Soekarno tot Oe Thant: „Geen overhaaste actie DRIE KINDEREN OMGEKOMEN BIJ BRAND OP BOOT Generaal Jani ziet r>*> mogelijk oplossing Na doodmartelen van vrouw vrijgesproken minister in beroep DAILY MIRRORNEEMT 'T OP VOOR FOTOGRAAF TONY (Due/ QTie Olie op de golven WEERBERICHT MAANVLUCHT UITGESTELD teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 JANUARI 1962 No. 30558 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Soekarno heeft de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, verzekerd dat Indonesië geen enkele „overhaaste actie" zal ondernemen in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea na de botsing van maandag. Het antwoord van president Soekarno op de jongste boodschap van Oe Thant is gisteren naar de V.N. gezonden. President Kennedy heeft gisteren in New York een ontmoeting gehad met Oe Thant. Het onderhoud duurde twee uur. Vólgens de woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, hebben zij gesproken over internatio nale problemen, o.a. over een mogelijke bedreiging van de vrede door het geschil tussen Nederland en Indonesië. De Amerikaanse afgevaardigde bij de volkerenorganisatie, Adlai Stevenson, was bij het onderhoud aanwezig. President Kennedy is vandaag naar Washington teruggekeerd. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, had gisteren een onderhoud van een half uur met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Generaal Achmed Jani, de Indonesische stafchef voor „be vrijding van West-Irian" heeft gisteren in een gesprek met president Soekarno en de andere militaire leiders verklaard, dat „een vreedzame oplossing van het geschil met Nederland nog mogelijk is". Hij herhaalde ech ter, dat onderhandelingen alleen mogelijk zijn op basis van be- stuursoverdracht. De verklaring van Jani heeft onder de waarnemers in Djakarta de mening doen postvatten, dat Indone sië blijkbaar in gunstige zin ingaat op een vreedzame oplossing, zoals Oe Thant deze voor ogen heeft. Jani, aldus deze waarnemers, die zich tot dusver alleen uitliet over militaire aangelegenheden, heeft zich thans op politiek terrein begeven door te zeggen dat hij „nieuwe ontwikkelin gen" verwacht door het overleg tus sen Oe Thant en president Kennedy. Arrestaties veroordeeld De Indiase socialistische lei der Jayaprakash Narayan, die voorzitter is van de niet-officiële Afrikaans-Aziatische raad, heeft zijn leedwezen uitgesproken over de arrestaties van Soetan Sjahrir en Moh. Roem. Arayan kon zich niet indenken, dat de gearresteerden tegenstanders zouden zijn van het nationale gevoelen in Indonesië t.a.v. West Nieuw-Guinea. Naar zijn mening moeten de leiders in Afrika en Azië inzien, dat de nationale onafhankelijkheid van een land alleen zin heeft zolang de burgerlijke vrijheden van de ingezetenen zijn gewaarborgd. „Onheilspellend" De „Washington Post" heeft op nieuw een hoofdartikel gepubliceerd, waarin de huidige politiek van Indo nesië ten sterkste wordt afgekeurd en waarin betoogd wordt, dat de V.N. niet kunnen toelaten dat dergelijke problemen met geweld tot een oplos sing worden gebracht. De arrestaties in Indonesië worden gekenschetst als „onheilspellend ge bruik van macht". Het blad acht het mogelijk dat de „bevrijding" van Nieuw-Guinea een verder verlies van vrjjheid voor het volk van Indonesië zelf kan betekenen. De onderhande lingen over meer Russische wapens voor Indonesië acht de „Washington Post" een ander onheilspellend teken. Het blad acht het onredelijk, dat Indonesië alleen wil onderhandelen indien de overdracht der administra tie aan Indonesië tevoren wordt toe gezegd. In het. laatste gedeelte van het be treffende artikel blijkt het blad wel wat erg optimistisch te zijn over wat de V.N. in dit geval kunnen doen, doch dit gedeelte is interessant ge noeg om letterlijk over te nemen: „President Soekarno zou nog altijd ZWAAR BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt weer, waarbij af en toe wat regen of mot regen zal vallen. De temperaturen komen tijdelijk op een nog wat hoger niveau bij matige tot vrij krachtige zuidwestelijke winden. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 JANUARI Zon op: 8.36 uur; onder; 17.07 uur. Maan op: 18.05 uur; onder: 8.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.51 en 16.00 uur. Laagwater te 1157 uur. (22/1 Hoogwater te 4.27 en 16.36 uur Laagwater te 0.16 en 12.34 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel kunnen toestemmen in onderhande lingen, zonder te zeer zijn gezicht te verliezen. Maar indien hij beslist ge weld wil gebruiken, dan zou de prijs voor Nieuw-Guinea wel eens héél hoog kunnen worden. Dan zou de wacht van de V.N. tegenover hem gesteld kunnen worden en zou hij verder in de gevaarlijke omarming van de Sowjet-Unie gedreven kun nen worden, waarbij hij tevens het verlies riskeert van het gebied dat hij begeert. De V.N. kunnen niet toela ten dat dergelijke problemen met geweld tot een oplossing gebracht worden. De vredelievende regeringen behoren Oe Thant volledie steun te verlenen in zijn pogingen om een oorlog over Nieuw-Guinea te voor komen en indien er aggressie wordt gepleegd ondanks zijn pogingen, dan behoren de principes der V.N. te worden hoog gehouden". Minister-president prof. De Quay en minister Luns arriveren bij het gebouw van de Tweede Kamer om de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken in te lichten over de gang van zaken bij het incident Nieuw-Guinea. Post wil vrouw niet bezorgen De Engelse mevrouw Ger- trude Wood heeft tevergeefs i geprobeerd zich als postpak- i ket naar de minister van Pos- i terijen, Oevins, te laten ver- zenden als protest tegen de i vertragingen die zich thans bij de Britse posterijen voor- doen. Zij ging met een bord om haar hals met de naam van de minister en met als adres het Lagerhuis een Londens postkantoor binnen, maar de J i postbeambten accepteerden het pakket niet. Voor de oorlog kon men i zich in Engeland per post la- a ten vervoeren en onder ge- leide naar de opgegeven be- j stemming laten brengen. In i 1939 werd deze dienst ge- j staakt, eerst met het oog op i de oorlog en later omdat er i geen behoefte meer aan be- stond. i Tot eind februari Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft meege deeld, dat de lancering van de maan- raket Ranger III, die in januari zou moeten plaats hebben, is uitgesteld als gevolg van technische moeilijk heden met de lanceerapparatuur. Dit betekent, dat de poging der Verenig de Staten om een raket naar de maan te zenden, voor tenminste een maand is uitgesteld. Het oorspronkelijke plan was, dat de Ranger III de volgende week in de ruimte zou worden gebracht. Van af maandag zou, gedurende vijf da gen, de gelegenheid hiervoor g oed zijn, omdat de maan dan in een gun stige stand zou zijn en onge veer 375.000 kilometer van de aarde verwijderd. De volgende gunstige periode begint op 20 februari. (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Oor log, Messmer, heeft gisteren hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de krijgsraad, die vorige week drie officieren vrijsprak, die beschuldigd waren van het dood martelen van een Algerijnse vrouw. Terwijl de beschuldiging met een keur van details wel bekend was ge maakt, heeft het proces zelf zioh achter gesloten deuren voltrokken. Het vonnis (vrijspraak) was boven dien met zo weinig redenen omkleed, dat de krijgsraad er al spoedig van verdacht werd deze mishandelingen door Franse officieren in de doofpot te willen stoppen. GELUKWENSEN VOOR PRINSES MARGRIET Prinses Margriet die in de huise lijke kring gisteren in Soestdijk haar 19e verjaardag vierde, heeft van vele zijden brieven en telcgammen met gelukwensen ontvangen. Het Prin ses Margrietfonds, dat de belangen van nagelaten betrekkingen bij de koopvaardij behartigt, bood geen ge schenk meer aan, omdat men, zo vernemen wii, de prinses daarvoor thans te oud geworden acht. Waarschijnlijk zal Prinses Mar griet in de loop van de volgende week naar Montpellier (Fr.) terug keren ter voortzetting van haar stu die. De bedoeling is dat de Ranger een vlucht naar de maan maakt, die zes enzestig uur zal duren, van dichtbij televisiebeelden van het maanopper vlak naar de aarde zendt en instru menten op de maan afwerpt voor het meten van bevingen op de maan en botsingen van meteoren. Rel rond Margarets echtgenoot (Van onze Londense correspondent) De concurrenten briesen van woede dat het Engelse zondagsblad „The Sunday Times" zijn oplaag nu ongetwijfeld aanmerkelijk zal zien stijgen, omdat Lord Snowdon eraan verbonden is. „The Daily Mirror" noemde gisteren in een daverend hoofdartikel, dat de gehele voor pagina van dit in klein formaat verschijnende blad, beslaat, al deze kritiek op Tony overdreven onzin. „Lord Snowdon heeft werk gevon den dat een kanaal is voor zijn talenten als fotograaf". Het blad noemt zelfs zijn salaris (vermoedelijk een gissing), namelijk 75.000 gulden, en zegt veelbeteke nend: „Deze jongeman zal nu waar schijnlijk nuttiger werk doen dan bij ceremoniële gelegenheden het aantal voorgeschreven passen achter zijn schoonzuster en zijn vrouw in acht te nemen". En verder: „In dien het feit, dat hij een betaalde betrekking heeft aangenomen een breuk betekent met de koninklijke traditie, dan is dit des te beter. Het is nodig dat met sommige koninklij ke tradities wordt gebroken. Konin gin Victoria is tenslotte al 61 jaar dood". De „Mirror" had a! eerder Tony een dwaas genoemd om Lord Snow don te worden. „Maar", zegt het blad, „hy is allerminst een dwaas dat hij zijn brood wil verdienen". Het hoopt ook dat hij zich door alle rumoer niet zal laten afschrikken. „Er is het gevaar dat adviseurs van de koninklijke familie bang wor den en zullen trachten de overeen komst tussen Lord Snowdon en de heer Thomson ongedaan te maken. Verontwaardigde Lagerhuisleden trachten de zaak in het parlement te brengen. Indien Tony zijn functie bij „The Sunday Times" zou moe ten opgeven, zal de „Mirroi" zich gelukkig prijzen hem een baan met een toekomst aan te bieden. Welis waar tegen een aanzienlijk lager sa laris dan hem thans beloofd is, maar met veel meer armslag voor levende journalistiek". Tot zover de opgewonden veront waardiging van de „Mirror", die zijn eigen afgunst op „The Sunday Ti mes" tenslotte moeilijk kon verbergen De „Mirror" geeft namelijk het fo toblad de „Sunday Pictorial" uit „The Evening Standard" verneemt dat Tony zijn eerste opdracht heeft gekregen. Hij zou naar Frankrijk gaan voor een fotoreportage over de grote schilder Georges Braque, die op 13 mei tachtig jaar wordt. De „Daily Express" meldt echter dat de „Society-fotograaf" Mare Hen- rie, die Lord Snowdon kent uit de tijd dat hij onder de naam van Anthony Armstrong-Jones eveneens als fotograaf werkzaam was, een ad vocaat heeft opgedragen te onderzoe ken of het mogelijk zou zijn gerech telijke stappen tegen Lord Snowdon te ondernemen. Henrie acht het na melijk niet uitgesloten dat het de echtgenoot van Prinses Margaret vol gens de Engelse wet niet geoorloofd is een betrekking als de door hem aanvaarde te bekleden. Henrie heeft zijn mening over deze aangelegenheid in een persge- sprek met de „Daily Express" weer gegeven. De „Daily Express" be hoort tot de zogenaamde „Beaver- brook-bladen", het eigendom van Lord Beaverbrook, die een grote con current is van Roy Thomson, de eigenaar van de „The Sunday Ti mes". (Van onze Groningse correspondent) In nog geen drie kwartier tijd heeft zich gisteravond in de woonschepenhaven te Gronin gen een drama afgespeeld, dat aan drie kinderen het leven heeft gekost. De 5 maanden oude Johanna, De 3-jarige Pieter en de 4-jarige Jannie Loos werden omstreeks elf uur in hun slaap door het vuur verrast. Zij waren alleen. Hun ouders hadden eerder op de avond het woonschip verlaten en keken elders in de woon schepenhaven naar de televisie. Door de enorme vuurzee, die gepaard ging met hevige rookontwikkeling en die nog werd aangewakkerd door een j zeer straffe wind, slaagden ijlings toegesnelde omwonenden er niet in de kinderen uit de fel brandende schip te halen. Toen de brandweer, die een omweg moest maken pas na twintig minuten arriveerde, viel er niets meer te redden. In ziekenhuis Het vierde kind van de familie Loos, de 2 jaar oude Zwaantje van wie aanvankelijk werd gevreesd dat het ook in de vlammen was omge komen, ligt, zo deelde later vader A. Loos mee. reeds enige weken in een ziekenhuis. Hoe de brand is ontstaan is nog niet met zekerheid te zeggen, al gaan de vermoedens wel in de richting van het oude potkacheltje, dat de familie Loos gebruikte. De vlammen moeten een gretige prooi hebben gevonden in het geheel hou ten schip, eigendom van de gemeen te Groningen. Een toevallige voor bijganger, die kwam uit het clubhuis van een speeltuinvereniging, dat zich tegenover het door het vuur getroffen woonschip bevindt, ontdekte de brand Hij sloeg onmiddellijk alarm bij de deelnemers aan een dansavondje, dat wekelijks in het clubhuis wordt gehouden. Hierna werd ook haven meester A. J. Weverink gewaar schuwd, die op zijn beurt politie en brandweer alarmeerde. Vergeefs Leden van het dansclubje en om wonenden poogden intussen op het fel brandende scheepje te komen om de alleen gelaten kinderen te redden. De hitte en de enorme rookontwikke ling verhinderden dit echter. De blus- pogingen er werden in allerijl emmers water aangevoerd haalden niets uit, omdat het vuur, tengevolge van een hevige vonkenregen, slechts tot op enkele meters was te benade ren. De omstanders moesten mach- teiloos toezien hoe het scheepje steeds meer een prooi van de vlam men werd en de kinderen jammer lijk in het vuur omkwamen Toen de brandweer eenmaal ter plaatse was, waren de vlammen snel gedoofd en konden de slachtoffertjes geborgen worden. De 24-jarige vader, een loswerk- man, en de 21-jarige moeder zijn na deze ramp bij familieleden, die eveneens op een woonschip in de Groninger woonschepenhaven wonen, ondergebracht. Staatssecretaris Bot naar N.-Guinea Voor een soortgelijke reis als hij twee jaar geleden maakte, nl. om zich te oriënteren, is de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, rar. Th. H. Bot, gisteravond voor een 14- daags bezoek aan Nieuw Guinea van Schiphol naar Biak vertrokken. Mr. Bot vond niet dat zijn reis bijzonder onverwacht kwam. „Het be sluit daarvoor is reeds voor Kerstmis genomen. Ditmaal ga ik door heel Nieuw-Guinea reizen, de vorige maal bij ik eigenlijk alleen in Hollandia geweest", zo zei hij. „Het is altijd goed om persoonlijk contact op te neen en dat geldt speciaal voor een gebied dat zover hier vandaan ligt. Mr. Bot zal ook aan het aspect van eventuele evacuatie van gezin nen aandacht besteden. Van verschillende zijden in kranten en op vergaderingen is heftig geprotesteerd tegen deze gang van zaken, waardoor de „eer van het leger" weer eens moest worden ge red. En deze protesten zijn nu ein delijk ook tot de hoogste regionen doorgedrongen, met het resultaat, dat de drie officieren opnieuw en nu voor een hogere gerechtelijke instan tie zullen moeten terechtstaan. Om de „eer" van 't Franse leger Door middel van een communiqué heeft president De Gaulle gisteren bovendien de persberichten tegenge sproken dat de aangekondigde twee divisies niet uit Algerije zouden wor den teruggetrokken. Zij zullen, zo verzekert het communiqué, in tegen deel nog voor het einde van deze maand Algerije verlaten. Evenals donderdag heeft het staatshoofd gis teren weer langdurig overlegd met hoge politionele en militaire autori teiten. By aanslagen in geheel Algerije zijn gisteren dertien doden gevallen. Vijftien personen werden gewond. Zes van de doden en zeven van de gewonden zijn moslims. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de politie in Toulouse dertien personen gearresteerd die deelgenomen zouden hebben aan aanslagen met kneedbommen. Duitser moet half jaar langer dienen De Westduitse Bondsdag heeft gis teren zonder oppositie een wetsvoor stel tot verlenging van de dienstplicht van één tot anderhalf jaar in eerste lezing goedgekeurd. De Bondsrege ring acht de maatregel nodig met het oog op de verplichtingen tegen over de NAVO. Het voorstel zal nu in de defensie commissie worden behandeld. De mi nister van Defensie, Strauss, heeft gevraagd de behandeling vóór 1 april te beëindigen, zulks met het oog op het aflopen van de diensttijd van de rekruten die nu onder de wapens zijn MR. VAN SCHAIK BRAK EEN BEEN Mr. J. R. H. van Schalk, minis ter van Staat, is in het r.-k zieken hui: Joannes de Deo in het Wekein de in Den Haag opgenomen De heer Van Schaik, die deze maand 80 jaar wordt, heeft een been gebroken. Prinses Caroline van Monaco heeft van de Ierse president een pony paard je ten geschenke ge kregen. Prinses Gracia en haar dochtertje bewonderen het ge schenk. „Prawda" bepleit betere relaties met Bonn Radio-Moskou heeft gisteren mei ding gemaakt van een artikel in r) „Prawda", het officiële dagblad de Sowjetrussisch-Duitse betrekkingen tij, waarin werdt gepleit voor bete: Sowjetrussieh-Duitse betrekkingen. Het artikel begint met een aanva op „die Westerse agressieve kringei die totstandkoming van een Duit vredesverdrag verhinderen". „Wij menen", aldus het artiki dat de betrekkingen tussen d< Sow jet-Unie en de Duitse bondsrepu bliek veel te wensen overlaten. Het Sowjetrussirche volk is echter bereid President Swart over 's lands rassenpolitiek Zuidafrika's president, Charles Swart, heeft gisteren in Kaapstad by de opening van de nieuwe zitting van het parlement verklaard, dat de Unieregering geen politiek voert van onderdrukking van of discriminatie tegen niet-blanke rassen. „Wy stre ven naar een afzonderlijke ontwik keling der blanke en niet-blanke ge meenschappen in Zuid-Afrika", al dus onderstreepte Swart nog eens. De president vervolgde: „Dit moet gepaard gaan met de toekenning van volledige rechten aan elke ge meenschap in haar eigen gebied. De grote taak van de regering is de Ban toes rijp te maken voor zelfbestuur en het hun te verlenen, zodra zij dit stadium hebben bereikt". Hij voeg de hieraan toe: „Maar men oefent druk op ons uit om alle inwoners der Zuidafrikaanse Unie volledige politieke rechten te verlenen. De voornaamste kracht achter deze eis wordt gevormd door het communis*, tische streven naar wereldoverheer sing. Wanneer wy zouden zwichten voor de eis alle inwoners der Zuid afrikaanse Unie volledige politieke rechten te verlenen, zou dit leiden tot nationale zelfmoord. De blanken in Zuid-Afrika zouden dan tevens vol komen rechteloos worden", aldus president Swart. Hy vervolgde: „Wij moeten in de eerste plaats streven naar goede be trekkingen tussen de in Zuid-Afrika wonende rassen. Dit kan echter niet worden bereikt door blanke over heersing van alle niet-blanken in een door vele rassen bewoond ge- meenschappelijk vaderland, en even min door zwarte overheersing van kleinere groepen". Uit het Leidsch Dagblad van i 22 Januari 1862: Algemeene politie-verorde- ning der gemeente Leiden. 1 Art. 83. Sneeuw mag van de 1 daken op straat worden ge- worpen, als er iemand pene den staat ter waarschuwing van de voorbijgangers. Art. 11. In de Verwerstraat mag nie- J mand meer vliegers of pijl- staarten doen opgaanenz. alles in het werk te stellen om tot verbetering dezer bet-ekkingen te ko men. Het meent dat een eerste stap in deze richting zou worden gevormd door een begin te maken met ds op lossing van het vraagstuk vin l et sluiten van een Duits vredesverdrag, waarbij op alle mogelijk wijzen inoet worden gezocht naar een b .s-s oor overeenstemming". Onze correspondent in Bonn tele- '•neerde gisteravond: De Russische premier blijkt al een paar maal pogingen te hebben ge daan tot een regelrecht esprek met bondskanselier Adenauer. Tot nu toe zonder succes. Maar zeker is het, dat Adenauer niet rouwig is over 'eze Russische belangstelling Zijn positie in het Westelijke bondgenoot schap wordt er immers alleen maar sterker door, als hij ook deze pyl op zyn boog heeft.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1