Maatregelen worden overwogen ot grotere veiligheid bij de N.S. Wybert NOG GEEN ZEKERHEID OVER OORZAAK RAMP HARMELEN Een op vijfniiljoen Nog geen tijdstip bekend voor verbetering Sclieveningse haven SPECULATIES ROND RECES Spoedig komen voorstellen over de K.L.M. Verkeer en waterstaat aangenomen Roolvink over korter werken in Twente de nieuwe /es Volledige automatisering van treinenloop nog onmogelijk Onjuiste blaam Radiale OPRUIMING pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 januari 1962 Derde blad no. 30557 Staatssecretaris tot Tweede Kamer: <*flvertentle Un onze parlementaire redacteur) |N» aanneming: van de begroting n Verkeer en Waterstaat heeft de ireede Kamer gisteravond haar rrkzaamheden onderbroken tot 20 bruari. Het is intussen nog niet ze- r of de Kamerleden van een onge oorde vakantie zullen kunnen ge- tten. Vanochtend zouden de com- Issies van Buitenlandse Zaken en efensie met de vier naastbetrokken twindslieden overleg plegen over de oeilijkheden bij Nieuw-Guinea, at er uit dit beraad zal voortvloeien nog niet duidelijk. De voorzitter n de Kamer heeft deze week ge- fd, dat hij hoopte na dit overleg idere mededelingen aan de Kamer kunnen doen. Dit zou dan moe- n gebeuren in de vorm van een ief, die de leden in hun bus krij- tn, hetzij thuis, hetzij op hun va- intieadres. Wat zal er daarna ge uren? Deze week is druk gespeculeerd tr de vraag of er alsnog een open- ar debat zou moeten worden ge raden. De communist Bakker drong met klem op aan en de fractielei- r der P.v.d.A., mr. Burger, leek er eneens voor te voelen, al deed hij en duidelijke uitspraak. Volgens het reglement van orde tr Kamer belegt de voorzitter een rgadering zo dikwijls hij dit nodig irdeelt of als dit door tien leden hriftelijk met opgave van redenen verzocht. De socialist Willems heeft gisteren gezegd, dat zijn fractie Jdoende leden telt om een der- lijk verzoek te doen. Als men de imerkingen van de heer Burger mbineert met die van zijn geest- irwant -Willems, lijkt het aanneme- k dat een eventueel initiatief van socialistische fractie zal uitgaan. Maar wanneer de Kamer dan tus- ntijds bijeenkomt, zal zij dan van t regering de nodige opheldering ijgen? De ministers geven volgens t grondwet aan het parlement alle wenste inlichtingen, tenzij het ver een van deze inlichtingen strijdig rordt geacht met het belang van de aat. De regering kan zich dus hullen in ülzwijgen. Wanneer uit de kring der Tweede- amerleden geen initiatief zou ko en voor een openbare vergadering, het altijd nog mogelijk dat de Eer- Ie Kamer over de zaak-Nieuw-Gui- ea poolshoogte neemt. Deze Kamer jat in de komende weken niet op rees, zodat zij in een van haar insdagse vergaderingen wellicht indacht aan deze zaak kan geven. Staatssecretaris Stijkel heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een aantal maatregelen ter vergroting van de veiligheid van het spoorwegverkeer worden overwogen. Defini tief zijn deze maatregelen nog niet in verband met de vraag, wat er op het gebied van automatische beveiliging moet worden ge daan. De staatssecretaris waarschuwde intussen, dat het gevaarlijk is, al te veel te vertrouwen op de automatisering, zolang deze nog niet perfect is ontwikkeld. De heer Stjjkel, die een deel der opmerkingen van de Kamerleden bij de begroting van Verkeer en Water staat beantwoordde, kon nog niets naders zeggen over de mogelijkheid van een spoorlijn Leiden-Schiphol Amsterdam. Wat door de nieuwe hem niet gebleken dat deze vorm van vervoer erg onveilig zou zijn. De vrijheid van ieder om per auto personen te vervoeren mag niet te snel worden aangetast. Het ver schijnsel van vlagdiscriminatie bij de zeescheepvaart duurt nog voort. De regering is bezorgd over de ont wikkeling van de anti-kartelmaatre gelen in de Verenigde Staten, waar van een nadelige invloed uitgaat, I ken en kostenbesparing. De be- bij Zwolse Hoek zal zo is de be doeling tegelijkertijd met de noord-zuid-verbinding door de IJs- selmeerpolders gereed komen. De fi nanciering van een brug over de Oosterschelde maakt nader overleg nodig. Als men op dit punt tot een akkoord is gekomen zal de bouw kunnen doorgaan. De aanleg van een nieuwe verbinding Breda-Ant- werpen zal de grootst, mogelijke voor rang krijgen. Al met al kwam minister Korthals tot de conclusie, dat de ontwikke ling van het verkeer een versneld investeringstempo nodig maakt. Maar er zijn grenzen, vooral wegens de beperkte arbeidsmarkt. Het is ge wenst, het aantal gelijktijdig ter hand te nemen werken te vermin deren, om versnippering van krach ten te voorkomen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid van grotere bestek- ook op de vrachtprijzen in de scheep vaart. (Amsterdam-Lelystad-Kampen) is nog een onderzoek gaande. Verder zal de regering aandringen op een spoedig rapport van de N.S. over de vraag of het personenvervoer op de Ijjn Zwolle-Apeldoorn-Dieren weer kan worden hersteld. Over de salariëring van het spoor wegpersoneel is nog beraad gaande. De bewindsman voelde niet veel voor het invoeren van goedkope reizigers tarieven (weekeindretours e.d.), hier door zouden de ontvangsten minder worden, terwijl het vervoer zou toe nemen. Over de Rijnvaai*t en aanverwan te problemen zei de heer Stijkel, dat de regering aandacht had voor de betreft een" 'lijn I wens, dat Nederlandse schepen even- IJsselmeerpolders als voor de oorlog weer zouden wor- Minister Korthals heeft aange kondigd, dat op korte termijn voor stellen zijn te verwachten in ver band met de financiële moeilijkhe; den van de K.L.M, ernaar gestreefd de werving van nieuw K.L.M.-personeel te remmen. Er zal medewerking worden verleend aan plaatsing van voormalige per soneelsleden van de K.L.M. in an dere functies. De directie van de luchtvaartmaatschappij zal zelf moe ten uitmaken, hoe de positie van de cockpitbemanningen wordt geregeld. Vervoer te land den toegelaten op Duitse binnenwa teren. Wellicht kan een regeling in E.E.G.-verband hier uitkomst bren gen. Wegenbouw Over het vervoer te land heeft staatssecretaris Stijkel aangekon- dat overleg gaande is betref fende grotere maten en gewichten Bij de afdeling waterstaat van zijn begroting heeft minister Kort hals een aantal mededelingen ge daan over wegenbouw. Hoewel er een groot tekort is aan technisch perso neel, zal al het mogelijke worden gedaan om het programma voor 1962 uit te voeren. De minister kon nog geen termijn noemen voor het Inmiddelswordt begin van de aanle? van de ver" Inmiddels wordt binding: Twente-Hoevelaken. Wel verwachtte hij, dat dit jaar nog de grondaankoop voor het stuk tussen Hoevelaken en Apeldoorn zou plaats hebben, maar voor het Overijsselse gedeelte zou dit nog niet mogelijk zijn, gezien de aanwezige fondsen. De minister zou het vraagstuk van de verbinding van Ter Apel als ont wikkelingskei n met het naburige Duitse gebied nog eens bestuderen. Inzake de tracé's bij Apeldoorn en Wolfheze in de geprojecteerde ver binding Zwolle-Helmond is nog geen beslissing genomen. De minister be loofde, dat hij deze punten binnen kort nog eens zou gaan bezoeken. Het gevaarlijke kruispunt Prins van vrachtauto's, ter verruiming van j Hendriklaan-Rijksweg te Utrecht, de laadcapaciteit. In de pendel van I blijft de aandacht van de regering arbeiders met volkswagenbusjes zag .houden. De weg Emmen-Drentse hij weinig bezwaren. Het is volgens I Put zal worden verbeterd en de brug w Zwaardere straffen voor rijden onder invloed voorgesteld De Tweede Kamer heeft gis teravond de begroting van Ver keer en Waterstaat zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bij de beantwoording van de sprekers heeft minister Korthals betoogd, dat voor de verbete ring van de Scheveningse buiten- beven langdurige voorbereidin gen noodzakelijk zijn. Hij kon geen tijdstip noemen waarop met de werkzaamheden zal wor den begonnen. Intussen was hij bet met diverse sprekers wel eens. dat de gang van zaken niet j erg snel geweest is. Toch meen de hij voor zichzelf de eer te mogen opeisen de zaak „op het spoor" te hebben gezet. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van mej. Knol (KVP) heeft staatsecretaris Roolvink gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd, dat vier Twentse textielbedrijven, waarvan drie in ïlnschedé, verzocht hadden vier dagen per week te mogen gaan werken. Het waren ondernemingen met 700, 600, 1500 en 150 werknemers. Wat het eerste bedrijf betreft is voor 20 arbeiders vergunning voor een ver korte werkweek verleend. Bij het tweede bedrijf, waar het 42 werk nemers betrof, is de aanvrage inge trokken. In de laatste twee gevallen, waar het ging om 900 resp. 93 werk nemers, is de aanvraag met drie weken opgeschort. Volgens de staatssecretaris was de verminderde werkgelegenheid niet het gevolg van meer rationalisatie in deze bedrijven. De ooi-zaak is te zoeken in een verminderde afzet. De ondernemingsraden in alle betrokken ondernemingen zijn ingelicht, maar in het ene geval uitvoeriger dan in het andere. De bewindsman zag geen aanleiding, naast de bestaande wet telijke voorzieningen, nog andere ga ranties t.a.v. de lonen toe te staan. Mej. Knol had deze vraag gesteld, gezien de garanties, die worden ver leend aan buitenlandse arbeiders in ons land. Na een door een werkgroep te ver richten onderzoek van de econo mische aspecten van de zeehavens zal. aldus de minister, blijken of er nog behoefte aan een „havennota" bestaat. Hij achtte met name de toe gang tot de haven van Delfzijl een moeilijke aangelegenheid:. Al het mogelijke wordt gedaan om in deze toestand verbetering te brengen. Verkeer terweg tussen Hoek van Holland en Maassluis zal volgens de minister niet lang meen- op zich laten wach ten. De commissie, die schaderegeling van de Deltawet heeft voorbereid, zal ook ce schaderegeling voor vissers na afsluiting van de Lauwerszee in studie nemen. Moeilijkheden welke in het oosten van het land zijn gerezen met de af watering betreffen, met uitzondering van de Overijsselse Vecht, wateren, welke niet in beheer van het rijk zijn, windsman zag niet veel in de instel ling van een „wegenbouwraad", om dat hij al van veel zijden deskundige adviezen krijgt. Het was hem niet duidelijk, hoe zo'n raad nog een taak zou kunnen hebben. r vitamine A C.... en in Handige schuifdoos tegen hoest tegen heesheid voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport (Van een onzer redacteuren) Het onderzoek naar de oorzaak van de treinramp bij Harmeien is nog niet afgesloten, en definitieve conclusies kunnen uit de thans beschikbare gegevens nog niet worden getrokken. Men neemt echter in kringen van ingewijden aan, dat de bestuurder van de trein uit Leeuwarden door het onveilige gele sein gereden is en eerst bij het rode sein vlak voor de kruising (waar de trein stil had moeten staan) tot de ontdekking is gekomen dat er iets mis was. Hij heeft volgens de beschikbare gegevens op dat moment de noodremmen in werking gesteld, doch dit kon de botsing niet meer voorkomen. Aldus werd gisteren tijdens een persconferentie in Utrecht door de president directeur van de NS ir. J. Lohmann medegedeeld. Volgens diens verklaringen zal het onderzoek naar een mogelijke verdere en eventueel sterker geautomatiseerde beveiliging met kracht worden voortgezet, doch de tot dusver ontwikkelde syste men voor een volledige automatisering van de treingeleiding bieden geen afdoende oplossing. |zet. Zolang er een „onopgehelderde oorzaak" van het spel is kan deze ook van technische inplaats van menselijke aard zijn geweest. Ook in de techniek komen onopgehelderde problemen voor. Zelfs wanneer met tertijd mocht blijken dat dit WAAR SCHIJNLIJK de oorzaak is geweest, maar dat andere mogelijkheden (hoe onwaarschijnlijk dan ook) niet uit- gesloten zijn, zou een dergelijke be- hun juiste waarde beoordelen. Er I schuldiging onjuist zijn tegenover het leven te roepen, die dit pro bleem moet bestuderen, wees hij ech- nam, ter niet van de hamc. Een brug over de Oosterschelde achtte hij een zaak, die volkomen in de provinciale sfeer ligt. Irak roept ambassadeur uit Jordanië terug De kwestie van de verkeersveilig heid besprekend, zegde ce minister toe de suggesties om reeds in de eerste en tweede klassen van de lagere school een afzonderlijk leer vak „verkeersveiligheid" in te stel len en ook in de middelbare scholen verkeersonderricht te doen geven, voor te leggen aan minister Cals. Er is overeenstemming bereikt over de oprichting van de „Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid". De ANWB en de Vereniging van automobielassuradeuren zullen beide f. 50.000 als stichtingskapitaal storten. Het Rijk zal f. 100.000 bijdragen. Het contact van deze stichting met het departement zal mogelijk worden De Iraafc.e regering heeft haal. door een eorganisatie bij de Dnectie ambassadeur in Jordanië teruggeroe- Waterstaat. pen, omdat dit land diplomatieke be- In het ontwerp van de nieuwe j trekkingen heeft aangeknoopt met Wegenverkeerswet zal een hogere 'iet vorstendom Koeweit. Zoals be- maximumstraf worden gesteld voor kend beschouwt Irak Koeweit als het rijden onder invloed. Minister een deel van zUn grondgebied. Korthals zal overwegen een mini- mum-leeftüd in te stellen voor brom-1 fietsers en deze te onderwerpen aan een klein examen. Wat de bestude ring van de verkeersvraagstukken in de grote steden betreft, wil de be windsman de invloed van de rijks overheid niet opdringen aan deze gemeenten. Duwvaart Op het Amsterdam-Rijnkanaal zal een beperkte duwvaart mogelijk zijn. Indien het verbeteringsplan voor het Amsterdam-Rijnkanaal geheel zou worden gebaseerd op de snelle ont wikkeling van de duwvaart op dit kanaal en daarvoor alle noodzake lijke voorzieningen zouden word er getroffen, zou er een bedrag van 260 miljoen gulden mee- zijn gemoei:" Een dergelijk plan kan niet op korte termijn worden uitgevoerd. De minis ter ziet daarom in de beperkte duw vaart een tussenoplossing. Hiervoor zullen echter toch de spoorbruggen moeten worden verhoogd. Het ka" naalprofiel moet worden verbreed, en ten zuiden van Tiel zal een formatie- haven moeten worden gebouwd. Een duwvaartverbinding Amsterdam-Tiel zal can mogelijk worden. Drs. Korthals hoopte, dat de mi nisterraad spoedig zijn standpunt be- - paalt inzake het ontwerp algemene zijn de afgevaardigden van En bijdragewet Deltawerken De aanleg I neland. Rusland en Amerika van de waterkerende dyk by de ~cn a noordelyke oever van de Nieuwe Wa-voor de 350-ste keer in \jeneve De uiteenzettingen van ir. Loh mann met betrekking tot de om standigheden waaronder het ^onge luk plaats vond waren vrij gedetail leerd. doch slechts technisch-inge- wijden kunnen de merites van de naar voren gebrachte gegevens op zijn vele factoren en mogelijke com plicaties buiten bespreking gebleven, en er zijn omstandigheden denkbaar waaronder deze ramp zich kon vol trekken buiten enige menselijke fout om. Het is de vraag, of ooit met enige zekerheid kan worden vastge steld, waaraan dit ongeluk te wijten is geweest. Ongetwijfeld zullen de officieel ingestelde onderzoeken over deze vraag (omtrent de honderd procent zekerheid van de oorzaak) opheldering geven, wanneer deze on derzoeken zijn afgesloten. Het wil ons voorkomen dat het onjuist is, wanneer reeds in dit sta dium door ir. Lohmann wordt ver- De minister kon zonder nadere klaard: „Tot op dit moment wordt overweging met zeggen, dat naar het daarom aangenomen, dat, door on- instellen van super-waterschappenopgehelderde oorzaak, de machinist moet worden gestreefd. van de blauwe trein (uit Leeuwar- Een suggestie van de heer Van Koe-den) niet heeft gereageerd op het verden (KVP) om een commissie hij gele sein, en dat hij, eerst toen hij het rode licht voor de kruising een noodremming heeft inge- Levenslang voor Ned. emigrant Een jury te Brisbane in Australië heeft de 31-jarige Nederlandse emi grant H. Plomp veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf nadat hij van te voren schuldig was bevonden aan moord op zijn 23-jarige vrouw. Hij zou zijn vrouw bij het strand ten zuiden van Brisbane door ver drinking hebben omgebracht. Hij verklaarde niet schuldig te zijn. iemand die zich als gevolg van zijn eigen dood bij het ongeval niet daar tegen kan verdedigen. Op grond van deze overwegingen willen wij ons naar aanleiding van de gisteren in Utrecht gehouden persconferentie niet verder verdie pen in hetgeen over de oorzaak en omstandigheden van het zeer ern stige ongeval werd medegedeeld. Proeven Vermeldenswaard ls overigens wel, dat. reeds jaren systemen in over weging zijn. om tot een nog effec tievere beveiliging van het treinver keer te komen. Ir. Lohmann deelde mede, dat een volledige automatise ring van de treingeleiding nog niet mogelijk is bij de thans ontwikkelde technische systemen. Sinds 1953 (traject Maarssen-Utrecht.) worden over één en sinds 1958 (ook traject Amersfoort-Hilversum) over twee baanvakken proeven met dergelijke projecten genomen, doch deze heb ben nog technische onvolmaakthe den aangetoond, die algemene in voering verbieden. Zolang een der gelijke volledige automatisering niet mogelijk is zonder de veiligheid, de efficiëntie en de snelheid aan te tasten, moet de menselijke dis cipline ook van de treinbestuur der een van de belangrijkste facto ren in de veiligheid blijven. Deze dis cipline vergt een onverdeelde aan dacht, waardoor het niet wenselijk is, andere waarschuwingssystemen naast de baanseinen in te voeren. Voorrang? Inmiddels wordt voortgegaan met de invoering van het NX-beveili- gingssysteem, dat althans in enkele opzichten de mogelijkheid van een menselijke fout of slordigheid uit schakelt. Overwogen wordt, of op bepaalde moeilijke kruispunten niet een voor- rangsregeling kan worden ingevoerd. Vrije kruisingen zijn materieel niet altijd te verwezenlijken, economisch niet steeds mogelijk en voorts niet altijd nuttig. Bovendien blijven split singen e<a samenkomstpunten van lijnen bestaan. In deze richting heeft het derhalve niet veel zin om naar een verhoogde veiligheid te zoeken. Israëlische wapens in Portugees Afrika? Volgens het in Tel Aviv verschij nende avondblad „Yediot Ahronot" heeft zijn speciale correspondent in Mozambique geconstateerd, dat de Portugese troepen daar zijn uitge rust met Israëlische machinepistolen van het type „Uzzi". Deze wapens zouden via West-Duitsland in Portu gese handen zijn gekomen. Zij ver toonden tenminste de adelaar van de Westduitse strijdkrachten. Berichtend als zouden de Portu gezen in Angola -Israëlische machine pistolen tegen de verzetsbeweging ge bruiken, hebben onlangs opschudding veroorzaakt in de Israëlische pers en het parlement. Het ministerie van Defensie maakte toen bekend, dat een rechtstreeks verzoek van Portugal om de genoemde machinepistolen te le veren was afgewezen, omdat Israël geen wapens verkoopt aan landen die in een conflict zyn gewikkeld of een anti-kolonialistische beweging be strijden. (Van een onzer redacteuren) Mensen blijven mensen. En aangezien mensen fouten ma ken, zullen er in de menselijke maatschappij altijd ongelukken gebeuren. Die fouten zijn niet goed te praten, maar niemand moet beweren, dat hij zonder fouten is. Men hoeft maar een half uur lang op een of ander belangrijk verkeerskruispunt te gaan staan om te constateren, dat er ook in het verkeer veel en veel meer fouten gemaakt worden dan het toch al tragi sche lijstje van doden en ge wonden in het verkeer zou doen vermoeden. Het is alleen zo, dat niet iedere fout gevolgen heeft. Integendeel: doordat slechts bij uitzondering een fout een op zienbarend resultaat heeft, krijgt men de indruk dat het met het aantal fouten in bij voorbeeld het verkeer nogal meevalt. Daarom durven wij ook de volgende opsomming te geven, over fouten, begaan door trein bestuurders, in het bijzonder het rijden door een onveilig sein zo als deze aantallen verstrekt wer den door ir. Lohmann tijdens de gisteren in Utrecht gehou den persconferentie van de Ned. Spoorwegen. Gemiddeld wordt er anderhal ve keer per maand door een onveilig sein gereden (in ons land). In 1961 kwam het vol gens de bekende gegevens 14 maal voor, waarbij een van de treinbestuurders om het leven kwam. Vijfmaal verklaarden de bestuurders, het betrokken sein als groen te hebben gezien, ter wijl de technische gegevens uit wezen dat het op rood stond. Vier bestuurders zeiden zich niets te kunnen herinneren, door een onveilig sein te hebben ge reden. Vier verklaarden, dat de oorzaak elders lag, b.v. dat zij reageerden op een licht dat op een sein leek of een sein van een nevenbaan. Overigens blijkt uit deze cij fers, dat het met de aandacht voor seinen nogal meevalt, wan neer men in aanmerking neemt, dat er per dag 2700 personen treinen en 1400 goederentreinen rijden in ons land, die elk ge middeld een afstand van 60 km afleggen en vijftig seinen pas seren. Wanneer men dit eens gaat berekenen per jaar, dan bete kent het dat er per jaar in ons land 65.000.000 r.aal een sein wordt gepasseerd. In 1961 werd daarbij slechts 14 maal door een onveilig sein gereden. Dat is één op vijfmiljoen. Eén enkele op de vijf mil, joen als in deze minieme mate in het wegverkeer eens fouten werden gemaakt, dan zou dat ongetwijfeld een paar duizend mensenlevens per jaar en tienduizenden gevallen van ellende voorkomen Na een maand onderbreking bijeengekomen om te spreken over stopzetting van de kern wapenproeven. Aan het hoofd van de tafel voorzitter Wright van Engeland, tweede van link de Amerikaan Steele en tweed van rechts de Rus Tsarapkin Voor de fruitteelt Minister vindt een erkenningsregeling O niet meer nodig Minister Marynen vindt een er kenningsregeling voor de fruitteelt niet meer nodig. De meerderheid van het bestuur van het Landbouwschap is het op dat punt niet met hem eens. Dit is eergisteren gebleken, toen het bestuur het advies vaststelde, dat de minister had gevraagd over een aan tal ontwerpen voor op de nieuwe wet erkenningen tuinbouw gebaseerde al gemene maatregelen van bestuur en beschikkingen. Zoals bekend wil de minister wel erkenningsregelingen handhaven voor groenten en voor •iiergewassen. De telers zullen hun rkenningen voortaan van het Land- touwschap ontvangen. Voornaamste woordvoerder van de minderheid in het bestuur die, even- ils de minister, de erkenningen voor le fruitteelt afgeschaft wil zien, was ie heer Mertens (K.N.B.T.B.). Hij leed zelfs een voorstel tot wijziging an 't in concept gereedliggende ad- ies, maar kreeg daarvoor slechts de teun van de door zyn eigen bond •n door het K.N.L.C. aangewezen jestuursleden, zodat het met 16 tegen stemmen verworpen werd. De heer fertens vond dat vestigingseisen al en gehandhaafd moeten worden in iie sectoren van de tuinbouw, waar ïog een zekere marktordening nodig is. De bloembollen- en bloementeelt rekende hij daar nog wel toe, al zal ook daar z.i. grote soepelheid moeten worden betracht, de fruitteelt en ook de boomkwekerij echter niet. De fle xibiliteit van de bedrijfsontwikkeling in grote delen van ons land wordt door de vestigingsregelingen geremd, i vond hij. De meerderheid van het i bestuur volgde echter de argumenta tie van het concept-advies, die o.m. van prima herenmodeartikelen OVERHEMDEN, pr. popeline 8.97 HANDSCHOENEN, pr. leder 10.98 PULLOVERS, lamswol 19.97 VESTEN, zuiver wol, prima 19.98 PYJAMA'S, prima zwanedons U.98 HOEDEN, prima vilt 11.98 e :.98 HERENMODEMAGAZIJNEN Korevaarstraat 5 - Hogewoerd 109 inhield dat erkenningseisen voor ap pels, peren en klein fruit nodig blij ven, dat afschaffing van deze eisen de speculatieve fruitteelt zou bevor deren en dat het bestaan van kwali teitseisen voor fruit op zichzelf geen voldoende stimulans voor de teler is om zich deskundigheid eigen te ma ken: op de binnenlandse markt mo gen immers vrywel alle kwaliteiten verkocht worden. Het bestuur zal ook bezwaar ma ken tegen 's ministers voornemen, de teelt op contract ten behoeve van de Industrie vrij te laten van erken ningseisen. Ook dat bezwaar onder schreef de heer Mertens niet, maar een voorstel om het concept-advies ook op dit punt te veranderen liet hy achterwege, toen van verschil lende andere kanten was opgemerkt dat het vrygeven van de contract teelt geleidelijk zou moeten geschie den en niet abrupt, zoals de minis ter wil. Dat geleidelijk vrygeven was ook in het conceptadvies al verde digd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5