Gevaar onrust is voor valuta- verminderd Kerkdiensten Leiden en omgeving Pïfm^rsjchool Voldoening streven vrijmaking handel Ondanks geringe aanvoer lagere prijzen Opmerkelijk arrest Hoge Raad: priester toch schuldig geacht Export vraagt veel aandacht CHALET KAAS LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 JANUARI 1962 TT" 1 1 bT#1 Advertentie PLANTSOEN 65 TEL. 26558-k 1710 TYPEN STENO in 4 talen DUITS - ENGELS FRANS - NEDERLANDS MIDDENST. OPL. Ii Zondag 21 januari Leiden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. P. Kloek, 7 uur ds. A. J. Achterberg en ds. A. J. Lamping. (Bevestiging en intrede). Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. P. L. gchoonheim. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 uur ds. I. S. Kijne. Bethlehemkerk: 10 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond Maranathakerk: 10.30 uur ds. H. J. Tan Achterberg. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. Bouter. Vrljz. Hervormden (Volkshuis): 10.30 uur prof. dr. P. Smits te Den Haag. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula School, Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Evang. Lutherse Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan en ds. J. Groot. (H.A.). Zulderkerk: 3 uur Kerkdienst voor doven. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuis10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. de Boer. 5 uur ds. Maaskant. Petrakerk, Surinamestraat: 10 uur ds. B. J. A. Streefkerk te Den Haag. 5 uur ds. B. Bouma, te Noordwijk aan Zee. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Haver kamp. 5 uur dr. Dronkert, 7 uur ds. B. J. A. Streefkerk. Maranthakerk: 9 uur ds. Maaskant, 6 uur ds. Haverkamp. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 uur dr. Dronkert, 5 uur ds. de Boer. Groenhoven: 10 uur ds. Heule. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 uur ds. R. J. van Pagee. legerpredikant. Geref. Kerk (Vrljgem.)10 en 5 uur ds. J. Kok te Enscnede. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. K. de Gier te Den Haag; (dinsdag 7.30 u. ds. Elshout). Doopsgezinde Gem.: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur da. H. Tan Holk-Meyer. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur Avondmaalsdienst door herv. en luthe ranen overeenkomstig de Synodale Consensus. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3): 10 uur dhr Th. Dikkes. 5 uur Maranatha-lezing; dinsdag 8 uur bijbelstudie. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr H. Schouten jr; vrijdag 8 uur bid- stond. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. Singel 50) 9.45 uur Hoogmis; woensdag 9.30 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10 30 uur dienst. Leger des Heils: 10 uur heiligings- dlenst; 7.30 uur Openbare, Getuigenis- dienst in Stadsgehoorzaal, m.m.v. Cross-Quartet, Marika van Dongen en Prans van de Reyden, Hammond-orga nist alsmede de zang- en muziekafd. Tan het Leger des Hells. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart te Rijnsaterwoude, 7 u. ds, M. H. Boogert;, Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dr. W. H. Vele- ma te Leiden. Alphen aan <len R(jn Herv. Gem. Jnllanastraat: 10 uur ds. J. H. Bogers, 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer; Aula Im- manuelschool» Anna van Burenlaan: 930 uur ds. M. Hanemaaijer; Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Oudshoornseweg: 8.45 uur ds A. Breure; 10.30 uur ds. G. Cadée. 5 uur ds. A. Breure, 7 uur ds. G. Cadée. Jeugddienst; Martha-Stichting: 10 30 uur de heer W. M. Offringa; Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat' ds. B. Meindert te Waarder; Herv. Evangelisatie: 10.30 uur ds. D. ter Steege te Overveen. 7 uur ds. J. v. d. Berg te Leiden; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tissink; Nieuwer- brug: 9.30 en 6 30 uur ds. L. Loosman; Geref. Kerk (Vrijgem.)9 uur lees- dienst, 3 uur ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur stud. A. W. Ver hoef te Capelle aan de IJssel; dinsdag 7.15 uur ds. C. van Dam te Rotter dam; Ev. Luth. Gem.: 9 uur ds. P. js.as- telijn te Zeist; Ev. Kring: 10 uur Ere dienst, 7 uur Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Heijmans, 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.15 en 4.30 uur (in Herv. Verenigingsgebouw): ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal (H.A.), 5 uur ds. F. Brouwer (H.A. en Dankz.); Geref. Kerk 10 en 5 uur drs. G. N. Lammens te Heemstede; Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords, 3 uur ds. J. C. Ma rls te Bloemendaal; Ned. Prot. Bond: Woord en licht vinden in de hervormde kerk te Zwammerdam een treffende harmonie. (Foto Leidsch Dagblad) Noordwijk aan Zee; Nutsgebouw. v. d. Endelaan 52: Evangelisatie-samenkomst 3 uur (Gebouw Haven 50). Spreker ref. Van Veelen, Rotterdam; Marana- tha-bijeenkomst woensdag 8 uur in Gebouw Haven 50. Spr. ds. J. Vlsscher te Amsterdam. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. (H.A. en Dankz.) Katw(jk aan den K(Jn Herv. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Moerenhout te Kat wijk aan Zee. (H.A.); Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur ds. J. Hoeve te Tien- hoven; Gymnastieklokaal school Nar cisstraat: 5:0.30 uur ds. G. Moen te Alphen aan den Rijn: Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katw(jk aan Zee Herv. Gem. Oude Kerk: 9 uur ds. D. Bouman Jr.; 10.30 uur ds. D. Bouman sr. (H.D.), 6 uur ds. D. Bouman sr. (H.A.); Kapel: 10 uur ds. Hagen (H.A.), 5 uur ds. Hagen; Gr. van Prinstererschool10 uur ds. de Vos (H.A.); 6 uur ds. de Vos; Aula Nieuwe Begraafplaats: 10 uur ds. Of- 10.30 uur mevr. Boeke-Rijnbach te feringa; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Ha gen (HA.); Geref. Kerk: 9 en 10.30 u. ds. Feenstra te Scheveningen, 5 uur ds. Pijlman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong; Geref. Kerk (Vrlj- §em.): 8.30 en 3 uur ds. J. P. van der toel te Amsterdam: 10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds Koerselman, 7 uur ds. Vissers te Rotterdam. Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. v. d. Weg. Legerpredi kant te Den Haag. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal: 6.30 uur dhr J. v. d. Hoek; Geref. Kerk: 10 uur ds. F. Minnema. 6.30 uur ds. J. Banga; Kerkzaal: 10.30 uur ds. J. Banga, 5 u. ds. F. Minnema; Vrljz. Herv. (Gebouw Lindenlaan 12a)10.30 uur ds. H. J. Mulder. Leimuiden Herv. Gem.; 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; Pniël: 7 uur ds. D. H. Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W. Tom te Alphen aan den RIJn; 2.30 uur ds. H. J. Koffrle. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, 6.30 uur ds. W. Ver- weij te Zevenhoven; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. van der KooiJ te Woerden; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht; Rem. Geref. Óem.: 7 uur ds. W. Knoppers te Utrecht. Katwijk aan Zee, 7 uur dr. Offringa te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk: 9.30, 5 uur ds. W. Dekker (11 uur v. d. Bergh- stichting): ds. W. Dekker. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupedo, 5 uur ds. Irik te Oegstgeest, 7 uur Jeugddienst: ds. W. Hoekstra; 10 uur Sole Mio: ds. W. Hoekstra; Geref. Kerk: 10 uur ds. B Bouma, 5 uur ds. Pijlman te Kat wijk aan Zee; Herv. Geref. Evang.: 10 uur dhr C. Wildschut te Rotterdam; 7 uur ds. G. van Kooten te Huizen. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, 7 uur ds. Saraber, 7 uur (De Zilk aula R.-K. Meisjes school) ds. A. H. Smit. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Vis ser. (H.A.); Pauluskerk: 10 uur ds. J. Irik. 7 uur ds. G. F. Callenbach; Ver. van Vrljz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur drs. A. de Vos te Lelden; Geref. Kerk Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer. (HA Geref. Kerk (Vrij gemaakt) W. de Zwijgerkerk: 8.30 uur ds. Douma te Rijnsburg, 3 uur ds. J. J. Verleur te Lisse. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerus, 3 uur ds. Emous te Den Haag. Jeugddienst; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kor net; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 u. ds. M. H Boogert te Aarlanderveen. 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.15 uur ds. C. den Hertog te Den Haag. Rljnshurg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gosllga (H.D.); Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosliga, 5 uur ds. M. C. Groe newoud; Geref. Kerk Rapenburg: 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; Petrakerk: 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. J. Bijleveld; Marana thakerk: 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. H. Post; Geref. Kerk (Vrij gemaakt): 10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart, 7 uur ds. Rond de Veemarkt (Van een deskundige medewerker) De markt van kalfsvlees was ook niet best. Er werd minder voor de brSksvSector ?n de afeeloDen week exPort gedaan waardoor de markten vlot voor vette kalveren een traag en stè wekto gtag het rnet be handel I Pr«houdend verloop had- lang niet naar wens. De vraag was zeer zwak, tengevol ge waarvan de prijzen het meestal niet konden houden. Voor de slachtrunderen noteerden we in hoofdzaak tussen f2 en f3.10 extra beste jonge beesten in de top f. 3.60 per kg geslacht gewicht. Het ligt voor de hand, dat de moei- 1 siachtstieren f 2 80 f 3 20 gemiddeld lUkheden. die in verband met het I ^^gfacht eewicM gemiddeld heersende mond- en klauwzeer aan p v t?' kaiveren f 2.30-f 3 10 ee rt e aarfv^r^vjfn dhPt Zwp middeld Per levend gewicht en de aanvoer van het vee .naar de voor enkeYe uitblinkers 10 tot 20 cent markten belemmert en er aldus min- i npr t hnffPr der handelsvee in de circulatie komt p 0n dan normaal. Immers de handelaren zijn sterk gehandicapt met de aankopen van vee by de boer thuis, maar ook het vervoer wordt sterk belemmerd. Bo vendien drukken hogere kosten op het handelsvee, dat naar de markten moet worden gebracht. Op de wolveeafdelingen was het aanbod weer wat korter. De handel verliep zeer bevredigend en de oude (goede)prijzen bleven gehandhaafd. De varkensprijzcn zijn in de afge lopen week weer wat op retour. Het aanbod op de Utrechtse beurs en ook de slachthuizen was bij een vrij slechte vraag naar varkensvlees, ruim J „_i, oicciiLc viaas naai vameitóviw», uiiu .£Sjï? „Ï°h„ lïïSSÏÏL "2? voldoende of soms veel te ruim. zodat korte aanvoeren op de rundveemark ten althans van gebruiksvee, terwijl de prijzen zwak zullen blijven. Op de slachtveeafdelingen was het aanbod normaal, doch met een be scheiden aantal kwaliteitsdiemi. Voor deze was er een vlotte han del, doch overigens was het handels verloop totaal gezien erg kalm en waren onze noteringen iets aflopend. De groothandel in rundvlees was aan de slachthuizen ook kalm met zwakkere prijzen, voornamelijk voor de mindere soorten. Ook het ingevoerde slachtvee uit Denemarken en Engeland moest tot wat lagere prijzen worden afgegeven. De export van rundvlees naar West-Duitsland en Frankrijk was de ze week niet van veel belang. Naar Zwitserland is de uitvoer tijdelijk verboden. men tegen aflopende prijzen nog met moeite alles kon plaatsen. De varkens op het bacongewicht konden echter met 3 cent per kg. worden verhoogd, doch de zwaarde re soorten liepen tussen 3 en 6 cent per kg. terug Ondanks een wat ruimere aanvoer hield de paardenmarkt zich goed en was het gemiddelde prijspeil voor de slachtpaarden zeker niet lager dan vorige week. Naar werkpaarden was ook be hoorlijk vraag, voornamelijk naar jonge exemplaren waarvoor tussen f. 900.- en f. 1200- per stuk werd betaald. Oudere werkpaarden f. 800.- f. 900.- per stuk, doen magere paar den minder. De handel in wolvee was in Lei den gistermorgen minder goed door dat de prijzen in Parijs lager wa ren en voor België vrijwel niets werd gekocht. De notering lag gemiddeld f. 5 a f. 6 per stuk lager dan vo rige week. De handel in gebruiksvee was erg rustig en van slachtvee ging alleen de beste kwaliteit behoorlijk van de hand. De mindere soorten brachten door de concurrentie van de invoer van buitenlands vee gedrukte prijzen op. De vooruitzichten voor de varkensmarkt zijn niet best. Nogmaals het processieverbod (Van onze Haagse correspondent) De Hoge Raad heeft gisteren een opmerkelijk arrest gewezen in de fa meuze zaak van de in 1957 gehouden processie in Geertruidenberg. Het ar- Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler: Geref. rest ,van het Arnhemse gerechtshof, Spruit te Amsterdam. Jeugd dienst; Geref. Kerk: 10 uur ds. G. W. J. Bleek te Woubrugge, 5 uur ds. H. v. d. Berg: Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. L. S. den Boer (H.A.), 5 uur ds. L. S. den Boer (Dankz.), Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk (Vrljgem.): 9 en 3 uur ds, te Katwijk. Breen 1 C. J. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur (H.A.) ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. MeiJerlng (H.D.). 7 uur ds. ZIJlstrS; Rijndijk: 10 uur d6. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra; Geref. Kerk: 9. 11.30 en 5 uur ds. Smit; Geref. Kerk ;em.): 10 en 5 uur ds loeven te Zwyndrecht. WaddlTixveen Herv. Gem 9.30 u. ds. J. R. Cuperus (H.A.), 6.30 uur ds. Joh. Verwellus; Esdoornlaan: 9 30 uur Eeen dienst, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; tatlonsstraat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoelj; Rem. Geref. Kerk: 10 uur ds. Paardekoper; Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. J. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds Brouwer te Hlllegom, 7 uur ds. H. L. Boonstra. (Bijzondere dienst met m. m.v. het Kerkkoor). Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederikse. 7 uur ds. J. T. Wlersma; Klevletkerk: 9 uur Jeugd- kerk, 10 uur ds. J. T. Wlersma; Dey lerhuls: 10.15 uur dr. K. H. E. Grave meijer; Dorpscentrum: 10 uur Jeugd- kerk; Herv. Evangelisatie Dorpshuis: 10 en 5 uur ds. Z. Schipper te Ede; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur mej. ds. N. Bossert; Rem. Gem. Johannahuls: 10.30 uur ds. J. Zuur deeg te Wassenaar; Geref. Kerk Bloem- camplaan: 10 en 5 uur ds. E. Pijlman, (H.A. en Dankz.); Zijllaan: 10 en 5 u ds. J. H. Kappers te Oegstgeest; Soefi beweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 u universele eredienst. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur as. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek; Ned. Prot. Bond: 7 uur ds. A. Kalis te Boskoop. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. van der Kerk te Go- rlnchem. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. G. J. van Embden. (H.A. en Dankz.) Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. J. Th. Mackenzie te Lelden. (Van onze financiële medewerker) Op drie recente en zeker niet onbelangrijke gebeurtenissen beeft de Amsterdamse beurs tot dusver niet of nauwelijks gerea geerd. In de eerste plaats het door „oorlogshandelingen" ver scherpt conflict tussen ons land en Indonesië, ten tweede de nieuwe overeenkomsten ten aanzien van het Internationaal Monetair Fonds en ten derde de na veel moeite geslaagde be sprekingen in Brussel over de E.E.G., die thans per 1 januari 1962 haar tweede fase is ingegaan, waarmee de voornaamste doelein den, vastgelegd in het „Verdrag van Rome" (1957) zijn bereikt. Wat de kwestie Nieuw-Guinea betreft, wordt het blijkbaar nog steeds mogelijk geacht het geschil met Indonesië tot een vreed zame oplossing te brengen, nu de door de Nederlandse regering gevolgde gedragslijn ook in het buitenland wordt gerespecteerd en met name Amerika tot grotere activiteit voor het tot stand komen van een vergelijk schijnt te nopen. De versterkte positie van het I.M.F. ten aanzien van het in evenwicht houden van de toonaangevende va luta's moge dan niet aanstonds zo 10 uur ds W. Wij ma, 6.30 uur ds. K. sterk tot de effectenbezitters spre- H Schuring' Saivatorlkerk W. de Zwlj-1 ken, ze is toch ook voor hen van gerlaan10 uur ds. K. H. Schuring, grote betekenis, omdat de verstoring «30 uur ds. W. Wijma; Hooftstraat: 10 van j^et valuta-evenwicht een van de Bin ^,8nrHriRJ w^°Tom-tCG^ref1UKerk ex^erne factoren is, waardoor in het k nu nog. enkeje procenten bene mi, uur 1SA. in iS's «ur da H Irecente verleden de effectenbeurzen - 8chiftem(H A Chr. Geref. Kerk Jeru- meer dan eens ongunstig zijn bein- Mlemkerk Grljpenstelnstraat: 9.30 en vloed. Als er op mag worden gere- 5 uur de heer J. van Leeuwen te Sche- kend dat tijdelijke monetaire moei- A 1T4>r ue All,eim-ailse Tenlngen; Oud Geref. Gem VW UUl; lykheden van een der aangesloten (k.ïalualie '70u besluiten en te min- noteerde, sinds kort met deze offi ciële notering geiyk staat, kan als een bewijs worden aangemerkt dat de vrees voor monetaire moeilijkhe den in Engeland is verminderd. Ten aanzien van de dollar is men blijkbaar nog altyd niet gerust, want Nederlandse dollarwaarden n oteren den de guldenleningen. Men kan zich echter nauwelijks voorstellen dat, na de nieuwe overeenkomsten in het I.M.F. de Amerikaanse regering tot dersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst Rem Geref. Gem. \fan Mandersloostr.. 7 uur ds. G. J. Bieringa te Delft; Bap tistengemeente IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst. 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.; 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur student SulJ- •ver te Bergambacht. Bodegraven Herv. Gem.: 9.45 en 630 uur ds. A. den Hartogh. (HA) en Oankz.); Nieuwerbrug: 10 uur ds. J landen, waarbij men vooral aan Amerika en Engeland moet denken, door het I.M.F. zullen worden over brugd. wordt aan de valutaspeculatie een sterke prikkel ontnomen en zal de koersbeweging van dollar- en pon- denobligaties zich weer overeen komstig hun normale mérites kun nen ontwikkelen. Dat het z.g. „ef fectenpond". waarin de coupons van Engelse obligaties worden afgerekend Noord wilk-BInnen Herv. Gem.: 10 en dat dikwijls min of meer belang- «M KugddieMt. de heer J. vink to I rfjk beneden de officiële pondenkoers der, nu men van die kant alles in het werk stelt om met de landen van de EEG tot handelsovereenkomsten te komen, die een volledig vrij han delsverkeer tussen de grote industrie landen van de wereld tot einddoel hebben. Onzekerheid Dat de beurzen op het in werking treden van de tweede fase van de I Euromarkt tot dusver niet hebben gereageerd, houdt vermoedelijk ver band met het feit dat men ten aan zien van de resultaten der nieuwe overeenkomsten in het onzekere ver keert en door de verdere wijzigingen van de douanetarieven, welke nu mo gen worden verwacht, de onzekerheid feitelijk nog groter is geworden. De verlaging van de binnentarieven met 10 tot 40 van het oorspronkelijk niveau is immers pas 1 januari jl. ingegaan, zodat de invloed daarvan op de handelsbeweging van de ver schillende landen eerst later kan blij ken. Als men het binnen niet te lan ge tijd over een verdere verlaging van 10 eens wordt, wordt de on zekerheid nog groter. Temeer, omdat de kans op aansluiting by de EEG in enigerlei vorm van landen als En geland, Denemarken e.a. groter is ge worden en de Amerikaanse president voor zijn land ook een tariefsverla ging heeft voorgesteld in de hoop dat Europa op haar beurt ook ten opzichte van de V.S. de toegang tot haar markten zal verruimen. Het is gebleken welke bezwaren van ver schillende zijde moeten worden over wonnen om tot het beoogde doel, een algehele vrijmaking van de handel In het raam van de EEG en voorts ook met de V.S. te geraken. Onmiddellijke en rechtstreekse ge- volgens van wat nu in Brussel is be sloten, kunnen vooralsnog dus niet worden aangewezen en de voldoening over het verkregen resultaat van de besprekingen geldt dan ook voorna melijk het bewuste streven naar een zo groot mogelyke vrijmaking van de internationale handel der Wester se landen tegenover wat Kennedy het communistisch economisch of fensief heeft genoemd. Sterke positie Deze onzekerheid met betrekking tot de resultaten van allerlei tariefs wijzigingen geldt uiteraard ook ons land, dat met name wat de land bouwpolitiek aangaat, concessies heeft moeten doen. de bepalingen voor zyn binnenlandse kartels zal moeten herzien en tot een geleidelijk te bereiken gelijke beloning van vrouwen- en mannenarbeid zal moe ten komen. Wat dit tenslotte voor de Nederlandse economie zal betekenen, kan slechts worden afgewacht en zal ongetwijfeld voor de ene bedrijfs- meen indexcijfer, dat van 409 ült. sector anders zijn dan voor de an- 11961 tot beneden 400 was gedaald, dere. Men kan zich er in dit verband Iweer tot ca. 408 opgekomen. alleen over verheugen dat de Neder landse Industrie dooreengenomen In een financieel sterke positie verkeert en dat het aan commerciële kwalitei ten by onze „captains of industry" niet ontbreekt, zodat zij de aanpas singsperiode, die thans is ingetreden, zonder al te grote bezwaren wel zal doorkomen. Uit de jongste cijfers inzake de Ne derlandse handel valt Intussen te zien dat de volle aandacht vooreerst op de export zal moeten worden ge richt. December was voor de Neder landse uitvoer weer slecht f 1.309 miljoen tegen f 1.443 in november en f 1.365 miljoen in december 1960. Ter wijl de eerste drie kwartalen van het vorig jaar telkens nog beter waren dan die van 1960, bleef het cyfer voor het vierde trimester (f4.084 miljoen) beneden dat van het vorig jaar (f4.138 miljoen), zodat van een positieve achteruitgang moet worden gesproken. Voor het gehele jaar ging de invoer met 8 vooruit maar de uitvoer steeg met slechts 3 zodat het invoersaldo f 2.9 miljard heeft be dragen tegen f 1.9 miljard in 1960, een stijging dus van rond f 1 miljard. Komt hierin geen verandering, dan zal de betalingsbalans met haar an dere componenten dienstenver keer, kapitaalopbrengsten dat gat vermoedelijk niet of nauwelijks kun nen opvullen, terwijl een overschot van f 600 a f 800 miljoen wel het minimum is, dat voor de handhaving van onze internationale betalingspo sitie wordt nodig geacht. waarbij een rooms-katholieke geeste lijke werd ontslagen van rechts ver volg voor de, hem ten laste gelegde overtreding van het processieverbod, is door de Hoge Raad vernietigd en de priester schuldig verklaard. Zoals bekend, is bij een grondwets wijziging in 1848 een verbod inge voerd voor het houden van processie op de openbare weg in die plaatsen, waar voor 1848 geen processies wer den gehouden. Geertruidenberg be hoort tot de gemeenten, waarvoor dit verbod van kracht is. Teneinde over deze zaak een uit spraak in hoogste instantie te krij gen, werd in 1957 in Geertruidenberg op de openbare weg een processie ge houden. Er werd proces-verbaal op gemaakt tegen de drie geestelijken, die hierbij betrokken waren. De rechtbank in Breda sprak de priesters vrij. Dit vonnis werd be krachtigd door het Gerechtshof in Den Bosch. De Hoge Raad bleek echter van oordeel, dat hier niet van een zuivere vrijspraak, maar van een bedekt ontslag van rechtsvervolging sprake was. De zaak werd toen ver wezen naar het Arnhemse Hof. Dit Hof ontsloeg de geestelijken van rechtsvervolging omdat naar het oordeel van het hof het bewuste grondwetsartikel krachteloos is ge worden door het Verdrag van Rome, dat godsdienstoefeningen in het openbaar zijn toegestaan. De procureur-generaal van het Arnhemse Hof ging in cassatie tegen dit arrest. De procureur-generaal bij de Hoge Raad concludeerde enkele maanden geleden tot verwerping van dit cassatieberoep, omdat ook naar zijn mening het processieverbod in strijd moet worden geacht met het Verdrag van Rome. De Hoge Raad, die thans in een van de drie zaken arrest heeft ge wezen, overwoog echter dat de rech ter in beginsel het bewuste grond- Aflvertentle Geen pessimisme Een publikatie, waarop de Am sterdamse beurs deze week wel heeft gereageerd, was die van het Bureau voor de Katoen-, Rayon- en Linnen- Industrie (KRLI) waarin de tijde lijke inkorting van de werkweek bij enkele bedrijven wordt gecommenta rieerd. Hoewel de binnenlandse afle veringen en de export wat zijn terug gelopen in vergelijking met het top jaar 1960, is er volgens genoemd bu reau geen reden tot pessimisme, om dat van een algemene inzinking geen sprake is en er zelfs afdelingen zijn, die het werk nauwelijks aan kunnen. Textielwaarden, die de vorige week een veer hebben moeten laten, kon den zich dan ook merendeels vxyj krachtig herstellen. Ook de recente mededeling van de AK.XJ. zijn nog al bemoedigend, daar de winst van dit concern in 1961 vermoedelijk niet meer dan ca. 20 beneden die van 1960 zal blijven. Per saldo hebben zowel de inter nationale als de lokals fondsen zich vooral in het begin van de week kunnen herstellen, zodat het alge- 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS STEEDS Imp. J.C.N. Boering Amsterdam wetsartikel niet kan toetsen aan het verdrag van Rome, tenzij er sprake zou zijn van volstrekte onredelijk heid. In 1848 aldus de Hoge Raad ls de instelling van het processiever bod zeker niet onredelijk geweest, vooral ook omdat een bestaande tra ditie bevestigd werd en aan verkre gen rechten niet te kort werd gedaan. Na 1848 heeft een stabilisatie van deze situatie plaats gevonden en in het algemeen is het beeld weinig ver anderd. De instandhouding van het processieverbod kan dan ook naar het oordeel van de Hoge Raad niet als onredelijk worden beschouwd. Het arrest in de zaken tegen de twee andere priesters is aangehou den tot 9 februari a.s. OPGERUIMD STAAT NETJES Wist U dat, honder-uitwerpselen niet op het trottoir behoren. Uitbreidingsplan Rijnsaterwoude gedeeltelijk goedgekeurd Zoals wij enige tyd geleden meld den, heeft mr. W. F. K. Versteeg te Leiderdorp bij Gedeputeerde Staten van Zuid - Holland een bezwaar schrift ingediend tegen het door de gemeente Rijnsaterwoude vastgestel de uitbreidingsplan „Plan Dorp". Zijn bezwaar richtte zich tegen het feit. dat een stuk grond nabij het Braassemermeer. dat aanvankelijk zijn eigendom was, doch waarop een bouwverbod rustte, door hem voor f. 2 per vierkante meter aan de ge meente was verkocht, waarna de ge meenteraad het uitbreidingsplan wij zigde in die zin dat het bewuste ter rein wel voor bebouwing in aanmer king kwam. Waar de heer Versteeg van particuliere zijde f. 7,50 per vier kante meter was geboden, indien het bouwverbod zou warden opgeheven, acht hy zich door deze gang van za ken ernstig benadeeld en de handel wijze van het gemeentebestuur on rechtmatig. Gedeputeerde Staten, uitspraak doende, hebben reclamant in zijn be zwaren niet ontvankelijk verklaard, doch hebben om redenen van land- De heer Verkerk: ondermijning gezag? Het Tweede-Kamerlid dr. Verkerk (AR) heeft de ministers van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus en van Justitie, mr. A. C. W. Beer man, vragen gesteld naar aanleiding van de Nieuwjaarstoespraak van de hoofdcommissaris van politie in Den Haag. de heer J. H. A. K. Guaitherie van Weezei, waarin deze kritiek heeft I geleverd op het geringe begrip dat de Haagse rechtbank bij de behan deling van de zg. „sabelsteekaffaire" zou hebben getoond voor de politie taak. De heer Verkerk wil weten, of de ministers niet van oordeel zyn, dat het uiten van zodanige kritiek door een hoge politie-ambtenaar tegenover zyn korps en het gehele publiek het gezag van de rechterlyke macht on- dermynt en derhalve niet. in over eenstemming is met de eerbied welke het politie-apparaat jegens de rech terlyke macht is verschuldigd. De heer Verkerk vraagt de minis ters te doen bevorderen, dat derge- ïyke uitlatingen over de rechterlijke macht niet meer door politiefunctio narissen worden gedaan. MILITAIR VERONGELUKT De 20-jarige ongehuwde dienst plichtig korporaal H. Gritter is op de Annerweg te Zuidlaren door een vrachtauto aangereden en in het stads- en academisch ziekenhuis te Groningen aan de opgelopen verwon dingen overleden. Korperaal Gritter maakte deel uit van een groepje van zeven militai ren, dat deelnam aan een militaire oefening. Avicultura geopend De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz heeft gisteren in de Houtrustrotonde te Den Haag de 66ste tentoonstel ling van „Avicultura" geopend. Mr. Klaasesz roemde de prachtige vorm van vryetydsbesteding, die het fokken van kleindieren is. Voorzitter J. B. W. A. Giesbers uit Warmond dankte alle medewerkers en reikte enkele pry zen uit. De zilveren medaille van de Ko- schappelyk belang hun goedkeuring mngin ging naar de heer L. J. van «BthAn/i»n ix..*. Aken uit Laren (N.-H.) voor een sa- belpootkrielhaan. Universiteit voor negers sluit poorten De Grootste Amerikaanse univer siteit voor negerstudenten, namelyk de hogeschool te Baton Rouge, in de staat Louisiana, heeft haar poor ten voor onbepaalde tijd gesloten. Deze maatregel ls genomen in ver band met betogingen tegen rassen scheiding. De universiteit wordt door 4.900 studenten bezocht. onthouden aan dit onderdeel van het uitbreidingsplan, waarbij het bewuste terrein voor bebouwing wordt aan gewezen. zy achten het nJ. gewenst om tussen de bebouwing in de kom van het dorp en de ten noorden daarvan aanwezige villabebouwing een onbe bouwde strook van ten minste 200 meter lengte te handhaven, ten einde het visuele contact van de Herenweg met de Braassemermeer en de mogeiykheid van aanleg van een openbaar plantsoen aan het meer te behouden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9