SOCRATES -directeur op vrije voeten gesteld tj P-OV^NÏ°^C i li. i J AGENDA Hovings geest ivaart rond.." VOETBALTOTO OOK OPEN VOOR ZEEVARENDEN STENCILWERK P. C. BEUGELSDUK Drink. I dc de enige echte MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 JANUARI 1962 Wie rekent op de zwakte van een tegenstander, kan zich ge vaarlijk vergissen. Zo moet het een pijnlijke verrassing voor pre sident Soekarno zijn geweest, toen I hij ontdekte, dat Nederland het ver- j lies van zijn koloniën zonder ernstige 1 inzinking te boven kwam. En zo ver- I gaat het ook de communisten, die nog altijd tevergeefs zitten te wach- ten op de ineenstorting van het kapi talisme. Dezer dagen bracht Hale Boggs, Democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, in een vraaggesprek voor de te levisie dit verschijnsel als volgt on der woorden: „De communisten zijn steeds uitgegaan van de theorie, dat het Westen decadent was, dat Euro pa snel zou vervallen dat wij, Ame rikanen, tenslotte zouden worden ge- isoleerd en eveneens ten val zouden komen. Nu Europa's vitaliteit groeit in een tempo, waarbij het bruto na tionale produkt met meer dan acht procent stijgt, staan de communis ten voor een volslagen raadsel, dat alle rode dogma's tart". Boggs' con clusie luidde dan ook: „De opmerke lijke economische groei van West- Europa heeft het streven van Mos kou naar wereldoverheersing ernstig beknot". Tot een soortgelijke slotsom kwam kortgeleden ook Amerika's vertegenwoordiger bij de V.N. De be loofde overwinning van het commu nisme verdwijnt hoe langer hoe ver der in de toekomst, aldus Adlai Ste venson. De rode leiders plegen te zeg gen, dat de geschiedenis aan hun kant staat, maar ik geloof, dat de geschiedenis al in 1945 een duidelijk antwoord is gaan geven en dat ant woord luidt: nee! En over de oorzaak van die belangwekkende ontwikkeling zei hij: „Van tweeën één: of de de mocratie maakt minder blunders dan wij vreesden, of het communisme is minder efficiënt dan het beweert te zijn". Men heeft enkele dagen geleden in onze kolommen de uitlating kunnen lezen van president Kennedy's speciale raadgever Chester Bowles, die wees óp de zorgen, waar onder het Kremlin gebukt gaat: een ontstemd China op de flank, een steeds rustelozer jeugd, satellietsta ten die zich onbehaaglijk voelen en een economie, die wankelt onder het gewicht van een reusachtige oorlogs machine. Bovendien zou er een nieu we machtsstrijd gaande zijn tussen de stalinisten-in-hart-en-nieren (Molotow!) en de jongere generatie, die van mening is, dat premier Chroesjtsjow de teugel nog steeds niet ver genoeg heeft laten vieren. Zonnig ziet het er dus niet voor de Kremlin-heersers, aan wie vooral het conflict met Peking bepaald niet on gemerkt voorbijgaat. Zoals men weet gebruiken beide partijen het kleine Balkanstaatje Albanië als een onmis baar tussending om elkaar naar har telust uit te schelden. In Moskou zegt men, dat Albanië en zijn vrien den „vijanden zijn van de commu nistische beweging". Die uitval is echter niet bedoeld voor het tamelijk onbelangrijke Albanië, maar voor Albanië's vriend Rood-China! Omge keerd prees premier Tsjoe En-lai in Peking de „correcte leiding" van Al banië en roemde de prestaties van de regering in Tirana, „die de kracht van het socialistische kamp hebben vergroot". Die Chinese pluim voor Albanië was méér dan wat zij op pervlakkig leek: zij was bedoeld als een hatelijkheid tegen Moskou, dat Albanië immers zojuist had gekriti seerd. IN HOGER BEROEP 9 MAANDEN GEEIST Er zijn hier en daar in het Wes terse kamp commentators, die de tegenstellingen tussen de communistische reuzen breed uitme ten en ook het zwakste teken van een gespannen verhouding tussen Moskou en Peking aangrijpen als een verheugend symptoon voor het Wes ten. Dit lijkt ons het is te dezer plaatse al eerder gezegd een be denkelijk standpunt. In de eerste plaats, omdat aangenomen mag worden, dat althans op het ogenblik zelfs de grootste onenig heid tussen Russen en Chinezen nog altijd wordt overtroffen door hun ge meenschappelijke belangen. Het is niet ondenkbaar, dat daarin over vijf, tien of vijftien jaar verandering zal zijn gekomen, maar dat mag de be oordeling van de huidige toestand niet beinvloeden. Anders vervalt men tot wensdromen. Het is dus verstan dig voorshands aan te nemen, dat Moskou en Peking op het ogenblik zijn gewikkeld in een strijd om afba kening van de belangensferen. Wie een van beide partijen daarbij zou willen storen, krijgt terstond met al lebei te doen! Men rekene derhalve niet met interne conflicten in het rode kamp, maar uitsluitend met de versterking van de eigen kracht. Wanneer zowel Amerika als de Sow- jet-Unie verwonderd zijn over de snelle ontwikkeling in vrij Europa, waar „een decadente wereld" over een verbazingwekkende veerkracht blijkt te beschikken, dan is dat meer waard dan leedvermaak over geschil len bij de tegenstanders. Het Westen en in het bijzonder West-Europa ga voort met versteviging van de eigen kracht. Dat voorkomt bovendien het grootste gevaar, dat ons bedreigt: een gevoel van zelfvoldaanheid! Er is gelukkig heel wat bereikt, zoveel dat men allerwegen met verbazing en jaloezie naar die Zes van de EEG kijkt. Maar „veel" is nog niet „al les"! Reeds de Romeinen zeiden: „Respice finem", let op het einde! (Van onze A'damse correspondent) Super-zakenman Nicolaas den Bes ten, eens president-directeur van het Socratesconcern, dat in een miljoe nendans ten onder ging, heeft de af gelopen nacht na dertien maanden gevangenschap in vrijheid doorge bracht. Om half zes gisteravond deelde het Amsterdamse Gerechts hof na zich een half uur voor beraad te hebben teruggetrokken mee, dat het geen termen aanwezig achtte voor verdere preventieve hechtenis. Nic. den Besten, was om half zes een vrij man. „Ik dank het Hof voor de behandeling van mijn zaak", sprak hij langzaam en maakte een lichte buiging naar de edelgrootacht- bare heren, die een zitting van ruim tien uren hadden gewijd aan het on derzoek, waaruit een oordeel moet volgen over de uitspraak van de rechtbank: 15 maanden gevangenis straf. Zij zullen op 1 februari a.s. arrest wijzen. Alvorens verdachte zijn paperassen bijeen zocht om met de parketwachters mee te gaan ter vervulling van enige formaliteiten, hief hij joviaal de arm op naar het publiek op het balkon, waar zijn groet werd beantwoord door enkele bekenden, onder wie zijn charmante secretaresse en de reeds enige maan den op vrije voeten zijnde „deken' van „De Heilige Daad". Niet veranderd Of hij tevreden is? Om vier uur had de procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck-Keizer, veioietiging ge vraagd van het vonnis van de recht bank, voorzover het de tenlaste ge legde oplichting, van de Rembours- en Industriebank voor f500.000 be trof. Nadat onderdirecteur Hoving van de Amsterdamsche Bank was vrijgesproken, die mr. De Muinck- Keizer een belangrijke rol in deze oplichting toedichtte „diens geest waart hierin rond" meende hij dat Den Bestens aandeel niet meer bewe. zen kon worden. Maar wel vroeg hij bevestiging van het rechtbankvonnis voor „bedriegelijke bankbreuk", dat negen maanden gevangenisstraf in hield. Die negen maanden straf heeft Den Besten reeds in voorarrest uitge zeten en hij zou dus op zijn minst ingenomen kunnen zijn met zijn vrijheid. Maar zijn gevoelens wer den bij zijn in vrijheidstelling voor alsnog door andere factoren be heerst. Het vluchtige gesprekje, dat wij met hem mochten hebben, greep hij althans aan om te trachten aan te tonen, dat hij zich bij het ver krijgen van hypotheken nimmer van onjuiste taxaties heeft bediend. Nicolaas den Besten is na hét op zienbarende bankroet, de dertien maanden verblijf in de gevangenis, de verhoren van politie en rechter commissaris, het overleg met curato ren en verdedigers en tenslotte de uitputtende onderzoeken van recht bank en Gerechtshof nog dezelfde ge bleven als de Nic. den Besten die wij kort voor zijn gevangenneming spra ken. Een man, die gelooft zijn So- crateszaken tot een goed einde te hebben kunnen brengen als de Am sterdamsche Bank er geen stokje voor had gestoken. Onaangenaam Evenals bij de appèlzaak tegen de oud-onderdirecteur van de Amster damsche Bank, T. Hoving, werd het Hof gepresidieerd door mr. J. Sprey. Weer hield deze de touwtjes zeer strak. Verdachte kreeg geen gelegen heid tot lange betogen. Waar Den Besten niet aan bod kon komen, deed pleiter mr. Wieringa zijn best om de president tot een ander inzicht te brengen, bijvoorbeeld over het door Den Besten ingenomen standpunt dat de REMI niet benadeeld had be hoeven te zijn, omdat er geld bij de Amsterdamsche Bank voor deze in stelling gereed lag. Maar de presi dent viel al gauw tegen de raadsman uit: „Acht, u begrijpt het ook niet. U haalt de boel ook door elkaar". En na een kwartier: „Ik hou ermee op, als ik het u nog niet duidelijk kan maken Mr. Wieringa: „Mag ik u even uit leggen President: „Er valt niet uit te leg gen". Een geirriteerde president, een ver ongelijkte verdachte en een boze ver dediger, die zijn cliënt steeds weer met „Houd uw mond. houd toch uw mond" probeerde te beteugelen, schiepen een onaangename sfeer in de uren, die aan het requisitoir voor af gingen. De getuigenverhoren over de REMI-affaire tenslotte leverden sinds de behandeling door de recht bank geen nieuwe aspecten op. Concreet Op donderdagmorgen 1 februari zal Den Besten vernemen tot welke con clusie het gerechtshof is gekomen. Maar nu staat hij op vrije voeten en kan hij de sluizen van zijn wel sprekendheid desgewenst volledig open zetten. Gisteren kreeg hij er geen kans toe. Iedere keer onderbrak de president hem: „Maar m'n beste man, zeg dan toch ja of nee. U moet goed luisteren en niet met uw eigen gedachten rondtollen. Uw antwoorden behoeven uitsluitend uit ja of nee t bestaan". Maar voor Den Besten was dit onmogelijk, want hij heeft nog nooit een vraag met ja of nee beant woord, zeker niet wanneer die vra gen gaan over al dan niet juist ge taxeerde huizenblokken, die in de So- crates-affaire zo'n belangrijke rol speelden. Zaken, en zeker het soort zaken dat het Socrates-concern placht te doen, laten zich moeilijk vangen in de concrete taal van een Hofpresident. Via Scheveningen Radio IJmuiden Voor COPIËERINRICIITING Telefoon (01710—34419) Vyf Meilaan 27 - Leiden In IJmuiden is de Rijksradio dienst Scheveningen Radio erin ge slaagd een goed sluitend systeem te ontwerpen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat zeevarenden aan boord van een schip dat over een radio-tele- grafiezender beschikt, waar het zich ook bevindt, meedoen met de Neder landse sporttoto. Wanneer men met de voorbereidin gen op het administratieve vlak tij dig gereed komt, zal dit plan op het gebied van de communicatie tussen schip en wal met het volgend voet balseizoen, nog dit jaar dus, gerea- seerd worden. De zeeman (of zeevarenden) zal voor de radio telegrafische overbren ging van zijn formulier, ingevuld met acht oplossingen van 15 wed strijden, f. 7.50 moeten neertellen. Volgens het door IJmuiden ont worpen systeem kan men uiteindelijk met negen letters alle combinaties overseinen. Elk telegram is samen te vatten in 15 code-woorden van vier letters elk. Dit houdt in dat acht verschillende oplossingen van 15 wedstrijden per radio-telegram kunnen worden overgebracht. Met de f. 2,- kosten voor acht oplossingen komt dit dus op nog geen f. 10,- per volledig ingevuld totoformulier. De belangstelling onder zeevaren den voor de wekelijkse voetbaltoto is enorm. Men kan dit elke zondag als er gevoetbald is, afleiden uit het feit dat omstreeks de uitzending van de totouitslagen er vrijwel geen scheepsradio-telegrafiestation in de lucht is. Op het gebied van de vrijetijdsbe steding aan boord van schepen zal een en ander van grote betekenis blijken. De voorpret, de bekendma king van de uitslagen en de nabe schouwingen zullen ongetwijfeld mee werken de sleur in het kleine we reldje te breken. De verwachting is, dat Schevenin- gen-Radio IJmuiden een stroom van radio-telegrammen met toto-oplossin gen te verwerken zal krijgen. Dit station beschikt echter over alles om deze te verwachten stroom te verwer ken. De automatische apparaten zijn van het bedienend personeel kan worden voorzien, temeer door de ge lukkige omstandigheid dat het aan tal in opleiding zijnde jongelui te IJmuiden groter is dan ooit tevoren. RIJKSGROEPREGELING AMBONEZEN De Staatscourant bevat een door de minister van Maatschappelijk Werk vastgestelde Rijksgroepsregeling Ambonezen, welke met ingang van 31 december 1961 in de plaats is ge treden van de uitkeringsregeling Am bonezen. De nieuwe regeling is afgestemd op de bestaande Rijksgroepsregeling gerepatrieerden. Ambonezen, gehuis vest in daartoe bestemde woonoorden of woonwijken, kunnen op grond van deze regeling, indien daartoe aanlei ding bestaat, eenzelfde materiële ver zorging ontvangen als gerepatrieer- den uit Indonesië. De commissaris van Ambonezen- zorg is belast met de uitvoering van deze regeling. Gevluchte, jonge inbreker gepakt In het centrum van Almelo heeft de politie een 17-jarige jongen af komstig uit Almelo, gearresteerd. Hjj was op 18 december van het vorig jaar ontvlucht uit de Rekkensc in richtingen en heeft sindsdien door het plegen van inbraken en door oplichting getracht aan de kost te komen. Tegenover de politie heeft hij be kend dat hij winkeliers heeft opge licht in Enschede, Amersfoort, Apel doorn, Deventer, Almelo, Haarlem, Arnhem en Hilversum. Hij maakte zich daarbij meester van talrijke nieuwe kledingstukken, fototoestel len, pickups, grammofoonplaten, radiotoestellen, vulpennen enz., die hij dadelijk weer verkocht tegen vrij lage prijzen. Hij heeft voorts bekend in Almelo vijf inbraken te hebben gepleegd, die slechts een geringe buit opleverden. De inbraak bij een radiohandelaar in Apeldoorn bracht hem echter bjjna f600 in het laatje. Brug wegens herstel voor scheepvaart gesloten De brug over de Oude Rijn bij het Haagsche Schouw in Rijksweg nr. 4 onder de gemeenten Voorschoten en Oegstgeest kan wegens herstelwerk zaamheden van maandag 29 januari 8 uur tot uiterlijk zaterdag 3 februari 12 uur niet voor de scheepvaart worden geopend. De doorvaarthoogte van de brug in gesloten stand be draagt 2,35 meter. St-Antoniusclubhuls: Feestavond Smit-Röntgen Ontspanningsver. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: „Tot Ieders Genoe gen". Opv. van „Liefdadigheid per abuis". 8.15 uur nam. Stille Mare: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. ZONDAG Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur voorm. Pieterskerk: Bevestiging en intrede ds. A. J. Lamping (jeugdpredikant) 7 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal): Clubmatch Kynologenver. „Rijnland". 10.30 uur voorm. StadsgehoorzaalGetuigenlsdlenst Leger des Heils. 7.30 uur nam. MAANDAG Academiegebouw: Opening tentoon stelling Theo Blom en Wilfred Voet. 11.30 uur voorm. Den Burcht (grote zaal): Propagan- da-filmavond Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen. 7.45 uur nam. Den Burcht: Lezing kapitein J. D. J. Postma over de Groninger kustvaart. 7.30 uur nam. De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Lode wij kskerk: Gebedsdienst om de eenheid der Christenen. 12.30 uur nam. Stadhuis: gemeenteraad 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): N.R.V. kleurenfilm Noord-Afrika. 8 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Eiken- er en de noodzakelijke versterking laan. Ds. J. P. Honnef over: New Delhi. BINNENLAND De Amerikaanse onderzeeboot Barbal zal van 22 tot 25 januari a.s. een bezoek brengen aan de haven van Willemstad. Het schip staat onder commando van commandeur J. J. Meyer en heeft een bemanning van 9 officieren en 80 onderofficieren en manschappen. Het ligt verder in de bedoeling, dat de Amerikaanse oorlogs bodem Northampton op 26 Januari voor een bezoek in Willemstad zal aankomen. Het Arnhemse genfeentemuseum is verrijkt door een schenking bestaan de uit 144 tekeningen en aquarellen van de schilder H. W. Mesdag en van de schilderes Sientje Mesdag-Van Hou ten. Onder het werk van Mesdag zijn enige van zijn bekende strandgezich ten. De schenking is gedaan door me vrouw L. J. Boddaert-Mouton te Delft. De minister van Landbouw en Visserij, heeft burgemeester Willy Brandt's uitnodiging namens de West- Berlijnse Senaat aanvaard, de openings plechtigheid van de Grüne Woche-1962 op 2 februari a.s. bij te wonen. Minis ter mr. V. G. M. Marijnen is voor nemens ook met het oog op de Ne derlandse inzending deze interna tionale. jaarlijkse landbouw- en levens middelententoonstelling te bezichti gen. De korte Nederlandse documen taire „De lage landen" van George Sluizer, die reeds geruime tijd in de Nederlandse bioscopen vertoond wordt, heeft het predicaat „waardevol" van de Filmbewertungsstelle Wiesbaden ge kregen. George Sluizer heeft met „De lage landen" reeds op verscheidene internationale filmfestivals prijzen in de wacht gesleept. De Filmbewertungs stelle Wiesbaden is een semi-overheids- instelling, die de bevoegdheid heeft om aan daarvoor naar haar mening in aanmerking komende films, die in West-Duitsland worden uitgebracht, een cultureel predicaat te verlenen. Zij kent twee onderscheid' „bijzonder waardevol" Ruim 550 leghennen van 8 tot 10 weken oud zijn gisternacht In Barne- veld verbrand. Deze brand legde een groot gedeelte van een 105 meter lang kippenhok, eigendom van de kuiken- broedersfirma G. van Grootheest in Eindhoven zal woensdag 24 Januari door Prins Bernhard officieel worden geopend. BUITENLAND De model-actie van de 170.000 Britse postbeambten zal in de nacht, van vrydag op zaterdag een wending ten kwade nemen, als 20.000 leden van de vakbond van PTT-monteurs in Lon den zich daarbij aansluiten. De actie zal van grote invloed zijn op het tele foonverkeer over het gehele land en de gevolgen zullen zich nog heviger doen gevoelen naar mate in de komende week de 80.000 monteurs buiten de hoofdstad ook gaan meedoen. In het noorden en midden van Spanje heerst sinds 48 uur een koude golf. De steden Avila, Sorla en Segovia zijn met een dikke laag sneeuw bedekt. De wegen van Madrid naar het noor den en oosten zijn op verscheidene punten onbegaanbaar. In West-Berlijn is een nieuwe po litieke organisatie de Christelftk- Nationale Partij opgericht, die de politiek der regering in Bonn op het gebied van de buitenlandse zaken en defensie steunt. De nieuwe beweging is tegenstandster van het denkbeeld van een „welvaartsstaat". Leider is de voormalige liberale afgevaardigde Her mann Fischer. De 3420 ton metende Russische tanker Newtegorsk, die dinsdag in de mond van de Gironde aan de grond is gelopen, wordt verloren beschouwd. Russische experts rapporteerden, dat het schip een slagzij maakt van negen tig graden en gevuld is met zand en water. Bij een treffen tussen Portugezen en opstandelingen in de bergen in noord-Angola zijn een Portugees ge dood en vier anderen gewond, zo meldt Lusitania. Van de opstandelingen zou den er vier zijn gewond en verschei dene gevangen genomen. Niet minder dan 24 bewoners van Oost-Dultsland, die een zeereis door de Middellandse Zee maakten, zijn in Marokko achtergebleven. Zij zijn inmiddels doorgereisd naar de Bondsrepubliek. Na een vaak verhit debat in de Italiaanse Kamer, dat drie dagen heeft De Britse politie heeft plannen opgesteld voor de bestrijding van loon- diefstallen, die de laatste tijd in Groot- Brittannië veelvuldig voorkomen. De plannen zullen volgende week don derdag en vrijdag in werking treden, omdat dit de dagen zijn waarop de meeste loondlefstallen worden ge pleegd. De bijzonderheden worden ge heim gehouden. De Franse minister van Verdedi ging, Pierre Messmer, zal a.s. dinsdag naar Bonn gaan voor een onderhoud met zijn Westduitse ambtgenoot, Strauss. Ongeveer 235.000 Italiaanse arbei ders in de scheepsbouw, de houtver werkende industrie en van rubber fabrieken zijn gisteren voor de tijd van 24 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen tot ver hoging van de minimumlonen en be perking van de werktijd. Zij willen een vijfdaagse werkweek. In Israëlische ambtelijke kringen heeft men beschuldigingen van het Russische vakbewegingsblad „Troed", volgens welke Israëlische diplomaten in de Sowjet-Unie in samenwerking met de Amerikaanse geheime dienst een splonageorganlsatie hebben opge bouwd. met klem tegengesproken. Deze beschuldigingen passen in een Russi sche campagne tegen Israël en de Jo den in de Sowjet-Unie, aldus zei men te Tel Avlv. i ItftlldullüC uau uiit m de as. De totale schade loopt teDen geduurd> is een communistische motie de f 10.000. De oorzaak van de branc. yan afkeuring verworpen met 285 tegen is onbekend. 211 stemmen, bij 21 onthoudingen. Het debat ging over beweerde onregelmatig heden bij de aanleg van het interna tionale vliegveld Flumicino bU Rome. Het nieuwe gebouwencomplex van de hoofdindustriegroep Produkten voor Industriële Toepassingen (P.I.T.) De Franse radio heeft er gisteren bij degenen die 5Ö0 gram curare heb ben gestolen, op aangedrongen het ge vaarlijke vergif in te leveren. Het ge vaarlijke pak met voldoende curare voor het doden van 25.000 mensen werd donderdag gestolen uit een vrachtauto voor een farmaceutisch be drijf in Parijs. Ook de Westduitse poli tie zoekt naar een hoeveelheid dodelijk vergif, dat donderdag in Neurenberg uit een vrachtauto is verdwenen. Het vergif was in loden bussen verpakt. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat de waarnemend secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant, zich op verzoek van het Rode Kruis bereid heeft verklaard, een onpartijdige commissie een onder zoek te laten instellen naar de dood van drie Rode-Kruisfunctionarissen, die bij de recente gevechten in Ellsa- bethstad om het leven zijn gekomen. Het zijn het hoofd van 't Rode Kruis in Katanga, George Olivet, de 25-Jarige Nederlander S. S. Smeding, I die zich tijdelijk in dienst van het I Rode Kruis had gesteld, en de Belgi sche mevrouw Vroonen. De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Lezing prof. dr. A. G. H. W. Bachrach over Oxford. 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. v. d. Brink. 8 uur nam. Rapenburg 61Genootschap der Vrienden (Quakers) met film en dia's, over George Cadbury. 8 uur nam. Rehoboth: Aanvang cursus K. en O. Aanleg en onderhoud van tuinen. 8 u. nam. Universiteit (filmzaal)K. en O. Filmstudiekring „Jidl' mit'n Fidl". 8 u. nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Ir. Driessenstraat 1: Buitengew. ver gadering Aandeelhouders N.V. Leidsche Duinwatermij. 11 uur voorm. Luth. Kerk: Gebedsdienst om de een heid der christenen. 7.45 uur nam. Rapenburg 61: Cursus K. en O. over na-oorlogse Duitse letterkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing J. T. P. de Bruijn over het Turkse schimmenspel. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jaarultvoe- ring Sempre Avantl's „Jong en Jolig". 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Filmavond Reisbureau Magneet. 8 uur nam. DONDERDAG Lodewljkskerk: Gebedsdienst om de eenheid der christenen. 12.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-con cert Residentie-orkest o.l.v. Istvan Kertesz. Solist Camille Maurane. 8 uur nam. VRIJDAG Geologisch Instituut (Garenmarkt lb): K. en O. Causerie mej. G. E. de Groot „Beelden uit het verre verleden" 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rem. Kerk: Ds. J. Th. Mackenzie over „Plaatsbepaling van het remon strantisme in het vrijz. christendom" 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 21 Jan.) Werkd. 10-4 uur; 's zondags 1-4 uur n.m. De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur. De Lakenhal: „De tram in Lelden, (t.m. 28 Jan.). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten Dag van 9 uur vjn —5 uur n.m.; zondag van 1—5 uur n.m (t/m 31 Januari) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rilksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen in Egypte (tot 25 februari) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden: Dag 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Studio: „Tussen hemel en moeras". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnnen van Nava- rone". 14 jaar. Dag.: 2 en 7.30 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Casino: „Hoe vermoorden wij oom George?" 18 Jaar. Werkd: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Bakvissen- puberteit". Lhlo: „De misdadigers". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dolle generaal". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De onsterfelijke sheriff". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Haven der begeer te". Vstra-thcater Wassenaar. Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 u. „Vera Cruz. 14 jaar. Maandag en woensdag 8 uur „Fabriek van offi cieren". 14 Jaar Donderdag 8 uur „Anna Karenina". 18 Jaar. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur nam. Voor de Jeugd „Indianen op oorlogspad". A.l. voor mensen die kwaliteit verlangen! VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Promenade-ork. en zang. 16.05 Kamermuz. 16.40 Gram. 17.00 Sportact. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nieuwe klass. gram. m. comm. 18.00 Kunstkron. 18.30 Jazz- muz. 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act, 19.25 Wie het weet mag het zeggen, muz. wedstr. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Omr. ork. en solist. 20.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20 Rep. we- reldkampioensch. biljarten anker-ka der 47/2 in Düsseldorf. 22.25 Boekbe spr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zon dag in. 23.00 Meesterwerken v. d. reli gieuze muziek, muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Boek bespr. 15.05 Gram. 15.45 Het witte schaap van de familie, hoorsp. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart, lezing. VPRO: 19.30 Bijbelse miniaturen, le zing. 19.45 Gram. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.10 Dansmuz. 21.45 Soc. comm. 22.00 Cabaret-fantasie. 22.30 Nws. 22.40 Het slokje, hoorsp. 23.05 Zigeunefork. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.55-14.15 Eurovisie: Hahnen- kamm-skiwedstr. AVRO: 15.00 Jazz muz. 15.15 Documentaire film. 15.35 Vlaams progr. 16.25 Actueel 16.45 Lichte muz. 17.00-17.30 kind. NTS: 17.35-18.20 Eurovisie; Bil jarten. AVRO: 19.30 Film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Quiz. 20.50 Gevar. progr. 21.40 Lite raire quiz. 22.25-22.45 Film. VOOR ZONDAG 21 JANUARI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke lie deren. Convent van Kerken: 10.00 Ge reformeerde kerkdienst. NCRV: 11.30 Bariton en orgel. 12.00 Gram. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Lichte muz. 12.45 Gram. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13.05 Licht progr. 13.30 V. d. kind. 14.00 De luis ter van Uw huis, klankb. 14.30 Utrechts Stedel. ork. en Nederl. Madri gaalkoor. 15.00 Boekbespr. 15.10 Trom bone-kwart. 15.30 Muz. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Oecumenische bidstonde. IKOR: 17.00 Kerkdienst. 18.00 Het ge laden schip, lezing. 18.30 De Kerk aan het werk, Kerkel. act. 18.40 Catechisa tie voor de schippersjeugd, lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Door een geopende deur in de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. (dl. 17). 20.40 Toernooi van het lichte lied. 21.10 Het Europese bos en de bomen, lezing. 21.25 Kamermuz. 22.00 Licht progr. 22.20 Rallye van Monte Carlo 1962. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 In het land van de dichter, lezing. 23.00 Avondgebed. 23.15 Kerkorgel en bariton. 23.53-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Trombone kwart. 8.25 V. h. platteland. 8.35 Ge var. programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak 10.00 Strijkork. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.25 Rallye de Monte Carlo 1962. 12.30 Sportber. 12.32 Orgel- en pianospel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Voor de weggebruikers. 14.00 Kunstsymposion. 14.40 Gram. 15.00 Kamerork. en soliste. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportlourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur, lezin gen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Londen en Parijs, hoorsp. 21.25 Intern, volksliederen. 21.45 In het voetspoor der wetenschap. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Amus. muz. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet dienst voor belangstellenden; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. P. N. Kruyswljk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.25-1445 Eurovisie: Hahnen- kammrennen (skiwedstrijden) te Kitz- blihel. RKK-KRO: 16.00 Mogen zij allen één zijn, oecumenisch gesprek. 16.30-17.30 Vesperdienst. NTS: 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport in beeld. NCRV 20.30 Documentaire film. 20.55 Ame rikaanse TV-film. 21.15 Kamerork. en solist. 21.40 Documentaire. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.20 Gram. m. comm. 13.10 Kritie ken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Praatje. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.30- 16.45 Lezing). 17.15 Bloemlezing v. belangrijke lezingen. 17.45 Gram. 18.00 Britse ballades. 18 20 Hoorsp. 18.50 Le zing. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh. oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.10 Klankb. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Kerkdienst. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.30 Gevar. progr. 15.00 Gevar. progr 15.30 Hoorsp. 16.00 Filmprogr. 17.00 Popul. muz. 18.00 Ge var. progr. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Godsd. samenzang. 22.00 Vragen beantw. 22.30 Operamuz. 23.15 Rep. Monte Carlo Rally. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Zangrecital. 14.45 Ork. conc. 15.30 Operamuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18 40 Zangrecital. 19.00 Nws. 20.00 Gram. 21.00 Symf. ork., koor en sol. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Jazz muz. 23.15 Dans- en amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 15.50 La Mascotte, komische opera. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Kamer muz. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.03 Vlaamse muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera en belcantoconc. 15.15 Sport. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Amus. muz. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Caba ret. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.00 Verz. progr. (verv.). 16.45 Verz.- Muslque aux Champs-Elysées. 22,15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 22 JANUARI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.20 Sportuitsl. 7.30 Sportuitsl. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Gram 12.00 Volksmuz. m. comm. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. óf act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. (herh.) 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Hobo, gi taar en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz. Balans van de culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen, d. M. D. Thijs. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Ra- diókrant. 19.50 City-Theaterork. en sol. 20.20 Grote verwachtingen, hoorsp. (3). 21.30 Gram. 22.00 Parlem. comm. 22.15 Zangrecital. 22.30 Nws. 22,40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 23.35 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, praatje. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Te waar om mooi te zijn, over denking. VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig. 11.20 Voordracht. 11.35 Fluit en klavecimbel. 12.00 Roe meens ork. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Planotrio. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Mezzo-alt en piano. 14.30 Schijn be driegt niet, hoorsp. 15.25 Dansmuz. 16.00 Oude liedjes. 16.15 Muziek-revue. 16.55 Streekuitz. 17.15 Dansmuz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Pianoduo. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regeringsultz.: Willem O' Duys presenteert de Radiozilvervloot 1962. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Ca- 22.30 Nws. 22.40 Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, teler. 21060. De Oegstgeester Apotheek. Wilhel- minapark 8. tel. 26274 is 's zondags ge opend van 12-13 uur. Weekeindedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts R. W. Zaadnoordijk, tel. 33486. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Continho. tel. 30363, Van Leeuwen, tel. 20412, Hartman, tel. 26371, Pleiter, tel. 31337 en H. Jasperse, tel. 24961. Te Oegstgeest dokter Held, tel. 24649. B() geen gehoor van I1» huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I. Anton Bruckner. Symphonie nr. 8 in c kl. t. Allegro moderato. Scherzo. Allegro moderato. Adagio - feierlich langsam, doch nicht schleppend. Feier lich, nicht schnell. Phllharmonisch Staatsorkest, Hamburg o.l.v. Eugen Jochum. II. Johannes Brahms. Dubbelconcert in a kl. t. op. 102 voor viool, cello en orkest. Allegro. Andante. Vivace non troppo - Poco meno allegro - Tempo primo. David Olstrach, viool. Pierre, Fournier, cello. Philhannonia Orkest o.l.v. Alceo Galliera. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Paganini, operette. 22.45 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Progr. v. d. oudere luisteraars 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Zang recital. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoor spel. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Kamer muz. 23 45 Voordr. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Gevar. muz. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz." 14.31 Amus. progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram. 18,31 Gevar. muz. en ber. 19.30 Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoor spel. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.31 Ge var. muz. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Rep. Rallye Monte Carlo. 24.00 Gevar. progr. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 23.10 Kamermuz. 23.30 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Volks liederen. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Ork. conc. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Prot. uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 In en om de opera. 20.00 Ork. conc. In de pauze: De zeven kunsten 21.30 Strijkkwartet. 22.00 Nws 22,15 Amus. muz. 22.35 Volksmuz. 22.55 —23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.18 Ork. conc. 15.03 Gram. 16.08 Grar 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Heden daagse Belgische muz. 17.45 Gram. 18.45 Gram. 19.20 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.45 Gram. 22.15 Jazz muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2