Onze kamerplanten HOLLYWOOD MAAKTE C (ZOWEL FINANCIEEL ALS ARTISTIEK) MALAISEJAAR DOOR f DE VIER RUITERS VAN DE APOCALYPSE Doe-het-zelf-cursus Randstoringen bij besprekingen van formaat Koim er achter Bondgenootschap met de ergste vijand: televisie Zaterdag 20 januari 1962 Pagina 2 Wie regelmatig naar de weerbe richten kijkt of luistert, komt al gauw tot de ontdekking, dat rand gebieden kennelijk zeer grote in vloed uitoefenen op de weersom standigheden in het aangrenzende gebied. Soms zelfs zó sterk, dat een aanvankelijk vriendelij k-schijnende hemel een miezerige dag of nog er ger oplevert. Hoe eigenaardig het ook moge lijken: de fotografie heeft in dat opzicht enige trekken van overeen komst met de meteorologie. Een storend randgebied bij een foto kan de beeldoppervlakte zo ongunstig beinvloeden dat een ogenschijnlijk leuke opname ook daar degradeert tot een „miezertje". Nu hoeft dat randgebied bij een afdruk of vergroting niet alleen de rand van het fotopapier zelf te zijn. Het kan ook gevormd wor den door de passe-partout of lij st om de foto of door het albumblad, waarop de foto is geplakt. Maar laten we eerst het meest voor de hand liggende nemen: het randje van de foto-zelf. Nog niet zo heel veel jaren geleden leverde vrijwel iedere fotohandel afdruk- werk af in de geijkte uitvoering met kartelrand. Er bestonden zelfs soorten van kartelranden: grove en fijne, met afwisselend sterke en minder brutale onregelmatigheden in de omzoming. De grilligheid van al die tandjes scheen echter een fascinerende invloed op vele ama teurs te hebben. Menig vakman, die in het hoogseizoen voor het afsnijden van al die duizenden kiekjes een extra snijmachientje va-n ander kartel-kaliber als hulp stuk liet aanrukken, kwam tot een minder prettige verrassing. Sommige vaste klanten keken by de aflevering van hun glimmend- witte of chamoiskleurige kiekjes nogal zuinig en verzuchtten: „Je kunt wel zien dat het deze week heel erg druk is geweest. De afdrukken zyn beslist een stuk minder!" By navraag, waarom ze dit von den. bleek al ras dat er de vorige malen „een veel gezelliger randje" aan de foto's zat! Werd het kiekje nu even onder het kartelmes van de oude vertrouwde machine gescho ven en van het bekende patroon voorzin, dan brak het zonnetje op de gezichten weer door met een: „Hè ja, nou zyn ze weer goed." Denk vooral niet, dat dit een grapje is. Men beoordeelde de foto's werkelyk mede naar het toen zo geliefde kartelrandje. Die hakketak-snysels zyn nu gelukkig zo goed als verdwenen. Het hoeft geen betoog, dat ze met kwaliteitsverhoging van de foto-zelf niets uitstaande hadden. Zo'n wis pelturig boordje maakt de foto on rustig en leidt de aandacht van de voorstelling af. Wanneer de kwaliteit van de op name zó slecht ls, dat het kartel randje redding zou moeten bren gen, kunnen we beter van kartel grafie dan van fotografie spreken! Mocht u nu nog :ci uw eigen gemaakte afdrukken voorzien van zo'n „uitgevreten" randje, neem dan eens een paar goede opnamen. Snijd die recht en glad af. Verge- ïyk ze daarna eens met zo'n exem plaar vol storingen in het randge bied. U zult kunnen constateren dat uw gladgerande afdruk een bestendi ger en rustiger type is, waarvan het beeld duidelyker spreekt, om dat de rand niet meer schreeuwt. Hoe breed moet de rand van een foto zyn? Omdat de meeste foto's de gul den middenweg houden tussen hoe u ze in geen geval verlangt en hoe u ze dolgraag zou hebben, ne men we ook by de rand de gulden middenweg van niet breed en niet te smal. Niet te smal is breder dan één millimeter en niet breed is minder dan driekwart centimeter. Fyne fotootjes, fijne randjes.- By grotere formaten van prima opnamen laten we de rand zelfs helemaal weg. En menig zelfwerker is er al toe overgegaan ook zyn kleinere foto's helemaal zonder rand af te drukken, zodat dit in geen geval meer een ongewild contrast met het albumpapier of opzetkar ton kan maken. Over de verdere keuze van rand, ljjst of opzetpapier spreken we een volgende keer. Het mag er op lijken, maar in werkelijkheid is de trainer het bekende Deense racepaard „Ca Va Richmond" aan het verzorgen. 1. snor linker man, 2. viool links onder andere vorm, 3. één snaar minder, 4. broekspijp linker man, 5. krullen aan lamp, 6. rand hoed groter, 7. hoed rechter man, 8. manchetknoop rechter man ont breekt. Primula obconica is nog steeds een gewilde kamerplant, zy het dat sommige mensen er een beetje huiverig voor zyn en dik- wyis ook wel terecht: ze kan namelyk een hinderlyke uitslag veroorzaken. Als men een gevoe lige huid heeft, is het beter de plant door een van de huisge noten te laten verzorgen of he lemaal niet te kweken. Er zyn allerlei kleuren, aan- vankeiyk kende men alleen de lila-roze tinten, doch tegenwoor dig komt ook .blauw, rood en wit voor. Heel mooie kleuren en inderdaad: het zyn dankbare kamerplanten, vooral als men ze niet te warm plaatst. In de nor maal verwarmde kamer is voor hen eigpnlyk al een beetje te veel van het goede; ze voldoen veel beter in een zeer matig verwarmde kamer. Houdt u daar dus rekening meer. De bloemist heeft wel voor goede potgrond gezorgd, doch als de plant steeds moet voort gaan met het vormen van nieu- ive bloemknoppen, zal er toch ook iets van uw kant tegenover moeten staan en moet men ze wekeiyks een weinig bemesten. De bekende kamerplantenkunst- mest kan men daarom gebrui ken. Primula obconica kan ta- meiyk veel water hebben; de potgrond dient men dus nor maal vochtig te houden en in de matig warme kamer moet men vooral met lauw water gie ten. Het water zo uit de kraan is veel te koud voor haar; doe er dus maar een scheut warm water doorheen. Laat het water niet te lang op het bloemscho- teltje staan. Trouwens de mees te planten houden er niet van met de voet in het sterk afkoe lende water te staan; dan is het beter op de potgrond water te geven. In deze tyd van het jaar kan de plant wel de volle zon hebben en heeft ze die zelfs beslist no dig. Na half maart moet men ze een beetje beschermn. De bloemen kunnen over het alge meen wel tegen de zon, doch de groene bladeren krygen gele randen indien ze last van de felle, zon heeft. Overhouden van deze primula is heel goed mo- Primula obconica. gelyk. Als ze geheel is uitge bloeid. kan men haar uit de pot nemen, wat van de oude grond verwy deren en kan ze op nieuw opgepot worden in verse bloemistengrond. G. Kromdyk. Wanneer de bejaarde man in een fel politiek debat met zyn in Duits land geschoolde kleinzoon zich te veel opwindt en aan een hartaan val overiydt, staat het de beide families vry naar hun respectie- veiyke landen terug te keren. Dan breekt de oorlog uit. De leden van de Duitse familie klimmen hoog op de naziladder, terwyi in de Fran se familie enkelen hun krachten geven aan het ondergrondse werk. De voorspelling van de oude boer komt uit: de vier alles vernietigen de ruiters uit de Apocalypse doen opnieuw hun verschrikkeiyke ar beid. Internationaal Deze door de „oude rot" Vincen- te Minnelli in kleuren en voor breed doek opgenomen film heeft een internationale rolbezetting met de Amerikanen Glenn Ford, Lee J. Cobb, Paul Henreid, de Zweedse Ingrid Thulin, de Duitser Karl- heiz Böhm, Charles Boyer en Yvette Mimleux uit Frankrijk en de uit Hongarye naar Amerika ge komen Paul Lukas. Hetzelfde cos- mopolitische beeld wordt opgeroe pen door de achtergronden, waar tegen het filmverhaal zich afspeelt en die variëren van de Argentynse pampa's tot Parys, van het Franse platteland tot de Europese hoofd steden. Reële beelden Gedurende de opnamen waren er meer dan 15.000 medespelenden ge ëngageerd. Grote menigten ver leenden kleur aan scènes als die van een Argentynse fiesta, maak ten de beelden in de concentratie kamp van de nazi's nog indruk wekkender en zorgden voor veel realiteit by de studentenrelletjes van de „rlve-gauche" en het ge drag in de Metro. Ruim 3500 Duitse soldaten lieten hun laarzen weer dreunen op de Champs Elysées. nog eens 1500 werden gebruikt voor scènes op het Place de L'Opera en Place de la Concorde. Voor de eva cuatie van Parys maakte Minnelli gebruik van vier cinemascopecame- ra's en in totaal 3600 inwoners, vol wassenen en kinderen. En een flink aantal huisdieren. Minnelli en een ploeg van vijftig mensen besteed den niet minder dan tien weken aan voorbereiding en filming van één scène, die van de verschyning van de „Vier ruiters uit de Apoca lypse in een lugubere en razende galop door de oorlogswolken, die de lucht bedekken. Enkele "beelden uit de door regisseur Vincente Minnelli in opdracht van Metro Goldwyn Mayer ver vaardigde film ,JJe vier ruiters van de Apoca lypse". Op de bovenste foto zien we Lee J. Cobb als de grijze welgestelde Argen tijnse boer Madariaga in gesprek met zijn onaf scheidelijke kleinzoon Ju lio (Glenn Ford). Terwijl zij praten, staren zij in het open haardvuur, waarin de afbeeldingen van de „Vier ruiters van de Apocalypse" Overwinning, Oorlog, Pestelentie en Dood glinsteren in hun glan zende schoonheid. Een beeld uit het begin van de film, toen alles nog vredig was in de familie van de boer. Daaronder een scène uit een meer bewogen ge deelte van de film. De oor log woedt in volle hevig heid. Julio staat in Parijse uitgaanskringen en bij de Duitsers bekend als een nutteloze bon-vivant, een slappeling, die ondanks de slechte omstandigheden zoveel mogelijk geniet van het leven. Niemand weet iets van zijn ondergronds werk. Niemand weet, welk een belangrijke functie hij vervult in de illegaliteit. Ook de vrouw van een ver zetsstrijder niet. Zij (de Zweedse Ingrid Thulin) verafschuwt de ogen schijnlijke ledigheid van Julio's bestaan, maar voelt zich sterk aangetrokken tot zijn persoon. De gevoe lens, die zij vooi elkaar voelen krijgen echter geen kans tot volle rijpheid te komen. Voor het zover is, beseft zij haar taak en keert terug naar haar man om hem bij te staan in zijn gevaarlijke arbeid. Op de onderste foto de Frangaise Yvette Mimieux, die de rol speelt van Ju lio's zusje Chi Chi, een meisje, dat zich spoedig aansluit bij de illegaliteit, maar moet bemerken, dat de bescherming van haar Duitse familieleden uitein delijk niet bestand is tegen de meedogenloos heid van de bezetter. Zij moet haar moed met de dood bekopen. Paniek Het afgelopen jaar was een malaisejaar voor de Ameri kaanse filmindustrie, zowel fi nancieel als artistiek. Twee films, beide nog niet voltooid, hebben Hollywoods grootste filmmaatschappijen Metro Goldwyn Mayer en 20Th Century Fox reeds handenvol geld gekost. M.G.M. is nog altijd bezig met de verfilming van „Muite rij op de Bounty", die tot nu toe al 20 miljoen dollar heeft gekost. En men heeft nog een jaar opnamen voor de boeg. De moeilijkheden van 20Th Century Fox met „Cleopatra" zijn bekend, vooral de dubbele longontsteking, die de titelrol- vertolkster Elizabeth Taylor in Londen opliep. Alle reeds ge maakte scenes en gebouwde decors waren waardeloos. In Rome werd opnieuw begonnen. In Hollywood wordt luid keels geschreeuwd: „Minder maar betere films". Inderdaad werden er aanzienlijk minder films gemaakt, maar of ze beter In 1961 kwamen er slechts 250 films in circulatie, die waard zyn voor de overweging er een „Oscar" aan toe te kennen. Daarvan zyn er nog 50 films van buitenlandse oorsprong (niet te verwarren met in het buitenland gemaakte Ame rikaanse films). In Hollywood wer den er in 1961 in totaal 387 films geproduceerd, het jaar daarvoor nog 622! Al deze moeilykheden hebben ge leid tot een soort paniek. Elk mid del werd aangegrepen om het bios cooppubliek weer te trekken. Men gebruikte een overmaat aan „seks" om de mensen van hun televisie toestellen weg te rukken, maar zelfs de pikantste en sensasioneelste produkten hebben het gety niet kunnen keren. De bioscoopkassa's bleven slecht gevuld. Daarnaast bleven vakbonden en artiesten age ren tegen de toenemende gewoon te films in het buitenland te ma ken (goedkoper en fiscaal gunsti ger). Onafhankeiyke filmmaat- schappyen, waarby beroemde ster ren hun eigen directeuren werden, rezen als paddestoelen uit de grond en degradeerden de eens zo mach tige studio's tot filmdistributeurs. Maar er is een kentering geko men in het denken der filmma kers. Zy zoeken langzamerhand steeds meer aansluiting by het eenogige monster, dat zy als hun grote concurrent zien, de televisie. Zy gaan het als bondgenoot ge bruiken om het verloren terrein te veroveren. Populaire tv-filmse- ries werden gemaakt en de studio's openen hun deuren voor onafhan keiyke producenten van televisie films. Warner Brothers heeft zelfs met succes de produktie van tele visieshows op zich genomen. Doorg, aan Maar dit byprodukt kan het hoofdartikel niet verdryven. De film biyft nummer één. M.GM. heeft niet alle troeven op de ene kaart-..Muitery op de Bounty" ge zet. Nog niet zo lang geleden heeft de filmwereld de première meege maakt van het kolossale massapro- dukt „Koning der Koningen". Daarop is gevolgd een andere be langwekkende première n.L de eer ste vertoning van de filmversie van Vincente Blasco Ibanez' boek „The four horsemen of the Apocalypse" (De vier ruiters van de Apocalyp se'). Ibanez heeft de vier ruiters, die de apostel Johannes noemt in zijn Openbaringen Overwinning, Oorlog, Pestilentie en Dood ge bruikt als motief voor zijn verhaal, dat zich dan wel in de eerste we reldoorlof afspeelt, maar verder tydloos is. Derhalve hebben Robert Ar drey en John Gay by de samenstelling van het scenario van de film de geschiedenis gemakkeiyk kunnen verplaatsen naar de tweede we reldoorlog. Het is de historie van twee nauw met elkaar verbonden families, die door de wereldbrand fel tegenover elkaar komen te staan. Twee dochters van een ryke Argentynse boer zyn getrouwd met een Duitser en een Fransman.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14