dat om vangrijke supplementen nodig zullen zijn. In 1942 werd reeds met een eerste supplement deel aangevan gen. Maar de ontwikkeling van de woordenboeken gaat de laatste tijd in een geheel andere richting vooral onder invloed van vernieuwing der lexicografische opvattingen en ook hier de intrede van de automatise ring. Naar dit laatste gebied gaat thans de bijzondere belangstelling van d-e morgen jubilerende redacteur dr. De Tollenaere uit. Het jubileum van morgen, zal, evenals die in het jongste verleden, slechts bescheiden in intieme kring worden gevierd. Het werk zal er nau welijks voor worden onderbroken, want er is nog teveel onbewerkte grond in de rijke taaltuin, om een lange pauze te rechtvaardigen. Ir. Maris bezocht Universiteit Gisteren heeft ir. A. G. Maris, voorzitter van de Academische Raad, een werkbezoek aan de Leidse Uni versiteit gebracht. De heer Maris werd in het Acade miegebouw verwelkomd door de president-curator, dr. E. H. Reerink, in tegenwoordigheid van leden van het college van curatoren, het senaatsbestuur en het praesidium. Ir. M. L. Kalff, curator in het bij zonder belast met de zorg voor de ruimtelijke uitbreidingen, gaf een uiteenzetting van de bouwplannen. Deze uiteenzetting werd gevolgd door een gedachtenwisseling over velerlei vraagstukken van wetenschappelijk- organisatorische en onderwijstechni sche aard. In de loop van de middag heeft de heer Maris enkele universitaire in stellingen bezocht en enkele terreinen in ogenschouw genomen. De Academische Raad, waarvan de secretaris, de heer R. C. Kwantes eveneens aanwezig was, is ingesteld krachtens de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs. De Raad vormt een schakel, zowel tussen de Nederlandse universiteiten en hoge scholen onderling, als tussen deze instellingen en de maatschappij. Tevens heeft deze raad tot taak zowel een doelmatige samenwerking tussen de universiteiten en hoge scholen te bevorderen, als ook de aanpassing van het wetenschappelijk onderwijs aan de ontwikkeling van de wetenschap en aan de behoeften van de maatschappij. Advertentie OVE OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE OPGERUIMD STAAT NETJES Wist U dat, het vuil uit voortuintjes niet op straat behoort te worden geveegd of geworpen. Ontluistering van herinneringen Langzaam maar zeker ver- dwijnen ook de laatste herinne ringen aan de Blauwe Tram uit het Leidse stadsbeeld. Daags na dat de Blauwe" zijn laatste rit maakte, haastte men zich om de ontsierende bovenleidingen uit de straten te verwijderen. Tot gisteren piekte aan de Voorscho~ terweg bij de Lammebrug het sombere silhouet van de werk loze tramburg omhoog, een der laatste symbolen van het groot se verleden van de Boedapes- ters". Gisterochtend begonnen zwij gende mannen, gewapend met snijbranders aan de ontluistering van deze herinnering. Om drie uur gistermiddag werd de laat ste stijl, waar de brug op rustte, doorgebrand. Eén kabel en één ruk met een oersterke takel wagen waren nodig om de trotse staalconstructie in het sto[ te doen bijten. Langzaam trokken de stofwolken op. Verslagen lag daar de brug, die eens vele malen per dag de zware trams over zijn ijzeren schouders de Vliet overdroeg, te wachten op de medogenloze slopershamers. Welke dranken behoort men te schenken als men een „avondje" geeft? Wel, na de thee hebt U de keus uit rijnwijn, rode wijn, moezel wijn, bier en tonic. Natuurlijk zijn er nog veel meer gezellige drankjes te bedenken. Een verfrissende longdrink bijvoorbeeld is altijd welkom. Het prettige van zo'n longdrink is dat er zovele dranken zijn die er zich voortreffelijk voor lenen. In de winter kan ook een wijngroo of een heerlijk kopje bouillon uitstekend voldoen. En welke sigaretten presenteert U Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt I KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM (Foto's LD/Holvast) Conferentie over Nieuw Delhi In het Oecumenisch vormingscen trum Oud-Poegeest te Oegstgeest wordt 24 en 25 februari een bijeen komst belegd ter bespreking van de rapporten ,die tijdens de derde As semblee van de Wereldraad van Kerken te Nieuw Delhi werden ge maakt. De verslagen van drie secties Ge tuigenis. Dienen en Eenheid zullen •resp. worden ingeleid door: dr. J. Rlaauw gereformeerd studie secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad; ds. H. van Andei her vormd jeugdgedelegeerde als secretaris van de Oecumenische Jeugdraad en prof. dr. J. A. Ooster- baan doopsgezind vertegen woordiger van de Broederschap. Eervol ontslag aan dr. ir. P. C. Lindenbergh In de heden onder voorzitterschap van jhr. mr. F. H. van Kinschot ge houden buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij werden tot commissaris der ven nootschap benoemd de heren mr. C. J. Woudstra en P. C. A. ten Broek. In december 1955 trad de heer De Jong als bedrijfsingenieur in dienst van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, bij welke maatschap pij hij sinds 1 januari 1961 de func tie van adjunct-directeur bekleedt. „Oud papier.. Onder het voorwendsel, dat het hem om oud papier was te doen pleegde een 22-jarige Leidse koop man tal van diefstallen. Zo sloeg hy zijn slag in enkele woningen aan het Rapenburg, in een school aan de Lo- rentzkade en in een ziekenhuis, waar geldsbedragen werden ontvreemd. De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank eiste tegen verdachte 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank veroor deelde hem tot 6 maanden gevange nisstraf waarvan 2 maanden voor waardelijk. Studeren in Oxford Voor een kleine groep belangstel lenden hield prof. dr. A. G. H. W. Bachrach, hoogleraar aan de facul teit der Engelse taal- en letterkunde aan de Leidse Universiteit, gister avond in rest. De Doelen een lezing voor het Genootschap Nederland-En- geland. Als onderwerp voor zijn lezing had prof. Bachrach gekozen Oxford, de wereldvermaarde universiteitsstad in Engeland. Spreker vertelde over deze merkwaardige stad uit eigen erva ringen, want hij heeft enkele jaren gestudeerd aan het Jesus-College in Oxford. Hij noemde Oxford een „fa briek die hoogstmerkwaardige men sen produceert". Als voorbeeld noem de hij de vereniging van bergbe klimmers, die in Oxford zetelt. De le den van deze vereniging trekken niet elke winter naar Oostenrijk, of naar een andere bergrijke streek, maar zij hebben zich gespecialiseerd in het beklimmen van de universiteitsgebou wen. Prof. Bachrach ging vervolgens in op het ontstaan van de naam Oxford. Ook de historische ontwikke ling van het universiteitsonderwijs behandelde spreker uitvoerig. Merk waardige figuren als de „scouts" pas seerden de revue. Prof. Bachrach maakte tijdens zijn lezing gebruik van dia's, die een nog duidelijker inzicht gaven in het studentenleven te Oxforu. De nieuwe directeur Aan dr. ir. P. C. Lindenbergh werd ingevolge diens verzoek, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ingaande 1 februari 1962 eer vol ontslag verleend uit zyn functie van directeur der vennootschap. Voorts besloot de vergadering met ingang van dezelfde datum te benoe men tot directeur der vennootschap, ir. C. de Jóng. Ir. De Jong, die 25 juli 1922 te Ca- pelle aan de IJssel werd geboren, studeerde, na zijn hbs-opleiding te Rotterdam, aan de Technische Hoge school te Delft, waar hij in 1950 de graad van civiel-ingenieur behaalde. Van 1950 tot 1954 was de heer De Jong werkzaam bij de Aanneming Maatschappij „De Kondor" N.V. te Amsterdam en van 1954 tot 1955 bij Gemeentewerken, Afd. Rioleringen, te Utrecht. Bakkersknecht leefde op te grote voet Als gevolg van het feit dat hij op een te grote voet had geleefd, pleegde een 27-jarige bakkersknecht uit Voorhout verduisteringen ten nadele van zijn Leidse werkgever. Over het tijdvak van 19561961 hield hij regel matig geld van de klanten achter. Het totale bedrag zou tot ongeveer f. 8500 zijn opgelopen. De officier bij de Haagse Rechtbank eiste tegen verdache 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar met aftrek van het voorarrest. Nuso-congres Ter gelegenheid van hét 25-jarig bestaan van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen wordt vrijdag 25 en zaterdag 26 mei in Leiden een NUSO-congres gehouden. Voor deze gelegenheid is door het bestuur van de Leidse Bond een con grescommissie benoemd, die met de voorbereidende werkzaamheden reeds is begonnen. De commissie verwacht, dat het congres zal worden bezocht door 350 deelnemers, van wie er 200 voor één nacht aan nachtlogies moe ten worden geholpen. De bedoeling van de commissie is, om de congresgangers zoveel mogelijk logies te verschaffen by de leden van de 14 speeltuinverenigingen die aan gesloten zijn bij de Leidse Bond. De commissie doet een beroep op de Leidse ingezetenen om haar bij het verschaffen van nachtlogies zoveel mogelijk te helpen. Opgaven worden ingewacht bij het secretariaat: Olt- mansstraat 10. COMMUNISME DE WERELD VAN MORGEN? Op 10 en 11 maart belegt de Stich ting Oud-Poelgeest in het oecume nisch jeugd- en vormingscentrum „Kasteel Oud-Poelgeest" te Oegst geest een vormingsweekeind voor jon ge volwassenen over de sociale en zedelijke betekenis van het commu nisme, zoals het naar voren wordt gebracht in het nieuwe partij-pro gramma van de communistische par tij in de Sowjet-Unie, met als the ma: „Communisme, de wereld van morgen?" Inleidingen worden gehou den over: „Het communisme van gisteren" door prof. dr. R. F. Beer- ling, hoogleraar in de sociologie aan Turks hoogleraar houdt lezingen in Nederland Onder auspiciën van het Neder lands Instituut voor het Nabije Oos ten te Leiden, zal de bekende Turkse kunsthistoricus prof. dr. M. S. Ipsi- roglu uit Istanboel in de tweede helft van februari een aantal voor drachten in Nederland komen hou den en wel in het kader van de Ne derlands-Turks culturele betrekkin gen alsmede in samenwerking met de culturele afdeling van de Raad van Europa. Prof. Ipsiroglu is een ex pert op het terrein van de Turkse miniatuurkunst enerzijds en van de oud-christelijke kerkbouw in Turkije anderzijds. Zijn voordrachten zullen tussen 20 februari en 2 maart worden gegeven in Amsterdam, Leiden, Den Haag. Nijmegen, Enschede en Gro ningen. Bij de organisatie van deze lezingen werkt het Nederlands Insti tuut voor het Nabije Oosten nauw sa men met de Nederlandsch-Turksche Vereeniging en met het Genootschap Iran-Nederland. EXAMENCOMMISSIE APOTHEKERSASSISTENT De commissie, welke in 1962 te Leiden zal zijn belast met het afne men van de examens voor apothe- assis'tent is als volgt samengesteld: Lid en voorzitter: H. A. M. van Steenbergen te Leiden; lid en plaats vervangend voorzitter: dr. A. Keil- holz te 's-Gravenhage; lid en secre taris G Beudeker te 's-Gravenhage; leden ir. A. L. Backer te Vlaardin- gen; J. Bosman te Scheveningen; G. A. H. van der Corput te Vlaardin- gen; L. S. Go te Oegstgeest; mej. dr. P. E. Heederik te Rotterdam; H. Hes van Zweeden te 's-Gravenhage; me juffrouw N. Hoedemaker te Vlaar- dingen; mej. L. Hoekstra te Leiden; J. de Jong te Schiedam; R. de Jong te Scheveningen; dr. J. C. de Keu- ning te Rotterdam; T. H. M. Malin- gré te Schoonhoven; G. A. W. J. O. E. Paris te Gouda; J. M. H. van der Sande te Vlissingen; mejuffrouw J. C. H. T. Schuurmans Stekhoven te Leiden en J. H. Versteeg te Woerden; deskundige: J. G. Noorlandt te Leidien. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Anne, dr van W. van Rijn en A. Glasbergen: Adrianus, zn van J. van Rossen en P. G. A. Smit; Inie Jacoba Catharlna, dr van J. M. Lau rier en L. Verduijn; Rob, zn van A. van Mastrlgt en M. N. van Bommel; Corina, dr van R. Mosselman en C. Nell; Willem Hendrik, zn van A. Wijn hout en J. Korsulze; Merten Maria, zn van J. A. Prins en M. de Febre; Sonja, dr van G. J. Wit en NI E. Kröl- ler; Frederik, zn van W. G. Heemskerk en W. Paauw; Bowlne Christine, dr van M. F. Michel en N. Bensink; Wllhel- mina Johanna, dr 'van J. Ravensber- gen en J. C. A. Henslng. Johannes Franclscus Maria, zn van G. W. Steenvoorden en C. C. Rewijk; Peter Cornells, zn van C. S. v. d. Bijl en H. J L. Groeneveld; Gerrit, zn van J. Ouwehand en N, van Duljn; Augus- tlnus Josephus Chrlstoffel, zn van J. RIJ VERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. de Leidse Universiteit, „De Sowjet- economie" door drs. W. Tims, eco noom aan het Centraal Planbureau te Den Haag, „De wereld van mor gen" oec. huisdienst o.l.v. ds. J. Irik, hervormd predikant te Oegst geest en „De Sowjel-samenleving". PRINSES BEATRIX BIJ GALA-CONCERT N.S.O. Prinses Beatrix zal morgenavond het gala-concert van het Ned. Stu denten Orkest, ten bate van het Ned. Studenten Sanatorium en het Uni versitair Asyl Fon^s bijwonen. Het concert wordt gegèven in het Ge bouw van K. en W. in Den Haag. Onder de genodigden zijn o.m. de mi nisters Korthals, Beerman, Toxopeus, Visser. Van Aartsen, de gevolmach tigd minister Pos en de staatssecre tarissen Van Houten en Gijzels. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, en de com missaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, zullen ter ontvangst van de Prinses aanwezig zijn. NTS gaat weer met showprogramma naar Montreux De N.T.S. zal ook dit jaar deelne men aan het concours voor amuse mentsprogramma's van het Mon- treux-festival (23 tot 28 april). Aangezien elk land slechts met één inzending mag deelnemen, zal de N.T.S. medio maart een keuze doen uit de in aanmerking komende amu- sementsprodukties van de omroep organisaties, welke op dat moment reeds geproduceerd zijn en eventueel ook uitgezonden. Hiertoe zullen, naar reeds vast staat, de Corry Brokken-Show (AVRO) en een aflevering van de Zaterdagavondakkoorden (KRO) be horen. Het Montreux-festival wordt voor de tweede maal gehouden. Vorig jaar werd de BBC winnaar van de eerste prijs: de Gouden Roos met de „Black and White Minstrels Show". G1ZENGA ONDER KONGOLESE „BESCHERMING" De Verenigde Naties hebben de af gezette Kongolese vice-premier Gi- zenga overgedragen aan de centrale Kongolese regering. Gisteren is de loemoembistische leider van het VN- hoofdkwartier in de Kongolese hoofdstad overgebracht naar het huis, waar hy vroeger placht te wo nen als hy in Leopr.ldstad vertoefde. Kongolese militairen houden voor de woning de wacht „om Gizenga te beschermen", zo zeiden zij tegen ver slaggevers. Zij voegden er echter aan toe, dat zij Gizer.ga niet zouden toe staan het huis te verlaten, „omdat zijn veiligheid alleen hier kan wor- uen gegarandeerd". Het gerechtelijk onderzoek naar de activiteiten van Gizenga is inmiddels begonnen. VN-secretaris-generaal Ce Thant heeft er gisteren by de landen die troepen voor de VN-strydmacht in Kongo hebben afgestaan, op aange drongen meer soldaten ter bes hik king te stellen. B, A. Waals en C. C. v. d. Hoorn; Harm, zn van C. Schuilenburg en L. Westerhuis; Antonie, zn van M. Sloos en G. van Leeuwen; Ingrid Selma, dr van A. Huijser en J. M. Edens; Maria Elisabeth, dr van D. Bink en W. v. d. Reijden; Robertus Bernardus Jacobus, zn van J. Bink en P. H. Overdijk; Petrus, zn van M. Thelen en M. S. l'Amie; Cornells, zn van J, Labrujère en J. C. K. Ruis; Gezina Susanna Sylvia, dr van P. de Kleijn en M. P. Schouten; Cornells Leonardus. zn van A. van Beek en M. C. G. Borst; Leo nardus Hendrikus. zn van M. Eradus en C. A. Castelein; Henricus Maria Petrus Leonardus, zn van H. M. A. v. d. Sanden en H. F. J. M. Bertens; Maria Regina Alida Paulina, dr van P. M. van Dam en A. Schilder; Antonia Petronella Adriana, dr van M. A. Vink en H. C. Langeslag; Eduard Johannes, zn van J. A. G. Rijnbeek en A. A. Baak; Alexander Hein Erwin, zn van H. J. Buijs en T I. Oettinger; Mare, zn van F. Brandt-Corstius en E. M. van Druten; Pieter Hendricus, zn van P. Mulders en H. C M. Velders; Cor nells, zn van J. G. Teske en H. J. van der Voet; Frederik Johannes, zn van J. C. A. v. d Bos en C. M. T. Devilee; Anthonius Andreas Maria, zn van J. J. G. v. d. Salm en E. H. van Velsen; Carin Marlyn, dr van H. Vlasveld en A. C. Ravesloot; Gerda Jnhanna, dr van E van Halen en N. Tijsterman; Michael Hendrik Francis, zn van D R. Mc Wilkinson en J. M. Dekhuizen. GETROUWD J. Op den Velde Boots en A. M. Meyer. OVERLEDEN P. D. Beversluis, 77 Jr man; G. Bleg- straaten, 81 jr. man; P. van Dam, 66 Jr. man, J. C. Dubendorffer, 63 jr, vrouw. J. J. van Tiel, 70 jr, e.v. J. Laurier; B. Turk, 78 Jr. man; A. C. Schmidt, 83 Jr, "W.v. J. O. van Gruisen; W. van Steenbergen. 64 jr. man; E. W. Ouder- land, 85 jr, w.v. J. C. v. d. Klift; W. Zuiderduin, 59 jr, man; S. W. Paauw, 80 Jr, e.v. P. Laterveer; M. F. Frank, 66 Jr, man; J. C. Kuisen, 64 jr, man; A, Struijck, 63 jr, man; K. J. L. van Teijlingen, 45 Jr, man. Advertentie Wit of bruin per pak0.85 In sierlijke, plastic trommel gevuld met pak btuin1.75 Meisje na val in Lisse overleden Een 18-jarig meisje uit Voorburg is maandagmiddag in de ouderlijke lijke woning aan de gevolgen van een haar op zondagavond te Lisse over komen ongeluk overleden. Het meisje, dat een bromfiets bereed, kwam en kele ogenblikken nadat zy twee fiet sers had ingehaald op het rijwielpad nabij ,,De Engel" te vallen. Na be handeling in het Academisch Zieken huis te Leiden werd het meisje naar haar huis vervoerd, waar zij de vol gende middag plotseling overleed.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3