m Kustvaarder al etmaal vast op het strand bij Hoek van Holland GEEN SANCTIES TEGEN CUBA AGENDA Halsstarrige Britse kapitein weigert nog steeds alle hulp Grevenbieht is te klein en ligt te ver MET EEN ENKEL WOORD Kerkelijk Lieven fl LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 24 JANUARI JM2 Vergeefse reizen naar Engels schip Dc Britse kustvaarder „Gla- ken langszy te komen. De reis van donia" zit nog steeds onwrik baar op de Maasvlakte bij Hoek van Holland. Het schip zit daar nu al meer dan een etmaal. Gistermorgen omstreeks zeven uur liep het in de zware storm vast ongeveer 200 meter van de Zuiderpier af, vlak tegen het strand van „De Beer" aan. De kustvaarder ligt daar droog. Alleen vanmorgen om vijf uur kwam er bij vloed enig water onder het voorschip. De bemanning weigert nog altyd van boord te gaan. In een gesprek met de wal zei de gezagvoerder van morgen, dat zijn mannen de nacht goed hadden doorgebracht en er voor hen absoluut geen gevaar dreigde. Bij hoog water kwamen er nog wel eens zeeën over het schip, maar hij zag de toestand niet somber in. Tijdens de vloed was de kustvaar der door de sterke wind met de kop wel nog iets meer naar de wal ge schoven. De gezagvoerder schijnt overigens vastbesloten het schip zelf te redden. Elk aanbod van Leen Smit's Sleep boten en het Bergingsbedrijf van Van der Tak om assistentie te verlenen heeft- hjj met merkwaardige hardnek kigheid afgeslagen, hoewel zijn rede rij toestemming heeft gegeven hulp te aanvaarden. Bergingsspecialisten van Van der Tak zouden vandaag proberen bij laag water het schip van het land af te bereiken. Flinke branding Van zee uit is het niet meer mo gelijk. Gistermiddag al had de red- dingvlet „A. J. M. Goudriaan" bij hoog water de grootste moeite om in de flinke branding zonder ongeluk- Vrijgezellen gaan naar Dusseldorp De organisator van de jaarlijkse vrijgezellen-congressen, de ge meente-secretaris van Greven bieht, Ger Greijn, heeft verklaard dat het nu definitief is dat het Wereldvrijgezellencongres zal worden verplaatst naar Dussel dorp. De heer Greijn zei, dat de con gressen in Grevenbieht niet in overeenstemming waren met de ideeën, die hij had toen hij de organisatie in 1953 oprichtte. Het congres in Dusseldorp het tiende zal worden gehouden van 4 tot en met 6 augustus. De voorzitter van de vrijgezellenorganisatie in de Verenigde Staten, Richard Kay, zal het openingswoord spreken in een bij eenkomst in de „Rheinhalle" in Dus seldorp. Er zullen lezingen worden gehouden over onderwerpen als: „Vrijgezel, een levensstaat of een noodlot?", „De psychologie van het alleen zijn" en „Vrijgezellen en be lasting". Andere punten zijn: verkiezing van de Vrijgezellenkomngin 1962, een boottocht op de Ryn en een vuur werk. Op een vraag waarop de congres sen in Grevenbieht niet met zijn op zet overeenkwam, zei de heer Greijn, dat hij zijn plannen niet kon ver werkelijken in een plaats met nau welijks 2600 inwoners en met twee of drie hotels. „Dit is de reden", zo zei hij, „dat ik het congres het vorig jaar heb afge last". Hij zei verder dat Grevenbieht voor vele vrijgezellen „te afgelegen is". Het kan alleen per bus vanuit Sittard worden bereikt. Hij verwacht dit jaar in Dusseldorp tenminste 3000 bezoekers. In Greven bieht waren het er zelden meer dan 1000, aldus de heer Greijn. De verplaatsing naar Dusseldorp was zijn eigen idee. Sinds juni heeft hij hierover contact gehad met de plaatselijke autoriteiten ln Dussel dorp. Welensky neemt 't op voor Tsjombe De premier van de Rhodesische fe deratie, Sir Roy Welensky, heeft in een toespraak tot het par lement gezegd dat verscheidene Af rikaans-Aziatische leden van de Ver enigde Naties „een pathologische haat" tegen premier Tsjombe van Katanga koesteren. „In zekere krin gen bestaat de neiging de VN als een „heilige koe" te beschouwen, die bo ven alle kritiek verheven is, aldus Sir Roy. Welensky veroordeelde de inmen ging van de VN in Katanga en her haalde zijn eis tot het instellen van een onpartijdig onderzoek in Katan ga. Het samentrekken van de strijd krachten van de V.N. in Katanga heeft tot gevolg gehad dat elders in Kongo ongestraft „beestachtigheden" konden worden bedreven, zo zei hij. Volgens hem heeft de tussenkomst van de VN de toenadering tussen Eli- sabethstad en Leopoldstad eerder vertraagd dan versneld. Een woordvoerder van de Rhode sische vertegenwoordiging in Londen heeft desgevraagd bevestigd, dat Sir Roy Welensky en pres'dent Tsjombe 18 'januari in Salisbury bijeen ge weest zijn. De samenkomst geschied de op verzoek van Tsjombe. Zij had ten doel een bespreking van leveran ties van levensmiddelen aan Katan ga, aldus de woordvoerder. de vlet was overigens vergeefs, want ook toen weigerde de bemanning van boord te gaan. Het was niet de enige vergeefse reis, die voor de „Gladonia" ondernomen werd. De reddingsboot „President Jan Leis" voer gistermor gen al uit, maar moest onverrichter- zake terugkeren. En de zeesleper „Polzee" van L. Smit en Co bleef de gehele dag in de omgeving om zo nodig onmiddellijk te kunnen bij springen. Zy lag „stand-by" in de haven van Hoek van Hollan. Tot het bericht kwam, dat de Duitse kust vaarder „Seebör" (417 brt) op 36 myl ten noordwesten van Hoek van Hol land in moeiiykheden was geraakt door een gebroken roer. Meteen gooide de „Poolzee" de trossen los en in het nachtelyk duister ging de krachtige sleper op weg naar de „See- bar". Om twee uur kon de verbinding met de hulpeloos ronddravende Duit ser tot stand gebracht worden en ging de sleep op weg naar de Nieuwe Waterweg. In ccfie L. Smit en Co heeft trouwens nog twee zeeslepers „op karwei" De „Zwarte Zee" kwam gistermiddag om half vüf de Liberiaanse tanker „World Conquerer" (14.309 brt) te hulp, die machteloos ronddreef, na dat het schip in het Engelse Kanaal een roer had verspeeld. De sleep werd vandaag in Falkmouth verwacht. De zeesleper „Mississippi" vaart van Aden naar Southampton naast een andere Liberiaanse tanker, de Philippia (29.742 brt). Het schip, varend voor de Britse Shell, had schade gekregen aan een der onder delen van de machines. Het kon nog wel op eigen kracht verder, maai de gezagvoerder nam geen enkel ri sico en verzocht escorte van een Ne derlandse sleepboot. De beide schepen worden tegen het einde van de maand in Southampton verwacht. Verkoudheidsbacillert zijn al' de dood voor „Franse activiteit tegen Nasser" In het proces te Cairo tegen vier functionarissen van een Franse mis sie en zeven anderen, die terecht staan op beschuldiging van activiteit tegen het Egyptische regime en van het beramen van plannen om presi- den Nasser te vermoorden, zyn gis teren verscheidene rapporten voorge lezen welke door een der beklaagden, de Fransman Mattel, ten behoeve van zyn regering zouden zyn opgesteld. Mattei wilde geen commentaar ge ven toen de voorzitter van de recht bank hem hierover ondervroeg. Hij is voorzitter van de missie welke tot taak had zaken te regelen in verband met de inbeslagneming van Franse eigendommen in Egypte. In een der rapporten werd o.m. gezegd dat- president Nasser na de afscheiding van Syrië niet meer de onbetwiste leider was en bedreigd werd zowel door zijn „traditionele vijanden" als door linkse elementen Sommige van zyn naaste medewer kers zouden trachten de door Nasser opgeroepen revolutionaire beweging in te dammen, terwyl anderen trachtten alle oppositie de kop in te drukken. In een ander rapport werd gewag gemaakt van de mogelijkheid dat een voormalige vriend van Nasser, de Kijkers en luisteraars Op 1 januari 1962 bedroeg het aan tal aangegeven televisietoestellen 1.039.858 tegen 1.081.776 op 1 decem ber j.l. (t/m 22 januari 1.061.409), zo deelt de P.T.T. mee. In 1961 werden 238.410 ('60: 216.683) nieuwe tv-toestellen geregis treerd, waardoor het aantal tv-ont- vangers in dat jaar met byna 30 pro cent toenam. Er waren op 1 januari 1962 2.586.656 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.587.639 op 1 december 1961. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 januari 1962 477.287 tegen 477.551 op 1 dec. van het vorig jaar. journalist Ahmed Abdoel Fater. door het nieuwe Syrische bewind gevraagd zou worden een Egyptische regering in ballingschap t.e vormen. Hieraan werd toegevoegd dat Fater naar men aannam een clandestein radiostation „Vrij Egypte" in Marseille leid de. Voorts werd een rapport voorge lezen waarin werd gesuggereerd dat Nasser militaire hulp aan de ver moorde Kongolese premier Patrice Loemoemba had verleend en waarin de opstelller zich afvroeg of de Ver enigde Arabische Republiek dit op eigen gelegenheid had gedaan of na mens de Sowjet-Unie. Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Het is niet waarschijnlijk, dat de Interamerikaanse conferentie te Punta del Este (Uruguay) zal besluiten tot het toepassen van sancties tegen Cuba. Maandag al besloot ook Haïti het blok van Amerikaanse landen te verlaten, die voorstanders zijn van een krachtige houding'' tegenover Cuba. zodat er nu nog slechts twaalf (van de 21) zijn overge bleven. De impasse op de conferentie is ontstaan doordat het merendeel van de kleinere landen achter de VS staat, die aansturen op onmiddellijke drastische maatregelen tegen Cuba, terwyl de grotere landen zoals Ar gentinië en Brazilië hiervoor terug deinzen. Toch ls er nu een tamelijk goede kans dat de impasse doorbroken wordt. Argentinië heeft namelijk het volgende voorgesteld: de conferentie zal beëindigd worden na het uitgeven van een eenparige verklaring, dat Cuba door zich aan te sluiten bij het communistische blok zich vrijwillig heeft losgemaakt van het Interame- rikaanse politieke stelsel; over onge veer drie maanden zal een nieuwe conferentie worden belegd met het oog op de consequenties van de nieuwe situatie. In kringen van de Braziliaanse af vaardiging is vernomen, dat de Cu baanse president, Dorticos, de Brazi liaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dantas, heeft meegedeeld, dat Cuba bereid is te onderhandelen over een modus vivendi waarby het vreedzame naast elkaar bestaan tus sen Cuba en de rest van de Ameri kaanse landen verzekerd is. Gisteren en maandag hebben de Castro-gezinde Venezolanen in Cara cas gedemonstreerd. De betog en liepen vaak uit op vechtpartijen, waarby bussen in brand werden ge stoken. geschoten en met „Molotow- cocktails" gegooid werd. In totaal kwamen negentien personen daarby om het leven, terwyl byna tachtig werden gewond, wond. Gisteren zijn in de Boliviaanse hoofdstad La Paz 30 mensen gewond geraakt by een treffen tussen 4.000 aanhangers van Fidel Cstro en an dersdenkenden. De moeilijkheden begonnen toen tegenstanders van Castro de andere met stokken en stenen aanvielen. Oudheidkundige vondst in koor Martinikerk In het koor van de Martinikerk te Groningen, waar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek op gravingen verricht, zijn de resten ge- Zuidliollandse warnibloedpaardefokkers in Rotterdam bijeen (Van een deskundige medewerker) De afdeling Zuid-Holland van het warmbloedpaardenstamboek de V.L.N. heeft dinsdag te Rotterdam een goed bezochte en geanimeerde algemene ledenvergadering gehouden, waarin vooral aandacht besteed werd aan nieuwe stromingen in de fokkerij. Voorzitter C. Dekker wees in zyn openingswoord er op dat de fokkerij op de grotere bedrijven op de zware gronden de eilanden vermindert, doch dat ze zich in de overige delen van de provincie nog behoorlyk weet te hand haven. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.10 Koorzang. 18.30 Het Spektrum. lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 2005 Omr. ork. 21.00 De ontwikkeling van enkele sociaal-geneeskundige voorzie ningen. lezing (III). 21.20 Lichte muz. 21.35 Kanttekeningen bij de voorpagi na. praatje. 21.45 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 1830 Instr. kwint. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 VARA-varia en gram. 19.20 Omdat wij gereformeerd zijnlezing. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing (17). 20.50 Sopr. en klavecimbel. 21.10 Opa Draadnagel zet door. hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Act. problemen. 22.55 Fluit en piano. 23.20 Jazzmaga- zlne. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.35 Jeugdjourn. CVK-IKOR-RKK: 17.45- 18 05 Bijbellezing v. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20 20 Achter het nws. 20.35 Sport. NTS: 21.00 Onbekend talent. VARA: 21.30 Documentair progr. 22.20 Kunstkron. Naar nieuwe methoden? Het jaarverslag van de heer J. P. H. Vermey te Woerden herinnerde aan diverse werkzaamheden als de toiletteercursussen waarvoor een zeer verheugende belangstelling bestond. Het ledental der afdeling verminder de met 37, minder dan het vorig jaar, terwijl in het stamboek werden opge nomen 60 merrieën; 36 van het Gel ders en 24 van het Gronings type. In het hulpboek werden resp. 3 en 1 merrie opgenomen. De deelname aan de premiekeuringen was zeer bevre digend. Er werden in totaal 239 dieren veulens tot kroonmerriën gepri meerd. Vijf merriën werden voorlopig tot kroonmerrie gepromoveerd, w.o. Wadeline van H. P. den Haan te Oegstgeest. Op de nationale show te Utrecht maakten de Zuidhollandse merriën een goede beurt: vier kregen wegens opheffing van het bedrijf. In zijn plaats werd gekozen de heer H. P. den Haan te Oegstgeest, die de laatste jaren op de keuringen aan zienlijke successen behaalde. De agenda van de algemene ver gadering van de V.L.N., 30 januari te Utrecht, maakte de tongen los. Al lereerst werd geprotesteerd tegen het feit dat indien een fokker een merrie van het Gronings type liet dekken door een hengst van het Gelders type dit ter bevordering van de moder nisering deze daarvoor extra moet betalen. Het omgekeerde ware beter, gezien de tegenwoordige stromingen in de fokkerij. ANANAS VOOR DE JANTJES! J? Het lid van de Nieuw-Guinea Raad. H. F. W. Gosewisch, van X oorsprong een Indische Neder- lander, heeft de gezameniyke bemanningen van de Evertsen y en de Kortenaer, die bij het vlootincident van 15 januari be- O trokken waren, een party van 200 kilo ananas ten geschenke aangeboden. k Het is een privé-geschenk van w de heer Gosewisch, die een tuin- bouwbedrijf in Manokwari bezit. Teneinde die stromingen in goede banen te leiden, wilde het hoofdbe stuur van de V.L.N. overgaan tot het instellen van een z.g. „sportregister". Verschillende merriën toch worden gepaard met z.g. „bloedhengsten". Het is de bedoeling hierin te regis- een eerste prijs w.o. Valentma van H. j treren de „kruisings"-produkten van P. den Haan. I v.L.N-merriën met dit soort heng- Het werkplan voor 1962 vertoont sten Een en ander om door de V.L.N. een zelfde beeld als dat over 1961fokleiding deze fokkery in de meest aangedrongen werd op samenvoeging gewenste richting te leiden, van premiekeuringen, doch anderzijds De „bioed"fokkerij of halfbloed- werd daartegen gewaarschuwd: de fokkery zal toch wel uitbreiding on kleinere fokkers zullen niet graag ver dergaan, maar het is gewenst al te reizen met hun paarden en deze moe- wdde uitwassen te voorkomen, ten we vooral ook te vriend houden. De fokprodukten van deze fokkery De premiekeuringen zullen in de eer- zouden via het sportregister uitein- ste week van juli worden gehouden: I lelijk bij voldoende landbouw-I schimmenspel. 8 uur nam. de centrale kroonkeuring ^voor jiet bruikbaarheid toch weer in de stadszaal (grote zaal): Jaarultvoe- WOENSDAG Over 't Hoff (Gerecht 10): Jaarver gadering Ver. Vrijz.Herv. Leiden/ Oegstgeest. 8 uur n.m. Rapenburg 61: Cursus K. en O. over na-oorlogse Duitse letterkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing J. T. P. de Bruljn over het Turkse Gelders type op 27 Juli te Meerkerk. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. C. Vermeulen te Kedichem. De heer H. Angenent te Woubrugge stelde zich niet meer beschikbaar o.a. vonden van twee vroegere koorslui tingen. Het gevonden restant bestaat uit tufsteen op een fundament van zwerfkeien en dateert uit de elfde en uit de dertiende eeuw. Van de in deze eeuw gebouwde Romanase kerk hoopt men nog meer resten te vinden. V.L.N.-registers kunnen worden op- j ring Sempre Avantl's „Jong en Jolig", genomen doch dan is het gewenst j 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Filmavond Reisbureau Magneet. 8 uur nam. DONDERDAG BINNENLAND De gezondheidstoestand van mr. J. R. H. van ScnaiK, minister van Staat, ls tnans recielijk goea, aldus werd meegedeeld door net r.-k. zieken huis Johannes de Deo ln Den Raag, waarin de heer Van Schalk is opge nomen. De byna 80-Jange minister van Staat brak op 18 Januari een been. Het zal waarschijnlijk nog geruime tijd duren eer deze oeenbreuk geheeld zal zijn. Gistermiddag zijn op de begraaf plaats „selweruei hoiln Groningen ue drie kinderen oegruven, die in ue nacht van vrijdag op zaterdag bij een brand op een scnip in de woonsche penhaven te Groningen om liet leven zijn gekomen. Zoals men zich herinne ren zal brak de brano uit op een tijd stip. dat de ouders niet aanwezig waren. Aan de groeve werd alleen ge sproken door brigadier Van Rijn van het Leger des Heils, die aan de hand van psalm 32 „Ik zal u raaogeven, myn oog zal op u zijn" woorden van troost sprak tot de ouders. Met het bidden van het „Onze Vader" werd de korte plechtigheid besloten. Een persoon werd gedood en twee personen werden ernstig gewond bij een verkeersongeval dat gisteren ge beurde bij hotel „Carelshaven" in Del- den. Toen uit de Zaagmolenweg land bouwer Nijhuis uit Hengelo met paard en wagen de Hengelosestraat op wilde rijden botste de heer J. Zeehandelaar uit Enschede met zijn auto ln volle vaart (circa 120 km) tegen de wagen. Hlerby werd de heer Zeehandelaar, die 57 jaar oud was. op slag gedood. Zijn echtgenote en zijn zoon moesten in ernstige toestand worden opgenomen in het „Koningin Juliana ziekenhuis" ln Hengelo. Landbouwer Nijhuis kreeg een shock. De auto en de boerenwagen werden vernield. Een man. die als chauffeur in dienst is bij de Algemeen Ontvanger en betaalmeester, heeft bij de politie te Paramaribo aangifte gedaan van een beroving. Hij vertelde te zijn overval len door twee mannen, die hem be roofden van een verzegelde zak. die bankbiljetten bevatte ter waarde van ongeveer 350.000 gulden. Dit bedrag had het slachtoffer van de beroving gekregen na de verzilvering van een cheque bij de Centrale Bank van Suri name .De zak moest worden afgeleverd bij het kantoor van de ontvanger, die het geld in reserve zou houden voor het uitbetalen van pensioenen. De bode, die ook ln de wagen had ge zeten. was juist even uitgestapt om een tabletje tegen de hoofdpijn te ko pen. De Rotterdamsche Droogdokmaat schappij heeft gisteren op bescheiden wijze haar diamanten Jubileum ge vierd. Uiterlijk feeatvertoon was er niet bij de Juhilaresse. die deze 60ste ver- Jaardag van de oprichtingsdatum eigenlijk een te onbelangrijk evenement vond om te vieren. Alleen met. de kleine groepen van werknemers heeft rr>,en er even bij stilgestaan. De direc tie combineerde haar n 1. met de hul- fliglngsblleenkomst voor 205 werkers, die ln de afgelopen 25 laar en elf andere personeelsleden, die zelfs 40 laar onafgebroken ln dienst zijn ge weest van de R.D.M. De RDM. heeft in totaal een kleine 6000 arbeiders. De actrice Andrea Domburg en de acteurs Henk van Ulsen en Joop Admiraal, die dit seizoen bij verschu ilende toneelgezelschappen gastrollen vervullen, zullen met ingang van het nieuwe toneelselzoen (1962/1963) vast verbonden zijn aan de toneelgroep „Studio". BUITENLAND In Wenen is het eerste traject in gebruik genomen van een net voor gnel stadsverkeer waarop gereden wordt met elektrische driewagenstellen met 210 zit- en 160 staanplaatsen. Bij een ontploffing J.l. zaterdag in een mijnschacht te Mizserfa in de streek van Nograd in noord-Hongarlje zijn acht mijnwerkers om het leven gekomen en twee gewond. In België zal een nationale com missie studie gaan maken van de mo gelijkheden tot het aanleggen van on dergrondse treinverbindingen om een oplossing te vinden voor de verkeers- E roblemen in Brussel. Antwerpen en uik. De directeur-generaal voor ver keer van het ministerie van Verbin dingen. J. Vrebos. verklaarde gisteren, dat alleen metro's in deze steden een oplossing.kunnen brengen voor de ver- keersvraagstukken. Voor Brussel be staan de metro-plannen al geruime tijd. Een Finse militaire delegatie ls gisteren in Moskou aangekomen voor wat iemand van de Finse ambassade noemde „commerciële onderhandelin gen". De delegatie werd vergezeld door de Finse minister van Defensie, maar volgens een Finse woordvoerder is dit slechts een beleefdheidsgebaar. De mi nister zou over enkele dagen naar Fin land terugkeren. De woordvoerder zei dat de komst van de delegatie niets te maken heeft met de Russlsché nota van vorig Jaar november aan Finland, waarin om onderhandelingen over een verdrag van wederzijdse verdediging werd gevraagd. De Westdultse sociaal-democraten hebben zich gisteren tegen met Pasen te houden protestmarsen van tegen standers van kernwapens verklaard. De partijleiding verzocht de leden en be vriende organisaties er niet aan deel te nemen. Volgens de partijleiding vormen paasmarsen niet het juiste middel om tot de door de socialisten nagestreefde algemene en gecontroleer de ontwapening op basis van gelijk waardigheid te komen. Marsen als de voorgenomene zouden onvermijdelijk worden uitgebuit door lieden die ..van hun kant een politiek van atoom - chantage bedrijven of steunen". Een vroegere Zuidkoreaanse mi nister van Financiën. Joeng Soen-kim. ls gisteren door een Zuldkoreaans re volutionair tribunaal veroordeeld tot tien Jaar gevangenisstraf omdat hy zich op onwettige wijze verrijkt zou hebben. Hij kreeg voorts een boete van ongeveer veertienhonderd gulden. Voor hetzelfde feit werd voorts een voor malige luitenant-generaal van het Zuidkoreaanse leger tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Oostenrijkse regering heeft het crematorium van het voormalige kamp Melk bij het concentratiekamp Maut hausen tot „openbaar gedenkteken" verklaard. De ambassadeur van Pakistan ln de Verenigde Staten. Aziz Ahmed, heeft medegedeeld dat zijn land het ,.hulp-aan-Pakistan"-consortlum bui tenlandse hulp tot een bedrag van 945 miljoen dollar zal vragen. Het con sortium, dat bestaat uit de Verenigde Staten. Groot Brittannlë. Frankrijk. West-Duitsland en de Wereldbank, zal het verzoek in overweging nemen op een conferentie, die vandaag ln Washington zou worden gehouden. In de Verenigde Staten zijn 55 miljoen televisietoestellen, zo ls giste ren officieel ln Washington bekend gemaakt. Het aantal kijkers wordt ge schat op 50 a 60 miljoen. Twaalf pro cent van de Amerikaanse gezinnen heeft m.ser dan een toestel. Gemid deld wordt per gezin per dag vijf uur en 22 minuten naar de programma's gekeken. Veertig Afrikaans-Aziatische lan den hebben gisteren bij de Algemene Vergadering der V.N. een resolutie in gediend. waarin de regering van Por tugal „dringend" wordt verzocht „zon der verder verwijl" in Angola ingrij pende hervormingen in te voeren en politieke, economische en sociale maatregelen te nemen en in het bij zonder politieke instellingen in het leven te roepen, die vrij gekozen en representatief zijn, met het oog op de overdracht van de macht aan het Angolese volk". De Franse minister voor het le ger. Pierre Messmer, ls gisteren in Bonn aangekomen ter bespreking met zijn Westduitse ambtgenoot van De fensie Strauss, van strategische ver dedigingsplannen. Volgens sommige waarnemers zou ook de wens van West-Duitsland om de NAVO tot de vierde atoommacht te maken, deel uit maken van het overleg. De hoogste berg ln Bulgarije, de 2295 hoge Stalinberg, zal voortaan Mussalaberg heten. De ln de nabyheid van Sofia gelegen Stalinstuwdam heeft de naam Iskardam gekregen. Volgens een woordvoerder van de gezondheidsdienst neemt de cholera- epidemie op de Phlllppijnen than6 af. Sedert de epidemie eind vorig Jaar uitbrak zijn 1228 personen aan cholera gestorven. Sinds de oorlog zijn in Engeland geen nieuwe ziekenhuizen meer ge bouwd. Thans komt daarin verande ring. De regering heeft namelijk een tienjarenplan aangekondigd voor de bouw van ongeveer honderd nieuwe ziekenhuizen, waarvan veertig in het gebied van Londen, aldus onze Lon- dense correspondent. Bovendien zullen 134 ziekenhuizen worden verbouwd en vele andere verbeterd. De meeste Engelse ziekenhuizen zijn hopeloos verouderd en waren jarenlang het on derwerp van scherpe kritiek. De Amerikaanse minister van Justitie Robert F. Kennedy, heeft ln Washington bekendgemaakt dat drie voortvluchtige leiders van een inter nationale bende narcotica-smokkelaars door aeenten van het Federale bureau voor narcotica-misdrijven ln samen werking met de Spaanse au orlteiten 7,l1n gearresteerd Kennedv zei dat de ^0-Jariae Frank Caruso en de 45-jarige Vincent Mauro. belden uit New York. dat de fokleiding met de gang van zaken goed op de hoogte is. De die ren zouden daartoe o.a. aan een apar te keuring onderworpen dienen te worden. Diverse fokkers vreesden dat door deze fokkerij het tegenwoordige mooie en beste landbouwpaard zou verdwy- nen doch hiertegen werd opgemerkt dat deze fokkery niet verplicht werd. Alleen de mogeiykheld werd ge opend een paard te fokken dat meer beantwoordt aan de eisen welke de ruitersport er aan belieft te stellen. De V.L.N.-fokkery wordt op dezelf de wyze voortgezet als totnutoe steeds het geval geweest is. De V.L.N.-keuringscommissie ech ter zou ook de sportregisterdieren blyven observeren. De fokleiding zou ook by de keuze der hengsten gekend moeten worden. Tenslotte kon men zich algemeen met de idee van het hoofdbestuur verenigen. Helaas kwam de vergade ring in tijdnood: anders zouden wel licht nog een paar interessante kwes ties betreffende de V.L.N.-vergade- ring meer aandacht hebben gekregen. NED. HERV. KERK Beroepen te Hontenisse (Z.) E. Gramsbergen te Dendermonde (België) te Hallum A. Ie Cocq te Beerta. Aangenomen naar Eemnes-Blnnen (toez.) D. J. van Dijk te Nieuwerkerk a/d IJssel naar Krimpen a d IJssel (2de pred.pl.) (toez.) G. E. Bakker te Heeze naar Beverwijk-Heemskerk (6de wykgem. ln wording) (toez.) J. A. Don, voorheen predikant in Zuid- Afrika, thans bijstand ln het pastoraat aldaar. Bedankt voor Sint Annaland P. J. Bos te Sprang. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rotterdam-Zuid F. Mal- lan te Veennendaal. Bedankt voor Ter- neuzen F. Mallan te Veennendaal. Geestelijke verzorgers een week naar Israël IN KADER VAN TRANSPORT GEWEREN VOOR LEGER Naar wy vernemen, zal een twin tigtal geesteiyke verzorgers van het Nederlandse leger in de komende we ken ln de gelegenheid zyn een reis naar Israël te maken. Dit is mogeiyk geworden nu de luchtmacht met een aantal trans port-vliegtuigen een dee! van de vele duizenden zogenoemde uzi-geweren (pistool-mitrailleurs) gaat ophalen, welke in Israël ten behoeve van de landmacht zyn besteld. Er zullen zeven vluchten worden uitgevoerd. Met elke reis gaan drie of vier geesteiyke verzorgers uit alle richtingen gekozen mee, die dan na een week met een volgend toestel terugkeren. Op deze wyze worden drie vliegen in één klap geslagen: de landmacht. krijgt snel en goedkoop zijn wapen zending hier, de luchtmacht past ------- deze vluchten in haar oefenprogram- in Barcelona waren aangehouden ter- pnige gppstelilke vprzorcers wyi de 48-larlge Slcillaan Salvatore "1 Maneri op Majorca kon worden gear- zUn Jn gelegenheid zelf eens ken- i resteerd. 1 nis te maken met het heilige land. I Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-con cert Residentie-orkest o.l.v. Istvan Kertesz. Solist Camllle Maurane. 8 uur nam. VRIJDAG Aula St.-Bonaventura-lyceum: Inter- scholair Muziekconcours. 7 uur n.m. Geologisch Instituut (Garenmarkt lb): K. en O Causerie mej. G. E. de Groot ..Beelden uit het verre verleden". 8 uur nam. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenverg. Leldse As surantieclub. Spr. B. Belonje over on gevallen-, ziekte- en invaliditeitsver zekering. 8 uur n.m. Rem. Kerk: Ds. J. Th. Mackenzie over „Plaatsbepaling van het remon strantisme ln het vryz. christendom". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- 11 uur v.m., Bybelstudie; 11-12 uur, ds. K. C. van Oossanen. LakenhalDonateursconcert Jeugd- kamerorkest o.l.v. Henk Brlër. 8.16 uur n.m. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-bewe- glng. Spr. mej. G. Mayer. 11 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG le Binnenvestgracht 20: Jaarverga dering Broederschap van oud-padvin ders. 8 uur n.m. DINSDAG Gebouw Chr. Sociale Belangen (Oude Singel)Ledenvergadering Coöp. „Ons Doel". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling werken van Theo Blom en Wilfred Voet. Werk dagen 8.30-12.30 en 2-5.30 uur (zater dags en zondags gesloten) (tot 24 fe bruari) De Lakenhal: „De tram ln Lelden, (t.m. 28 Jan.). Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten Dag. van 9 uur v.m —5 uur n.m.; zondag van 1—5 uur n.m (t/m 31 lanuarl) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling ..Nederlandse opgravingen ln Egvpte" (tot 25 februari) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Studio: „Tussen hemel en moeras". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnnen van Nava- rone". 14 Jaar. Dag.: 2 en 7.30 uur; zondag: 2, 6 en 8 uur. VOOR DONDERDAG 25 JANUARI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Instrum. ens. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Licht progr. (herh.) NCRV: Promena- de-ork. 14.35 Gram. 15.35 Instr. kwin tet. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Polltiekapel. KRO: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Is raëlische volksliederen en -dansen. 18 50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22 40 Boekbespr. 22.55 Viool en piano. 23.30 Vers ln het gehoor, literair progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. '11.15 Gram. 11.45 Hawaii, eiland in de zon, lezing (I). 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Prome- nade-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Alt. bas en plano. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Orgelspel. 15.30 Voordr. 15 50 Cello en piano. 16.20 Gram. 17.05 Gram. v. d. Jeugd. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18 20 Gram. 18.30 Rallye de Monte Carlo 1962. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Chansons en: Het Vo gelkwartier. hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Radiophilharm. ork. en solist. 21 00 Dat zijn mijn zaken niet, hoorsp. 22.25 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.30 Kunstkron. 21.00 De vuurtorenwachter, TV-èpel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.20 Kritieken. 17.05 Lichte muz 17.45 Lezing. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Kamermuz. 20.30 Ork. conc. 21.30 Discussie. 22.00 Gram. 22.30 Wetensch. quiz. 23.00 Nws. en taer. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag boek. 12.31 Gevar. progr. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram. 18.31 Ber. en gevar. muz. 19.30 Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Quiz. 21.00 Samenzang. 21.31 Gevar. progr. 22.00 Vragenbeantw. 22.31 Gevar muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Rep. v. Rallye van Monte Carlo. 24.00 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Accordeonmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.30 Kamermuziek. 17.50 Gram,. 19.00 Nws. 20.15 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.10 Operamuz. 14.05 Kamermuz 16.45 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.44 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 12.50 Beurs ber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio 16.00 Beursber. 16.06 Fran se les. 16.21 Negro spirituals. 16.55 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Lichte m,uz. 18.20 V d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: Bonjour musique. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Symfonische muz. 15.03 Gram. 16.08 Kamerork. 17 00 Nws. 17.30 Kerkorgelrecital. 18.30 Discogra fie. 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Disco parade. 21.00 Feuill. 22.55 Nws. Casino: „Hoe vermoorden wij oom George?" 18 Jaar. Werkd: 2 30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur. Donderdagcyclus „Bakvlssen- puberteit". Lldo: „De misdadigers". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dolle generaal". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De onsterfelijke sheriff". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Haven der begeer te". „Astra-theater Wassenaar. Vrhdag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.16 u. „Vera Cruz 14 Jaar. Maandag en woensdag 8 uur „Fabriek van offi cieren". 14 Jaar Donderdag 8 uur „Anna Karenina". 18 Jaar. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur nam. Voor de Jeugd „Indianen op oorlogspad". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, telef. 21060. B(| geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z,-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München ZUrich Genêve Locarno Wenen (nnsnruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca d bó d Si •d 3 3 tt S 6 CM regen z 6 4 1 mottregen z 8 4 1 mottregen wzw 6 4 2 geh. bew. zw 10 4 5 mottregen z 4 3 1 regen z 4 3 1 regen z 5 3 0.5 mottregen z 6 4 2 motregen zw 8 3 2 geh. bew. wnw 7 -6 5 geh. bew. O 2 -2 1 mist w.stil -2 0 onbewolkt wzw 8 3 03 geh. bew. w.stil -1 0 zwaar bew. zw 6 6 4 regen zw 6 3 7 regen zw 6 1 2 geh bew. zw 5 5 4 geh. bew. zzw 3 8 4 zwaar bew. w.stil -1 0 onbewolkt nnw 10 5 0 regen zw 5 2 0.2 regen zzw 8 3 2 gen. bew. z 4 -1 0 geh. bew. zzw 4 1 0.1 geh bew. zzw 2 -2 0.1 licht bew. nno 1 -4 0 zwaar bew. w 4 -1 0 half bew. w 4 -5 0 geh. bew. wzw 2 1 3 regen wnw 2 10 5 onbewolkt ono 4 3 2 onbewolkt o 3 -2 0 half bew. v/.stll -0 0 onbewolkt w.stil 2 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2