Nederland protesteert tegen aanval bij de V.N. /JP Weer verzoek om een of meer waarnemers Twee plastiqueurs gegrepen in Parijs RUSSEN ONWRIKBAAR IN BE KWESTIE-BERLIJN ..Pokkenblijken huiduitslag: treinreizigers missen de boot ©ttd ©h leuws restanten merkkarpetten WEERBERICHT Sympathie Toestand blijft gevaarlijk, zegt Amerikaanse minister Dr. J. Herschel vraagt excuus Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 JANUARI 1962 i No. 30557 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Nederlandse regering heeft gisteren formeel geprotesteerd tegen wat zij een „gewapende aanval van Indonesië" noemt. Het betreft het incident van maandag in de wateren bij Nieuw-Guinea. Minister-president, prof. De Quay, heeft in antwoord op het telegram van Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal van de V.N. in New York, meegedeeld dat het gouvernement en de I Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea zich angstvallig onthouden van enigerlei actie die de situatie in dit gebied zou verergeren. „Ik kan U mededelen, dat. ondanks de voortdurende bedreigin gen met geweld door de Indonesische leiders en de militaire voorbereidingen tegen Nieuw-Guinea, de Nederlandse regering volhardt in haar houding van uiterste zelfbeheersing. Onze in structies aan de commandanten van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea zijn in overeenstemming met deze houding. Onze permanente vertegenwoordiger in New York. mr. Schürmann, is nogmaals geïnstrueerd zich te uwer beschikking te houden tenein de met U besprekingen te voeren inzake de mogelijkheden voor een vreedzame oplossing van de gehele kwestie volgens de doel stellingen en het principe van het Handvest der V.N.. Tenslotte wordt de suggestie om één of meer waarnemers naar, Nieuw- Guinea te zenden, herhaald. Tot nu toe heeft noch Nederland noch Indonesië blijk gegeven van een besluit om het geschil aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Minister Luns is gisteren van een kort bezoek aan Genève op Schiphol teruggekeerd. De minis- ter bij het verlaten van het vlieg- tuig. (Van onze Parijse correspondent) De politie heeft toch kans ge zien tenminste twee van de activisten te grijpen, die woens dagnacht alleen al in Parijs zeventien plasticbomaanslagen hebben gepleegd. De „plasti queurs" werden zo is giste ren bekendgemaakt op heter daad betrapt door twee surveil leerde agenten, toen zij juist de lont van de kneedbom wilden ontsteken die ze voor het huis van een gaullistische-- senator hadden gedeponeerd. De beide arrestanten zijn 20-jarige leerlingen van het Parijse lyceum Saint-Louis. Ze werden opgeleid voor het toelatingsexamen van Saint-Cyr waar zij voor officier wilden gaan studeren. Een man,-wiens naam zij zeggen niet te kennen, had hen kort geleden in contact gebracht met de OAS. Hij had gezegd, dat zij lafaards zouden zijn indien zij niets voor het ideaal van een Frans Algerije (dat ze natuurlijk 'aanhingen) overhad- Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk opklarin gen. later weer zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Vrij krachtige ■tot harde wind tussen west en zuid west. Iets zachter des nachts, over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 JANUARI Zon op: 8.38 uur: onder; 8.13 uur. Maan op: 17.04 uur; onder: 17.05 uur Hoogwater te Katwijk te 3.11 en 15.24 uur. Laagwater te 11.18 en 23.34 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's den. En zo waren ze dan tot een „plastiqueurscommando" toegetreden. De politie tracht nu die onbekende man, die weieens Salans assistent voor het Franse „strijdtoneel" zou kunnen zijn, op het spoor te komen. Ook wordt nagegaan of er op het lyceum Saint-Lojjis nog andere OAS- leden rondlopen. De Franse regering heeft een dras tische versterking van de bestaande veiligheidsmaatregelen in Algiers, Oran en andere Algerijnse steden gelast. Troepen zullen op straat pa trouilleren en de controle op motor voertuigen wordt verscherpt, dit om aanvallen vanuit auto's tegen te gaan. In Mostaganem, west-Algerije, is zelfs al een nachtelijk rijverbod voor particuliere motorvoertuigen af gekondigd. Bij een actie tegen Algerijnse op standelingen in Oran zijn gisteren veertien rebellen gesneuveld. Prinsen van Laos in Genève bij een De drie prinsen die resp. de rechtse, de linkse en de neutralistische be weging in Laos leiden, hebben giste ren in Genève een informele ontmoe ting gehad met-de Britse en de Rus sische voorzitter van de 14-landen- conferentie over Laos. Het was de eerste maal dat de prinsen elkaar spraken sinds hun bijeenkomst in Vientiane eind december geen oplos sing had gebracht voor het probleem van de vorming van een coalitierege ring. Vanmiddag zouden de drie prin sen wederom een bespreking houden. Naar verluidt heeft de bijeenkomst van gisteren geen succes opgeleverd. Russische tanks teruggetrokken De laatste Russische tanks, die on geveer achthonderd meter van het controlepunt bij de Friedrichstrasse in Berlijn stonden opgesteld, zijn in de nacht van woensdag op gisterer teruggetrokken. Drie maanden gele den zouden de Russen 33 tanks naai de sectorgrens. Zoals gemeld zijn de Amerikanen twee dagen geleden be gonnen hun tanks terug te trekken van een punt op enige afstand van de sectorgrens. In kringen van de V.N. vindt de Nederlandse houding ten opzichte van de ontwikkelingen van de laatste dagen in de kwestie-Nieuw-Guinea over het algemeen veel sympathie. Enkele delegatieleden merkten op dat de Nederlandse delegatie op de uit nodiging van Oe Thant prompt posi tief heeft geantwoord inzake direct overleg met hem terwijl een Indone sisch antwoord tot dusver uitbleef. Er is overigens al wekenlang een nauw contact tussen de Nederlandse permanente afgevaardigde, mr. Schürmann, en de wnd. secretaris generaal, Oe Thant, een contact dat praktisch op hetzelfde hartelijke en vriendschappelijke niveau staat als vroeger tussen mr. Schürmann en wijlen Dag Hammarskjöld. De Amerikaanse radio, televisie en pers steunen blijkens hoofdartikelen en commentaren voor de overgrote meerderheid de Nederlandse politiek. In Amerikaanse regeringskringen verluidt dat Washington veel respect heeft voor de krachtige wijze waarop Oe Thant deze materie aanpakt en die zeker niet onderdoet voor de aan pak van zijn voorganger. Sultan Hamiil in arrest Uit welingelichte bron te Djakar ta 'verneemt, „Het Vad", dat de Indonesisch* militaire autoritei ten Sultan Hamid van Pontianak hebben gearresteerd in verband met de recente bomaanslag op president Soekarno in Makassar. Het totale aantal gearresteerden is niet bekend, maar volgens deze zegslieden is het met de arrestatie van Sultan Hamid gestegen tot zestien. De afgelopen dagen werd reeds de arrestatie gemeld van o.a. oud-pre mier Sjahrir en oud-minister van Buitenlandse Zaken Mohammed Roem. Van Indonesische militaire zijde is geen bevestiging of ontkenning der arrestaties te verkrijgen. De gearres teerde zestien personen zouden tot dusver voorkomen op een lijst met in totaal 18 namen van personen die voor arrestatie in aanmerking ko men. Het zijn allen leiders van de in 1960 verboden oppositiepartijen als Sjahrirs Socialistische partij en de rechtse Masjoemi. Oorspronkelijk werd in Djakarta gezegd dat „Nederlandse agenten" verantwoordelijk waren voor de aan slag op Soekarno, maar uit de ge heimzinnigheid rond de affaire krijgt men de indruk dat er toch iets meer aan de hand is. Wantrouwen De New York Times schrijft, dat de arrestatie van verscheidene poli tieke leiders in Indonesië een afspie geling vormt van de spanning en de achterdocht, die in Djakarta zijn ontstaan door de campagne van de Indonesische leider tegen de Neder- landers. Het is niet waarschijnlijk dat de gearresteerde personen, onder wie twee voormalige premiers en een voormalige minister van Buitenland se Zaken, werkelijk betrokken zijn ge weest bij een komplot of subversie", zo wordt in een hoofdartikel gezegd. „Deze aangehouden personen steu nen de aanspraken van de regering op Westelijk Nieuw-Guinea hoewel zij het mogelijk «liet eens zijn met-j de wijze waarop president Soekarno zijn aanspraken doet gelden. De ar- restaties weerspiegelen de spannin- j gen en gevoelens van wantrouwen. die in Djakarta zijn veroorzaakt door de campagne van president Soekarno tegen de Nederlanders. Kennelijk wil j het Djakarta-regime niet. dat er een j 'krachtig centrum van oppositie be- j staat op een tijdstip, dat van de In donesiërs nieuwe offers worden ge vraagd, die aanleiding geven tot toe nemende ontevredenheid achter het scherm van patriottisch vuur. „De arrestaties tekenen, zowel de binnenlandse als de internationale risico's voor Indonesië, die het door Soekarno geproclameerde voornemen om Westelijk Nieuw-Guinea aan te vallen, als het gebied niet vrijwillig aan Indonesië wordt overgedragen, met zich meebrengt". „Yice-gouverneur" President Soekarno heeft kapitein ter zee Raden Pamoedji benoemd tot vice-gouverneur van de door hem in gestelde provincie West-Irian. Pa moedji was waarnemend gouverneur va-n de Molukken. (Volgens een eer der bericht was de gouverneur van de Molukken, Mohamad Padang, be last met. liet bestuur over West Nieuw-Guinea.^ Volgens een ander bericht zou een door Soekarno be noemde gouverneur van West Nieuw- Guinea zich t^hans aldaar bevinden, weshalve diens naam om veiligheids redenen niet werd bekend gemaakt. Steeds meer alleen Onze correspondent te Sydney meldt: Hoewel de „man-in-de-Austrn- lische-straat" slechts een vaag beeld heeft van Ned. Nieuw-Guinea, is zijn belangstelling voor het probleem de j laatste weken zo groot geworden, dat •de „Sydney Morning Herald" er een lawine van ingezonden stukken over jde te verwerken heeft gekregen. Er 'wordt daarin een even grote ver- scheidenheid en veelheid van menin gen naar voren gebracht ais er eilan den zijn in de Indonesische Archipel. 1 Het wordt de Australiër echter duidelijker, dat Australië steeds meer alleen komt te staan en zijn weg zal moeten zoeken als een westerse natie met uitsluitend Aziatische bu ren. De „Mirror" publiceert een artikel van zijn Amerikaanse correspondent Het nieuwe Hilton-hotèi in Amsterdam is uiterlijk vrijwel voltooid. De betonnen kolos aan de Apollolaan maakt een imposante indruk. De Russen handhaven hun onverzettelijk standpunt ten aanzien van de kwestie-Berlijn. Dit is nog eens gebleken uit een memorandum, dat de Sowjetrus- sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, tijdens een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewe lyn Thompson, heeft overhan digd. Volgens niet-bevestigde berichten zou de Sowjet-Unie de eis hebben gesteld, dat Rus sische troepen in West-Berlijn worden gelegerd als voorwaar de voor een regeling van de Berlijnse kwestie. Voorts zou het Amerikaanse voorstel om de toegangswegen naar Berlijn via Oost-Duitsland onder interna tionale controle te stellen, van de hand zijn gewezen. Overi gens heeft de Amerikaanse die daarin zegt: „Australië is er niet i-n geslaagd de VS ervan te overtui gen dat zij een straffe politiek tegen over Indonesië moet. voeren. Austra lië heeft gewild dat Washington een waarschuwing tot president Soekar no zou richten, om hem duidelijk te maken dat een aanval op West- Nieuw-Guinea met wapengeweld van de VS zou worden beantwoord. De Amerikanen hebben echter gewei gerd dit aan Australië te beloven uit vrees dat dit Soekarno in het com munistische kamp zou drijven. Er is echter veel begrip in Washington ivoor het vitale belang van West- Nieuw-Guinea voor Australië, maar de VS willen of kunnen weinig doen om de vrees van Australië voor de [expansie van Indonesië weg te ne men", aldus de „Mirror". minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, gisteren op zijn persconferentie de verwachting uitgesproken, dat de gesprekken in Moskou van Llewelyn Thompson met de Russen zullen worden voortgezet. Rusk verklaarde verder, dat het terugtrekken van de Amerikaanse tanks in Berljjn r.iet was genomen, omdat in de kwestie-Berlijn een ont spanning van enige betekenis zou zijn ingetreden. De toestand blijft gevaarlek, aldus de Amerikaanse minister. Hoge functionarissen van de com munistische partij uit alle delen van de Sowjet-Unie zijn woensdag naar Moskou gekomen voor overleg in het hoofdkwartier van de partij over de uitvoering van de besluiten, welke genomen zijn op het 22ste partij congres, dat in oktober van het vo rig jaar is gehouden. Gisteren duur den de besprekingen voort. Waarnemers in Moskou hechten geen speciale betekenis aan deze bij eenkomst der Russische partijleidei Volgens hen werd de indruk gewekt, dat het hier een routinebijeenkomst betreft, die mogelijk is uitgeschreven in verband met de campagne voor de algemene verkiezingen, die 18 maart a.s. in De Sowjet-Unie worden ge houden. KON. GEZIN IS WEER THUIS De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet zijn gisteren teruggekeerd van hun wintersportvakantie in Oosten rijk. Gisteravond omstreeks half ze ven landde de machine, die het ge zin naar Nederland bracht op Soes- terberg. Prinses Marijke was al eer der naar Nederland teruggekeerd, omdat haar school al begonnen was. De passagiers van de Scandi- navië-Express hebben gister avond de boot gemist. De nachtboot naar Engeland vertrok om vijf voor twaalf zon der hen van Hoek van Holland. Zij bevonden zich toen nog te Rotterdam in de trein, die door een vermeend geval van pok ken. welke een onschuldige huiduitslag bleek te zijn. zoveel oponthoud had gekregen. In de trein had de 24-jarige Ham- burgse zeeman Horst Grosz gezeten die vier weken geleden nog in Japan was geweest. Toen de Nederlandse douane deze Duitser vroeg of hij te gen pokken was ingeënt, merkte de man op, dat hy een opkomende huid uitslag had. Dit was voor de douane aanleiding de medische dienst van de Spoorwegen te alarmeren, die op haar beurt de G.G.D. van Utrecht inscha kelde. Die nam geen enkel risico. De trein werd in Utrecht binnengeleid op een volledig afgezet eerste per ron. De Duits r werd op last van de directeur van de G.G.D. dr. Koopal, overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Ook de 30 passagiers, die uitstapten, werden ontvangen door ziekenbroeders in witte pakken, die hen naar de bus brachten, waarmede ze naar het ziekenhuis vervoerd wer den. In Rotterdam Terwijl de Utrechtse internist prof. dr. C. D. den Langen de Duitse zeeman onderzocht en constateerde, dat de man slechts aan een onschul dige huidziekte leed, daverde de trein verder in de richting Rotter dam, waar de directeur van de ge meentelijke geneeskundige- en ge- zondsheidsdienst, dr. L. Burema even eens uitgebreide maatregelen geno men had. Op het door tien agenten hermetisch van de buitenwereld af gesloten station stond een medisch team met o.a. vyf artsen. Allen, die zich op de perrons bevonden, wer den 'in de quarantaine gehouden. Dat overkwam ook een journalist, die poolshoogte kwam nemen. Hij werd prompt opgesloten in een kantoor van het stationsgebouwtje! Op afstand Buiten op de Centuurbaan van waar een trap naar de perrons leVit dromden op het late avonduur honderden mensen tezamen voor de afzettingen: relaties van reizigers, die op station-noord zouden uitstappen en nieuwsgierigen. Allen werden op flinke afstand gehouden. Het was be kend, dat zich in de trein ongeveer veertig passagiers met bestemming Rotterdam bevonden, die op enigerlei wijze contact konden hebben gehad met de Duitser. Dr. Burema deelde later mee, dat deze reizigers in geen geval in quarantaine zouden zyn ge houden, zelfs als het een pokkenge- val had getroffen, aangezien zij nog niet besmettelijk konden zijn voor de omgeving. Het medische team was slechts aanwezig om vaccinatie aan te bieden. Daarna hadden zij naar huis kunnen gaan met de opdracht zich voortdurend onder controle van hun artsen te houden. Om kwart voor elf reed de trein binnen. Toen wist dr. Burema al, dat er geen sprake was van pokken. Met een uur en twintig minuten vertra ging vertrok de Express naar Hoek van Holland. Te laat voor de nacht boot. De reizigers, die naar Engeland moesten, hebben overnacht in de dagboot, waarmede zij vanochtend as ie oversteek zijn begonnen. De commandant van de Rode Kruis- colonne te Utrecht, dr. J. G. Her schel, kort na de treinramp bij Woerden zo schokkend in het nieuws gekomen door zijn kritiek op het reddingswerk, betreurt zijn toen gedane uitlating. „Terugziend op de droeve spoorweg ramp bij Harmeien betreur ik het ten zeerste op een onjuist tijdstip en een onjuiste plaats uiting te hebben gegeven aan mijn ziens wijze inzake de hulpverlening", zo zegt hij in een uitgegeven verkla ring. „Ik betreur het eveneens, dat daar door bij velen de mening heeft post gevat dat het Ned. Roode Kruis slechts tot hulpverlening overgaat dan na daartoe een offi ciële oproep te hebben ontvangen. Niets is minder waar". „Als een van de vele vrijwilligers van het Rode Kruis besef ik. dat ik met mijn in het openbaar gemaakte opmerkingen het Nederlandse volk volkomen ongewild heb gekwetst en daarnaast de naam van het Ned. Roode Kruis in het ge ding heb gebracht. Voor dit alles bied ik myn oprechte verontschul digingen aan", aldus dr. Herschel. U MOET BESLIST ONZE komen zien, het is meer dan de moeite waard Natuurlijk bij Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Uit het Leidsch Dagblad van 20 januari 1862: Uit Warschau meldt men. dat de Bisschop Bialobrzecki den 12en dezer in een rijtuig en met de aan zijn stand ver schuldigde onderscheiding, naar de Russische vesting Bobruisk is overgebragt, om aldaar zijn gevangenisstraf te ondergaan.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1